The concept of political leadership in democratic and political theory  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
91031
Type K
Principal investigator Körösényi, András
Title in Hungarian A politkai vezetés fogalma a demokrácia- és politikaelméletben
Title in English The concept of political leadership in democratic and political theory
Keywords in Hungarian politikai vezetés, kormányzás, perszonalizáció, elitista demokrácia, felhatalmazáselmélet
Keywords in English political leadership, governing, personalization, democratic elitism, authorization theory
Discipline
Political Science (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Political sciences
Panel Political Science, Law and Govemment Sciences
Department or equivalent KOPINT Foundation for Economic research
Starting date 2008-04-01
Closing date 2011-12-31
Funding (in million HUF) 2.701
FTE (full time equivalent) 1.14
state closed project
Summary in Hungarian
Az utóbbi egy-, másfél évtizedben különösen megszaporodtak azok a politikatudományi munkák, amelyek a korábban uralkodó behaviorizmussal és az institucionalizmussal szemben a politikai cselekvés és vezetés megnövekedett szerepét hangsúlyozzák. Az ezredforduló európai és amerikai politikájának a növekvő perszonalizációjáról írnak. Ezzel szemben a politikaelmélet hagyományosan alig reflektál a vezetés problémáira. A kutatás célja a politikai vezetés problémájának újragondolása a demokrácia- és politikaelméletben.
Korábbi kutatásaimban megkíséreltem a vezérdemokrácia-elméletének felújítását, a képviselet-fogalma segítségével történő konceptualizálását. Noha ez a kísérlet a képviseleti demokrácia realista megközelítéséhez tartozott, mégis a schumpeter-i demokráciaelméletnek egy optimistább olvasata felé hajlott és a liberális tradíció keretei között kidolgozott elszámoltatáselmélettel látta megragadhatónak a demokratikus választások normatív tartalmát. Most a schumpeter-i kompetitív demokráciaelmélet egy szkeptikus olvasatát szeretném adni, amely nem lép ki a demokrácia Przeworski által kínált minimalista-koncepciójának kereteiből. Kutatásom hipotézise az, hogy a demokrácia paradigmáján belül maradva a politikai vezetés problémája teoretikusan a képviselet klasszikus felfogásai közül a felhatalmazáselmélettel (Pitkin) ragadható meg leginkább.
Summary
There is a growth of empirical literature on growing personalization of politics and the rising role of political leaders in contemporary democracies. In my previous research I tried to conceptualize this process by the re-work of Weber’s “Führerdemokratie” and Schumpeter’s concept of procedural democracy. I gave an optimistic reading of Schumpeters’ theory.
In this project now I would like to give a sceptical reading of Schumpeter’s competitive model of democracy. The novelty of my project is twofold. The first one is to give a theoretical interpretation of the personalisation of contemporary politics. The second one is to make a connection between the concept of political leadership and the classical concepts of democracy and representation. I would like to depict the implications of personalization of politics on democratic theory in analytical and normative sense as well.




Back »