Interoception in everyday life – harms and benefits  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
124132
Type K
Principal investigator Köteles, Ferenc
Title in Hungarian Interocepció a mindennapokban - hátrányok és előnyök
Title in English Interoception in everyday life – harms and benefits
Keywords in Hungarian interocepció, testi tudatosság, jóllét
Keywords in English interoception, body awareness, well-being
Discipline
Psychology (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Experimental psychology
Panel Psychology and Education
Department or equivalent Institute of Health Promotion and Sport Sciences (Eötvös Loránd University)
Participants Bárdos, György
Boros, Szilvia
Csala, Barbara
Dömötör, Zsuzsanna
Dúll, Andrea Magdolna
Ferentzi, Eszter
Ipacs, Henriett
Körmendi, János
Szabó, Attila
Szemerszky, Renáta
Tihanyi, Benedek
Starting date 2017-09-01
Closing date 2022-02-28
Funding (in million HUF) 45.427
FTE (full time equivalent) 24.92
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás célja az interocepció komplex vizsgálata, longitudinális intervenciós és leíró, valamint kísérletes kutatások segítségével. Egyrészt megpróbáljuk felderíteni a tágabb értelemben vett interocepcióhoz kapcsolódó szenzoros modalitások (a belső szervekből, a mozgásrendszerből, a vesztibuláris rendszerből, valamint a bőrből érkező információ, a fájdalom, az érzelmek testi vonatkozásai és a testi tünetek) kapcsolatait. Másrészt, szeretnénk jobban megérteni az interocepció egyes gyakorlati vonatkozásait is. Ennek kapcsán leírjuk az interocepció kapcsolatát (1) a tünetriportokkal, (2) a jólléttel és a mindennapi egészséges működéssel, valamint (3) a testmozgás kellemességével. A tünetriportok esetében az elektromágneses expozíciónak tulajdonított tünetek prediktorait próbáljuk meghatározni élettani és a pszichológiai változók, valamint a valós expozíció folyamatos, több napon keresztül történő monitorozásával. A pszichológiai jólléttel való kapcsolatot 10 hetes jóga intervenció során egyes fizikai és pszichológiai jellemzők változásának követésével kutatjuk. S végül a rekreációs célú testmozgás kellemességét kontrollált laboratóriumi kísérletekben, futópad és kerékpár-ergométer használatával vizsgáljuk. A kutatási téma nemzetközi szinten is egyre népszerűbbnek számít, a vizsgálatok segíthetnek az interocepció szerepével kapcsolatos jelenlegi elképzelések finomításában. A projektben résztvevő PhD hallgatók komplex kutatási tapasztalatot szerezhetnek, a pszichofiziológiai mérésektől kezdve a kérdőíves vizsgálatokon keresztül az adatok értékelésének módszertanáig.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A fő cél az interocepció egyes vonatkozásainak jobb megértése. A teljes kutatás négy projektből áll össze. Az 1. projekt kapcsán azt feltételezzük, hogy a különféle interoceptív szenzoros csatornák jórészt függetlenek egymástól. Emellett az objektív módszerekkel és a kérdőívekkel mért aspektusok (interoceptív pontosság és testi tudatosság) függetlenségét is feltételezzük. A 2. projektben feltételezzük azt, hogy a testi tünetek kapcsolatban állnak az észlelt elektromágneses expozícióval az elektroszenzitív csoportban, és nem állnak kapcsolatban a kontrollcsoportban. A tünetek, a szimpatikus aktiváció, valamint a hangulati állapot kapcsolatát is feltételezzük mindkét csoportban. A 3. projektben az várjuk, hogy a jógázás hatására javul a fizikai állapot, az interoceptív pontosság és a jóllét is. Emellett pozitív összefüggést várunk a fizikai állapot és az önbecsülés, a testi tudatosság és a jóllét, valamint az interoceptív pontosság és a jóllét között is. A 4. projektben azt várjuk, hogy a jobb interoceptív pontossággal bírók a kevésbé pontosaknál (1) jobban teljesítenek egy kerékpározási feladatban kifelé irányuló figyelem esetén, mint testi figyelem esetén, (2) a testmozgás kellemességének nagyobb fokú csökkenését élik át a légzési küszöb elérését követően, és (3) rosszabbul teljesítenek egy szabad kerékpáros feladatban.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A tervezett kutatás alapkutatás, aminek célja tisztázásra szoruló fontos elméleti kérdések megválaszolása. Ezzel együtt, minden projekt bír potenciális gyakorlati vonatkozásokkal is. Az 1. projekt eredményei segíthetnek számos, az interocepciót egységes konstruktumként értelmező elméleti modell és empirikus eredmény újraértelmezésében. Amennyiben az interocepció különféle komponensei nem állnak szoros kapcsolatban egymással, akkor az adott modellnek megfelelő komponens(ek) vizsgálatát kellene forszírozni ahelyett, hogy egyetlen komponenst (tipikusan a szívdobogás detekciós képességet) használunk az egész konstuktum becslésére. A 2. projekt eredményei segíthetnek az elektroszenzitivitás pszichofiziológiai hátterének tisztázásában, s a terápiás szempontból kulcsfontosságú aspektusok meghatározásában. A 3. projekt az interocepció különféle összetevőinek pszichológiai jólléttel való kapcsolatát tisztázhatják, s egyben rámutathatnak a jobb interocepció potenciális előnyeire is. S végül a 4. projekt kutatásai hasznosak lehetnek annak tisztázásában, hogy pontosan milyen körülmények között élvezetes az egyén számára a fizikai aktivitás. Más szóval, ezek az eredmények segítenek tisztázni a rekreációs fizikai aktivitás hosszú távú fenntartásához szükséges tényezőket. A teljes tervezett kutatás jellemzője az, hogy szakít azzal a klasszikus megközelítéssel, ami az interocepciót nem tartja jelentős tényezőnek a viselkedés szabályozásában. Ehelyett feltételezi azt, hogy a testbelsőből származó jelek jelentős segítséget nyújthatnak a fizikai és pszichológiai jóllét és egészség fejlesztésében.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az interocepció a testünkből érkező információk és jelzések tudatosítását jelenti. Ezek az információk sokféle forrásból érkezhetnek: a belső szervekből, az izmokból és az izületekből, a bőrből, emellett lehet szó fájdalomról, az érzelmek testi megnyilvánulásairól és tünetekről is. A jelenség szorosan kapcsolódik számos pszichológiai folyamathoz, például az érzelmek szabályozásához, a mindennapi testi tünetekhez, egyes mentális problémákhoz (evészavarok, testképzavarok), valamint a jólléthez és az egészséges pszichológiai működéshez is. Négy olyan projekt segítségével vizsgáljuk a jelenséget, amelyek mindegyike hozzájárulhat az interocepció jobb megértéséhez. Az 1. projekt az interocepció különböző forrásainak egymással és egyes pszichológiai jelenségekkel való kapcsolatát kutatja. A 2. projekt egy orvosilag meg nem magyarázott jelenség, az elektromágneses hiperszenzitivitás hátterére próbál fényt deríteni. Az itt kapott eredmények új terápiák kidolgozásában segíthetik a szakembereket. A 3. projekt a jógát használja az interocepció javítására, s méri ennek pozitív következményeit. S végül a 4. projekt azokat a feltételeket próbálja meghatározni, amelyek mellett a rekreációs testmozgás (kocogás, úszás, stb.) kellemes érzést vált ki. A 3. és 4. projekt eredményei segíthetnek a rekreációs célú fizikai aktivitás hosszabb távú fenntartásához szükséges tényezők azonosításában. A tervezett kutatás jellemzője az, hogy szakít azzal a klasszikus megközelítéssel, ami az interocepciót nem tartja fontosnak a viselkedés szabályozásában. Ehelyett feltételezi azt, hogy a testbelsőből származó jelek segítséget nyújthatnak a fizikai és pszichológiai jóllét és egészség fejlesztésében.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The research project aims to approach interoception in a complex way, using longitudinal intervention and descriptive studies, as well as laboratory experiments. First, we attempt to explore the associations among various sensory channels associated with interoception in the broader sense (i.e. sensory input from the internal organs, the locomotor and vestibular systems, moreover various types of pain, skin sensations, the body components of emotions, and body symptoms). Second, we would like to shed more light on the practical consequences of interoception. More specifically, we want to describe the contribution of interoception to (1) symptoms reports, (2) well-being and everyday functioning, and (3) the pleasantness of recreational physical activity. Concerning symptoms reports, predictors of symptoms attributed to electromagnetic fields can be identified by the use of the ecological momentary assessment method (i.e. the simultaneous recording of physiological and psychological variables, and electromagnetic exposure during everyday activity). Impact on well-being will be investigated using a 10-weeks yoga intervention with pre- and post-intervention assessment of various physical and psychological characteristics. Finally, contribution to the pleasantness of recreational physical activity will be studied in controlled laboratory experiments using treadmills and bicycle ergometers. This planned project would deal with a topic of growing interest and could help to change views about the role of interoception. The PhD students involved in the project will acquire complex knowledge about various research methods, including psychophysiological and questionnaire studies.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main goal is a better understanding of various aspects of interoception. The entire research consists of four projects. In Project 1, we assume that various interoceptive sensory channels are independent of or only weakly related to each other. Similarly, no connection between the results obtained using objective and subjective measurements (i.e. between interoceptive accuracy and interoceptive awareness). In Project 2, we expect an association between perceived electromagnetic exposure and symptom report in the electrosensitive group but not in the control group. Connections among sympathetic activation, mood, and symptom reports are also expected in both groups. In Project 3, we assume that physical abilities, interoceptive awareness, and satisfaction with body image will improve due to the yoga intervention. Moreover, positive correlations are expected between physical abilities and self-esteem, body awareness and well-being, and interoceptive accuracy and well-being. In Project 4, it is expected that those with higher interoceptive accuracy will (1) perform disproportionately better on the bicycle ergometer task in the externally focused condition than in the body focused condition; (2) report a larger drop in the subjective pleasantness of running after reaching the respiratory threshold; (3) perform worse on the bicycle ergometer task.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The research plan clearly represents basic research, answering important theoretical questions that still need clarification. In addition, all included projects have clear translational aspects. The findings of Project 1 can help the re-interpretation of a substantial body of theoretical models and previous research findings, which usually view interoception as a unitary construct. However, if there are no strong associations among the components of interoception, models that use the narrow concept should be refined; instead of using one single channel (usually: heatbeat detection ability) to estimate the entire construct, channel-specific interoception studies ought to be promoted. Findings from Project 2 might help to understand the psycho-physiological background of electrosensitivity, and identify components which may help to find an effective treatment. Project 3 can provide more insight into the association among various aspects of interoception and psychological well-being, and might also give us ideas concerning the benefits of improved interoception. Finally, Project 4 may help us to precisely characterize the circumstances under which individuals experience physical activity as pleasant and relaxing. In other words, these results might contribute to the deeper understanding of factors necessary for the long-term maintenance of recreational physical activity. The specificity of this planned research is that it breaks away from the traditional view that interoceptive signals are usually hidden and have no direct role in organising behaviour, and aims to prove that these signals may open new and revolutionary ways to improve both physical and mental well-being, as well as to promote health.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Interoception is the ability to be aware of the cues and signs coming from our body. The concept includes a wide range of information sources: internal organs, muscles and joints, pain, skin related sensations, emotions, and body symptoms. The phenomenon is closely linked to basic psychological phenomena and processes, like the regulation of emotions, symptom reports, various mental disorders (eating disorders, body image distortions, etc.), and also to well-being and healthy everyday functioning. Our aim is to conduct 4 projects that help to understand interoception better. Project 1 investigates how the different types of interoception relate to each other and psychological phenomena. Project 2 tries to shed light on the background of electromagnetic hypersensitivity, a medically unexplainable condition. Its results may contribute to the development of new therapies. Project 3 uses yoga to improve interoception and measures its positive consequences. Finally, Project 4 explores the conditions under which recreational physical ability (e.g. jogging, swimming) is pleasuring. Results of Project 3 and 4 might contribute to the deeper understanding of factors necessary for the long-term maintenance of recreational physical activity. The specificity of this planned research is that it breaks away from the traditional view that interoceptive signals are usually hidden and have no direct role in organising behaviour, and aims to prove that these signals may open new and revolutionary ways to improve both physical and mental well-being, as well as to promote health.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A pályázat az interocepció műszeresen és kérdőívvel mérhető aspektusaival (interoceptív pontosság és érzékenység) foglalkozott. Eredményeink szerint e kettő nem jár együtt, sőt az interoceptív pontosság a különböző modalitások vonatkozásában is nagy különbségeket mutat. Mindkét jellemző időben meglehetősen stabil, intervencióval (pl. jóga) kevéssé fejleszthető. A nagyfokú interoceptív érzékenység negatív affektivitással társulva fokozott tünetészleléshez vezet, akár perifériás változások hiányában is (pl. az elektromágneses hiperszenzitivitás esetében). Az enyhe-mérsékelt intenzitású fizikai aktivitás akutan pozitív hangulati változással jár, s ennek mértéke alkalmas a rekreációs célú fizikai aktivitás optimális szintjének beállítására. Az interoceptív érzékenység nem tekinthető sem adaptívnak, sem maladaptívnak.
Results in English
The project focused on the objective and subjective (self-reported) aspects of interoception (interoceptive accuracy and sensitivity, respectively). According to our findings, these two aspects show no association; also, there are substantial modality-specific differences in interoceptive accuracy. Both characteristics are stable over time and cannot be improved by interventions (e.g. yoga). High level of interoceptive sensitivity accompanied by negative affect can lead to increased symptom reporting, even in the lack of peripheral physiological changes (e.g. in the case of electromagnetic hypersensitivity). Physical activity with weak to moderate intensity is associated with a positive change in the actual mood state, which can be used to set the optimal level of recreational physical activity. Overall, interoceptive sensitivity is neither an adaptive or a maladaptive characteristic.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124132
Decision
Yes





 

List of publications

 
Szabocs Zsuzsanna: Aikido pszichológiai és sportélettani szemmel, https://doktori.hu/index.php?menuid=193&lang=HU&vid=22816, 2020
CSala Barbara: Physical, psychological, and spiritual benefits of hatha yoga practice, doktori.hu, 2021
Berkes, T., Patakiné Bősze, J., Boros, S., & Köteles, F.: A mozgás élvezete és annak mérése. A ‘Fizikai Aktivitás Élvezet Skála’ magyar verziójának (PACES-H) pszichometriai vizsgálata és validálása, Magyar Sporttudományi Szemle, 92(4), 4–11., 2021
Csala, B., Szemerszky, R., Körmendi, J., Köteles, F., & Boros, S.: Is Weekly Frequency of Yoga Practice Sufficient? Physiological Effects of Hatha Yoga Among Healthy Novice Women, Frontiers in Public Health, 9, 1549., 2021
Horváth, Á., Vig, L., Ferentzi, E., & Köteles, F.: Cardiac and Proprioceptive Accuracy Are Not Related to Body Awareness, Perceived Body Competence, and Affect, Frontiers in Psychology, 11., 2021
Dömötör, Z., Szemerszky, R., & Köteles, F.: Az elektromágneses tereknek tulajdonított idiopátiás környezeti intolerancia (IEI-EMF) jelensége a szakemberek szemszögéből, Mentálhigiéné És Pszichoszomatika, in Press., 2022
Dömötör, Z., Szemerszky, R., & Köteles, F.: Az elektromágneses tereknek tulajdonított idiopátiás környezeti intolerancia (IEI-EMF) jelensége az érintettek szemszögéből, Mentálhigiéné És Pszichoszomatika, in Press., 2022
Watrin, L., Nordin, S., Szemerszky, R., Wilhelm, O., Witthöft, M., & Köteles, F.: Psychological models of development of idiopathic environmental intolerances: Evidence from longitudinal population-based data, Environmental Research, 204, 111774., 2022
Köteles, F.: The placebo phenomenon in sports and exercise, The 11th INSHS International Christmas Sports Scientific Conference, Szombathely, 2017
Köteles, F.: Why and how modern health worries develop?, Innovations in Health Psychology, Waiheke, 2019
Köteles, F.: Keep Moving. The Psychological Background of Recreational Physical Activity, The 13th INSHS International Christmas Sports Scientific Conference, Szombathely, 2021
Ferentzi, E.: Interoceptive sensitivity from a multimodal perspective, 15th International Congress of Behavioral Medicine, Santiago de Chile, 2018
Köteles, F.: Interoceptive accuracy, somatosensory amplification, absorption, and symptom reports, 15th International Congress of Behavioral Medicine, Santiago de Chile, 2018
Csala, B., & Köteles, F.: Acute and long-term effects of hatha yoga practice on subjective well-being, EHPS 33rd Annual Conference of the European Health Psychology Society, Dubrovnik, Croatia, 2019
Dömötör, Z., Szemerszky, R., & Köteles, F.: One single question is not sufficient to identify individuals with electromagnetic hypersensitivity, EHPS 33rd Annual Conference of the European Health Psychology Society, 2019
Horváth, Á., Ferentzi, E., & Köteles, F.: There is no association between proprioceptive accuracy and self-reported body awareness, body competence, and affect, 33rd Annual Conference of the European Health Psychology Society (EHPS 2019), Dubrovnik, Croatia, 2019
Köteles, F., Ferentzi, E., & Horváth, Á: Rubber hand illusion and symptom reporting are positively associated, International Congress of Behavioral Medicine, Glasgow (online), 2021
Szemerszky, R., & Köteles, F.: Associations between modern health worries, idiopathic environmental intolerance attributed to electromagnetic fields, and paranoia, International Congress of Behavioral Medicine, Glasgow (online), 2021
Vig, L., Köteles, F., & Ferentzi, E.: Hogyan mérjük az interocepció szubjektív aspektusát, Út a reziliens jövő felé, 2021
Szemerszky, R.: Kanárik a szénbányában? Az elektromágneses tereknek tulajdonított idiopátiás környezeti intolerancia etiológiája., Út a reziliens jövő felé. A Magyar Pszichológiai Társaság XXIX. Országos Tudományos Nagygyűlése, Székesfehérvár., 2021
Köteles, F.: Idiopátiás környezeti intoleranciák és hátterük egy longitudinális vizsgálat tükrében, Út a reziliens jövő felé. A Magyar Pszichológiai Társaság XXIX. Országos Tudományos Nagygyűlése, Székesfehérvár., 2021
Dömötör, Zs.: z elektromágneses tereknek tulajdonított idiopátiás környezeti intolerancia kapcsolata a modernkori egészségféltéssel és a paranoid ideációval, Út a reziliens jövő felé. A Magyar Pszichológiai Társaság XXIX. Országos Tudományos Nagygyűlése, Székesfehérvár., 2021
Horváth, Á.: A gumikéz illúzió és a testi tünetek kapcsolata., Út a reziliens jövő felé. A Magyar Pszichológiai Társaság XXIX. Országos Tudományos Nagygyűlése, Székesfehérvár., 2021
Körmendi, J., & Köteles, F.: Fizikai terhelés reprodukciója és a nyugalmi szívdobogás-percepció vizsgálata, ÖSSZETART A SOKSZÍNŰSÉG. A Magyar Pszichológiai Társaság XXVIII. Országos Tudományos Nagygyűlése, Debrecen., 2019
Szabolcs, Z., & Köteles, F.: Az aikidogyakorlás és az interocepció különböző vonatkozásainak (testi tudatosság, tudatos jelenlét) kapcsolata., ÖSSZETART A SOKSZÍNŰSÉG. A Magyar Pszichológiai Társaság XXVIII. Országos Tudományos Nagygyűlése, Debrecen., 2019
Ferenzi, E., & Köteles, F.: Az interocepció alapvető dimenziói és modalitásai., ÖSSZETART A SOKSZÍNŰSÉG. A Magyar Pszichológiai Társaság XXVIII. Országos Tudományos Nagygyűlése, Debrecen., 2019
Csala, B., & Köteles, F.: A testi tudatosság vizsgálata 10 alkalmas kezdő jógakurzus során, ÖSSZETART A SOKSZÍNŰSÉG. A Magyar Pszichológiai Társaság XXVIII. Országos Tudományos Nagygyűlése, Debrecen., 2019
Ferentzi E, Bogdány T, Szabolcs Z, Csala B, Horváth Á, Köteles F: Multichannel investigation of interoception: Sensitivity is not a generalizable feature, FRONT HUM NEUROSCI 12: p. x. 1 p. , 2018
Ferentzi E, Drew R, Tihanyi B T, Köteles F: Interoceptive accuracy and body awareness – Temporal and longitudinal associations in a non-clinical sample, PHYSIOL BEHAV 184: pp. 100-107., 2018
Köteles F, Babulka P, Szemerszky R, Dömötör Z, Boros S: Inhaled peppermint, rosemary and eucalyptus essential oils do not change spirometry in healthy individuals, PHYSIOL BEHAV 194: pp. 319-323., 2018
Köteles Ferenc: The placebo phenomenon in sports and exercise, In: H Dancs, M Hughes, A Penichet-Tomás, J Gaillard, A Baca (szerk.) (szerk.) Recent Researches in Sports Science. Szombathely: Savaria University Press, 2018. pp. 121-132., 2018
Szabo A, Jobbágy L, Köteles F: Super Pill is Less Effective than an Ordinary Mint in Altering Subjective Psychological Feeling States within a Few Minutes, J GEN PSYCHOL 145: (2) pp. 208-222., 2018
Csala, B., Köteles, F., & Boros, S.: Effect of 10-week long hatha yoga practice on BMI, balance, flexibility and core strength among female university participants, Magyar Sporttudományi Szemle, in Press, 2018
Interocepció. Narratív összefoglaló: Ferentzi, E., Tihanyi, B. T., Szemerszky, R., Dömötör, Z., Bárdos, G., & Köteles, F., Mentálhigiéné és Pszichoszomatika, in Press, 2018
Boros, S., Csala, B., & Szilágyi, E.: Yoga Practice for The Elderly: Good Choice to Avoid Falls, Journal of Exercise, Sports & Orthopedics, 5(1), 1–4, 2018
Köteles, F., Simor, P., & Szemerszky, R.: Somatosensory amplification and absorption contribute to electrosensitivity, Clinical Neuroscience / Ideggyógyászati Szemle, in Press, 2018
Ferentzi, E., Horváth, Á., & Köteles, F.: Do body-related sensations make feel us better? Subjective well-being is associated only with the subjective aspect of interoception., Psychophysiology, 56(4), e13319, 2019
Ferentzi Eszter: Modalities and dimensions of interoception, ELTE PPK, 2019
Horváth, Á., Ferentzi, E., & Köteles, F.: A sportolás és a proprioceptív pontosság összefüggései, Magyar Sporttudományi Szemle, 2019(3), 8–13., 2019
Köteles, F., Simor, P., & Szemerszky, R.: Somatosensory amplification and absorption contribute to electrosensitivity, Ideggyógyászati Szemle, 72(5–6), 165–170., 2019
Olaru, G., Wilhelm, O., Nordin, S., Witthöft, M., & Köteles, F.: Modern health worries: Deriving two measurement invariant short scales for cross-cultural research with Ant Colony Optimization, PloS One, 14(2), e0211819, 2019
Dömötör, Z., Nordin, S., Witthöft, M., & Köteles, F.: Modern health worries: A systematic review, Journal of Psychosomatic Research, 124, 109781, 2019
Csala, B., Köteles, F., & Boros, S.: Effect of 10-week long hatha yoga practice on BMI, balance, flexibility and core strength among female university participants, Magyar Sporttudományi Szemle, 76(4), 12–18., 2019
Szabolcs, Z., Körmendi, J., Ihász, F., Köteles, F., & Szemerszky, R.: Phyiological characteristics of aikido practitioners and aikido workouts, Archives of Budo, 14(0), 251–258, 2018
Szabolcs, Z., Szabo, A., & Köteles, F.: Acute Psychological Effects of Aikido Training, Baltic Journal of Sport and Health Sciences, 1(112), 42–49., 2019
Köteles, F.: Stressz, testmozgás, rekreáció, Sokszínű rekreáció. Tanulmányok a rekreáció témaköréből (o. 86–96). Budapest: ELTE PPK, 2019
Kasos, K., Zimonyi, S., Gonye, B., Köteles, F., Kasos, E., Kotyuk, E., Varga, K., és mtsai.: Obimon: An open-source device enabling group measurement of electrodermal activity., Psychophysiology, 56(8), e13374, 2019
Kocsel, N., Köteles, F., Szemenyei, E., Szabó, E., Galambos, A., & Kökönyei, G.: The association between perseverative cognition and resting heart rate variability: A focus on state ruminative thoughts, Biological Psychology, 145, 124–133, 2019
Pollatos, O., & Ferentzi, E.: Embodiment of Emotion Regulation, G. Hauke & A. Kritikos (Szerk.), Embodiment in Psychotherapy: A Practitioner’s Guide (o. 43–55). Cham: Springer International Publishing, 2018
Drew, R. E., Ferentzi, E., Tihanyi, B. T., & Köteles, F.: There Are no Short-Term Longitudinal Associations Among Interoceptive Accuracy, External Body Orientation, and Body Image Dissatisfaction, Clinical Psychology in Europe, 2(2), 2020
Freyler, A., Simor, P., Szemerszky, R., Szabolcs, Z., & Köteles, F.: Modern health worries in patients with affective disorders. A pilot study, Ideggyógyászati Szemle/Clinical Neuroscience, 72(9–10), 337–341, 2019
Szemerszky, R., Dömötör, Z., & Köteles, F.: One Single Question Is not Sufficient to Identify Individuals With Electromagnetic Hypersensitivity, Clinical Psychology in Europe, 1(4), e35668, 2019
Csala, B., Ferentzi, E., Tihanyi, B. T., Drew, R., & Köteles, F.: Verbal Cuing Is Not the Path to Enlightenment. Psychological Effects of a 10-Session Hatha Yoga Practice, Frontiers in Psychology, 11, 2020
Köteles, F., Teufel, B., Körmendi, J., Ferentzi, E., & Szemerszky, R.: Cardioceptive accuracy is associated with arousal but not with valence and perceived exertion under physical load, Psychophysiology, 57(9), e13620, 2020
Köteles, F., Éliás, I., Szabolcs, Z., Körmendi, J., Ferentzi, E., & Szemerszky, R.: Accuracy of reproduction of physical training load is not associated with resting heartbeat perception in healthy individuals, Biological Psychology, 150, 107831, 2020
Köteles, F., & Ferentzi, E. (Szerk.).: Tanulmányok az interocepcióról., ELTE Eötvös Kiadó, 2019
Körmendi, J., Ferentzi, E., Köteles, F.: Expectation predicts performance in the mental heartbeat tracking task, Biological Psychology, 108170, 2021
Vig, L., Ferentzi, E., Köteles, F.: Sustained attention is related to Heartbeat Counting Task performance but not to the self-reported aspects of interoception and mindfulness, Consciousness and Cognition, in Press., 2021
Horváth, Á., Köteles, F., Szabo, A.: Nocebo effects on motor performance: A systematic literature review, Scandinavian Journal of Psychology, 62(5), 665-674, 2021
Szemerszky, R., Dömötör, Z., Witthöft, M., Köteles, F.: Modern health worries and idiopathic environmental intolerance attributed to electromagnetic fields are associated with paranoid ideation, Journal of Psychosomatic Research, 146, 110501., 2021
Szabolcs, Z., Csala, B., Szabo, A., Köteles, F.: Psychological aspects of three movement forms of Eastern origin: A comparative study of aikido, judo and yoga, Annals of Leisure Research, 0(0), 1–21, 2021
Csala, B., Köteles, F.: Validation of the Hungarian version of the short form of Spiritual Connection Questionnaire (SCQ-14), Mentálhigiéné és Pszichoszomatika, 22(2), 207–228., 2021
Csala, B., Springinsfeld, C. M., Köteles, F.: The Relationship Between Yoga and Spirituality: A Systematic Review of Empirical Research, rontiers in Psychology, 12, 3052, 2021
Kósa, L., Mikó, A., Ferentzi, E., Szabolcs, Z., Bogdány, T., Ihász, F., Köteles, F.: Body focus and cardioceptive accuracy are not associated with physical performance and perceived fatigue in a sample of individuals with regular physical activity, Psychophysiology, 58(9), e13880, 2021
Ferentzi E, Drew R, Tihanyi B T, Köteles F: Interoceptive accuracy and body awareness – Temporal and longitudinal associations in a non-clinical sample, PHYSIOL BEHAV 184: pp. 100-107., 2018
Ferentzi E, Bogdány T, Szabolcs Z, Csala B, Horváth Á, Köteles F: Multichannel investigation of interoception: Sensitivity is not a generalizable feature, FRONT HUM NEUROSCI 12:223, 2018
Szabo A, Jobbágy L, Köteles F: Super Pill is Less Effective than an Ordinary Mint in Altering Subjective Psychological Feeling States within a Few Minutes, J GEN PSYCHOL 145: (2) pp. 208-222., 2018
Köteles F, Babulka P, Szemerszky R, Dömötör Z, Boros S: Inhaled peppermint, rosemary and eucalyptus essential oils do not change spirometry in healthy individuals, PHYSIOL BEHAV 194: pp. 319-323., 2018
Csala, B., Köteles, F., & Boros, S.: Effect of 10-week long hatha yoga practice on BMI, balance, flexibility and core strength among female university participants, Magyar Sporttudományi Szemle, 19(76), 12-18., 2018
Interocepció. Narratív összefoglaló: Ferentzi, E., Tihanyi, B. T., Szemerszky, R., Dömötör, Z., Bárdos, G., & Köteles, F., Mentálhigiéné és Pszichoszomatika, 19(4), 297-334, 2018
Ferentzi, E., Horváth, Á., & Köteles, F.: Do body-related sensations make feel us better? Subjective well-being is associated only with the subjective aspect of interoception., Psychophysiology, 56(4), e13319, 2019
Ferentzi Eszter: Modalities and dimensions of interoception, ELTE PPK, 2019
Köteles, F., Simor, P., & Szemerszky, R.: Somatosensory amplification and absorption contribute to electrosensitivity, Ideggyógyászati Szemle, 72(5–6), 165–170., 2019
Olaru, G., Wilhelm, O., Nordin, S., Witthöft, M., & Köteles, F.: Modern health worries: Deriving two measurement invariant short scales for cross-cultural research with Ant Colony Optimization, PloS One, 14(2), e0211819, 2019
Dömötör, Z., Nordin, S., Witthöft, M., & Köteles, F.: Modern health worries: A systematic review, Journal of Psychosomatic Research, 124, 109781, 2019
Szabolcs, Z., Körmendi, J., Ihász, F., Köteles, F., & Szemerszky, R.: Phyiological characteristics of aikido practitioners and aikido workouts, Archives of Budo, 14(0), 251–258, 2018
Szabolcs, Z., Szabo, A., & Köteles, F.: Acute Psychological Effects of Aikido Training, Baltic Journal of Sport and Health Sciences, 1(112), 42–49., 2019
Kasos, K., Zimonyi, S., Gonye, B., Köteles, F., Kasos, E., Kotyuk, E., Varga, K., és mtsai.: Obimon: An open-source device enabling group measurement of electrodermal activity., Psychophysiology, 56(8), e13374, 2019
Kocsel, N., Köteles, F., Szemenyei, E., Szabó, E., Galambos, A., & Kökönyei, G.: The association between perseverative cognition and resting heart rate variability: A focus on state ruminative thoughts, Biological Psychology, 145, 124–133, 2019
Vig, L., Ferentzi, E., Köteles, F.: Sustained attention is related to Heartbeat Counting Task performance but not to the self-reported aspects of interoception and mindfulness, Consciousness and Cognition, 95, 103209, 2021





 

Events of the project

 
2022-06-30 12:08:16
Résztvevők változása
2021-06-14 16:37:37
Résztvevők változása
2018-12-20 14:05:23
Résztvevők változása
2017-09-12 11:23:27
Résztvevők változása




Back »