Investigation of the interactions of mycotoxins with albumin and cyclodextrins  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
125166
Type FK
Principal investigator Poór, Miklós
Title in Hungarian Mikotoxinok kölcsönhatásainak vizsgálata albuminnal és ciklodextrinekkel
Title in English Investigation of the interactions of mycotoxins with albumin and cyclodextrins
Keywords in Hungarian mikotoxinok, albumin, ciklodextrin
Keywords in English mycotoxins, albumin, cyclodextrin
Discipline
Experimental pharmacology, drug discovery and design (Council of Medical and Biological Sciences)100 %
Ortelius classification: Toxicology
Panel Molecular and Structural Biology and Biochemistry
Department or equivalent Department of Pharmacology (University of Pécs)
Participants Bencsik, Tímea
Fliszár-Nyúl, Eszter
Kunsági-Máté, Sándor
Lemli, Beáta
Németi, Balázs
Pohóczky, Krisztina
Starting date 2017-09-01
Closing date 2021-08-31
Funding (in million HUF) 18.492
FTE (full time equivalent) 7.09
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Kutatásunkban a mikotoxinok kölcsönhatását vizsgáljuk albuminnal és ciklodextrinekkel. Vizsgálataink első felében arra keressük a választ, hogy a mikotoxinok mekkora affinitással kötődnek szérum albuminhoz, és hol helyezkedik el primer kötőhelyük a humán albuminon. Ezen információk ismeretében állatkísérletekben fogjuk vizsgálni, hogy a különböző mikotoxinok albuminkötődésének felborítása, tehát albuminról történő leszorításuk, hogyan befolyásolja a mikotoxinok toxikokinetikai viselkedését. Elsősorban az eliminációra és a szöveti disztribúcióra gyakorolt hatásokra vagyunk kíváncsiak. Így megtudhatjuk, hogy az albuminról történő leszorítás mely esetekben lehet előnyös vagy hátrányos. Ennek ismeretében új prevenciós stratégiákat dolgozhatunk ki, illetve tisztában lehetünk azzal, hogy mely kölcsönhatásokat érdemes elkerülni. Vizsgálatunk második felében arra keressük a választ, hogy mely kémiailag módosított ciklodextrinek alkalmazhatók nagyobb hatékonysággal annak érdekében, hogy segítségükkel erősítsük egyes mikotoxinok fluoreszcenciáját, valamint hogyan tudjuk fokozni a képződő mikotoxin-ciklodextrin komplexek stabilitását. Az így kapott eredmények segítségével nagyobb érzékenységű analitikai módszerek, valamint hatékonyabb toxinkötő molekulák fejleszthetők ki. Továbbá vizsgálni szeretnénk, hogy ciklodextrin gyöngy polimerrel mennyire hatékonyan tudunk különböző vizes oldatokat és italokat toxin mentesíteni. Emellett tesztelni fogjuk, hogy in vivo gátolható-e a mikotoxinok felszívódása vagy fokozható-e eliminációjuk ciklodextrinek felhasználásával.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Kutatásunkban a mikotoxinok interakcióit vizsgáljuk albuminnal és ciklodextrinekkel. Vizsgálataink első felében a mikotoxin-albumin komplexek stabilitását és hőmérsékletfüggését vizsgáljuk, valamint elsődleges kötőhelyüket szeretnénk azonosítani a humán albuminon. Mivel több esetben jelentős faji eltérések tapasztalhatók, a mikotoxinok és fő metabolitjaik kölcsönhatását marha, patkány és sertés albuminnal is tesztelni fogjuk. A kölcsönhatások alapvető tulajdonságainak vizsgálata után megállapíthatjuk, hogy mennyire stabil és releváns a kölcsönhatás, továbbá, hogy milyen típusú anyagok és mekkora mértékben képesek leszorítani a különböző mikotoxinokat albuminról. Ezt követően in vivo vizsgálataink fő kérdése, hogy a mikotoxinok leszorítása albuminról milyen következményekkel járhat, ami reményeink szerint rávilágít arra, hogyan tudjuk pozitívan módosítani a mikotoxinok kinetikai viselkedését, valamint mely kölcsönhatásokat érdemes inkább elkerülni. Vizsgálatunk második részének fő kérdése, hogy a natív ciklodextrinek milyen típusú kémiai módosítása szükséges ahhoz, hogy előnyösebb tulajdonságú származékokat nyerjünk a megfelelő tulajdonságú mikotoxin-ciklodextrin komplexek létrejöttéhez. Mely ciklodextrinek fokozzák legnagyobb mértékben egyes mikotoxinok fluoreszcenciáját? Mely ciklodetrinek képezik a legstabilabb komplexeket a különböző mikotoxiokkal? Továbbá kérdésként merül fel, hogy alkalmas-e a ciklodextrin gyöngy polimer egyes italok toxinmentesítésére, valamint lehetséges-e ciklodextrineket in vivo toxinkötőként felhasználni, annak érdekében, hogy limitáljuk a célsejtek mikotoxin expozícióját.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Kutatásunk fő célja, hogy kimutassuk, és mélyebb szinten értelmezzük a mikotoxinok kölcsönhatásait albuminnal és ciklodextrinekkel. Az így nyert információk segítségével megállapíthatjuk, hogy milyen módon tudjuk pozitívan befolyásolni a mikotoxinok toxikokinetikáját, valamint új technikákat fejleszthetünk ki, amelyekkel csökkenthető a szervezet toxin expozíciója. Az albuminnal történő interakció stabil kölcsönhatás esetén jelentősen befolyásolja a mikotoxinok szöveti felvételének és eliminációjának kinetikáját. Ha tisztában vagyunk e kölcsönhatások jelentőségével, valamint a mikotoxinok albuminról történő leszorításának hatásával, az információk segítségével új prevenciós stratégiákat dolgozhatunk ki, továbbá tisztában leszünk azzal is, hogy mely kölcsönhatások lehetnek ártalmasak. A mikotoxin-ciklodextrin interakciók eredményeként sok esetben a fluoreszcens mikotoxinok fluoreszcencia intenzitása jelentős mértékben emelkedik, ez magasabb érzékenységű fluoreszcens analitikai módszerek kifejlesztésére adhat lehetőséget a jövőben. Emellett egyes mikotoxin-ciklodextrin komplexek stabilitása arra enged következtetni, hogy a ciklodextrin technológia mikotoxin-kötő molekulák fejlesztésére is felhasználható. Ezért vizsgálni fogjuk, hogy milyen hatékonysággal alkalmazható a ciklodextrin gyöngy polimer különböző italok toxinmentesítésére. Emellett azt is tesztelni szeretnénk, hogy a per os beadott ciklodextrin képes-e valamilyen mértékben gátolni a mikotoxinok felszívódását, valamint i.v. alkalmazott ciklodextrinekkel tudjuk-e fokozni egyes mikotoxinok vizelettel történő exkrécióját. Tehát vizsgálataink tisztázni fogják a kérdést, hogy a ciklodextrinek valóban felhasználhatók-e in vitro vagy in vivo mikotoxin-kötőként.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A mikotoxinok penészgombák által termelt mérgező anyagok, amelyek a táplálékkal jutnak a szervezetünkbe. Az albumin a vérben keringő fehérje, amely képes különböző anyagokat (többek között mikotoxinokat is) megkötni a keringésben, ezáltal befolyásolva a kötött anyagok sejtekbe való bejutását és a szervezetből történő távozásuk sebességét. Jelen vizsgálatunkban kísérletileg határozzuk meg, hogy a mikotoxinok milyen erősen kötődnek albuminhoz. Ezután állatkísérletekben fogjuk tesztelni, hogy milyen következményekkel jár az, ha a mikotoxinokat egy másik szer felhasználásával leszorítjuk albuminról. Így megtudhatjuk, hogy a különböző mikotoxinok esetében az albuminról történő eltávolításuk előnyös vagy hátrányos hatású, tehát érdemes-e alkalmazni vagy inkább próbáljuk meg elkerülni az ilyen típusú kölcsönhatásokat. A ciklodextrinek cukor egységekből felépülő gyűrű alakú molekulák, amelyek képesek különböző anyagokat, többek között mikotoxinokat is megkötni. Segítségükkel egyes mikotoxinokat már kisebb mennyiségben is ki tudunk mutatni különböző mintákból. Emellett a felülethez rögzített, nem-oldódó ciklodextrinek alkalmasak lehetnek arra, hogy eltávolítsuk a mikotoxinokat vízből és különböző italokból. A fenti két alkalmazáson túl állatkísérletben fogjuk vizsgálni azt is, hogy ciklodextrinekkel gátolható-e a mikotoxinok szervezetbe való bejutása, illetve elősegíthető-e a szervezetből történő távozásuk a ciklodextrin technológia felhasználásával. Összességében tehát vizsgálataink során olyan kölcsönhatásokat kívánunk azonosítani, amelyekkel a szervezetbe jutó mikotoxinok mennyisége csökkenthető, valamint a már szervezetbe jutott mikotoxinok távozása fokozható.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

In this study, the interactions of mycotoxins with albumin and cyclodextrins will be investigated. In the first part of our studies, we will determine the stability of mycotoxin-albumin complexes as well as we will identify the primary binding sites of mycotoxins on human albumin. Based on the results of these experiments, we will test the consequences of the disruption of mycotoxin-albumin interaction in animal studies. We would like to investigate how the displacement of mycotoxins from albumin influences the toxicokinetic behavior of mycotoxins including their tissue distribution and elimination. This study will explore whether the displacement of different mycotoxins from albumin results in beneficial or harmful consequences. Using this information, we can develop new prevention strategies to alleviate the toxic actions of mycotoxins or we will know which interactions are better to avoid. In the second part of our studies, we will investigate which chemically modified cyclodextrins are better fluorescence enhancers of some mycotoxins as well as form more stable complexes with different mycotoxins. Using these results, we can develop new, more sensitive fluorescence analytical techniques, and more effective toxin binders in the future. Furthermore, we will examine cyclodextrin bead polymers as mycotoxin binders in order to remove mycotoxins from aqueous solution and from different drinks. In addition, we will test the influence of some cyclodextrins on the absorption and elimination of different mycotoxins in vivo.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

In this study, the interactions of mycotoxins with albumin and cyclodextrins will be investigated. In the first part of our study, we will investigate the stabilities and thermodynamics of mycotoxin-albumin complexes as well as the primary binding sites of mycotoxins on human albumin. Because some mycotoxins show significant species differences regarding their albumin-binding, the interactions of mycotoxins and mycotoxin metabolites will be investigated with bovine, porcine, and rat albumin. The general investigation of these complex formations will show the stability and the relevance of the interaction, and also highlights what kind of substances are able to effectively displace mycotoxins from albumin. Then, animal experiments will be performed to explore the consequences of the displacement of mycotoxins from albumin because it can result in beneficial or harmful outcomes. Using this information, we can develop new prevention strategies to alleviate the toxic actions of mycotoxins or we will know which interactions are better to avoid. In the second part of this study, we would like to explore which chemical modifications of the native cyclodextrins are beneficial in order to develop mycotoxin-cyclodetrin complexes with more preferable properties. We would like to determine which cyclodextrins are the better fluorescence enhancers of mycotoxins, and form more stable complexes with different mycotoxins. Furthermore, we will test the suitability of cyclodextrin bead polymer as in vitro and some cyclodextrins as in vivo mycotoxin binders to remove mycotoxins from different drinks and to limit the mycotoxin exposure of target cells, respectively.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The main goals of our study are the identification and the deeper understanding of mycotoxin-albumin and mycotoxin-cyclodextrin interactions. Our investigations may explore how we can positively influence the toxicokinetics of mycotoxins; furthermore, our results will give us a good starting point to develop new techniques in order to limit the mycotoxin exposition of the body. Formation of a stable complex with albumin results in the strong influence of albumin on the tissue uptake and the elimination kinetics of the bound compound. Our findings may also show if we can expect beneficial or adverse consequences upon displacement of mycotoxins from albumin. Knowing these consequences, we can develop different strategies to alleviate the adverse effects of exposure to mycotoxins or we can determine which interactions should be avoided. In many cases, complex formation of cyclodextrins with a fluorescent mycotoxin results in strong increase of the fluorescence intensity of the mycotoxin; this principle give us a tool to develop more sensitive fluorescent analytical techniques in the future. Based on the stabilities of some mycotoxin-cyclodextrin complexes, it is plausible to hypothesize that cyclodextrin technology may be suitable to develop cyclodextrine-based mycotoxin binders. Therefore, we will investigate the suitability of cyclodextrin bead polymer as mycotoxin binder in order to remove mycotoxins from contaminated drinks. Furthermore, we will also test the influence of orally administered cyclodextrins on the gastrointestinal absorption of mycotoxins and the effect of i.v. administered cyclodextrins on the renal excretion of some mycotoxins in animal experiments. Therefore, our studies will prove or disprove the hypothesis that cyclodextrins can be applied as in vitro or in vivo mycotoxin binders.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Mycotoxins are toxic agents produced by different molds. Mycotoxins enters the human body with food. Albumin is a protein circulating in the blood, it is able to bind many agents (including mycotoxins) influencing the uptake of the bound compounds into the tissues and their elimination from the body. In this study, we will experimentally determine the binding strengths of mycotoxin-albumin complexes. Thereafter, we will test in animal experiments what are the consequences if we remove the mycotoxins from albumin by another compound. Based on these experiments, we can evaluate whether the removal of a myotoxin from albumin has positive or negative results. Knowing these consequences, we can develop different strategies to alleviate the adverse effects of mycotoxins or we can determine which interactions should be avoided. Cyclodextrins are compounds built up from glucose units, they are able to bind many compounds including mycotoxins. Using cyclodextrins we are able to measure the mycotoxin levels with higher sensitivity from different samples. Furthermore, the insoluble cyclodextrins may be suitable for removal of mycotoxins from water or from different contaminated drinks. Besides the above listed two potential applications of cyclodextrins, we will test in animal experiments the ideas whether cyclodextrins may decrease the mycotoxin intake from the intestines and/or enhance the elimination of mycotoxins from the body. In conclusion, during our studies we would like to identify interactions which can limit the mycotoxin consumption as well as enhance the removal of the consumed mycotoxin from the body.





 

Final report

 
Results in Hungarian
I. Mikotoxin-albumin kölcsönhatások: 25 mikotoxin interakcióit karakterizáltuk szérum albuminnal (stabilitás, kötőhely): az alternariol (AOH), dihidrocitrinon (DHC), ochratoxinok, zearalenon (ZEN) és egyes metabolitjai erős kölcsönhatásokat mutattak. Faji eltéréseket is vizsgáltunk, ez a ZEN és metabolitjai esetén jelentősnek bizonyult. A tesztelt Site I markerek csak kismértékben csökkentették az ochratoxin A (OTA) plazmakoncentrációját patkányokban, míg a vesében az OTA koncentrációja nem változott. II. Mikotoxinok kölcsönhatásai ciklodextrinekkel (CD): Az AOH, a ZEN és redukált/szulfát származékai stabil komplexeket képeznek egyes CD-ekkel. A béta-CD gyöngypolimer hatékony AOH, citrinin, DHC, sterigmatocisztin, valamint ZEN és metabolitjainak megkötésére vizes oldatból. AOH kapcsán borból, ZEN esetében sörből is demonstráltunk az extrakciót. Sejtmodellben és zebrahalakon végzett kísérleteink alapján, egyes CD-ek jelentősen csökkentik az AOH és ZEN toxikus hatásait. III. Analitika: Az AOH, DHC, ZEN, α-/β-zearalenol és ZEN-14-szulfát esetében egyes ciklodextrinek több tízszeresére emelték a mikotoxinok fluoreszcenciáját vizes oldatban, de e kölcsönhatások HPLC-FLD módszerek érzékenyítésére nem bizonyultak alkalmasnak. A stabil AOH-albumin kölcsönhatást sikerrel alkalmaztuk mintadúsításra, ahol marha albumin volt az affinitás protein. AOH-ra nagy érzékenységű HPLC-FLD módszert fejlesztettünk, mely során magnéziummal erősítettük a mikotoxin fluoreszcenciáját.
Results in English
I. Mycotoxin-albumin interactions: We characterized the interactions of 25 mycotoxins with serum albumin (stability, binding site): strong interactions were observed with alternariol (AOH), dihydrocitrinone (DHC), ochratoxins, zearalenone (ZEN) and some of its metabolites. Significant species differences were noticed regarding ZEN and its metabolites. The Site I markers tested only slightly reduced the plasma concentrations of ochratoxin A (OTA) in rats, whereas concentrations of OTA in the kidneys did not change. II. Mycotoxin-cyclodextrin (CD) interactions: AOH, ZEN and its reduced/sulfate metabolites form stable complexes with certain CDs. Beta-CD bead polymer effectively removed AOH, citrinin, DHC, sterigmatocystin, and ZEN and its metabolites from aqueous solution. The extraction of AOH and ZEN were also demonstrated from wine and beer, respectively. In cell and zebrafish models, some CDs significantly reduced the toxic effects of AOH and ZEN. III. Analytical utilization: Certain CDs induced more than tenfold increase in the emission signals of AOH, DHC, ZEN, α-/β-zearalenol, and ZEN-14-sulfate in aqueous solution, but these interactions were not suitable for the sensitization of HPLC-FLD methods. AOH-albumin interaction was successfully applied for sample preparation, where bovine albumin was used as affinity protein. A high-sensitivity HPLC-FLD method was developed for AOH, based on the strong enhancement in the fluorescence of the mycotoxin by magnesium.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=125166
Decision
Yes





 

List of publications

 
Faisal Zelma, Vörös Virág, Lemli Beáta, Derdák Diána, Kunsági-Máté Sándor, Bálint Mónika, Hetényi Csaba, Csepregi Rita, Kőszegi Tamás, Bergmann Dominik, Sueck Franziska, Humpf Hans-Ulrich, Hübner Florian, Poór Miklós: Interaction of the mycotoxin metabolite dihydrocitrinone with serum albumin, MYCOTOXIN RESEARCH 35: (2) pp. 129-139., 2019
Faisal Zelma, Kunsági-Máté Sándor, Lemli Beáta, Szente Lajos, Bergmann Dominik, Humpf Hans-Ulrich, Poór Miklós: Interaction of Dihydrocitrinone with Native and Chemically Modified Cyclodextrins, MOLECULES 24: (7) 1328, 2019
Fliszár-Nyúl Eszter, Lemli Beáta, Kunsági-Máté Sándor, Dellafiora Luca, Dall’Asta Chiara, Cruciani Gabriele, Pethő Gábor, Poór Miklós: Interaction of Mycotoxin Alternariol with Serum Albumin, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 20: (9) 2352, 2019
Faisal Zelma, Fliszár-Nyúl Eszter, Dellafiora Luca, Galaverna Gianni, Dall'Asta Chiara, Lemli Beáta, Kunsági-Máté Sándor, Szente Lajos, Poór Miklós: Cyclodextrins Can Entrap Zearalenone-14-Glucoside: Interaction of the Masked Mycotoxin with Cyclodextrins and Cyclodextrin Bead Polymer, BIOMOLECULES 9: (8) 354, 2019
Fliszár-Nyúl Eszter, Lemli Beáta, Kunsági-Máté Sándor, Szente Lajos, Poór Miklós: Interactions of Mycotoxin Alternariol with Cyclodextrins and its Removal from Aqueous Solution by Beta-Cyclodextrin Bead Polymer, BIOMOLECULES 9: (9) 428, 2019
Zelma Faisal, Edina Garai, Rita Csepregi, Katalin Bakos, Eszter Fliszár-Nyúl, Lajos Szente, Adrienn Balázs, Mátyás Cserháti, Tamás Kőszegi, Béla Urbányi, Zsolt Csenki, Miklós Poór: Protective effects of beta-cyclodextrins vs. zearalenone-induced toxicity in HeLa cells and Tg(vtg1:mCherry) zebrafish embryos, Chemosphere 240 (2020) 124948., 2020
Zelma Faisal, Virág Vörös, Eszter Fliszár-Nyúl, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Rita Csepregi, Tamás Kőszegi, Ferenc Zsila, Miklós Poór: Probing the Interactions of Ochratoxin B, Ochratoxin C, Patulin, Deoxynivalenol, and T-2 Toxin with Human Serum Albumin, Toxins 2020, 12, 392., 2020
Zelma Faisal, Virág Vörös, Eszter Fliszár-Nyúl, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Miklós Poór: Interactions of zearalanone, α-zearalanol, β-zearalanol, zearalenone-14-sulfate, and zearalenone-14-glucoside with serum albumin, Mycotoxin Research doi: 10.1007/s12550-020-00404-w, 2020
Zelma Faisal, Eszter Fliszár-Nyúl, Luca Dellafiora, Gianni Galaverna, Chiara Dall'Asta, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Lajos Szente, Miklós Poór: Interaction of zearalenone-14-sulfatewith cyclodextrins and the removal of the modified mycotoxin from aqueous solution by beta-cyclodextrin bead polymer, Journal of Molecular Liquids 310 (2020) 113236, 2020
Eszter Fliszár-Nyúl, Ákos Szabó, Lajos Szente, Miklós Poór: Extraction of mycotoxin alternariol from red wine and fromtomato juice with beta-cyclodextrin bead polymer, Journal of Molecular Liquids 319 (2020) 114180, 2020
Zelma Faisal, Edina Garai, Rita Csepregi, Katalin Bakos, Eszter Fliszár-Nyúl, Lajos Szente, Adrienn Balázs, Mátyás Cserháti, Tamás Kőszegi, Béla Urbányi, Zsolt Csenki, Miklós Poór: Protective effects of beta-cyclodextrins vs. zearalenone-induced toxicity in HeLa cells and Tg(vtg1:mCherry) zebrafish embryos, Chemosphere 240 (2020) 124948., 2020
Zelma Faisal, Virág Vörös, Eszter Fliszár-Nyúl, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Rita Csepregi, Tamás Kőszegi, Ferenc Zsila, Miklós Poór: Probing the Interactions of Ochratoxin B, Ochratoxin C, Patulin, Deoxynivalenol, and T-2 Toxin with Human Serum Albumin, Toxins 2020, 12, 392., 2020
Zelma Faisal, Virág Vörös, Eszter Fliszár-Nyúl, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Miklós Poór: Interactions of zearalanone, α-zearalanol, β-zearalanol, zearalenone-14-sulfate, and zearalenone-14-glucoside with serum albumin, Mycotoxin Research doi: 10.1007/s12550-020-00404-w, 2020
Zelma Faisal, Eszter Fliszár-Nyúl, Luca Dellafiora, Gianni Galaverna, Chiara Dall'Asta, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Lajos Szente, Miklós Poór: Interaction of zearalenone-14-sulfatewith cyclodextrins and the removal of the modified mycotoxin from aqueous solution by beta-cyclodextrin bead polymer, Journal of Molecular Liquids 310 (2020) 113236, 2020
Eszter Fliszár-Nyúl, Ákos Szabó, Lajos Szente, Miklós Poór: Extraction of mycotoxin alternariol from red wine and fromtomato juice with beta-cyclodextrin bead polymer, Journal of Molecular Liquids 319 (2020) 114180, 2020
Violetta Mohos, Zelma Faisal, Eszter Fliszár-Nyúl, Lajos Szente, Miklós Poór: Testing the extraction of 12 mycotoxins from aqueous solutions by insoluble beta-cyclodextrin bead polymer, Environmental Science and Pollution Research, 2021
Eszter Fliszár-Nyúl, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Miklós Poór: Effects of Microenvironmental Changes on the Fluorescence Signal of Alternariol: Magnesium Induces Strong Enhancement in the Fluorescence of the Mycotoxin, International Journal of Molecular Sciences 22 (2021) 8692., 2021
Miklós Poór, Zelma Faisal, Afshin Zand, Tímea Bencsik, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Lajos Szente: Removal of zearalenone and zearalenols from aqueous solutions using insoluble beta-cyclodextrin bead polymer, Toxins 10 (2018) 216., 2018
Zelma Faisal, Beáta Lemli, Dénes Szerencsés, Sándor Kunsági-Máté, Mónika Bálint, Csaba Hetényi, Mónika Kuzma, Mátyás Mayer, Miklós Poór: Interactions of zearalenone and its reduced metabolites α-zearalenol and β-zearalenol with serum albumins: species differences, binding sites, and thermodynamics, Mycotoxin Research (2018) doi: 10.1007/s12550-018-0321-6, 2018
Zelma Faisal, Diána Derdák, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Mónika Bálint, Csaba Hetényi, Rita Csepregi, Tamás Kőszegi, Franziska Sueck, Hans-Ulrich Humpf, Benedikt Cramer, Miklós Poór: Interaction of 2'R-ochratoxin A with serum albumins: Binding site, effects of site markers, thermodynamics, species differences of albumin-binding, and influence of album, Toxins 10 (2018) 353., 2018
Franziska Sueck, Miklós Poór, Zelma Faisal, Christoph G.W. Gertzen, Benedikt Cramer, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Holger Gohlke, Hans-Ulrich Humpf: Interaction of ochratoxin A and its thermal degradation product 2’R-ochratoxin A with human serum albumin, Toxins 10 (2018) 256., 2018
Faisal Zelma, Fliszár-Nyúl Eszter, Dellafiora Luca, Galaverna Gianni, Dall'Asta Chiara, Lemli Beáta, Kunsági-Máté Sándor, Szente Lajos, Poór Miklós: Cyclodextrins Can Entrap Zearalenone-14-Glucoside: Interaction of the Masked Mycotoxin with Cyclodextrins and Cyclodextrin Bead Polymer, BIOMOLECULES 9: (8) 354, 2019
Faisal Zelma, Kunsági-Máté Sándor, Lemli Beáta, Szente Lajos, Bergmann Dominik, Humpf Hans-Ulrich, Poór Miklós: Interaction of Dihydrocitrinone with Native and Chemically Modified Cyclodextrins, MOLECULES 24: (7) 1328, 2019
Faisal Zelma, Vörös Virág, Lemli Beáta, Derdák Diána, Kunsági-Máté Sándor, Bálint Mónika, Hetényi Csaba, Csepregi Rita, Kőszegi Tamás, Bergmann Dominik, Sueck Franziska, Humpf Hans-Ulrich, Hübner Florian, Poór Miklós: Interaction of the mycotoxin metabolite dihydrocitrinone with serum albumin, MYCOTOXIN RESEARCH 35: (2) pp. 129-139., 2019
Fliszár-Nyúl Eszter, Lemli Beáta, Kunsági-Máté Sándor, Dellafiora Luca, Dall’Asta Chiara, Cruciani Gabriele, Pethő Gábor, Poór Miklós: Interaction of Mycotoxin Alternariol with Serum Albumin, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 20: (9) 2352, 2019
Fliszár-Nyúl Eszter, Lemli Beáta, Kunsági-Máté Sándor, Szente Lajos, Poór Miklós: Interactions of Mycotoxin Alternariol with Cyclodextrins and its Removal from Aqueous Solution by Beta-Cyclodextrin Bead Polymer, BIOMOLECULES 9: (9) 428, 2019
Miklós Poór, Mónika Bálint, Csaba Hetényi, Beatrix Gődér, Sándor Kunsági-Máté, Tamás Kőszegi, Beáta Lemli: Investigation of non-covalent interactions of aflatoxins (B1, B2, G1, G2, and M1) with serum albumin, Toxins 9 (2017) 339., 2017
Miklós Poór, Afshin Zand, Lajos Szente, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté: Interaction of α- and β-zearalenols with β-cyclodextrins, Molecules 22 (2017) 1910., 2017
Miklós Poór, Zelma Faisal, Afshin Zand, Tímea Bencsik, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Lajos Szente: Removal of zearalenone and zearalenols from aqueous solutions using insoluble beta-cyclodextrin bead polymer, Toxins 10 (2018) 216., 2018
Zelma Faisal, Beáta Lemli, Dénes Szerencsés, Sándor Kunsági-Máté, Mónika Bálint, Csaba Hetényi, Mónika Kuzma, Mátyás Mayer, Miklós Poór: Interactions of zearalenone and its reduced metabolites α-zearalenol and β-zearalenol with serum albumins: species differences, binding sites, and thermodynamics, Mycotoxin Research (2018) doi: 10.1007/s12550-018-0321-6, 2018
Zelma Faisal, Diána Derdák, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Mónika Bálint, Csaba Hetényi, Rita Csepregi, Tamás Kőszegi, Franziska Sueck, Hans-Ulrich Humpf, Benedikt Cramer, Miklós Poór: Interaction of 2'R-ochratoxin A with serum albumins: Binding site, effects of site markers, thermodynamics, species differences of albumin-binding, and influence of album, Toxins 10 (2018) 353., 2018
Franziska Sueck, Miklós Poór, Zelma Faisal, Christoph G.W. Gertzen, Benedikt Cramer, Beáta Lemli, Sándor Kunsági-Máté, Holger Gohlke, Hans-Ulrich Humpf: Interaction of ochratoxin A and its thermal degradation product 2’R-ochratoxin A with human serum albumin, Toxins 10 (2018) 256., 2018





 

Events of the project

 
2018-08-03 10:14:49
Résztvevők változása
2017-07-31 09:54:53
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet (Pécsi Tudományegyetem), Új kutatóhely: Gyógyszerhatástani Tanszék (Pécsi Tudományegyetem).




Back »