Physical and chemical modification of synthetic and biopolymers  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
120039
Type K
Principal investigator Pukánszky, Béla
Title in Hungarian Szintetikus és biopolimerek módosítása fizikai és kémiai módszerekkel
Title in English Physical and chemical modification of synthetic and biopolymers
Keywords in Hungarian természetes és mesterséges polimerek, biológiailag lebontható polimerek, társított/erősített anyagok, funkcionális anyagok, határfelületi kölcsönhatások, makroszkopikus szerkezet, deformációs foly.
Keywords in English synthetic and natural polymers, biodegradable polymers, modified/reinforced polymers, functional materials, interfacial interactions, macroscopic structure, deformation processes
Discipline
Macromolecular Chemistry and Material Sciences (organic chemistry) (Council of Physical Sciences)100 %
Ortelius classification: Polymer chemistry
Panel Chemistry 2
Department or equivalent Department of Physical Chemistry and Materials Science (Budapest University of Technology and Economics)
Participants Faludi, Gábor
Hári, József
Kállay-Menyhárd, Alfréd
Móczó, János
Polyák, Péter
Renner, Károly
Starting date 2016-10-01
Closing date 2020-11-30
Funding (in million HUF) 44.796
FTE (full time equivalent) 9.99
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Új szintézis utak helyett ma már inkább létező polimerek módosításával állítanak elő új műanyagokat. A módosítás általában heterogén többfázisú anyagokat eredményez, amelyek tulajdonságait négy tényező, a komponensek jellemzői, az összetétel, a szerkezet és a határfelületi kölcsönhatások határozzák meg. Bár az alapelvek általánosan ismertek, alkalmazásuk konkrét rendszerekre egyéni megfontolásokat igényelnek és az ipar megnövekedett igényeit csak rendkívül alapos kutatással alátámasztott mennyiségi összefüggések segítségével optimalizált anyagok elégítik ki. Ezek a szempontok érvényesek mindenfajta módosításra a stabilizálástól a rövidszállal erősített kompozitokig. A munka célja a határfelületi kölcsönhatások, a szerkezet és a módosított anyag tulajdonságai között fennálló összefüggések, lehetőleg mennyiségi meghatározása. A kutatás során végzett módosítások célja funkcionális anyagok (deszikkáns kompozitok, ellenőrzött hatóanyag leadás) előállítása, hibrid kompozitok készítése (többfajta töltő és erősítőanyag, többkomponensű anyagok) több tulajdonság egyidejű javítására, valamint biopolimerek (PLA, lignin, fa, keményítő) olyan módosítása, ami lehetővé teszi azok feldolgozását és alkalmazását. A megcélzott alkalmazási területek a csomagoló- és az autóipar, illetve a gyógyászat. Az alapkutatás során általános a konkrét rendszertől független összefüggéseket kívánunk felállítani, amelyek segítségével vezérlő elveket teremtünk az ipari fejlesztéshez. A kidolgozott elveket néhány, az ipari vagy más együttműködő partnerünk által specifikált terméken ellenőrizzük.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás egyidejűleg több területen folyik, így több specifikus és néhány alapkérdésre keressük a választ. Természetes és mesterséges szálakat alkalmazunk a PP merevségének és ütésállóságának egyidejű növelésére. Mélyebb összefüggéseket kívánunk feltárni deszikkáns kompozitok funkcionalitása, szerkezete és tulajdonságai között. Tanulmányozzuk a kölcsönhatások szerepét a rétegszilikátok exfoliációjában, illetve különböző felületkezelési stratégiákat alkalmazunk. Halloysite nanocsöveket használunk funkcionális, ellenőrzött hatóanyag leadású kompozitok előállítására. Új természetes antioxidánsokat próbálunk ki a polimerek stabilizálására, meghatározzuk hatékonyságukat és hatásmechanizmusukat. A lignin értéknövelt felhasználása érdekében vizsgáljuk különböző polimerekből készült lignin keverékekben kialakuló kölcsönhatásokat, és lágyítással, illetve kémiai reakciókkal módosítjuk a lignint a jobb feldolgozhatóság és tulajdonságok elérése érdekében. Mivel a természetes polimerek gyógyászati alkalmazása során fontos a lebomlás sebessége, vizsgáljuk a PHB hidrolitikus és enzimes lebomlásának sebességét és kinetikai modelleket állítunk fel a degradáció mennyiségi jellemzésére. Különböző társító anyagokkal módosított, eltérő technológiával (habosítás, elektromos szálhúzás) előállított vázanyagokat (scaffold) készítünk ortopédiai felhasználásra. A különböző rendszereken kapott adatokat összesítjük és általános összefüggéseket, valamint irányelveket határozunk meg konkrét anyagok fejlesztéséhez.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás tudományos jelentősége a megközelítésben rejlik. Gyakorlatilag mindenki tisztában van a módosításban rejlő lehetőségekkel és rengeteg csoport foglalkozik természetes és mesterséges polimerek módosításával szerte a világon. Ugyancsak közismert, hogy a módosítással előállított heterogén polimer rendszerek tulajdonságait a szerkezet határozza meg. Nagyon kevés, gyakorlatilag elenyésző azonban azoknak a munkáknak a száma, amelyek mennyiségileg próbálják meg leírni az összetétel, a szerkezet és a tulajdonságok közötti összefüggéseket. Bár a szerkezet hatásának sokan tudatában vannak ennél sokkal kevesebben ismerik fel a kölcsönhatások jelentőségét és számos félreértés, tévhit uralkodik ebben a kérdésben. A kutatók többsége hisz a hasonló a hasonlóban elvben még akkor is, amikor ez bizonyítottan nem működik. Megtalálható ez a szemlélet a töltő- és erősítőanyagok felületkezelésénél, de a rétegszilikátok előállításánál is. A specifikus kölcsönhatások szerepét sokszor figyelmen kívül hagyják, és nem veszik tudomásul, hogy a felületkezelést minden adott polimer/társítóanyag párhoz egyedileg kell megválasztani. Még kevesebb azon kutatók száma, akik a határfelületi kölcsönhatásokat mennyiségileg is jellemzik. Ezen a területen már korábban jelentős eredményeket értünk el és tovább folytatjuk a munkát a jövőben. Kutatásunk tudományos értékét egyértelműen fémjelzi a publikációinkra érkezett közel 5000 hivatkozás. A kutatás társadalmi jelentősége abban áll, hogy eredményeink hosszabb-rövidebb idő alatt a gyakorlatban hasznosulnak. A kutatás gyakorlati jelentőségét mutatja a hazai és külföldi nagyvállalatok (TVK, Borealis, Sabic, Nitrogén Művek és korábban GE, Clariant, Clopay stb.) érdeklődése eredményeink iránt. Már eddig is több szabadalmunk jelent meg és új eredményeinket a továbbiakban is szabadalmaztatni kívánjuk. A kutatás eredményeit természetesen felhasználjuk az oktatásban, a heterogén polimer rendszereken szerzett tapasztalataink egy tárgy kidolgozásához vezetett (Polimer keverékek és kompozitok) és a kutatásban számos BSc, MSc és doktoráns hallgató vesz részt.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A természetes és szintetikus polimereket ma már az élet minden területén használják. Felhasználási területeik száma azonban rohamosan nő és a legkülönbözőbb alkalmazási területek igényeit a kereskedelemben jelenleg kapható alapanyagok sok esetben nem tudják kielégíteni. Egy új polimer kifejlesztése szintézis útján hosszú és drága folyamat, ezért gyakran a meglévő polimereket módosítják. Ez különösen érvényes a természetes, a természetes alapú és egyéb biopolimerekre, mivel ezek többnyire nem dolgozhatók fel a hőre lágyuló műanyagok hatékony technológiáival és nagyon gyakran nem elégítik ki a kívánt alkalmazás követelményeit. A módosítás jelentheti kis molekulasúlyú adalékok (lágyítók, stabilizátorok) alkalmazását, társítóanyagok (töltőanyagok, szálak, polimerek) használatát, vagy a polimer kémiai módosítását. Gyakran több adalék- és társítóanyagot is használnak egyszerre. A módosítás az esetek többségében heterogén, többfázisú anyagot eredményez. A módosított anyag tulajdonságait a szerkezet és a határfelületi kölcsönhatások határozzák meg. A kutatás célkitűzése természetes és szintetikus polimerek módosítása különböző adalék- és társítóanyagokkal és a rendszerben uralkodó kölcsönhatások, a szerkezet valamint a tulajdonságok közötti kapcsolatok megállapítása. Általános, a konkrét rendszertől független összefüggéseket kívánunk meghatározni a fenti mennyiségek között és vezérlő elveket kidolgozni konkrét felhasználási területek (autóipar, orvosi alkalmazás) igényeinek megfelelő anyagok fejlesztéséhez. A kidolgozott elveket néhány, az ipari vagy más együttműködő partnerünk által specifikált termékeken ellenőrizzük.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

New polymers are frequently produced by the modification of existing polymers instead of the development of new synthesis routes. Modification usually result in heterogeneous multiphase materials, the properties of which are determined by four factors, component characteristics, composition, structure and interfacial interactions. Although these principles are known, their application to specific systems need individual considerations, and the strict requirements of industry can be satisfied only by materials optimized by considerable basic research supported by quantitative correlations. These principles are valid for all kinds of modifications from stabilization to short fiber reinforced composites. The goal of the research is to determine, if possible quantitatively, correlations among interfacial interactions, structure and properties. The modifications targeted in our research are the preparation of functional materials (descant composites, controlled release), the production of hybrid composites (combination of more than one fiber or filler, multicomponent materials) for the improvement of several properties simultaneously, as well as the modification of biopolymers (PLA, lignin, wood, starch) in a way that makes possible their processing and application. The targeted application areas are the packaging and automotive industries as well as medical applications. During the basic research we intend to develop general correlations independent of the specific systems, which help us to create guidelines for industrial development. The developed principles will be checked on products specified by our industrial or other cooperating partners.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The research is done in more areas simultaneously thus we try to answer several specific and a few basic questions. We use natural and synthetic fibers to increase the stiffness and fracture resistance of PP simultaneously. We intend to find basic correlations among the functionality, structure and properties of desiccant composites. We study the effect of interactions on the exfoliation of layered silicates and apply various surface modification approaches. We use halloysite nanotubes to prepare functional, controlled release composites. We try to use new natural antioxidants for the stabilization of polymers and determine their efficiency as well as mechanism. In order to find value added application for lignin, we study interactions developing in lignin blends and modify lignin by plasticization or chemically to achieve better processability and properties. Since the rate of degradation is important in the medical application of biopolymers, we study the hydrolytic and enzymatic degradation of PHB and develop kinetic models for its quantitative characterization. We prepare scaffolds with different technologies from biopolymers modified with various additives for orthopedic applications. We summarize and analyze results obtained on the individual systems and develop guidelines for the development of specific products.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The scientific significance of the research results from the approach used. Almost everyone is aware of the possibilities offered by modification and many groups modify natural and synthetic polymers all over the world. Similarly well-known is the fact that the properties of modified, heterogeneous polymer systems is determined by their structure. On the other hand, very few studies exist which try to describe quantitatively the correlations among composition, structure and properties. Although the effect of structure is clear for many, much fewer recognize the importance of interactions and considerable confusion and false beliefs exist in this area. Most of the researchers believe in the principle of similar likes similar even in instances, when it obviously does not work. One can find this approach in the surface modification of fillers and reinforcements, but also in the preparation of layered silicate nanocomposites. Specific interactions are often ignored and the fact that surface modification strategy must be selected individually for each polymer/modifier pair is largely disregarded. Even less researchers characterize interfacial interactions quantitatively. We achieved considerably results earlier and intend to continue research in this area also in the future. The scientific value of our research is clearly shown by the fact that our publications received nearly 5000 citations up to now. The importance of our research for the society is manifested in the practical application of our results; many of them is applied in practice within a shorter or longer period. The practical significance of our research is shown by the interest of domestic and international companies (TVK, Borealis, Sabic, Nitrogén Művek and earlier Ge, Clariant, Clopay and others). We obtained several patents and plan to apply for others in the future. The results of our research is naturally used also in teaching, our experience in heterogeneous polymers resulted in the creation of a course on Polymer blends and composites and many BSc, MSc and PhD students participate in the research.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Natural and synthetic polymers are used in all areas of life. However, the growth rate of their application areas is extremely large and commercial materials often cannot satisfy the requirements of the most various applications. The development of the synthesis route and production of a new polymer is a long and expensive procedure, thus existing polymers are often modified instead to obtain a new material. This is especially valid for natural, biobased and other biopolymers, since they often cannot be processed with the very efficient technologies of the plastics industry. Polymers can be modified by the incorporation of small molecular weight substances (plasticizers, stabilizers), the addition of other modifiers like fillers, fibers or a second polymer, or by the chemical modification of the components. Often more than one of the above mentioned approaches are used simultaneously. Modification usually yields heterogeneous materials with multiphase structure. The properties of such materials are determined by structure and interfacial interactions. The goal of the research is the modification of natural and synthetic polymers with various additives and modifiers, and the determination of correlations among interactions, structure and properties. We intend to determine general correlations that are independent of the specific systems studied in order to create guidelines for the development of materials for specific application areas (automotive industry, medical applications). We will verify the developed guidelines on a few products defined by our industrial or other cooperating partners.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A szerződés által finanszírozott munka fókuszában szintetikus és biopolimerek módosítása, tulajdonságaik javítása állt. Új megközelítést alkalmaztunk a polipropilén ütésállóságának javítására és nagyon nagy ütésállóságot értünk el erősített PP kompozitokban. Megvizsgál-tuk annak a lehetőségét, hogy a hagyományos üveg és szénszálakat természetes erősítő-anyagokkal helyettesítsük polipropilénben. Bebizonyítottuk, hogy a jelenleg használt szin-tetikus fenolos stabilizátorok kiválthatók megfelelő szerkezetű természetes antioxidánsok-kal. Több megközelítést alkalmaztunk megfelelő homogenitású nanokompozitok előállítá-sára és különböző nanotöltőanyagokat használtunk aktív molekulák hordozójaként. Erőfe-szítéseink jelentős része a biopolimerekkel kapcsolatos kutatásra irányult. Új módszereket fejlesztettünk ki a biopolimerek degradációjának, valamint aktív molekulák diffúziójának és leadásának vizsgálatára. Új modellt alkottunk a biopolimerek enzimatikus degradációjá-nak mennyiségi leírására, ami figyelembe veszi a degradáció három lépését az enzimadszorpciót, a katalízist és az enzim denaturációját. Természetes polimereket, lignint és keményítőt használtunk szintetikus polimerek módosítására. Funkcionális anyagokat készítettünk a csomagolóipar és gyógyászati alkalmazások számára. A legfontosabb ered-ményeinket könyvfejezetekben és összefoglaló cikkekben tettük közzé.
Results in English
The research financed by this contract focused on the modification of synthetic and bi-opolymers by physical and chemical methods. We developed a novel concept for the im-pact modification of polypropylene and achieved very large impact strengths in reinforced PP. We explored the possibility to replace traditional glass and carbon fibers with natural reinforcements in PP. We demonstrated that the synthetic phenolic stabilizers used for the stabilization of polyethylene can be replaced with natural antioxidants with the appropriate chemical structure. Several approaches were pursued to prepare nanocomposites with ho-mogeneously dispersed nanoparticles and we used nanofillers as support for active mole-cules. A considerable part of our efforts were focused on research related to biopolymers. We developed several new methods to study the degradation of and the diffusion and release of drugs from aliphatic polyesters. We developed a model to describe the enzymat-ic degradation of aliphatic polyesters quantitatively. The model takes into account the three steps of degradation, i.e. adsorption, catalysis and the denaturation of the enzyme. We used natural polymers, lignin and starch, for the modification of synthetic polymers. We prepared functional materials for packaging and medical applications. The most im-portant results of the research and our experience were synthesized in book chapters and review papers.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=120039
Decision
Yes





 

List of publications

 
Bartos, A., Putra Uomo, B., Kanyar, B., Anggono, J., Soetaredjo, F.E., Móczó, J., Antoni, Purwaningsih, H., Pukánszky, B.: Reinforcement of polypropylene with alkali treated sugarcane bagasse fibers: mechanism and consequences, Compos. Sci. Technol. 200, Art. No.: 108428, 2020
Kirschweng, B., Vörös, B., Arroussi, A., Tátraaljai, D., Zsuga, M., Pukánszky, B.: Melt stabilization of polyethylene with natural antioxidants: comparison of a natural extract and its main component, J. Thermal Anal. Calorim. https://doi.org/10.1007/s10973-020-09709-5, 2020
Hári, J., Horváth, F., Renner, K., Móczó, J., Pukánszky, B.: Comparison of the reinforcing effect of various micro- and nanofillers in PA6, Polym. Testing 72, 178-186, 2018
Nagy, S., Fehér, Z., Kárpáti, L., Bagi, P., Kisszékelyi, P., Koczka, B., Huszthy, P., Pukánszky, B., Kupai, J.: Synthesis and applications of cinchona squaramide-modified poly(glycidyl methacrylate) microspheres as recyclable polymer-grafted enantioselective organocatalysts, Chem. Eur. J. 26(59), 13513-13522, 2020
Pukánszky, B., Braun, H., Renner, K., Jerabek, M., Doshev, P., Kalmár, S. Lummerstorfer, T.: Composite comprising a cellulose-based filler (Borealis AG), US 10081726 B2, 2018
Lummerstorfer, T., Jerabek, M., Hochradl, S., Pretschuh, C., Sobczak, L., Stockreiter, W., Pukánszky, B., Móczó, J.: Fiber reinforced polymer composite (Borealis AG), EP 3309212 B1, 2018
Lummerstorfer, T., Jerabek, M., Hochradl, S., Pretschuh, C., Sobczak, L., Stockreiter, W., Pukánszky, B., Móczó, J.: Fiber reinforced polymer composite (Borealis AG), EP 3309211 B1, 2018
Anggono Juliana, Farkas Ágnes Elvira, Bartos András, Móczó János, Antoni ., Purwaningsih Hariyati, Pukánszky Béla: Deformation and failure of sugarcane bagasse reinforced PP, EUROPEAN POLYMER JOURNAL 112: pp. 153-160., 2019
Hegyesi Nora, Simon Nora, Pukanszky Bela: Silane modification of layered silicates and the mechanism of network formation from exfoliated layers, APPLIED CLAY SCIENCE 171: pp. 74-81., 2019
Li Xiang, Hegyesi Nora, Zhang Yunchong, Mao Zhiping, Feng Xueling, Wang Bijia, Pukanszky Bela, Sui Xiaofeng: Poly(lactic acid)/lignin blends prepared with the Pickering emulsion template method, EUROPEAN POLYMER JOURNAL 110: pp. 378-384., 2019
Móczó János, Pukánszky Béla: Particulate Filled Polypropylene: Structure and Properties, In: Karger-Kocsis, József; Bárány, Tamás (szerk.) Polypropylene Handbook, Springer International Publishing (2019) pp. 357-417., 2019
Polyák P., Urbán E., Nagy G.N., Vértessy B.G., Pukánszky B.: The role of enzyme adsorption in the enzymatic degradation of an aliphatic polyester, ENZYME AND MICROBIAL TECHNOLOGY 120: pp. 110-116., 2019
Pregi Emese, Kun Dávid, Vu Vi, Pukánszky Béla: Structure evolution in poly(ethylene-co-vinyl alcohol)/lignin blends: Effect of interactions and composition, EUROPEAN POLYMER JOURNAL 111: pp. 74-81., 2019
Szepcsik Balázs, Pukánszky Béla: The mechanism of thermal stabilization of polyacrylonitrile, THERMOCHIMICA ACTA 671: pp. 200-208., 2019
Vardai R., Lummerstorfer T., Pretschuh C., Jerabek M., Gahleitner M., Pukanszky B., Renner K.: Impact modification of PP/wood composites: A new approach using hybrid fibers, EXPRESS POLYMER LETTERS 13: (3) pp. 223-234., 2019
Zhang Yunchong, Cui Lu, Xu Hong, Feng Xueling, Wang Bijia, Pukánszky Béla, Mao Zhiping, Sui Xiaofeng: Poly(lactic acid)/cellulose nanocrystal composites via the Pickering emulsion approach: Rheological, thermal and mechanical properties, INTERNATIONAL JOURNAL OF BIOLOGICAL MACROMOLECULES 137: pp. 197-204., 2019
Hári J, Sárközi M, Földes E, Pukánszky B: Long term stabilization of PE by the controlled release of a natural antioxidant from halloysite nanotubes, POLYMER DEGRADATION AND STABILITY 147: pp. 229-236., 2018
Romhányi Vivien, Kun Dávid, Pukánszky Béla: Correlations among Miscibility, Structure, and Properties in Thermoplastic Polymer/Lignin Blends, ACS SUSTAINABLE CHEMISTRY & ENGINEERING 6: (11) pp. 14323-14331., 2018
Bartos András, Anggono Juliana, Farkas Ágnes Elvira, Kun Dávid, Soetaredjo Felycia Edi, Móczó János, Antoni ., Purwaningsih Hariyati, Pukánszky Béla: Alkali treatment of lignocellulosic fibers extracted from sugarcane bagasse: Composition, structure, properties, POLYMER TESTING 88: p. 106549., 2020
Budai-Szűcs Mária, Léber Attila, Cui Lu, Józó Muriel, Vályi Péter, Burián Katalin, Kirschweng Balázs, Csányi Erzsébet, Pukánszky Béla: Electrospun PLA Fibers Containing Metronidazole for Periodontal Disease, DRUG DESIGN DEVELOPMENT AND THERAPY 14: pp. 233-242., 2020
Cui Lu, Imre B., Tátraaljai D., Pukánszky B.: Physical ageing of Poly(Lactic acid): Factors and consequences for practice, POLYMER 186: p. 122014., 2020
Hegyesi Nóra, Hodosi Elek, Polyák Péter, Faludi Gábor, Balogh-Weiser Diána, Pukánszky Béla: Controlled degradation of poly-ε-caprolactone for resorbable scaffolds, COLLOIDS AND SURFACES B: BIOINTERFACES 186: p. 110678., 2020
Hegyesi Nóra, Pongrácz Szabolcs, Vad Richárd T., Pukánszky Béla: COUPLING OF PMMA TO THE SURFACE OF A LAYERED SILICATE BY INTERCALATIVE POLYMERIZATION: PROCESSES, STRUCTURE AND PROPERTIES, COLLOIDS AND SURFACES A : PHYSICOCHEMICAL AND ENGINEERING ASPECTS 601: p. 124979., 2020
Jozo M., Cui L., Bocz K, Pukanszky B.: Processing induced segregation in PLA/TPS blends: Factors and consequences, EXPRESS POLYMER LETTERS 14: (8) pp. 768-779., 2020
Polyák Péter, Bartha Katalin, Pukánszky Béla: Quantitative determination of release kinetics from fibrous poly(3-hydroxybutyrate) scaffolds, MATERIALS SCIENCE & ENGINEERING C-MATERIALS FOR BIOLOGICAL APPLICATIONS 114: p. 111026., 2020
Polyak Peter, Tilinger Daniel Mirko, Pukanszky Bela: A simple spectroscopic method for the determination of the release kinetics of drugs from PHB, POLYMER TESTING 81: 106269, 2020
Várdai R., Lummerstorfer T., Pretschuh C., Jerabek M., Gahleitner M., Faludi G., Móczó J., Pukánszky B.: Comparative study of fiber reinforced PP composites: Effect of fiber type, coupling and failure mechanisms, COMPOSITES PART A-APPLIED SCIENCE AND MANUFACTURING 133: p. 105895., 2020
Várdai Róbert, Lummerstorfer Thomas, Pretschuh Claudia, Jerabek Michael, Gahleitner Markus, Faludi Gábor, Móczó János, Pukánszky Béla: Reinforcement of PP with polymer fibers: Effect of matrix characteristics, fiber type and interfacial adhesion, POLYMER 190: p. 122203., 2020
Gyarmati Benjamin, Pukanszky Bela: Natural polymers, bio-inspired and smart macromolecular materials, EUROPEAN POLYMER JOURNAL 119: pp. 393-399., 2019
Hegyesi Nora, Zhang Yunchong, Kohari Andrea, Polyak Peter, Sui Xiaofeng, Pukanszky Bela: Enzymatic degradation of PLA/cellulose nanocrystal composites, INDUSTRIAL CROPS AND PRODUCTS 141: UNSP 111799, 2019
Horváth, Zs., Menyhárd, A., Doshev, P., Gahleitner, M., Friel, D., Varga, J., Pukánszky, B.: Improvement of the impact strength of ethylene-propylene random copolymers by nucleation, J. Appl. Polym. Sci. 133(34), Art. No.: 43823, 2016
Kajtár, D.A., Kenyó, Cs., Renner, K., Móczó, J., Fekete, E., Kröhnke, Ch., Pukánszky, B.: Interfacial interactions and reinforcement in thermoplastics/zeolite composites, Composites B 114, 386-394, 2017
Hári, J., Horváth, F., Móczó, J., Renner, K., Pukánszky, B.: Competitive interactions, structure and properties in polymer/layered silicate nanocomposites, Express Polym. Lett. 11(6), 479-492, 2017
Kirschweng, B., Bencze, K., Sárközi, M., Hégely, B., Samu, Gy., Hári, J., Tátraaljai, D., Földes, E., Kállay, M., Pukánszky B.: Melt stabilization of polyethylene with dihydromyricetin, a natural antioxidant., Polym. Degrad. Stabil. 133, 192-200, 2016
Kirschweng, B., Vörös, B., Tátraaljai, D., Zsuga, M., Földes, E., Pukánszky, B.: Natrual antioxidants and melt stabilizers for PE: comparison of silymarin and quercetin, Eur. Polym. J. 90, 456-466, 2017
Hári, J., Gyürki, Á., Sárközi, M., Földes, E., Pukánszky, B.: Competitive interactions and controlled release of a natural antioxidant from halloysite nanotubes, J. Colloid Interface Sci. 462, 123-129, 2016
Hári, J., Polyák, P., Mester, D., Mičušík, M., Omastová, M., Kállay, M., Pukánszky, B.: Adsorption of an active molecule on the surface of halloysite for controlled release application: interaction, orientation, consequences, Appl. Clay Sci. 132-133, 167-174, 2016
Sudár, A., Renner, K., Móczó, J., Lummerstorfer, T., Burgstaller, C., Jerabek, M., Gahleitner, M., Doshev, P., Pukánszky, B.: Fracture resistance of hybrid PP/elastomer/wood composites, Compos. Struct. 141, 146-154, 2016
Bozsódi, B., Romhányi, V., Pataki, P., Kun, D., Renner, K., Pukánszky, B.: Modification of interactions in polypropylene/lignosulfonate blends, Mater. Design 103, 32-39, 2016
Szabó, G., Romhányi, V., Kun, D., Renner, K., Pukánszky, B.: Competitive interactions in aromatic polymer/lignin blends, ACS Sustain. Chem. Eng. 5(1), 410-419, 2017
Kun, D., Pukánszky, B.: Polymer/lignin blends: interactions, properties, applications, Eur. Polym. J. 93, 618-641, 2017
Gyarmati, B., Pukánszky, B.: Natural polymers and bio-inspired macromolecular materials, Eur. Polym. J. 93, 612-617, 2017
Müller, P., Bere, J., Fekete, E., Móczó, J., Nagy, B., Kállay, M., Gyarmati, B., Pukánszky, B.: Interactions, structure and properties of PLA/plasticized starch blends, Polymer 103, 9-18, 2016
Polyák, P., Szemerszki, D., Vörös, Gy., Pukánszky, B.: Mechanism and kinetics of the hydrolytic degradation of amorphous poly(3-hydroxybutyrate), Polym. Degrad. Stabil. 140, 1-8, 2017
Hegyesi, N., Vad, R.T., Pukánszky, B.: Determination of the specific surface area of layered silicates by methylene blue adsorption: The role of structure, pH and layer charge, Appl. Clay Sci. 146, 50-55, 2017
Polyák, P., Rácz, P., Rózsa, P., Nagy, G.N., Vértessy, B.G., Pukánszky, B.: The novel technique of vapor pressure analysis to monitor the enzymatic degradation of PHB by HPLC chromatography, Anal. Biochem. 521, 20-27, 2017
Polyák, P., Szemerszki, D., Benke, H.C., Pukánszky, B.: A novel method for the determination of diffusion coefficients in amorphous poly(3-hydroxybutyrate), Polym. Testing 63, 342-348, 2017
Móczó, J., Pukánszky, B.: Fillers and reinforcing agents for polyethylene, in Handbook of industrial polyethylene and technology, eds., Spalding, M.A., Chatterjee, A.M., Scrivener Publ., Wiley, Beverly, MA, USA, pp. 1035-1070, 2018
Kenyó, Cs., Renner, K., Móczó, J., Kröhnke, C., Fekete, E., Kröhnke, C., Pukánszky, B.: HIPS/zeolite hybrid composites as active packaging materials: structure and functional properties, Eur. Polym. J. 103, 88-94, 2018
Kirschweng, B., Tilinger, D.M., Hégely, B., Samu, G., Tátraaljai, D., Földes, E., Pukánszky, B.: Melt stabilization of PE with natural antioxidants: comparison of rutin and quercetin, Eur. Polym. J. 103, 228-237, 2018
Hári, J., Sárközi, M., Földes, E., Pukánszky, B.: Long term stabilization of PE by the controlled release of a natural antioxidant from halloysite nanotubes, Polym. Degrad. Stabil. 147, 229-236, 2018
Kirschweng, B., Tátraaljai, D., Földes, E., Pukánszky, B.: Natural antioxidants as stabilizers for polymers, Polym. Degrad. Stabil. 145, 25-40, 2018
Bedő, D., Imre, B., Domján. A., Schön, P., Vancsó, G.J., Pukánszky, B.: Coupling of poly(lactic acid) with a polyurethane elastomer by reactive processing, Eur. Polym. J. 97, 409-417, 2017
Szepcsik, B., Pukánszky, B.: Separation and kinetic analysis of the thermo-oxidative reactions of polyacrylonitrile upon heat treatment, J. Thermal. Anal. Calorim. 133, 1371-1378, 2018
Podolyák, B., Polyák, P., Renner, K., Pukánszky, B.: Hydrogen bonding interactions in poly(ethylene-co-vinyl alcohol)/lignin blends, Int. J. Biol. Macromol. 107, 1203-1211, 2018
Polyák, P., Dohovits, E., Nagy, G.N., Vértessy, B.G., Vörös, G., Pukánszky, B.: Enzymatic degradation of poly-[(R)-3-hydroxybutyrate]: mechanism, kinetics, consequences, Int. J. Biol. Macromol. 112, 156-162, 2018
Szabó, G., Kun, D., Renner, K., Pukánszky, B.: Structure, properties and interactions in ionomer/lignin blends, Mater. Design 152, 129-139, 2018
Béla Pukánszky: Mineral Filled Polymers, In: Saleem Hashmi (szerk.) (szerk.) Reference Module in Materials Science and Materials Engineering. Oxford: Elsevier, 2017. pp. 1-6., 2017
Szabó G, Romhányi V, Kun D, Renner K, Pukánszky B: Competitive Interactions in Aromatic Polymer/Lignosulfonate Blends, ACS Sustainable Chem. Eng., 2017, 5 (1), pp 410–419, 2017
Bozsódi, B., Romhányi, V., Pataki, P., Kun, D., Renner, K., Pukánszky, B.: Modification of interactions in polypropylene/lignosulfonate blends, Mater. Design 103, 32-39, 2016





 

Events of the project

 
2017-10-14 15:40:21
Résztvevők változása




Back »