Space photometric applications in the K2 mission  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
116175
Type PD
Principal investigator Molnár, László
Title in Hungarian Űrfotometriai alkalmazások a K2 misszióban
Title in English Space photometric applications in the K2 mission
Keywords in Hungarian extragalaktikus csillagok, csillagpulzáció, naprendszerbeli égitestek, Kepler-űrtávcső, űrfotometria
Keywords in English extragalactic stars, stelllar pulsation, Solar System objects, Kepler space telescope, space photometry
Discipline
Astronomy (Council of Physical Sciences)100 %
Ortelius classification: Astronomy
Panel Physics
Department or equivalent Konkoly Thege Miklós Astronomical Institute (Research Centre for Astronomy and Earth Sciences)
Starting date 2016-01-01
Closing date 2018-12-31
Funding (in million HUF) 21.733
FTE (full time equivalent) 2.40
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A Kepler-űrtávcső átformálta az exobolygókról és a csillagok asztrofizikájáról alkotott képünket. Sikereinek kulcsa az űrből, négy éven át közel folyamatosan végzett, mikromagnitúdós pontosságú fotometriai adatok gyűjtése volt. Ez azonban veszélybe került, amikor két lendkereke is meghibásodott. A Kepler azóta rövidebb kampányokban dolgozik az Ekliptika mentén a K2 küldetés során, olyan pozícióban, ahol a legkisebb a hatása a Nap sugárnyomásának.

Az új kampányok megnyitották a lehetőséget új égterületek és új objektumtípusok előtt, amelyek segítségével a Kepler a következő éveknek is a meghatározó űrtávcsöve lesz. Ugyanakkor a K2 program által szolgáltatott pixeladatok további, körültekintő feldolgozást igényelnek, mielőtt az eredeti misszió pontosságát megközelítő fénygörbékké redukálhatóak. E téren végzett munkám segítségével új megfigyelési területeken is kiaknázhatom a Kepler egyedülálló képességeit. Három területre kívánok koncentrálni:

- Mozgó objektumok fotometriája. Az ekliptika mentén rengeteg kisbolygó és néhány nagyobb Transz-Neptun égitest is megfigyelhető, és megfelelő módszerekkel a fényváltozásaik kimérhetőek.

- Extrém halvány égitestek fotometriája. A Kepler néhány közeli törpegalaxist is felkeres, amelyekben halvány pulzáló változócsillagok azonosíthatóak. Ezek detektálása az űrtávcső képességeit feszegeti, de kiterjesztené a Kepler hatósugarát a Tejútrendszeren kívüli csillagok felé.

- Nagy amplitúdójú változók fotometriája. Pulzáló változók jelentős fényességváltozásokat mutatnak, aminek a kezeléséhez speciális feldolgozási eljárás szükséges, de ezek az adatok közvetlenül összehasonlíthatóak az extragalaktikus populációkkal.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás fő célja olyan fotometriai eljárások kidolgozása, amellyel a Kepler-űrtávcső képességeit új tudományos területekre is kiterjeszthetem. Ezek segítségével az egészen közeli, naprendszerbeli égitestek, és az egészen távoli, extragalaktikus csillagok kapcsán is képes leszek fontos kérdések megválaszolására.

- Több száz, akár néhány ezer főövbeli kisbolygó forgási periódusainak, illetve alak paramétereinek eloszlása, különös tekintettel a kevésbé ismert halvány (kicsi és/vagy távoli) égitestekre, amelyekre a földi megfigyelésekből nem sikerült ezeket pontosan meghatározni. Emellett felszíni eltérések, valamint fedést okozó kísérők nyomait is keresni fogom. Ezek a kutatások a kisbolygók fejlődéséről és dinamikai tulajdonságairól szolgáltatnak új információkat.

- Legalább öt Transz-Neptun égitest (TNO) fotometriája, valamint az adatok összehasonlítása a Herschel-űrtávcső megfigyeléseivel. Ezek segítségével a Naprendszer távoli vidékein keringő, hideg égitestek esetében nem csak a forgás, alak és kísérők jelenléte határozható meg, hanem például a termális tulajdonságaik is. Az együttes vizsgálatok a TNO-k belső felépítésére és felszíni jellegzetességeire is fényt deríthetnek.

- Az egyes extragalaxisok (Sagittarius-áram, Leo IV, IC 1613) változócsillagainak részletes vizsgálata. Ezekre a halvány, távoli csillagokra alig léteznek kiterjedt megfigyelések. A pulzáló változócsillagok tulajdonságainak összehasonlítása egymással és a Tejútrendszer saját csillagaival új eredményekkel fog szolgálni a különböző méretű és kémiai összetételű galaxisok fejlődéséről, amely akár a távolságmeghatározási módszerekre is hatással lehet.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A Kepler-űrtávcső az évtized egyik legjelentősebb csillagászati projektje, amely forradalmasítja a tudásunkat a csillagok és exobolygók asztrofizikájáról. A K2 misszió a következő évek során újabb lehetőségeket nyit meg a kutatók előtt. Az egyes látómezők egy sor olyan égitesttípus megfigyelését lehetővé teszik, amelyek hiányoztak, vagy csak kis számban fordultak elő az eredeti látómezőn. Extragalaktikus csillagokról vagy Transz-Neptun égitestekről még soha nem készült a Kepler képességeihez hasonló, időben folyamatos lefedettségű mérés. A megfelelően feldolgozott, nagy pontosságú adatok segítségével számos további felfedezés várható.

A mozgó objektumok, mint kisbolygók és Transz-Neptun égitestek megszakítatlan fénygörbéiből egyértelmű fizikai paraméterek is meghatározhatóak lesznek. Ezekkel a vizsgálatokkal a Naprendszer kialakulásáról és fejlődéséről tudhatunk meg fontos információkat.

Jelenleg, a Magellán-felhőket leszámítva, alig néhány változócsillagról rendelkezünk kiterjedt megfigyelésekkel más galaxisokból. A Kepler képes közeli törpegalaxisok fényes cefeidáit illetve RR Lyrae csillagait megfigyelni. A cefeidák a kozmikus távolságmérési skála egyik alapvető kezdő lépése, és a Hubble-állandó pontos értékének meghatározásához elengedhetetlenek. Az extragalaktikus cefeidák részletes vizsgálata nagyban hozzájárulhat a közeljövő kozmológiai kutatásaihoz is.

A K2 kampányokban gyűjtött és publikált adatsorok olyan minőségbeli előrelépést jelentek, hogy a későbbi kutatások számára is összehasonlítási alapként fognak szolgálni. Több megfigyelést, különösképpen a nagyon halvány égitestek (TNO-k és extragalaktikus csillagok) fotometriáját későbbi, fényes csillagokra optimalizált űrprogramok sem lesznek képesek kivitelezni. Ennek okán a Kepler valóban egyedülálló, egyszeri lehetőséget biztosít ezek elvégzésére. A kidolgozott fotometriai eljárások ugyanakkor a jövőben könnyen adaptálhatóak lesznek az újabb fotometriai űrprogramok, mint a TESS és PLATO bizonyos adataihoz, például a nagy amplitúdójú változók és a kisbolygók fotometriájához is. Ez a körülmény fogja biztosítani a módszer és a kutatási témák hosszabb távú jelentőségét is.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A Kepler-űrtávcső átformálta az exobolygókról és a csillagok működéséről alkotott képünket. Sikereinek kulcsa az űrből, négy éven át közel folyamatosan végzett, nagyon nagy pontosságú fényességmérések gyűjtése volt. Az űrtávcső a lendkerekek meghibásodása óta rövidebb kampányokban gyűjt adatokat a K2 küldetés során, mindig olyan pozícióban, ahogy a legkevésbé mozdul el a kívánt iránytól.

Az új kampányok megnyitották a lehetőséget új égterületek és új égitest-típusok előtt, amelyek segítségével a Kepler a következő éveknek is a meghatározó űrtávcsöve lesz. Ugyanakkor a K2 program által szolgáltatott adatok további, körültekintő feldolgozást igényelnek, mielőtt az eredeti misszió pontosságát megközelítő fényességértékek kinyerhetőek, és újabb tudományos felfedezések tehetőek. Az eredményeim segítségével további megfigyelési területeken is kiaknázhatom a Kepler egyedülálló képességeit.

Olyan területre kívánok koncentrálni amely az exobolygó-kereső programok megközelítésétől jelentősen különböző felfogást kíván. Az egyik terület a mozgó objektumok, mint kisbolygók és nagyobb Neptunuszon túli égitestek detektálása, és fizikai tulajdonságaik meghatározása. Ezzel a Naprendszer keletkezéséről és fejlődéséről tudhatunk meg új információkat. A másik téma a közeli törpegalaxisokban lévő, halvány változócsillagok vizsgálata, és összehasonlítása a Tejútrendszer csillagaival. Utóbbi cél az űrtávcső képességeit feszegeti, de kiterjesztené a Kepler hatósugarát a Tejútrendszeren kívüli csillagok felé, és a közeli Univerzum szerkezének pontosabb megismerését eredményezheti.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The Kepler space telescope has transformed our understanding of exoplanets and stellar astrophysics. Collecting photometric data for four years quasi-continuously, at micromagnitude precision was the key to its success. The loss of two reaction wheels, however, put the whole mission in jeopardy. Since then, Kepler observes in shorter campaigns in the K2 mission along the Ecliptic where the effects of solar radiation pressure can be minimized.

The new campaigns opened the possibilites to observe new fields and new types of objects, keeping Kepler a defining space telescope of the coming years. However, the pixel data provided by the K2 mission require more extensive and careful processing into light curves to approach the exquisite precision of the original mission. My work will make it possible to exploit the unique capabilities of Kepler at new fields of research. I plan to focus on three areas:

- Photometry of moving objects. Numerous asteroids and a few larger Trans-Neptun Objects are observable along the Ecliptic and their light variations are detectable with the proper methods.

- Photometry of extremely faint objects. Kepler will cover some nearby dwarf galaxies where faint pulsating variable stars can be identified. Their detection pushes the limits of the space telescope but it would also extend the reach of Kepler beyond the Milky Way.

- Photometry of large-amplitude variables. Pulsating variable stars show intense light variations that require special methods to handle, but these data could be then directly compared to the extragalactic populations.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main aim of this research is to develop new photometric methods that will make it possible to extend the capabilities of the Kepler space telescope into new scientific fields. These will help to answer important questions about targets quite close, within the Solar System, and about stars very far away, in other galaxies.

- The distribution of the rotation and shape parameters of hundreds, possibly thousands of asteroids, with emphasis on the faint (small and/or distant) objects, where ground-based surveys cannot provide accurate parameters. I will also look for the signs of surface inhomogeneities and eclipsing companions. The results will advance the understanding of the evolution and the dynamics of asteroids.

- Photometry of at least five Trans-Neptun Objects (TNOs), and comparison with the observations of the Herschel space telescope. This will lead not only to the detection of rotation, shape and presence of moons for these cold objects orbiting in the outer Solar System, but also to their thermal properties, for example. Joint analysis may uncover information about the internal structure and surface properties of TNOs.

- Detailed analysis of the variable star population of selected extragalaxies (Sagittarius-stream, Leo IV, IC 1613). Extended observations barely exist for such faint, distant stars. Comparing the properties of pulsating variables to each other and to the stars in the Milky Way will provide new information about the evolution of galaxies with different sizes and chemical compositions, and could even affect the cosmic distance determination methods.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The Kepler space telescope is one of the most prominent astronomical missions of the decade that revolutionized our understanding of the astrophysics of stars and exoplanets. The K2 mission will open up even more possibilities in the coming years. The new field-of-views make it possible to observe a various object types the original field lacked or contained only few examples. Trans-Neptun objects or extragalactic stars have never been observed continuously for extended periods that is comparable to the capabilities of Kepler. The properly processed, high-accuracy data sets therefore may lead to several new discoveries.

Uninterrupted light curves of moving targets, asteroids and TNOs, will lead to unambiguous physical parameter determinations. These investigations will reveal new information about the formation and evolution of the Solar System.

Currently, extended observations exist only for a handful of variable stars in other galaxies beyond the Magellanic Clouds. Kepler is able to observe bright Cepheids and RR Lyrae stars in other nearby dwarf galaxies. Cepheids are one of the first steps in the cosmic distance ladder and crucial components in the determination of the Hubble-constant. Detailed research of extragalactic Cepheids can be a significant contribution to the cosmology studies in the near future.

Data collected and published from the K2 campaigns represent a quantum leap and will serve as benchmarks in future studies. Even the planned space missions, optimized for brighter stars, will not be able to reproduce some of these observations, especially the detection of very faint objects (TNOs and extragalactic stars). Because of that, Kepler offers a unique and singular opportunity. On the other hand, the photometric methods I develop will be adaptable to some of the observations (asteroids and large-amplitude pulsators) of later missions such as TESS and PLATO. This will ensure the lasting significance of the methods and research topics.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The Kepler space telescope has transformed our understanding of exoplanets and stellar astrophysics. The key to its success was to collect very high precision photometric data for four years quasi-continuously. Since the failure of its reaction wheels, Kepler observes in shorter campaigns in the K2 mission along the Ecliptic in a position where it experiences the smallest pointing instabilities.

The new campaigns opened the possibilities to observe new fields and new types of objects, keeping Kepler a defining space telescope of the coming years. However, the data provided by the K2 mission require more extensive and careful processing before new discoveries can be made. My work will make it possible to exploit the unique capabilities of Kepler at new fields of research.

I plan to focus on areas that require a mindset significantly different from exoplanet-search programs. One field of research is the detection of moving objects: asteroids and larger objects beyond Neptune, and the determination of their physical properties. These results will advance our knowledge about the formation and evolution of the Solar System. The other main topic is the study of faint variable stars in nearby dwarf galaxies and their comparison with the stars in the Milky Way. These observations push the limits of the space telescope but they would extend the reach of Kepler beyond the stars of the Milky Way and may lead to a better understanding of the structure of the nearby Universe.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Új felhasználási kutatási irányokat kerestem a Kepler űrtávcső számára a K2 misszióban. Kidolgoztam a nagyamplitúdójú változócsillagok vizsgálatához való adatfeldolgozási eljárásokat. Ezek segítségével először sikerült azonosítanom a granuláció jelenlétét egy cefeida csillagon, valamint kibővítettem az RR Lyrae csillagokkal kapcsolatos tudásunkat. A MOST és Gaia programokban való részvételem új együttműködéseket hozott, például a Gaia második adatkibocsátásában szereplő változócsillag-jelöltek helyességét ellenőriztem le a K2 adatok segítségével. Emellett kísérleteket végeztem a leghalványabb, legnagyobb kihívást jelető K2 célpontok, más galaxisokban található változócsillagok fényváltozásainak kimérésére is. Részt vettem egy új csoport létrehozásában, amely naprendszerbeli égitesteket vizsgál a K2-vel, és közreműködtem az ehhez szükséges, új fotometriai eljárás kifejlesztésében. Felfedeztem, hogy a főövi kisbolygók medián forgási periódusa egyértelműen hosszabb, mint a földi mérésekből kapott érték. A csoport számos eredménye alapult a fotometriai analíziseimen. Kimutattuk, hogy a 2007 OR10 törpebolygó jóval nagyobb és sötétebb, mint korábban feltételezték, és lassan forog - utóbbi később egy hold felfedezéséhez is vezetett. Az Uránusz és Neptunusz távoli holdjainak termális tulajdonságait és lehetséges eredetét is pontosítottuk. Felfedeztük, hogy a trójai kisbolygók negyede kettős égitest. Az utolsó évben a TESS űrtávcső adataira való felkészülés is a munkám része lett.
Results in English
I explored new ways to use the Kepler space telescope during its K2 mission. I developed data processing techniques to investigate large-amplitude variable stars. With these, I detected granulation in a classical Cepheid star for the first time, and expanded our knowledge about RR Lyrae-type stars. My involvement in the MOST and Gaia missions led to new synergies, including validation of some of the Gaia Data Release 2 variable star candidates via K2 data. I also experimented with the challenging task of detecting the variations of the faintest K2 targets: variable stars in other galaxies. I helped to form a new research group to study Solar System objects with K2, and contributed to a completely new photometric pipeline. I discovered that the median rotation rate of the main-belt asteroids is significantly longer than ground-based data indicated. Several results of our group were based on my photometric analysis. We showed, for example, that the distant dwarf planet, 2007 OR10 is considerably larger and darker than previously thought, and rotates slowly - the latter finding then led to the discovery of its moon. We investigated some distant moons of Neptune and Uranus, and were able to constrain their thermal properties and origins. We found that about a quarter of Trojan asteroids must be binary objects. In the last year, I started to expand my work to prepare for the TESS mission, the successor of the Kepler space telescope.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=116175
Decision
Yes





 

List of publications

 
Molnár L, Pál A, Sárneczky K, Szabó R, Vinkó J, Szabó Gy M, Kiss Cs, Hanyecz O, Marton G, Kiss L L: Main-belt asteroids in the K2 Uranus field, Astrophysical Journal Supplement Series, 234: (2) 37, pp. 10, 2018
Molnár L, Plachy E, Juhász Á. L, Rimoldini L.: Gaia Data Release 2: Validating the classification of RR Lyrae and Cepheid variables with the Kepler and K2 missions, ASTRON ASTROPHYS 620: A127, 2018
Molnár L, Derekas A, Szabó R, Matthews JM, Cameron C, Moffat AFJ, Richardson N D, Csák B, Dózsa Á, Reed P, Szabados L, Heathcote B, Bohlsen T, Cacella P, Luckas P, Sódor Á, Skarka M, Szabó GyM, Plachy E, Kovács J, Evans N R, Kolenberg K, Collins K A, Pepper J, Stassun K G, Rodriguez J E, Siverd R J, Henden A, Mankiewicz L, Żarnecki A F, Cwiek A, Sokolowski M, Pál A, Guenther D B, Kuschnig R, Rowe J, Rucinski S M, Sasselov D, Weiss WW: V473 Lyr, a modulated, period-doubled Cepheid, and U TrA, a double-mode Cepheid observed by MOST, MON NOT R ASTRON SOC 466: (4) 4009-4020, 2017
Derekas A, Plachy E, Molnár L, Sódor Á, Benkő JM, Szabados L, Bognár Zs, Csák B, Szabó GyM, Szabó R, Pál A: The Kepler Cepheid V1154 Cyg revisited: light curve modulation and detection of granulation, MON NOT R ASTRON SOC 464: (2) 1553-1562, 2017
Kiss Cs, Pál A, Farkas-Takács AI, Szabó MGy, Szabó R, Kiss LL, Molnár L, Sárneczky K, Müller TG, Mommert M, Stansberry J: Nereid from space: rotation, size and shape analysis from K2, Herschel and Spitzer observations, MON NOT R ASTRON SOC 457: (3) 2908-2917, 2016
Pál A, Kiss Cs, Müller TG, Molnár L, Szabó R, Szabó GyM, Sárneczky K, Kiss LL: Large Size and Slow Rotation of the Trans-Neptunian Object (225088) 2007 OR10 Discovered from Herschel and K2 Observations, ASTRON J 151: (5), 117, 2016
Szabó R, Pál A, Sárneczky K, Szabó GM, Molnár L, Kiss LL, Hanyecz O, Plachy E, Kiss C: Uninterrupted optical light curves of main-belt asteroids from the K2 mission, ASTRON ASTROPHYS 596: A40, 2016
Gaia Collaboration: Gaia Data Release 1. Testing parallaxes with local Cepheids and RR Lyrae stars, ASTRON ASTROPHYS 605: A59, 2017
Szabó GyM, Pál A, Kiss Cs, Kiss LL, Molnár L, Hanyecz O, Plachy E, Sárneczky K, Szabó R: The heart of the swarm: K2 photometry and rotational characteristics of 56 Jovian Trojan asteroids, ASTRON ASTROPHYS 599: A44, 2017
Plachy E, Molnár L, Jurkovic MI, Smolec R, Moskalik PA, Pál A, Szabados L, Szabó R: First observations of W Virginis stars with K2: detection of period doubling, MON NOT R ASTRON SOC 465: (1) 173-179, 2017
Farkas-Takacs A, Kiss C, Pal A, Molnar L, Szabo GM, Hanyecz O, Sarneczky K, Szabo R, Marton G, Mommert M, Szakats R, Muller T, Kiss LL: Properties of the Irregular Satellite System around Uranus Inferred from K2, Herschel, and Spitzer Observations, ASTRON J 154: (3), 119, 2017
Pál A, Molnár L, Kiss Cs: TESS in the Solar System, PUBL ASTR SOC PACIFIC 130: 114503, 2018
Holl B, Audard M, Nienartowicz K, Jevardat de Fombelle G, Marchal O, Mowlavi N, Clementini G, De Ridder J, Evans D. W, Guy L. P, Lanzafame A. C, Lebzelter T, Rimoldini L, Roelens M, Zucker S, Distefano E, Garofalo A, Lecoeur-Taïbi I, Lopez M, Molinaro R. Muraveva T, Panahi A, Regibo S, Ripepi V, Sarro L. M, Aerts C, Anderson R. I, Charnas J, Barblan F, Blanco-Cuaresma S, Busso G, Cuypers J, De Angeli F, Glass F, Grenon M, Juhász Á. L, Kochoska A, Koubsky P, Lanza A. F, Leccia S, Lorenz D, Marconi M, Marschalkó G, Mazeh T, Messina S, Mignard F, Moitinho A, Molnár L, Morgenthaler S, Musella I, Ordenovic C, Ordóñez D, Pagano I, Palaversa L, Pawlak M, Plachy E, Prša A, Riello M, Süveges M, Szabados L, Szegedi-Elek E, Votruba V, Eyer L.: Gaia Data Release 2: Summary of the variability processing & analysis results, ASTRON ASTROPHYS 618: A30, 2018
Eyer L, Guy L, Distefano E, Clementini G, Mowlavi N, Rimoldini L, Roelens M, Audard M, Holl B, Lanzafame A, Lebzelter T, Lecoeur-Taïbi I, Molnár L, Ripepi V, Sarro L, Jevardat de Fombelle G, Nienartowicz K, De Ridder J, Juhász Á, Molinaro R. Plachy E, Regibo S.: Gaia DR2 documentation - Chapter 7: Variability, Gaia Data Release 2 Documentation; European Space Agency & Gaia DPAC, 2018
Derekas A, Plachy E, Molnár L, Sódor Á, Benkő JM, Szabados L, Bognár Zs, Csák B, Szabó GyM, Szabó R, Pál A: The Kepler Cepheid V1154 Cyg revisited: light curve modulation and detection of granulation, MON NOT R ASTRON SOC 464: (2) 1553-1562, 2017
Farkas-Takacs A, Kiss C, Pal A, Molnar L, Szabo GM, Hanyecz O, Sarneczky K, Szabo R, Marton G, Mommert M, Szakats R, Muller T, Kiss LL: Properties of the Irregular Satellite System around Uranus Inferred from K2, Herschel, and Spitzer Observations, ASTRON J 154: (3), 2017
Gaia Collaboration: Gaia Data Release 1. Open cluster astrometry: performance, limitations, and future prospects, ASTRON ASTROPHYS 601:, 2017
Gaia Collaboration: Gaia Data Release 1. Testing parallaxes with local Cepheids and RR Lyrae stars, ASTRON ASTROPHYS 605:, 2017
Molnár L: The Keplerian revolution of variable stars, OEJV 180: 41-46, 2017
Molnár L, Derekas A, Szabó R, Matthews JM, Cameron C, Moffat AFJ, Richardson N D, Csák B, Dózsa Á, Reed P, Szabados L, Heathcote B, Bohlsen T, Cacella P, Luckas P, Sódor Á, Skarka M, Szabó GyM, Plachy E, Kovács J, Evans N R, Kolenberg K, Collins K A, Pepper J, Stassun K G, Rodriguez J E, Siverd R J, Henden A, Mankiewicz L, Żarnecki A F, Cwiek A, Sokolowski M, Pál A, Guenther D B, Kuschnig R, Rowe J, Rucinski S M, Sasselov D, Weiss WW: V473 Lyr, a modulated, period-doubled Cepheid, and U TrA, a double-mode Cepheid observed by MOST, MON NOT R ASTRON SOC 466: (4) 4009-4020, 2017
Molnár L, Derekas A, Szabó R, Szabados L, Matthews J M, Cameron C, Moffat A F J, Richardson N, Evans N R: The MOST view of Cepheids, Polish Astronomical Society Proceedings, vol. 5, p. 272, 2017
Molnár L, Pál A, Sárneczky K, Szabó R, Vinkó J, Szabó Gy M, Kiss Cs, Hanyecz O, Marton G, Kiss L L: Main-belt asteroids in the K2 Uranus field, Astrophysical Journal Supplement Series, in press, 2017
Molnár L, Plachy E, Klagyivik P, Juhász Á L, Szabó R, D'Alessandro Z, Kratz B, Ortega J, Kanbur S: The additional-mode garden of RR Lyrae stars, EPJ WEB CONF &: (&) &, 2017
Molnár László, Pál András, Plachy Emese: Cepheids with the eyes of photometric space telescopes, EPJ WEB CONF 152:, 2017
Plachy E, Klagyivik P, Molnár L, Sódor Á, Szabó R: Extended Aperture Photometry of K2 RR Lyrae stars, EPJ WEB CONF 160:, 2017
Plachy E, Klagyivik P, Molnár L, Szabó R: A modulated RRd star observed by K2, EPJ WEB CONF 160:, 2017
Plachy E, Molnár L, Jurkovic MI, Smolec R, Moskalik PA, Pál A, Szabados L, Szabó R: First observations of W Virginis stars with K2: detection of period doubling, MON NOT R ASTRON SOC 465: (1) 173-179, 2017
Molnár L, Juhász ÁL, Plachy E, Szabó R: Metal-rich or misclassified? The case of four RR Lyrae stars, INFORM BULL VAR STARS 6175: pp. 5, 2016
Vida K, Plachy E, Molnár L, Kriskovics L, Klagyivik P, Hajdu T, Kovács OE, Szabó R: Spotted stars as Cepheid impostors observed with K2, INFORM BULL VAR STARS 6173: pp. 5, 2016
Szabó GyM, Pál A, Kiss Cs, Kiss LL, Molnár L, Hanyecz O, Plachy E, Sárneczky K, Szabó R: The heart of the swarm: K2 photometry and rotational characteristics of 56 Jovian Trojan asteroids, ASTRON ASTROPHYS 599:, 2017
Molnár L: The first decade of RR Lyrae space photometric observations, In RRL2015: High-Precision Studies of RR Lyrae Stars; Communications from the Konkoly Observatory, 105: (14) 11-18, 2016
Molnár L, Plachy E, Klagyivik P, Juhász Á L, Szabó R, D'Alessandro Z, Kratz B, Ortega J, Kanbur S: The additional-mode garden of RR Lyrae stars, EPJ WEB CONF 160: 04008, 2017
Molnár László, Pál András, Plachy Emese: Cepheids with the eyes of photometric space telescopes, EPJ WEB CONF 152: 02004, 2017
Bognár Zs, Paparó M, Molnár L, Pápics P I, Plachy E, Verebélyi E, Sódor Á: G 207-9 and LP 133-144: light-curve analysis and asteroseismology of two ZZ Ceti stars, MON NOT R ASTRON SOC 461: 4059-4070, 2016
Gaia Collaboration: Gaia Data Release 1. Summary of the astrometric, photometric, and survey properties, ASTRON ASTROPHYS 595: A2, 2016
Gaia Collaboration: The Gaia mission, ASTRON ASTROPHYS 595: A1, 2016
Kiss Cs, Pál A, Farkas-Takács AI, Szabó MGy, Szabó R, Kiss LL, Molnár L, Sárneczky K, Müller TG, Mommert M, Stansberry J: Nereid from space: rotation, size and shape analysis from K2, Herschel and Spitzer observations, MON NOT R ASTRON SOC 457: (3) 2908-2917, 2016
Molnár L: The first decade of RR Lyrae space photometric observations, In: Szabados L, Szabó R, Kinemuchi K (szerk.) (szerk.) RRL2015: High-Precision Studies of RR Lyrae Stars. Budapest: Konkoly Observatory of the Hungarian Academy of Sciences, 2016. pp. 11-18. (Communications from the Konkoly Observatory of the Hungarian Academy of Sciences; Vol.14, No.105.), 2016
Molnár L, Juhász ÁL, Plachy E, Szabó R: Metal-rich or misclassified? The case of four RR Lyrae stars, INFORM BULL VAR STARS : , 2016
Molnár L, Szabó R, Plachy E: Variable Stars with the Kepler Space Telescope, J AM ASSOC VARIABLE STAR OBSERV (JAAVSO) 44: 168, 2016
Pál A, Kiss Cs, Müller TG, Molnár L, Szabó R, Szabó GyM, Sárneczky K, Kiss LL: Large Size and Slow Rotation of the Trans-Neptunian Object (225088) 2007 OR10 Discovered from Herschel and K2 Observations, ASTRON J 151: (5), 2016
Szabó R, Pál A, Sárneczky K, Szabó GM, Molnár L, Kiss LL, Hanyecz O, Plachy E, Kiss C: Uninterrupted optical light curves of main-belt asteroids from the K2 mission, ASTRON ASTROPHYS 596:, 2016
Vida K, Plachy E, Molnár L, Kriskovics L, Klagyivik P, Hajdu T, Kovács OE, Szabó R: Spotted stars as Cepheid impostors observed with K2, INFORM BULL VAR STARS : , 2016
Molnár L: RR Lyraes and Cepheids: the Photometric Revolution from Space, RR Lyrae 2017 Conference, Proc. Polish Academy of Sciences, Vol 5., 106, 2018
Juhasz A. L, Molnar L, Plachy E.: A preliminary study of the RR Lyrae stars observed in K2 Campaign 3, In RRL2015: High-Precision Studies of RR Lyrae Stars; Communications from the Konkoly Observatory, 105: 205, 2016
Plachy E, Klagyivik P, Molnár L, Sódor Á, Szabó R: Extended Aperture Photometry of K2 RR Lyrae stars, EPJ WEB CONF 160: 04009, 2017
Plachy E, Klagyivik P, Molnár L, Szabó R: A modulated RRd star observed by K2, EPJ WEB CONF 160:, 2017
Juhász Á L, Molnár L: From PanSTARRS Candidates to New RR Lyraes in the K2 Mission, RR Lyrae 2017 Conference, Proc. Polish Academy of Sciences, Vol 5., 298, 2018
Bódi A, Molnár L, Plachy E, Szabó R: Shockwave Behaviour in RR Lyrae Stars, RR Lyrae 2017 Conference, Proc. Polish Academy of Sciences, Vol 5., 282, 2018
Moskalik P, Nemec J, Molnár L, Plachy E, Szabó R, Kolenberg K: K2 Observations of Double-Mode RR Lyrae Stars, RR Lyrae 2017 Conference, Proc. Polish Academy of Sciences, Vol 5., 162, 2018
Plachy E, Molnár L, Bódi A, Skarka M, Juhász Á L, Sódor Á, Klagyivik P, Szabó R: K2 Photometry of RR Lyrae Stars, RR Lyrae 2017 Conference, Proc. Polish Academy of Sciences, Vol 5., 114, 2018




Back »