The redox reactions of strong inorganic oxidants: kinetics and mechanism  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
124983
Type K
Principal investigator Fábián, István
Title in Hungarian Erélyes szervetlen oxidálószerek redoxireakciói: kinetika és mechanizmus
Title in English The redox reactions of strong inorganic oxidants: kinetics and mechanism
Keywords in Hungarian oxidálószer, reakciókinetika, mechanizmus, peroxo-vegyület, oxihalogén, aerogél
Keywords in English oxidant, reaction kinetics, mechanism, peroxo compound, oxyhalogen, aerogel
Discipline
Physical Chemistry and Theoretical Chemistry (Council of Physical Sciences)80 %
Ortelius classification: Physical chemistry
Material Science and Technology (physics) (Council of Physical Sciences)20 %
Ortelius classification: Technological sciences
Panel Chemistry 1
Department or equivalent Department of Inorganic and Analytical Chemistry (University of Debrecen)
Participants Bellér, Gábor
Kállay, Csilla
Lázár, István
Lihi, Norbert
Ősz, Katalin
Starting date 2017-12-01
Closing date 2021-11-30
Funding (in million HUF) 47.712
FTE (full time equivalent) 8.70
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A projekt szakmai hátterét az elmúlt évtizedekben a reakciókinetikai kutatások során szerezett tapasztalataink teremtik meg. Eddigi eredményeink alapján tisztáztuk számos redoxireakció részletét, de feltártunk olyan problémákat is melyek megoldásra várnak. Munkánk során peroxo- és oxiklór-vegyületek oxidációs reakcióit fogjuk tanulmányozni, melyekben vizsgálni kívánjuk a fény és különböző katalizátorok szerepét is. A hatékonynak talált katalizátorokkal funkcionalizált szilika aerogéleket fogunk előállítani. Tanumányozni kívánjuk, hogy milyen módon változik az immobilizált katalizátorok aktivitása. A vizsgálandó reakciórendszerek várhatóan összetett kinetikai sajátságokat mutatnak, ami egymást kiegészítő kísérleti és kiértékelő módszerek együttes alkalmazását teszi szükségessé. A reaktánsok, köztitermékek és termékek időbeli koncentrációjának követésére nagy teljesítményű analitikai kémiai módszereket fogunk adaptálni, melyek alkalmasak nagy és kis koncentrációjú komponensek egymás melletti meghatározására. A projektben megoldandó feladatok: i) a reaktív köztitermékek azonosítása és jellemzése; ii) a reakciórendszerek részletes kinetikai leírása, az egyes lépésekre a sebességi egyenletek megadása; iii) a domináns reakcióutak azonosítása; iv) fotoindukált reakciókban a fotokémiai és a termikusan aktivált reakciólépések között kinetikai csatolások feltárása; v) az egymással versengő reakcióutak közötti kinetikai csatolások feltárása ezek alapján a sztöchiometria értelmezése; vi) funcionalizált aerogélek előállítása. Célunk a tapasztalt jelenségek leírására alkalmas kinetikai modellek kidolgozása és ezek alapján részletes reakciómechanizmusok felállítása.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A peroxo- és oxiklór-vegyületek redoxireakciói összetett kinetikai sajátságokat mutatnak, ami reaktív köztitermékek képződésével és azok további reakcióival értelmezhetők. A köztitermékek egymással és a reaktánsokkal lejátszódó reakciói versengő reakcióutakat nyitnak, melyek egymáshoz viszonyított kinetikai súlya függ az alkalmazott körülményektől. A reakciókban a termékeloszlás és a végsztöchiometria kinetikailag kontrollált. A reakciók kinetikai sajátságainak megértéséhez elsősorban a reaktív köztitermékek azonosítására, sajátságaik részletes leírására van szükség. Ehhez dedikált módszereket – stopped-flow módszer, villanófény-fotolízis, ESI-MS stb. – fogunk alkalmazni. Lehetőség szerint a köztitermékeket szelektíven, fotokémiai módszerrel is elő fogjuk állítani. Ez lehetővé teszi egyes reakciólépések független kinetikai vizsgálatát. Részletesen tanulmányozni fogjuk a reaktánsok, köztitermékek és termékek koncentrációprofilját a reakció lefutása során. Bár összetett kinetikai jelenségek várhatók, ahol lehet törekedni fogunk közelítő kinetikai módszerek (kezdeti sebesség módszere, pszeudo-elsőrend) alkalmazására is. Ez lehetőséget ad a reakciók kezdeti szakaszának értelmezésére. A tanulmányozott reakciók általában nem írhatók le egyszerű kinetikai összefüggésekkel, az eredmények koherens értelmezéséhez a kísérleti adatokat részletes kinetikai modellek alapján együttesen fogjuk illeszteni. Kutatásaink a tanulmányozott reakciórendszerek részleteinek megértését teszik lehetővé, ami megnyitja az utat új katalitikus rendszerek tervezéséhez is.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az összetett redoxireakcióra kidolgozott kinetikai modellek egyfelől értelmezik a kísérleti tapasztalatokat, másfelől segítségükkel prognosztizálhatjuk ezeknek a rendszereknek a viselkedését eddig még nem tanulmányozott körülmények között is. A részfolyamatok közötti kinetikai csatolások feltárása a reakciók szabályozását könnyíti meg. A köztitermékek képződésének optimalizálása és ezen keresztül a termékeloszlás kontrollálása pedig elméleti és gyakorlati szempontból egyaránt fontos. A környezeti kémiában, az élő rendszerekben és oxidációs ipari eljárásokban jelentőséggel bíró reakciókat fogunk tanulmányozni. Az eredmények megbízható alapokat biztosítanak majd az említett oxidálószerek gyakorlati alkalmazásaihoz és hozzájárulhatnak gazdaságos és környezetbarát technológiák kidolgozásához. Ilyen szempontból van jelentősége a homogén rendszerekben hatékony katalizátorok aerogélben történő megkötésének is, amennyiben új heterogén katalizátorok kifejlesztésére nyílik lehetőség, melyek széleskörű alkalmazásra kerülhetnek a gyakorlatban.
A reakciókinetikai kutatásokban mind a mai napig erőteljesen jelen van az elhanyagolásokra való törekvés, ami összetett reakciók esetében sokszor hibás eredményekre vezet. Több példán keresztül demonstrálni fogjuk, hogy csakis a részletekre kiterjedő, minél több kísérleti módszerrel végzett kutatások és az adatok együttes kiértékelése teszi lehetővé az összetett sajátságok értelmezését. A katalizátorok és az oxidálószerek közötti közvetlen reakciók részét képezik a katalitikus ciklusoknak és gyakran ezek a reakciók felelősek a katalizátor degradációjáért, azaz a katalitikus aktivitás csökkenéséért. E folyamatok független tanulmányozása hozzájárul a katalitikus reakciórendszerek eddiginél pontosabb leírásához. A köztitermékek szelektív fotokémiai generálása az összetett reakciórendszerek részfolyamatainak független vizsgálatához és ezen keresztül részletes reakciómechanizmusok kidolgozásához nyitja meg az utat. A homogén reakciók vizsgálatára alkalmazott módszereket adaptálni fogjuk heterogén katalitikus reakciók tanulmányozására is. Ez a megközelítés a heterogén fázisok felületén lejátszódó adszorpciós és kinetikai jelenségek újszerű leírását fogja eredményezni.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az elmúlt időszakban egyre növekvő érdeklődés figyelhető meg néhány erélyes oxidálószer – pl. peroxo-, vagy oxiklór-vegyületek – reakciójával kapcsolatban. Ezen vegyületeknek jelentős szerepük van a környezet minőségét pozitívan befolyásoló folyamatokban, azonban csak negatív hatásaik jelennek meg a köztudatban. Kevésbé ismert, hogy ugyanezen oxidálószereknek fontosak a környezetiparban, ipari oxidációs eljárásokban, fertőtlenítésben, vízkezelési technológiákban és az élő rendszerekben lejátszódó folyamatokban. Minden esetben összetett redoxireakciók játszódnak le, melyek számos egymást követő és/vagy egyidejűleg történő lépésből állnak. Sok esetben fény és/vagy katalizátorok hatására jelentősen megváltozik e reakciórendszerek viselkedése. Célunk annak tisztázása, hogy milyen lépéseken és milyen átmenetileg képződő vegyületeken keresztül játszódnak le ezek a folyamatok. A reakciók tanulmányozása számos kihívást rejt magában. Sok esetben speciális kísérleti módszerek alkalmazására van szükségessé. Gyakran a másodperc töredéke alatt lejátszódó folyamatokat kell követni, vagy kis koncentrációban képződő rövid élettartamú anyagfajtákat kell azonosítani. Általában e vegyületek koncentrációját nagy, akár néhány milliószoros feleslegben jelenlévő egyéb komponensek mellett kell meghatározni. Munkánk során számos kísérleti technikával vizsgáljuk ezeket a rendszereket, majd az adatokat együttesen, nagy teljesítményű számítási módszerekkel értékeljük ki. A reakciók részleteinek, azaz mechanizmusának megismerése több lehetőséget is kínál a környezeti folyamatok befolyásolására, ipari oxidációs technológiák szabályozására, új hatékony és környezetbarát megoldások kidolgozására.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

This project is based on the broad expertise of our research group in reaction kinetics and mechanisms. Over the last three decades, we have clarified the intimate details of many redox reactions and also identified further problems related to the redox chemistry of strong inorganic oxidants. In this project, we will study the oxidation reactions of peroxo and oxychlorine compounds. We will also investigate the effects of catalysts and illuminating light in these systems. The most efficient catalysts will be used to functionalize silica aerogels. We will explore how immobilization affects the activity of the catalysts. The studied reactions are expected to exhibit complex kinetic patterns requiring the use of complementary experimental and evaluation methods. We will adapt robust analytical methods for monitoring the concentration profiles of the reactants, reactive intermediates and products as a function of time. These methods will be suitable for simultaneous determination of major and minor components in the reaction mixtures. The project includes the following tasks: i) identification and characterization of reactive intermediates; ii) detailed kinetic description of the reactions and establishing the rate laws for the individual reaction steps; iii) identification of the dominant reaction paths; iv) exploring the kinetic couplings between the photochemical and thermally activated reaction steps in photoinduced reactions; v) exploring how kinetic couplings between the competing paths affect the stoichiometry; vi) preparation of functionalized silica aerogels. Our goal is to establish the reaction mechanisms on the basis of comprehensive kinetic models.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The reactions of peroxo and oxychlorine compounds show complex kinetic properties which are due to the formation and subsequent reactions of reactive intermediates. The reactions of the intermediates with each other and the reactants open competing reaction paths. The relative kinetic weighs of these paths strongly depend on the conditions applied. The concentration ratios of the products over the course of the reaction and the final stoichiometry are kinetically controlled. The identification and proper characterization of the reactive intermediates are essential to understand the kinetic features of these reactions. We will use dedicated methods – stopped-flow method, flash photolysis, ESI-MS etc. – for this purpose. Whenever it is possible, we will generate reactive intermediates selectively by photochemical methods. This makes possible to study certain reaction paths independently, without the interference of other reaction steps. The concentration profiles of the reactants, intermediates and final products as a function of time will be studied in detail. In spite of the complex kinetic nature of these reactions, we will use well established simple kinetic methods whenever it is feasible. The initial rate method and kinetic studies under pseudo-first-order conditions will be used to understand some basic kinetic features. In general, simple kinetic expressions are not applicable for complete description of complex redox reactions. Thus, all experimental data will be fitted simultaneously on the basis of comprehensive kinetic models. This will lead to coherent interpretation of the observations. The results will also be used to design new heterogeneous catalysts.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The kinetic models postulated for complex redox reactions will provide appropriate interpretation of the experimental observations. At the same time, they also will predict the behavior of these reactive systems under various conditions. Understanding the kinetic couplings between various reaction steps offers a possibility to regulate the reactions more efficiently. Optimizing the formation of the reactive intermediates and controlling the product distribution are of outmost theoretical and practical importance. We will study redox reactions which are significant in environmental chemistry, in biological systems and in industrial oxidation technologies. The results will serve as a firm basis for efficient practical applications of these oxidants and also developing or improving economic and environmentally friendly technologies. We will produce functionalized silica aerogels with catalytically active substances and test the possibilities of using them as new heterogeneous catalysts in practical applications.
In reaction kinetics, complex redox reactions are frequently studied by introducing simplifications and unjustified approximations. This practice often yields faulty or biased results. We will demonstrate that only the use of a great variety of experimental methods and simultaneous evaluation of all experimental data can provide appropriate description of the complex kinetic phenomena. The direct reactions between the catalysts and the oxidants are important parts of catalytic redox cycles. The same reactions are often responsible for the degradation of the catalysts, i.e. for the loss of catalytic activity. Independent studies on these reaction will lead to improved description of the catalytic systems. Selective photochemical generation of the reactive intermediates will open new ways to study some of the subsystems of a complex redox reaction independently. Ultimately, this will result in more sophisticated mechanisms for the overall reactions than reported before. The kinetic approach used for investigating homogeneous reactions will also be utilized in heterogeneous systems leading to a novel interpretation of surface kinetic phenomena.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

In recent years, the reactions of strong oxidants, such as peroxo and oxychlorine compounds, have received considerable attention. Many reactions of these compounds play a positive role in affecting the quality of the environment. Still, mainly the negative aspects of the chemistry of these species are considered by the public. It is not recognized that the same species are important in oxidation technologies, disinfection, water treatment and living organisms. The corresponding reactions feature complex kinetic behavior due to simultaneous occurrence of competing reaction steps. Illumination by light and/or the presence of catalysts may have strong impacts on these reactions. Our goal is to clarify how exactly these reactions proceeds, i.e. the identification of the main reaction steps and the dominant reactive intermediates. These studies require the use of specific experimental methods. Sometimes we need to monitor fast reactions which go to completion within a fraction of a second. The identification and characterization of short-lived intermediates are also necessary. Quite often the concentration of these species need to be determined in the large excess of other components. We will study these systems by using various experimental techniques and evaluate all experimental data simultaneously with sophisticated computational methods. Understanding the details, i.e. the mechanisms, of these reactions offers new possibilities for influencing environmental processes, controlling industrial technologies and developing new environmentally friendly practical applications. We will also explore the chemical background of several biologically relevant redox processes.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Részletes leírását adtuk az N-klóraminosavak képződés- és bomláskinetikájának, azonosítottuk a reakciókban képződő köztitermékeket és termékeket. Alkalmasan megválasztott peptidek és Ni(II) közötti komplexképződési reakciókat tanulmányozva modelleztük a NiSOD szuperoxid dizmutáz enzim kötőhelyét. Vizsgáltuk ezen komplexek SOD aktivitását. Igazoltuk, hogy a Fe(II)/Fe(III) – S(IV) – levegő rendszer alkalmas nyersvizekben a szerves szennyeződések koncentrációjának csökkentésére. Optimalizáltuk a folyamat lejátszódását szabályozó kísérleti paramétereket. Előállítottunk és részletesen jellemeztünk számos szubsztituált 1,10-fenantrolin mono-N-oxidját. Kinetikai modellt dolgoztunk ki TiO2 nanorészecskék képződésének értelmezésére vizes szuszpenzióban. Szilika –zselatin hibrid aerogéleket állítottunk elő, melyek alkalmasak vízből a Hg(II) szelektív adszorpciójára. Állatkísérletekkel igazoltuk, hogy mezopórusos aerogél mikrorészecskék hatékony gyógyszerhordozók, melyek a nyirokrendszeren keresztül képesek a hatóanyag szállítására. Vizsgáltuk az aerogélek alkalmazási lehetőségét aromaanyagok növényekből történő kivonására szuprkritikus CO2 felhasználásával. Bemutattuk, hogy a hagyományos SEM vizsgálatok során a mintán az aranybevonat létrehozása összességében torzíthatja a vizsgált szerkezetre kapott információt.
Results in English
We have provided detailed description of the formation and decomposition kinetics of N-chloro amino acids. The intermediates and products of these reactions have been identified. The bonding site of the NiSOD enzyme has been modelled by investigating the complex formation reactions between Ni(II) and selected peptides. The SOD activity of these complexes has also been studied. We have confirmed that the concentration of organic pollutants can efficiently be decreased in source waters by adding Fe(II)/Fe(III) and sulfite ion to the water while purging it with air. We have synthesized and characterized a series of mono-N-oxides of substituted 1,10-phenanthrolines. An advanced kinetic model was developed for the interpretation of the formation of TiO2 nano-particles in aqueous suspension. We have synthesized hybrid silica-gelatin aerogels which are suitable for selective adsorption of Hg(II) from aqueous solution. In animal experiments, it has been confirmed that mesoporous aerogels are efficient drug delivery devices via the lymphatic circulation. We have demonstrated that functionalized silica aerogels can be used as a new type of aroma storage materials and as selective and tunable adsorbents for the extraction and enrichment of active components from a complex matrix. We have demonstrated that gold sputtering may cause morphological artifacts in SEM studies.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124983
Decision
Yes





 

List of publications

 
A. Truzsi, J. Elek, I. Fábián: Sulfur(IV) assisted oxidative removal of organic pollutants from source water, ENVIRON POLLUT 294, 1, 2022
D. Bonczidai-Kelemen, G. Sciortino, N.V. May, E.Garribba, I. Fábián, N. Lihi: Introducing the penicillamine moiety into a metallopeptide mimicking the NiSOD enzyme: electronic and kinetic effects., INORG CHEM FRONTIERS 9, 310-322, 2022
J. Devonport, N. Bodnár, A. McGown, M.B. Maina, L.C. Serpell, C. Kállay, J. Spencer, G.E. Kostakis: Salpyran: A Cu(II) Selective Chelator with Therapeutic Potential, Inorg. Chem. 60, 15310, 2021
F. Najóczki, M. Szabó, N. Lihi, A. Udvardy, I. Fábián: Synthesis and Characterization of 1,10-Phenanthroline-mono-N-oxides, MOLECULES 26, 3632, 2021
G. Király, J.C. Egu, Z. Hargitai, I. Kovács, I. Fábián, J. Kalmár, G. Szemán-Nagy: Mesoporous Aerogel Microparticles Injected into the Abdominal Cavity of Mice Accumulate in Parathymic Lymph Nodes., INT J MOL SCI 22, 9756, 2021
L. Juhász, K.E. Moldován, P. Gurikov, F. Liebner, I. Fábián, J. Kalmár, C. Cserháti: False Morphology of Aerogels Caused by Gold Coating for SEM Imaging, POLYMERS-BASEL 13 , 588., 2021
D. Bonczidai-Kelemen, N.V. May, M. Andrási, A. Gáspár, I. Fábián, N. Lihi: High enzyme activity of a binuclear nickel complex formed with the binding loops of the NiSOD enzyme, Chem. Eur. J. 26,16767-16773., 2020
F. Simon, E. Kiss, M. Szabó, I. Fábián: The chlorination of N-methyl amino acids with hypochlorous acid: kinetics and mechanisms., Chem. Res. Toxicol, 33, 2189-2196., 2020
L. Leone, M. Boccalon, G. Ferrauto, I. Fábián, Z. Baranyai, L. Tei: Acid-catalyzed proton exchange as a novel approach for the relaxivity enhancement in Gd-HPDO3A-like complexes, Chem. Sci. 11, 7829-7835., 2020
P. Herman, I. Fábián, J. KalmárAppl.: Mesoporous Silica-Gelatin Aerogels for the Selective Adsorption of Aqueous Hg(II), ACS. Appl. Nano. Mat. 3, 195-206., 2020
N. Lihi, D. Bonczidai-Kelemen, N. May, Nora; I. Fábián: The Role of the Cysteine Fragments of the Nickel Binding Loop in the Activity of the Ni(II) Containing SOD Enzyme, Inorg. Chem. 59, 4772-4780., 2020
M. Gabričević, G. Lente, I. Fábián: Kinetic Detection of Osmium(VI) Ester Intermediates during the OsO4–Mediated Aqueous Dihydroxylation of Chloroethylenes, J. Phys. Org. Chem. 33, e4045, 2020
G. Sciortino, J.-D. Maréchal, I. Fábián, N. Lihi, E. Garribba: Quantitative Analysis of Electronic Absorption Spectra of Copper(II) – Bioligand Systems: DFT and Time Dependent DFT Approaches, J. Inorg. Biochem. 204, 110953., 2020
M. Szabó, V. Bíró, F. Simon, I. Fábián: The decomposition of N-chloro amino acids of essential branched-chain amino acids: kinetics and mechanism, J. Haz. Mat. 382, 120988., 2020
M. Szabó, I. Fábián: Formation and decomposition kinetics of simple N-chloro-amino acids, European Young Chemists' Network Delegates’ Assembly, Bremen, Germany, 2019
M. Szabó, I. Fábián: Kinetics of N-chloro-amino acids formation and decomposition, Frühjahrssymposium & EYCheM Conference, Bremen, Germany, 2019
Simon, V. Bíró, M. Szabó, I. Fábián: Elágazó láncú aminosavakból képződő klóraminok bomlása, LIII. Komplexkémiai Kollokvium, Velence, 2019
N. Lihi, G. Csire, N. V. May, K. Várnagy, I. Sóvágó, I. Fábián ): NiSOD enzimmodellek fémionszabályzó sajátságai, LIII. Komplexkémiai Kollokvium, Velence, 2019
A. Forgács, K. Moldován, P. Herman, E. Baranyai, I. Fábián, G. Lente, J. Kalmár: Kinetic model for hydrolytic nucleation and growth of TiO2 nanoparticles, International Symposium on Metal Complexes (ISMEC 2019), Hajdúszoboszló, Hungary, 2019
K. Moldován, A. Forgács, P. Herman, E. Baranyai, I. Fábián, J. Kalmár: Technical aspects of following the kinetics of formation of TiO2 nanoparticles in aqueous solution., International Symposium on Metal Complexes (ISMEC 2019), Hajdúszoboszló, Hungary, 2019
A. Forgács, Z. Balogh, J. Kalmár, I. Fábián: Kinetics and mechanism of catalytic oxidation of phenol by hydrogen peroxide using Cu(II)cyclen functionalized silica aerogel catalyst, International Symposium on Metal Complexes (ISMEC 2019), Hajdúszoboszló, Hungary, 2019
V. Bíró, F. Simon, M. Szabó, I. Fábián: The decomposition of N-chloro-leucine, -isoleucine and –valine, International Symposium on Metal Complexes (ISMEC 2019), Hajdúszoboszló, Hungary, 2019
F. Najóczki, G. Bellér, A. Udvardy, M. Szabó, I. Fábián: Characterization and separation of structural isomers of 1,10-phenantroline-mono-N-oxides, International Symposium on Metal Complexes (ISMEC 2019), Hajdúszoboszló, Hungary, 2019
F. Simon, M. Szabó, I Fábián: A hipoklórossav reakciója fehérjealkotó aminosavakkal, MKE Vegyészkonferencia 2019, Eger, 2019
J. Kalmár, I. Lázár I. Fábián: Funkcionalizált aerogélek, MKE Vegyészkonferencia 2019, Eger, 2019
N Lihi, G Csire, N. V. May, K. Várnagy, I. Sóvágó, I. Fábián: Nickel Binding Abilities of NiSOD Related Peptides: Thermodynamic and Structural Features, 15th International Symposium on Applied Bioinorganic Chemistry, Nara, Japán, 2019
F. Najóczki, Sz.O. Sánta , N. Lihi, I. Fábián: Fenantrolin-mono-N-oxid nikkel(II)- és réz(II) ionokkal alkotott komplexeinek egyensúlyi vizsgálata, XLII. Kémiai Előadói Napok, Szeged, 2019
F. Simon, M. Szabó, I. Fábián: A hipoklórossav reakciója aminosavakkal : képződés és bomláskinetika, XLII. Kémiai Előadói Napok, Szeged, 2019
F. Simon, M. Szabó, I. Fábián: pH controlled byproduct formation in aqueous decomposition of N-chloro-α-alanine, J. Haz. Mat., 362, 286-293., 2019
N. Lihi, G. Csire,, B. Szakács, N.V. May, K. Várnagy, I. Sóvágó, I. Fábián: Stabilization of the Nickel Binding Loop in NiSOD and Related Model Complexes: Thermodynamic and Structural Features, Inorg. Chem. 58, 1414-1424., 2019
E. Győri, A. Varga, I. Fábián, I. Lázár: Supercritical CO2 Extraction and Selective Adsorption of Aroma Materials of Selected Spice Plants in Functionalized Silica Aerogels, J. Supercrit. Fluids, 148, 16-23., 2019
G. Csire, A. Kolozsi, T. Gajda, G. Pappalardo, K. Várnagy, I. Sóvágó, I. Fábián, N. Lihi Dalton Trans. 2019, 48, 6217-6227.: The ability of the NiSOD binding loop to chelate zinc(II): the role of the terminal amino group in the enzymatic functions, Dalton Trans. 48, 6217-6227., 2019
M. Szabó, F. Simon, I. Fábián: The formation of N-chloramines with proteinogenic amino acids, Wat. Res. 165, 114994., 2019
P. P. Fehér, M. Purgel, A. Lengyel, A. Stirling, I. Fábián: The mechanism of monochloramine disproportionation under acidic conditions, Dalton Trans.. 48, 16713-16721., 2019
M. Szabó, V. Bíró, F. Simon, I. Fábián: The decomposition of N-chloro amino acids of essential branched-chain amino acids: kinetics and mechanism, J. Haz. Mat. 382, 120988., 2020
G. Sciortino, J.-D. Maréchal, I. Fábián, N. Lihi, E. Garribba: Quantitative Analysis of Electronic Absorption Spectra of Copper(II) – Bioligand Systems: DFT and Time Dependent DFT Approaches, J. Inorg. Biochem. 204, 110953., 2020
M. Gabričević, G. Lente, I. Fábián: Kinetic Detection of Osmium(VI) Ester Intermediates during the OsO4–Mediated Aqueous Dihydroxylation of Chloroethylenes, J. Phys. Org. Chem. 33, e4045, 2020
P. Herman, I. Fábián, J. KalmárAppl.: Mesoporous Silica-Gelatin Aerogels for the Selective Adsorption of Aqueous Hg(II), Nano. Mat. 3, 195-206., 2020
N. Lihi, D. Bonczidai-Kelemen, N. May, Nora; I. Fábián: The Role of the Cysteine Fragments of the Nickel Binding Loop in the Activity of the Ni(II) Containing SOD Enzyme, Inorg. Chem. 59, 4772-4780., 2020
L. Leone, M. Boccalon, G. Ferrauto, I. Fábián, Z. Baranyai, L. Tei: Acid-catalyzed proton exchange as a novel approach for the relaxivity enhancement in Gd-HPDO3A-like complexes, Chem. Sci. 11, 7829-7835., 2020
F. Simon, E. Kiss, M. Szabó, I. Fábián: The chlorination of N-methyl amino acids with hypochlorous acid: kinetics and mechanisms., Chem. Res. Toxicol, 33, 2189-2196., 2020
D. Bonczidai-Kelemen, N.V. May, M. Andrási, A. Gáspár, I. Fábián, N. Lihi: High enzyme activity of a binuclear nickel complex formed with the binding loops of the NiSOD enzyme, Chem. Eur. J. 26,16767-16773., 2020
S. Aime, S. Baroni, D.D. Castelli, E. Brücher, I. Fábián, S.C. Serra, A.F. Mingo, R. Napolitano, L. Lattuada, F. Tedoldi, Z. Baranyai: Exploiting the Proton Exchange as an Additional Route to Enhance the Relaxivity of Paramagnetic MRI Contrast Agents, Inorg. Chem., 57, 5567 - 5574, 2018
A. Forgács, K. Moldován, P. Herman, E. Baranyai, I. Fábián, G. Lente, J. Kalmár: A Kinetic Model for the Hydrolytic Nucleation and Growth of TiO2 Nanoparticles, J. Phys. Cem. C, 122, 19161 - 19170., 2018
F. Simon, M. Szabó, I. Fábián: pH controlled byproduct formation in aqueous decomposition of N-chloro-α-alanine, J. Haz. Mat., 362, 286-293., 2019
M. Szabó, D. Angyal, I. Fábián: The reaction between hypochlorous acid and chlorite ion: stoichiometry and kinetics, Young Researchers' International Conference on Chemistry and Chemical Engineering (YRICCCE II), Budapest, Hungary,, 2018
M. Szabó, I. Fábián: The reactions of hypochlorous acid with amino acids, Young Researchers' International Conference on Chemistry and Chemical Engineering (YRICCCE II), Budapest, Hungary, 2018
N. Lihi, B. Pataki, G. Csire B. Szakács, K. Várnagy, I. Sóvágó, I. Fábián: A NiSOD enzim fémkötő szakaszának vizsgálata (The investigation of the metal binding site of the NiSOD enzyme), Komplexkémiai Kollokvium, Balatonvilágos, 2018
N. Lihi, B. Pataki, G. Csire, I. Fábián, I. Sóvágó: Equilibrium and thorough spectroscopic characterization of the complex formation processes of NiSOD enzyme fragments, International Symposium on Metal Complexes (ISMEC18), Firenze, Italy, 2018
M. Szabó, D. Angyal, I. Fábián: Stoichiometic and kinetic studies on the HOCl – ClO2− reaction: A novel approach, European Colloquium on Inorganic Reaction Mechanisms, Barcelona, Spain, 2018
N. Lihi, I. Sóvágó, I. Fábián: Complex formation processes of NiSOD peptide fragments: thermodynamic, structural and kinetic features, European Colloquium on Inorganic Reaction Mechanisms, Barcelona, Spain, 2018
M. Szabó, F. Simon, I. Fábián: Substituent effects in the decomposition of N-chloro-amino acids: kinetics and mechanism, European Colloquium on Inorganic Reaction Mechanisms, Barcelona, Spain,, 2018
M. Szabó, I. Fábián: The comparative study of the formation and decomposition kinetics of N-chloro-amino acids, 7th EuCheMS Chemistry Congress, Liverpool, UK, 2018
I. Fábián, M. Szabó: Formation and decomposition kinetics of simple N-chloro-amino acids, 7th EuCheMS Chemistry Congress, Liverpool, UK, 2018
P. Veres, M. Kéri, A. Forgács, I. Lázár, I. Fábián, J. Kalmár: Aerogel based drug delivery systems – Relationship between matrix structure and release mechanism, 7th EuCheMS Chemistry Congress, Liverpool, UK, 2018
M .Szabó, D. Angyal, I. Fábián: A klorition – hipoklórossav reakció (The reaction between chlorite ion and hypochlorous acid), XLI. Kémiai Előadói Napok, Szeged, 2018
F. Simon, M. Szabó, I. Fábián: N-klór-α-alanin és szubsztituált származékainak képződés- és bomláskinetikája (The formation and decomposition kinetics of N-klór-α-alanine and its substituted derivative, XLI. Kémiai Előadói Napok, Szeged, 2018
S. Aime, S. Baroni, D.D. Castelli, E. Brücher, I. Fábián, S.C. Serra, A.F. Mingo, R. Napolitano, L. Lattuada, F. Tedoldi, Z. Baranyai: Exploiting the Proton Exchange as an Additional Route to Enhance the Relaxivity of Paramagnetic MRI Contrast Agents, Inorg. Chem., 57, 5567 - 5574, 2018
A. Forgács, K. Moldován, P. Herman, E. Baranyai, I. Fábián, G. Lente, J. Kalmár: A Kinetic Model for the Hydrolytic Nucleation and Growth of TiO2 Nanoparticles, J. Phys. Cem. C, 122, 19161 - 19170., 2018
F. Simon, M. Szabó, I. Fábián: pH controlled byproduct formation in aqueous decomposition of N-chloro-α-alanine, J. Haz. Mat., 362, 286-293., 2019
N. Lihi, G. Csire,, B. Szakács, N.V. May, K. Várnagy, I. Sóvágó, I. Fábián: Stabilization of the Nickel Binding Loop in NiSOD and Related Model Complexes: Thermodynamic and Structural Features, Inorg. Chem. 58, 1414-1424., 2019
E. Győri, A. Varga, I. Fábián, I. Lázár: Supercritical CO2 Extraction and Selective Adsorption of Aroma Materials of Selected Spice Plants in Functionalized Silica Aerogels, J. Supercrit. Fluids, 148, 16-23., 2019
G. Csire, A. Kolozsi, T. Gajda, G. Pappalardo, K. Várnagy, I. Sóvágó, I. Fábián, N. Lihi Dalton Trans. 2019, 48, 6217-6227.: The ability of the NiSOD binding loop to chelate zinc(II): the role of the terminal amino group in the enzymatic functions, Dalton Trans. 48, 6217-6227., 2019
M. Szabó, F. Simon, I. Fábián: The formation of N-chloramines with proteinogenic amino acids, Wat. Res. 165, 114994., 2019
P. P. Fehér, M. Purgel, A. Lengyel, A. Stirling, I. Fábián: The mechanism of monochloramine disproportionation under acidic conditions, Dalton Trans.. 48, 16713-16721., 2019
M. Szabó, V. Bíró, F. Simon, I. Fábián: The decomposition of N-chloro amino acids of essential branched-chain amino acids: kinetics and mechanism, J. Haz. Mat. 382, 120988., 2020
G. Sciortino, J.-D. Maréchal, I. Fábián, N. Lihi, E. Garribba: Quantitative Analysis of Electronic Absorption Spectra of Copper(II) – Bioligand Systems: DFT and Time Dependent DFT Approaches, J. Inorg. Biochem. 204, 110953., 2020
F. Najóczki, G. Bellér, M. Szabó, I. Fábián: Substituent effect on the N-oxidation of 1,10-phenantroline derivates by peroxomonosulfate-ion, Young Researchers' International Conference on Chemistry and Chemical Engineering (YRICCCE II), Budapest, Hungary,, 2018
K. Moldován, A. Forgács, P. Herman, E. Baranyai, I. Fábián, J. Kalmár: Technical aspects of following the kinetics of formation of TiO2 nanoparticles in aqueous solution, 11th Conference on Colloid Chemistry, Eger, Hungary,, 2018
P. Veres, M. Kéri, A. Forgács, I. Lázár, I. Fábián, J. Kalmár: Aerogel based drug delivery systems – Relationship between matrix structure and release mechanism, Aerogel Seminar 2018, Hamburg, Germany, 2018




Back »