Novel regulators in root system modification: the roles and interactions of nitric oxide and phytohormone-dependent signals  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
120383
Type K
Principal investigator Ördögné Kolbert, Zsuzsanna
Title in Hungarian Új regulátorok a gyökérrendszer módosulása során: a nitrogén-monoxid- és fitohormon-függő jelek szerepe és kapcsolatuk
Title in English Novel regulators in root system modification: the roles and interactions of nitric oxide and phytohormone-dependent signals
Keywords in Hungarian a gyökérrendszer stressz-indukált morfogenetikai válasza, fitohormonok, nehézfémek, nitrogén-monoxid,
Keywords in English heavy metals, phytohormones, nitric oxide, stress-induced morphogenic response of the root system
Discipline
Crop physiology (Council of Complex Environmental Sciences)80 %
Ortelius classification: Plant growth
Cell biology and molecular transport mechanisms (Council of Medical and Biological Sciences)20 %
Panel Plant and animal breeding
Department or equivalent Department of Plant Biology (University of Szeged)
Participants Csorba, Attila
Csupor, Dezső
Erdei, László
Feigl, Gábor
Kiss, Tivadar
Molnár, Árpád
Ördög, Attila
Szollosi, Réka
Tóth, Barbara Éva
Starting date 2016-10-01
Closing date 2020-09-30
Funding (in million HUF) 26.537
FTE (full time equivalent) 9.58
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A gyökérrendszer szerkezetének kialakulását endogén és környezeti jelek szabályozzák. A nehézfémek (NF), mint külső jelek a gyökérzetben a stressz-indukált morfogenetikai válasz (SIMV) fenotípus kialakulását okozhatják, melynek eredményeképpen egy kevésbé mélyre hatoló, sokkal inkább elágazó gyökér struktúra alakul ki. A SIMV megjelenését a NF-ek talajban való heterogén eloszlása befolyásolhatja, ezért az általunk tervezett kutatás -az eddigiekkel ellentétben- homogén és inhomogén módon eloszló NF-ek gyökér architektúra módosító hatását hasonlítja össze mezőgazdasági modellnövények esetén. A SIMV feltételezett adaptációs jelentőségét alátámasztó kísérleti eredmények ez idáig nem állnak rendelkezésünkre, ezért kutatásunk további célja a NF akkumuláció és tűrés, valamint a SIMV gyökérzet kialakítására való képesség közötti összefüggés vizsgálata. A SIMV kialakulását ismert endogén fitohormonok szabályozzák, de tekintettel a folyamat komplexitására, egyéb, a gyökérnövekedést irányító hormonális és növekedésszabályozó jelek részvétele is feltételezhető. Vizsgálataink célja, az etilén (ET), valamint a strigolaktonok (SL) NF-indukált SIMV kialakulásában játszott szabályozó szerepének a tanulmányozása. A nitrogén-monoxid (NO), mint fejlődési regulátor SIMV jelátvitelben való részvételét korábbi kutatásainkban igazoltuk. Jelen projekt keretében előzetes in silico analízisre alapozva, a NO-hatás molekuláris mechanizmusainak (fehérje S-nitroziláció, nitráció, lipid nitráció) szerepét és ezek hormonokkal való interakcióit tervezzük vizsgálni a NF-indukált gyökér SIMV során.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A nehézfémek felhalmozódása a talaj felsőbb rétegeiben jellemző, ezért kísérleti rendszerünkben ezt a természetesen inhomogén NF eloszlást kívánjuk modellezni. Feltételezzük, hogy a különböző módon eloszló NF-ek hatása a gyökérrendszerre különböző. Fő kérdésünk az, hogy hogyan és mennyiben változtatja meg a gyökér SIMV-t a heterogén NF terhelés a homogénhez viszonyítva? Mivel a kutatás a NO hatására fókuszál, ezért vizsgálatainkat kiterjesztjük a NO-függő makromolekula módosítások és a NF eloszlás között fennálló relációra is. Vonzó az a feltételezés, hogy a dúsan elágazó gyökérzet és ennek hátterében meghúzódó NO-függő folyamatok kedveznek a növény nehézfém tűrésének. Megválaszolandó kérdésünk tehát az, hogy van-e különbség a NF-et nem akkumuláló, akkumuláló és hiperakkumuláló növényfajok SIMV-et kialakító képességében és a NO-függő makromolekula módosítások intenzitásában? Hipotézisünk szerint az etilén és a strigolaktonok részt vesznek a gyökérzet szerkezetének nehézfémek általi módosításában, és feltehetőleg a NO-dal is interakcióban állnak. Ezzel kapcsolatos főbb kérdéseink a következők: hogyan változik az ET és a SL mennyisége, valamint az általunk indukált génexpresszió a SIMV gyökérzetben, az endogén ET és SL szint biokémiai vagy genetikai módosítása milyen hatással van a SIMV kialakulására és a NO képződésére, és fordítva.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A tervezett kutatás széleskörűen, gyakorlati és elméleti szempontokat is figyelembe véve vizsgálja a nehézfém-indukált gyökér architektúra módosulásokat. Eredményeink várhatóan hozzájárulnak a NF-ek által kiváltott gyökérszerkezet változások faj- és nehézfém-függésének, feltételeinek és jelátviteli háttérmechanizmusainak jobb megértéséhez. A NO szignál interakcióinak és makromolekula módosító hatásának megismerése, valamint ezen NO-kapcsolt folyamatok szerepének felderítése a SIMV kialakulásában új ismeretekkel szolgálhat. Kiemelendő újdonság továbbá a strigolaktonok SIMV kialakításában betöltött vélhető szerepének és NO-dal való kapcsolatának a tanulmányozása. Hasonlóan hiánypótló a nitrált zsírsavaknak/lipideknek, mint a NO-jelátvitel közvetítőinek tanulmányozása a növényekben, és szerepük feltárása a NF akkumulációban, tűrésben, valamint a gyökérmorfológiai válasz kialakulásában. Az eredmények várhatóan hozzájárulnak a növények NF tűrésével kapcsolatban rendelkezésünkre álló ismeretek bővítéséhez, így közvetlenül hasznosulhatnak a fitoremediációs technológiák fejlesztése során.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A gyökérzet sok tekintetben kiemelt jelentőségű növényi szerv, hiszen a rögzítésen túl biztosítja a víz- és tápanyagfelvételt, sőt az alkalmazkodást is. A helyhez kötött növények gyökérzetük szerkezetének, vagyis a fő- oldal- és mellékgyökerek számának és hosszának módosítása révén képesek alkalmazkodni a környezetük változásaihoz. A környezetszennyezés révén, a talajokban felhalmozódó nehézfémek bizonyos koncentrációi a gyökérnövekedést úgy módosítják, hogy egy kevésbé mélyre hatoló ám oldalirányban jobban elterülő szerkezet alakuljon ki. Ezt a növekedési változást stressz-indukált morfogenetikai válasznak (SIMV) nevezzük. Ennek a növekedési átprogramozódásnak a szabályozása összetett, növényi hormonok és jelmolekulák kapcsolata határozza meg. Ismert az, hogy a nehézfémek a talaj felső rétegeiben halmozódnak fel, vagyis eloszlásuk a talajban nem homogén. Munkánk egyik célja, hogy összehasonlítsuk a homogén és az inhomogén nehézfém terhelés hatását a SIMV megjelenésére és az ennek hátterében húzódó jelátviteli folyamatokra. Ehhez a munkához mezőgazdasági modellnövényként a búzát és a repcét használjuk. Egy másik izgalmas kérdésünk, hogy ez a nehézfémek hatására megjelenő gyökérnövekedési válasz és a jelátviteli háttérfolyamatok hozzájárulnak-e az egész növény tűréséhez? Ennek felderítése érdekében különböző mértékben nehézfém felhalmozó és tűrő növényfajokat vizsgálunk. További kísérleteinkben új növényi hormonok SIMV-et szabályozó szerepét tanulmányozzuk. Ez a széleskörű, elméleti és gyakorlati szempontokat is figyelembe vevő kutatás reményeink szerint hozzájárul egy több tekintetben is lényeges növényi szerv, a gyökér növekedés-szabályozásának jobb megértéséhez.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The formation of root system architecture is controlled by endogenous and environmental signals. Heavy metals (HMs), as external signals can cause the stress-induced morphogenic response (SIMR) phenotype, which results in the formation of a less penetrating, rather horizontally situated root architecture. The heterogeneous HM distribution in soils can influence the morphogenetic response, therefore our study -contrary to previous ones- compares the SIMR modifying effect of homogeneously and inhomogeneously distributed HMs in agricultural model crops. The putative adaptation relevance of SIMR has not been experimentally confirmed so far, therefore the further aim of our study is to examine the relationship between HM accumulation, tolerance and the ability for root SIMR formation. Known phytohormones regulate the emergence of SIMR, but considering the complex nature of the response, the involvement of additional hormonal and growth regulator signals is conceivable. Our study focuses on the possible regulatory role of ethylene (ET) and strigolactones (SLs) in HM-induced SIMR. The participation of the developmental regulator, nitric oxide (NO) in SIMR has been revealed by our previous research. In the frame of the present project, based on preliminary in silico analysis, we plan to examine the role and hormonal interactions of the molecular mechanisms (protein S-nitrosylation, nitration, lipid nitration) of NO action during HM-induced root SIMR.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Heavy metals characteristically accumulate in the topsoil layers; therefore our experimental setup intends to mimic this naturally inhomogeneous HM distribution. We presume that differentially distributed HMs have different effects on the root system. Our main question is how does heterogeneous HM exposure change root SIMR compared to the homogeneous distribution? Since the research focuses on NO effect, our study will be extended to the relationship between NO-dependent macromolecule modifications and HM distribution. It is attractive to hypothesize that the densely branched root system and the NO-dependent background mechanisms favour of HM tolerance. Our question to be answered is that whether there is a difference between the SIMR forming ability and the intensity of NO-dependent macromolecule modifications in non-accumulator, accumulator and hyperaccumulator plant species? According to our hypothesis, ethylene and strigolactones are involved in HM-triggered modification of the root system architecture and presumably they are linked to NO signal. Our main questions in this regard are the followings: how do the levels of ET and SLs and the related gene expressions change in the SIMR root, how do the biochemical and genetic modifications of endogenous ET and SL contents affect the formation of SIMR phenotype and the NO generation and vice versa.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The planned research is a wide scale study on heavy metal-induced root system modifications dealing with both practical and theoretical considerations. Our results will expectedly contribute to the better understanding of species- and heavy metal- dependence, conditions and background signalling of HM-induced root SIMR. The recognition of signal interactions and macromolecule modifying effects of NO, and the exploration of the role of these NO-related mechanisms in SIMR can provide new knowledge. The study of strigolactones and their interplay with NO during SIMR increases the originality of this research. Similarly, the characterization of nitrated fatty acids/lipids as messengers of NO signalling in plants and the recognition of their role in HM accumulation, tolerance and root morphological response is a relevant, substitutional contribution. The results expectedly will contribute to the enhancement of our present knowledge about plant’s HM tolerance, thus they can directly be utilized during the improvement of phytoremediation technologies.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The root system is in many ways a priority plant organ, since besides anchorage it ensures water and nutrient uptake, acclimatization. Plants as sessile organisms are able to adapt to the environmental changes through altering their root system architecture, namely modifying the number and the length of their primary, lateral and adventitious roots. The accumulation of heavy metals in the soils through environmental pollution modifies the root growth forming a less penetrating rather horizontally oriented root system. This developmental alteration is called stress-induced morphogenic response (SIMR). The regulation of this growth reprogramming is complex and is determined by interactions of plant hormones and signals. It is known that heavy metals are accumulated in the topsoil layers, meaning that their distribution within the soil is not homogeneous. One goal of our study is to compare the effect of the homogeneous and inhomogeneous heavy metal exposure on the emergence of SIMR and on the background signalling. For this work, wheat and rapeseed as agricultural model crops are used. Another exciting question is, whether the heavy metal-induced root growth responses and the background signal mechanisms contribute to the heavy metal tolerance of the whole plant? In order to explore this, plant species varying in heavy metal accumulation and tolerance are examined. Our additional experiments examine the role of new plant hormones regulating root SIMR. This wide-scale study dealing with both theoretical and practical considerations hopefully contributes to the better understanding of the growth regulation of the root system being in many respects a relevant plant organ.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Eredményünk, miszerint a rhizotron alkalmas a nehézfém (NF)-indukált, korai gyökérnövekedésben bekövetkező változások tanulmányozására módszertani alapot szolgáltat a jövőbeli gyökérmorfológiát vizsgáló kutatások számára. Az alkalmazott elemek többlete esszencialitásuktól és redox jellegüktől függetlenül fehérje módosulásokat okoznak, vagyis nitro-oxidatív stresszt váltanak ki a növényekben, bár e stressz mértéke szorosan összefügg a NF tűréssel. A toleráns fajok a nitrozatív fehérjemódosulást képesek kivédeni, vagyis eredményeink alapján a növények stressztűrés fokozása megvalósítható a nitro-oxidatív stressz mértékének csökkentése révén. A NF-indukált gyökérszerkezetben beálló változásokért a hormonális rendszer zavara felelős. A gyökérnövekedés szabályozásában a strigolakton hormon és a NO között valamint az etilén hormon és az NO között antagonista jelkapcsolat van. Ezen jelátviteli folyamatok ismeretében a hormonok és jelmolekulák szintjének módosításával elképzelhető a gyökérnövekedés javítása a NF-terhelt környezetben. A repce magok a természetes olajsav tartalmukon kívül jelentős mennyiségű nitrált olajsavat tartalmaznak, ami belső NO forrásként elősegíti a csírázásukat, így magkezelést alkalmazva a nitro-olajsav csírázást javító hatású lehet. Eredményeink felhívják a figyelmet arra is, hogy a repce csírák megfelelő táplálkozási forrásai lehetnek az emberi szervezet számára kedvező hatású nitro-olajsavnak.
Results in English
The result that rhizotron is suitable for the study of heavy metal (HM) -induced changes in early root growth provides a methodological basis for future research focusing on root morphology. Excess of elements, regardless of their essentiality and redox nature, cause protein modifications, i.e., they trigger nitro-oxidative stress in plants, although the degree of this stress is closely related to HM tolerance. Tolerant species are able to prevent nitrosative protein modifications, thus based on our results, increasing plants’ stress tolerance can be achieved by reducing the degree of nitro-oxidative stress. Changes in root structure induced by HM exposure are due to the disruption of the hormonal system. During the regulation of root growth, antagonistic signal interplays operate between strigolactone hormone and NO as well as between ethylene hormone and NO. In possession of this knowledge it is conceivable to improve root growth in an HM-exposed environment by modifying the levels of hormones and signal molecules. In addition to their natural oleic acid content, seeds of rapeseed contain a relevant amount of nitrated oleic acid, which promotes their germination as an endogenous NO source, therefore germination can be improved by nitro-oleic acid seed treatment. Our results draw attention also to the fact that rapeseed sprouts can be proper dietary sources of nitro-oleic acid having beneficial effects in human health.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=120383
Decision
Yes





 

List of publications

 
Lopes-Oliveira PJ, Oliveira HC, Kolbert Zs, Freschi L: The light and dark sides of nitric oxide: multifaceted roles of NO in plant responses to light., JOURNAL OF EXPERIMENTAL BOTANY accepted for publication, 2021
Kapuganti, Jagadis Gupta ; John, T. Hancock ; Marek, Petrivalsky ; Zsuzsanna, Kolbert ; Christian, Lindermayr ; Jorg, Durner ; Juan, B. Barroso ; José, M. Palma ; Renaud, Brouquisse ; David, Wendehenne et al.: Recommendations on terminology and experimental best practice associated with plant nitric oxide research, NEW PHYTOLOGIST 225: 1828-1834, 2020
Feigl G, Czifra Á, Molnár Á, Bodor A, Kovács E, Perei K, Jebet V, Kolbert Zs: Reorganization of Protein Tyrosine Nitration Pattern Indicates the Relative Tolerance of Brassica napus (L.) over Helianthus annuus (L.) to Combined Heavy Metal Treatment., PLANTS 9 : 7 p. 902, 2020
Feigl G, Varga V, Molnár Á, Dimitrakopoulos PG, Kolbert Zs: Different nitro-oxidative response of Odontarrhena lesbiaca plants from geographycally separated habitats to excess nickel., ANTIOXIDANTS 9: 837, 2020
Feigl G, Molnár Á, Oláh D, Kolbert Zs: The role of nitric oxide in plant abiotic stress tolerance., M. IR. Khan, A. Singh, P. Poór (eds.) Improving Abiotic Stress Tolerance in Plants. CRC Press pp. 131-154, 2020
Gupta KJ, Kolbert Zs, Durner J, Lindermayr C, Corpas FJ, Brouquisse R, Barroso JB, Umbreen S, Palma JM, Hancock JT, Loake GJ: Regulating the regulator: nitric oxide control of post-translational modifications., NEW PHYTOLOGIST 227: 1319-1325, 2020
Kolbert Zs, Oláh D, Molnár Á, Szőllősi R, Erdei L, Ördög A: Distinct redox signalling and nickel tolerance in Brassica juncea and Arabidopsis thaliana., ECOTOXICOLOGY AND ENVIRONMENTAL SAFETY 189 Paper:109989, 2020
Oláh D, Feigl G, Molnár Á, Ördög A, Kolbert Zs: Strigolactones interact with nitric oxide in regulating root system architecture of Arabidopsis thaliana., FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 11 Paper: 1019, 2020
Oláh D, Molnár Á, Feigl G, Szőllősi R, Erdei L, Kolbert Zs: A növényi nitrogén-monoxid kutatás múltja, jelene és jövője., In: Poór, Péter; Mézes, Miklós; Blázovics, Anna (szerk.) Oxidatív stressz és antioxidáns védekezés a növényvilágtól a klinikumig. Budapest, Magyarország: Magyar Szabadgyö, 2020
Vollár M, Feigl G, Oláh D, Horváth A, Molnár Á, Kúsz N, Ördög A, Csupor D, Kolbert Zs: Nitro-Oleic Acid in Seeds and Differently Developed Seedlings of Brassica napus L., PLANTS 9 : 3 Paper: 406, 2020
Molnár Á, Kolbert Zs, Kéri K, Feigl G, Ördög A, Szőllősi R, Erdei L: Selenite-induced nitro-oxidative stress processes in Arabidopsis thaliana and Brassica juncea, Ecotoxicology and Environmental Safety, 2018
Kolbert Zs: Strigolactone-nitric oxide interplay in plants: The story has just begun, Physiologia Plantarum, 2018
Kolbert Zs, Molnár Á, Szőllősi R, Feigl G, Erdei L, Ördög A: Nitro-oxidative stress correlates with Se tolerance of Astragalus species, Plant and Cell Physiology, 2018
Kolbert Zs, Molnár Á, Feigl G: Selenium-influenced root growth:the involvement of ethylene, Vienna International Science Conferences and Events Association (szerk.) International Conference on Plant Nutrition, Growth and Environmental Interactions III., 2017
Feigl G, Molnár Á, Krajner J, Törőcsik K, Kolbert Zs: Adaptation or inhibition – a rhizotron study on zinc-affected root growth of Brassica napus L., Györgyey János (szerk.) A Magyar Növénybiológiai Társaság XII. Kongresszusa. 72 p. Konferencia helye, ideje: Szeged, Magyarország, 2017.08.30-2017.09.01. Szeged: Magyar N, 2017
Feigl G, Lehotai N, Molnár Á, Bordé Á, Kolbert Zs: Excess element-induced protein tyrosine nitration as the marker of nitrosative stress in plants, In: Catherine Bellini, Karin Ljung, Stéphanie Robert (szerk.) 8th International Symposium on Root Development. 160 p. Konferencia helye, ideje: Umeå, Svédország, 2017.05, 2017
Feigl, Gábor ; Horváth, Edit ; Molnár, Árpád ; Oláh, Dóra ; Poór, Péter ; Kolbert, Zsuzsanna: Ethylene-Nitric Oxide Interplay During Selenium-induced Lateral Root Emergence in Arabidopsis, JOURNAL OF PLANT GROWTH REGULATION in press, 2019
Feigl, Gábor ; Molnár, Árpád ; Szőllősi, Réka ; Ördög, Attila ; Törőcsik, Kitti ; Oláh, Dóra ; Bodor, Attila ; Perei, Katalin ; Kolbert, Zsuzsanna: Zinc-induced root architectural changes of rhizotron-grown B. napus correlate with a differential nitro-oxidative response, NITRIC OXIDE-BIOLOGY AND CHEMISTRY 90:55-65, 2019
Kolbert, Zs ; Molnár, Á ; Oláh, D ; Feigl, G ; Horváth, E ; Erdei, L ; Ördög, A ; Rudolf, E ; Barth, T K ; Lindermayr, C: S-Nitrosothiol Signalling Is Involved In Regulating Hydrogen Peroxide Metabolism Of Zinc-Stressed Arabidopsis, PLANT AND CELL PHYSIOLOGY in press, 2019
Kolbert, Zsuzsanna ; Feigl, Gábor ; Freschi, Luciano ; Poór, Péter: Gasotransmitters in Action: Nitric Oxide-Ethylene Crosstalk during Plant Growth and Abiotic Stress Responses, ANTIOXIDANTS 8, 167 doi:10.3390/antiox8060167, 2019
Kolbert, Zsuzsanna ; Molnár, Árpád ; Feigl, Gábor ; van Hoewyk, Doug: Plant selenium toxicity: Proteome in the crosshairs, JOURNAL OF PLANT PHYSIOLOGY 232 pp. 291-300, 2019
Kapuganti, Jagadis Gupta ; John, T. Hancock ; Marek, Petrivalsky ; Zsuzsanna, Kolbert ; Christian, Lindermayr ; Jorg, Durner ; Juan, B. Barroso ; José, M. Palma ; Renaud, Brouquisse ; David, Wendehenne et al.: Recommendations on terminology and experimental best practice associated with plant nitric oxide research, NEW PHYTOLOGIST In press, 2019
Kolbert, Zs ; Barroso, JB ; Brouquisse, R ; Corpas, FJ ; Gupta, KJ ; Lindermayr, C ; Loake, GJ ; Palma, JM ; Petrivalsky, M ; Wendehenne, D et al.: A forty year journey: the generation and roles of NO in plants, NITRIC OXIDE-BIOLOGY AND CHEMISTRY 93 pp. 53-70., 2019
Gábor, Feigl ; Árpád, Molnár ; Dóra, Oláh ; Ádám, Czifra ; Zsuzsanna, Kolbert: COMBINED HEAVY METAL TREATMENT AFFECTS NITRO-OXIDATIVE STATUS OF RAPESEED AND SUNFLOWER ROOTS DIFFERENTLY, In: Jörg, Durner; Christian, Lindermayr; Diana, Lochner (szerk.) 14th International Conference on Reactive Oxygen and Nitrogen Species in Plants : Conference Abstract Boo, 2019
Árpád, Molnár ; Gábor, Feigl ; Márk, Papp ; Dóra, Oláh ; Zsuzsanna, Kolbert: THE EFFECT OF ZINC OXIDE NANOPARTICLES ON ROS AND RNS METABOLISM OF BRASSICA ROOTS, In: Jörg, Durner; Christian, Lindermayr; Diana, Lochner (szerk.) 14th International Conference on Reactive Oxygen and Nitrogen Species in Plants : Conference Abstract Boo, 2019
Dóra, Oláh ; Árpád, Molnár ; Réka, Szőllősi ; Gábor, Feigl ; Zsuzsanna, Kolbert: NICKEL-INDUCED ROS AND RNS IMBALANCE IN BRASSICACEAE, In: Jörg, Durner; Christian, Lindermayr; Diana, Lochner (szerk.) 14th International Conference on Reactive Oxygen and Nitrogen Species in Plants : Conference Abstract Boo, 2019
Zsuzsanna, Kolbert ; Árpád, Molnár ; Dalma, Ménesi ; Ildikó, Valkai ; Taras, Pasternak ; Attila, Fehér: SIGNAL INTERACTION BETWEEN NITRIC OXIDE (NO) AND RHO GTPASES DURING ROOT GROWTH, In: Jörg, Durner; Christian, Lindermayr; Diana, Lochner (szerk.) 14th International Conference on Reactive Oxygen and Nitrogen Species in Plants : Conference Abstract Boo, 2019
Zsuzsanna, Kolbert ; Réka, Szőllősi ; Gábor, Feigl: Selenium-Induced Abiotic Stress Tolerance in Plants, In: Mirza, Hasanuzzaman; Masayuki, Fujita; Hirosuke, Oku; M., Tofazzal Islam (szerk.) Plant Tolerance to Environmental Stress : role of Phytoprotectants Boca Raton, Ameri, 2019
Szőllősi, Réka ; Bartusz, Péter ; Kolbert, Zsuzsanna: A szelén-kezelés hatása az indiai mustár (Brassica juncea) egyedfejlődésének korai szakaszában, In: Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa : Program és összefoglalók Szeged, Magyarország : Szegedi Tudományegyetem, (20, 2019
Molnár, Árpád ; Feigl, Gábor ; Papp, Márk ; Bélteky, Péter ; Rónavári, Andrea ; Kolbert, Zsuzsanna: Cink-oxid nanopartikulum-indukált nitro-oxidatív stressz Brassica növényekben, In: Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa : Program és összefoglalók Szeged, Magyarország : Szegedi Tudományegyetem, (20, 2019
Varga, Viktória ; Molnár, Árpád ; Kolbert, Zsuzsanna ; Feigl, Gábor: Két Alyssum lesbiacum populáció nikkelre adott válaszainak összehasonlítása nitrozatív paraméterek felhasználásával, n: Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa : Program és összefoglalók Szeged, Magyarország : Szegedi Tudományegyetem, (201, 2019
Feigl, Gábor ; Molnár, Árpád ; Oláh, Dóra ; Kolbert, Zsuzsanna: A fehérje tirozin nitráció mint az elemtöbblet által indukált nitro-oxidatív stressz indikátora növényekben, In: Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa : Program és összefoglalók Szeged, Magyarország : Szegedi Tudományegyetem, (20, 2019
Kolbert Zs: Strigolactone-nitric oxide interplay in plants: The story has just begun, Physiologia Plantarum 165: 487-497., 2019
Feigl, Gábor ; Horváth, Edit ; Molnár, Árpád ; Oláh, Dóra ; Poór, Péter ; Kolbert, Zsuzsanna: Ethylene-Nitric Oxide Interplay During Selenium-induced Lateral Root Emergence in Arabidopsis, JOURNAL OF PLANT GROWTH REGULATION 38: 1481-1488., 2019
Feigl, Gábor ; Molnár, Árpád ; Szőllősi, Réka ; Ördög, Attila ; Törőcsik, Kitti ; Oláh, Dóra ; Bodor, Attila ; Perei, Katalin ; Kolbert, Zsuzsanna: Zinc-induced root architectural changes of rhizotron-grown B. napus correlate with a differential nitro-oxidative response, NITRIC OXIDE-BIOLOGY AND CHEMISTRY 90:55-65, 2019
Kolbert, Zs ; Molnár, Á ; Oláh, D ; Feigl, G ; Horváth, E ; Erdei, L ; Ördög, A ; Rudolf, E ; Barth, T K ; Lindermayr, C: S-Nitrosothiol Signalling Is Involved In Regulating Hydrogen Peroxide Metabolism Of Zinc-Stressed Arabidopsis, PLANT AND CELL PHYSIOLOGY 60: 2449-2463, 2019
Kolbert, Zsuzsanna ; Feigl, Gábor ; Freschi, Luciano ; Poór, Péter: Gasotransmitters in Action: Nitric Oxide-Ethylene Crosstalk during Plant Growth and Abiotic Stress Responses, ANTIOXIDANTS 8, 167, 2019
Kolbert, Zsuzsanna ; Molnár, Árpád ; Feigl, Gábor ; van Hoewyk, Doug: Plant selenium toxicity: Proteome in the crosshairs, JOURNAL OF PLANT PHYSIOLOGY 232 pp. 291-300, 2019
Kolbert, Zs ; Barroso, JB ; Brouquisse, R ; Corpas, FJ ; Gupta, KJ ; Lindermayr, C ; Loake, GJ ; Palma, JM ; Petrivalsky, M ; Wendehenne, D et al.: A forty year journey: the generation and roles of NO in plants, NITRIC OXIDE-BIOLOGY AND CHEMISTRY 93 pp. 53-70., 2019
Kolbert Zs, Molnár Á, Feigl G: Selenium-influenced root growth: the involvement of ethylene, VISCEA Conference Abstract Book pp 33, 2017
Feigl G, Lehotai N, Molnár Á, Bordé Á, Kolbert Zs: Excess element-induced protein nitration as the marker of nitrosative stress in plants, 8th International Symposium on Root Development, Abstract Book pp. 81, 2017
Molnár Á, Trifán V, Feigl G, Erdei L, Kolbert Zs: Selenite treatment induces nitro-oxidative stress and decreases viability in Indian mustard, 22nd International Symposium on Analytical and Environmental Problems ISAEP Abstract Book pp., 2016
Molnár Á, Szőllősi R, Ördög A, Feigl G, Kolbert Zs: In vivo protein nitration in selenium-treated Astragalus species, 15th Hungarian Plant Anatomy Symposium Abstract Book pp., 2017
Szőllősi R, Ördög A, Molnár Á, Feigl G, Kolbert Zs: Anatomical changes in the roots of selenium-treated Astragalus species, 15th Hungarian Plant Anatomy Symposium Abstract Book pp., 2017
Molnár Á, Feigl G, Ördög A, Szőllősi R, Erdei L, Kolbert Zs: The role of protein nitration in plant selenium sensitivity, 12th Congress of Hungarian Society for Plant Biology, Abstract Book pp., 2017
Kolbert Zs, Molnár Á, Poór P, Szőllősi R, Feigl G: The involvement of ethylene, stigolactones and nitric oxide in selenium-induced root morhogenic response, 12th Congress of Hungarian Society for Plant Biology Abstract Book pp., 2017
Feigl G, Molnár Á, Krajner J, Törőcsik K, Kolbert Zs: Adaptation or inhibition- a rhizotron study on zinc-affected root growth of Brassica napus L., 12th Congress of Hungarian Society for Plant Biology Abstract Book pp., 2017
Szőllősi R, Ördög A, Molnár Á, Feigl G, Kolbert Zs: Selenium-induced anatomical changes in the roots of Astragalus species, 12th Congress of Hungarian Society for Plant Biology Abstract Book pp., 2017
Kolbert Zs, Lehotai N, Molnár Á, Feigl G: "The roots" of selenium toxicity: a new concept, PLANT SIGNALING AND BEHAVIOR 11:(10) Paper e1241935., 2016
Kolbert Zs, Feigl G, Bordé Á, Molnár Á, Erdei L: Protein tyrosine nitration in plants: Present knowledge, computational prediction and future perspectives, PLANT PHYSIOLOGY AND BIOCHEMISTRY 113: pp. 56-63., 2017
Molnár Á, Feigl G, Trifán V, Ördög A, Szőllősi R, Erdei L, Kolbert Zs: The intensity of tyrosine nitration is associated with selenite and selenate toxicity in Brassica juncea L., ECOTOXICOLOGY AND ENVIRONMENTAL SAFETY 147:93-101, 2018
Kolbert Zs, Feigl G: Cross-talk of reactive oxygen species and nitric oxide in various processes of plant development: past and present, REACTIVE OXYGEN SPECIES IN PLANTS: BOON OR BANE - REVISITING THE ROLE OF ROS pp. 261-290, 2017
Kolbert Zs, Molnár Á, Szőllősi R, Feigl G, Erdei L, Ördög A: Nitro-oxidative stress correlates with Se tolerance of Astragalus species, Plant and Cell Physiology 59: 1827-1843., 2018
Molnár Á, Kolbert Zs, Kéri K, Feigl G, Ördög A, Szőllősi R, Erdei L: Selenite-induced nitro-oxidative stress processes in Arabidopsis thaliana and Brassica juncea, Ecotoxicology and Environmental Safety 148: 664-674, 2018
Kolbert Zs, Feigl G: Cross-talk of reactive oxygen species and nitric oxide in various processes of plant development: past and present, REACTIVE OXYGEN SPECIES IN PLANTS: BOON OR BANE - REVISITING THE ROLE OF ROS pp. 261-290, 2018
Molnár Á, Feigl G, Trifán V, Ördög A, Szőllősi R, Erdei L, Kolbert Zs: The intensity of tyrosine nitration is associated with selenite and selenate toxicity in Brassica juncea L., ECOTOXICOLOGY AND ENVIRONMENTAL SAFETY 147:93-101, 2018
Kolbert Zs, Feigl G, Bordé Á, Molnár Á, Erdei L: Protein tyrosine nitration in plants: Present knowledge, computational prediction and future perspectives, PLANT PHYSIOLOGY AND BIOCHEMISTRY 113: pp. 56-63., 2017





 

Events of the project

 
2019-11-04 12:04:55
Résztvevők változása
2019-01-30 13:36:50
Résztvevők változása




Back »