EARLY BIOCHEMICAL INDICATORS OF EMBRYO VIABILITY  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
115394
Type K
Principal investigator Kovács L., Gábor
Title in Hungarian AZ EMBRIÓ ÉLETKÉPESSÉGÉNEK KORAI BIOKÉMIAI INDIKÁTORAI
Title in English EARLY BIOCHEMICAL INDICATORS OF EMBRYO VIABILITY
Keywords in Hungarian IN VITRO FERTILIZÁCIÓ, EMBRIÓ SZELEKCIÓ, ÉLETKÉPESSÉG, TÁPOLDAT
Keywords in English IN VITRO FERTLIZATION, EMBRYO SELECTION, VIABILITY, CULTURE MEDIUM
Discipline
Obstetrics/Gynecology, reproductive medicine (Council of Medical and Biological Sciences)100 %
Ortelius classification: Human fertility
Panel Molecular and Structural Biology and Biochemistry
Department or equivalent Szentagothai Research Centre (University of Pécs)
Participants Bódis, József
Bognár, Zoltán
Gödöny, Krisztina
Gombos, Katalin
Kőszegi, Tamás
Montskó, Gergely
Oldal, Miklós
Rideg, Orsolya
Várnagy, Ákos
Vermes, István
Starting date 2015-09-01
Closing date 2021-02-28
Funding (in million HUF) 27.910
FTE (full time equivalent) 12.20
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A terméketlenség a népesség nagy százalékát érinti. Ugyanakkor az asszisztált reproduktív technológiák (ART) sikerességének aránya csupán 30%. Az ART jelenlegi célja, hogy egyetlen egészséges, életképes embriót biztonságos módon lehessen kiválasztani és transzferálni. Ehhez az pontos és gyors módszerek szükségesek. A molekuláris markerek még mindig kevéssé épültek be a klinikai gyakorlatba. A módszertani fejlesztésekben (pl.: invazív preimplantációs genetika) megvan a lehetőség, hogy komolyan hozzájáruljanak ehhez a folyamathoz. Vannak azonban törekvések alternatív, kifejezetten nem invazív módszerek kifejlesztésére, hogy a klinikai igényeket jobban kielégítsék. Az embrió tenyésztő tápoldat anyagcseréjének komplex vizsgálata kivételes lehetőséget adhat az embrió életképességének vizsgálatára. LC-MS használatával sikeresen azonosítottuk a humán haptoglobin egy fragmensét, amely jelentős mennyiségi különbséget mutat a tápoldatban az életképes és nem életképes embriók esetében. Az embriók morfológiai vizsgálata, valamint a tápoldat HPLC-vel kapcsolt nagy felbontású MS-sel történő vizsgálata a jelenlegi projekt része. A haptoglobin töredékek tápoldatból történő betegágy melletti, gyors vizsgálatának nyilvánvaló klinikai haszna lenne. Lab-on-a-chip technológia (chipen történő kémiai elemzés) kivitelezését is tervezzük. PCR-alapú „short tandem repeat” vizsgáló eljárás kidolgozása és a cftDNS jellemzése további kihívást jelenthet. Új generációs szekvenálást korábban még nem használtak a tápoldat vizsgálatára. További cél, hogy azonosítsuk a cfmiRNS-ből aktívan kiválasztott miRNS fragmenseket a tápoldatban, és összehasonlítsuk az egér embriók tápoldatának cfmiRNS fragmenseivel.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az embriókat többségében nem invazív morfológiai értékelés alapján választják ki az anyai beültetésre. Számos morfológiai értékelő rendszer került kialakításra, ugyanakkor keveset tudunk a morfológiai rendellenességek természetéről, eredetéről, arról, hogy mikor és hogyan zavarhatják a normális fejlődési folyamatokat, és hogy az ezekből adódó hatások magukban foglalják-e a kritikus molekulák megváltoztatott expresszióját, szabályozását vagy jelátviteli mechanizmusait, kinetikáját és dinamizmusát. A beültetés sikerességét szeretnénk javítani a morfológiai osztályozás optimalizálásával, valamint az osztályozás és az embrió tenyésztő tápoldatában talált haptoglobin töredékek mennyisége közötti korreláció vizsgálatával. Kérdés, van-e korreláció az életképesség, klinikai kimenet és a tápoldatban található haptoglobin töredékek mennyisége között? Egy másik alapvető kérdés a sejtmentes tápoldatba történő nukleinsav kibocsátásának dinamizmusa és kinetikája az embrió fejlődése során. Megvizsgáljuk, hogy a cftDNS sérülések kapcsolatban állnak-e az embrió minőségével, és hogy a mitokondriális DNS jellemzők kapcsolatban állnak-e a morula stádiumból a blasztociszta stádiumba történő fejlődés lehetőségével figyelembe véve, hogy a mitokondrium biztosítja az ATP energiáját. További kérdés a sejtmentes miRNS töredékek összehasonlító elemzése a humán embrió tápoldatában és egér modellben. Az egér modellnek kiemelkedő a jelentősége, mivel egérben maga az embrió is vizsgálható. Végül bizonyos kromoszóma-rendellenességek (Down szindróma, Klinefelter szindróma) korai jeleinek időbeni mintázatát is vizsgáljuk a tápoldat NGS elemzése alapján, amely megközelítést még soha senki sem publikálta.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az asszisztált reproduktív technológiák (ART) lehetővé tették emberek milliói számára, hogy saját gyermekük szülessen olyan esetekben is, amikor a teherbeesés természetes módon nem tudott bekövetkezni. A modern orvostudomány egyre inkább áttér az egyetlen embrió anyai beültetésére, felismerve a többszörös embriótranszfer veszélyeit és nemkívánatos hatásait (ld. „járványos” ikerterhesség). Ez viszont megköveteli a legéletképesebb embrió gyors, szakszerű kiválasztását, azt ART néhány napja során. A feladat jelentőségét mutatja, hogy ma a beültetett embriók 30%-a eredményez csak terhességet. Tervezett vizsgálataink jelentősége az orvosi alapkutatásban az alábbiakban foglalható össze:
• Az embrió morfológiai vizsgálatát új elemekkel egészítjük ki és egységes osztályozási rendszert javaslunk.
• Az embrió tenyésztésre használt (egyébként az embrió beültetése után kidobásra kerülő) folyadékkörnyezetét elemezzük. Magát az embriót nem is érintjük meg, így vizsgálataink teljes mértékben ártalmatlanok az emberi embrióra.
• Vizsgáljuk, hogy a kevésbé életképes embriók miért produkálnak több haptoglobin fragmenst a tenyésztő folyadékban és ez hogyan függ össze az embrió életképességét jelző morfológiai jelekkel.
• A haptoglobin fragmens kimutatására az általunk kidolgozott, de bonyolult LC-MS módszer helyett chip-diagnosztikai módszert kívánunk kidolgozni, amely a betegágy mellett is használható.
• Elemezzük az embrió folyadékkörnyezetében a sejtmentes DNS, a szabályozó mikroRNS-ek és az energia-folyamatok szabályozásában szerepet játszó mitokondriális DNS szerepét.
• A folyadékkörnyezet DNS-ét új generációs szekvenálással is vizsgálni kívánjuk, keresve az aneuploidia legkorábbi jeleit. Ilyen jellegű vizsgálatokra (folyadékkörnyezet elemzése NGS módszerekkel) az orvosi irodalomban eddig nem került sor.
• Egér kísérletekben összehasonlítjuk mind az in vitro módon létrehozott egér embrió, mind pedig az inkubációs médium összetevőit, azaz modellezzük mindazt, amit az emberi embrió esetében etikai és orvosi okok miatt nem lehet elemezni.
Vizsgálataink társadalmi jelentősége egyértelmű: az embrió folyadékkörnyezetének non-invazív elemzésével elősegíteni több egészséges gyermek megszületését ART módszerekkel.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A humán reprodukció kevéssé hatékony folyamat, így a meddő párok száma magas. Az asszisztált reproduktív technológiák (ART) világszerte több mint 5 millió gyermek megszületését tették lehetővé. Az ART korlátai többletként rárakódnak a normál reprodukció eredménytelenségére. Az egy ART ciklusban történő többszörös embriótranszfer „járványszerű” ikerterhességekhez vezetett. Mindezek rávilágítanak a normális újszülötteket eredményező emberiogenezis biomarkerekeinek fontosságára. Számos módszer létezik – sajnos a többségük jelentős mértékben invazív – a beültetendő embrió életképességének vizsgálatára (pl.: preimplantációs genetikai diagnózis). Jelen pályázatban célunk a beültetés sikerességének növelése a morfológiai osztályozás optimalizálásával, valamint azáltal, hogy tanulmányozzuk korrelációt az embrió tenyésztő tápoldatában található egyes fehérjékkel (pl.: haptoglobin fragmensek). Ez a vizsgálat teljes mértékben NEM INVAZÍV eljárás. A tápoldatot azután vizsgáljuk, hogy az embrió beültetése az anyába megtörtént, így a tápoldat orvosilag szükségtelenné válik, megsemmisítésre kész. A humán embrióhoz egyáltalán nem nyúlunk hozzá. A tápoldatban található különböző embrionális eredetű anyagokat (sejtmentes DNS, szabályozási mikroRNS, energia-szabályozó mitokondriális DNS) vizsgáljuk a legmodernebb molekuláris módszerek széleskörű alkalmazásával, köztük új generációs szekvenálással. Új, egyszerű, betegágy melletti módszereket tervezünk a fehérje analízisre. A pályázat végső célja, hogy megtaláljuk a legéletképesebb, legegészségesebb embriókat az anyai beültetéshez, úgy, hogy megértjük az embrió által az ART első napjain a folyadékkörnyezetbe küldött biológiai jelek üzenetét.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Infertility affects a high percentage of the mature population. However, the success rate of assisted reproduction (ART) is only 30%. The current goal of ART is the safe transfer of a healthy, viable, single embryo. Accurate and rapid methods of quantifying embryo viability are needed to reach this goal. Molecular markers are still weakly incorporated into clinical practice. Methodological advances (e.g. the invasive preimplantation genetics) have the potential to make an important contribution, however, there has been a drive to develop alternative non-invasive methods to better meet clinical needs. Metabolic profiling of spent embryo culture (SEC) media should offer an exceptional opportunity for the assessment of embryo viability. Using LC-MS we have successfully identified a fragment of the human haptoglobin molecule, which largely differed in quantity in SEC between viable and non-viable embryos. Morphological assessment of the embryos along with the HPLC coupled high-resolution MS measurement of SEC is part of the current project. Rapid measurement of the haptoglobin fragment from SEC with a simple bedside method would be of obvious clinical interest. Implementation of lab-on-a-chip technology (chip surface chemistry) is planned. PCR-based short tandem repeat methodology and characterization of cftDNA also remains a challenging task. Next generation sequencing is revolutionizing genetic research and diagnostics, however, this technique has never been adapted to the analysis of SEC. Another goal is the confirmation of actively secreted miRNA fractions from total cfmiRNA in human SEC and a comparative analysis of cfmiRNA fractions from the mouse embryo and SEC.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Embryos are selected for maternal transfer largely based on non-invasive morphological evaluation. A number of different morphological grading systems have been described, however, little is known about the nature of morphological disorders, their origins, if, when and how they may perturb normal development processes, whether downstream effects could involve altered expression of critical molecular, regulatory or signalling pathways, the kinetics and dynamisms. In this proposal, we aim to improve the success rate of implantation by optimizing morphological grading and studying its correlation with the amount of the detected haptoglobin fragment in the spent embryo culture medium (SEC). The questions are specifically, if there is any correlation between viability, clinical outcome and the amount of the haptoglobin fragment in SEC with embryo morphology. Another basic question is the dynamism and kinetics of cell free nucleic acid release during embryo development into SEC. It is to be investigated if cftDNA damage is associated with embryo quality and if the mitochondrial DNA character is associated with the potential to develop morula to blastocyst stage, considering that mitochondria provide the energy of ATP? A further question is the comparative analysis of cell free miRNA fractions in human SEC and also in the mouse model. The mouse model is of outstanding importance, since the embryo itself can be studied in mice. Ultimately, the time-related pattern of early signs of certain chromosomal abnormalities (Down’s syndrome, Klinefelter’s syndrome) is under investigation, as assessed by the NGS analysis of SEC, which approach has never been published before.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Assisted reproductive technologies (ART) enabled millions of people to have their own biological children in cases when pregnancy would not occur under natural circumstances. Modern reproductive medicine is gradually moving from multiple embryo transfer to the transfer of a single embryo, mainly because of obvious and unwanted side effects of multiple embryo transfer (e.g. „epidemic” multiple pregnancies). This, however, requires a fast, professional selection of the most viable embryo during the few days of ART. The significance of this selection process is underlined by the fact that the rate of successful pregnancies following embryo implantation does not exceed 30%. The relevance of our proposal can be summarized as follows:
• We extend the morphological evaluation of the embryos with some new parameters and propose a unified classification system.
• Investigating the fluid environment of the embryo (which fluid would normally be discarded) it turned out that non-viable embryos produce higher amounts of a haptoglobin fragment. We plan to study the relationship of the formation of this fragment with embryo morphology. The measurement of the haptoglobin fragment, which happens currently with a complicated LC-MS technology, is planned to be replaced by a simple, bed-side diagnostic chip method.
• The cell free DNA content, regulatory microRNAs, energy-regulating mitochondrial DNAs are going to be studied in the embryonic culture medium.
• Early signs of aneuploidy will be investigated by measuring the DNA sequences with next generation sequencing.
The social relevance and importance of our studies is obvious: more healthy children to be born.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Human reproduction is very inefficient and the number of infertile couples is high. Assisted reproductive technologies (ART) have facilitated the birth of over five million children worldwide. ART, however, superimposes its own inefficiency on the inefficiency of normal reproduction. Transferring multiple embryos in an ART cycle has led to an „epidemic” of multiple pregnancies. These considerations point to the great importance to identify biomarkers during embryogenesis, which can predict a normal neonate. There are several methods – some of them unfortunately highly invasive - to estimate the viability of the implantable embryo (i.e. preimplantation genetic diagnosis). In the present proposal we aim to improve the success rate of implantation by optimizing morphological grading and studying its correlation with some proteins (e.g. haptoglobin fragment) in the spent embryo culture medium (SEC). This is a completely NON-INVASIVE research approach. SEC is used for research purposes after the embryo had been transferred into the mother, and thus SEC became medically unnecessary, ready to be discarded. The human embryo is not even touched in this research approach. Various substances of embryonic origin (cell free DNA, regulatory microRNAs, energy-regulating mitochondrial DNAs) will be analyzed from SEC with a wide range of cutting-edge molecular methods, including next generation sequencing. New, simple bedside methods for protein analysis are planned. The ultimate aim of the proposal is to find the most viable, healthy embryo for maternal transfer, by understanding the “message” of biological signals sent by the embryo to its fluid environment during the first days of ART.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Az infertilitás a lakosság jelentős százalékát érinti, azonban az asszisztált reprodukciós technikák (ART) hatékonysága nem több 30 %-nál. A sikeresség növelése érdekében az anyai, illetve magzati oldalat is szükséges tanulmányozni. Az előbbi kutatása során megvizsgáltuk a triptofán-kinurenin útvonal mellett a triptofán-szerotonin útvonalat. A klinikai vizsgálatokba IVF során ovariális hiperstimuláción átesett betegeket vontunk be. Szisztémás gyulladási folyamatok szintén okai lehetnek az anyai infertilitásnak. Kidolgoztunk egy vizelet orosomucoid meghatározásra alkalmas immunturbidimetriás módszert rejtett gyulladásos folyamatok kimutatására. A beültetendő embrió életképeségének vizsgálata szintén az ART sikerességéhez vezető út egy lehetősége. Az Isztambul konszenzus pontrendszer paramétereinek optimalizálásával sikerült az álnegatív transzferek számát csökkenteni. A sejttenyésztő médium vizsgálatával további, az embrió beágyazódását jelző proteomikai és genetikai markereket mutattunk ki. Feltártuk, hogy a tápoldatban található haptoglobin fehérje fragmentálódása, mely az alfa-1 alegység koncentrációjának emelkedésével jár, magasabb a sikertelen beültetéshez vezető embriók tápoldataiban. Megvizsgáltuk a tenyésztő médiumban található miRNS molekulák és a beültetendő embrió kompetenciájának összefüggéseit. Hét miRNS típust kiválasztva és azok profilját meghatározva arra következtetünk, hogy a tápoldat miRNS profilja összefüggést mutat az embrió beágyazódási képességével.
Results in English
Infertility affects a high percentage of the population; however, the success rate of assisted reproduction (ART) is only 30%. Making ART more successful requires the careful study of both fetal and maternal factors. Investigation of maternal factors involved the role of the tryptophan-kynurenine and tryptophan-serotonin pathways on reproductive performance. Studying IVF patients undergoing ovarian hyperstimulation unrevealed that systemic inflammation of the mother may be a further mechanism for female reproductive disorders. For this, we validated an immune turbidimetric test for the measurement of urinary orosomucoid. Determining the possible implantation potential of in vitro fertilized embryos is another approach to increase the success rate of ART. By optimizing the routine Istanbul consensus criteria, we found that the ratio of false negative cases decreased using more permissive parameters. In spent embryo culture medium samples proteomic and genetic markers of viability were also detected. It was found that the process of haptoglobin fragmentation increases in the media of embryos resulting in failed pregnancies causing an increasing concentration of the alfa-1 subunit of haptoglobin. To assess the role of miRNA found in embryonic culture media associated with embryo competence, seven embryo specific miRNAs were selected. Focusing on the expression patterns of miRNA we found that the miRNA profile can reflect the adaptive capacity of the preimplantation embryo.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=115394
Decision
Yes





 

List of publications

 
Katalin Gombos, Miklós Oldal, Krisztina Ildikó Kalács, Krisztina Gödöny, József Bódis, Gabor L Kovács: microRNA concentration changes of miR-191-3p, miR-221-5p and miR-302 in the spent blastocyst culture media reflect adaptive capacity of the human embryo, International Journal of Molecular Sciences, 2021
Katalin Gombos, Krisztina Ildikó Kalács, Krisztina Gödöny, Ákos Várnagy, József Bódis, Gábor L Kovács: mir-191-3p concentration of the spent blastocyst culture media is associated to the reproductive competence of the 3rd day human embryo. Under revision, Biomed research International, 2021
KOVÁCS L. GÁBOR: Laboratóriumi medicina a 21. században, Orvostovábbképző Szemle, 2017
Kovács L. Gábor: LABORATÓRIUMI MEDICINA: MIT HOZHAT A JÖVÖ?, Magyar Belorvosi Archívum, 2017
Pap R, Montskó G, Jánosa G, Sipos K, Kovács G.L, Pandur E: Fractalkine Regulates HEC-1A/JEG-3 Interaction by Influencing the Expression of Implantation-Related Genes in an In Vitro Co-Culture Model, Int. J. Mol. Sci. 21: 3175, 2020
Katalin Gombos, Miklós Oldal, Krisztina Ildikó Kalács, Krisztina Gödöny, József Bódis, Gabor L Kovács: microRNA concentration changes of miR-191-3p, miR-221-5p and miR-302 in the spent blastocyst culture media reflect adaptive capacity of the human embryo, International Journal of Molecular Sciences, 2020
Katalin Gombos, Krisztina Ildikó Kalács, Krisztina Gödöny, Ákos Várnagy, József Bódis, Gábor L Kovács: mir-191-3p concentration of the spent blastocyst culture media is associated to the reproductive competence of the 3rd day human embryo. Under revision, Biomed research International, 2020
Katalin Gombos, Bence Gálik, Krisztina Ildikó Kalács, Krisztina Gödöny, Ákos Várnagy, Donát Alpár, József Bódis, Attila Gyenesei, Gábor L Kovács: Proof of concept: NGS based pipeline for routine non-invasive preimplantation genetic assessment in IVF in press, International Journal of Molecular Sciences, 2020
J Bódis, E Sulyok,M Koppán,Á Várnagy,V Prémusz,K Gödöny,W Rascher,M Rauh: Tryptophan catabolism to serotonin and kynurenine in women undergoing in-vitro fertilization, Physiological Research Pre-Press Article, 2020
J Bódis, E Sulyok, T Kőszegi, K Gödöny, V Prémusz, Á Várnagy: Serum and follicular fluid levels of sirtuin 1, sirtuin 6, and resveratrol in women undergoing in vitro fertilization: an observational, clinical study, Journal of International Medical Research, 2019
J Bódis, E Sulyok, T Kőszegi, V Prémusz, Á Várnagy, M Koppán: Serum and follicular fluid levels of serotonin, kisspeptin, and brain-derived neurotrophic factor in patients undergoing in vitro fertilization: an observational study :, Journal of International Medical Research, 2019
Bódis J, Sulyok E, Kőszegi T, Prémusz V, Várnagy Á, Koppán M: Serum and follicular fluid levels of serotonin, kisspeptin, and brain-derived neurotrophic factor in patients undergoing in vitro fertilization: an observational study: N, J Int Med Res. 2020 Apr;48(4), 2020
Várnagy Á, Kőszegi T, Györgyi E, Szegedi S, Sulyok E, Prémusz V, Bódis J: Levels of total antioxidant capacity and 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine of serum and follicular fluid in women undergoing in vitro fertilization: focusing on endometriosis, Hum Fertil (Camb). 2020 Sep;23(3):200-208, 2020
Tőkés-Füzesi M., Ruzsics I., Rideg O., Kustán P., Kovács GL., Molnár T.: Role of microparticles derived from monocytes, endothelial cells and platelets in the exacerbation of COPD, International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease, 2018
Várnagy Ákos, Kőszegi Tamás, Györgyi Erzsébet, Szegedi Sarolta, Sulyok Endre, Prémusz Viktória, Bódis József: Levels of total antioxidant capacity and 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine of serum and follicular fluid in women undergoing in vitro fertilization: focusing on endometriosis, Hum Fertil (Camb), 2018
Szirmay Balázs, Tárnok András, Sarlós Patrícia, Szigeti Nóra, Ludány Andrea, Kustán Péter, Horváth-Szalai Zoltán, Miseta Attila, Kőszegi Tamás: Elevated urinary orosomucoid excretion as a novel biomarker in Crohn's disease, Eur J Clin Invest, 2019
Das Sourav, Gazdag Zoltán, Szente Lajos, Meggyes Mátyás, Horváth Györgyi, Lemli Beáta, Kunsági-Máté Sándor, Kuzma Mónika, Kőszegi Tamás: Antioxidant and antimicrobial properties of randomly methylated β cyclodextrin – captured essential oils, Food Chem, 2019
Katalin Gombos, Bence Gálik, Krisztina Ildikó Kalács, Krisztina Gödöny, Ákos Várnagy, Donát Alpár, József Bódis, Attila Gyenesei, Gábor L Kovács: Proof of concept: NGS based pipeline for routine non-invasive preimplantation genetic assessment in IVF, Genet Med, 2019
Katalin Gombos, Krisztina Ildikó Kalács, Krisztina Gödöny, Ákos Várnagy, József Bódis, Gábor L Kovács.: Mir-191-3p concentration of the spent blastocyst culture media is associated to the reproductive competence of the 3rd day human embryo, Reprod Biomed Online, 2019
Gergely Montskó, Krisztina Gödöny, Ákos Várnagy, József Bódis and Gábor L. Kovács: Non-invasive viability assessment of in vitro fertilized embryos using the alpha-1 subunit of human haptoglobin as a quantitative biomarker, Barcelona, 20th World Congress on In Vitro Fertilization (October 24.-26. 2019), 2019
Edina Pandur, Ramóna Pap, Gergely Montskó, Gergely Jánosa, Gábor L. Kovács, Katalin Sipos: Effects of fractalkine on the genes regulating implantation on in vitro endometrium and trophoblast cell cultures, Barcelona, 20th World Congress on In Vitro Fertilization (October 24.-26. 2019) p. 7., 2019
Labadi A, Grassi ES, Gellen B, Kleinau G, Biebermann H, Ruzsa B, Gelmini G, Rideg O, Miseta A, Kovacs GL, Patocs A, Felszeghy E, Nagy EV, Mezosi E, Persani L: Loss-of-Function Variants in a Hungarian Cohort Reveal Structural Insights on TSH Receptor Maturation and Signaling, J CLIN ENDOCR METAB 100: (7) E1039-E1045, 2015
Montskó G, Zrínyi Z, Janáky T, Szabó Z, Várnagy Á, Kovács GL, Bódis J: Noninvasive embryo viability assessment by quantitation of human haptoglobin alpha-1 fragment in the in vitro fertilization culture medium: an additional tool to..., FERTIL STERIL 103: (3) 687-693, 2015
Z Zrínyi, G Montskó, Á Várnagy, K Gödöny, GL Kovácsa, J Bódis: Embryo quality assessment: further optimization of the international consensus criteria system, European Journal of Obstetrics and Gynecology, 2019
Kovács GL: Korai diagnosztika, prognosztika és szűrések a laboratóriumi diagnosztikában, MAGYAR BELORVOSI ARCHIVUM, 2015
Kustán P, Szirmay B, Horváth-Szalai Z, Ludány A, Kovács GL, Miseta A, Kőszegi T, Mühl D.: Urinary orosomucoid: a novel, early biomarker of sepsis with promising diagnostic performance., Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, 2016
DR. KOVÁCS L. GÁBOR: Laboratóriumi medicina a 21. században, Orvostovábbképző Szemle, 2017
Dr. Kovács L. Gábor: LABORATÓRIUMI MEDICINA: MIT HOZHAT A JÖVÖ?, Magyar Belorvosi Archívum, 2017
Gergely Montskó, Krisztina Gödöny, Róbert Herczeg, Ákos Várnagy, József Bódis, Gábor L. Kovács: Alpha-1 chain of human haptoglobin as viability marker of in vitro fertilized human embryos: information beyond morphology, Systems Biology in Reproductive Medicine, 2018
Horváth-Szalai Z, Kustán P, Szirmay B, Lakatos Á, Christensen PH, Huber T, Bugyi B, Mühl D, Ludány A, Miseta A, Kovács GL, Kőszegi T: Predictive value of serum gelsolin and Gc globulin in sepsis - a pilot study, Clin Chem Lab Med, 2018
J. Bódis, K. Gödöny, Á. Várnagy, K. Kovács, M. Koppán, B. Nagy, J. Erostyák, A. Gyenesei, G.L. Kovács: Light protection during assisted reproductive technology appears to reduce blastocyst loss by half, Journal of Assisted Reproduction and Genetics, 2019
Katalin Gombos, Miklós Oldal, Krisztina Ildikó Kalács, Krisztina Gödöny, József Bódis, Gabor L Kovács: MicroRNA concentration changes of miR-191-3p, miR-221-5p and miR-302 in the spent blastocyst culture media reflect adaptive capacity of the human embryo and can be used a, Journal of Assisted Reproduction and Genetics, 2019
Csepregi Rita, Lemli, Beáta, Kunsági-Máté Sándor, Szente Lajos, Kőszegi Tamás, Németi Balázs, Poór Miklós: Complex Formation of Resorufin and Resazurin with B-Cyclodextrins: Can Cyclodextrins Interfere with a Resazurin Cell Viability Assay?, Molecules, 2018
Kustán P, Szirmay B, Kőszegi T, Ludány A, Kovács GL, Miseta A, Mühl D, Németh B, Kiss I, Németh Á, Szabados S, Ajtay Z.: Monitoring urinary orosomucoid in patients undergoing cardiac surgery: A promising novel inflammatory marker., Clinical Biochemistry, 2017
Horváth-Szalai Z, Kustán P, Mühl D, Ludány A, Bugyi B, Kőszegi T.: Antagonistic sepsis markers: Serum gelsolin and actin/gelsolin ratio, Clinical Biochemistry, 2017
Horváth-Szalai Z, Kustán P, Szirmay B, Lakatos Á, Christensen PH, Huber T, Bugyi B, Mühl D, Ludány A, Miseta A, Kovács GL, Kőszegi T.: Validation of an automated immune turbidimetric assay for serum gelsolin and its possible clinical utility in sepsis, Journal of Clinical Laboratory Analysis, 2017
Gábor L. Kovács: Female infertility: personalised diagnostics during the IVF process, 2nd Conference of the Romanian Association of Laboratory Medicine, Temesvár, Románia, 2017. május 10-13., 2017
DR. KOVÁCS L. GÁBOR: Laboratóriumi medicina a 21. században, Orvostovábbképző Szemle, 2017
Dr. Kovács L. Gábor: LABORATÓRIUMI MEDICINA: MIT HOZHAT A JÖVÖ?, Magyar Belorvosi Archívum, 2017
Dr. Kovács L. Gábor: Merre tart a laboratóriumi medicina?, A Magyar Orvosi Laboratóriumi Szakdolgozók Egyesülete XV. Nagygyűlése, Szeged 2017.08.24-26., 2017
BÓDIS J , KOVÁCS LG , VERMES I , FEKETE C , RIDEG O , BIHARI ZE , PACH FP , BATÓ E , PAPP I , GÁLIK B: Preimplantation assessment of embryos through detection of free embryonic dna, Lajstromszám: WO 2015114574 A1, 2015
Gergely Montskó, Krisztina Gödöny, Róbert Herczeg, Ákos Várnagy, József Bódis, Gábor L. Kovács: Alpha-1 chain of human haptoglobin as viability marker of in vitro fertilized human embryos: information beyond morphology, Systems Biology in Reproductive Medicine, 2018
Csepregi R, Temesfői V, Poór M, Faust Z, Kőszegi T.: Green Fluorescent Protein-Based Viability Assay in a Multiparametric Configuration, Molecules, 2018
Szirmay B, Kustán P, Horváth-Szalai Z, Ludány A, Lakatos Á, Mühl D, Wittmann I, Miseta A, Kovács GL, Kőszegi T: Novel automated immune turbidimetric assay for routine urinary cystatin-C determinations, Bioanalysis, 2018
Horváth-Szalai Z, Kustán P, Szirmay B, Lakatos Á, Christensen PH, Huber T, Bugyi B, Mühl D, Ludány A, Miseta A, Kovács GL, Kőszegi T: Predictive value of serum gelsolin and Gc globulin in sepsis - a pilot study, Clin Chem Lab Med, 2018
Horváth-Szalai Z, Kustán P, Szirmay B, Lakatos Á, Christensen PH, Huber T, Bugyi B, Mühl D, Ludány A, Miseta A, Kovács GL, Kőszegi T.: Validation of an automated immune turbidimetric assay for serum gelsolin and its possible clinical utility in sepsis, J Clin Lab Anal., 2018
Rita Csepregi, Viktória Temesfői, Nikolett Sali, Miklós Poór, Paul W. Needs, Paul A. Kroon and Tamás Kőszegi: A one-step extraction and luminescence assay for quantifying glucose and ATP levels in cultured HepG2 cells, Int J Mol Sci, 2018
J. Bódis, K. Gödöny, Á. Várnagy, K. Kovács, M. Koppán, B. Nagy, J. Erostyák, A. Gyenesei, G.L. Kovács: Light protection during assisted reproductive technology appears to reduce blastocyst loss by half, Journal of Assisted Reproduction and Genetics, 2018
Katalin Gombos, Miklós Oldal, Krisztina Ildikó Kalács, Krisztina Gödöny, József Bódis, Gabor L Kovács: MicroRNA concentration changes of miR-191-3p, miR-221-5p and miR-302 in the spent blastocyst culture media reflect adaptive capacity of the human embryo and can be used a, Journal of Assisted Reproduction and Genetics, 2018
Tőkés-Füzesi M, Ruzsics I, Rideg O, Kustán P, Kovács GL, Molnár T.: Role of microparticles derived from monocytes, endothelial cells and platelets in exacerbation of COPD, Int Journal of COPD, 2018
Gergely Montskó, Zita Zrínyi, Ákos Várnagy, József Bódis and Gábor L. Kovács: Non‐Invasive Assessment of the Embryo Viability via the Analysis of the Culture Media., EMBRYO CLEAVAGE, 2017
Nándor Práger, Norbert Pásztor, Ákos Várnagy, Zoltan Kozinszky, Zoltán Baráth, István Gorzó, Márta Radnai: Idiopathic male infertility related to periodontal and caries status, Journal of Clinical Periodontology, 2017
Gergely Montskó, Krisztina Gödöny, Ákos Várnagy, József Bódis, Gábor L. Kovács: Non-invasive viability assessment of in vitro fertilized human embryos using the alpha-1 chain of haptoglobin as a quantitative biomarker., Euromedlab Athens 2017, Athens, 2017 06. 11.-15, 2017
Kustán P, Szirmay B, Horváth-Szalai Z, Ludány A, Lakatos Á, Mühl D, Christensen PH, Miseta A, Kovács GL, Kőszegi T.: Urinary orosomucoid: validation of an automated immune turbidimetric test and its possible clinical use, Biochemia Medica, 2016
Kustán P, Szirmay B, Horváth-Szalai Z, Ludány A, Kovács GL, Miseta A, Kőszegi T, Mühl D.: Urinary orosomucoid: a novel, early biomarker of sepsis with promising diagnostic performance., Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, 2016
Kovács Gábor L, Montskó Gergely, Zrínyi Zita, Farkas Nelli, Várnagy Ákos, Bódis József.: Non-invasive assessment of viability in human embryos fertilized in vitro., E-JIFCC The Electronical Journal of the International Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, 2016
Z Zrínyi, G Montskó, Á Várnagy, K Gödöny, GL Kovácsa, J Bódis: Embryo quality assessment: further optimization of the international consensus criteria system, European Journal of Obstetrics and Gynecology, 2016
Gergely Montskó, Krisztina Gödöny, Ákos Várnagy, József Bódis, Gábor L. Kovács: Embryo viability assessment using the Istanbul consensus scoring system followed by the measurement of haptoglobin alpha-1 fragment: how an improved outcome is achieved., Human Reproduction, 2016
Montskó Gergely, Gödöny Krisztina, Várnagy Ákos, Kovács L. Gábor: Mesterségesen megtermékenyített embriók életképességének vizsgálata tápoldat protein markerek segítségével, 46. Membrán-transzport konferencia, Sümeg 2016. 05.17.-05.20., 2016
Orsolya Rideg , Csaba Fekete, Zsuzsanna Tóth, Zoltán Bihari, Gergely Nagy, Ákos Várnagy, József Bódis, Gábor L. Kovács: Short tandem repeat profiling of human embryo released cell-free DNA revealed new insights into the perspectives and difficulties of culture media based non-invasive appr, Human Reproduction, 2016
Gábor L. Kovács, Gergely Montskó, Ákos Várnagy, József Bódis: NOVEL CORRELATES OF EMBRYO VIABILITY, Molecular Diagnostics Europe, Lisbon, Portugal, 2016.04.04-04.07., 2016
1. BÓDIS J , KOVÁCS LG , VERMES I , FEKETE C , RIDEG O , BIHARI ZE , PACH FP , BATÓ E , PAPP I , GÁLIK B: Preimplantation assessment of embryos through detection of free embryonic dna, Lajstromszám: WO 2015114574 A1, 2015
Kovács GL , Vermes I: Routine Clinical Laboratory Diagnostics Using Point of Care or Lab on a Chip Technology, Albert van den Berg , Loes Segerink (szerk) Microfluidics for Medical Applications . Cambridge: Royal Society of Chemistry (RCS), 2015
Kovács GL: Korai diagnosztika, prognosztika és szűrések a laboratóriumi diagnosztikában, MAGYAR BELORVOSI ARCHIVUM, 2015
Péter Kustán, Balázs Szirmay, Zoltán Horváth-Szalai, Andrea Ludány, Ágnes Lakatos, Diána Mühl, Per Hjort Christensen, Attila Miseta, Gábor L. Kovács, Tamás Kőszegi: Urinary orosomucoid: validation of an automated immune turbidimetric test and its possible clinical use, Biochemia Medica, 2016





 

Events of the project

 
2021-03-02 15:28:39
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Laboratóriumi Medicina Intézet (Pécsi Tudományegyetem), Új kutatóhely: Szentágothai János Kutatóközpont (Pécsi Tudományegyetem).
2020-07-29 21:25:50
Résztvevők változása
2015-12-15 14:27:36
Résztvevők változása




Back »