Biodiversity, soil seed banks and grassland restoration  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
128302
Type PD
Principal investigator Szél-Tóth, Katalin
Title in Hungarian Vegetáció- és magbank dinamika szerepe a gyeprekonstrukcióban
Title in English Biodiversity, soil seed banks and grassland restoration
Keywords in Hungarian magkészlet, gyepregeneráció, fajkészlet, magkeverék, biodiverzitás, Fehér-Kárpátok
Keywords in English grassland restoration, species pool, seed mixture, biodiversity, White Carpathians
Discipline
Environmental biology, ecotoxicology (Council of Complex Environmental Sciences)100 %
Ortelius classification: Plant ecology
Panel Ecology and evolution
Department or equivalent Department of Ecology (University of Debrecen)
Starting date 2018-10-01
Closing date 2021-09-30
Funding (in million HUF) 15.807
FTE (full time equivalent) 2.10
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A gyepi biodiverzitás védelme érdekében világszerte számos rekonstrukciós program indult, amelyekben a gyepi célfajok korlátozott spontán terjedőképessége miatt kiemelt szerepet kapott a célfajok aktív, vetéssel történő bevitele. A gyeprekonstrukció során fontos kérdés milyen magkeverék legalkalmasabb a fajkészlet helyreállítására. A magbanknak szerepe lehet a gyepek spontán regenerációs kapacitásában, lehetőséget kínál inváziók és a gyomnövényzet dinamikájának előrejelzésére, ezért ismerete a gyeprekonstrukciós programokban iránymutató lehet. Kutatásaink során lehetőség nyílik Csehországban a Fehér-Kárpátok Nemzeti Parkban magas diverzitású magkeverékkel rekonstruált gyepek vegetáció és magbank elemzésére. Vizsgálatunkat igen nagy térbeli ismétlésszámban végezzük 18 gyepesített szántó mintázásával; emellett a kiindulási és célállapotot 8 szántóföld és 8 természetes gyep vizsgálatával modellezzük. A vizsgálati területen több mint 10 éve folyik táji léptékű gyeprekonstrukciós projekt, melyek során több száz hektár egykori szántóterületet gyepesítettek. Így lehetőségünk volt olyan eltérő korú rekonstruált gyepek kiválasztására, melyeknek eddigi vegetációfejlődése ismert. Vizsgáljuk a gyomfajok, illetve a spontán megtelepedő és vetett gyepi célfajok magbankjának dinamikáját. A magbankot kora tavaszi fúrásos mintavételt és minta-koncentrálást követően vékonyrétegben való üvegházi csíráztatással vizsgáljuk. A téma jelentősége ellenére a magbank hosszú távú dinamikáját eddig csak kevesen vizsgálták ilyen nagy területen zajló magas diverzitású magkeverékkel helyreállított gyepek esetén. Így a várható eredmények új megvilágításba helyezik a magbank szerepét a gyepregenerációban.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Vizsgálatunkban a vegetáció és a magbank dinamikáját vizsgáljuk a gyepregeneráció során. A gyepi biodiverzitás fenntartásának tanulmányozására remek lehetőséget nyújtanak a tájléptékű rekonstrukciós projektek. A csehországi vizsgálati területen az utóbbi évtizedekben európai szinten is kiemelkedő, jól dokumentált, nagy léptékű magvetéses gyeprekonstukciót végeztek, ami kiváló lehetőség a magbank fejlődésének tanulmányozására. Vizsgálatunkhoz a Fehér-Kárpátokban magas diverzitású magkeverékekkel gyepesített egykori szántóterületeket, illetve kiindulási és célállapotként szántóföldeket és referencia gyepeket választottunk ki. Jelenleg az európai gyepi fajok többségéről nem rendelkezünk magbank adatokkal, így a tervezett vizsgálat hiánypótló információkat szolgáltat a gyepi fajok magbank-képzési stratégiájáról. Egy korábbi szántóterületen (Hajdúdorog) alacsony és magas diverzitású magkeverék különböző kombinációjú vetését vizsgáltuk. A következő hipotéziseket teszteljük: (i) Vegetáció és magbank dinamika: A vegetáció és magbank hasonlósága csökken az idő előrehaladtával, mert a magbankban sok hosszútávú perzisztens gyomfaj magja megőrződik. (ii) Magbank a zavarási grádiens mentén: A gyepregeneráció során a magbank fajösszetétele hasonlóbbá válik a referencia gyepekéhez, viszont összetételében még sok éven át megőrzi a szántókra jellemző fajokat. (iii) Különböző magkeverékek vetésének hatékonysága a gyeprekonstrukció során: A legkisebb gyomborítás azokban a kvadrátokban várható, ahol alacsony és magas diverzitású magkeveréket együtt vetjük el. A tervezett csehországi nagy ismétlésszámú vizsgálat hozzájárul a magbank gyepregenerációban betöltött szerepének megértéséhez.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az elmúlt évtizedekben Európa-szerte nagymértékben lecsökkent a természetközeli gyepek területe az intenzív mezőgazdasági művelés, illetve a megváltozott tájhasználat hatására. Az ökoszisztéma-szolgáltatások fenntartása és a fenntartható gazdálkodás napjaink kulcsfontosságú restaurációs és agrárökológiai kihívásai, amelyek kezeléséhez nélkülözhetetlen a gyepi biodiverzitás megőrzése. Ezen célok elérése érdekében nélkülözhetetlen a természetvédelmi szempontból fontos (ritka, védett vagy éppen inváziós) növényfajok magbank típusának ismerete. A természetes gyepek fajgazdagságának megőrzése az európai biodiverzitás megőrzési stratégia legfontosabb céljai közé tartozik, ezen cél eléréséért számos rekonstrukciós program indult, amelyek remek lehetőséget nyújtanak a gyepi biodiverzitás fenntartásának tanulmányozására. A rekonstrukciós programokban a gyepi célfajok korlátozott spontán terjedőképessége miatt kiemelt szerepet kapott a célfajok aktív, vetéssel történő bevitele. A beavatkozás során fontos kérdés milyen magkeverék legalkalmasabb a fajkészlet helyreállítására, ezért egy korábbi szántó területen (Hajdúdorog) alacsony és magas diverzitású magkeverékek különböző kombinációjú vetésével vizsgáltuk az egyes magkeverékek hatékonyságát. Csehországi vizsgálati területünkön az utóbbi évtizedekben európai szinten is kiemelkedő, jól dokumentált, nagy léptékű magvetéses gyeprekonstrukciót végeztek. Kutatásaink során lehetőség nyílik a Fehér-Kárpátok Nemzeti Parkban magas diverzitású magkeverékkel rekonstruált gyepek vegetáció és magbank elemzésére. A téma jelentősége ellenére a magbank hosszú távú dinamikáját eddig csak kevesen vizsgálták ilyen nagy területen zajló magas diverzitású magkeverékkel helyreállított gyepek esetén, így a várható eredmények új megvilágításba helyezik a magbank szerepét a gyepregenerációban. Jelenleg az európai gyepi fajok többségéről nem rendelkezünk magbank adatokkal, így a tervezett vizsgálat hiánypótló információkat szolgáltat a gyepi fajok magbank-képzési stratégiájáról. A tervezett nagy ismétlésszámú vizsgálat hozzájárul a magbank gyepregenerációban betöltött szerepének megértéséhez, aminek mind restaurációs ökológiai mind gyakorlati természetvédelmi szempontból kiemelt jelentősége van.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A magbank a talajban eltemetett, csírázóképes magok összessége, ami egy szabad szemmel nem látható, ám igen jelentős komponense a növényközösségeknek, egyfajta „rejtett diverzitást” képvisel. A magbankban a fajok hosszú távon jelen lehetnek egy területen és megfelelő környezeti feltételek mellett kicsírázhatnak, így a magbank fontos szerepet tölt be a növényközösségek regenerációjában. Emiatt a magbank ismerete nagyban hozzájárulhat a természetvédelmi kezelések és élőhely-rekonstrukciós projektek sikerességéhez. A magbank vizsgálatok segítségével megtudhatjuk, hogy mely természetes élőhelyekre jellemző vagy éppen gyomfajok vannak jelen a magbankban, így milyen fajok megjelenésére lehet számítani az élőhelyen. A gyepi sokféleség védelmében világszerte számos rekonstrukciós program indult, amelyek remek lehetőséget nyújtanak a sokféleség fenntartásának tanulmányozására. Vizsgálatunkban a vegetáció és a talaj magbank dinamikáját vizsgáljuk tájléptékű gyeprekonstrukciós projektben. A vizsgálati területen az utóbbi évtizedekben európai szinten is kiemelkedő, jól dokumentált, nagy területen zajló magvetéses gyephelyreállítást végeztek, ami kiváló lehetőség a magbank fejlődésének tanulmányozására. Vizsgálatunkhoz a Fehér-Kárpátokban sok fajos magkeverékekkel gyepesített egykori szántóterületeket, illetve kiindulási és célállapotként szántóföldeket és referencia gyepeket választottunk ki a vegetáció és magbank elemzésére. A tervezett vizsgálat hozzájárul a magbank gyepregenerációban betöltött szerepének megértéséhez, aminek restaurációs ökológiai és gyakorlati természetvédelmi szempontból is kiemelt jelentősége van.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The restoration of semi-natural grasslands is a top priority of nature conservation activities in Europe. In nature conservation program its need in some cases sowing the target species and important question which seed mixture is the most proper for restoring grassland biodiversity. Seed banks play a crucial role in controlling vegetation dynamical processes in plant communities, acting as a source for plant establishment, thus it is a key factor of grassland recovery in restoration projects. We study the effect of the density and species composition of soil seed banks on the vegetation composition of grasslands restored by seed mixture sowing. For studying mechanisms sustaining grassland biodiversity, the landscape-scale grassland restoration project in Bílé Karpaty with high-diversity seed sowing offer us a unique opportunity. We aim at evaluating the short- and long-term recovery of grassland biodiversity and the role of soil seed banks in sustaining the diversity of restored grasslands. In the study region, well documented large-scale grassland restoration project was done in the last few decades which are among the most successful grassland restoration projects in Europe. Both starting conditions and seed mixture composition were recorded, and long-term monitoring of restored grasslands was established, which all provide excellent perquisites for studying the development of seed banks. The seed bank analyses will involve croplands, differently aged restored grasslands, and reference grasslands. Seed banks will be analysed using the seedling emergence method. Our planned study will provide seed bank data for several species of high conservation interest.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

We aimed at studying dynamics of vegetation and seed banks during grassland restoration. Landscape-scale grassland restoration projects offer great opportunity for studying the maintenance of biodiversity. We selected study sites in Czech Republic with well documented large-scale grassland restoration project in the last decades, which are among the most successful restoration projects in Europe. We selected differently aged grasslands restored by high-diversity seed sowing in Bílé Karpaty. To analyse starting conditions and target stage of succession, we sample croplands and reference grasslands as well. On former arable field (Hajdúdorog) we examine sowing combinations of low- and high-diversity seed mixtures. We test the following hypotheses: (i) Vegetation and seed bank dynamics: The similarity of vegetation and seed banks will decrease after restoration, because seed banks preserve a huge amount of long-term persistent seeds of arable weeds. (ii) Seed banks along a disturbance gradient: With increasing time since restoration, the similarity of seed banks of restored grasslands to reference grasslands increases but their similarity to croplands remains similar for several years. (iii) Efficiency of different seed mixture sowing during grassland restoration: We hypothesise that we get the smallest weed cover after sowing the low and high diversity seed mixture together. The study design allows the complex analyses of the successional dynamics in the seed banks and aboveground vegetation of restored grasslands, offering a unique opportunity to study mechanisms sustaining biodiversity.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The extension and diversity of grasslands have suffered a dramatic decrease in the past decades due to intensive agriculture and change in land use; thus, conservation and restoration of grasslands is an urgent task. Maintenance of ecosystem services and sustainable agriculture are key role in restoration ecology and agriculture. The restoration of semi-natural grasslands is a top priority of nature conservation activities in Europe and landscape-scale restoration projects provide opportunity for studying the maintenance of biodiversity. In restoration projects often it’s necessary to direct successional changes by sowing seeds of target species therefore it is an important question which seed mixture is the most proper and cost-effective for restoring grassland biodiversity. On former arable field (Hajdúdorog) we examine sowing combinations of low- and high-diversity seed mixtures. For grassland restoration it is important to gain knowledge on the seed bank types of rare and invasive species, because these species can establish on the restored sites from the soil seed banks. We study the vegetation and seed banks of former croplands restored by seed sowing in Czech Republic. In the study regions, well documented large-scale grassland restoration project was done in the last few decades which are among the most successful grassland restoration projects in Europe. For studying mechanisms sustaining grassland biodiversity, the landscape-scale grassland restoration project in Bílé Karpaty with high-diversity seed sowing offer us a unique opportunity. In spite of importance this issue just few researchers studied long-term dynamics of seed bank of restored grasslands, so our expected results probably add new aspects to the role of seed bank in grassland restoration. There is a definite shortage of seed bank records of the majority of species of European grasslands; for instance less than half of the species are covered in North-Western Europe’s seed bank type classification. So the planned study provides important information to seed bank types of grassland species. Our planned study will provide seed bank data for several species of high conservation interest and contribute to filling this knowledge gap.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Soil seed banks are composed of seeds buried in the soil that able to germinate. Those seeds can be considered as “hidden diversity” which is a considerable but often underappreciated component of plant communities. In the seed bank species can persist on a site for a long term and under proper environmental conditions they can germinate, so the seed bank can play crucial role in regeneration of the plant communities. For this reason knowledge of the seed bank contribute to success of nature conservation management and habitat restoration projects. Seed bank analysis can reveal the recovery potential of target species or even weeds, thus from seed bank data we can predict which species can appear on a certain habitat. The restoration of semi-natural grasslands is a top priority of nature conservation activities worldwide which provides great opportunity for studying the maintenance biodiversity. We study the dynamics of soil seed banks and vegetation in landscape level grassland restoration project. In the study region, well documented large-scale grassland restoration project was done in the last few decades which are among the most successful grassland restoration projects in Europe. For the analysis of vegetation and seed bank, we selected study sites in Bílé Karpaty (grasslands restored with diverse seed mixture). For modelling starting conditions and target stage of succession, we sample croplands and reference grasslands as well. Our planned study will provide seed bank data for several species of high conservation interest and contribute to filling this knowledge gap.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A gyepek helyreállításában fontos gyakorlat a fajok aktív, magvetéssel történő bevitele a rekonstruált gyepterületre, ezért kutatásaink során vizsgáltuk különböző magkeverékek hatását a rekonstrukció sikerességére, emellett vizsgáltuk a magbank szerepét a helyreállítandó gyepterület vegetációdinamikájában. Kutatásaink eredményeként megjelent 4 közlemény, melyet rangos nemzetközi folyóiratban tudtunk közölni; emellett további 6, a témához részben kapcsolódó közleményt is publikáltunk. Kutatásaink során azt találtuk, hogy nagy tájléptékű gyeprekonstrukció során, a talaj magbanknak korlátozott szerepe van a fajgazdagság helyreállításában. Továbbá elmondható, hogy a magbank fajösszetételét döntően gyomfajok alkották és csak néhány cél faj volt benne megtalálható. A vegetáció és magbank fajgazdagságát tekintve alacsony hasonlóságot mutatott. A korábbi szántóterületen különböző magkeverékek vetésével helyreállított gyeprekonstrukciós projektben azt az eredményt kaptuk, hogy a gyom visszaszorítás abban az esetben volt a leghatékonyabb, amikor a füveket és a diverz magkeveréket egyidőben, vagy maximum egy év eltéréssel vetettük. Emellett azokon a területeken, ahol csak fűvetést végeztünk, szintén gyors gyomvisszaszorítást tapasztaltunk már az első évben. Azokon a területeken, ahol a fűvetéssel nem azonos időben, hanem 2 vagy 3 évvel később került sor a diverz magkeverék vetésére, az évek során kialakult zárt gyeptakaró miatt sikertelen volt a vetett gyepi célfajok megtelepedése.
Results in English
In the UN Decade on Ecosystem Restoration, grassland restoration actions will gain a new momentum globally; thus, fine-tuning available methods is necessary for maximising restoration success. During the project we evaluated the success of seed sowing in grassland restoration, analyzed the role of the density, diversity and sowing time of the seed mixtures and we also studied the role of the seed bank in the vegetation dynamics of the restored grasslands. Four papers in WoS journals have been published from the results of the project along with 6 papers partly connected to our research. We found that in large-scale restoration projects on ex-arable land the role of the seed bank is limited to maintain the species richness. Even eight years after restoration, when the aboveground vegetation successfully recovered, the species composition of the seed bank was still consisted of weeds and only a few target species could build-up a seed bank. When examining the timing of sowing of diverse seed mixtures and grass seeds we found that weed suppression was the most efficient in case the two mixtures were sown at the same time, or the diverse mixture was sown one year after the grass seeds. Sowing only grass seeds was efficient in weed suppression after the first year but it led to the development of a species-poor sward. If the diverse seed mixture is sown two or three years after the grass seeds, the developed dense grass sward hampered the establishment of the target species.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=128302
Decision
Yes





 

List of publications

 
Valkó, O., Deák, B., Török, P., Tóth, K., Kiss, R., Kelemen, A., Miglécz, T., Sonkoly, J., Tóthmérész, B.: Dynamics in vegetation and seed bank composition highlight the importance of post‐restoration management in sown grasslands, Restoration Ecology 29: S1 Paper: e13192, 2021
Kiss, R., Deák, B., Tóthmérész, B., Miglécz, T., Tóth, K., Török, P., Lukács, K., Godó, L., Körmöczi, Zs., Radócz, Sz., Kelemen, A., Sonkoly, J., Kirmer, A., Tischew, S., Švamberková, E., Valkó, O.: Establishment gaps in species‐poor grasslands: artificial biodiversity hotspots to support the colonization of target species, Restoration Ecology 29: S1 Paper: e13135, 2021
Sonkoly, J., Valkó, O., Balogh, N., Godó, L., Kelemen, A., Kiss, R., Miglécz, T., Tóth, E., Tóth, K., Tóthmérész, B., Török P.: Germination response of invasive plants to soil burial depth and litter accumulation is species‐specific, Journal of Vegetation Science 31:1081-1089., 2020
Sonkoly, J., Kelemen, A., Valkó, O., Deák, B., Kiss, R., Tóth, K., Tóthmérész, B., Török, P.: Both mass ratio effects and community diversity drive biomass production in a grassland experiment, Scientific Reports 9: 1848., 2019
Kiss, R., Deák, B., Tóthmérész, B., Miglécz, T., Tóth, K., Török, P., Lukács, K., Godó, L., Körmöczi, Zs., Radócz, Sz., Borza, S., Kelemen, A., Sonkoly, J., Kirmer, A., Tischew, S., Valkó, O.: Zoochory on and off: A field experiment for trait‐based analysis of establishment success of grassland species, Journal of Vegetation Science 32:4 Paper: e13051, 2021
Balogh, N., Tóthmérész, B., Valkó, O., Deák, B., Tóth, K., Molnár, Zs., Vadász, Cs., Tóth, E., Kiss, R., Sonkoly, J., Antal, K., Tüdősné Budai, J., Miglécz, T., Kelemen, A.: Consumption rate and dietary choice of cattle in species-rich mesic grasslands, Tuexenia (közlésre elfogadva), 2021
Sonkoly, J., Kelemen, A., Valkó, O., Deák, B., Kiss, R., Tóth, K., Tóthmérész, B., Török, P.: Both mass ratio effects and community diversity drive biomass production in a grassland experiment., Scientific Reports 9: 1848., 2019
Kiss, R., László, Sz., Tóth, K., Balogh, N., Körmöczi, Zs., Radócz, Sz., Lukács, K.: Eltérő kezelési típusok alkalmazása kékperjés láprétek fenntartására, Gyepgazdálkodási Közlemények, 2018/16 (1): 19-24., 2018
Valkó, O., Kiss, R., Tóthmérész, B., Miglécz, T., Kelemen, A., Török, P., Tóth, K., Lukács, K., Godó, L., Radócz, Sz., Sonkoly, J., Körmöczi, Zs., Tóth, E., Kapocsi, I., Deák, B.: Gyeptelepítés lépésről lépésre, a magtermesztéstől a fajgazdag gyepek létrehozásáig., A Hortobágyi Természetvédelmi Kutatótábor 45 éve, pp. 55-75., 2019
Valkó, O., Deák, B., Török, P., Tóth, K., Kiss, R., Kelemen, A., Miglécz, T., Sonkoly, J., Tóthmérész, B.: Dynamics in vegetation and seed bank composition highlight the importance of post‐restoration management in sown grasslands, Restoration Ecology, 2020
Sonkoly, J., Valkó, O., Balogh, N., Godó, L., Kelemen, A., Kiss, R., Miglécz, T., Tóth, E., Tóth, K., Tóthmérész, B., Török P.: Germination response of invasive plants to soil burial depth and litter accumulation is species‐specific, Journal of Vegetation Science, 2020
Kiss, R., Deák, B., Tóthmérész, B., Miglécz, T., Tóth, K., Török, P., Lukács, K., Godó, L., Körmöczi, Zs., Radócz, Sz., Kelemen, A., Sonkoly J., Kirmer A., Tischew S., Švamberková E., Valkó, O.: Establishment gaps in species‐poor grasslands: artificial biodiversity hotspots to support the colonization of target species, Restoration Ecology, 2020
Valkó, O., Lukács, K., Deák, B., Kiss, R., Miglécz, T., Tóth, K., Tóth, Á., Godó, L., Radócz, Sz., Sonkoly, J., Kelemen, A., Tóthmérész, B.: Laundry washing increases dispersal efficiency of cloth-dispersed propagules, NeoBiota 60: 1-16., 2020
Kovácsné Koncz, N., Béri, B., Deák, B., Kelemen, A., Tóth, K., Kiss, R., Radócz, Sz., Miglécz, T., Tóthmérész, B., Valkó, O.: Meat production and maintaining biodiversity: Grazing by traditional and crossbred beef cattle breeds in marshes and grasslands., Applied Vegetation Science 23 (2): 139-148., 2020
Valkó, O., Kiss, R., Tóthmérész, B., Miglécz, T., Kelemen, A., Török, P., Tóth, K., Lukács, K., Godó, L., Radócz, Sz., Sonkoly, J., Körmöczi, Zs., Tóth, E., Kapocsi, I., Deák, B.: Gyeptelepítés lépésről lépésre, a magtermesztéstől a fajgazdag gyepek létrehozásáig, A Hortobágyi Természetvédelmi Kutatótábor 45 éve, pp. 55-75., 2019
Valkó, O., Lukács, K., Deák, B., Kiss, R., Miglécz, T., Tóth, K., Tóth, Á., Godó, L., Radócz, Sz., Sonkoly, J., Kelemen, A., Tóthmérész, B.: Laundry washing increases dispersal efficiency of cloth-dispersed propagules, NeoBiota 60: 1-16., 2020
Kovácsné Koncz, N., Béri, B., Deák, B., Kelemen, A., Tóth, K., Kiss, R., Radócz, Sz., Miglécz, T., Tóthmérész, B., Valkó, O.: Meat production and maintaining biodiversity: Grazing by traditional and crossbred beef cattle breeds in marshes and grasslands, Applied Vegetation Science 23 (2): 139-148., 2020




Back »