Sustainable and responsible business under a Degrowth scenario  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
128624
Type PD
Principal investigator Köves, Alexandra
Title in Hungarian Fenntartható és felelős vállalkozások a Nemnövekedés szcenáriójában
Title in English Sustainable and responsible business under a Degrowth scenario
Keywords in Hungarian fenntarthatóság; felelős döntéshozatal; Nemnövekedés; jövőkutatás; backcasting
Keywords in English sustainability; responsible decision-making; Degrowth; future research; backcasting
Discipline
Business and Management (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Panel Economics
Department or equivalent (INSTITUTE OF OPERATIONS AND DECISION SCIENCES (Corvinus University of Budapest)
Starting date 2018-12-01
Closing date 2021-11-30
Funding (in million HUF) 15.807
FTE (full time equivalent) 2.10
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás célja, hogy feltárja, hogy a jelenlegi növekedésre épülő gazdasági rendszert meghaladó Nemnövekedésszcenárióban hogyan működ(het)nének az üzleti szereplők. Az elmúlt hat év során négy részvételi backcasting kutatás történt Magyarországon négy különböző témában: fenntartható foglalkoztatás; a gazdasági felsőoktatás jövője; felelős és fenntartható vállalatok; valamint a marketingkommunikáció jövője. Mindegyik komoly hozzáadott értékkel bír annak megértésében, hogy hogyan nézne ki egy környezetileg és társadalmilag igazságosabb gazdasági rendszer, azonban annak feltárása, hogy hogyan működnének ezek között a keretek között a gazdasági szereplők, további elemzést igényel. A felelős és fenntartható vállalatok backcasting workshopja önkéntes keretek között zajlott, így annak eredményeinek feldolgozása egyáltalán nem történt meg. A másik három backcasting jelentős információtartalommal bír a kutatási kérdés megválaszolásához, de ezek kivonatolása és elemzése nem történt meg, hiszen azoknak a kutatásoknak más volt a fókusza. A tervezett kutatás még egy backcasting folyamat megszervezését javasolja a sport jövője területén. Ez a téma érdekes megértéseket hozhat magával, mivel ez egy olyan terület, ahol a társadalmi funkció és társadalmi haszon első ránézésre egyértelműnek tűnhet, mégis a sport üzleti alapokra történő helyezése magában hordozta az üzleti megközelítések előnyeit és hátrányait. A kutatás egy módszertani újítást is javasol: a posztnormál tudomány filozófiájához hűen vizsgálná meg, hogy a művészet és a társadalomtudomány hogyan tud együttműködni egy ilyen társadalmi kérdés megértésében, és a társadalomtudományi kutatások eredményeinek disszeminációjában.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Mivel a főáramú paradigmákon túl nincsenek elterjedt alapvetések vagy validált elméletek a fenntartható és felelős üzleti működésről egy Nemnövekedés (Degrowth) szcenárió esetén, az értekezés célja nem az, hogy bármilyen elméletet bizonyítson vagy cáfoljon. Abduktív kutatásként sokkal inkább felfedezi a terület körvonalait azáltal, hogy az érintettek témához kapcsolt jelentéstartalmait azonosítja. Az ilyen abduktív kutatás különösen jól illeszkedik olyan témákhoz, amelyről korlátozott tudásunk van, és így a kutató támaszkodhat az érintettek mentális modelljeire. Ebben a kutatásban az érintetteket a backcasting workshopokon résztvevő személyek jelentik. A kutatás abduktív természete nem kívánja meg hipotézisek felállítását, azonban a kutatási kérdések pontos megfogalmazása kiemelkedően fontos. Jelen dolgozat kutatási kérdései arra vonatkoznak, , hogy hogyan működ(het)nének az üzleti szereplők egy Nemnövekedés szcenárióban. Mi motiválná a fenntartható és felelős működésüket? Milyen szerepe lenne a profitnak és a pénznek a működésük során, és ez hogyan viszonyulna a társadalmi hasznosságukhoz? Milyenek lennének a „verseny” ideális körülményei, és milyen az együttműködés az üzleti élet szereplői között? Hogyan oszlana meg az üzleti élet szereplői, és a társadalom más szereplői (állam, civilek) közötti felelősség? Lenne-e egyáltalán éles határ a tevékenységek között? Ha igen, akkor milyen vonalak mentén? Milyen beavatkozásokkal lehetne elmozdulni ezekbe az irányokba? A kutatás kísérleti jelleggel vizsgálja meg, hogy a művészet és társadalomtudomány együttműködése hogyan tud hozzájárulni ilyen kérdések feltárásához vagy bizonyos kutatási eredmények disszeminációjához.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás témája annak megértéséhez kíván hozzájárulni, hogy a főáramú megközelítéseken túllépve hogyan alakulhatna a fenntartható és felelős üzleti működés. Annak ellenére, hogy a mindennapokban egyre egyértelműbben kirajzolódnak a neoklasszikus közgazdasági paradigmák anomáliái – mint például az ökológiai fenntarthatatlanság vagy a társadalmi egyenlőtlenségek mélyülése – a kutatók és szakpolitikusok jelentős része továbbra is olyan megoldásokat keresnek, amelyek nem kérdőjelezik meg a paradigma mögött rejlő alapvetéseket. A Nemnövekedés olyan kutatási terület, amely megpróbálja elhagyni a főáramú gondolkodás kereteit annak érdekében, hogy megtalálja egy környezetileg és társadalmilag igazságosabb gazdasági működés elméleti kereteit. A kutatás végső célja, hogy új perspektívákat nyisson azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet a környezetterhelés, a társadalmi szakadék szélesedése, a társadalmi dezintegráció, valamint a gazdasági válságok negatív spiráljából kitörni azáltal, hogy az üzleti működés területén alternatív megoldásokat keresünk. Ezek az alternatívák még nagyrészt felfedezetlen összefüggéseket hordozhatnak magukban. A backcasting kutatások erős szakpolitikai fókusza remélhetőleg nem csak a tudományos érdeklődés, hanem a szakpolitikai döntéshozók számára is szolgálhat tanulságokkal. Ilyen széles témákat átfogó backcasting kutatásokról nincsen tudomásunk sem hazai, sem nemzetközi színtéren. Ráadásul ez a kutatási kérdés összeköti ezeknek a fordított jövőkutatásoknak az eredményeit. A backcasting módszertana már önmagában is újszerű és érdekes, és ez a kutatás hozzájárulna a módszertan további meghonosításához. Módszertanilag nemzetközi szinten is kísérleti jelleggel bírna a művészet és a társadalomtudomány együttműködése egy társadalmilag fontos kérdés megértésében, valamint egy kutatás eredményeinek disszeminációjában.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Jelenlegi gazdaságunkban a növekedés központi szerepet tölt be, melynek alapvető logikája, hogy ha a gazdaság növekszik, akkor magasabb a fogyasztás szintje – ha pedig többet fogyasztunk, akkor jobban is élünk. Azonban ennek a gazdasági logikának már látjuk a korlátait: az ökológiai problémák és a társadalmi egyenlőtlenségek azt mutatják, hogy ideje elkezdeni gondolkodni alternatívákban. A Nemnövekedés kutatási területe egy ilyen lehetséges alternatíva különböző területeit vizsgálja. Ezekben a megközelítésekben izgalmas kérdésként jelentkezik, hogy hogyan működ(het)nének az üzleti szereplők egy Nemnövekedés szcenárióban. Mi motiválná a fenntartható és felelős működésüket? Milyen szerepe lenne a profitnak és a pénznek? Milyenek lennének a „verseny” ideális körülményei?Az, hogy hogyan gondolkodunk a lehetséges jövőről meghatározhatja, hogy mit vagyunk hajlandók megtenni, vagy épp nem megtenni a jelenben. Ha változik a jövőképünk, ehhez alkalmazkodnak a cselekedeteink is, és már inkább a megváltozott jövőkép beteljesítése felé haladunk. Erre a logikára épül a backcasting módszertana, amely ahelyett, hogy a jelenlegi helyzetet használná kiindulópontként egy várható jövő előrejelzéseként, inkább egy ideális jövőkép kialakításával kezdi, és ezt a képet köti össze - az időben visszafelé haladva – a jelennel, és azonosítja azokat a lépéseket, amelyek elvezethetnek az elképzelt jövőhöz. A kutatás részben a már lezajlott backcasting workshopokra, részben pedig új backcasting szervezésével próbálja megérteni, hogy egy alternatív gazdasági működésben hogyan nézne ki az üzleti élet, és mit tehetünk meg akár ma annak érdekében, hogy a gazdaságunk ebbe az irányba indulhasson el.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The aim of this research is to uncover how business would/could operate in a Degrowth scenario that moves beyond the logic of neoclassical economics. Four different backcasting research took place in Hungary in the last six years in four different topics: sustainable employment; the future of economic higher education; sustainable and responsible business; and the future of marketing communications. All contributed significantly in understanding what an environmentally and socially more just economy would look like, however it needs further research to understand how economic actors would behave under such circumstances. The backcasting workshop on sustainable and responsible business was organised on a voluntary basis and - due to the lack of funds - its results have not been processed. Others contain information on our research question, but the results were analysed from other perspectives. Beyond analysing the existing results, this research also proposes a new backcasting workshop on the future of sports that could uncover new perspectives regarding our research question. Sports is an area where the social benefits are visible but its operation in a business environment has brought with itself benefits and drawbacks. In the name of post-normal science, this research also proposes to experiment how art (drama) could cooperate with social science in understanding such complex issues as well as in disseminating research results.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

There are no firm assumptions or validated theories in the literature on how sustainable and responsible business would behave in a Degrowth scenario. Therefore, it is not the aim of this research to prove or refute theories. It is an abductive research that explores the meanings attached to a given topic by stakeholders in order to uncover the characteristics of the subject. This approach is particularly suited to research where we have limited knowledge of the topic and hence the researcher can base her conceptions on the cognitive frames of stakeholders. In the case of this research, the stakeholders will be the backcasting participants and authors of the relevant literature. The abductive nature of this research does not necessitate the phrasing of hypotheses but it does demand clear research questions. The research questions of this research aim at establishing how sustainable and responsible business would/could operate under Degrowth circumstances. What drives their sustainable and responsible operations? What role profit and money plays in their operations and how would profit and money relate to their social usefulness? What would the ideal competition and cooperation between actors look like? What would be the sharing of responsibilities between economic and social actors like the state and civil society? Would there be such strong distinction between these spheres? If yes, along what properties? What steps would lead us towards these directions? This research would also test on an experimental basis the cooperation of art (drama) and social science in uncovering new perspectives on these questions and disseminating research results.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The topic of this research is a contribution to understanding the concept of sustainable and responsible business beyond mainstream economic paradigms. Even though it is clear that we live in times when neoclassical economics experiences serious anomalies like ecological unsustainability or the widening of social gaps, both researchers and policy-makers are still trying to find solutions without questioning the validity of underlying assumptions. Degrowth is a research field that attempts to leave the comfortable realms of mainstream paradigms behind in order to establish the frameworks of an economy that respects ecological boundaries while aiming to achieve social justice and it provides the theoretical framework of the research. The ultimate aim of this research is to open up new perspectives on how it might be possible to find our way out of the negative spiral of environmental degradation, social disintegration and economic crises by establishing alternative solutions in the world of business. These alternatives may shed new light on generally unchartered correlations. Beyond providing understanding to researchers, the policy focus of the backcasting technique can support policy decision-makers in finding alternative directions. We have no knowledge of such wide range backcasting exercises either in Hungary or in other countries. Moreover, this research would overarch the topics of all five backcastings. The technique of backcasting itself is relatively new and innovative and this research would contribute to its gaining foothold in Hungary. In terms of methodology, the cooperation of art(drama) and social science in understanding an important social topic and disseminating research results would be experimental on an international level as well.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

In our current economy growth plays a considerable role, the rationale behind it being that if the economy grows, the level of consumption also increases – and if we consume more, we live better. However, the limitations to such a logic are beginning to present themselves in the form of ecological problems and social inequalities indicating us that it might be time to start thinking in alternatives. The research field of Degrowth is exploring such new alternatives. This involves finding answers to questions like how would business work in a Degrowth scenario. What would drive sustainable and responsible business operations? What role would profit and money play in this? What would be the ideal competition in such an environment? The way we think about the future influences what we are willing or unwilling to do in the present. If our vision changes, our actions also adapt, and we start moving towards a different future. The technique of backcasting is based on this logic and instead of using the present to predict the future it envisions an ideal future and works its way backward to identify the steps that may lead towards such prospects. This research tries to uncover the elements of sustainable and responsible business in a Degrowth scenario and the routes that could lead us there based partly on backcastings that have taken place in the past and partly on new ones organised within this research.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A kutatás célja volt, hogy feltárja, hogy a jelenlegi növekedésre épülő gazdasági rendszert meghaladó Nemnövekedés szcenárióban hogyan működ(het)nének az üzleti szereplők. Mivel azonban jelenleg a gazdaság a növekedési pályától szorosan függ, így ennek megértéséhez a szokásostól eltérő módszerek szükségesek. Ilyen módszertan a backcasting, amely ahelyett, hogy a jelenlegi helyzetet használná kiindulópontként egy várható jövő előrejelzéseként, inkább egy ideális jövőkép kialakításával kezdi, és ezt a képet köti össze - az időben visszafelé haladva – a jelennel, és azonosítja azokat a lépéseket, amelyek elvezethetnek az elképzelt jövőhöz. Az elmúlt évek során több részvételi backcasting kutatás történt Magyarországon olyan témákban, mint például a felelős és fenntartható vállalatok; a marketingkommunikáció jövője, vagy a fenntartható sport. Azonban ezek eredményeinek tudományos feldolgozása csak ebben a projektben valósulhatott meg. A projekt során kialakult többek között a jövő vállalatairól szóló backcasting kutatásban hangsúlyosan megjelenő ún. cuvée szervezet konceptualizálása; valamint a marketingkommunikáció jövőjével kapcsolatos eredmények tudományos feldolgozása vezetett ahhoz, hogy egy valós példán keresztül – a jelen egyik domináns iparági szereplőjének bevonásával – értsük meg azt, hogy hogyan nézne ki egy környezetileg és társadalmilag igazságosabb gazdasági rendszer, és hogyan működnének ezek között a keretek között a gazdasági szereplők.
Results in English
The aim of this research was to explore how economic actors could operate in a Degrowth scenario, that moves beyond the current growth-oriented economic system. However, as the economy is currently closely dependent on the growth trajectory, atypical methodologies are needed to understand such scenarios. Rather than using the current situation as a starting point for predicting an expected future, backcasting begins with the formation of an ideal vision and connects this normative state - moving backwards in time - with the present and identifies the steps that can lead to such futures. In recent years, several participatory backcasting research has been conducted in Hungary on various topics, such as responsible and sustainable business; the future of marketing communication; or sustainable sports. Before this research, the results of these processes had not been scientifically analysed. It was during this research where among others the conceptualization of the so-called cuvée organization that arose from the future of business backcasting happened; and the scientific investigation of the results on the future of marketing communications led to the understanding through a real-life industry example, what a more environmentally and socially just economic system would look like and how economic actors could adapt.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=128624
Decision
Yes





 

List of publications

 
Alexandra Köves; Tamás Veress; Judit Gáspár; Réka Matolay: Conceptualizing Cuvée Organizations: Characteristics Leading towards Sustainable Decision-Making Practices, Sustainability, 2021
Alexandra Köves; Zoltán Bajmócy: The end of business-as-usual? – A critical review of the air transport industry's climate strategy for 2050 from the perspectives of Degrowth, Sustainable Production and Consumption, 2021
Alexandra Köves; Gábor Király: Inner drives: Is the future of marketing communications more sustainable when using backcasting?, Futures, 2021
Köves, Alexandra; Gáspár, Judit; Matolay, Réka: Future & Co.una obra de teatro-acción para entender el negocio responsable y sostenible, ECOLOGIA POLITICA: CUADERNOS DE DEBATE INTERNACIONAL, 2019
Alexandra Köves; Attila Szathmári; Orsolya Herr: The vision of sustainable sport in a backcasting research, Society and Economy, 2021
Alexandra Köves,Judit Gáspár,Réka Matolay: The Cooperation of Art and Science in Post-normal Science: An Example, European Society for Ecological Economics Conference Turku, Finnland, 2019
Alexandra Köves; Judit Gáspár; Réka Matolay: Művészet és társadalomtudomány együttműködése a posztnormál tudományfelfogás keretein belül: backcasting kutatási eredmények egy interaktív színházi kalandjátékban, Magyar Tudomány, 2020
Alexandra Köves: Participatory system-mapping for Degrowth, Vienna Degrowth Conference 2020, 2020
Alexandra Köves: A Nemnövekedés rendszertérképe, Magyar Regionális Tudományos Társaság Vándorgyűlése 2020, 2020
Judit Gáspár; Éva Hideg; Alexandra Köves: Future in the Present : Participatory Futures Research Methods in Economic Higher Education – The Development of Future Competencies, Journal of Futures Studies, 2021
Alexandra Köves; Gábor Király: Fenntartható marketing a jövőben : egy marketing iparági részvételi backcasting folyamat tanulságai, “Post-traumatic marketing: virtuality and reality” – Proceedings of the EMOK 2021 International Conference, 2021
Alexandra Köves: Cooperation of Art, Science and Education: The results of a community script-writing process applied in higher education. An interactive experience on Degrowth, ISEE and Degrowth 2020: Building Livelihoods in times of ecological and political crisis, 2021
Alexandra Köves: System mapping Degrowth, ISEE and Degrowth 2020: Building Livelihoods in times of ecological and political crisis, 2021
Alexandra Köves: A légiközlekedési iparág kritikai fenntarthatósági vizsgálata a Nemnövekedés (Degrowth) szempontjai szerint, Első Országos Interdiszciplináris Éghajlatváltozási Tudományos Konferencia, 2021
Köves Alexandra, Gáspár Judit, Matolay Réka: The Cooperation of Art and Science in Post-normal Science: an Example, In: 13th International Conference of the European Society of Ecological Economics: Programme and Abstracts, (2019) p. 1., 2019
Köves Alexandra, Gáspár Judit, Matolay Réka: Kutatási jelentés a „Milyen lesz a jövő vállalata? – avagy fenntarthatóan és felelősen működő gazdasági szereplők 2050-ben” Backcasting workshop eredményeiről, BCE Gazdálkodástudományi Kar, 2019





 

Events of the project

 
2022-11-17 16:01:04
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Vállalatgazdaságtan Intézet (Budapesti Corvinus Egyetem), Új kutatóhely: 2022_OPERÁCIÓ ÉS DÖNTÉS INTÉZET (Budapesti Corvinus Egyetem).
2020-02-13 16:23:22
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: _GTK / Döntéselmélet Tanszék (Budapesti Corvinus Egyetem), Új kutatóhely: Vállalatgazdaságtan Intézet (Budapesti Corvinus Egyetem).




Back »