Religious Change in Hungary  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
119679
Type K
Principal investigator Rosta, Gergely László
Title in Hungarian Vallási változás Magyarországon
Title in English Religious Change in Hungary
Keywords in Hungarian vallás, vallásosság, szekularizáció, vallási szocializáció, vallási individualizáció, új vallási mozgalmak
Keywords in English religion, religiosity, secularization, religious socialization, religious individualization, new religious movements
Discipline
Sociology (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Sociology of religion
Panel Society
Department or equivalent Szociológiai Intézet (Pázmány Péter Catholic University)
Participants Földvári, Mónika
Gyorgyovich, Miklós
Hámori, Ádám
Luxné Prehoda, Anna
Pusztai, Gabriella
Starting date 2016-10-01
Closing date 2021-12-31
Funding (in million HUF) 26.680
FTE (full time equivalent) 13.15
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás fő célkitűzése a Magyarországi vallási változás átfogó vizsgálata. Célunk egyfelől a változás jellemzőinek feltárása a vallás különböző dimenzióira és típusaira nézve, időben összehasonlítva a rendelkezésre álló korábbi adatokkal. A korábbi kutatások alapján a szekularizáció és a vallási individualizáció folyamatainak a megfigyelésére törekszünk, valamint az aktuális vallási helyzetnek a leírására a korábbiaknál szélesebb indikátorbázis segítségével.
Másfelől vizsgálni kívánjuk, hogy mekkora a szerepe a vallásosság életúton belüli és generációk közötti változásának a társadalom vallásosságának egészére nézve. Különösen fontos e tekintetben, hogy a vallási szocializáció különböző ágensei milyen szerepet játszanak a vallásosság különböző típusainak a generációk közötti átadásában.
A harmadik cél pedig annak feltárása, hogy aktuális társadalmi, társadalomszerkezeti változások milyen hatással vannak a vallásosság magyarországi változására. A vizsgálni kívánt hatások közé tartozik a lakosság öregedése, az országon belüli, a külföldre irányuló, valamint a külföldről Magyarországra irányuló térbeli mobilitás, a jövedelmi különbségek növekedése, a szegények arányának a növekedése és a társadalom iskolázottságának az emelkedése.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás fő célkitűzése a Magyarországi vallási változás átfogó vizsgálata, oksági mechanizmusainak és társadalmi tényezőinek feltárása:
1. Melyek a magyarországi vallási változás legfontosabb trendjei, különös tekintettek a 2008 óta eltelt időszakra? (Mennyiben tekinthető sajátosnak a magyar vallási változás?)
2. Milyen eltérés mutatkozik az intézményes keretek közötti és az individuális vallásosság változása között? (Hogyan változik a vallásosság e különböző formáinak tartalma?)
3. A vallási változások mennyiben vezethetők vissza az eltérő vallási szocializációból eredő nemzedékek közötti vallási különbségekre, illetve az egyéni életúton belüli vallási változásokra? (A szekularizációs folyamat a generációk cseréjére vezethető vissza, vagy az individuális vallásosság növekvő trendjeiért a generáción belüli változások a felelősek?)
4. A vallási szocializáció során melyek a kultúraátadás főbb jellegzetességei és csatornái? (Milyen faktorok befolyásolják a családon belüli vallásátadás hatékonyságát? A másodlagos szocializáció ágensei milyen szerepet játszanak?)
5. Az életúton belüli vallási változásra nézve milyen szerepet játszanak az egyéni életút szakaszai, életeseményei? (Kimutathatók-e az életesemények, életkori szakaszok, valamint a vallásosság közötti összefüggések? Ezek a hatások a vallásosság társadalmi szintjére is befolyással bírhatnak?)
6. Milyen társadalmi, társadalomszerkezeti változások vannak hatással a vallásosság magyarországi változására? (Mi a generációk cseréjének a vallásosságra gyakorolt hatása? Más társadalmi tényezők milyen szerepet játszhatnak a vallási változásban?)

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A tervezett projekt alapkutatásnak tekinthető. Megvalósítása révén a vallásosságot érintő alapvető folyamatokról nyerhetünk információkat mind mikro, mind makro szinten. Az alkalmazott innovatív adatgyűjtési (on-line panel) és elemzési (szimuláció) eljárások a vallásszociológiában úttörő jelentőségűnek tekinthetők.
Hazai vetélytársa jelenleg nem látszik a projektnek. A Szegedi Egyetem Vallástudományi tanszékén hosszú idő óta folynak kvantitatív empirikus kutatások a vallásosságról, de elsődlegesen az új vallási mozgalmakra fókuszálva. A kérdőíves kutatás egy részének konkurenciát jelenthet, amennyiben az összehasonlítani kívánt nemzetközi kutatások a későbbiekben újra lekérdezésre kerülnek Magyarországon.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A legutóbbi, 2011-es magyarországi népszámlálási eredmények megdöbbentették a közvéleményt a felekezeti hovatartozás látszólagos visszaesését mutató számadatokkal. Bár a kutatók helyesen mutattak rá, hogy mindez a módszertani problémákra visszavezethető látszateredmény, be kell látnunk, hogy valójában nagyon kevés megbízható adatunk van napjaink magyar vallásosságáról. A vallásosságra vonatkozó nemzetközi összehasonlító kérdőíves kutatások, amelyek közül a legutóbbit csaknem egy évtizede végezték, csak nagyon hiányos képet közölnek, és nem mutatják, hogy mi is zajlik a dolgok mélyén. Egy megalapozott módon kidolgozott valláskutatás, amelyre már régóta szükség van, láthatóvá teheti, miben hisznek ma a magyarok, és miért hisznek abban, amiben hisznek. Ennek érdekében nem csak a szociológiában immár hagyományosnak számító kérdőíves vizsgálatot, hanem egy innovatív okostelefon-alapú online panelkutatást is elvégzünk, amelyet kiegészít egy interjúsorozat, hogy közvetlenül láthassuk, mit gondolnak az emberek a vallásosságukról, hogyan élnek aszerint, és hogyan beszélnek róla. Kell-e aggódniuk a hagyományos egyházaknak a jövőjükkel kapcsolatban? Számíthatunk-e még az úgynevezett keresztény értékekre? Hogyan alakulnak ki a vallási meggyőződéseink, és mi van rájuk a leginkább hatással? Kutatásunk ezeket a kérdéseket veszi górcső alá a gazdasági válság, a nemzetközi migráció és a növekvő társadalmi egyenlőtlenségek korszakában.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The main goal of our research is to empirically study changing religiosity in Hungary, its mechanisms and social causes. With regard to the description of the tendencies, changes of different types of religiosity and non-religiosity shall be distinguished and observed by comparing our results with those of previous studies.
When studying the mechanisms behind religious trends, the main focus lies on the importance of religious socialization and its agents on the one hand, and religious changes during the individual life course influenced by biographical events, on the other hand. An interaction of both shall be also considered.
The third main goal is to investigate the impacts of continuing and new social processes and changes in the social structure on religiosity in Hungary. They include the ageing of population, mobility within the country and to abroad as well as migration to Hungary, an increase of income differences and poverty rate and an increase in the general level of education.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main goal of our research is to study changing religiosity in Hungary, its mechanisms and social causes:
1. What are the most important trends in religious change in Hungary with special regard to the period since 2008? (Can the trends of religious change in Hungary may be considered special?)
2. What are the differences between the changes in church-related and individual types of religiosity? (How do the content of different types of religiosity change?)
3. To what extent can be religious changes traced back either to religious differences between generations caused by different types of religious socialisation or to religious changes during the life course of the individuals? (Is the secularisation process a results of generational replacement, or are rather the increasing trends of individual religiosity as well as some changes in the religiosity of young people mostly due to changes within generations?)
4. What are the main characteristics and agents of religious socialisation? (What factors do influence the effectiveness of the transfer of religion within families? What role do the main agents of secondary socialisation play in that?)
5. What role do the phases and events of an individual’s life play in the religious changes during life course? (Is there is any correlation between life events and life phases and religiosity? Is this correlation also have a significant impact on the changing religiosity at macro level?)
6. Which social and social structural changes have an influence on the changing religiosity in Hungary? (What is the impact of the generational replacement on religiosity? What role do other social factors may have in the religious change?)

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The proposed research should be considered as scientific basis research. By implementing the project, we gain insight on fundamental processes concerning religiosity both on micro and macro level. The applied innovative data collection method (online panel) and social simulation modelling are pioneering initiatives in the sociology of religion.
There are probably no competing institutions of this project. There has been empirical studies of religiosity for a longer period at the Department of Religious Studies of the Faculty of Arts of University of Szeged. However, these focused mainly on new religious movements. Insofar as more recent waves of the international comparative surveys on religiosity and values will be surveyed in Hungary, those can partly be competitors to our project.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Latest census results in Hungary from 2011 astonished the public with the apparently dropping figures of denominational affiliation. Although scholars have rightly asserted that this might be but an artifact of some methodological problems, one must admit that we are still lacking sound evidences about present-day Hungarian religiosity. Cross-national comparative surveys on religiosity, the latest of which has been conducted almost a decade ago, tell only trifling facts about it and do not allow to look "under the hood". An elaborated study of religiosity has been long needed to see clearly what today's Hungarian do believe and why they believe what they believe. To this end, not only the already traditional sociological method of survey research but an innovative smartphone-based online panel will be applied with a supplement of a series of interviews to closely understand how people think of, live with and talk about their religiosity. Should traditional churches worry about their future? Can we still rely on what we call "Christian values"? How are religious persuasions formed in our lives and what impacts them the most? Our research will closely scrutinize these issues in a turbulent time of economical crisis, migration, growing inequalities.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A vallásosság változásával kapcsolatos eredményeink összhangban vannak az egy évtizeddel korábbi helyzettel, ugyanakkor felfedezhetünk bizonyos változásokat is mind a vallási változások tendenciáiban, mind a mögöttes mechanizmusokban. A felekezeti tagok aránya tovább csökkent, ezzel szemben egyes vallási tanokban hívők aránya tovább nőtt. Ugyanakkor más tendenciák megváltoztak: az Istenben hívők aránya kis mértékben csökkent, a rendszeres templomba járók aránya viszont enyhén nőtt. Újdonság, hogy a legfiatalabb kohorszban a korábbi generációkhoz képest mind a gyermekkori, mind a jelenlegi vallásgyakorlás aránya magasabb a náluk valamivel idősebbekhez képest. A korábban kimutatott, párhuzamosan futó szekularizációs és a vallási individualizációs folyamatokat adataink is alátámasztják, de az egyházi vallásgyakorlás enyhe növekedése nehezen illeszthető ezekbe a keretekbe. Az interjúk a vallásosság életúton belüli változásának különböző típusait is feltárták, de nem beszélhetünk a vallásosság szintjének általános emelkedéséről a növekvő életkorral. A vallásosság eredményes családi transzmissziójában nagy szerepet játszik az újrakonstruálás és az egyéni igényekhez igazítás, valamint a tudatosság és a reflektáltság. Ezzel párhuzamosan a vallási önértelmezés jelentéstartalma is generációról generációra változik.
Results in English
Our findings on religious change in are in line with the situation a decade ago, but we can also detect some changes in both the trends and the underlying mechanisms of religious change. The share of denominational members has continued to decline, while the share of believers in certain religious doctrines has continued to increase. At the same time, other trends have changed: the proportion of believers in God has slightly decreased, while the proportion of regular church-goers has slightly increased. What is new is that the youngest cohort has higher rates of both childhood and current religious practice than previous generations. Our data support the parallel processes of secularisation and religious individualisation in Hungary that have been shown previously, but the slight increase in religious practice is difficult to fit into this framework. The generational differences that largely explain the secularisation trends of modern societies are characteristic rather of institutional forms of religiosity in Hungary. The interviews also revealed different types of change in religiosity over the individual life course, but we cannot speak of a general increase of religiosity with age. Reconstruction and adaptation to individual needs, as well as awareness and reflection, play a major role in the effective transmission of religiosity within the family. At the same time, the meaning of religious self-understanding also changes from generation to generation.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=119679
Decision
Yes





 

List of publications

 
Gergely Rosta: Religious Change in Hungary and its Mechanisms, Religion on the Periphery. Isorecea Conference Program and Abstracts. p.38., 2021
Gabriella Pusztai: Religious socialization of students in qualitative and quantitative approach, Religion on the Periphery. Isorecea Conference Program and Abstracts. p.35., 2021
Rosta Gergely: Vallási szocializáció és vallásosság, A pandémia hatása a magyarországi társadalmasulási folyamatokra A Magyar Szociológiai Társaság éves vándorgyűlése 2021. október 29‒30., 2021
Fényes Hajnalka - Pusztai Gabriella: Nemi szerep attitűdök és vallásosság a felsőoktatási hallgatók körében, Szociológiai Szemle 30(3): 49–69, 2020
Hajnalka Fényes - Gabriella Pusztai - Ágnes Engler: Gender Role Attitudes and Religiosity among Higher Education Students, Journal for the Study of Religions and Ideologies, 19(55), 69-84., 2020
Rosta Gergely - Szvetelszky Zsuzsanna: A vallás átadása a családban, Meghatározottságaink a nem, az életkor és az etnikum szerepe a tartós társadalmi egyenlőtlenségekben. A Magyar Szociológiai Társaság vándorgyűlése, absztraktkötet p.65, 2020
Fényes Hajnalka - Pusztai Gabriella: Nemi szerep attitűdök és vallásosság a felsőoktatási hallgatók körében, Meghatározottságaink a nem, az életkor és az etnikum szerepe a tartós társadalmi egyenlőtlenségekben. A Magyar Szociológiai Társaság vándorgyűlése, absztraktkötet p.27., 2020
Rosta Gergely: Szekularizáció? Deszekularizáció? Merre tart a vallási változás a világban?, Magyar Tudomány - megjelenés alatt, 2017
Rosta Gergely: Vallási változás a generációk tükrében, Modernitások. A Magyar Szociológiai Társaság vándorgyűlése. Absztraktfüzet, 2017
Pusztai Gabriella: Vallási mobilitás és iskolázottság, Modernitások. A Magyar Szociológiai Társaság vándorgyűlése. Absztraktfüzet, 2017, 2017
Pusztai Gabriella, Bacskai Katinka, Morvai Laura: Mitől válik egyházivá egy iskola?, Magyar Tudomány - megjelenés alatt, 2017
Rosta Gergely: Religious ‘nones’ in a secularizing society. The case of Hungary, ‘Nones’ in selected countries in Western and Eastern Europe and the U.S. – a Comparison. Workshop with Prof. Dr. Linda Woodhead. Münster, 2017. május 4-5., 2017
Pusztai Gabriella: A társadalmi mobilitás egy rejtőzködő mozgatórugója., Teológus Tavasz konferencia, Debrecen, 2017. március 10-11., 2017
Rosta Gergely: Szekularizáció? Deszekularizáció? Merre tart a vallási változás a világban?, Magyar Tudomány - megjelenésre elfogadva, 2018
Rosta Gergely: Az európai katolicizmus számokban, VIGILIA 83(4): 298-301., 2018
Földvári Mónika - Rosta Gergely: Vallási kategóriák jelentésváltozása generációk között, Átrendeződő értékek A Magyar Szociológiai Társaság éves vándorgyűlése. 2018. Szeged. Absztraktfüzet: p.43., 2018
Hámori Ádám - Luxné Prehoda Anna: Igaz az, hogy az idősebbek vallásosabbak? A vallásosság életúton belüli változásának vizsgálata., Átrendeződő értékek A Magyar Szociológiai Társaság éves vándorgyűlése. 2018. október 18‒20. Szeged. Absztraktfüzet: p.57., 2018
Gyorgyovich Miklós - Pusztai Gabriella - Karászi Zsuzsanna: Vallási szocializációs modellek alkalmazhatóságának vizsgálata háromgenerációs interjúk adatai alapján, Átrendeződő értékek A Magyar Szociológiai Társaság éves vándorgyűlése. 2018. október 18‒20. Szeged. Absztraktfüzet: p.52., 2018
Ádám Hámori - Anna Luxné Prehoda: The Older, the More Religious? Analysing Life-Course Religious Change in Consecutive Generations, Dinka Marinovic Jerolimov, András Máté-Tóth (eds.): Unblocking Religion. SZTE BTK Vallástudományi Tanszék, Szeged: p.41-42., 2018
Gergely Rosta: The Background of The Study “Religious Change In Hungary”, Dinka Marinovic Jerolimov, András Máté-Tóth (eds.): Unblocking Religion. SZTE BTK Vallástudományi Tanszék, Szeged: p.73-74., 2018
Mónika Földvári: Changing Meaning of Religious Categories and Concepts, Dinka Marinovic Jerolimov, András Máté-Tóth (eds.): Unblocking Religion. SZTE BTK Vallástudományi Tanszék, Szeged: p.36-37., 2018
Gabriella Pusztai, Miklós Gyorgyovich, Zsuzsanna Karászi: The Applicability of Religious Socialization Models for the Analysis of the Interviews of Three Generations, Dinka Marinovic Jerolimov, András Máté-Tóth (eds.): Unblocking Religion. SZTE BTK Vallástudományi Tanszék, Szeged: 68-69., 2018
Gyorgyovich Miklós: Okságról és korrelációról, valamint a vallásosság- mérés eszközeiről – egy tanulmány eredményeinek margójára, ME.DOC, 2018
Pusztai Gabriella: Vallásos nevelés és társadalom, Magyar Tudomány - megjelenésre elfogadva, 2018
Rosta Gergely: Szekularizáció? Deszekularizáció? Merre tart a vallási változás a világban?, Magyar Tudomány 180(2019)6, 792–803, 2019
Pusztai Gabriella: Vallásos nevelés és társadalom, Magyar Tudomány 180(2019)6, 834–843, 2019
Pusztai Gabriella, Demeter-Karászi Zsuzsanna: Analysis of Religious Socialization Based on Interviews Conducted with Young Adults, RELIGIONS 10: (6) p. 365., 2019
Pusztai Gabriella – Demeter-Karászi Zsuzsanna: Vallási szocializáció vizsgálata fiatal felnőttekkel készített interjúk tükrében, Szociológiai Szemle - elfogadva, megjelenés alatt, 2019
Rosta Gergely: Religious change in Hungary – trends and mechanisms, ISSR Conference Barcelona, 2019. július 9-12., 2019
Luxné Prehoda Anna - Hámori Ádám: Igaz az, hogy az idősebbek vallásosabbak? A vallásosság életúton belüli változásának vizsgálata, SZOCIO.HU - bírálat alatt, 2019
Rosta Gergely: Vallás és társadalmi rétegződés összefüggései empirikus kutatások alapján, Gábriel Dóra - Kund Attila - Tibori Tímea - Wessely Anna (szerk.): A munka a XXI. században. Absztraktkötet. Budapest: MSZT. 96.o., 2019
Pusztai Gabriella – Demeter-Karászi Zsuzsanna: Vallási szocializáció vizsgálata fiatal felnőttekkel készített interjúk tükrében, Szociológiai Szemle 29(3): 80–97 ., 2019
Luxné Prehoda Anna - Hámori Ádám: Igaz az, hogy az idősebbek vallásosabbak? A vallásosság életúton belüli változásának vizsgálata, socio.hu 2020/1: 25-44., 2020
Rosta Gergely: Hungary - Continuing and Changing Trends and Mechanisms of Religious Change, Demmerich, S. - Riegel, U. (eds.): Religiosity in East and West. Wiesbaden: Springer VS: 99-117., 2020
Fényes Hajnalka - Pusztai Gabriella: Nemi szerep attitűdök és vallásosság a felsőoktatási hallgatók körében, Szociológiai Szemle - Birálat alatt, 2020
Rosta Gergely: Vallás, vallásosság, vallási változás Magyarországon, Rosta Gergely - Pintér Melinda (szerk.): Magyarok értékei 2018 (megjelenés alatt, kézirat elfogadva), 2020
Rosta Gergely: Az európai katolicizmus számokban, VIGILIA 83(4): 298-301., 2018
Rosta Gergely: Hungary - Continuing and Changing Trends and Mechanisms of Religious Change, Demmerich, S. - Riegel, U. (eds.): Religiosity in East and West. Wiesbaden: Springer VS: 99-117., 2020
Pusztai Gabriella, Demeter-Karászi Zsuzsanna: Analysis of Religious Socialization Based on Interviews Conducted with Young Adults, Religions 2019, 10(6), 365, 2019
Fényes Hajnalka - Pusztai Gabriella: Nemi szerep attitűdök és vallásosság a felsőoktatási hallgatók körében, Szociológiai Szemle 30(3): 49–69, 2020
Rosta Gergely: Vallás, vallásosság, vallási változás Magyarországon, Rosta Gergely - Pintér Melinda (szerk.): Magyarok értékei 2018 (megjelenés alatt, kézirat elfogadva), 2022
Pusztai Gabriella – Demeter-Karászi Zsuzsanna: Vallási szocializáció vizsgálata fiatal felnőttekkel készített interjúk tükrében, Szociológiai Szemle 29(3): 80–97 ., 2019
Rosta Gergely: Az európai katolicizmus számokban, VIGILIA 83(4): 298-301., 2018
Rosta Gergely: Vallás és társadalmi rétegződés összefüggései empirikus kutatások alapján, Gábriel Dóra - Kund Attila - Tibori Tímea - Wessely Anna (szerk.): A munka a XXI. században. Absztraktkötet. Budapest: MSZT. 104.o., 2019
Gyorgyovich Miklós: Okságról és korrelációról, valamint a vallásosság- mérés eszközeiről – egy tanulmány eredményeinek margójára, ME.DOC 13(1): p.37-47., 2018
Dénes Kiss - Gergely Rosta - Voicu, Bogdan: Between Romania and Hungary: religiosity among Hungarians in Transylvania, Liber amicorum Loek Halman (megjelenés alatt), 2022
Rosta Gergely - Pusztai Gabriella: Felekezeti oktatás, vallásosság, értékrend, Educatio (megjelenés alatt), 2022
Gyorgyovich Miklós: A vallási átörökítés mechanizmusai három generációs interjúk fényében, kézirat, 2022
Földvári Mónika: Vallási kategóriák jelentése családok három generációjában, kézirat, 2022
Gergely Rosta: Religious Change in Hungary and its Mechanisms, Religion on the Periphery. Isorecea Conference Program and Abstracts. p.38., 2021
Rosta Gergely - Szvtelszky Zsuzsanna: A vallás átadása a családban, Meghatározottságaink a nem, az életkor és az etnikum szerepe a tartós társadalmi egyenlőtlenségekben A Magyar Szociológiai Társaság vándorgyűlése 2020 absztraktkötet p.65, 2020
Rosta Gergely: Vallási szocializáció és vallásosság, A pandémia hatása a magyarországi társadalmasulási folyamatokra A Magyar Szociológiai Társaság éves vándorgyűlése 2021. október 29‒30., 2021
Gabriella Pusztai: Religious socialization of students in qualitative and quantitative approach, Religion on the Periphery. Isorecea Conference Program and Abstracts. p.35., 2021, 2021
Fényes Hajnalka - Pusztai Gabriella: Nemi szerep attitűdök és vallásosság a felsőoktatási hallgatók körében, Meghatározottságaink a nem, az életkor és az etnikum szerepe a tartós társadalmi egyenlőtlenségekben A Magyar Szociológiai Társaság vándorgyűlése 2020 absztraktkötet p.27, 2020
Rosta Gergely: Vallási változás a generációk tükrében, Modernitások. A Magyar Szociológiai Társaság vándorgyűlése. Absztraktfüzet, p.103, 2017
Pusztai Gabriella: Vallási mobilitás és iskolázottság, Modernitások. A Magyar Szociológiai Társaság vándorgyűlése. Absztraktfüzet, p.98., 2017
Rosta Gergely: Vallás, vallásosság, vallási változás Magyarországon, Rosta Gergely - Pintér Melinda (szerk.): Magyarok értékei 2018 (megjelenés alatt, kézirat elfogadva), 2022
Dénes Kiss - Gergely Rosta - Bogdan Voicu: Between Romania and Hungary: religiosity among Hungarians in Transylvania, Liber amicorum Loek Halman (elfogadva, megjelenés alatt), 2022
Rosta Gergely - Pusztai Gabriella: Felekezeti oktatás, vallásosság, értékrend, Educatio (megjelenés alatt), 2022
Gyorgyovich Miklós: A vallási átörökítés mechanizmusai három generációs interjúk fényében, kézirat, benyújtás előtt, 2022
Földvári Mónika: Vallási kategóriák jelentése családok három generációjában, kézirat, benyújtás előtt, 2022




Back »