S100 proteins and cell signaling: structure-function studies  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
119359
Type K
Principal investigator Nyitray, László
Title in Hungarian S100 fehérjék a jelátvitelben: szerkezet-funkció vizsgálatok
Title in English S100 proteins and cell signaling: structure-function studies
Keywords in Hungarian fehérje-fehérje kölcsönhatások, 3D szerkezetek, kalcium-jelátvitel, MAPK-jelátvite, protein-kinázok
Keywords in English protein-protein interactions, 3D structures, Ca signaling, MAPK signaling, protein-kinases
Discipline
Signal transduction (Council of Medical and Biological Sciences)40 %
Molecular biology (Council of Medical and Biological Sciences)30 %
Ortelius classification: Molecular markers and recognition
Structural biology (crystallography and EM) (Council of Medical and Biological Sciences)30 %
Panel Cellular and Developmental Biology
Department or equivalent Department of Biochemistry (Eötvös Loránd University)
Participants Biri-Kovács, Beáta
Bodor, Andrea
Boros, Eszter
Buzás, Edit Irén
Ecsédi, Péter
Gógl, Gergő
Kékesi, Adrienna Katalin
Kiss, Bence
Kőhidai, László
Lajkó, Eszter
Nyitrai, Miklós
Pál, Gábor
Porrogi, Pálma
Reményi, Attila
Silló, Pálma
Szakács, Dávid
Tihanyi, Borbála
Turiák, Lilla
Starting date 2016-10-01
Closing date 2022-03-31
Funding (in million HUF) 48.000
FTE (full time equivalent) 18.35
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A gerinces-specifikus Ca2+-kötő S100 fehérjecsalád számos fiziológiás és patológiás működésben játszik szerepet, azonban az ezek mögött álló molekuláris mechanizmusokról az ismereteink hiányosak. Túltermelődésük összefüggésbe hozható tumorok és metasztázisok kialakulásával, ahol kritikus szerepük lehet a sztróma és a tumorsejtek kölcsönhatásában is. Ezenkívül szerepük lehet szöveti fibrózisok, gyulladásos, neurodegeneratív és kardiovaszkuláris betegségekben. Az S100-ak intracelluláris Ca2+-függő regulációs fehérjeként és extracelluláris jeltovábbító molekulaként is működnek, nagyszámú célfehérjéhez, egyebek mellett protein-kinázokhoz és citoszkeletális fehérjékhez kötődve. Hogyan szabályozzák ezek a kölcsönhatások a partner fehérjék funkcióját és hogyan kapcsolódnak azokhoz a jeltovábbítási útvonalakhoz, amelyek kiváltják a sokrétű fiziológiás és patológiás sejtválaszokat? A kérdések megválaszolására szerkezet-funkció vizsgálatokat tervezünk egyrészt izolált fehérjék komplexeivel, másrészt sejtszinten is, három fő kutatási célra fókuszálva: 1) Mi az S100 fehérjék (kiemelve a metasztázis promóterként ismert S100A4-et) szerepe a nem-izom miozin filamentumok szabályozásában? 2) Hogyan internalizálódik és externalizálódik az S100A4, valamint milyen sejtfelszíni receptor(ok)hoz kötődik? 3) Milyen módon szabályozzák az S100 fehérjék (kiemelve a melanóma progresszió markereként ismert S100B-t) a MAP-kináz és további protein-kináz jelátviteli útvonalakat melanóma sejtekben? A kutatásaink jelentőségét emeli, hogy a Ca2+-függő és protein-kináz jelátviteli utak „áthallását” okozó kölcsönhatások mélyebb megértése a jövőben terápiás célú inhibitorok fejlesztését is elősegítheti.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A S100 Ca2+-kötő fehérjék jelátviteli szerepének molekuláris háttere, annak ellenére, hogy egy patológiás szempontból fontos fehérjecsaládról van szó, nincs kellő mélységben feltárva. Bár tudjuk, hogy más fehérjékhez Ca2+-függő módon kötődve fejtik ki hatásukat, ennek részleteiről kevés ismerettel rendelkezünk. Nem ismerjük azt sem, hogy milyen változások következnek be az S100 fehérje által szabályozott fehérjékben, s hogy ezek milyen jelátviteli utakon váltanak ki sejtválaszokat. További feltáratlan kérdés, hogy az intra- és extracelluláris szerepet is betöltő S100 fehérjék hogyan jutnak ki a sejtből és jutnak be a sejtbe. A kutatási tervben több, általunk már vizsgált részterületen fogalmaztunk meg olyan kérdéseket, amelyek sikeres megválaszolásával közelebb kerülhetünk az S100 család szerepének jobb megértéséhez. Korábban meghatároztuk az S100A4-NM2A peptid komplex szerkezetét, s most arra vagyunk kíváncsiak, hogy ez a kölcsönhatás hogyan szabályozza a miozin filamentumokat, ezen keresztül a sejtmotilitást és patológiás esetben metasztázisok kialakulását (az S100A4 egy tumor metasztázist fokozó fehérje). A szintén általunk meghatározott S100B-RSK1 peptid komplex szerkezetéből kiindulva a Ca2+- és a MAP-kináz jelpálya „áthallásáról” és foszfoproteom vizsgálatokkal a melanóma agresszív sejtszaporodásának hátteréről szerezhetünk új ismereteket (a komplex ezekre a tumorokra jellemző). Végül megpróbáljuk azonosítani az S100A4 sejtfelszíni receptorát valamint feltárni a sejtekbe való bejutás és kijutás mechanizmusát, ami összefügghet, s a megértése hozzásegíthet melanómákban a sztróma és tumorsejtek közötti összjáték jobb megértéséhez.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A csak gerincesekben előforduló, kalciumionok által szabályozott S100 fehérjék fiziológiás és patológiás jelentősége hosszabb ideje ismert tény, ennek ellenére a molekuláris szintű működésükről csak részlegesek az ismereteink. Korábban vizsgáltuk már ezt a területet, s az ott elért eredményekből kiindulva, azokat kiterjesztve, több sejtszintű vizsgálatra koncentrálva kívánunk új ismereteket szerezni az S100 fehérjék és a jelátviteli útvonalak kapcsolatáról. A kutatásunk jelentősége az S100 fehérjék túltermelődésének patológiás szerepéből következik. A túl sok S100 fehérje, egyéb betegségek mellett tumorok kifejlődéséhez vezethet, másrészt fokozzák az áttétképzést (mint a fő célfehérjéink, az S100A4 és az S100B is). Igen sok klinikai publikáció foglalkozik velük és potenciális gyógyszer célpontoknak tekintik őket (néhány esetben már klinikai fázisban lévő gyógyszerkísérletek is folynak), ezzel ellentétben a szerkezet-funkció összefüggéseikről hiányosak az adatok. A projekt során alapkutatási kérdésekre remélünk válaszokat találni, de ezek segíthetik a terápiás célú transzlációs kutatásokat is. A kutatás során, három területen érhetünk el fontos és hasznosítható eredményt. 1) Az S100A4 legfontosabb intracelluláris partnere a nem-izom miozin-2, mely filamentum formában vesz részt erőgenerálást igénylő folyamatokban, de nem ismert a kölcsönhatás sejtszintű következménye, a filamentum dinamika szabályozásának részletei – ezt kívánjuk vizsgálni. 2) Az S100 fehérjecsalád azonkívül, hogy a sejten belül Ca2+-függő módon szabályozza más fehérjék működését, a sejten kívül is hat, citokin-szerű hatással. Az S100A4 externailázicójának és internalizációjának mechanizmusát akarjuk feltárni, s a sejtfelszíni receptoraikat azonosítani. 3) Az S100B fehérje kapcsán a közelmúltban fényt derítettünk a Ca2+-függő és a MAP-kináz jelátvitel új összefüggésére, amelyet részleteiben és a többi S100 fehérjére kiterjesztve is fogunk vizsgálni.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A rák az egyik vezető halálozási ok a fejlett országokban. Bár az utóbbi évtizedekben számos gyógyszert fejlesztettek ki ellenük, a tumor áttétek kezelése még gyerekcipőben jár. A sikeres terápiához elengedhetetlen, hogy megismerjük a rosszindulatú daganatok kialakulásának hátterében álló molekuláris folyamatokat. A kutatásaink fókuszában egy olyan szabályozó fehérjecsalád áll, melynek több tagja is összefüggésbe hozható áttétképzésre hajlamos rákokkal. Az S100A4 mennyisége korrelál számos tumor áttétképzésével, mivel képes a sejtek mozgásképességét növelni, valószínűleg azáltal, hogy kölcsönhatásba lép egy ún. motorfehérjével. Egy másik vizsgált fehérje, az S100B túltermelődik agresszív melanómákban és olyan szabályozó enzimekhez kötődik, melyek a sejtszaporodást fokozzák. Az S100 fehérjék működése, illetve azok a kölcsönhatások, melyeken keresztül kifejtik a hatásukat, még csak hézagosan ismertek. Ezek a fehérjék nem csak a sejtek belsejében, de a külső környezetükben is megtalálhatók, de pontosan nem tudjuk, hogyan jutnak be a sejtbe és ki a sejtből, és hogyan befolyásolják a sejtmozgást vagy a sejtosztódást. Kutatásaink fő célja, hogy felfedjük azokat a mechanizmusokat, melyek megmagyarázzák az S100 fehérjék kétirányú átjutását a sejteken, a sejtszaporodást szabályozó fehérjékkel való kölcsönhatásaikat, és végső soron azt is, hogy ezek a molekuláris folyamatok milyen szerepet játszanak, elsősorban a melanómák kialakulásában. A kísérletekhez a legmodernebb kutatási módszereket alkalmazzuk, s úgy véljük, hogy egy sikeres projekt nem csak a tudásunkat gyarapítja a sejtszabályozás molekuláris folyamatairól, hanem elősegítheti új rákellenes gyógyszerek fejlesztését is.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The vertebrate-specific Ca2+-binding S100 protein family has numerous physiological and pathological roles, however the molecular mechanisms behind them are not well understood. Overexpression of S100 proteins is associated with cancer progression and metastasis, and they also seem to play crucial role in tumor-stroma interplay. Moreover, they are also involved in tissue fibrosis, inflammatory, neurodegenerative and cardiovascular diseases. They function both as intracellular Ca2+-dependent regulators and extracellular signaling proteins through interaction with a multitude of target proteins including protein kinases and cytoskeletal proteins. How do these interactions effect the biological functions of the partner proteins and how are they involved in signaling processes leading to various physiological and pathological responses? To address these questions, we plan structure-function studies both with recombinant protein complexes in vitro and at the cellular level focusing around three research objectives: 1) To explore the role of S100 proteins (emphasis on S100A4, a metastasis promoter) in non-muscle myosin filament regulation; 2) To describe the mechanism of internalization and externalization of S100A4 including finding its specific cell surface receptor(s); 3) To investigate the role of S100 proteins (emphasis on S100B, a marker of melanoma progression) in regulation of MAPK and other protein-kinase signaling pathways in melanoma cells. Deeper insight into these interactions, representing novel crosstalks between calcium-dependent and protein kinase signaling pathways could facilitate design of specific inhibitors for therapeutic intervention.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Molecular details of the role of S100 Ca2+-binding proteins in cell signaling, despite the fact that they represent a pathologically important protein family, is not deeply explored. Although it is known that they act through binding to other proteins, details of these Ca2+-dependent interactions are not well understood. We do not know the effects of S100 binding on the structure and function of the interaction partners and the downstream pathways through which these changes result in specific responses. Moreover, it is largely unexplored how S100 proteins, which also function outside the cells, exit cells and how the extracellular S100 proteins are internalized. In this proposal we address questions mostly from areas in which we have previous experience; answering them can provide a deeper understanding of the role of S100 proteins at the molecular level. We have previously determined the 3D structure of S100A4-NM2A peptide complex, and now, we ask how this interaction regulates myosin filaments and hence cell motility and in pathological conditions, metastasis formation (S100A4 is a metastasis promoter). Based on the 3D structure of S100B-RSK1, also determined by us, we want to further explore crosstalks of the Ca2+- and MAP kinase signaling pathways and gain new insights into the molecular background of melanoma proliferation by phosphoproteom analysis. Finally, we want to identify surface receptor(s) of S100A4, and furthermore, to explore the internalization and externalization mechanism of S100A4, which could be interrelated, and the knowledge of which would allow a better understanding of the interplay between tumor and stroma cells in melanomas.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The physiological and pathological importance of the vertebrate-specific S100 Ca2+-binding protein is well established, however far less is known about how they act at the molecular level. We have been studying these proteins for a while, and based on our previous structural biology results, we now extend our research and want to get deeper insight into the role of S100 proteins in signaling pathways. Significance of our studies results from the fact that overexpression of S100 proteins is closely associated with several human diseases. They are involved in, among other pathologies, cancer development and metastasis (including S100A4 and S100B, our major target proteins). A large number of clinical publications appeared about the role of S100 proteins and they are considered promising therapeutic targets (in two cases there are even phase III clinical trials against prostate cancer and melanomas), still knowledge of their structure-activity relations is scarce. Our studies will address basic research questions, however our results could facilitate translational therapeutic research as well. During this project we could provide important results in three topics. 1) The most prominent intracellular partner protein of S100A4 is non-muscle myosin, which functions in filaments as a force generating motor protein, however the cellular consequences of this interaction, the dynamic regulation of these filaments, is not well understood. 2) S100 proteins act not only intracellularly where they regulate other proteins by Ca2+-dependent protein-protein interactions, but also in the extracellular space as cytokine-like signaling molecules. We want to explore the mechanism of externalization and internalization of S100A4, moreover, to identify its cell surface receptor. 3) We have recently revealed a novel crosstalk of the Ca2+- and MAP-kinase signaling pathways, the details of this and other S100-protein kinase interactions will be explored here.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Cancer is one of the leading cause of death in developed countries. Although several antitumor drugs have been developed for primary cancers in the past decades, treatment of metastatic tumors is still in its infancy. Revealing the molecular mechanisms involved in the development of malignant tumors is crucial in successful anticancer therapies. In the focus of our research is a regulatory protein family that has several members involved in metastatic tumors. The amount of S100A4 is correlated with the occurrence of metastasis of several tumors as it could increase migration of cancer cells by interacting with a motor protein. Our other main target is S100B, a protein that is overexpressed in aggressive melanomas and interacts with protein kinase enzymes involved in regulation of cell proliferation. Our knowledge of the function of these proteins and their molecular interactions is still not fully revealed. S100 proteins can be found not only inside cells, but also in the extracellular space, and the mechanism how they enter and exit cells, as well as how they affect cell functions like cell migration and proliferation, are not well understood either. The purpose of our research is to reveal the machinery behind the internalization and externalization of these proteins, the details of their interactions involved in regulation of cell proliferation, and finally, the importance of these molecular processes in the development of melanomas. The experiments will be carried out by state of the art methods, and we believe that a successful project would not only add to our basic knowledge of cell regulation, but would also facilitate developing new antitumor drugs.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A pályázat fő célja az S100 fehérjecsalád szerkezet-funkció összefüggéseinek és az S100 kölcsönhatási hálózatának (interaktom) további vizsgálata volt. Folytattuk az S100-miozin komplexek tanulmányozását; eredményeink alapján felvetettük, hogy több S100 izoforma és a foszforiláció a nem-izom miozin filamentumok paralóg-sepcifikus szabályozásában játszik szerepet. A szerkezeti biológiai módszerekkel több további S100A4-partnerfehérje (a teljes annexin A2-vel és a p53 transzaktivációs domén)-komplex atomi felbontású szerkezetét tudtunk meghatározni. Egyik különösen fontos módszertani fejlesztésünk egy új kristályosítási „segédfehérje” (chaperon) kidolgozása volt. Ennek alkalmazásával, az S100-komplexekenkívül számos PDZ domén szerkezetét sikerült meghatározunk a ligandumukkal komplexben. Elkészítettük az S100om (20 izoforma) specifitási térképét, egy nagy-áteresztőképességű fluoreszcens polarizációs módszer segítésével. Kidolgoztunk és alkalmaztunk egy alternatív megközelítést is, ahol egy ún. „holdup” módszerrel egy kémiailag szintetizált foldamer könyvtár (felszíni mimetikumok) felhasználásával tártuk fel az S100 fehérjék kötési profilját. Az adataink a teljes S100 család (és más fehérjecsaládok) kvantitatív „promiszkuitása” meghatározható az összes természetes fehérjepartnerrel szemben.
Results in English
Our main research aim was to further explore the structure-function relationships and the interactome of the S100 protein family. We continued to study the functional role of the S100- myosin complexes; based on our result we proposed that binging of multiple S100 protein isoforms and phosphorylation contribute to the paralog-selective regulation of nonmuscle myosin 2 filaments. Our structural biology efforts resulted in new atomic resolution structures of S100A4 complexes (with annexin A2 and p53 TAD). Interestingly, it turned out that asymmetric S100 homodimerinteraction partner complexes are widespread in the family. A particularly important methodology development of the project is the introduction of a new crystallization chaperon for structural studies of protein complexes. Using this approach, we were able to solve the structure, besides S100 complexes, several PDZ domain structures together with their bound ligands. We have established the first specificity map of the S100ome (20 isoforms) using a high-throughput fluorescence polarization assay. We also applied an alternative approach, a quantitative holdup assay against a library of chemically synthetized foldamers (surface mimetics) to map the binding profile. Our data provide insight into the quantified promiscuity (for the first time in the literature) of each S100 protein (and potentially other protein families) towards all potential naturally-occurring partner.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=119359
Decision
Yes





 

List of publications

 
Simon Márton A., Bartus Éva, Mag Beáta, Boros Eszter, Roszjár Lea, Gógl Gergő, Travé Gilles, Martinek Tamás A., Nyitray László: Promiscuity mapping of the S100 protein family using a high-throughput holdup assay, SCIENTIFIC REPORTS 12: (1) 5904, 2022
Cousido-Siah Alexandra, Carneiro Laura, Kostmann Camille, Ecsédi Peter, Nyitray László, Trave Gilles, Gogl Gergo: A scalable strategy to solve structures of PDZ domains and their complexes, ACTA CRYSTALLOGRAPHICA SECTION D-STRUCTURAL BIOLOGY 78: (4) pp. 509-516., 2022
Simon, Márton; Nyitray, László: Dynamic Control of Signaling by Phosphorylation of PDZ Binding Motifs., Methods Mol Biol 2256:179-192, 2021
Sebák Fanni, Ecsédi Péter, Bermel Wolfgang, Burkhard Luy, Nyitray László, Bodor Andrea: Selective 1Hα NMR methods to reveal functionally relevant proline cis/trans isomers in IDPs, ANGEWANDTE CHEMIE-INTERNATIONAL EDITION 61: (1) e202108361, 2022
Márton A. Simon, Éva Bartus, Beáta Mag, Eszter Boros, Lea Roszjár, Gergő Gógl, Gilles Travé, Tamás A. Martinek, László Nyitray: Promiscuity Mapping of the S100 Protein Family Using a High-Throughput Local Surface Mimetic Holdup Assay, RESEARCH SQUARE 2021: 842301, 2021
Merő Balázs László, Koprivanacz K., Cserkaszky A., Radnai L., Vas V., Kudlik G., Gógl Gergő, Sok P., Póti Á.L., Szeder B., Nyitray László, Reményi A., Geiszt M., Buday László: Characterization of the intramolecular interactions and regulatory mechanisms of the scaffold protein tks4, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 22: (15) 8103, 2021
Sebák Fanni, Ecsédi Péter, Bermel Wolfgang, Burkhard Luy, Nyitray László, Bodor Andrea: Selective 1Hα NMR methods to reveal functionally relevant proline cis/trans isomers in IDPs: characterization of minor forms, effects of phosphorylation and occurrence in proteome, ANGEWANDTE CHEMIE-INTERNATIONAL EDITION 2021: pp. 1-10., 2021
Tihanyi Borbála, Nyitray László: Recent advances in CHO cell line development for recombinant protein production, DRUG DISCOVERY TODAY: TECHNOLOGIES, 2021
Bodor Andrea, Haller Jens D, Bouguechtouli Chafiaa, Theillet Francois-Xavier, Nyitray László, Luy Burkhard: Power of Pure Shift HαCα Correlations: A Way to Characterize Biomolecules under Physiological Conditions, ANALYTICAL CHEMISTRY 92: (18) pp. 12423-12428., 2020
Dudás Erika F, Pálfy Gyula, Menyhárd Dóra K, Sebák Fanni, Ecsédi Péter, Nyitray László, Bodor Andrea: Tumor-Suppressor p53TAD(1-60)Forms a Fuzzy Complex with Metastasis-Associated S100A4: Structural Insights and Dynamics by an NMR/MD Approach, CHEMBIOCHEM 21: (21) pp. 3087-3095., 2020
Ecsédi Péter, Gógl Gergő, Hóf Henrietta, Kiss Bence, Harmat Veronika, Nyitray László: Structure Determination of the Transactivation Domain of p53 in Complex with S100A4 Using Annexin A2 as a Crystallization Chaperone, STRUCTURE 28: (8) p. 943., 2020
Gogl Gergo, Jane Pau, Caillet-Saguy Célia, Kostmann Camille, Bich Goran, Cousido-Siah Alexandra, Nyitray Laszlo, Vincentelli Renaud, Wolff Nicolas, Nomine Yves, Sluchanko Nikolai N., Trave Gilles: Dual Specificity PDZ- and 14-3-3-Binding Motifs: A Structural and Interactomics Study, STRUCTURE 28: (7) p. 747., 2020
Simon Márton A., Ecsédi Péter, Kovács Gábor M., Póti Ádám L., Reményi Attila, Kardos József, Gógl Gergő, Nyitray László: High‐throughput competitive fluorescence polarization assay reveals functional redundancy in the S100 protein family, FEBS JOURNAL febs.15175, 2020
Tököli Attila, Mag Beáta, Bartus Éva, Wéber Edit, Szakonyi Gerda, Simon Márton A., Czibula Ágnes, Monostori Éva, Nyitray László, Martinek Tamas: Proteomimetic surface fragments distinguish targets by function, CHEMICAL SCIENCE 11: (38) pp. 10390-10398., 2020
Márton A. Simon, Éva Bartus, Beáta Mag, Eszter Boros, Lea Roszjár, Gergő Gógl, Gilles Travé, Tamás A. Martinek, László Nyitray: Binding Profile Mapping of the S100 Protein Family Using a High-throughput Local Surface Mimetic Holdup Assay, bioRxiv 2020.12.02.407676; doi: https://doi.org/10.1101/2020.12.02.407676, 2020
Ecsédi P, Gógl G, Nyitray L.: Studying the Structures of Relaxed and Fuzzy Interactions: The Diverse World of S100 Complexes., Front Mol Biosci. 11;8:749052. doi: 10.3389/fmolb.2021.749052. eCollection 2021., 2021
Gógl Gergő, Biri-Kovács Beáta, Durbesson Fabien, Jane Pau, Nomine Yves, Kostmann Camille, Bilics Viktória, Simon Márton, Reményi Attila, Vincentelli Renaud, Trave Gilles, Nyitray László: Rewiring of RSK-PDZ Interactome by Linear Motif Phosphorylation, JOURNAL OF MOLECULAR BIOLOGY 431: (6) pp. 1234-1249., 2019
Kiss Bence, Ecsédi Péter, Simon Márton, Nyitray László: Isolation and Characterization of S100 Protein-Protein Complexes, METHODS IN MOLECULAR BIOLOGY 1929: pp. 325-338., 2019
Méhes Előd, Biri-Kovács Beáta, Isai Dona Gréta, Gulyás Márton, Nyitray László, Czirók András: Matrigel patterning reflects multicellular contractility, PLOS COMPUTATIONAL BIOLOGY, 2019
Merő Balázs, Radnai László, Gógl Gergő, Tőke Orsolya, Leveles Ibolya, Koprivanacz Kitti, Szeder Bálint, Dülk Metta, Kudlik Gyöngyi, Vas Virág, Cserkaszky Anna, Sipeki Szabolcs, Nyitray László, Vértessy Beáta G, Buday László: Structural insights into the tyrosine phosphorylation-mediated inhibition of SH3 domain-ligand interactions., JOURNAL OF BIOLOGICAL CHEMISTRY 294: (12) pp. 4608-4620., 2019
Oláh Judit, Szunyogh Sándor, Szaniszló Tamás, Szénasi Tibor, Szabó Adél, Lehotzky Attila, Berki Tímea, Nyitray László, Ovádi Judit: Interactions between two regulatory proteins of microtubule dynamics, HDAC6, TPPP/p25, and the hub protein, DYNLL/LC8, BIOCHIMICA ET BIOPHYSICA ACTA-MOLECULAR CELL RESEARCH 1866: (12) 118556, 2019
Márton A. Simon, Péter Ecsédi, Gábor M. Kovács, Ádám L. Póti, Attila Reményi, József Kardos, Gergő Gógl and László Nyitray: High throughput competitive fluorescence polarization assay reveals functional redundancy in the S100 protein family, bioRxiv, doi: http://dx.doi.org/10.1101/718155, 2019
Péter Ecsédi, Gergő Gógl, Henrietta Hóf and László Nyitray: Structural determination of p53 – S100A4 complex using annexin A2 as a novel crystallization chaperone, Hungarian Molecular Life Sciences 2019, Eger p206, 2019
Beáta Biri-Kovács, Bence Kiss, Henrietta Vadászi, Gergő Gógl, Gyula Pálfy, György Török, László Homolya, Andrea Bodor, László Nyitray: Ezrin interacts with S100A4 via both its N- and C-terminal domains, PLOS ONE 12: (5) , 2017
Ecsédi P, Kiss B, Gógl G, Radnai L, Buday L, Koprivanacz K, Liliom K, Leveles I, Vértessy B, Jeszenői N, Hetényi C, Schlosser G, Katona G, Nyitray L: Regulation of the Equilibrium between Closed and Open Conformations of Annexin A2 by N-Terminal Phosphorylation and S100A4-Binding., STRUCTURE 25: (8) 1195-1207.e5, 2017
Gergő Gógl, Beáta Biri-Kovács, Ádám Levente Póti, Henrietta Vadászi, Bálint Szeder, Andrea Bodor, Gitta Schlosser, András Ács, Lilla Turiák, László Buday, Anita Alexa, László Nyitray, Attila Reményi: Dynamic control of RSK complexes by phosphoswitch-based regulation, FEBS Journal accepted, DOI: 10.1111/febs.14311, 2017
Ecsédi P, Billington N, Pálfy G, Gógl G, Kiss B, Bulyáki É, Bodor A, Sellers JR, Nyitray L.: Multiple S100 protein isoforms and C-terminal phosphorylation contribute to the paralog-selective regulation of nonmuscle myosin 2 filaments., J Biol Chem 293(38):14850-14867. doi: 10.1074/jbc.RA118.004277, 2018
Gógl G, Biri-Kovács B, Póti ÁL, Vadászi H, Szeder B, Bodor A, Schlosser G, Ács A, Turiák L, Buday L, Alexa A, Nyitray L, Reményi A.: Dynamic control of RSK complexes by phosphoswitch-based regulation., FEBS J. 285(1):46-71. doi: 10.1111/febs.14311., 2018
Kovács Á, Dudola D, Nyitray L, Tóth G, Nagy Z, Gáspári Z.: Detection of single alpha-helices in large protein sequence sets using hardware acceleration., J Struct Biol 204(1):109-116. doi: 10.1016/j.jsb.2018.06.005., 2018
Lukacs P, Földi MC, Valánszki L, Casanova E, Biri-Kovács B, Nyitray L, Málnási-Csizmadia A, Mike A: Non-blocking modulation contributes to sodium channel inhibition by a covalently attached photoreactive riluzole analog., Sci Rep 8(1):8110. doi: 10.1038/s41598-018-26444-y., 2018
Erdős G, Szaniszló T, Pajkos M, Hajdu-Soltész B, Kiss B, Pál G, Nyitray L, Dosztányi Z.: Novel linear motif filtering protocol reveals the role of the LC8 dynein light chain in the Hippo pathway., PLoS Comput Biol 13(12):e1005885. doi: 10.1371/journal.pcbi.1005885., 2017
Gogl G, Biri-Kovacs B, Durbesson F, Jane P, Nomine Y, Kostmann C, Bilics V, Simon M, Remenyi A , Vincentelli R, Trave G, Nyitray L: Rewiring of RSK-PDZ interactions by linear motif phosphorylation, FEBS 3+ From Molecules to Living Systems, Siófok 2018, p214, 2018
Bilics V, Gógl G, Biri-Kovács B, Nyitray L: Dynamic, cell-based protein-protein interaction sensors, FEBS 3+ From Molecules to Living Systems, Siófok 2018, p162, 2018
Simon M, Gógl G, Ecsédi P, Nyitray L: Affinity-based specificity map of S100 proteins, FEBS 3+ From Molecules to Living Systems, Siófok 2018, p122, 2018





 

Events of the project

 
2022-06-09 13:00:34
Résztvevők változása
2021-07-27 19:08:08
Résztvevők változása
2018-01-30 14:44:45
Résztvevők változása
2016-11-25 12:19:19
Résztvevők változása




Back »