mall body transport and the initial conditions for planetesimal formation  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
125015
Type K
Principal investigator Kiss, Csaba
Title in Hungarian Kisbolygók migrációja és a bolygókezdemények keletkezésének kezdeti feltételei
Title in English mall body transport and the initial conditions for planetesimal formation
Keywords in Hungarian Neptunuszon túli égitestek, trójai és Hilda kisbolygók, kettős rendszerek
Keywords in English trans-Neptunian objects, Trojan and Hilda asteroids, binary systems
Discipline
Astronomy (Council of Physical Sciences)100 %
Ortelius classification: Astrophysics
Panel Physics
Department or equivalent Konkoly Thege Miklós Astronomical Institute (Research Centre for Astronomy and Earth Sciences)
Participants Dobos, Vera Zsuzsa
Marton, Gábor
Moór, Attila Csaba
Pál, András
Regály, Zsolt
Sárneczky, Krisztián
Szabó M., Gyula
Szakáts, Róbert
Takácsné Farkas, Anikó Ildikó
Vanyó, József
Verebélyi, Erika
Starting date 2017-09-01
Closing date 2022-02-28
Funding (in million HUF) 46.572
FTE (full time equivalent) 21.30
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A fő aszteroida öv, a bolygóközi por és a Neptunuszon túli kis égitestek mind annak a törmelékkorongnak a maradványai, amiből naprendszerünk bolygói 4,5 milliárd évvel ezelőtt kialakultak. Az az anyag és azok az égitestek amiket ma figyelhetünk meg nem feltétlenül alakultak ki mai helyükön. A korai naprendszerben az anyag átrendeződése jelentősen megváltoztatta annak arculatát. Bár ma már nem történnek ilyen kataklizmikus események, ennek ellenére megfigyelhetjük az anyag mozgását a mai híg törmelékkorong különböző zónái között. Pályázatunkban a korai és a mostani Naprendszerben történő anyagmozgások fő mechanizmusait szeretnénk tanulmányozni. Eredményeink segíthetik annak megértését, hogy milyen folyamatok játszottak szerepet az ősi naprendszer fejlődésében és azonosíthatjuk azokat a fő folyamatokat, melyek napjainkban alakítják a törmelékkorongot. A dinamikai szimulációkon kívül ez csak úgy valósítható meg, ha tanulmányozzuk azokat az objektumokat a Naprendszer különböző helyein, amelyek jó nyomjelzői lehetnek ezen folyamatoknak. Az kettős rendszerek tulajdonságai, az égitestek forgási tulajdonságai, a felszín jellemzői mind fontos nyomjelzői a keletkezési körülményeknek. A megfigyelések mellett a belső szerkezet illetve az égitestek körüli por létrejöttének és evolúciójának szimulációja is segíti a keletketzési körülmények megértését. Ezek a folyamatok nemcsak a Naprendszerben, hanem a más csillagok körüli törmelékkorongok viszgálatának is fontos elemei.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A fő kérdés, melyre választ keresünk, hogy mik azok a jelentős folyamatok melyek újraformálták naprendszerünket annak keletkezése után és hogy mik ezek a folyamatok napjainkban. Ezt az átfogó kérdést úgy próbáljuk megválaszolni, hogy közben a következő kérdésekre keressük a válaszokat:

- Mely folyamat -együtt keletkezés vagy befogás- volt a felelős az óriásbolygók körül megfigyelhető irreguláris hold rendszerek és a Jupiter Trójai és Hilda kisbolygóinak kialakulásáért?
- Melyek azok a helyek, ahol valószínűsíthetjük ezeknek a kis égitesteknek a kialakulását?
- Ezek a rendszerek hogyan fejlődtek az elmúlt 4 milliárd év alatt?
- Mi a legfontosabb mechanizmus (befogás vagy ütközések) a nagy és közepes méretű Kuiper-öv égitestek keletkezésében? Hogyan kapcsolódik ez a belső szerkezethez?
- A Neptunuszon túli régió rezonáns pályái hogyan töltődtek fel?
- Vannak-e az extrém Kentaur populációban olyan tagok melyek a belső naprendszerben alakultak ki?
- Mik a fő fizikai paraméterei azoknak a Kenaturoknak, amik a legnagyobb valószínűséggel keresztezhetik a Föld pályáját?
- Az extrém Kentaur populáció tagjai hasonlítanak-e a hagyományos Kentaurokra?
- Homogén-e az extrém Kentaur populáció, vagy különböző típusú és kialakulási helyű objektumokból áll?
- Megfigyelhetünk-e hasonló folyamatokat más csillagok körüli törmelékkorongokban?
- Melyik az a fő folyamat ami módosítani tudja ezen égitestek pályáját?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A törmelékkorongok dinamikai fejlődésének és átalakulásának vizsgálata nagyon versenyképes terület, vonatkozzon ez más csillagok körüli korongokra, vagy éppen a saját Naprendszerünk különböző korong komponenseire. Számtalan kutatócsoport dolgozik hasonló területen, főleg az Egyesült Államokban (például M. Schwamb, S. Sheppard, C. Trujillo), de más módszereket alkalmazva. A megfelelő módszerek használata (megfigyelések és modellezés) az objektumok karakterizálására nélkülözhetetlen céljaink elérésében. A mi kutatócsoportunk megfelelő tapasztalatú és képességű emberekből áll ehhez.

Az elmúlt pár évben a "TNOs are Cool!" projekt kiváló eredményeket hozott ezen a területen, melynek jelen pályázat tagjai is részesei voltak. Eredményeink azóta megkerülhetetlenek ezen a tudományterületen. Szerepünk ezen a területen tovább erősödött a K2 misszió (Kepler űrtávcső) által nyújtott új lehetőségekkel. A mi csoportunk volt az első és eddig az egyetlen amely Kepler adatokból naprendszerbeli objektumokat vizsgált és eredményeket publikált. Ezen felül a Kepler adatok és infravörös mérések együttes használata egy új szintjét jelentette a naprendszerbeli égitestek vizsgálatának. Más csoport, tudomásunk szerint, jelenleg nem rendelkezik ezekkel a képességekkel. Ennek segítségével és ezen pályázat támogatásával lehetőségünk van vezető szerephez jutni ezen a területen.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Naprendszerünk különböző alkotóelemei, a bolygók, holdjaik, a kisbolygók és az üstökösök más elrendezésben voltak jelen a Naprendszer kialakulásakor, mint ma. Annak idején a bolygók pályái nem voltak olyan stabilak, mint napjainkban, gravitációjukkal jelentősen módosították (perturbálták) egymás pályáit. Ezek az átrendeződések a kisebb égitestekre is hatással voltak és sokuk elhagyta eredeti pályáját, hogy a naprendszer egy másik részén állapodjon meg. Azt gondoljuk, hogy ezeknek az eseményeknek a lenyomata megőrződött a kis égitestek néhány csoportjának bizonyos tulajdonságaiban. Vizsgálatukkal megállapíthatjuk, hogy ezek a kis égitestek honnan jöttek és hol születtek. Ennek segítségével megérthetjük hogyan keletkezett Naprendszerünk 4,5 milliárd éve. Eredményeink ezen kívül kiindulási pontként szolgálhatnak a jövő nagy űrtávcsöves misszió számára, például a James Webb űrtávcső Naprendszeres megfigyeléseihez.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

In this application we propose to study the main material transport routes in the early Solar system and today. The results are going to provide clues to the understanding of dynamical and physical processes in early times and will identify the main processes that shape our debris disk nowadays. We aim to perform this study by comparing the physical properties of objects and material at different locations/orbits in the Solar system. This should reflect the properties of the originating bodies and the ambient conditions at the initial locations. We propose to perform this goal by selecting and studying some relevant group of small bodies that are thought to be the probes of these processes. We study binary systems in the Kuiper belt, investigate the rotational properties, determine the thermal characteristics and surface composition of various small body populations. In addition to local observational infrastructure we use data from the Hubble, Herschel and Kepler space telescopes and large ground-based facilities, and also the upcoming James Webb Space Telescope. This observational study is supplemented by simulations of the internal structure of dwarf planets and the survival of dust in the ring systems of Centaurs and Kuiper belt objects. Transport processes and initial conditions of planetesimal formation are also the key inputs for the study of exosolar debris disk systems that we can typically observe at early stages of their evolution, in contrast to our ∼4.5 Gyr old Solar system.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main questions our study aims to answer are what the main processes were that reshaped the Solar system after formation and what these processes are today. We answer this global question by answering some more specific questions, including:

- Which mechanism -- co-formation or caputure -- was responsible for the formation of the satellite swarm systems of the giant planets and that of the Jupiter Trojans and Hilda family asteroids?
- What were the likely original formation locations of these bodies?
- How did these systems evolved in the last 4 billion years?
- What is the main process (capture or impacts) in the formation of large and mid-sized Kuiper belt objects? How is it related to the internal structure?
- How did the resonant orbits in the trans-Neptunian region become populated?
- Are there bodies in the extreme Centaur population that were born in the inner Solar system?
- Are the extreme Centaurs similar to or different from the 'usual' Centaur population?
- Is the extreme Centaur population is homogeneous, or consits of objects of different kind with various formation locations?
- Can we see similar processes in exosolar debris disk systems?
- What is the main process that keeps these objects in orbit and what process can divert them?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The investigation of the dynamical restructuring in debris disks is a highly competitive field, both studying exosolar system and the different components of the disk in our Solar system. There are numberous teams, mainly in the US, that work on topics similar to those described in this proposal (e.g. M. Schwamb, S. Sheppard, C. Trujillo), however, using different tools. The right combination of methods for object characterisation (from observations to modeling) are essential in achieving our goals. In our team we have the right combination of team members with different skills and expertise.

In the last few years the "TNOs are Cool!" project delivered excellent results in these fields, with an important contribution of our proposal team, making our results unavoidable in this field. Our position is further strengthened by the recent application of K2 (Kepler) data for a large number of objects -- our team is the first (and so far the only) one that managed to publish results on Solar systems objects based on K2 data. In addition, the synergy of this data with the thermal infrared provides a new level of characterisation -- other teams do not have these capabilities at the moment. This offers us a great possibility that, with the support of the present proposal, our team would become a leader in this field.

Also, the study of extreme Centaurs is a relatively new but promising topic, where our large observing program could be major milestone, as no systematic study of this object class has been performed so far.

Our team is also member is international cooperations, with institutions in the USA, Germany, Spain, etc., and via these collaborations we cover a significant number of scientists working in these fields.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The Solar system -- the planets, their moons, the asteroids and comets -- showed a different configuration at the time of the Solar system formation than today. At that time the orbits of the planets were not as stable as today, and they modified (perturbed) each others' orbit around the Sun via gravitational forces notably. These rearrengments also had a significant effect on the smaller bodies as many of them were forced to leave their original places and resettle at another location. We think that the memories of these events are kept in some properties of some groups of small bodies. By studying these characteristics, we can find out were these bodies may have come from, and what were their birth places. This will help us to understand the processes that formed our Sun and the planets some 4.5 billion years ago. Our results will also serve as an input for the large space telescope mission of the near future, like the James Webb Space Telescope.





 

Final report

 
Results in Hungarian
The main goal of our project was to determine physical characteristics for a large number of small bodies in various populations, and to perform detailed studies on some selected targets, to get a more comprehensive picture on their formation and evolution. Determination of rotational characteristics of various small body populations using space telescope data has been our major research topic and our team has gained a world-leading position in this field. Our result that in most small body populations the number of slowly rotating bodies has previously been underestimated has since been confirmed by data from other large surveys, and triggered a reconsideration of the possible formation mechanisms of these bodies. Detailed studies of individual targets indicated that a reassessment of the dwarf planet definition may be necessary in the inner solar system; it is also suggested that there is a common density of transneptunian dwarf planets, as predicted by formation theories. Stellar occultations have been used to obtain accurate shape and size for Centaurs and trans-Neptunian objects, and led to the discovery of the ring of the dwarf planet Haumea. Thermal emission measurements of Kuiper belt objects confirmed the status of members of the Haumea collisional family, and showed that the albedo-colour bimodality also exists among scattered disc and resonant objects, further strengthening the evidence for a compositional discontinutity in the early Solar system at ~20 au.
Results in English
Projektünk célja nagy számú, különböző populációkhoz tartozó kis égitest fizikai tulajdonságainak meghatározása, valamint egyedi égitestek részletes vizsgálta volt annak érdekében, hogy átfogó képet kaphassunk kialakulásukról és fejlődésükről. A forgási tulajdonságok meghatározása űrtávcsöves adatok alapján az egyik legmeghatározóbb része volt kutatásainknak, és ebben a témában sikerült vezető pozíciót elérnünk. Azt az eredményünket, hogy a korábbi felmérések szinte minden populációban alábecsülték a lassan forgó égitestek számát időközben más felmérések is megerősítették, és ennek alapján újragondolták a kapcsolódó keletkezési elméleteket is. Az egyedi égitestek részletes tanulmányozása arra mutatott rá, hogy a törpebolygó státusz definíciójának újragondolására lehet szükség a belső Naprendszerben, valamint, hogy a Neptunuszon túli törpebolygók esetében létezik egy közös átlagos sűrűség, ami bizonyos keletkezési elméletek előrejeleztek. Csillagfedések segítségével pontos alakot és méretet kaptunk több kentaurra és Neptunuszon túli égitestre, valamint felfedeztük a Haumea törpebolygó gyűrűrendszerét. A Kuiper-övbeli égitestek termális emissziójának tanulmányozása megerősítette több égitest Haumea ütközési csaláshoz való tartozását, és megmutatta, hogy az albedo-szín bimodalitás létezik a szórt korong és rezonáns égitestek között is, ami tovább erősíti azt az elképzelést, hogy léteznie kellett egy összetételbeli ugrásnak a korai Naprendszerben ~20 CSE naptávolságnál.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=125015
Decision
Yes





 

List of publications

 
Kiss, Cs., Molnár, L., Pál, A. and Howell, S.B.: The Solar System as Observed by K2, The NASA Kepler Misson, ed. S.B. Howell, 2020
Ortiz, J. L.; Santos-Sanz, P.; Sicardy, B.; Benedetti-Rossi, G.; Bérard, D.; Morales, N.; Duffard, R.; Braga-Ribas, F.; Hopp, U.; Ries, C.; Nascimbeni, V.; Marzari, F.; Granata, V.; Pál, A.; Kiss, C.; Pribulla, T.; Komžík, R.; Hornoch, K.; Pravec, P.; Bacci, P.; Maestripieri, M.; Nerli, L.; Mazzei, L.; Bachini, M.; Martinelli, F.; Succi, G.; Ciabattari, F.; Mikuz, H.; Carbognani, A.; Gaehrken, B.; Mottola, S.; Hellmich, S.; Rommel, F. L.; Fernández-Valenzuela, E.; Campo Bagatin, A.; Cikota, S.; Cikota, A.; Lecacheux, J.; Vieira-Martins, R.; Camargo, J. I. B.; Assafin, M.; Colas, F.; Behrend, R.; Desmars, J.; Meza, E.; Alvarez-Candal, A.; Beisker, W.; Gomes-Junior, A. R.; Morgado, B. E.; Roques, F.; Vachier, F.; Berthier, J.; Mueller, T. G.; Madiedo, J. M.; Unsalan, O.; Sonbas, E.; Karaman, N.; Erece, O.; Koseoglu, D. T.; Ozisik, T.; Kalkan, S.; Guney, Y.; Niaei, M. S.; Satir, O.; Yesilyaprak, C.; Puskullu, C.; Kabas, A.; Demircan, O.; Alikakos, J.; Charmandaris, V.; Leto, G.; Ohlert, J.; Christille, J. M.; Szakáts, R.; Takácsné Farkas, A.; Varga-Verebélyi, E.; Marton, G.; Marciniak, A.; Bartczak, P.; Santana-Ros, T.; Butkiewicz-Bąk, M.; Dudziński, G.; Alí-Lagoa, V.; Gazeas, K.; Tzouganatos, L.; Paschalis, N.; Tsamis, V.; Sánchez-Lavega, A.; Pérez-Hoyos, S.; Hueso, R.; Guirado, J. C.; Peris, V.; Iglesias-Marzoa, R.: The size, shape, density and ring of the dwarf planet Haumea from a stellar occultation, Nature, Volume 550, Issue 7675, pp. 219-223 (2017), 2017
Kovács, T. & Regály, Zs: Dynamics of Haumea's dust ring, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 479, Issue 4, p.4560-4565, 2018
Szabó, Gy. M.; Kiss, Cs.; Pinilla-Alonso, N.; Hsiao, E. Y.; Marion, G. H.; Györgyey Ries, J.: Surface Ice and Tholins on the Extreme Centaur 2012 DR30, The Astronomical Journal, Volume 155, Issue 4, article id. 170, 8 pp., 2018
Molnár, L.; Pál, A.; Sárneczky, K.; Szabó, R.; Vinkó, J.; Szabó, Gy. M.; Kiss, Cs.; Hanyecz, O.; Marton, G.; Kiss, L. L.: Main-belt Asteroids in the K2 Uranus Field, The Astrophysical Journal Supplement Series, Volume 234, Issue 2, article id. 37, 10 pp., 2018
Rebollido, I.; Eiroa, C.; Montesinos, B.; Maldonado, J.; Villaver, E.; Absil, O.; Bayo, A.; Canovas, H.; Carmona, A.; Chen, Ch.; Ertel, S.; Garufi, A.; Henning, Th.; Iglesias, D. P.; Launhardt, R.; Liseau, R.; Meeus, G.; Moór, A.; Mora, A.; Olofsson, J.; Rauw, G.; Riviere-Marichalar, P.: The co-existence of hot and cold gas in debris discs, Astronomy & Astrophysics, Volume 614, id.A3, 14 pp., 2018
Pál, A.; Molnár, L.; Kiss, Cs.: TESS in the Solar System, Publications of the Astronomical Society of the Pacific, Volume 130, Issue 993, pp. 114503, 2018
Vilenius, E.; Stansberry, J.; Müller, T.; Mueller, M.; Kiss, C.; Santos-Sanz, P.; Mommert, M.; Pál, A.; Lellouch, E.; Ortiz, J. L.; Peixinho, N.; Thirouin, A.; Lykawka, P. S.; Horner, J.; Duffard, R.; Fornasier, S.; Delsanti, A.: "TNOs are Cool": A survey of the trans-Neptunian region. XIV. Size/albedo characterization of the Haumea family observed with Herschel and Spitzer, Astronomy & Astrophysics, Volume 618, id.A136, 2018
Kiss, Cs.; Marton, G.; Parker, A.H.; Grundy, W.; Farkas-Takács, A.; Stansberry, J.; Pál, A.; Müller, Thomas; Noll, Keith S.; Schwamb, Megan E.; Barr, Amy C.; Young, L.A.; Vinko, J.: The mass and density of the dwarf planet (225088) 2007 OR10, Icarus, Volume 334, in press, 2019
Müller, T.; Kiss, Cs.; Ali-Lagoa, V.; Ortiz, J. L.; Lellouch, E.; Santos-Sanz, P.; Fornasier, S.; Marton, G.; Mommert, M.; Farkas-Takacs, A.; Thirouin, A.; Vilenius, E.: Haumea's thermal emission revisited in the light of the occultation results, Icarus, Volume 334, in press, 2019
Alí-Lagoa, V.; Müller, T. G.; Kiss, C.; Szakáts, R.; Marton, G.; Farkas-Takács, A.; Bartczak, P.; Butkiewicz-Bąk, M.; Dudziński, G.; Marciniak, A.; Podlewska-Gaca, E.; Duffard, R.; Santos-Sanz, P.; Ortiz, J. L.: Thermal properties of large main-belt asteroids observed by Herschel PACS, Astronomy & Astrophysics, Volume 638, id.A84, 19 pp., 2020
Farkas-Takács, A.; Kiss, Cs.; Vilenius, E.; Marton, G.; Müller, T. G.; Mommert, M.; Stansberry, J.; Lellouch, E.; Lacerda, P.; Pál, A.: "TNOs are Cool": A survey of the trans-Neptunian region. XV. Physical characteristics of 23 resonant trans-Neptunian and scattered disk objects, Astronomy & Astrophysics, Volume 638, id.A23, 12 pp., 2020
Hanuš, J.; Vernazza, P.; Viikinkoski, M.; Ferrais, M.; Rambaux, N.; Podlewska-Gaca, E.; Drouard, A.; Jorda, L.; Jehin, E.; Carry, B.; Marsset, M.; Marchis, F.; Warner, B.; Behrend, R.; Asenjo, V.; Berger, N.; Bronikowska, M.; Brothers, T.; Charbonnel, S.; Colazo, C. Coliac, J. -F.; Duffard, R.; Jones, A.; Leroy, A.; Marciniak, A.; Melia, R.; Molina, D.; Nadolny, J.; Person, M.; Pejcha, O.; Riemis, H.; Shappee, B.; Sobkowiak, K.; Soldán, F.; Suys, D.; Szakats, R.; Vantomme, J.; Birlan, M.; Berthier, J.; Bartczak, P.; Dumas, C.; Dudziński, G.; Ďurech, J.; Castillo-Rogez, J.; Cipriani, F.; Fetick, R.; Fusco, T.; Grice, J.; Kaasalainen, M.; Kryszczynska, A.; Lamy, P.; Michalowski, T.; Michel, P.; Santana-Ros, T.; Tanga, P.; Vachier, F.; Vigan, A.; Witasse, O.; Yang, B.: (704) Interamnia: a transitional object between a dwarf planet and a typical irregular-shaped minor body, Astronomy & Astrophysics, Volume 633, id.A65, 17 pp., 2020
Marton, Gábor; Kiss, Csaba; Molnár, László; Pál, András; Farkas-Takács, Anikó; Szabó, Gyula M.; Müller, Thomas; Ali-Lagoa, Victor; Szabó, Róbert; Vinkó, József; Sárneczky, Krisztián; Kalup, Csilla E.; Marciniak, Anna; Duffard, Rene; Kiss, László L.: Light curves of ten Centaurs from K2 measurements, Icarus, Volume 345, article id. 113721., 2020
Ortiz, J. L.; Santos-Sanz, P.; Sicardy, B.; Benedetti-Rossi, G.; Duffard, R.; Morales, N.; Braga-Ribas, F.; Fernández-Valenzuela, E.; Nascimbeni, V.; Nardiello, D.; Carbognani, A.; Buzzi, L.; Aletti, A.; Bacci, P.; Maestripieri, M.; Mazzei, L.; Mikuz, H.; Skvarc, J.; Ciabattari, F.; Lavalade, F. Scarfi, G.; Mari, J. M.; Conjat, M.; Sposetti, S.; Bachini, M.; Succi, G.; Mancini, F.; Alighieri, M.; Dal Canto, E.; Masucci, M.; Vara-Lubiano, M.; Gutiérrez, P. J.; Desmars, J.; Lecacheux, J.; Vieira-Martins, R.; Camargo, J. I. B.; Assafin, M.; Colas, F.; Beisker, W.; Behrend, R.; Mueller, T. G.; Meza, E.; Gomes-Junior, A. R.; Roques, F.; Vachier, F.; Mottola, S.; Hellmich, S.; Campo Bagatin, A.; Alvarez-Candal, A.; Cikota, S.; Cikota, A.; Christille, J. M.; Pál, A.; Kiss, C.; Pribulla, T.; Komžík, R.; Madiedo, J. M.; Charmandaris, V.; Alikakos, J.; Szakáts, R.; Farkas-Takács, A.; Varga-Verebélyi, E.; Marton, G.; Marciniak, A.; Bartczak, P.; Butkiewicz-Ba̧k, M.; Dudziński, G.; Alí-Lagoa, V.; Gazeas, K.; Paschalis, N.; Tsamis, V.; Guirado, J. C.; Peris, V.; Iglesias-Marzoa, R.; Schnabel, C.; Manzano, F.; Navarro, A.; Perelló, C.; Vecchione, A.; Noschese, A.; Morrone, L.: The large trans-Neptunian object 2002 TC302 from combined stellar occultation, photometry, and astrometry data, Astronomy & Astrophysics, Volume 639, id.A134, 14 pp., 2020
Pál András, Szakáts Róbert, Kiss Csaba, Bódi Attila, Bognár Zsófia, Kalup Csilla, Kiss László L., Marton Gábor, Molnár László, Plachy Emese, Sárneczky Krisztián, Szabó Gyula M., Szabó Róbert: Solar System objects observed with TESS -- First data release: bright main-belt and Trojan asteroids from the Southern Survey, ASTROPHYSICAL JOURNAL SUPPLEMENT SERIES p. arXiv:2001.05822., 2020
Podlewska-Gaca, E.; Marciniak, A.; Alí-Lagoa, V.; Bartczak, P.; Müller, T. G.; Szakáts, R.; Duffard, R.; Molnár, L.; Pál, A.; Butkiewicz-Bąk, M.; Dudziński, G.; Dziadura, K.; Antonini, P.; Asenjo, V.; Audejean, M.; Benkhaldoun, Z.; Behrend, R.; Bernasconi, L.; Bosch, J. M.; Chapman, A. Dintinjana, B.; Farkas, A.; Ferrais, M.; Geier, S.; Grice, J.; Hirsh, R.; Jacquinot, H.; Jehin, E.; Jones, A.; Molina, D.; Morales, N.; Parley, N.; Poncy, R.; Roy, R.; Santana-Ros, T.; Seli, B.; Sobkowiak, K.; Verebélyi, E.; Żukowski, K.: Physical parameters of selected Gaia mass asteroids, Astronomy & Astrophysics, Volume 638, id.A11, 23 pp., 2020
Szabó Gyula M., Kiss Csaba, Szakáts Róbert, Pál András, Molnár László, Sárneczky Krisztián, Vinkó József, Szabó Róbert, Marton Gábor, Kiss László L.: Rotational properties of Hilda asteroids observed by the K2 mission, ASTROPHYSICAL JOURNAL SUPPLEMENT SERIES p. arXiv:2001.06656., 2020
Szakáts, Róbert; Müller, Thomas; Alí-Lagoa, Víctor; Marton, Gábor; Farkas-Takács, Anikó; Bányai, Evelin; Kiss, Csaba: Small Bodies: Near and Far Database for thermal infrared observations of small bodies in the Solar System, Astronomy & Astrophysics, Volume 635, id.A54, 14 pp., 2020
Varga-Verebélyi E., Kun M., Szegedi-Elek E., Ábrahám P., Varga J., Kiss Cs., Kóspál Á., Marton G., Szabados L.: Konkoly optical catalog of young stars for the Gaia Photometric Science Alerts, PROCEEDINGS OF THE INTERNATIONAL ASTRONOMICAL UNION 14: (S345) pp. 378-379., 2020
Vernazza, P.; Jorda, L.; Ševeček, P.; Brož, M.; Viikinkoski, M.; Hanuš, J.; Carry, B.; Drouard, A.; Ferrais, M.; Marsset, M.; Marchis, F.; Birlan, M.; Podlewska-Gaca, E.; Jehin, E.; Bartczak, P.; Dudzinski, G.; Berthier, J.; Castillo-Rogez, J.; Cipriani, F.; Colas, F. DeMeo, F.; Dumas, C.; Durech, J.; Fetick, R.; Fusco, T.; Grice, J.; Kaasalainen, M.; Kryszczynska, A.; Lamy, P.; Le Coroller, H.; Marciniak, A.; Michalowski, T.; Michel, P.; Rambaux, N.; Santana-Ros, T.; Tanga, P.; Vachier, F.; Vigan, A.; Witasse, O.; Yang, B.; Gillon, M.; Benkhaldoun, Z.; Szakats, R.; Hirsch, R.; Duffard, R.; Chapman, A.; Maestre, J. L.: A basin-free spherical shape as an outcome of a giant impact on asteroid Hygiea, Nature Astronomy, Volume 4, p. 136-141, 2020
Farkas-Takacs Anikó, Kiss Csaba, Müller Thomas, Mommert Michael: Makemake's thermal emission reconsidered, In: European Planetary Science Congress, (2019) p. EPSC-DPS2019-86., 2019
Kiss Csaba, Marton Gábor, Parker Alex H., Grundy Will M., Farkas-Takács Anikó, Stansberry John, Pál Andras, Müller Thomas, Noll Keith S., Schwamb Megan E., Barr Amy C., Young Leslie A., Vinkó József: The mass and density of the dwarf planet (225088) 2007 OR10, ICARUS 334: pp. 3-10., 2019
Kiss Csaba, Szakáts Róbert, Molnár Laszló, Pál András, Marton Gábor, Farkas-Takács Anikó, Szabó Gyula M., Szabó Róbert, Sárneczky Krisztián, Kecskeméthy Viktória, Kalup Csilla, Vinkó József, Müller Thomas, Marciniak Anna, Duffard Rene, Kiss László L.: New census of Hilda, Jovian Trojan, Centaur and transneptunian object light curves from K2 measurements, In: European Planetary Science Congress, (2019) p. EPSC-DPS2019-848., 2019
Marciniak, A.; Alí-Lagoa, V.; Müller, T. G.; Szakáts, R.; Molnár, L.; Pál, A.; Podlewska-Gaca, E.; Parley, N.; Antonini, P.; Barbotin, E.; Behrend, R.; Bernasconi, L.; Butkiewicz-Bąk, M.; Crippa, R.; Duffard, R.; Ditteon, R.; Feuerbach, M.; Fauvaud, S.; Garlitz, J.; Geier, S. Goncalves, R.; Grice, J.; Grześkowiak, I.; Hirsch, R.; Horbowicz, J.; Kamiński, K.; Kamińska, M. K.; Kim, D. -H.; Kim, M. -J.; Konstanciak, I.; Kudak, V.; Kulczak, P.; Maestre, J. L.; Manzini, F.; Marks, S.; Monteiro, F.; Ogłoza, W.; Oszkiewicz, D.; Pilcher, F.; Perig, V.; Polakis, T.; Polińska, M.; Roy, R.; Sanabria, J. J.; Santana-Ros, T.; Skiff, B.; Skrzypek, J.; Sobkowiak, K.; Sonbas, E.; Thizy, O.; Trela, P.; Urakawa, S.; Żejmo, M.; Żukowski, K.: Thermal properties of slowly rotating asteroids: results from a targeted survey, Astronomy & Astrophysics, Volume 625, id.A139, 40 pp., 2019
Gyürüs, B. ; Kiss, Cs.; Morales, J. C. ; Nakhjiri, N. ; Marton, G. ; Ábrahám, P. ; Kóspál, Á. ; Moór, A. ; Szabó, Gy. M. ; Szabó, R.: Ancillary science with ARIEL: feasibility and scientific potential of young stellar object observations, Experimental Astronomy, DOI: 10.1007/s10686-021-09742-8, 2021
Kalup, Csilla E. ; Molnár, László; Kiss, Csaba; Szabó, Gyula M.; Pál, András; Szakáts, Róbert; Sárneczky, Krisztián; Vinkó, József; Szabó, Róbert; Kecskeméthy, Viktória; Kiss, László L.: 101 Trojans: A Tale of Period Bimodality, Binaries, and Extremely Slow Rotators from K2 Photometry, The Astrophysical Journal Supplement Series, Volume 254, Issue 1, id.7, 20 pp., 2021
Santos-Sanz, P.; Ortiz, J. L. ; Sicardy, B. ; Benedetti-Rossi, G.; Morales, N. ; Fernández-Valenzuela, E. ; Duffard, R. ; Iglesias-Marzoa, R. ; Lamadrid, J. L. ; Maícas, N. ; Pérez, L. ; Gazeas, K.; Guirado, J. C. ; Peris, V. ; Ballesteros, F. J. ; Organero, F. ; Ana-Hernández, L. ; Fonseca, F. ; Alvarez-Candal, A.; Jiménez-Teja, Y. Vara-Lubiano, M. ; Braga-Ribas, F. ; Camargo, J. I. B. ; Desmars, J. ; Assafin, M. ; Vieira-Martins, R. ; Alikakos, J. ; Boutet, M. ; Bretton, M. ; Carbognani, A.; Charmandaris, V.; Ciabattari, F. ; Delincak, P. ; Fuambuena Leiva, A. ; González, H. ; Haymes, T. ; Hellmich, S. ; Horbowicz, J. ; Jennings, M. ; Kattentidt, B. ; Kiss, Cs; Komžík, R. ; Lecacheux, J. ; Marciniak, A. ; Moindrot, S. ; Mottola, S. ; Pal, A. ; Paschalis, N. ; Pastor, S. ; Perello, C. ; Pribulla, T.; Ratinaud, C. ; Reyes, J. A. ; Sanchez, J. ; Schnabel, C. ; Selva, A. ; Signoret, F. ; Sonbas, E. ; Alí-Lagoa, V.: The 2017 May 20 stellar occultation by the elongated centaur (95626) 2002 GZ32, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 501, Issue 4, pp.6062-6075, 2021
Holler, Bryan ; Bannister, Michele T. ; Singer, Kelsi N. ; Stern, S. Alan ; Benecchi, Susan D. ; Dalle Ore, Cristina M. ; Fletcher, Leigh N. ; Guilbert-Lepoutre, Aurélie ; Kiss, Csaba ; Lacerda, Pedro ; Mandt, Kathleen E. ; Marsset, Michaël ; Parker, Alex H. ; Pinilla-Alonso, Noemí ; Ragozzine, Darin ; Tapley, Mark B. ; Trujillo, Chadwick A. ; Umurhan, Orkan M. ; Yano, Hajime ; Young, Leslie A.: Prospects for Future Exploration of the Trans-Neptunian Region, Planetary Science and Astrobiology Decadal Survey 2023-2032 white paper e-id. 228; Bulletin of the American Astronomical Society, Vol. 53, Issue 4, e-id. 228 (2021), 2021
Podlewska-Gaca, Edyta; Poleski, Radosław; Bartczak, Przemysław; McDonald, Iain; Pál, András: Determination of Rotation Periods for a Large Sample of Asteroids from the K2 Campaign 9, The Astrophysical Journal Supplement Series, Volume 255, Issue 1, id.4, 14 pp, 2021
Rommel, F. L.; Braga-Ribas, F.; Desmars, J.; Camargo, J. I. B.; Ortiz, J. L.; Sicardy, B.; Vieira-Martins, R.; Assafin, M.; Santos-Sanz, P.; Duffard, R.; Fernández-Valenzuela, E.; Lecacheux, J.; Morgado, B. E.; Benedetti-Rossi, G.; Gomes-Júnior, A. R.; Pereira, C. L.; Herald, D.; Hanna, W.; Bradshaw, J.; Morales, N.; Brimacombe, J.; Burtovoi, A.; Carruthers, T.; de Barros, J. R.; Fiori, M.; Gilmore, A.; Hooper, D.; Hornoch, K.; Jacques, C.; Janik, T.; Kerr, S.; Kilmartin, P.; Winkel, Jan Maarten; Naletto, G.; Nardiello, D.; Nascimbeni, V.; Newman, J.; Ossola, A.; Pál, A.; Pimentel, E.; Pravec, P.; Sposetti, S.; Stechina, A.; Szakáts, R.; Ueno, Y.; Zampieri, L.; Broughton, J.; Dunham, J. B.; Dunham, D. W.; Gault, D.; Hayamizu, T.; Hosoi, K.; Jehin, E.; Jones, R.; Kitazaki, K.; Komžík, R.; Marciniak, A.; Maury, A.; Mikuž, H.; Nosworthy, P.; Fábrega Polleri, J.; Rahvar, S.; Sfair, R.; Siqueira, P. B.; Snodgrass, C.; Sogorb, P.; Tomioka, H.; Tregloan-Reed, J.; Winter, O. C.: Stellar occultations enable milliarcsecond astrometry for Trans-Neptunian objects and Centaurs, Astronomy & Astrophysics, Volume 644, id.A40, 15 pp., 2021
Marciniak, A.; Ďurech, J.; Alí-Lagoa, V.; Ogłoza, W.; Szakáts, R.; Müller, T. G.; Molnár, L.; Pál, A.; Monteiro, F.; Arcoverde, P.; Behrend, R.; Benkhaldoun, Z.; Bernasconi, L.; Bosch, J.; Brincat, S.; Brunetto, L.; Butkiewicz- Bąk, M.; Del Freo, F.; Duffard, R.; Evangelista-Santana, M.; Farroni, G.; Fauvaud, S.; Fauvaud, M.; Ferrais, M.; Geier, S.; Golonka, J.; Grice, J.; Hirsch, R.; Horbowicz, J.; Jehin, E.; Julien, P.; Kalup, Cs.; Kamiński, K.; Kamińska, M. K.; Kankiewicz, P.; Kecskeméthy, V.; Kim, D. -H.; Kim, M. -J.; Konstanciak, I.; Krajewski, J.; Kudak, V.; Kulczak, P.; Kundera, T.; Lazzaro, D.; Manzini, F.; Medeiros, H.; Michimani-Garcia, J.; Morales, N.; Nadolny, J.; Oszkiewicz, D.; Pakštienė, E.; Pawłowski, M.; Perig, V.; Pilcher, F.; Pinel, P.; Podlewska-Gaca, E.; Polakis, T.; Richard, F.; Rodrigues, T.; Rondon, E.; Roy, R.; Sanabria, J. J.; Santana-Ros, T.; Skiff, B.; Skrzypek, J.; Sobkowiak, K.; Sonbas, E.; Stachowski, G.; Strajnic, J.; Trela, P.; Tychoniec, Ł.; Urakawa, S.; Verebelyi, E.; Wagrez, K.; Żejmo, M.; Żukowski, K. show less: Properties of slowly rotating asteroids from the Convex Inversion Thermophysical Model, Accepted to Astronomy & Astrophysics. 10 pages + appendices; doi:10.1051/0004-6361/202140991, 2021
Gyula M. Szabó, András Pál, László Szigeti, Zsófia Bognár, Attila Bódi, Csilla Kalup, Zoltán J. Jäger, László L. Kiss, Csaba Kiss, József Kovács, Gábor Marton, László Molnár, Emese Plachy, Krisztián Sárneczky, Róbert Szakáts, and Róbert Szabó.: Rotation periods and shape asphericity in asteroid families based on TESS S1-S13 observations, Astronomy and Astrophysics (in press), 2022
Mónica Vara-Lubiano, Nicolás Morales, Flavia Rommel, Jose Luis Ortiz, Bruno Sicardy, Pablo Santos-Sanz, Damya Souami, Felipe Braga-Ribas, Jure Skvarc, Emmanuel Jehin, Miguel Rodriguez-Alarcon, Javier Licandro, Miquel Serra-Ricart, Enric Pallé, Hannu Parviainen, Roberto Vieira-Martins, Josselin Desmars, Rene Duffard, Julio Camargo, Jean Lecacheux, Estela Fernández-Valenzuela, Alvaro Alvarez-Candal, Bruno Morgado, Gustavo Benedetti-Rossi, Joana Marques Oliveira, Altair Ramos Gomes-Júnior, Rodrigo Boufleur, Stefano Mottola, Stephan Hellmich, Herman Mikuz, Andras Pàl, Csaba Kiss, Anna Marciniak, Krzysztof Kamiński, Monika K. Kamińska, Yucel Kilic, Metin Altan, Ramón Iglesias-Marzoa, Hugo González, Alberto Castro-Tirado, Emilio Jesús Fernández-García, Kamil Hornoch, Petr Pravec, Hana Kučáková, and Kosmas Gazeas: Physical properties of the cubewano 19521 Chaos from a multi-chord stellar occultation, Bulletin of the American Astronomical Society, Vol. 53, No. 7 e-id 2021n7i307p11, 2021
Attila Moór, Péter Ábrahám, Gyula Szabó, Krisztián Vida, Gianni Cataldi, Alíz Derekas, Thomas Henning, Karen Kinemuchi, Ágnes Kóspál, József Kovács, András Pál, Paula Sarkis, Bálint Seli, Zsófia M. Szabó, and Katalin Takáts: A New Sample of Warm Extreme Debris Disks from the ALLWISE Catalog, The Astrophysical Journal, Volume 910, Issue 1, id.27, 30 pp., 2021





 

Events of the project

 
2020-11-10 15:51:42
Résztvevők változása




Back »