Görögkatolikus egyház- és művészettörténeti források feldolgozása és közreadása, adattárak (történeti névtár és sematizmus) kiadása, digitalizált adatbázisok készítése (18-20. század)  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
108780
típus K
Vezető kutató Véghseo Tamás
magyar cím Görögkatolikus egyház- és művészettörténeti források feldolgozása és közreadása, adattárak (történeti névtár és sematizmus) kiadása, digitalizált adatbázisok készítése (18-20. század)
Angol cím The processing and publication of the ecclesiastical and art history sources of the Greek Catholic Church, the publication of data repositories (historical name catalogue and schematism) and the compilation of digitised databases (18th-20th centuries)
magyar kulcsszavak görögkatolikus, egyháztörténet, egyházművészet, adatbázisok, adattárak, forráskiadás
angol kulcsszavak greek-catholic, church history, history of art, databases, repositories, sources
megadott besorolás
Történettudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)80 %
Ortelius tudományág: A keresztény egyház története
Művészettörténet (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)20 %
Ortelius tudományág: Művészettörténet
zsűri Történelem
Kutatóhely Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola
résztvevők Janka György
Terdik Szilveszter
projekt kezdete 2013-09-01
projekt vége 2017-08-31
aktuális összeg (MFt) 49.795
FTE (kutatóév egyenérték) 5.60
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

I. A m.o.-i görkat.-ok történelmére vonatkozó 18-20. sz. források közreadása.
1. A 18. sz. források az egykori munkácsi egyházmegye közösségeinek (jellemzően 13 északkeleti vm.) egyházlátogatási jegyzőkönyveit, illetve összeírásait (10 különböző összeírás a 18. sz. második feléből) tartalmazzák. A 90%-ban digitális felvételek formájában már rendelkezésre álló anyag (a 2009-2012 közötti OTKA-kutatás eredményeként) átírása és több kötetben történő kiadása.
2. A 19-20. sz. források a magyar gör.kat.-ok mozgalmának iratanyagára vonatkoznak az 1868-as hajdúdorogi kongresszustól a Hajdúdorogi Em. 1912-es megalapításáig. Vatikáni és hazai levéltárakból nagyobb részben már összegyűjtött, kisebb részben még összegyűjtendő forrásokból a mozgalom minden fontos és jellemző iratának közreadása egy kötetben.
II. Adattárak összeállítás és kiadása:
1. A Hajdúdorogi Em. történeti sematizmusa (az 1912-es alapítás óta folyamatosan, vagy akár csak rövidebb ideig az em-hez tartozó pariókiákkal);
2. A Hajdúdorogi Em.-ben szolgált papok történeti névtára (mintegy 800 pap részletes életrajzi adatai),
3. A Munkácsi Em. templomainak (különös tekintettel a később Hajdúdorogi Em-hez sorolt egyházközségekre) építéstörténetére (1800-1912) vonatkozó levéltári jegyzék összeállítása a Kárpátaljai Állami Területi Levéltárban (Beregszász) és a MOL Állami Építészeti Hivatal iratanyagában
III. Digitalizált adatbázisok összeállítása:
1. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti levéltárában fellelhető görögkatolikus vonatkozású adatok digitális adatbázisa kutatói hozzáférés biztosításával
2. Az 1945 előtt megjelent gör.kat. sajtótermékek digitalizálása nyilvános hozzáférés biztosításával

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Alapkérdések a projekt különböző elemei szerinti bontásban
I/1. Milyenek voltak a történelemi M.o. északkeleti vármegyéiben élő gör.kat. közösségek műveltségi, anyagi és társadalmi viszonyai, demográfiai jellemzői? Az eddigi szakirodalom általánosító megjegyzéseinek („szegények”, „elmaradottak”, „egyre növekvő lélekszám”) pontosítása.
I/2. Melyek voltak a Hajdúdorogi Egyházmegye (HE) felállításához vezető mozgalom fő jellemzői?
II/1. Hogyan lehet a történeti, helytörténeti, művészettörténeti és szociológiai kutatások számára hozzáférhetővé tenni a HE (egykori és mai) közösségeire vonatkozó adatokat?
II/2. Hogyan lehet a szociológiai és történeti kutatások számára hozzáférhetővé tenni egy sajátos társadalmi réteg, a 20. sz. görögkatolikus papság (mintegy 800 HE-i pap) adatait (származási hely, névváltoztatások, közép- és felsőfokú tanulmányok, életút, társadalmi/közéleti/politikai szerepvállalás, családi viszonyok, stb.)?
II/3. Milyen mennyiségű és részletességű iratanyag áll rendelkezésre a Kárpátaljai Állami Területi Levéltárban az 1800-1912 közötti korszak templomépítéseire vonatkozóan (teljesen feltáratlan irategyüttes), illetve hogyan lehet azokat a MOL Állami Építészeti Hivatal irataival összevetve feldolgozni?
III/1 Kik voltak a kommunista hatalom állambiztonsági szerveinek megfigyeltjei, illetve beszervezett ügynökei a gör.kat. papság köréből 1948 és 1990 között? Milyen módszerekkel történtek a megfigyelése/beszervezések?
III/2. Az 1860 és 1945 között megjelent 19 különböző (hosszabb-rövidebb ideig megjelenő) gör.kat. sajtótermék milyen irányzatokhoz kötődött? Kik voltak azok képviselői? Melyek voltak fő célkitűzéseik? Milyen témák uralták a publicisztikát?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A magyarországi gör.kat. történelmének, egyházművészetének, kulturális örökségének feltárása terén a hazai tudományosságnak még sok teendője van. Jelen kutatási projekt résztvevői hosszú évek óta, 2009-től kezdődően pedig kutatócsoportban (Gör.kat. Örökség Kutatócsoport a Szent Atanáz Gör.kat. Hittudományi Főiskolán) végeznek kutatásokat és publikálnak tanulmányokat, monográfiákat és forráskiadásokat. Fontos törekvésük, hogy a téma kutatásába ne csak a gör.kat. felekezethez kötődő kutatókat vonják be, hanem tekintettel a kutatás interdiszciplináris perspektívájára is, lehetőleg minél szélesebb körben biztosítsanak hozzáférést a feltárt forrásokhoz. Jelen kutatási projekt elsődleges célja olyan 18-20. századi gör.kat. vonatkozású források közreadása, melyek nem csak a kutatócsoport tagjainak párhuzamosan elvégzett, illetve jövőbeni kutatásait segíti elő, hanem más kutatók (különös tekintettel a fiatal kutatói nemzedékre) számára is kutatási lehetőséget nyújtanak. A közreadásra kijelölt forráscsoportok, illetve adattárak nem csak az egyháztörténészek számára értékesek, de művészettörténeti, társadalomtörténeti, népességtörténeti, politikatörténeti, helytörténeti kutatásokat is indukálhatnak. A 2009-2012 közötti kutatási periódus tapasztalatai ezzel kapcsolatban biztatóak, hiszen egy 2012-ben publikált 18. századi forrás (Barkóczy Ferenc egri püspök 1749-ben a gör.kat. klérusnak kiadott instrukciója) már egy most beadandó OTKA-posztdoktori pályázat alapszövegeként jelenik meg.
A tágabb értelemben vett társadalmi hasznosíthatóság megalapozottsága két szempontból is igazolható: 1. Maga a gör.kat. közösség ezekben az években egy új identitásdiskurzust indított el. Ebben a folyamatban a történeti kutatások eredményei, illetve azok tudományos igényű és ismeretterjesztő jellegű közreadása rendkívül fontos szerepet játszanak. Ezt igazolják a Hajdúdorogi Egyházmegye centenáriumának eseményei, az azokon megjelenő nagyszámú érdeklődő közönség (pl. történeti konferencia Hajdúdorogon 2012.02.18-án mintegy ezer fős hallgatóság előtt!); 2. A gör.kat. kulturális örökség megismertetése hazai és nemzetközi viszonylatban, illetve beépítése a magyar nemzeti kulturális örökségbe a kutatás résztvevői számára kiemelt feladat.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A kut. program a magyarországi gör.kat. történelmének és kulturális örökségének feltárására és megismertetésére irányul. A résztvevők – folytatva évekkel ezelőtt megkezdett kutatásaikat – olyan 18-20. sz. forrásokat kívánnak közreadni, elemezni és további kutatások számára hozzáférhetővé tenni, melyek segítenek megismertetni a történelmi M.o. északkeleti régióiban élő, majd pedig 1920 után a Hajdúdorogi Em-be és a Miskolci Ap. Exarchátusba szerveződött gör.kat. közösségek történelmét és egyházművészetét. A forráskiadványok, illetve az adattárak az is lehetővé teszik, hogy hazai és külföldi történészek, egyháztörténészek, művészettörténészek, szociológusok, demográfusok, helytörténészek, a politikatörténet kutatói kutatásaikat kiterjesszék a gör.kat. múlt és kulturális örökség területére is.
A 18. sz. egyházlátogatási jegyzőkönyvek és összeírások (7 különböző időpontból) sok száz gör.kat. közösségről szolgáltatnak értékes s8zellemi és anyagi műveltség, demográfiai, helytörténeti) adatokat. Az 1868-1912 közötti források a magyar gör.kat. nemzeti és vallási mozgalmának jellemzőit segítenek megismerni. A Hajdúdorogi Egyházmegye történeti sematizmusa és papjainak történeti névtára fontos adattárak, melyek több tudományterület művelőinek is biztosítanak értékes adatokat. A gör.kat. vonatkozású állambiztonsági iratok kigyűjtése és adatbázisba rendszerezése egy olyan terület kutatásának megkezdését jelenti, mely eddig teljesen érintetlen volt. Az 1860 és 1945 között megjelent 19 különböző gör.kat. sajtótermék fellelhető példányainak digitalizása és hozzáférhetővé tétele a gör.kat. közösség belső életét, a különböző irányzatok, törekvések széleskörű megismerését teszi lehetővé.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

I. Publication of sources relating to the hist. of Gr. Cath.s in Hung. from the 18th to 20th c..
1. The sources originating from 18th c. contain the visitation records of the communities of the historical Dioc. of Munkács. The transcription and publication in several volumes of the material that is now available up to 90% in the form of digital records (as a result of the OTKA funded research in 2009-2012).
2. The sources from the 19th and 20th c. relate to the doc.s of the movement of Hung. Gr. Cath.s from the Congress of Hdorog in 1868 up to the establishment of the Dioc. of Hdorog in 1912. Publication in a single volume of all important and characteristic documents of this movement from the sources for the greater part collected from arch. of the Vatican and Hung. and to a smaller extent yet to be collected.
II. Compilation and publication of data repositories:
1. Hist. schematism of the Dioc. of Hdorog (including the parishes that have continually or for a short period belonged to the eparchy since the foundation);
2. Hist. name catalogue of priests serving in the Dioc. of Hdorog (detailed biographical data of nearly 800 priests),
3. Compilation of an archival register relating to the building history (1800-1912) of the churches of the Dioc. of Munkács in the State Arch. of Sub-Carpathia (Berehove) and the document repository of the NHA State Office of Architecture
III. Compilation of digitised databases:
1. Dig. database of Gr. Cath.-related data found in the Hist. Arch. of State Security Services, providing access to such data to the researchers
2. Digitisation of Gr. Cath. publications dated before 1945 and the provision of public access to them

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Basic questions broken down by the various project elements
I/1 What were the educational, financial and social circumstances and demographic characteristics of Gr. Cath. communities living in the north-eastern counties of pre-Trianon Hung.? Clarification of the generalising remarks found in the literature so far ("poor", "backward", ).
I/2 What were the main characteristics of the movement leading to the establ. of the Dioc. of Hajdúdorog (DH)?
II/1 How could the data pertaining to the (one-time and current) communities of the DH be made available for hist.al, local hist., art hist. and socio.cal researches?
II/2 How could the data of a special social layer, i.e. Gr. Cath. priests of the 20th c. (nearly 800 DH priests) (place of origin, name changes, secondary and tertiary education, life career, social/public/political roles fulfilled, family circumstances, etc.) be made available for sociological and historical research?
II/3 What amount of and how detailed documents are available in the State Reg. Arch. of Sub-Carpathia regarding the church buildings of the period 1800 to 1912 (completely unexplored stock of doc.s), and how could they be processed in comparison with the doc.s of the HNA State Office of Architecture?
III/1 Who were observed by and who were the enlisted agents of the state security organisations of the communist power, among the Gr. Cath. priests 1948-1990? What methods were used for observations/enlistings?
III/2 To what trends were the 19 different publications existing for shorter or longer periods 1860-1945 attached? Who were the representatives? What were their key objectives? What topics dominated this kind of journalism?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The Hung. world of science still has a lot to do in the area of exploring the history, art history and cultural heritage of Hung. Gr. Catholicism. The participants of this research project have been involved in research and study publications, monographs and source publications for many years, and within the research team (Gr. Cath. Heritage Res. Team of the St Athanasius Gr. Cath. Theol. College) since 2009. Importantly, they strive not only to involve researchers who belong to the Gr. Cath. denomination, but given the interdisciplinary perspective of the research, also to provide access to the explored sources to as wide a community as possible. The primary aim of this research project is to publish Gr. Cath. sources related to the 18th to 20th c.s, facilitating not only the researches completed in parallel by the research team members, and those yet to be completed, but also allowing for research possibilities for other researchers as well (especially the younger researcher generations). The source groups and data collections intended to be published are valuable resource not only for the church historians, but may also induce art history, social history, population history, political history and local history researches as well. Experiences of the research period 2009 to 2012 in this regard are promising, since an 18th century source published in 2012 (Bishop of Eger Barkóczy's Instruction to Gr. Cath. clerics in 1749) is actually the basic text of an OTKA post-doctoral application to be submitted now.
Social usability in the broader sense can be demonstrated from two aspects: 1. The Gr. Cath. community itself launched a new identity discourse in these years. In this process the results of historical researches and their scientific and popular scientific publications play a very important role. This is demonstrated in the events of the centenary of the Dioc. of Hajdúdorog, the high number of interested audience (e.g. a historical conference in Hajdúdorog on 18.02.2012 before an nearly thousand-strong audience!); 2. The propagation of Gr. Cath. heritage in Hungary and internationally, and its integration in the Hung. national cultural heritage are key tasks for the participants of this research.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The project is focused on exploring and making known the hist. and cult. heritage of Gr. Catholicism in Hung. The participants – continuing their researches started years ago – want to publish, analyse and make available for further studies sources of the 18th to 20th c.s that will facilitate the understanding of the hist. and church art of Gr. Cath. communities living in the north-eastern region of hist. Hung., and then, after 1920, organised under the Dioc. Hajdúdorog and the Apost. Exarch. Miskolc. These source publications and data files will also make possible for Hung. and foreign hist.s, church hist.s, art hist.s, sociologists, demographers, local hist.s, and researchers of political history to extend their research efforts to the areas of Gr. Cath. past and cult. heritage also.
The visitation records from the 18th c. may provide valuable inform. on hundreds of Gr. Cath. communities (intellectual and material cult., demography, local hist.). The sources from 1868-1912 help us to understand the characteristics of the national and religious movement of Hung. Gr. Cath.. The hist.l schematism and the priests' hist. name cat. of the Dioc. Hdorog are important data files, providing valuable information to the cultivators of different scientific disciplines. The collection and d-base systematisation of Gr. Cath.-related state security doc.s means the beginning of the research of a new area that has so far been completely unexplored. The digitisation and making available of the 19 different Gr. Cath. publications from between 1860 and 1945 allows for the wide scale understanding of the internal life of the Gr. Cath. community and the various tendencies and initiatives.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A projekt keretében görögkatolikus egyháztörténeti, művészettörténeti, liturgiatörténeti források kiadására vállalkoztunk hagyományos nyomtatott, illetve online elérhető formában. Munkánk eredményeként és a kutatási tervnek megfelelve az alábbi kiadványok, illetve gyűjtemények születtek: - 14 kötetben (8200 oldalon) a Munkácsi Egyházmegye görögkatolikus parókiáinak összeírásai, melyek azok 18. századi viszonyaiba ad betekintést nemcsak egyháztörténészeknek, hanem gazdaságtörténészeknek és demográfusoknak is. - Egy kötetben (600 oldal) a magyar görögkatolikus 19-20. századi történetének fontosabb forrásai. Két másik kötet kiadás előtt áll. - Egy kötetben (230 oldal) görögkatolikus papi névtár 1850-1950 közötti időszakról - Elkészült és nyilvánosan hozzáférhető az 1945 előtt megjelent görögkatolikus sajtótermékek digitalizált gyűjteménye - Elkészült az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában fellelhető és kutatható, görögkatolikus vonatkozású iratok digitalizált gyűjteménye, mely intézményen belüli hálózaton hozzáférhető - Elkészült a MOL Állami Építészeti Hivatal iratanyagában található, 19. századi görögkatolikus templomok építésére vonatkozó iratok jegyzéke. A digitalizált gyűjtemények, illetve a nyomtatásban megjelent kötetek elektronikus változata kutatócsoportunk megújult és korszerűsített honlapján (byzantinohungarica.hu) megtekinthetők.
kutatási eredmények (angolul)
The project was aimed at publishing sources of Greek Catholic ecclesiastical history, art history and liturgical history in conventional printed formats, as well as online. As the outcome of this work and in harmony with the research plan, the following publications and collections have been created: - censuses of the Gr. C. parishes of the Eparchy Munkács in 14 volumes (8200 pages), offering not only church historians but also economic historians and demographists insights into the obtaining conditions of these in the 18th century - the major sources of the 19th- and 20th-century history of Hungary’s Gr. Cath.s in one volume (600 pp); two subsequent volumes are expected to be published soon - a register of the names of Gr. C. priests from the period 1850-1950 in one volume (230 p) - a digitalised collection of Gr. C. publications and periodicals prior to 1945 - a digitalised collection of records relevant to the Gr. Cath.s, retrievable and researchable in the Historical Archives of the Hungarian State Security Service; the collection has been made available on the institutional intranet - a register of documents relative to the construction of 19th-century Gr. C. churches found in the records of the MOL St. Ag. of Architecture The digitalised collections, as well as the electronic versions of the volumes published in print may be viewed on the Research Team’s renewed and modernised website (byzantinohungarica.hu).
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=108780
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Véghseő, Tamás and Terdik, Szilveszter and Majchrics, Tiborné and Földvári, Katalin and Varga, Anett and Lágler, Éva: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. A munkácsi egyházmegye parókiarendezési iratai 1782–1787. 2. Abaúj, Torna, Borsod és Gömör vármegyék., Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes, 9 (2). Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola. ISBN 978-615-5073-49-6, 2017
Véghseő, Tamás and Terdik, Szilveszter and Földvári, Katalin and Majchrics, Tiborné and Varga, Anett: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. A munkácsi egyházmegye parókiarendezési iratai 1782–1787. 1. Hajdúvárosok, Szabolcs és Szatmár vármegyék, Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes;, 9 (1). Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola. ISBN 978-615-5073-50-2, 2017
Véghseő, Tamás and Terdik, Szilveszter and Majchrics, Tiborné and Földvári, Katalin and Csorba, Noémi: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. A munkácsi egyházmegye parókiarendezési iratai 1782–1787. 4. Ung vármegye., Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes, 9 (4). Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza. ISBN 978-615-5073-51-9, 2017
Véghseő, Tamás and Terdik, Szilveszter and Majchrics, Tiborné and Földvári, Katalin and Varga, Anett and Lágler, Éva: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. A munkácsi egyházmegye parókiarendezési iratai 1782–1787. 3. Sáros és Ugocsa vármegyék., Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes, 9 (3). Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola. ISBN 978-615-5073-53-3, 2017
Véghseő, Tamás and Terdik, Szilveszter and Majchrics, Tiborné and Földvári, Katalin and Ternovácz, Adél and Faragó, Dávid and Bachusz, Dóra: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. A munkácsi egyházmegye parókiarendezési iratai 1782–1787. 5. Bereg és Szabolcs vármegyék., Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes, 9 (5). Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza. ISBN 978-615-5073-52-6, 2017
Véghseő, Tamás and Terdik, Szilveszter and Majchrics, Tiborné and Földvári, Katalin and Varga, Anett and Lágler, Éva and Kis, Iván and Rácz, Balázs Viktor and Borbás, Benjámin: Földvári, Katalin and Varga, Anett and Lágler, Éva and Kis, Iván and Rácz, Balázs Viktor and Borbás, Benjámin (2017) Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. A munkácsi egyházmegye parókiarendezési iratai 1782–1787. 6. Zemplén vármegye (első alkötet)., Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes, 9 (6/A). Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza. ISBN 978-615-5073-55-7, 2017
Véghseő, Tamás and Terdik, Szilveszter and Majchrics, Tiborné and Földvári, Katalin and Varga, Anett and Lágler, Éva and Kis, Iván and Rácz, Balázs Viktor and Borbás, Benjámin: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. A munkácsi egyházmegye parókiarendezési iratai 1782–1787. 6. Zemplén vármegye (második alkötet)., Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes, 9 (6/B). Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza. ISBN 978-615-5073-56-4, 2017
Véghseő Tamás: A „RAKACA-AFFÉR”: Adalék az Apostoli Szék és a magyar görögkatolikusok kapcsolataihoz a két világháború között, Magyarország és a Római Szentszék II. : Vatikáni magyar kutatások a 21. században. Collectanea Vaticana Hungariae : excerptum ex classis 1. (15). MTA-PPKE Fraknói Vilmos, 2017
Baán István: Giovanni Giuseppe De Camillis görög misszionárius, és munkácsi püspök (1689-1706) levelei – Letters of Giovanni Giuseppe De Camillis, Greek Missionary, and Bishop of Munkács (1689-1706),, Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes, 13 . Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza. ISBN 978-615-5073-54-0, 2017
Terdik Szilveszter: Posztbizánci miniatűr faragványok a Magyar Nemzeti Múzeumban, Folia Historica 31 (2016), 89-125., 2017
Terdik Szilveszter: Some Post-Byzantine Examples of the Silversmith’s Art With Serbian Connections kept in Hungarian Museums, НИШ И ВИЗАНТИЈА XV NIŠ & BYZANTIUM XV СИМПОЗИУМ, НИШ 3-5. јун 2016. ЗБОРНИК РАДОВА, 2017
Véghseő Tamás: La Chiesa greco-cattolica nel periodo del regime comunista, In:Mikrut Jan (szerk.) Testimoni della fede: Esperienze personali e collettive dei cattolici dell'Europa centro-orientale sotto il regime comunista. Verona: Gabrielli, 2017
Véghseő Tamás: Lippay György egri püspök és az ungvári unió, NAUKOVI ZAPYSKY UZHHORODSKOHO UNIVERSYTETU. SERIYA: ISTORYCHNO-RELIHIJNI STUDIYI 5: pp. 146-153. (2016), 2016
Véghseő Tamás: Bacsinszky András munkácsi püspök könyveinek jegyzéke 1790-ből, MONOKgraphia: Tanulmányok Monok István 60. születésnapjára. 847 p. Budapest: Kossuth Kiadó, 2016. pp. 726-744., 2016
Véghseő Tamás: I rapporti tra la Sede Apostolica e la Chiesa greco-cattolica ungherese nel periodo interbellico, Rapporti diplomatici tra la Santa Sede e l'Ungheria (1920-2015). 390 p. Citta del Vaticano: Libreria Editrice Vaticana, 2016. pp. 195-225. (Atti e documenti; 45.) (ISBN:9, 2016
Véghseő Tamás: A Barkóczy-féle instrukció keletkezése és néhány tanulsága, Keleti keresztény kultúra határainkon innen és túl. 192 p. Bojtos Anita, 2016
Véghseő Tamás: Una minoranza religiosa nella tempesta della Grande Guerra. La fondazione dell’eparchia di Hajdúdorog per i grecocattolici ungheresi (1912) e i suoi primi anni, Carja Ion (szerk.) Imperi e nazioni nell’Europa centro-orientale alla vigilia della Prima Guerra Mondiale. Róma: Istituto per la Storia del Risorgimento Italiano, 2016. p, 2016
Véghseő Tamás: Kísérlet egy magyar görögkatolikus püspökség felállítasára 1881-ben., In: Episcopus, Archiabbas Benedictinus, Historicus Ecclesiae: Tanulmányok Várszegi Asztrik 70. szület, 2016
Véghseő Tamás: Evoluţia istorică a greco-catolicilor maghiari în secolele al XIX-lea şi al XX-lea. Etapele unui discurs identitar, SCOALA ARDELEANA ANUAR VII: 185-192, 2014
Véghseő Tamás: Netzhammer bukaresti érsek és a Hajdúdorogi Egyházmegye felállítása, ATHANASIANA 37: 111-128, 2013
Véghseő Tamás: Katholiken des byzantinischen Ritus in Ungarn. I. Teil: Von den Anfängen bis 1920, OSTKIRCHLICHE STUDIEN 62: 281-309, 2013
Véghseő Tamás: Az OTKA K108780 kutatási projekt bemutatása, ATHANASIANA 37: 188-196, 2013
Véghseő Tamás: Il percorso dei greco-cattolici ungheresi nei secol XIX. e XX. Momenti di un discorso sull’identità, In: Remus Câmpeanu, Varga Attila, Florin Jula (szerk.) La Scuola Transilvana. Nyíregyháza: Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, 2014. pp. 205-2012., 2014
Véghseő Tamás: La fondazione dell’Eparchia di Hajdúdorog, Folia Athanasiana 14 (2012), 2013
Véghseő Tamás, Katkó Márton Áron: Források a magyar görögkatolikusok történetéhez. 1. kötet: 1778-1905,, Nyíregyháza: Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, 608 p. (Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes; 4.) 1, 2014
Véghseő Tamás, Terdik Szilveszter, Simon Katalin: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. Az egri egyházmegye területén szolgáló görögkatolikus papok 1741. évi javadalom-összeírása., Nyíregyháza: Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, 576 p. (Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes; 5.), 2014
Véghseő Tamás: Az 1938-as Eucharisztikus Világkongresszus és a magyar görögkatolikusok, In: Ivancsó István (szerk.) Liturgikus Örökségünk XII. Az 1938-as Budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus 75. évfordulója alkamából, 2014
Véghseő Tamás: Bacsinszky András tanulmányai Ungváron és Nagyszombatban, In: Véghseő Tamás (szerk.) Bacsinszky András munkácsi püspök: A Bacsinszky András munkácsi püspök halálának 200. évfordulóján rendezett konferencia tanulmányai., 2014
Véghseő Tamás, Terdik Szilveszter: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. Az 1747. évi javadalom-összeírás, Nyíregyháza: Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, 2015. 640 p. (Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes; 6.) (ISBN:978-615-5073-30-4), 2015
Véghseő Tamás: Az Apostoli Szék és a magyar görögkatolikusok kapcsolata a két világháború között, Magyarország és a Szentszék diplomáciai kapcsolatai (1920-2015). Szerk. Fejérdy András. METEM-Római Magyar Akadémia, Budapest, 2015., 2015
Véghseő Tamás:: Reflections on the Background to the Union of Uzhorod/Ungvár (1646),, EASTERN THEOLOGICAL JOURNAL 1:(1) pp. 151-185.,, 2015
Véghseő Tamás:: Jezsuiták és görögkatolikusok Északkelet-Magyarországon a 17. század második felében,, Szabó Irén (szerk.) Katolikus megújulás Északkelet-Magyarországon: Művelődéstörténeti konferencia a jezsuita rend sárospataki megtelepedésének 350. évforduló, 2014
Véghseő Tamás:: Görögkatolikus papok történeti névtára: 1. kötet: A Hajdúdorogi Egyházmegye és a Miskolci Apostoli Exarchátus 1850 és 1950 között szentelt papjai,, Nyíregyháza: Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, 2015. 224 p. (Collectanea Athanasiana; V/1/1.),, 2015
Véghseő, Tamás - Terdik, Szilveszter - Majchrics, Tiborné - Földvári, Katalin - Simon, Katalin - Lágler, Éva: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. Olsavszky Mihály Mánuel munkácsi püspök 1750–1752. évi egyházlátogatásainak iratai., Collectanea Athanasiana, II. Textus/Fontes . Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza. ISBN 978-615-5073-34-2, 2015
Véghseő, Tamás - Terdik, Szilveszter - Majchrics, Tiborné - Földvári, Katalin - Varga, Anett - Lágler, Éva: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. Munkácsi és nagyváradi egyházmegyés parókiák összeírása 1774–1782 között. 1. Szabolcs, Bereg, Szatmár, Ugoc, Collectanea Athanasiana, II. Textus/Fontes, 8/1 . Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza. ISBN 978-615-5073-37-3, 2016
Véghseő, Tamás - Terdik, Szilveszter - Majchrics, Tiborné - Földvári, Katalin - Varga, Anett - Lágler, Éva: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. Munkácsi és nagyváradi egyházmegyés parókiák összeírása 1774–1782 között. 2. Abaúj, Zemplén, Szepes, Márama, Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes, 8/2. . Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza. ISBN 978-615-5073-40-3, 2016
Véghseő, Tamás - Terdik, Szilveszter - Majchrics, Tiborné - Földvári, Katalin - Lágler, Éva: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. Munkácsi és nagyváradi egyházmegyés parókiák összeírása 1774–1782 között. 3. A Nagyváradi Egyházmegye., Collectanea Athanasiana, II. Textus/Fontes, 8/3 . Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza. ISBN 978-615-5073-41-0, 2016
Véghseő Tamás: 'Gravis Quaestio Exsurrexit’. An Unsuccessful Attempt at Establishing a Hungarian Greek Catholic Bishopric in 1881., EASTERN THEOLOGICAL JOURNAL, 2 (1). pp. 123-146. ISSN 2416-2213, 2016
Terdik Szilveszter: Marian Symbols on the iconostasis of the Cathedral of Blaj, Apulum Acta Musei Apulensis series Historica et Patrimonium LII (2015), Alba Iulia, 83–103., 2015
Terdik Szilveszter: Újabb adatok Görömböly egykori görögkatolikus templomáról., A Herman Ottó Múzeum Évkönyve LIV (2015), 353–367., 2015
Terdik Szilveszter - Bara Júlia: „…kincseiből újat és régit hoz elő” Válogatás a történeti Szabolcs és Szatmár vármegye görög- és római katolikus szakrális emlékeiből. / „…scoate din vistieria sa lucrur, Nyíregyháza 2014. ISBN 978-96388535-8-5., 2014
Terdik Szilveszter: Icons of the Iconostasis of the Former Greek catholic Church of Nagyvárad/Oradea (Veliki Varadin)., Misa Rakocija (ed.): Niš and Byzantium, Thirteenth Symposium Niš, 3-6 June 2014, The Collection of Scientific Works XIII, Niš 2015, 87-98., 2014
Terdik Szilveszter: Coexisting Traditions: the Conversion of the Jesuit Church of Uzhgorod into a Greek Gatholic Cathedral., Daniel Dumitran – Ileana Burnichioiu (eds): Sacred Space in Central and Eastern Europe from Middle Ages to the late Modernity: Birth, Function, and Changes. Annales Unive, 2014
Véghseő Tamás:: Görögkatolikus papok történeti névtára: 1. kötet: A Hajdúdorogi Egyházmegye és a Miskolci Apostoli Exarchátus 1850 és 1950 között szentelt papjai,, Nyíregyháza: Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, 2015. 224 p. (Collectanea Athanasiana; V/1/1.),, 2015
Véghseő Tamás: Netzhammer bukaresti érsek és a Hajdúdorogi Egyházmegye felállítása, ATHANASIANA 37: 111-128, 2013
Véghseő Tamás: Katholiken des byzantinischen Ritus in Ungarn. I. Teil: Von den Anfängen bis 1920, OSTKIRCHLICHE STUDIEN 62: 281-309, 2013
Véghseő Tamás, Terdik Szilveszter: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez. Az 1747. évi javadalom-összeírás, Nyíregyháza: Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, 2015. 640 p. (Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes; 6.) (ISBN:978-615-5073-30-4), 2015
Terdik Szilveszter: Görögkatolikus püspöki központok Magyarországon a 18. században. Művészet és reprezentáció, Collectanea Athanasiana VI. Ars Sacra Byzantino-Carpathiensis vol. I. Nyíregyháza, 2014
Véghseő Tamás: Az Apostoli Szék és a magyar görögkatolikusok kapcsolata a két világháború között, Magyarország és a Szentszék diplomáciai kapcsolatai (1920-2015). Szerk. Fejérdy András. METEM-Római Magyar Akadémia, Budapest, 2015., 2015
Véghseő Tamás:: Reflections on the Background to the Union of Uzhorod/Ungvár (1646),, EASTERN THEOLOGICAL JOURNAL 1:(1) pp. 151-185.,, 2015
Véghseő Tamás: Il percorso dei greco-cattolici ungheresi nei secol XIX. e XX. Momenti di un discorso sull’identità, In: Remus Câmpeanu, Varga Attila, Florin Jula (szerk.) (szerk.) La Scuola Transilvana. Nyíregyháza: Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, 2014. pp. 205-2012., 2014
Véghseő Tamás:: Jezsuiták és görögkatolikusok Északkelet-Magyarországon a 17. század második felében,, Szabó Irén (szerk.) Katolikus megújulás Északkelet-Magyarországon: Művelődéstörténeti konferencia a jezsuita rend sárospataki megtelepedésének 350. évfordulója alkalmából, 2014, 2014
Véghseő Tamás: Az 1938-as Eucharisztikus Világkongresszus és a magyar görögkatolikusok, In: Ivancsó István (szerk.) (szerk.) Liturgikus Örökségünk XII. Az 1938-as Budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus 75. évfordulója alkamából 2013. november 28-án rendezett szimpozion anyaga. Nyíregyháza: Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, 2014. pp. 9-15., 2014
Véghseő Tamás: Bacsinszky András tanulmányai Ungváron és Nagyszombatban, In: Véghseő Tamás (szerk.) (szerk.) Bacsinszky András munkácsi püspök: A Bacsinszky András munkácsi püspök halálának 200. évfordulóján rendezett konferencia tanulmányai. Nyíregyháza, 2009. november 12–14.. Nyíregyháza: Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, 2014. pp. 29. (Collectanea Athanasiana, I. Studia; 6.), 2014
Véghseő Tamás: Az OTKA K108780 kutatási projekt bemutatása, ATHANASIANA 37: 188-196, 2013
Janka György: A zsinati magyar görögkatolikus liturgia titkos háttere, Athanasiana 37 (2013) 155-163, 2013
Véghseő Tamás: Evoluţia istorică a greco-catolicilor maghiari în secolele al XIX-lea şi al XX-lea. Etapele unui discurs identitar, Şcoala Ardeleană VII (2014) 185-192., 2014
Véghseő Tamás: Il percorso dei greco-cattolici ungheresi nei secol XIX. e XX. Momenti di un discorso sull’identità, Remus Câmpeanu, Varga Attila, Florin Jula (szerk.) La Scuola Transilvana, Nyíregyháza 2014, 2014
Véghseő Tamás: L’introduzione della lingua ungherese nella liturgia greco-cattolica nei secoli XIX–XX e le sue conseguenze, Janusz Mieczkowski, Przemysław Nowakowski (szerk.) REFORMY LITURGII A POWRÓT DO ŹRÓDEŁ., 2014
Véghseő Tamás: La fondazione dell’Eparchia di Hajdúdorog, Folia Athanasiana 14 (2012), 2013
Véghseő Tamás, Katkó Márton Áron: Források a magyar görögkatolikusok történetéhez. 1. kötet: 1778-1905,, Nyíregyháza: Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, 608 p. (Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes; 4.) 1, 2014
Véghseő Tamás, Terdik Szilveszter, Simon Katalin: Források a magyarországi görögkatolikus parókiák történetéhez, Nyíregyháza: Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, 576 p. (Collectanea Athanasiana II. Textus/Fontes; 5.), 2014
Véghseő Tamás: Netzhammer bukaresti érsek és a Hajdúdorogi Egyházmegye felállítása, ATHANASIANA 37: 111-128, 2013
Véghseő Tamás: Katholiken des byzantinischen Ritus in Ungarn. I. Teil: Von den Anfängen bis 1920, OSTKIRCHLICHE STUDIEN 62: 281-309, 2013
Véghseő Tamás: Budapesti Görög Katolikus Paróchiák, In: Beke Margit (szerk.) (szerk.) A Katolikus Budapest: Általános történeti szempontok, plébániák. Budapest: Szent István Társulat, 2013. pp. 1167-1181.
I-II, 2013




vissza »