Roles and instruments of local governments in the realization of ecological sustainability  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
115530
Type K
Principal investigator Fodor, László
Title in Hungarian Helyi önkormányzati szerepek és eszközök az ökológiai fenntarthatóság megvalósításában
Title in English Roles and instruments of local governments in the realization of ecological sustainability
Keywords in Hungarian helyi önkörmányzati rendszer Magyarországon, környezetvédelem, klímavédelem, rendeletalkotás, igazgatási szervezet, településrendezés, Alaptörvény
Keywords in English local government system in Hungary, environmental protection, climate protection, administrative organization, Spatial planning, constitution
Discipline
Low and Government Sciences (Council of Humanities and Social Sciences)85 %
Ortelius classification: Environmental law
Sociology (Council of Humanities and Social Sciences)8 %
Ortelius classification: Social changes
Political Science (Council of Humanities and Social Sciences)7 %
Ortelius classification: Environmental politics
Panel Political Science, Law and Govemment Sciences
Department or equivalent Department of Environmental- and Labor Law (University of Debrecen)
Participants Bányai, Orsolya
Barta, Attila
Bujdos, Ágnes
Bujdos, Ágnes
Csűrös, Gabriella Klára
Fónai, Mihály
Gyüre, Annamária Csilla
Gyurkó, Brigitta
Leiterné Dr. Tóth, Katalin
Liptai, Noémi
Molnár, Judit
Pénzes, Ferenc
Szemesi, Sándor
Starting date 2015-09-01
Closing date 2019-04-30
Funding (in million HUF) 23.961
FTE (full time equivalent) 9.76
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A települési és területi szint a fenntarthatóság elérésében (azon belül a környezetvédelmi és a klímavédelmi politikában is) világszerte felértékelődött; a kutatás elsődleges célkitűzése annak feltárása, hogy – jogi, igazgatási és társadalomtudományi szempontból – hogyan alakul és erősíthető-e a szerepe e téren a magyarországi önkormányzati rendszernek. Melyek azok a jogi eszközök, amelyek rendelkezésre állnak vagy szükségesek lennének ehhez? Empirikus kutatások (fókuszcsoportos interjúk, kérdőíves felmérés, esettanulmányok) segítségével adatbázist hozunk létre, amely további kutatásoknak is kiinduló pontjául szolgálhat. Jogtudományi elemzések (különösen normaelemzés, problémafeltárás, dogmatikai módszer, jog-összehasonlítás) révén hozzá kívánunk járulni a szakmai-tudományos vitákhoz, valamint javaslatokat tenni a helyi önkormányzati rendszer (szervezet, hatáskörök, környezet-, illetve vagyongazdálkodás, stb.) kereteinek fejlesztésére, a fenntarthatóság irányában.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás hipotézisei: 1) A helyi cselekvési szint megerősítése csak integrált megközelítésben lehetséges, ami hazánkban nem érvényesül. 2) A hazai települési önkormányzatok korlátozott erőforrásokkal rendelkeznek ahhoz, hogy összhangba hozzák egymással a beruházói és a környezetvédelmi érdekeket. 3) Az elmúlt évek reformjai radikálisan megváltoztatták illetve változtatják a helyi környezetpolitika kereteit. 4) Új kihívásként a helyi önkormányzatok szintjén is megjelent a klímaváltozással szembeni védekezés és a felkészülés. Vizsgálandó kulcskérdések: Az Alaptörvény egyes környezeti vonatkozású rendelkezései mennyiben változtatják meg a környezethez való jog tartalmát, és az mennyiben érinti az önkormányzatokat? Rendelkeznek-e a helyi önkormányzatok fenntartható fejlődéssel kapcsolatos programokkal, s ha igen, azok megfelelnek-e az ökológiai követelményeknek? Az éghajlatvédelem jogi eszközei közül melyek tartoznak az önkormányzati szintre? Mennyiben járulhat hozzá az önkormányzati feladatellátáshoz a stratégiai tervezés és hatásvizsgálat? A környezet- illetve természetvédelemmel összefüggő feladataikat az önkormányzatok milyen köz- és magánjogi eszközök, illetve igazgatási szervezetek útján valósítják meg? A helyi közhatalmi szereplők mit „tudnak” a környezetvédelem helyi kérdéseiről, és milyen elvárásaik vannak a lehetséges kérdéseket, megközelítéseket és eljárásokat illetően? A vízhez való jog szempontjából milyen lehetőségei vannak a települési önkormányzatoknak a mennyiségi és a minőségi védelemre? Hogyan alakul az uniós szabályozás és támogatáspolitika, a város-térségi igazgatás körében? Mindennek mi a közpolitikai és nemzetközi jogi háttere?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás jelentősége és hasznosíthatósága a kutatás tárgyából következik. A fenntarthatóság mindhárom (környezeti, társadalmi és gazdasági) pillérét illetően kulcsfontosságú környezetpolitikai szintről ugyanis nem állnak rendelkezésre aktuális, átfogó, tudományos igényű elemzések. A témakör természetéből fakadóan a várható eredmények messze túlmutatnak a környezetvédelmen vagy akár a klímavédelmen, és a helyi hatalomgyakorlás egyéb kérdéseit (pl. önkormányzati szintű hatalommegosztás, alapjog-érvényesítés, demokrácia, konfliktus-kezelés, stb.) is érintik. A tervezett kutatás feltárná a szabályozás és a gyakorlat viszonyát, a fenntartható fejlődés akadályait a helyi önkormányzati rendszerben, széles körben használható adatbázist hozna létre. Az elemzések alapján gazdagodnának a fenntarthatóság és az önkormányzatiság kérdéseiről folytatott szakmai viták, s javaslatok születhetnek a jelenlegi rendszer továbbfejlesztésére. Az eredmények hasznosulhatnak a jogalkotásban, az egyes jogintézmények jogalkalmazási gyakorlatában és az oktatásban is. A kutatás hozzájárul a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa (2008-2012) és az Alkotmánybíróság vonatkozó gyakorlatának (amely jelentős mértékben járult hozzá a helyi környezeti konfliktusok térképének felvázolásához, illetve az önkormányzati szabályozás kereteinek a kidolgozásához) a tudományos elemzéséhez is.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A kutatás során választ kaphatunk arra, hogy vajon fontos-e ma Magyarországon az önkormányzati szintű szabályozás illetve igazgatás a környezetvédelemben? Mik ennek a keretei, és kihasználják-e azokat? Lehet-e önálló és jó gazda egy önkormányzat (nem csak tulajdonosi értelemben)? Mutathat-e példát az önkormányzat a polgároknak és a gazdálkodó szervezeteknek, illetve akár más önkormányzatoknak? Mi a nemzetközi és a hazai szabályozási tendenciák viszonya egymáshoz? Vannak-e adaptálható minták (jó gyakorlatok) e téren? Melyek az adaptáció korlátai Magyarországon? Egyformák-e a hazai önkormányzatok lehetőségei (vannak-e csoportok köztük)? Milyen hatással lehet egy helyi szintű jogalkotás a nemzeti szintű jogalkotásra, illetve az európai kötelezettségvállalások teljesítésére? Mivel lehet javítani helyi szinten Magyarország megítélését? Mindezek hozzájárulnak a hazai önkormányzati rendszerrel kapcsolatos tudományos vitákhoz, illetve adalékokkal szolgálnak a fejlesztés lehetséges irányaihoz, de ezen túl a nemzetközi kapcsolatok fejlesztéséhez, tapasztalatcseréhez is. A kutatás számára egyedülálló infrastrukturális hátteret nyújt a Debreceni Egyetem (az Egyetemi és Nemzeti Könyvtárral, elektronikus adatbázisaival, rendkívül széles kutatási spektrumával és hálózataival, humán erőforrásával, stb.).
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The local and regional level in the realization of sustainable development (within that in the policy of environmental and climate protection) was appreciated all over the World; the main goal of the research is to identify from a legal, administrative and social science point of view whether what is and how can be improved the Hungarian local governmental system’s role in this field. What are the legal tools which are available or necessary for this? On the basis of empirical research (focus group interviews, questionnaire research, fieldwork and case studies) we create a database, which may serve as starting point for other researches also.
By means of legal analysis (especially by norm-analysis, problem disclosure, dogmatic method, law-comparison) we would like to contribute to professional-academic dispute and to draw up suggestions for the improvement of the current frames of local governmental system (structure, competences, environmental and property management) for the sustainability.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The hypotheses of the research: 1) Only with integrative approach it is possible to form and strengthen the suitable local activity level. Unfortunately, that is not the case currently in Hungary. 2) The Hungarian local governments possess limited resources to harmonize the interest of the investors and the environment. 3) The amendments in the law in the last couple of years have made a radical change in the frame of the local environmental policy. 4) At the level of local government new, environmental challenge has appeared, the climate change protection and the preparation against it. Key questions to be analysed: How the environmental provisions of The Fundamental Law of Hungary change the interpretation of the right to healthy environment and which kind of influence it has to local governments? Have local governments’ strategies regarding sustainable development, if yes, are those meet with the requirements of ecology? Which legal tools from the system of climate protection can be applied at municipal level? How Strategic planning and environmental assessment can contribute to local governments in the carrying out of their tasks? What kind of public and private law tools and structures use self-governments to carry through the duty of environment protection? What the different actors „know” about environmental issues and what expectations they have regarding the possible questions, approaches and procedures? How the regulation and support system of the EU that shape and promote the city-region governance looks like? What are the public policy and international law background of the above questions?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The significance and the usefulness of the research come from its object. Regarding the three pillars of sustainability (environmental, social and economical) there are no scientific, overall and up to date analyses. Because of the nature of this topic the probable results are far beyond the environmental or climate protection and it concerns other questions in relation to wield of local power (e.g. division of power at local level, enforcing basic rights, democracy, conflict management, etc.). The planned research would identify the relation between regulation and practice, the obstacles of sustainable development in the local governmental system, and would create a database which would be widely applicable. On the basis of the analyses, the academic disputes on sustainability and self-governments may improve and suggestions may appear in order to develop the current system. The results can be used in the legislation, in the legal practice of different institutes and in the education. The research contributes also to the academic analysis regarding the practice of the Parliamentary Commissioner for Future Generations (2008-2012) and the relating practice of the Constitutional Court (this significantly contributed to draw up the map of local environmental conflicts and the frames of local governments’ regulation).

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The research may highlight whether the regulation and administration of local governments have an important role regarding environmental protection? What are the frames of this role nowadays in Hungary? Local governments make full use of their opportunities? Can local governments be good masters (not only in proprietorial sense)? Can local governments show good example for citizens, commercial entities or even other local governments? What is the relationship between international and national regulatory tendencies? Is there adaptable good practice? What are the limits of adaptation in Hungary? Is the situation of different local governments the same (are there groups among them)? What kind of influence has the local legislation to national level legislation, and to the implementation of European commitments? What kind of tools are at local level in order to develop the assessment of Hungary? All the above mentioned contributes to academic dispute, to the improvement of international relationships and exchanges of experience, finally it gives surplus for the possible ways of development. The results of the project will be integrated into the education and those also will appear in scientific publications. For the research the University of Debrecen ensures good background (e.g. University and National Library, electronic database, exceptionally wide research spectrum and networks, human resources, workplace for the project’s contributors, computers, etc.).





 

Final report

 
Results in Hungarian
A magyar önkormányzatok lehetőségeit, intézkedéseit vizsgálva legfontosabb környezetpolitikai eszközként (a korábbi kutatásokhoz hasonlóan) a településrendezést azonosítottuk, ami mellett sok további lehetőséget, feladat- és hatáskört tártunk fel. A helyi környezetpolitikát befolyásolják a pénzügyi források, de emellett, pl. a település mérete, a helyi vezetők elkötelezettsége, az önkormányzatok kapcsolatrendszere is fontos. Azokon a településeken találtunk igazi elkötelezettséget, ahol a településfejlesztés céljaihoz kapcsolódik a környezetvédelem. Az önkormányzatok szerepének változása, a közszolgáltatások és a közigazgatás reformja a környezetvédelemre is kihat. A környezetvédelem példáján bemutattuk, hogy a centralizáció túlzott mértékű Magyarországon. Gyakori problémaként azonosítottuk a fenntartható fejlődés követelményének a figyelmen kívül hagyását, a helyi előírások gyenge színvonalát és érvényesülését. A nemzeti szabályozás szűkre szabja az önkormányzatok mozgásterét, ugyanakkor azt sem mindig használják ki. Több területen (állattartás, levegővédelem, zöldterületek védelme stb.) írtunk le jó gyakorlatokat, amelyeket az önkormányzatoknak érdemes átvennie egymástól. Sok helyen nincsenek erőforrások szakemberek foglalkoztatására, környezetvédelmi stratégia alkotására. Az önkormányzatok hálózatainak fejlesztése vagy egy területi reformmal összekötött integráció révén a fenntartható fejlődés célja jobban elérhetőnek tűnik, mint a jelenlegi önkormányzati rendszerben.
Results in English
The most important environmental policy tool is the urban planning, besides which we discovered many more opportunities, tasks and powers. Local environmental policy is heavily influenced by financial resources, but the size of the settlement, the commitment of the local leaders, and the networks of the municipalities are also important. Those settlements are really environmentally conscious, which can link environmental protection to the settlement development plans. Changes in the role of local governments, public services and public administration reform also have impacts on local environmental protection. Through the example of environmental protection, we have shown that centralization is excessive in Hungary. As a common problem, we have identified the failure to meet with the requirement of sustainable development, the poor quality and enforcement of local regulations. Common problems include the failure to meet the requirements of sustainable development, the poor quality and enforcement of local regulations. National regulations restrict the scope of local governments, but they do not always use that margin. We have written good practices that municipalities should take over. In many settlements there are no resources for employing professionals, for creating an environmental strategy. The goal of sustainable development seems to be better achieved by developing networks or integrating municipalities.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=115530
Decision
Yes





 

List of publications

 
Fodor László: A helyi szabályok eltérése a központi előírásoktól – környezetvédelmi megfontolások, Jogtudományi Közlöny (ISSN 0021-7166) 2016/7–8., 353–364., 2016
FODOR László, BARTA Attila, FÓNAI Mihály, BÁNYAI Orsolya: Települési környezetvédelem Magyarországon: Egy kutatás előfeltevései, Tér és Társadalom (ISSN: 2062-9923) 2016/3, 19–39., 2016
Fodor László: „Ki melegedni akar, füstöt is szenvedje.” – A környezetvédelmi közérdek érvényesítése a távhő szabályozásában., Közjavak.hu (blog), 2016
Fodor László: Jogállami és fenntartható is egyben? – néhány gondolat a hulladékmennyiség mérése kapcsán, Közjavak. hu (blog), 2016
Fodor László: Kommunális környezetvédelem német szemmel, Pro Futuro (ISSN 2063-1987) 2015/2, 159–165., 2016
Fodor László: Önkormányzati környezet- és klímavédelem német példák tükrében, IV. Környezet- és Energia Konferencia (közlésre elfogadva), 2016
Fodor László: A klímavédelmi szabályozás helyi szintje, 7. Báthory-Brassai Konferencia (közlésre elfogadva), 2016
Fodor László: Klímavédelem vs. törvényesség a távhőszolgáltatás helyi szabályai kapcsán, Magyar Jog (közlésre elfogadva), 2016
Fodor László: Kommunales Umweltrecht in Ungarn, OsteuropaRecht 2016/4 (közlésre elfogadva), 2016
Fodor László: A megújuló energiák támogatása Svájcban, Jog, Állam, Politika 2016/4 (közlésre elfogadva), 2016
Barta Attila, Bencsik András: A környezet és a közigazgatás kapcsolódási pontjai, Pro Futuro (közlésre beküldve), 2016
Barta Attila: Önkormányzati eszközök a helyi környezetvédelem szolgálatában, 7 Báthory-Brassai Konferencia (közlésre elfogadva), 2016
Barta Attila: Kommunális környezetvédelem? Az Észak-alföldi Régió Megyei Jogú Városainak szervezeti megoldásai az ökológiai fenntarthatóság szolgálatában, Interdiszciplinaritás a Régiókutatásban VI. Nemzetközi Konferencia (közlésre elfogadva), 2016
Gyüre Annamária Csilla: A klímavédelem helyi adaptációs megoldásai, 7. Báthory-Brassai Konferencia (közlésre elfogadva), 2016
Gyüre Annamária Csilla: Az éghajlatvédelmi jog rendszerezése, Iustum, Aequum, Salutare (közlésre elfogadva), 2017
Bányai Orsolya: A települési önkormányzatok energiafelhasználással és megújuló energiaforrások ösztönzésével kapcsolatos stratégia-és jogalkotása az ökológiai fenntarthatóság nézőpontjáb, IV. Környezet- és Energia Konferencia (közlésre elfogadva), 2016
Fodor László: A helyi szabályok eltérése a központi előírásoktól – környezetvédelmi megfontolások, Jogtudományi Közlöny (ISSN 0021-7166) 2016/7–8., 353–364., 2016
FODOR László, BARTA Attila, FÓNAI Mihály, BÁNYAI Orsolya: Települési környezetvédelem Magyarországon: Egy kutatás előfeltevései, Tér és Társadalom (ISSN: 2062-9923) 2016/3, 19–39., 2016
Fodor László: Önkormányzati környezet- és klímavédelem német példák tükrében, Lázár István (szerk.): Környezet és energia a mindennapokban, MTA DAB Földtudományi Szakbizottság (ISBN 9789637064340), Debrecen, 2016, 23–28., 2016
Fodor László: A klímavédelmi szabályozás helyi szintje, Rajnai Zoltán, Fregán Beatrix, Marosné Kuna Zsuzsanna (szerk.): Tanulmánykötet a 7. BBK előadásaiból. Óbudai Egyetem (ISBN 978-615-5460-97-5), Budapest, 2016, 287–292., 2016
Fodor László: Klímavédelem vs. törvényesség a távhőszolgáltatás helyi szabályai kapcsán, Magyar Jog 2016/11, 637–644., 2016
Fodor László: Kommunales Umweltrecht in Ungarn, OsteuropaRecht 2016/4, 470–483., 2016
Fodor László: A megújuló energiák támogatása Svájcban, Jog, Állam, Politika 2016/4, 97–111., 2016
Barta Attila, Bencsik András: A környezet és a közigazgatás kapcsolódási pontjai, Pro Futuro 2017/2, 79 - 93., 2016
Barta Attila: Önkormányzati eszközök a helyi környezetvédelem szolgálatában, In: Rajnai Zoltán, Fregán Beatrix, Marosné Kuna Zsuzsanna (szerk.): Tanulmánykötet a 7. BBK előadásaiból. Óbudai Egyetem (ISBN 978-615-5460-97-5), Budapest, 2016, 39-45., 2016
Gyüre Annamária Csilla: A klímavédelem helyi adaptációs megoldásai, Rajnai Zoltán, Fregán Beatrix, Marosné Kuna Zsuzsanna (szerk.): Tanulmánykötet a 7. BBK előadásaiból. Óbudai Egyetem (ISBN 978-615-5460-97-5), Budapest, 2016 341-346., 2016
Gyüre Annamária Csilla: Az éghajlatvédelmi jog rendszerezése, Iustum, Aequum, Salutare 2017/1. 191-209., 2017
Bányai Orsolya: A települési önkormányzatok energiafelhasználással és megújuló energiaforrások ösztönzésével kapcsolatos stratégia-és jogalkotása az ökológiai fenntarthatóság nézőpontjáb, Lázár István (szerk.): Környezet és energia a mindennapokban, MTA DAB Földtudományi Szakbizottság (ISBN 9789637064340), Debrecen, 2016, 17-22., 2016
Fónai Mihály - Pénzes Ferenc: Opportunities of Local Governments in Local Environmental Policy, Szigyártó I. L. – Szikszai A. (Eds): XIII. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferencia. Kolozsvár: Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Kar. pp 294-304., 2017
Fónai Mihály - Pénzes Ferenc: Önkormányzatok és helyi környezeti politika – egy empirikus kutatás eredményei, Fodor László–Bányai Orsolya (Szerk.): A települési önkormányzatok szerepe a környezeti politika és jog alakításában. Debreceni Egyetemi Kiadó Debrecen University Press. p, 2017
Gyüre Annamária Csilla: A helyi önkormányzatok szerepe a környezeti jog és politika alakításában – konferenciabeszámoló, Új Magyar Közigazgatás, 2016/4. 78-80., 2016
Fodor László: A környezetvédelem helyi szintje egy dél-borsodi kistelepülés, Bogács példáján, Miskolci Jogi Szemle (ISSN 1788-0386) 2016/2, 5–28., 2017
Fodor László: Szarvas város környezetvédelme (szemelvények a helyi környezeti politika és szabályozás köréből), Gellén Klára (szerk.): Honori et virtuti. Ünnepi tanulmányok Bobvos Pál 65. születésnapjára. Pólay Elemér Alapítvány (ISBN 9786155411410), Szeged, 2017, 71–84., 2017
Fodor László: A környezetvédelmi ügyekben való társadalmi részvétel a tudomány és a gyakorlat tükrében (összefoglalás), Fodor L.–Pump J.: Társadalmi részvétel a környezetvédelmi ügyekben. A részvételi jogok uniós és hazai jogi védelme. AJBH, 2017, 99–113. ,, 2017
Fodor László: A környezetvédelmi szabályozás helyi szintje, Fodor László-Bányai Orsolya: A települési önkormányzatok szerepe a környezeti politika és jog alakításában. Debreceni Egyetemi Kiadó, Debrecen (2017) 55–71., 2017
Fodor László: Magánjogi (jellegű) intézmények a települési környezetvédelemben, Szikora Veronika - Török Éva (szerk.): Ünnepi tanulmányok Csécsy György professzor 65. születésnapjára. Debrecen, közlésre elfogadva, 2017
Bujdos Ágnes: A fenntartható fejlődés és a víz kapcsolata Debrecen példáján keresztül, Profectus in Litteris IX. (közlésre befogadva), 2017
Bányai Orsolya: Helyi stratégiák és környezetvédelem, Fodor, László–Bányai, Orsolya (szerk.): A települési önkormányzatok szerepe a környezeti politika és jog alakításában. Debrecen, Debreceni Egyetemi Kiadó, 2017. 91-109., 2017
Bányai Orsolya: Somogyvámos és Krisna-völgy környezetvédelmi szabályozása az ökológiai fenntarthatóság nézőpontjából, Justum Aequm Salutare. Közlésre beküldve., 2017
Bányai Orsolya: A jövő reménységei – a valóban fenntartható települések, Miskolci Jogi Szemle. Közlésre beküldve., 2018
Barta Attila: Önkormányzati társulások a helyi környezetvédelmi feladatok ellátásában, Fodor László - Bányai Orsolya (szerk.): A települési önkormányzatok szerepe a környezeti politika és jog alakításában. Debreceni Egyetemi Kiadó, Debrecen, 2017. 109-125., 2017
Tóth Katalin: A környezeti vizsgálat alkalmazási problémái s azok indokai a települési önkormányzatoknál, Jogalkotás és jogalkalmazás a XXI. század Európájában. DOSZ, Budapest, 2107. Közlésre elfogadva., 2017
Fodor László: „Ki melegedni akar, füstöt is szenvedje.” – A környezetvédelmi közérdek érvényesítése a távhő szabályozásában., Közjavak, 2016/3, 8-12., 2016
Fodor László: Jogállami és fenntartható is egyben? – néhány gondolat a hulladékmennyiség mérése kapcsán, Közjavak, 2016/2, 29-33., 2016
Barta Attila: Kommunális környezetvédelem? Az Észak-alföldi Régió Megyei Jogú Városainak szervezeti megoldásai az ökológiai fenntarthatóság szolgálatában, Régiókutatás Szemle, 2017/2, 177-187., 2016
Gyüre Annamária Csilla: A helyi önkormányzatok szerepe a környezeti jog és politika alakításában – konferenciabeszámoló, Új Magyar Közigazgatás, 2016/4. 78-80., 2016
Fodor László: Magánjogi (jellegű) intézmények a települési környezetvédelemben, Szikora Veronika - Török Éva (szerk.): Ünnepi tanulmányok Csécsy György professzor 65. születésnapja tiszteletére. Debrecen, DE ÁJK, 175-188.,, 2017
Bujdos Ágnes: A fenntartható fejlődés és a víz kapcsolata Debrecen példáján keresztül, Profectus in Litteris IX., 73–80., 2017
Bányai Orsolya: Somogyvámos és Krisna-völgy környezetvédelmi szabályozása az ökológiai fenntarthatóság nézőpontjából, Justum Aequm Salutare, 2017/4, 265-285., 2017
Bányai Orsolya: A jövő reménységei – a valóban fenntartható települések, Miskolci Jogi Szemle, 2017/2, 91-104., 2017
Tóth Katalin: A környezeti vizsgálat alkalmazási problémái s azok indokai a települési önkormányzatoknál, Jogalkotás és jogalkalmazás a XXI. század Európájában IV. DOSZ, Budapest, 2018, 62-74., 2018
Fodor László: Environmental Tools of the Local Governments in Hungary (an overview), Mihály Fónai, János Kristóf Murádin, Ferenc Pénzes (Eds.): Local Environmental Problems and Answers in Hungary and Romania. Scientia, Cluj Napoca, 77–94., 2018
Fodor László: Települési környezetpolitika komplex megközelítésben, Bányai Orsolya, Barta Attila (szerk.): A települési környezetvédelem elméleti és gyakorlati megközelítései. Gondolat, Budapest, 69–89., 2018
Fodor László: Környezetvédelem az épített környezet alakítására és védelmére vonatkozó miskolci szabályozásban, Miskolci Jogi Szemle 2017/2, 5–24., 2017
BÁNYAI Orsolya: A helyi önkormányzatok környezetvédelmi szabályozása – elmélet és gyakorlat kettőssége, Bányai Orsolya, Barta Attila (szerk.): A települési környezetvédelem elméleti és gyakorlati megközelítései. Gondolat , Budapest, 45–65., 2018
FÓNAI Mihály: A településméret és típus hatása a helyi környezeti politikára, Bányai Orsolya, Barta Attila (szerk.): A települési környezetvédelem elméleti és gyakorlati megközelítései. Gondolat , Budapest, 90–118., 2018
CSŰRÖS Gabriella: The Concept of Smart City – Regulation Questions?!, Mihály Fónai, János Kristóf Murádin, Ferenc Pénzes (Eds.): Local Environmental Problems and Answers in Hungary and Romania. Scientia, Cluj Napoca, 63-75., 2018
BARTA Attila: Promising Solutions from the Environment Protection Practices of Three Municipalities, Mihály Fónai, János Kristóf Murádin, Ferenc Pénzes (Eds.): Local Environmental Problems and Answers in Hungary and Romania. Scientia, Cluj Napoca, 47-81., 2018
BUJDOS Ágnes: The Interdependency Between the Three Pillars of Sustainable Development Through the Current Concerns Relating to Water in Hajdúböszörmény, Mihály Fónai, János Kristóf Murádin, Ferenc Pénzes (Eds.): Local Environmental Problems and Answers in Hungary and Romania. Scientia, Cluj Napoca, 179-192., 2018
FÓNAI Mihály, PÉNZES Ferenc: Local Actors and Environmental Policy, Mihály Fónai, János Kristóf Murádin, Ferenc Pénzes (Eds.): Local Environmental Problems and Answers in Hungary and Romania. Scientia, Cluj Napoca, 109-125., 2018
GYURKÓ Brigitta: Issues of Local Waste Management in Hungary, Mihály Fónai, János Kristóf Murádin, Ferenc Pénzes (Eds.): Local Environmental Problems and Answers in Hungary and Romania. Scientia, Cluj Napoca, 127-140., 2018
MOLNÁR Judit: Lake Balaton Priority Recreational Area – Local Governments According to the Lake Balaton Act, Mihály Fónai, János Kristóf Murádin, Ferenc Pénzes (Eds.): Local Environmental Problems and Answers in Hungary and Romania. Scientia, Cluj Napoca, 163-177., 2018
Bányai Orsolya: Legal Aspects of Eco-Villages, Mihály Fónai, János Kristóf Murádin, Ferenc Pénzes (Eds.): Local Environmental Problems and Answers in Hungary and Romania. Scientia, Cluj Napoca, 15-27., 2018
Pénzes Ferenc: Helyi szintű döntéshozatal és helyi szintű politikák kialakítása – különös tekintettel a környezeti kérdésekre, Bányai Orsolya, Barta Attila (szerk.): A települési környezetvédelem elméleti és gyakorlati megközelítései. Gondolat , Budapest, 138-154., 2018
Barta Attila, Gyüre Annamária Csilla: A helyi környezetvédelem kihívásai két település példáján keresztül Dorog és Biharkeresztes, hasonlóságok és különbségek, Bányai Orsolya, Barta Attila (szerk.): A települési környezetvédelem elméleti és gyakorlati megközelítései. Gondolat , Budapest, 174-196., 2018
Gyurkó Brigitta: A települési hulladékgazdálkodási közszolgáltatás egyes kérdései, Bányai Orsolya, Barta Attila (szerk.): A települési környezetvédelem elméleti és gyakorlati megközelítései. Gondolat , Budapest, 197-211., 2018
Molnár Judit: Egy Balaton-parti város és a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet fejlesztési tervei – Siófok és a környezet védelme, Bányai Orsolya, Barta Attila (szerk.): A települési környezetvédelem elméleti és gyakorlati megközelítései. Gondolat, Budapest, 212-234., 2018
Fodor László: A levegő védelme Miskolcon (helyi stratégiák és rendeletek), Publicationes Universitatis Miskolcinensis, Sectio Juridica et Politica, 2018, XXXVI/2, 341–366., 2018
Fodor László: A települési szint szerepe a hazai agrár-környezetvédelmi szabályozásban, Menyhárd A.–Varga I. (szerk.): 350 éves az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara (...) I., ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2018, 256-269. E E, 2018
Fodor László: The Value of the Environment in the Hungarian Municipalities. An Overview of the Legal Aspects, Hungarian Yearbook of International Law and European Law 2019 - megjelenés alatti (pp. 14), 2019
Fodor László: Lehet-e a települési önkormányzat Magyarországon a fenntarthatóság megfelelő helyi szintű kerete?, International Journal of Engineering and Management Sciences (IJEMS) Vol. 4. (2019). No. 2, 2019
Fodor László: A falu füstje. A települési önkormányzatok és a környezet védelme a 21. század eleji Magyarországon, Gondolat (ISBN: 9789636933647), Budapest, 2019, 480 o., 2019
Bányai Orsolya: A települési zöldfelületi hálózat szabályozása Ferencváros példáján keresztül, KÖZJOGI SZEMLE : 2 (2019) - kézirat (14 o.) megjelenés alatt, 2019





 

Events of the project

 
2017-10-10 16:32:44
Résztvevők változása
2017-04-19 14:34:14
Résztvevők változása




Back »