Szubmikrométeres léptékű metamorf folyamatok a Sopron környéki Óbrennbergi Csillámpalában  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
104692
típus PD
Vezető kutató Dégi Júlia
magyar cím Szubmikrométeres léptékű metamorf folyamatok a Sopron környéki Óbrennbergi Csillámpalában
Angol cím Submicron scale metamorphic processes in Óbrennberg Micaschist from the Sopron area
magyar kulcsszavak nagy felbontású mikroanalitika, termodinamikai modellezés, diffúzió-kontrollált folyamatok, gránát zónásság, Sm-Nd kormeghatározás, gránát izoplet termobarometria
angol kulcsszavak high resolution microanalytics, thermodynamic modelling, diffusion-controlled processes, garnet zoning, Sm-Nd dating, garnet isopleth thermobarometry
megadott besorolás
Ásványtan, kőzettan (Komplex Környezettudományi Kollégium)100 %
Ortelius tudományág: Ásványtan
zsűri Földtudományok 1
Kutatóhely Geokémiai és Laboratóriumi Főosztály (Magyar Földtani és Geofizikai Intézet)
projekt kezdete 2012-09-01
projekt vége 2017-06-30
aktuális összeg (MFt) 15.821
FTE (kutatóév egyenérték) 1.95
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az Óbrennbergi Csillámpala (ÓCs) rendkívül fontos szerepet játszik a Sopron környéki kristályos aljzat metamorf fejlődéstörténetének, valamint az Alpokhoz való viszonyának meghatározásában. Annak ellenére, hogy a hetvenes évektől 2003-ig számos tanulmány foglalkozott a témával, számos kérdés a mai napig megválaszolatlan maradt. Nem pontosan ismertek a pre-alpi és alpi metamorf fázisban lezajlott ásványreakciók és azok egymáshoz való viszonya, nagy a metamorf korok bizonytalansága és erősen vitatott az ÓCs korrelációja ausztroalpi analógokkal. Ezen felül az ÓCs metamorf fejlődéstörténete ásványegyensúlyokra és konvencionális termobarometriára épül, ami ma már idejét múlt és nem összehasonlítható az alpi metapélitek esetében használt módszerekkel. Az alpi analógiák felállításához pedig elengedhetetlen az összehasonlítás.
A projekt során az ÓCs teljes P-T-t fejlődéstörténetét rekonstruálni szeretném a jól megőrződött pre-alpi reliktumokat tartalmazó And-Sil-Bt palák és az ezekből erős alpi felülírással keletkezett Ky-St-Cld-Grt-tartalmú csillámpalák alapján. Nagyfelbontású elektronsugaras analitikai technikák segítségével kiegészítem a meglevő petrográfiai és ásványkémiai információkat a szubmikrométeres skálán megjelenő mikroszerkezetek és kémiai heterogenitások leírásával. A megfigyelt ásványegyüttesek P-T stabilitási mezejét termodinamikai modellezéssel határozom meg. A különböző gránát generációk egyes szemcséiből és szeparátumaiból Sm-Nd kormeghatározást végzek. Gránát izoplet termobarometria és diffziós modellezés segítségével becslést adok azon folyamatok időtartamára, melyek a gránát profiroblasztok komplex kémiai zónásságát létrehozták.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az Óbrennbergi Csillámpala rendkívül fontos szerepet játszik a Sopron környéki kristályos aljzat metamorf fejlődéstörténetének, valamint az Alpokhoz való viszonyának meghatározásában. A projekt fő célkitűzése az Óbrennbergi Csillámpala teljes nyomás-hőmérséklet-idő fejlődéstörténetének meghatározása, ami elengedhetetlen az alpi analógiák megtalálásához. Erre a célra a jól megőrződött pre-alpi reliktumokat tartalmazó andaluzit-sillimanit-biotit palák és az ezekből erős alpi felülírással keletkezett kianit-staurolit-kloritoid-gránát-tartalmú csillámpalák részletes vizsgálatát tervezem. Nagyfelbontású elektronsugaras analitikai technikák segítségével kiegészítem a meglevő petrográfiai és ásványkémiai információkat a szubmikrométeres skálán megjelenő mikroszerkezetek és kémiai heterogenitások leírásával. A megfigyelt ásványegyüttesek P-T stabilitási mezejét termodinamikai modellezéssel határozom meg. A pre-alpi nagy hőmérsékletű eseményt valamint az alpi metamorfózist az ezek során képződött gránát generációk Sm-Nd kormeghatározása lapján datálom. Szimulálni fogom a gránát profiroblasztok komplex kémiai zónásságát gránát izoplet termobarometria és diffziós modellezés segítségével, így becslést adok azon folyamatok időtartamára, melyek a zónásságot létrehozták.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A tervezett projekt várhatóan hozzájárul az Ausztroalpi egységek geodinamikai rekonstrukciójához és új perspektívákat nyit a modern analitikai technikákban.
A projekt fő célkitűzése az Óbrennbergi Csillámpala teljes nyomás-hőmérséklet-idő fejlődéstörténetének meghatározása, ami elengedhetetlen az alpi analógiák megtalálásához. Ez hozzájárul az Alpok kialakulása során működő tektonikai folyamatok, illetve általánosságban a hegységképződési folyamatok megértéséhez, mely utóbbi számos gazdaságilag hasznosítható eseményt (például ércképződés) is magába foglal.
A kutatás során alkalmazott nagyfelbontású elektronsugaras mikroanalitikai technikák az elmúlt évek fejlesztéseinek eredményei. Használatukkal lehetővé válik a soproni polimetamorf kőzetek ezidáig ismeretlen szubmikrométeres léptékű tulajdonságainak meghatározása. A szubmikrométeres léptékű megfigyelések termodinamikai és diffúziós modellezése információt szolgáltat a befagyott, diffúzió-kontrollált ásványreakciók hajtóerejéről és időtartamáról. A szilárd fázisú, diffúzió-kontrollált reakciók jobb megértése hozzájárulhat a mindennapi életben használt szilikátos anyagok élettartama során előforduló ásványtani és mikroszerkezeti változások értelmezéséhez és előrejelzéséhez.
A projekt komoly perspektívákat jelent a metamorf kőzettanban is, hiszen a soproni kristályos aljzat metamorf kőzeteiben megőrződött folyamatok időtartamára vonatkozóan még semmilyen becslés nem áll rendelkezésre. Ezen felül a szerző korábbi munkáitól eltekintve Magyarországon még senki nem alkalmazta a külföldön jól ismert, diffuziós modellezésen alapuló metamorf reakciósebesség becslést. A projektben tervezett gránát izoplet termobarometria lehetőséget ad a tanulmányozott kőzet nyomás-hőmérséklet-idő történetének nagyon pontos, lépésenkénti meghatározására, míg az önálló gránát szemcsék Sm-Nd kormeghatározása alkalmas petrográfiailag jól meghatározott metamorf események abszolút korolására. Mindkét módszer dinamikusan fejlődő terület, melyre a nemzetközi irodalomban is csak néhány példa található.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az Óbrennbergi Csillámpala (ÓCs) a Soproni-hegység kristályos aljzatának jellegzetes átalakult kőzetsorozata, melynek ásványtársulásai megőrizték a pre-alpi és alpi hegységképződési ciklusok során bekövetkezett nyomás- és hőmérséklet-változásokat. Az ÓCs rendkívül fontos szerepet játszik a Soproni-hegység fejlődéstörténetének, valamint az Alpokhoz való viszonyának meghatározásában. A projekt fő célkitűzése az ÓCs nyomás-hőmérséklet-idő fejlődéstörténetének meghatározása, és ez alapján alpi analógiák keresése. Ez hozzájárul az Alpok kialakulása során működő tektonikai folyamatok, illetve általánosságban a hegységképződési folyamatok megértéséhez, mely utóbbi számos gazdaságilag hasznosítható eseményt (pl. ércképződés) is magába foglal. A vizsgált kőzetek nyomás-hőmérséklet-idő fejlődéstörténetét szubmikrométeres léptékű petrográfia és ásványkémia, termodinamikai modellezés, radiometrikus kormeghatározás valamint diffúziós modellezés alapján határozom meg. A szubmikrométeres léptékű jellegzetességeket nagyfelbontású elektronsugaras mikroanalitikai technikák segítségével derítem fel. A megfigyelt ásványtársulások kialakulásának nyomás-hőmérséklet viszonyait termodinamikai modellezéssel határozom meg. A fejlődéstörténet egyes lépéseinek időpontját az önálló gránát szemcséken végzett Sm-Nd radiometrikus kormeghatározás teszi lehetővé. Gránát izoplet termobarometria és diffúziós modellezés segítségével kerül sor a tanulmányozott kőzet nyomás-hőmérséklet-idő történetének nagyon pontos, lépésenkénti meghatározására. A fent leírt módszerek elengedhetetlenül fontos információkat szolgáltatnak és a soproni kristályos aljzat esetében a projekt keretében kerülnek először alkalmazásra.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Óbrennberg Micaschist (ÓM) is of key importance in determining the metamorphic evolution of the Sopron area and its relation to the Alps. They contain well-preserved pre-Alpine mineral assemblages, which are obliterated by Alpine metamorphism to various degrees in some places. Although ÓM was intensely studied between 1970-2003, several problems still remain unresolved. These include understanding pre-Alpine and Alpine mineral reactions and their relation to each other, dating metamorphic events and correlation of ÓM to Austroalpine analogues. In addition, metamorphic evolution of these rocks is based on mineral equilibria and conventional geothermobarometry, which is out-of-date now and not comparable to the methods used in the case of Alpine metapelites. However, this comparison is inevitable to find Austroalpine analogues.
This project aims to re-examine And-Sil-Bt schists and Ky-St-Cld-Grt bearing micaschists in order to reconstruct pre-Alpine and Alpine P–T–t paths of the ÓM, respectively. Using high spatial resolution electron beam microanalytical techniques, submicron scale microstructure, and chemical heterogeneities will be studied in order to complement petrographic observations described in earlier works. P–T stability fields of observed mineral assemblages will be determined from thermodynamic modelling. Time constraints on the metamorphic evolution will be derived from Sm-Nd age determination of individual grains or monomineralic separates of different garnet porphyroblast generations and the duration of some metamorphic events determined from garnet isopleth thermobarometry and diffusion modelling of element distributions in zoned garnet porphyroblasts.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Óbrennberg Micaschist is of key importance in determining the metamorphic evolution of the Sopron area and its relation to the Alps. The main aim of this project is to determine the complete pre-Alpine and Alpine pressure-temperature-time evolution of Óbrennberg Micaschist in order to correlate these rocks to Alpine analogues. For this purpose, two rock types, andalusite-sillimanite-biotite schists and kyanite-staurolite-chloritoid-garnet bearing micaschists, preserving pre-Alpine and Alpine metamorphic evolution, respectively are planned to be studied in detail. Using high spatial resolution electron beam microanalytical techniques, submicron scale microstructure, and chemical heterogeneities will be studied in order to complement petrographic observations described in earlier works. P–T stability fields of observed mineral assemblages will be determined from thermodynamic modelling. A pre-Alpine high temperature event and Alpine metamorphism will be dated using Sm-Nd age determination of different garnet porphyroblast generations. Measured chemical zoning patterns of garnet porphyroblasts will be numerically simulated using garnet isopleth thermobarometry and diffusion modelling in order to estimate the duration of some metamorphic events.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The planned project is expected to contribute to the geodynamic evolution of the Austroalpine units as a whole and it opens perspectives in the development of advanced analytical techniques.
The project aims to determine the complete pre-Alpine and Alpine pressure-temperature-time evolution of Óbrennberg Micaschists in order to correlate these rocks to Alpine analogues. This helps in understanding the tectonic processes acting during the formation of the Alps and mountain formation in general, during which several economically interesting processes, e.g. ore formation take place.
High resolution electron beam microanalytical techniques used in the planned project are recent developments and allow for the study of submicron scale features of polymetamorphic rocks, which have not yet been investigated in the Sopron area. These features contain numerous information on incomplete, diffusion-controlled mineral reactions which can be derived from thermodynamic and diffusion modelling used in the project. Understanding of diffusion-controlled reactions in solid state may contribute to interpret and predict mineralogical changes in silicate materials used in every day life during their lifetime.
Regarding perspectives in metamorphic petrology, the project is the first attempt to estimate the duration of metamorphic processes in rocks of the Sopron area. Disregarding previous works of the project leader, geospeedometry has not been applied for Hungarian rocks so far. Garnet isopleth thermobarometry provides a unique opportunity to model the step-by-step pressure-temperature-time evolution of the studied rocks very precisely. Sm-Nd dating of individual garnet grains planned in the project allows for the absolute dating of individual metamorphic events. These methods are state of the art modelling and analytical techniques, respectively, of which have only a few examples in international literature as well.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Óbrennberg Micaschist is a series of metamorphic rocks in the crystalline basement of the Sopron Mts., in which mineral assemblages have preserved pressure and temperature changes during pre-Alpine and Alpine orogenic cycles. Therefore it is of key importance in determining the metamorphic evolution of the Sopron area and its relation to the Alps. The main aim of this project is to reconstruct the complete pre-Alpine and Alpine pressure-temperature-time evolution of Óbrennberg Micaschist in order to correlate these rocks to Alpine analogues. This helps in understanding tectonic processes acting during the formation of the Alps and mountain formation in general, during which several economically interesting processes, e.g. ore formation, take place.
Pressure-temperature-time evolution of the studied rocks will be reconstructed on the basis of submicron scale petrography and mineral chemistry, thermodynamic modelling, radiometric age determination and diffusion modelling. Submicron scale features will be detected using high resolution electron beam microanalytical techniques. Thermodynamic modelling will be used for the estimation of formation pressure-temperature conditions of the observed mineral assemblages. Sm-Nd radiometric age determination will be done from individual garnet grains, which allows for the absolute dating of individual metamorphic events. Garnet isopleth thermobarometry combined with diffusion modelling will be used to determine the duration of stepwise pressure and temperature changes. These techniques provide inevitable information on the pressure-temperature-time evolution and this will be their first application for rocks of the Sopron area.





 

Projekt eseményei

 
2016-08-10 15:10:36
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Adatkezelési Főosztály (Magyar Földtani és Geofizikai Intézet), Új kutatóhely: Geokémiai és Laboratóriumi Főosztály (Magyar Földtani és Geofizikai Intézet).




vissza »