Defining and enhancing the component skills of problem solving  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
115497
Type K
Principal investigator Molnár, Gyöngyvér
Title in Hungarian A problémamegoldó képesség komponens képességeinek feltérképezése és fejlesztése
Title in English Defining and enhancing the component skills of problem solving
Keywords in Hungarian problémamegoldás, komponens képességek, technológia alapú újgenerációs pedagógiai értékelés
Keywords in English problem-solving, compontent skills, technology-based new generation educational assessment
Discipline
Education (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Educational sciences
Panel Psychology and Education
Department or equivalent Institute of Education (University of Szeged)
Participants Csapó, Benő
Starting date 2015-10-01
Closing date 2019-09-30
Funding (in million HUF) 14.208
FTE (full time equivalent) 1.70
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A problémamegoldó képesség az emberiség egyik legfontosabb, túlélését és fejlődését leginkább meghatározó képessége, „kereszttantervi kompetencia”. Mérése, értékelése és fejlesztése ma már számos ország oktatási programjának szerves részét képezi, helyet kapott az OECD PISA, az amerikai NAEP, valamint a „A 21. századi készségek mérése és fejlesztése” című kutatási-fejlesztés programban is. A kutatás célja (1) 2-11. évfolyamos diákok dinamikusan változó környezetben valamint csoportban történő problémamegoldás sikerességét és fejlődését leginkább meghatározó tényezők feltérképezése online környezetben, (2) a sikerességet leginkább meghatározó képességeken alapuló számítógép alapú fejlesztő program kidolgozása. A pilot mérések eredményei lehetővé teszik az egyéni és csoportban történő problémamegoldó gondolkodás fejlettségi szintjének összehasonlítását, a problémamegoldás sikerességét leginkább meghatározó képességek és háttérváltozók feltérképezését, valamint a nemzetközi együttműködésben megvalósuló kutatások megteremtik a feltételét a nemzetközi összehasonlító elemzéseknek is. A kutatások eredményei hozzájárulnak egy több évfolyamot átfogó, a technológia adta lehetőségeket teljes mértékben kihasználó problémamegoldó gondolkodás mérésére alkalmas értékelő és fejlesztő rendszer kidolgozásához.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás alapvető célja: tág életkori intervallumban az egyéni és csoportban történő problémamegoldás sikerességét leginkább meghatározó tényezők feltérképezése, illetve a sikerességet leginkább meghatározó kognitív képességekre alapuló számítógép alapú fejlesztő program kidolgozása. A kutatás során a következő négy fő kutatási kérdésre keressük a választ:
K1) Milyen mérés-értékelési modellel és módszerrel valósítható meg dinamikusan változó online környezetben történő egyéni, valamint csoportban történő problémamegoldás nagymintás vizsgálata?
K2) Melyek azok a készségek, képességek, komponensek amelyek leginkább meghatározzák a problémamegoldás sikerességét és ezek változnak-e az életkor előrehaladtával?
K3) Milyen mértékben fejlődik a kötelező iskoláztatás évei alatt a diákok dinamikus változó környezetben illetve csoportban történő problémamegoldó sikeressége?
K4) Kidolgozható-e a problémamegoldás alapképességeire alapozó fejlesztő program, amely sikeresen fejleszti a diákok problémamegoldó gondolkodását?
Előzetes hipotézisek: (K1) megvalósítható az érintett online mérőeszközök kidolgozása; (K2) különböző gondolkodási képességek, munkamemória, kreativitás, IKT műveltség befolyásolja a technológia alapú problémamegoldás sikerességét, melyek hatása az évek előrehaladtával változik, (K3) a vonatkozó képességfejlődés mértéke lassú, a dinamikus és csoportos kontextusban alkalmazott problémamegoldó stratégiák közelítenek egymáshoz az idő előrehaladtával (K4) a fenti kutatások eredményeire alapozva kidolgozható olyan számítógép alapú fejlesztő program, amely fejleszti a diákok problémamegoldó gondolkodását.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az információs és kommunikációs technológiák adta új lehetőségek olyan új generációs pedagógiai mérés-értékelési technológiák kidolgozását indukálták, amelyek rövidtávon is jelentős mértékű változást eredményezhetnek a pedagógiai mérés-értékelésben. Lehetőség nyílik eddig nem vizsgált, a 21. század társadalmában kulcsfontosságúnak számító képességek jellemzőinek feltárására, mint a kutatás fókuszában álló dinamikus, interaktív kontextusban vagy online csoportban történő problémamegoldás. Az alapkutatásban elért eredmények, kifejlesztésre kerülő új-generációs, azonnali visszacsatolást biztosító mérőeszközök új perspektívát teremthetnek a pedagógiai mérés-értékelésben. Jelenleg mind hazai, mind nemzetközi szinten elenyésző, tipikusan egy életkori kohorszra fókuszáló, illetve pilot empirikus adattal rendelkezünk az egyéni, interaktív környezetben történő problémamegoldás fejlettségi szintje kapcsán, illetve nem ismert a komponensképességek feltérképezésére fókuszáló vizsgálat. A problémamegoldás csoportban, ember-ember interakció által történő, azonnali visszacsatolást biztosító online értékelése teljes mértékben hiányterületnek számít, ezért jelentős mértékű előrelépést jelentene és új perspektívába állítaná a vonatkozó kutatásokat a pályázatban kitűzött célok megvalósítása. A kutatási eredményekre alapozó online fejlesztő program megteremtené a legalacsonyabb képességszintű diákok fejlesztési lehetőségét. A kutatás nemzetközi hasznosíthatóságának tudományos alapja, hogy teljes mértékben nemzetközi kooperációban valósul meg. A kutatások eredményeit alkalmazni lehet a tanárképzésben, a tantervfejlesztésben, a diákok képességfejlesztésében, a taneszköz-tervezés és a mérés-értékelés területén.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A problémamegoldó gondolkodás az emberiség egyik legfontosabb, túlélését és fejlődését leginkább meghatározó képessége. A képesség, ami megvalósítja, hogy tetteink előtt gondolkodjunk, jelentős mértékben megnöveli az ember és környezete közötti interakció hatékonyságát, és biztosítja, hogy lehetőségeink szerint a legjobb döntést hozzuk meg az adott szituációban. A problémamegoldó gondolkodás a jövőben történő tanulás egyik alapvető fontosságú képessége, aminek következtében mára már az iskolarendszerek képességfejlesztő hatását jellemző nemzetközi indikátorrá vált. Mérése-értékelése és fejlesztése ma már számos ország oktatási programjának szerves részét képezi (l. pl. OECD PISA vizsgálatok). A pályázati ciklus alatt kidolgozunk egy (1) tág életkori intervallumban, iskolai kontextusban, online alkalmazható, interaktív környezetben egyéni, valamint csoportban történő problémamegoldás sikerességét diagnosztizáló feladatbankot és mérőeszköz-sorozatot, (2) 2-11. évfolyamos és egyetemista diákok körében feltérképezzük a problémamegoldás sikerességének fejlődését, (3) és a problémamegoldás sikerességét leginkább meghatározó tényezőket, (4) a problémamegoldó képesség komponens képességeire építő számítógép alapú játékos fejlesztő programot.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Problem solving is one of the most important capacities of mankind determining its survival and development, it is a „cross-curricular competence”. Its assessment and development has already been considered and recognized as an integral part of the school curriculum in many countries. Problem solving plays an important role in OECD PISA, in the US NAEP, and in the ATCS21 R&D project as well. The objective of this study is (1) to diagnose problem solving achievements of Grade 2-to-11 students and adults in dinamically changing and collaborative environment, (2) to define the component skills of problem solving, to test structural relations and the predictive value of cognitive background variables and finally (3) to develop a computer-based developmental program based of the research results regarding the component skills of problem solving. Based on the results of the pilot studies we can compare individual achievements related to group outcomes regarding problem solving. We are testing structural relations and the predictive value of several cognitive skills and background variables on problem solving. Finally, the studies carried out in international cooperation lay the foundations for international comparative analyses too. All these may establish the elaboration of a complex assessment and training system using the new options provided by technology spanning through compulsory schooling.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The objective of this study is to describe and to test the predictive value of cognitive skills on dynamic and collaborative problem solving in a broad age-range and to develop a computer-based training program based of the research results regarding the component skills of problem solving. We thus intend to answer the following main research questions:
K1) What kind of assessment model and scoring method is needed to establish large-scale assessment of dynamic and collaborative problem solving with automated scoring?
K2) What are the component skills of problem solving and do these change over time?
K3) How do dynamic and collaborative problem solving develop over time during compulsory schooling?
K4) Is it possible to devise a developmental program building upon the core competencies of problem solving that would successfully develop students’ problem solving?
We expect (K1) to build a measurement model and instruments to establish large-scale assessment of dynamic and collaborative problem solving. (K2) According to our prior hypotheses diverse thinking skills, working memory, creativity, ICT literacy all influence the success of problem solving in online environment, which will have a changing effect with time getting by. (K3) We expect a relatively slow developmental trend, and we expect that strategies used in dynamic and collaborative problem solving situations become more similar over time. (K4) According to our hypotheses it is possible to devise a computer-based developmental program based on the results of the above mentioned researches that can develop students’ problem solving.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Information and communication technologies provide new opportunities that can revolutionize education in general and the educational assessment and evaluation process in particular even in the short term. This opens doors to exploring features of 21st century skills not yet studied, like dynamic problem solving and collaborative problem solving. The results of the project, the innovative new generation assessment instruments with automated scoring provide a new perspective in educational measurement-assessment. At present empirical data on more cohorts regarding the developmental level of students’ problem solving in interactive situations or on component skills of problem solving are scarce both on domestic and international level. Moreover, there has been only few research projects examining collaborative problem-solving in groups via human to human interaction, in an online environment. In addition analysing these skills in relation to other cognitive skills in a wider age range within the framework of the present project would contribute to a better understanding of the relevant knowledge base and broaden the perspectives in this field. The online training program based on the research results regarding component skills of problem solving can establish the training potential of students with lower level of problem-solving skills. The fact that the project would be implemented and the objectives would be realized in close cooperation with international researchers proves the relevance and importance of the initiative. The results of the research are applicable both in teacher training and curriculum development and in the field of assessment and evaluation.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Problem solving is one of the most important capacities of mankind determining its survival and development. The competence to think before we act increases the efficiency of the interaction between man and its environment and guarantees that we make the best decision possible under the given circumstances. Our problem-solving skills allow us to accomplish such solutions we would never be able to implement otherwise. Problem solving provides a bases for future learning. It became an international indicator on the performance of educational systems. Assessing and fostering the development of problem solving has already been considered as an integral part of the school curriculum in many countries (see OECD PISA). During the project, we will develop (1) scientifically established item bank and a series of assessment instruments which are suitable for diagnosing the level of development of dynamic and collaborative problem solving online in educational context, as they will involve interactive problems and problems which require students to collaborate to solve. We will (2) outline the developmental tendencies and student level differences of problem solving for a broad age range, from age 6 to 23; and (3) define the component skills of problem solving, (4) develop an online game-based training program of problem solving based on the component skills of problem solving.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A projektben sikeresen kidolgoztunk egy tág életkori intervallumban alkalmazható, a technológia adta lehetőségeket teljes mértékben kihasználó harmadik generációs, azonnali visszacsatolást biztosító interaktív problémamegoldó gondolkodás mérésére alkalmas értékelő rendszert. Elkészült a rendszer több nyelvre (pl.: kínai, arab) történő adaptációja, megvalósult azok kipróbálása. A feladatbank alapú rendszer többször, nagy mintán történő alkalmazásával nemcsak hazai, hanem nemzetközi kontextusban is feltérképeztük a diákok dinamikusan változó környezetben történő problémamegoldó képességének fejlődését és a fejlődését leginkább meghatározó tényezőket. Utóbbi munka számos második és harmadik generációs online teszt kidolgozását is követelte, amelyek egy részénél (pl. internetes információkeresési hatékonyság, kollaboratív problémamegoldó képesség teszt) a mérés-értékelés terén teljesen új és innovatív technológiai megoldásokat is alkalmaztunk, csakúgy, mint a diákok által alkalmazott problémamegoldó stratégiák feltérképezése során (egy új matematikai modellt és eljárást dolgozunk ki a logfilék elemezhető formára hozására, majd a transzformált adatbázison mintakeresésen alapuló innovatív eljárásokat alkalmaztunk). A kutatási eredmények alapján a sikerességet kultúra függetlenül egyértelműen leginkább meghatározó kognitív képességre, az induktív gondolkodás fejlesztésére kidolgoztunk egy számítógép-alapú fejlesztő programot, aminek hatásvizsgálatára nemzetközi szinten került sor.
Results in English
A third-generation assessment system measuring interactive problem-solving on a wide age range was successfully developed. The system fully exploits technology and gives instant feedback. Adaptations of the system into several languages (e.g, Chinese and Arabic) were made and their testing has been carried out. Multiple, large-scale applications of the item bank-based system resulted in mapping both in national and international contexts the development of students’ problem-solving skills in a dynamically changing environment together with its component skills. Detecting the component skills of problem solving required the development of numerous second- and third-generation online tests, part of which (for example, online information-search efficiency and collaborative problem-solving tests) brought about the invention and implementation of brand new, innovative technological applications in the field of assessment. Similarly, while mapping the problem-solving strategies applied by the students, innovative methods based on pattern-seeking were employed on the transformed data base after a new mathematical model and method had been devised for creating analysable log files. Based on the research results, to develop inductive reasoning, which had proved to be the ability clearly determining the success regardless of cultural background, a computer-based development programme was created, the examination of the effect of which was administered in an international context.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=115497
Decision
Yes





 

List of publications

 
Molnár, Gy. & Csapó, B.: Separating the Disciplinary, Application and Reasoning Dimensions of Learning: the Power of Technology-Based Assessment, Springer, Submitted manuscript, 2020
Péter-Szarka, Sz., Gyarmathy, É., Klein, B., Kovács, K., Kövi, Zs., Molnár, Gy., Puskásné Kiss, J., & Pásztor, A: A tehetségazonosítás folyamata, mérőeszközei és eredményei a Magyar Templeton Programban., Géniusz Műhely Kiadványok. Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége., 2017
Wu, Hao; Kambeyo, Linus; Molnár Gyöngyvér: The feasibility and reliability of computer-based assessment of inductive reasoning in Namibia and China: A comparison study, D. Molnár Éva és Vígh Tibor (szerk.): XV. Pedagógiai Értékelési Konferencia. Program és absztraktkötet. Szegedi Tudományegyetem, Szeged. 91. o., 2017
Molnár Gyöngyvér: The effectiveness of different exploration strategies in complex problem solving environments: log file analyses, In: Molnár G, Bús E (szerk.) PÉK 2016. CEA 2016. Szeged: SZTE BTK Neveléstudományi Doktori Iskola, 2016. pp. 77., 2016
Pásztor Attila, Molnár Gyöngyvér: Online assessment of inductive reasoning at primary school entrance, In: Molnár G, Bús E (szerk.) PÉK 2016. CEA 2016. Szeged: SZTE Neveléstudományi Doktori Iskola, 2016. pp. 75., 2016
Molnár Gyöngyvér: Problémamegoldó stratégiák és azok változása: logfile-és látensprofil-elemzések, In Zsolnai A, Kasik L (szerk.) A tanulás és nevelés interdiszciplináris megközelítése: XVI. ONK: Program és absztraktkötet. Szeged: SZTE Nevtud Int; MTA PedBiz, pp. 309., 2016
Molnár Gyöngyvér, Csapó Benő: A felsőoktatási tanulmányi alkalmasság vizsgálata: elmélet, megvalósítás, főbb eredmények, In: D. Molnár É, Vígh T (szerk.) 15th Conference on Educational Assessment. Szeged: SZTE BTK Neveléstudományi Doktori Iskola, 2017. pp. 20., 2017
Molnár Gyöngyvér, Magyar Andrea, Nagy József: Developing word-recognition skills by integrated assessment and instructional system, In: D. Molnár Éva, Vígh Tibor (szerk.) 15th Conference on Educational Assessment. Szeged: SZTE BTK Neveléstudományi Doktori Iskola, 2017. pp. 43., 2017
Molnár Gyöngyvér és Csapó Benő: Technology-based diagnostic assessments for identifying early learning difficulties in mathematics, Fritz-Stratmann, A., Räsänen, P. and Haase, V. (Eds.): International Handbook of Mathematical Learning Difficulties. Springer, In Press., 2018
Attila Pásztor, Sirkku Kupiainen, Risto Hotulainen, Gyöngyvér Molnár, Benő Csapó: Comparing Finnish and Hungarian fourth grade students' inductive reasoning skills, In: 9th Biennial Conference of EARLI SIG 1: Assessment and evaluation: Assessment & Learning Analytics. Helsinki, Finnország, 2018.08.29-2018.08.31. Kiadvány: 2018. Paper A_1_3. , 2018
Benő Csapó, Gyöngyvér Molnár, Attila Pásztor: Predictive validity of technology-based school-readiness assessments, In: 9th Biennial Conference of EARLI SIG 1: Assessment and evaluation: Assessment & Learning Analytics. Helsinki, Finnország, 2018.08.29-2018.08.31. Kiadvány: 2018. Paper G_2_1. , 2018
Gyöngyvér Molnár, Hao Wu: Cross-national gender differences in complex problem solving: A comparison study between China and Hungary, In: 9th Biennial Conference of EARLI SIG 1: Assessment and evaluation: Assessment & Learning Analytics. Helsinki, Finnország, 2018.08.29-2018.08.31. Kiadvány: 2018. Paper E_2_1. , 2018
Hao Wu, Gyöngyvér Molnár: Computer-Based Assessment of Chinese Students’ Component Skills of Problem Solving: A Pilot Study, INT J INF EDU TECHNOL 8: (5) pp. 381-386., 2018
Hao Wu, Gyöngyvér Molnár: Interactive problem solving: Assessment and relations to combinatirial and inductive reasoning, J PSYCHOL EDUC RES 26: (1) pp. 90-105., 2018
Hao Wu, Gyöngyvér Molnár: The role of inductive reasoning and combinatorial reasoning in complex problem solving: A comparison study between China and Hungary, In: Vidákovich T, Fűz N (szerk.) PÉK 2018 [CEA 2018] : Program és összefoglalók [Programme and abstracts]. Szeged: SZTE Neveléstudományi Doktori Iskola, 2018. pp. 101., 2018
Hao Wu, Gyöngyvér Molnár: Inductive reasoning and combinatorial reasoning as component skills of complex problem solving: Analyses in European and Asian context, In: 9th Biennial Conference of EARLI SIG 1: Assessment and evaluation: Assessment & Learning Analytics. Helsinki, Finnország, 2018.08.29-2018.08.31. Kiadvány: 2018. Paper E_2_2. , 2018
Mojahed Mousa, Gyöngyvér Molnár: Assessing the 2nd & 3rd years pupils' inductive reasoning by introducing computer-based testing in Palestine, In: 9th Biennial Conference of EARLI SIG 1: Assessment and evaluation: Assessment & Learning Analytics. Helsinki, Finnország, 2018.08.29-2018.08.31. Kiadvány: 2018. Paper G_2_4. , 2018
Molnár Gyöngyvér, Csapó Benő: The Efficacy and Development of Students' Problem-Solving Strategies During Compulsory Schooling: Logfile Analyses, FRONT PSYCHOL 9: Paper 302. 17 p., 2018
Molnár Gyöngyvér, Magyar Andrea: A szóolvasó készség papíralapú és online értékelő-fejlesztő rendszere, In: Nagy József Nagy József (szerk.) (szerk.) Funkcionális analfabetizmus – Megelőző fejlesztési lehetőségek. Szeged: Mozaik Kiadó, 2018. pp. 123-140., 2018
Pásztor-Kovács Anita, Pásztor Attila, Molnár Gyöngyvér: Kollaboratív problémamegoldó képességet vizsgáló dinamikus teszt fejlesztése, MAGYAR PEDAGÓGIA 118: (1) Paper Pasztor-Kovacs_MPed20181.pdf. , 2018
Risto Hotulainen, Attila Pásztor, Sirkku Kupiainen, Gyöngyvér Molnár, Benő Csapó: Entering school with equal skills? A two-country comparison of early inductive reasoning, In: 9th Biennial Conference of EARLI SIG 1: Assessment and evaluation: Assessment & Learning Analytics. Helsinki, Finnország, 2018.08.29-2018.08.31. Kiadvány: 2018. Paper C_2_3. , 2018
Samuel Greiff, Gyöngyvér Molnár, Romain Martin, Johannes Zimmermann, Benő Csapó: Students' exploration strategies in computer-simulated complex problem environments: A latent class approach, COMPUT EDUC 126: pp. 248-263., 2018
Tongori Ágota, Molnár Gyöngyvér: Az interneten való böngészés hatákonyságának vizsgálata 6-11. évfolyamos diákok körében, MAGYAR PEDAGÓGIA 118: (2) Paper Tongori_MPed20182.pdf. , 2018
Benő Csapó, Gyöngyvér Molnár: Potential for assessing dynamic problem-solving at the beginning of higher education studies, FRONT PSYCHOL 8: Paper 2022. 12 p., 2017
Gyöngyvér Molnár, Benő Csapó: Exploration and learning strategies in an interactive problem-solving environment at the beginning of higher education studies, In: JC Spender, Giovanni Schiuma, Tatiana Gavrilova (szerk.) (szerk.) Knowledge Management in the 21st Century: Resilience, Creativity and Co-creation: IFKAD 2017: 12th edition of the International Forum on Knowledge Asset Dynamics : Proceedings. Szentpétervár: Institute of Knowledge Asset Management; Arts for Business Ltd; University of Basilicata; St. Petersburg University Graduate School of Management, 2017. pp. 283-292., 2017
Hao Wu, Gyöngyvér Molnár: Chinese students’ component skills of problem solving: A pilot study, In: D. Molnár É, Vígh T(szerk.) PÉK 2017 [CEA 2017] XV. PÉK [15th CEA]: program és absztraktkötet. Szeged: SZTE Neveléstudományi Doktori Iskola, 2017. pp. 46., 2017
Linus Kambeyo, Hao Wu, Gyöngyvér Molnár: The feasibility and reliability of computer based assessment of inductive reasoning in Namibia and China: A comparison study, In: D. Molnár É, Vígh T(szerk.) (szerk.) PÉK 2017 [CEA 2017] : program és absztraktkötet. Szeged: SZTE BTK Neveléstudományi Doktori Iskola, 2017. pp. 91., 2017
Molnár Gy, Greiff S, Wüstenberg S, Fischer A: Empirical study of computer based assessment of complex problem solving skills, In: Benő Csapó, Joachim Funke (szerk.) (szerk.) The Nature of Problem Solving: Using Research to Inspire 21st Century Learning. Paris: OECD, 2017. pp. 125-140. (Educational Research and Innovation), 2017
Molnár Gyöngyvér: A problémamegoldó és tanulási stratégiák változása 11 és 19 éves kor között: logfile elemzések, MAGYAR PEDAGÓGIA 117: (2) pp. 221-238., 2017
Wu H, Molnár G: The component skills of problem solving: A Chinese and Hungarian comparison study, In: Molnár Gyöngyvér, Bús Enikő (szerk.) CEA 2016. 14 TH Conference on Educational Assessment. Szeged: SZTE BTK Neveléstudományi Doktori Iskola, 2016. pp. 111., 2016
Molnár Gyöngyvér: Problémamegoldó stratégiák és azok változása: logfile-és látensprofil-elemzések, In: Zsolnai Anikó, Kasik László (szerk.) (szerk.) A tanulás és nevelés interdiszciplináris megközelítése: XVI. Országos Neveléstudományi Konferencia: Program és absztraktkötet. Szeged: SZTE BTK Neveléstudományi Intézet; MTA Pedagógiai Bizottság, 2016. pp. 309., 2016
Molnár Gyöngyvér: Interaktív problémamegoldó környezetben alkalmazott felfedező stra-tégiák hatékonysága és azok változása: logfájl-elemzések, MAGYAR PEDAGÓGIA 116: (4) 427-453, 2016
Benő Csapó, Gyöngyvér Molnár: Factors determining students’ achievements measured at the beginning of university, In: Molnár Gyöngyvér, Bús Enikő (szerk.) (szerk.) PÉK 2016. XIV. Pedagógiai értékelési Konferencia = CEA 2016. 14 TH Conference on Educational Assessment. Szeged: SZTE BTK Neveléstudományi Doktori Iskola, 2016. pp. 55., 2016
Gyöngyvér Molnár, Ágnes Hódi, Andrea Magyar: Exploring the Opportunities for the Adaptive Assessment of Vocabulary Knowledge in an Educational Context, In: Jeannie Oakes, Kevin G Welner, Michelle Renée Valladares (szerk.) (szerk.) Public Scholarship to Educate Diverse Democracies: 2016 AREA Annual Meeting. Washington, Amerikai Egyesült Államok, 2016.04.08-2016.04.12. Kiadvány: Washington: American Educational Research Association, 2016. pp. 166, 2016
Molnár Gy, Greiff S, Wüstenberg S, Fischer A: Empirical study of computer based assessment of complex problem solving skills, In: Csapó B, Funke J, Schleiher A (szerk.) (szerk.) On the Nature of Problem Solving. Paris: OECD, 2016. pp. 123-143., 2016
Molnár Gyöngyvér: A dinamikus problémamegoldó képesség mint a tudás elsajátításának és alkalmazásának képessége, ISKOLAKULTÚRA 26: (5) 3-16, 2016
Molnár Gyöngyvér: The effectiveness of different exploration strategies in complex problem solving environments: log file analyses, In: Molnár Gyöngyvér, Bús Enikő (szerk.) (szerk.) PÉK 2016. XIV. Pedagógiai értékelési Konferencia = CEA 2016. 14 TH Conference on Educational Assessment. Szeged: SZTE BTK Neveléstudományi Doktori Iskola, 2016. pp. 77., 2016
Wu H, Molnár G: The component skills of problem solving: A Chinese and Hungarian comparison study, In: Molnár Gyöngyvér, Bús Enikő (szerk.) (szerk.) PÉK 2016. XIV. Pedagógiai értékelési Konferencia = CEA 2016. 14 TH Conference on Educational Assessment. Szeged: SZTE BTK Neveléstudományi Doktori Iskola, 2016. pp. 111., 2016
Molnár Gyöngyvér: Dinamikus problémamegoldó környezetben alkalmazott felfedező stratégiák: logfile és látens profil elemzések, Magyar Pszichológiai Szemle, benyújtott kézirat, 2016
Molnár Gyöngyvér: Interaktív problémamegoldó környezetben alkalmazott felfedező stratégiák hatékonysága és azok változása: logfájlelemzések, Magyar Pedagógia, megjelenés alatt, 2016
Molnár Gyöngyvér: Developing the eDia: Next steps of a never-ending process, SWEE 2016, 2016
Tongori Ágota: Conclusions and results of an item development process conserning ICT literacy, Molnár Gyöngyvér és Bús Enikő (2016, szerk.): PÉK 2016. XIV. Pedagógiai Értékelési Konferencia - 14. Conference on Educational Assessment. Program; Előadás-összefoglalók, 2016
Kiss Renáta és Hódi Ágnes: The relationship between speech perception and speech comprehension in first and second grade, Molnár Gyöngyvér és Bús Enikő (2016, szerk.): PÉK 2016. XIV. Pedagógiai Értékelési Konferencia - 14. Conference on Educational Assessment. Program; Előadás-összefoglalók, 2016
Pásztor Attila, Molnár Gyöngyvér: Online assessment of inductive reasoning at primary school entrance, In: Molnár Gyöngyvér, Bús Enikő (szerk.) (szerk.) PÉK 2016. XIV. Pedagógiai értékelési Konferencia = CEA 2016. 14 TH Conference on Educational Assessment. Szeged: SZTE BTK Neveléstudományi Doktori Iskola, 2016. pp. 75., 2016
Tongori Ágota: Conclusions and results of an item development process conserning ICT literacy, Molnár Gyöngyvér és Bús Enikő (2016, szerk.): PÉK 2016. XIV. Pedagógiai Értékelési Konferencia - 14. Conference on Educational Assessment. Program; Előadás-összefoglalók, 2016
Attila Pásztor, Gyongyver Molnar, Erzsébet Korom, Mária B Németh, Benö Csapó: Online Assessment of Inductive Reasoning and Its Predictive Power on Inquiry Skills in Science, In: Education in the Crossroads of Economy and Politics: Role of Research in the Advancement of Public Good: 17th Biennial EARLI Conference for Research on Learning and Instruction: Book of Abstracts. Tampere, Finnország, 2017.08.27-2017.09.02. Kiadvány: 2017. pp. 509, 2017
Benö Csapó, Ágnes Hódi, Renáta Kiss, Attila Pásztor, Attila Rausch, Gyongyver Molnar: Developing Online Diagnostic Instruments for Assessing Pupils’ Skills at the Beginning of Schooling, In: Education in the Crossroads of Economy and Politics: Role of Research in the Advancement of Public Good: 17th Biennial EARLI Conference for Research on Learning and Instruction: Book of Abstracts. Tampere, Finnország, 2017.08.27-2017.09.02. Kiadvány: 2017. pp. 508-509., 2017
Benő Csapó, Gyöngyvér Molnár: Assessment-based, personalized learning in primary education, In: JC Spender, Giovanni Schiuma, Tatiana Gavrilova (szerk.) (szerk.) Knowledge Management in the 21st Century: Resilience, Creativity and Co-creation: IFKAD 2017: 12th edition of the International Forum on Knowledge Asset Dynamics : Proceedings. Szentpétervár: Institute of Knowledge Asset Management; Arts for Business Ltd; University of Basilicata; GSOM - St. Petersburg University, 2017. pp. 443-449., 2017
Erzsébet Korom, Erzsébet Antal, Zsófia Gabriella Szabó, Gyöngyvér Molnár, Benő Csapó: A longitudinal study of the development of science knowledge among 4th to 8th grade students, In: Education in the Crossroads of Economy and Politics: Role of Research in the Advancement of Public Good: 17th Biennial EARLI Conference for Research on Learning and Instruction: Book of Abstracts. Tampere, Finnország, 2017.08.27-2017.09.02. Kiadvány: 2017. pp. 233, 2017
Gyöngyvér Molnár, Benő Csapó: Exploration and learning strategies in an interactive problem-solving environment at the beginning of higher education studies, In: JC Spender, Giovanni Schiuma, Tatiana Gavrilova (szerk.) (szerk.) Knowledge Management in the 21st Century: Resilience, Creativity and Co-creation: IFKAD 2017: 12th edition of the International Forum on Knowledge Asset Dynamics : Proceedings. Szentpétervár: Institute of Knowledge Asset Management; Arts for Business Ltd; University of Basilicata; GSOM - St. Petersburg University, 2017. pp. 283-292., 2017
Gyongyver Molnar, Benö Csapó: Identifying early difficulties in mathematics: eDia, the online diagnostic assessment tool, In: Education in the Crossroads of Economy and Politics: Role of Research in the Advancement of Public Good: 17th Biennial EARLI Conference for Research on Learning and Instruction: Book of Abstracts. Tampere, Finnország, 2017.08.27-2017.09.02. Kiadvány: 2017. pp. 360-361., 2017
Gyongyver Molnar, Eniko Bus, Erzsébet Korom, Benö Csapó: The Relationships between Exploration and Learning Strategies in a Problem-Solving Environment, In: Education in the Crossroads of Economy and Politics: Role of Research in the Advancement of Public Good: 17th Biennial EARLI Conference for Research on Learning and Instruction: Book of Abstracts. Tampere, Finnország, 2017.08.27-2017.09.02. Kiadvány: 2017. pp. 90-91., 2017
Molnár Gy, Greiff S, Wüstenberg S, Fischer A: Empirical study of computer based assessment of complex problem solving skills, In: Benő Csapó, Joachim Funke (szerk.) (szerk.) The Nature of Problem Solving: Using Research to Inspire 21st Century Learning. Paris: OECD, 2017. pp. 125-140. (Educational Research and Innovation), 2017
Molnár Gyöngyvér: A problémamegoldó és tanulási stratégiák változása 11 és 19 éves kor között: logfile elemzések, MAGYAR PEDAGÓGIA 117: (2) 221-238, 2017
Molnár Gyöngyvér, Csapó Benő: A felsőoktatási tanulmányi alkalmasság vizsgálata: elmélet, megvalósítás, főbb eredmények, In: D. Molnár Éva, Vígh Tibor (szerk.) 15th Conference on Educational Assessment. Szeged: SZTE BTK Neveléstudományi Doktori Iskola, 2017. pp. 20., 2017
Molnár Gyöngyvér, Magyar Andrea, Nagy József: Developing word-recognition skills by integrated assessment and instructional system, In: D. Molnár Éva, Vígh Tibor (szerk.) 15th Conference on Educational Assessment. Szeged: SZTE BTK Neveléstudományi Doktori Iskola, 2017. pp. 43., 2017
Nagy Gyula, Molnár Gyöngyvér: A Magyar Pedagógia folyóirat tudománymetriai elemzése: tendenciák, szerzők, társszerzőségi együttműködés, MAGYAR PEDAGÓGIA 117: (1) 5-27, 2017
Wu Hao, Molnár Gyöngyvér: Computer-based assessment of thinking skills in China: a pilot study, In: Education in the Crossroads of Economy and Politics: Role of Research in the Advancement of Public Good: 17th Biennial EARLI Conference for Research on Learning and Instruction: Book of Abstracts. Tampere, Finnország, 2017.08.27-2017.09.02. Kiadvány: 2017. pp. 100, 2017
Molnár Gyöngyvér and Csapó Benő: The Efficacy and Development of Students’ Problem-Solving Strategies during Compulsory Schooling: Logfile Analyses, Frontiers in Psychology, Submitted manuscript, 2017
Csapó, B. és Molnár, Gy: Potential for Assessing Dynamic Problem-Solving at the Beginning of Higher Education Studies, Frontiers in Psychology, Submitted manuscript, 2017
Samuel Greiff; Gyöngyvér Molnár; Romain Martin; Johannes Zimmermann; Benő Csapó: Students' Exploration Strategies in Computer-Simulated Complex Problem Environments: A Latent Class Approach, Computers & Education. Submitted manuscript, 2017
Pásztor-Kovács, A., Pásztor, A., Molnár Gy: Developing an Online Collaborative Problem Solving Test Environment: The Human–Human Version, Journal of Educational Measurement. Submitted manuscript., 2017
Tóth Alisa, Kárpáti Andrea és Molnár Gyöngyvér: A színpercepció és színértelmezés online mérésének lehetőségei kisiskolás korban, Magyar Pedagógia, beküldött kézirat, 2017
Molnár Gyöngyvér és Magyar Andrea: A szóolvasó készség papíralapú értékelő és online értékelő-fejlesztő tesztrendszere., In: Nagy József (2017, szerk.): A funkcionális analfabéták képzésének befejezési lehetősége. Megjelenés alatt., 2017
Tongori Ágota és Molnár Gyöngyvér: Az IKT műveltség fejlődése: 6-11. évfolyamos diákok interneten való böngészésének hatékonysága, Magyar Pedagógia. Benyújtott kézirat., 2017
Wu, H. & Molnár G.: Computer-based Assessment of Chinese Students’ Component Skills of Problem Solving: A Pilot Study, International Journal of Information and Education Technology, in press, 2017
Molnár Gyöngyvér és Csapó Benő: Technology-based diagnostic assessments for identifying early learning difficulties in mathematics, Fritz-Stratmann, A., Räsänen, P. and Haase, V. (Eds.): International Handbook of Mathematical Learning Difficulties. Springer, In Press., 2017
Benő Csapó, Gyöngyvér Molnár: Online Diagnostic Assessment in Support of Personalized Teaching and Learning: The eDia System, FRONTIERS IN PSYCHOLOGY 10: 1522, 2019
Wu Hao, Molnár Gyöngyvér: The influence of learning strategies on problem-solving performance: Analyses in European and Asian contexts, In: Molnár, Edit Katalin; Dancs, Katinka (szerk.) XVII. Pedagógiai Értékelési Konferencia, Szegedi Tudományegyetem (2019) pp. 100-100., 2019
Molnár G., Csapó B.: How to Make Learning Visible through Technology: The eDia-Online Diagnostic Assessment System, In: H., Lane; Susan, Zvacek; James, Uhomoibhi (szerk.) CSEDU 2019 : Proceedings of the 11th International Conference on Computer Supported Education, SCITEPRESS (2019) pp. 122-131., 2019
Molnár Gyöngyvér: Nőtt az egyetemi tanulmányaikat kezdő diákok tanulási potenciálja és problémamegoldó képessége: években mérhető különbségek a diákok között, ISKOLAKULTÚRA: PEDAGÓGUSOK SZAKMAI-TUDOMÁNYOS FOLYÓIRATA 29: (1) pp. 3-16., 2019
Molnár Gyöngyvér, Csapó Benő: A diagnosztikus mérési rendszer technológiai keretei: az eDia online platform, ISKOLAKULTÚRA: PEDAGÓGUSOK SZAKMAI-TUDOMÁNYOS FOLYÓIRATA 29: (4-5) pp. 16-32., 2019
Molnár Gyöngyvér, Csapó Benő: Making the Psychological Dimension of Learning Visible: Using Technology-Based Assessment to Monitor Students’ Cognitive Development, FRONTIERS IN PSYCHOLOGY 10: 1368, 2019
Molnár Gyöngyvér, Csapó Benő: Technology-based diagnostic assessments for identifying early learning difficulties in mathematics, In: Fritz, Annemarie; Haase, Vitor Geraldi; Räsänen, Pekka (szerk.) International Handbook of Mathematical Learning Difficulties: From the Laboratory to the Classroom, Springer Nature Switzerland AG (2019) pp. 683-707., 2019
Mousa Mojahed, Molnár Gyöngyvér: The Feasibility of Computer-based Testing in Palestine Among Lower Primary School Students: Assessing Mouse Skills and Inductive Reasoning, Journal of Studies in Education 9: (2) 14517, 2019
Mousa Mojahed, Molnár Gyöngyvér: Applying Computer-based Testing in Palestine: Assessing Fourth and Fifth Graders Inductive Reasoning, Journal of Studies in Education 9: (3) 14799, 2019
Wu Hao, Molnár Gyöngyvér: Cross-national differences in students’ exploration strategies in a computer-simulated interactive problem-solving environment: Logfile analyses, In: Molnár, Edit Katalin; Dancs, Katinka (szerk.) XVII. Pedagógiai Értékelési Konferencia, Szegedi Tudományegyetem (2019) pp. 101-101., 2019
Gyöngyvér Molnár, Benő Csapó: Relationship between students' matriculation examination results and problem-solving competencies, In: Thinking Tomorrow's Education: Learning from the past, in the present and for the future, European Association for Research on Learning and Instruction; RWTH Aachen University (2019) pp. 371-371., 2019
Gyöngyvér Molnár, Moritz Herzog, Benő Csapó: Making the psychological dimension of learning mathematics visible, In: Thinking Tomorrow's Education: Learning from the past, in the present and for the future, European Association for Research on Learning and Instruction; RWTH Aachen University (2019) pp. 320-320., 2019
Gyongyver Molnar: Emerging The Power of Technology-based Diagnostic Assessment for Supporting Personalized Learning: The eDia System, In: BlT's 6th Annual WorId Congress of lnfoTech-2019, (2019) pp. 47-47., 2019
Hao Wu, Gyöngyvér Molnár: The Impact of Learning Strategies on Problem-solving Performance: A Cross-national Comparison Study, In: Thinking Tomorrow's Education: Learning from the past, in the present and for the future, European Association for Research on Learning and Instruction; RWTH Aachen University (2019) pp. 332-332., 2019
Molnár Gyöngyvér, Pásztor Attila, Csapó Benő: The eLea online training platform, In: Molnár, Edit Katalin; Dancs, Katinka (szerk.) XVII. Pedagógiai Értékelési Konferencia, Szegedi Tudományegyetem (2019) pp. 64-64., 2019
Mousa Mojahed, Molnár Gyöngyvér: The efficacy of a computer-based cognitive training program to enhance 4thand 5thgrade students’ inductive reasoning, In: Molnár, Edit Katalin; Dancs, Katinka (szerk.) XVII. Pedagógiai Értékelési Konferencia, Szegedi Tudományegyetem (2019) pp. 65-65., 2019
Pásztor-Kovács Anita, Pásztor Attila, Molnár Gyöngyvér: Önértékelő kérdőív fejlesztése a kollaboratív problémamegoldó képességet leíró modellek egyikének validálására: a kollaboratív komponens vizsgálata, NEVELÉSTUDOMÁNY: OKTATÁS KUTATÁS INNOVÁCIÓ 2019: (2) pp. 5-21., 2019
Pásztor-Kovács Anita, Pásztor Attila, Molnár Gyöngyvér: Kollaboratív képességeket vizsgáló önértékelő kérdőív fejlesztése, In: Molnár, Edit Katalin; Dancs, Katinka (szerk.) XVII. Pedagógiai Értékelési Konferencia, Szegedi Tudományegyetem (2019) pp. 73-73., 2019
Samuel Greiff, Gyöngyvér Molnár, Romain Martin, Johannes Zimmermann, Benő Csapó: Students' exploration strategies in computer-simulated complex problem environments: A latent class approach, COMPUTERS & EDUCATION 126: pp. 248-263., 2018
Hao Wu, Gyöngyvér Molnár: Computer-Based Assessment of Chinese Students’ Component Skills of Problem Solving: A Pilot Study, INTERNATIONAL JOURNAL OF INFORMATION AND EDUCATION TECHNOLOGY 8: (5) pp. 381-386., 2018
Hao Wu, Gyöngyvér Molnár: Interactive problem solving: Assessment and relations to combinatirial and inductive reasoning, JOURNAL OF PSYCHOLOGICAL AND EDUCATIONAL RESEARCH 26: (1) pp. 90-105., 2018
Andi Rahmat Saleh, Gyöngyvér Molnár: INDUCTIVE REASONING THROUGH THE GRADES: CASE OF INDONESIA, In: L, Gómez Chova; A, López Martínez; I, Candel Torres (szerk.) EDULEARN18 Proceedings, International Association of Technology, Education and Development (IATED) (2018) pp. 8790-8793., 2018
Wu Hao, Saleh Andi Rahmat, Molnár Gyöngyvér: Comparing Chinese and Indonesian students’ level of thinking skills: A pilot study, In: Vidákovich, Tibor; Fűz, Nóra (szerk.) PÉK 2018 [CEA 2018] XVI. Pedagógiai Értékelési Konferencia [16th Conference on Educational Assessment]: Program és összefoglalók [Programme and abstracts], SZTE Neveléstudományi Doktori Iskola (2018) p. 102., 2018
Hao Wu, Gyöngyvér Molnár: The role of inductive reasoning and combinatorial reasoning in complex problem solving: A comparison study between China and Hungary, In: Vidákovich, Tibor; Fűz, Nóra (szerk.) PÉK 2018 [CEA 2018] XVI. Pedagógiai Értékelési Konferencia [16th Conference on Educational Assessment]: Program és összefoglalók [Programme and abstracts], SZTE Neveléstudományi Doktori Iskola (2018) pp. 101-101., 2018
Mousa Mojahed, Molnár Gyöngyvér: Introducing computer -based assessment among 2nd-to 4th-grade students in Palestine, In: Vidákovich, Tibor; Fűz, Nóra (szerk.) PÉK 2018 [CEA 2018] XVI. Pedagógiai Értékelési Konferencia [16th Conference on Educational Assessment]: Program és összefoglalók [Programme and abstracts], SZTE Neveléstudományi Doktori Iskola (2018) p. 71., 2018
Pásztor-Kovács Anita, Pásztor Attila, Molnár Gyöngyvér: Innovative restricted communicational options for automated coding in an online Human-Human Collaborative Problem Solving instrument, In: Vidákovich, Tibor; Fűz, Nóra (szerk.) PÉK 2018 [CEA 2018] XVI. Pedagógiai Értékelési Konferencia [16th Conference on Educational Assessment]: Program és összefoglalók [Programme and abstracts], SZTE Neveléstudományi Doktori Iskola (2018) p. 77., 2018
Molnár Gyöngyvér: Egyetemi tanulmányaikat kezdő hallgatók matematikai gondolkodásnak és problémamegoldó képességének fejlettségi szintje., In: Fehérvári, Anikó; Széll, Krisztián; Misley, Helga (szerk.) Kutatási sokszínűség, oktatási gyakorlat és együttműködések, ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar; MTA Pedagógiai Tudományos Bizottság (2018) p. 145., 2018
Rahmat Andi Saleh, Molnár Gyöngyvér: Do boys and girls have different level of skills in inductive reasoning? - Case of Indonesia, In: Fehérvári, Anikó; Széll, Krisztián; Misley, Helga (szerk.) Kutatási sokszínűség, oktatási gyakorlat és együttműködések, ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar; MTA Pedagógiai Tudományos Bizottság (2018) p. 364., 2018
Benő Csapó, Gyöngyvér Molnár: Potential for assessing dynamic problem-solving at the beginning of higher education studies, FRONTIERS IN PSYCHOLOGY 8: 2022, 2017
Molnár Gy, Greiff S, Wüstenberg S, Fischer A: Empirical study of computer based assessment of complex problem solving skills, In: Benő, Csapó; Joachim, Funke (szerk.) The Nature of Problem Solving, OECD (2017) pp. 125-140., 2017
Molnár Gyöngyvér: Interaktív problémamegoldó környezetben alkalmazott felfedező stratégiák hatékonysága és azok változása: logfájl-elemzések, MAGYAR PEDAGÓGIA 116: (4) pp. 427-453., 2016
Molnár Gyöngyvér: A dinamikus problémamegoldó képesség mint a tudás elsajátításának és alkalmazásának képessége, ISKOLAKULTÚRA: PEDAGÓGUSOK SZAKMAI-TUDOMÁNYOS FOLYÓIRATA 26: (5) pp. 3-16., 2016
Molnár Gyöngyvér: Problémamegoldó stratégiák és azok változása: logfile-és látensprofil-elemzések, In: Zsolnai, Anikó; Kasik, László (szerk.) A tanulás és nevelés interdiszciplináris megközelítése, MTA Pedagógiai Bizottság; SZTE BTK Neveléstudományi Intézet (2016) p. 309., 2016
Pásztor Attila, Molnár Gyöngyvér: Online assessment of inductive reasoning at primary school entrance, In: Molnár, Gyöngyvér; Bús, Enikő (szerk.) PÉK 2016. XIV. Pedagógiai Értékelési Konferencia : Előadás-összefoglalók = CEA 2016 14. Conference on Educational Assessment : Program - Abstracts, SZTE BTK Neveléstudományi Doktori Iskola (2016) p. 75., 2016





 

Events of the project

 
2016-11-22 10:18:46
Résztvevők változása




Back »