Optimisation of buildings and building elements from life cycle and building physics perspective based on complex numeric modelling  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
128663
Type FK
Principal investigator Szalay, Zsuzsa
Title in Hungarian Épületek és épületszerkezetek életciklus- és épületfizikai szemléletű optimalizációja komplex numerikus modellezéssel
Title in English Optimisation of buildings and building elements from life cycle and building physics perspective based on complex numeric modelling
Keywords in Hungarian épületfizika, optimalizáció, életciklus-elemzés, kapcsolt szimuláció
Keywords in English building physics, optimisation, life cycle assessment, heat and moisture simulation
Discipline
Flow and Thermal Technology (Council of Physical Sciences)100 %
Ortelius classification: Thermal engineering
Panel Engineering, Metallurgy, Architecture and Transport Sciences
Department or equivalent Department of Construction Materials and Technologies (Budapest University of Technology and Economics)
Participants Barna, Edit
Deme, Zsófia
Gergely, László Zsolt
Hrabovszky-Horváth, Sára
Kiss, Benedek György
Lipták-Váradi, Julianna
Medgyasszay, Péter
Nagy, Balázs
Starting date 2018-10-01
Closing date 2022-09-30
Funding (in million HUF) 39.303
FTE (full time equivalent) 6.10
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az épületszerkezeti transzportfolyamatok modellezésének fejlődésével, és a számítógépes erőforrások növekedésével egyre több szimulációs szoftver áll a tervezők rendelkezésére az energetikai, életciklus teljesítmény, a higrotermikus és belső környezeti feltételek elemzésére és optimalizálására. Ennek ellenére a gyakorló mérnökök és építészek az általuk vélt optimumot elsősorban a korábbi tapasztalataikra támaszkodva és esetleg néhány variáció számítása alapján határozzák meg. Léteznek azonban az alacsony- és közel nulla energiaigényű épületek tervezésére alkalmas gyors és hatékony, automatizált matematikai optimalizációs eljárások is.
A kutatás célja egy, az épületek és épületszerkezetek többszintű optimalizációját lehetővé tevő keretrendszer kidolgozása komplex numerikus modellek alapján. Részletes dinamikus modelleket fejlesztünk ki talajjal érintkező szerkezetek és hőhidak modellezésére, melyek figyelembe veszik a csatolt hő- levegő- és páravezetés folyamatait is. Egy életciklus modellt is integrálunk a rendszerbe, illetve értékeljük a belső tér komfort és egészségügyi hatásait. A dinamikus modellek a jelenlegi szimulációk pontosságát várhatóan növelni fogják, így eltérő optimum megoldásokhoz és szerkezeti kialakításhoz vezetnek, mint az egyszerűsített eljárások. A legfontosabb tényezők beazonosítása tovább segíti a jövőbeli szoftver- és modellfejlesztési törekvéseket szintúgy, mint az épületszerkezeti kutatások előrehaladását. A kifejlesztett komplex modellek alapján egyszerűsített modelleket hozunk létre, melyek teljes épület szimulációja során, akár a korai tervezési fázisban is alkalmazhatóak, ahol a változtatások lehetősége még nagy.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az épület energetikai teljesítménye számítható stacioner viselkedésen alapuló egyszerű algoritmusok segítségével, melyek megfelelőek lehetnek abban az esetben, ha a rendelkezésre álló adatok korlátozottak. Az összetettebb módszerek pontosabb eredményeket szolgáltatnak, de magasabb a bemenő adat és a számítási kapacitás igényük, ezért a modellek részletessége általában inhomogén. Például a teljes épületet számító dinamikus szimulációs szoftverek leegyszerűsítik a talajjal érintkező szerkezetek modellezését vagy a hőhídhatást. Hipotézisünk szerint az energetikai teljesítmény/ környezeti hatások/ belső tér minősége célfüggvényű optimalizáció eredménye függ a modellezés részletességétől. A cél a lehetséges egyszerűsítések miatti hibák nagyságának meghatározása és az eredményeket leginkább befolyásoló paraméterek azonosítása. A kutatás során az épület egyes kritikus szerkezeteire (talajjal érintkező szerkezetek, hőhidak) komplex, kapcsolt hő- levegő- és nedvességtranszporton alapuló modelleket dolgozunk ki, illetve egy életciklus értékelő modellt. A modelleket többszintű keretrendszerbe integráljuk, mely különböző részletességű optimalizációt képes végrehajtani. A bizonytalanságok kezelése Monte Carlo szimulációval történik.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A transzportfolyamatok és az épületfizikai jelenségek numerikus modellezésének kutatása, és az elérhető számítási kapacitás gyors növekedése az elmúlt időszakban odáig fejlődött, hogy már rendkívül sok szimulációs és tervezési szoftver áll a tervezők rendelkezésére higrotermikus, épületenergetikai, életciklus és belső komfort problémák megoldására. A legtöbb egyedi szoftver és modell azonban csak speciális feladatokat tud ellátni, és legtöbbször csak magasan képzett, specializálódott szakemberek képesek őket használni. A legfejlettebb modellezési és szimulációs technikák alkalmazása az épületek hőtechnikai tervezése során korántsem egyszerű feladat. Az elméleti tudás és a megfelelő épületmodellezési képzettséggel rendelkező munkaerő hiánya, továbbá a nagyteljesítményű számítógépes erőforrásokhoz való hozzáférés korlátai miatt a legtöbb tervező az elérhető eszközöknek csak egy parányi hányadát használja.
Amíg a legtöbb friss kutatás főleg az épületenergetikai modellezés és az életciklus-elemzés egyes egyedi aspektusaira fókuszál, mi egy olyan keretrendszert szeretnénk fejleszteni, amely számos, mind létező, mind pedig a kutatócsoport tagjai által kifejlesztett modellezési eljárást magában foglal az épületek és szerkezetek jellemzőinek meghatározásához. Ez a megközelítés a fejlett optimalizációs eljárások segítségével, valamint a szükséges számítógépes erőforrásokkal egy jól választott tesztépület különlegesen mély és részletes elemzését teszi lehetővé. Amellett, hogy az egyes modellek teljesítményét tesztelni tudjuk, beleláthatunk abba is, hogy egy nagyon magas részletezettségű modell milyen lehetséges előnyökkel szolgál az épületek optimalizációja során a hagyományos megközelítésekhez képest.
Bár ilyen komplex és erőforrásigényes szimulációk jelenleg a gyakorlatban dolgozó mérnökök és építészek számára még nem valószerűek, a tendencia egyértelműen a szimulácókkal segített, egyre összetettebb és pontosabb modelleket felhasználó mérnöki tervezés felé mutat. Az említett nagy megbízhatóságú modellek kutatásával ugyanúgy segíthetünk a jövőbeli szoftver- és modellfejlesztési irányok kijelölésében is, mint az épületszerkezeti kutatások legfontosabb területeinek beazonosításában.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az Európai Unió energiafogyasztásának közel 40%-áért felelős építőipari szektorban jelentős költséghatékony energiamegtakarítási potenciál rejlik. A kutatás célja egy olyan keretrendszer kifejlesztése, melynek segítségével az épületszerkezetek és épületek az energiahatékonyság, a környezetre és a használóra gyakorolt hatás szempontjából optimalizálhatóak. Ha csak néhány szempontot veszünk figyelembe, a mérnöki tudás és tapasztalat elegendő lehet ahhoz, hogy alacsony energiaigényű és viszonylag kedvező árú verziókat találjunk. Ha azonban több paramétert vizsgálunk, kicsi az esélye, hogy kézi módszerrel ki tudjuk választani az optimális megoldásokat. Automatikus matematikai algoritmusok és korszerű épületfizikai modellezési technikák segítségével az épületek és épületszerkezetek jövőbeli teljesítménye most minden eddiginél pontosabban tervezhető.
A kutatás ezen lehetőségek kihasználásával egy többszintű optimalizáló keretrendszert fejleszt, mely az épületek előállításának, karbantartásának és lebontásának energiaigényét is figyelembe veszi. Ugyan nem vitatható, hogy minden épület egyedi és a végső döntéseket az energiahatékonyság mellett nagyon sok más tényező is befolyásolja, egy ilyen módszer mégis nagy segítséget nyújthat a tervezési döntések meghozatalában és jelentős költségmegtakarításhoz vezethet. A módszer alkalmas új épületek és felújítások esetén is már a tervezés kezdeti szakaszában, amikor a módosítások még rugalmasabban kezelhetőek és az energiamegtakarítási lehetőségek nagyok.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

With the recent advancements in the modelling of transport processes in building elements, and the increase of the available computational resources, designers now have the possibility to apply various simulation softwares for analysing the energy, life cycle performance, hygrothermal and indoor conditions and select an optimum design. However, in practice, engineers and architects still determine the ’optimum’ solution based on their previous experience, intuition, and possibly a limited number of calculation scenarios. Mathematical algorithms are available for performing a quick and efficient automatised optimisation for designing very low or nearly zero energy buildings.
The goal of the research is to develop a framework for the multilevel optimisation of buildings and building elements using complex numeric models. Comprehensive dynamic models will be developed for ground contact structures and thermal bridges that take into account coupled heat-, air- and moisture transport. A life cycle model and an indoor environmental quality evaluation will also be integrated. It is expected that these dynamic models will improve the accuracy of current building simulations, and result in different optima and constructional solutions than simplified methods. The identification of the most influential phenomena can help to guide future model and software development efforts, as well as the research into building construction design. Based on the complex dynamic models developed in the project, simplified models will be derived that can be used for whole building simulation even at a preliminary design stage when the potential for improvement is large.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Simple methods for evaulating the energy performance of a building based on simple algorithms and steady-state conditions may be well suited to problems where data availability is limited. In contrast, more sophisticated methods have the potential to provide more accurate results, but have a higher requirement for input data. Such methods rely on the availability of large computing capacity, hence, usually not all parts of the physical building model have the same granularity. For example, dynamic whole building models simplify the interaction with the ground or the thermal bridge effect. Our hypothesis is that optimisation results in terms of energy efficincency, life cycle environmental impacts and indoor environmental quality may be different depending on the level of modelling details. The goal is to determine the magnitude of the error due to possible simplifications, and to identify the parameters with the largest influence on the results. The research will develop comprehensive dynamic models for certain critical elements of a building (such as ground contact structures and thermal bridges) based on coupled heat- air- and moisture simulation techniques and a life cycle impact evaluator module for integration into a multilevel framework. The framework will be able to perform optimisation at different levels of detail. The uncertainties will be handled with Monte Carlo simulations.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

With recent advancements of research into numerical modeling of transport processes in general and building physics phenomenon in particular, and due to the rapid increase of available computational resources, designers have a truly staggering number of simulation and design software at their disposal to solve hygrothermal, building energy, life cycle and comfort problems. However, most individual models and software are still intended for very specific individual task and are used only by highly specialized professionals. A framework for utilizing the most advanced modeling and simulation techniques for more and more aspects of the buildings’ thermal design is not trivial to develop and to use. Due to a lack of knowledge, an insufficient trained workforce for model building, and limited general access to high performance computing resources, most designers utilize only a small fraction of available tools.
While most new research papers concentrate on individual aspects of building energy modeling and life cycle analysis, we intend to test a new framework to incorporate a large number of advanced modeling methods, both existing and newly developed by our team members, for the characterization of building constructions. This approach, in combination with advanced optimisation methods and the necessary computational resources enabled by this grant, will allow us to analyse the design space of a well chosen test building in a uniquely detailed fashion. Besides testing out the performance of individual models we can gain insights into the possible benefits such a super-detailed modeling can bring into building optimisation, when compared to more traditional approaches.
While such highly complex and computationally intensive simulations may not be realistic for practicing engineers and architect at the current time, the trend is clearly pointing towards simulation aided engineering design with more and more complex and accurate models. By studying the proposed high fidelity models we can help to guide future model and software development efforts, as well as the research into building construction design, by identifying the areas of the most immediate interest.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The building sector, accounting for about 40% of the energy consumption of the European Union, provides a great potential for cost-effective energy savings. The objective of this research is to develop a framework for the optimisation of building elements and buildings in terms of energy efficiency, comfort and impacts on the environment. If only a few options are considered, the engineers’ previous experiences and knowledge may be sufficient to find an option that has low energy consumption and relatively low cost, but if more parameters are considered it is unlikely to find the optimum solutions manually. With automatic mathematical algorithms and the incorporation of state-of-the art building physics modelling techniques, it is now possible to predict the future performance of a building or building element more accurately than ever before.
The research will explore these possibilities and develop a multilevel framework for finding optimum solutions, also taking into account the energy used for the production, maintenance and disposal of buildings. While it is not debatable that every building is unique, and the final choices of engineers are influenced by many factors beyond energy efficiency, such a tool can prove to be very useful in assisting the design process and may also contribute to significant savings in terms of cost. The method can be used both in the design of new buildings and in the energetic retrofit of existing buildings even at a preliminary design stage when the potential for change and improvements is still large.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A kutatás fő eredménye egy olyan optimalizációs keretrendszer kifejlesztése, amelynek segítségével automatikusan meghatározhatóak a környezetterhelés és költség szempontból optimális épület kialakítások. A célfügggvény az energiafogyasztás és a teljes életciklusra vetített környezeti hatások, illetve költség minimalizálása megfelelő hőkomfort biztosítása mellett. A változók például az épületszerkezeti rétegrendek, a hőszigetelés típusa és vastagsága, az ablakok aránya és típusa a homlokzaton. A rendszer moduláris felépítésű, ami lehetővé teszi a különböző részletességű vizsgálatok beépítését, például az energiaigény meghatározható egyszerűsített, havi módszerekkel vagy dinamikus szimulációval. A hőhidak hatását higrotermikus szimulációval vizsgáltuk, valamint elkészítettünk egy hőhídkatalógust, mely tartalmazza a legjellemzőbb hazai szerkezeteket és energetikai tanúsításra is alkalmas. Az épületekben kialakuló nyári hőkomfortot és a túlmelegedés kockázatát épülettípusok szimulációjával elemeztük és egy tégla társasházban, valamint egy panelépületben elvégzett monitoringmérésekkel validáltuk. A keretrendszer hasznosítható épületek tervezésénél, valamint épületállomány léptékű stratégiai döntéshozatal támogatására. A kutatás eredményeként 12 impact factor-os cikkünk jelent meg, ebből 10 db Q1-Q2 nemzetközi folyóiratokban, valamint számos nemzetközi konferencián tartottunk előadást.
Results in English
The main outcome of the research is the development of an optimisation framework to automatically determine the optimal building design in terms of environmental impact and cost. The objective is the minimisation of the energy consumption and life-cycle environmental impacts and costs while maintaining adequate thermal comfort. Variables of the optimisation are, for example, the construction elements, the type and thickness of thermal insulation, the window ratio and type of windows. The system is modular, which allows the incorporation of analysis with different levels of detail, for example energy demand can be determined using simplified monthly methods or dynamic simulation. The impact of thermal bridges has been investigated by means of hygrothermal simulation and a thermal bridge catalogue has been prepared, which includes the most typical domestic structures and is suitable for energy certification. The summer thermal comfort and the risk of overheating in buildings were analysed by simulating building archetypes and validated by monitoring measurements in a brick apartment building and a prefabricated concrete building. The framework can be used for building design and to support strategic decision making at building stock scale. As a result of the research, we have published 12 journal papers with impact factor, 10 of which have been published in Q1-Q2 international journals. We have also given several presentations at international conferences.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=128663
Decision
Yes





 

List of publications

 
Kiss Benedek, Szalay Zsuzsa: Sensitivity of buildings’ carbon footprint to electricity decarbonization: a life cycle–based multi-objective optimization approach, INTERNATIONAL JOURNAL OF LIFE CYCLE ASSESSMENT 2022: pp. 1-20., 2022
Szalay Zsuzsa, Szagri Dóra, Bihari Ádám, Nagy Balázs, Kiss Benedek, Horváth Miklós, Medgyasszay Péter: Development of a life cycle net zero carbon compact house concept, ENERGY REPORTS 8: pp. 12987-13013., 2022
Szagri Dóra, Szalay Zsuzsa: Theoretical Fragility Curves − A Novel Approach to Assess Heat Vulnerability of Residential Buildings, SUSTAINABLE CITIES AND SOCIETY 83: 103969, 2022
Nagy Balázs, Marosvölgyi Martin, Szalay Zsuzsa: Global Warming Potential of Building Constructions based on Heat and Moisture Transport Analysis, THERMAL SCIENCE 26: (4 Part B) pp. 3285-3296., 2022
Petresevics Fanni, Nagy Balázs: FEM-Based Evaluation of the Point Thermal Transmittance of Various Types of Ventilated Façade Cladding Fastening Systems, BUILDINGS, 2022
Dóra Szagri, Bálint Dobszay, Balázs Nagy, Zsuzsa Szalay: Wireless Temperature, Relative Humidity, and Occupancy Monitoring System for Investigating Overheating in Buildings, SENSORS (közlésre benyújtva), 2022
Kiss Benedek, Silvestre Jose Dinis, Andrade Santos Rita, Szalay Zsuzsa: Environmental and Economic Optimisation of Buildings in Portugal and Hungary, SUSTAINABILITY 13: (24) 13531, 2021
Al-Rukaibawi Layth S., Szalay Zsuzsa, Károlyi György: Numerical simulation of the effect of bamboo composite building envelope on summer overheating problem, CASE STUDIES IN THERMAL ENGINEERING 28: 101516, 2021
Kiss Benedek, Szalay Zsuzsa: Modular approach to multi-objective environmental optimization of buildings, AUTOMATION IN CONSTRUCTION 111: 103044, 2020
Kiss Benedek, Kácsor Enikő, Szalay Zsuzsa: Environmental assessment of future electricity mix – Linking an hourly economic model with LCA, JOURNAL OF CLEANER PRODUCTION 264: 121536, 2020
Nagy Balázs, Marosvölgyi Martin, Szalay Zsuzsa: Comparison of Thermal Bridge Calculation Methods, ACTA POLYTECHNICA CTU PROCEEDINGS, 2022
Balázs Fürtön, Zsuzsa Szalay, Balázs Nagy: BIM-based Energy Performance Analysis of Slab-on-Grade Constructions, CESBP conference proceedings (közlésre elfogadva), 2022
Gergely László Zsolt, Szalay Zsuzsa, Csoknyai Tamás: Nearly zero energy buildings with air-source heat pumps across Europe, CLIMA 2022 conference 2022-04-20: p. 2022: CLIMA 2022 The 14th REHVA HVAC World Congress., 2022
Szagri Dóra, Kairlapova Ainur, Nagy Balázs, Szalay Zsuzsa: Calibration of a summer building simulation model based on monitoring of user behaviour, ACTA POLYTECHNICA CTU PROCEEDINGS, 2022
Ismail Ahmed Ali S, Szalay Z: Towards developing a building typology for Sudan, In: Alexander, Passer; Thomas, Lützkendorf; Guillaume, Habert; Helga, Kromp-Kolb; Michael, Monsberger (szerk.) IOP Conference Series: Earth and Environmental Science, IOP Publishing (2019) pp. 1-9., 2019
Kiss B, Röck M, Passer A, Szalay Z: A cross-platform modular framework for building Life Cycle Assessment, In: Alexander, Passer; Thomas, Lützkendorf; Guillaume, Habert; Helga, Kromp-Kolb; Michael, Monsberger (szerk.) IOP Conference Series: Earth and Environmental Science, IOP Publishing (2019) pp. 1-10., 2019
Szalay Zsuzsa, Antonín Lupisek: Attitude Towards LCA in Hungary and Czechia – Results of a Survey among Building Design Professionals, ACTA POLYTECHNICA CTU PROCEEDINGS 2022: pp. 1-8., 2022
Szagri Dóra, Nagy Balázs, Csanaky Judit Emília, Szalay Zsuzsa: Investigating Overheating of Nursing Homes to Support Heatwave Risk Analysis Methodology, In: Kateřina, Sojková; Julie, Železná; Petr, Hájek; Jan, Tywoniak; Antonín, Lupíšek (szerk.) YRSB19 – iiSBE Forum of Young Researchers in Sustainable Building 2019, Czech Technical University in Prague (2019) pp. 137-146., 2019
Szagri Dóra, Szalay Zsuzsa: Passzív technikák, MÉRNÖK ÚJSÁG július: pp. 24-26., 2019
Medgyasszay Péter: Comparative analysis of an existing public building made from natural building materials and reference buildings designed from common building materials, IOP CONFERENCE SERIES: EARTH AND ENVIRONMENTAL SCIENCE 323 pp. 012140-1-012140-9., 2019
Medgyasszay Péter: Egy "Fenntartható ház": Tíz év használati idő tapasztalatai, METSZET: ÉPÍTÉSZET ÚJDONSÁGOK SZERKEZETEK RÉSZLETEK : 2019 03-04 pp. 36-39. , 4 p., 2019
Nagy Balázs, Stocker György: Numerical Analysis of Thermal and Moisture Bridges in Insulation Filled Masonry Walls and Corner Joints, PERIODICA POLYTECHNICA-CIVIL ENGINEERING 63 : 2 pp. 446-455. , 10 p., 2019
Szagri Dóra, Nagy Balázs, Szalay Zsuzsa: Idősotthonok felújításának kérdései a klímaváltozás tükrében, In: Szalay, László (szerk.) Épületeink és Műemlékeink 2019, (2019) pp. 40-46., 2019
Kiss Benedek, Kácsor Enikő, Szalay Zsuzsa: Environmental assessment of future electricity mix – Linking an hourly economic model with LCA, JOURNAL OF CLEANER PRODUCTION 264: 121536, 2020
Kiss Benedek, Szalay Zsuzsa: Modular approach to multi-objective environmental optimization of buildings, AUTOMATION IN CONSTRUCTION 111: p. 103044., 2020
Dóra Szagri, Balázs Nagy, Zsuzsa Szalay: Heatwave Vulnerability Assessment of Nursing Homes Based on Dynamic Simulations, In: V., Corrado; E., Fabrizio; A., Gasparella; F., Patuzzi (szerk.) Proceedings of Building Simulation 2019: 16th Conference of IBPSA (2019) pp. 3992-3998., 2019
Ismail Ahmed Ali Suha, Szalay Zsuzsa: Environmental assessment of buildings in Sudan, In: Szita Tóthné, Klára; Jármai, Károly; Voith, Katalin (szerk.) Solutions for Sustainable Development, CRC Press (2019) pp. 294-303., 2019
Nagy Balázs: Dynamic Hygrothermal Analysis of Moisture Bridges in Modern Masonry Constructions, In: V., Corrado; E., Fabrizio; A., Gasparella; F., Patuzzi (szerk.) Proceedings of Building Simulation 2019: 16th Conference of IBPSA, 2019
Kiss B, Röck M, Passer A, Szalay Z: A cross-platform modular framework for building Life Cycle Assessment, In: APasser; TLützkendorf; G Habert; H Kromp-Kolb; M Monsberger (szerk.) IOP Conference Series: Earth and Environmental Science, IOP Publishing (2019) pp. 1-10., 2019
Al-Rukaibawi Layth S., Szalay Zsuzsa, Károlyi György: Numerical simulation of the effect of bamboo composite building envelope on summer overheating problem, CASE STUDIES IN THERMAL ENGINEERING 28: p. 101516., 2021
Marosvölgyi Martin, Nagy Balázs, Szalay Zsuzsa: A vonalmenti hőveszteségek számítási eljárásainak összehasonlítása, MAGYAR ÉPÜLETGÉPÉSZET LXX. évf.: (5) pp. 3-12., 2021
Medgyasszay Péter, Szagri Dóra, Bihari Ádám, Kiss Benedek, Nagy Balázs, Horváth Miklós, José Dinis Silvestre, Szalay Zsuzsa: A Carbon Neutral Compact House Concept Supported with LCA, LCC and Dynamic Energy Simulation, In: Itecons - Instituto de Investigação e Desenvolvimento Tecnológico para a Construção, Energia, Ambiente e Sustentabilidade (szerk.) CEES 2021 - International Conference on Construction, Energy, Environment and Sustainability, Itecons - Instituto de Investigação e Desenvolvimento Tecnológico para a Construção, Energia, Ambiente e Sustentabilidade (2021) 157, 2021
Montana Francesco, Longo Sonia, Birgisdottir Harpa, Cellura Maurizio, Frischknecht Rolf, Guarino Francesco, Kiss Benedek, Peuportier Bruno, Recht Thomas, Riva Sanseverino Eleonora, Szalay Zsuzsa: Multicriteria-Oriented Optimization of Building Energy Performances: The Annex 72 IEA-EBC Experience, In: Ren, Jingzheng (szerk.) Energy Systems Evaluation (Volume 2), Springer International Publishing (2021) pp. 239-260., 2021
Nagy Balázs, Marosvölgyi Martin, Szalay Zsuzsa: Global Warming Potential of Building Constructions based on Heat and Moisture Transport Analysis, THERMAL SCIENCE Online First:, 2021
Ali Suha I. A., Szalay Zsuzsa: Overview and Analysis of the Overheating Effect in Modern Sudanese Buildings, POLLACK PERIODICA: AN INTERNATIONAL JOURNAL FOR ENGINEERING AND INFORMATION SCIENCES 15: (3) pp. 208-219., 2020
Kiss Benedek, Silvestre José Dinis, Madeira José Firmino Aguilar, Santos Rita Andrade, Szalay Zsuzsa: Environmental and economic optimisation of buildings for different climates, IOP CONFERENCE SERIES: EARTH AND ENVIRONMENTAL SCIENCE 588: 032033, 2020
Nagy Balázs, Quintana Gallardo Alberto, Szalay Zsuzsa: LIFE-CYCLE AND HYGROTHERMAL BASED OPTIMIZATION OF INSULATION FILLED MASONRY BLOCKS, In: Jozef, Hraška (szerk.) Proceedings of the enviBUILD 2019, Sciendo (2020) pp. 122-127., 2020
Alexander Hollberg, Benedek Kiss, Martin Röck, Bernardette Soust-Verdaguer, Aoife Houlihan Wiberg, Sebastien Lasvaux, Alina Galimshina, Guillaume Habert: Review of visualising LCA results in the design process of buildings, BUILDING AND ENVIRONMENT, 2021
Nagy Balázs: Environmental dependent energy performance of thermal insulation filled masonry blocks on European climates, Itecons - Instituto de Investigação e Desenvolvimento Tecnológico para a Construção, Energia, Ambiente e Sustentabilidade CEES 2021 - International Conference on Constru, 2021





 

Events of the project

 
2022-02-10 13:41:44
Résztvevők változása
2019-04-25 10:02:02
Résztvevők változása




Back »