Rácshibák nanoszerkezetű anyagokban és hatásuk a funkcionális tulajdonságokra  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
109021
típus K
Vezető kutató Gubicza Jenő
magyar cím Rácshibák nanoszerkezetű anyagokban és hatásuk a funkcionális tulajdonságokra
Angol cím Lattice defects and their influence on functional properties of nanostructured materials
magyar kulcsszavak nanoszerkezetű anyagok, rácshibák, mikroszerkezet, mechanikai tulajdonságok
angol kulcsszavak nanostructured materials, lattice defects, microstructure, mechanical properties
megadott besorolás
Fizika (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Kondenzált anyagok tulajdonságai
zsűri Fizika
Kutatóhely Anyagfizikai Tanszék (Eötvös Loránd Tudományegyetem)
résztvevők Csanádi Tamás
Jenei Péter
Lábár János
NGUYEN QUANG CHINH
projekt kezdete 2014-02-01
projekt vége 2018-06-30
aktuális összeg (MFt) 19.056
FTE (kutatóév egyenérték) 9.81
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatási programban nanoszerkezetű kristályos anyagok rácshiba szerkezete és funkcionális tulajdonságai közötti kapcsolatot tanulmányozzuk. A vizsgálandó anyagok között szerepelnek szerkezeti anyagként használt Cu- és Ti-alapú ötvözetek, valamint a rákbetegség diagnózisában és terápiájában alkalmazott nemesfém (pl. Au és Ag) nanorészecskék. A mintákat külföldi együttműködő partnereink állítják elő. Minden vizsgálandó nanokristályos anyag esetében fő célunk feltárni a rácshibák (pl. diszlokációk, rétegződési hibák, szemcsehatárok) mennyiségének és típusának hatását a gyakorlati alkalmazás (funkcionalitás) szempontjából fontos fizikai vagy kémiai tulajdonságaira. A rácshibákat röntgen vonal profil analízissel és transzmissziós elektron mikroszkópiával tanulmányozzuk. A rácshibák és a funkcionális tulajdonságok közötti összefüggések modellezésére elméleti számolásokat is végzünk. A kutatási program főbb témái a következők:
1) Nagymértékű képlékeny deformációs módszerekkel előállított korszerű nanokristályos anyagok hibaszerkezete és képlékeny tulajdonságai
2) A rácshibák és a mechanikai tulajdonságok közötti összefüggés porkohászati úton előállított nanokristályos anyagokban
3) Nanorészecskék hibaszerkezete és orvosi alkalmazása
A program megvalósításában együttműködünk a University of Southern California (USA), a Baikov Institute of Metallurgy and Materials Science (Oroszország), az Universite Paris 13 (Franciaország), az Institute of Materials Research (Szlovákia) és a Hanoi University of Science (Vietnam) egyetemek kutatócsoportjaival.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A tervezett kutatás tárgya a nanoszerkezetű anyagok rácshiba szerkezete, illetve annak hatása a gyakorlati alkalmazások szempontjából fontos un. funkcionális tulajdonságokra. További célunk a nanokristályos anyagok előállítási körülményei és rácshiba szerkezete közötti összefüggések megismerése. A megválaszolandó kérdések három csoportba oszthatók:
1) A nagymértékű képlékeny deformációs (SPD) módszerekkel előállított tömbi nanokristályos fémes anyagok esetében a kutatás célja az alakíthatóság javítása a nagy szilárdság megőrzése mellett. Mik a különböző SPD eljárásokkal előállított hibaszerkezetek jellemzői? Hogyan határozzák meg ezek a paraméterek a nanokristályos anyagok képlékeny deformációjának a mechanizmusát? Hogyan megy végbe a szemcsehatár-csúszás szobahőmérsékleten ezekben az anyagokban?
2) A porkohászati úton előállított nanokristályos anyagok esetében kiemelt kérdés, hogy mi a hatása a szinterelési körülményeknek a tömör anyagok hibaszerkezetére? Hogyan hatnak a rácshibák az anyag mechanikai tulajdonságaira különböző deformáció-sebességeknél, különböző alakítási hőmérsékleteken? Mennyire stabil termikusan a porkohászati úton kapott nanokristályos anyagok hibaszerkezete?
3) Az orvosi célokra felhasználható nanorészecskék esetében a fő kérdés az, hogy miként befolyásolják a rácshibák a funkcionalitást. Milyen típusú és sűrűségű rácshibák képződnek az Au és Ag nanorészecskékben? Mennyire marad stabil a hibaszerkezet a szobahőmérsékleti tárolás, illetve a felhasználás során?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A nanoszerkezetű anyagok jelenleg az anyagtudományi kutatások homlokterében állnak, mert egyedülálló tulajdonságaik újszerű alkalmazásokat tesznek lehetővé különböző, pl. ipari és orvosi felhasználási területeken. A téma iránti növekvő érdeklődést jól jelzi a területen publikált cikkekre való hivatkozások számának gyors növekedése. Tudományos szempontból a várható eredmények fontossága abban rejlik, hogy feltárják a nanokristályos anyagok hibaszerkezetének az anyag funkcionális tulajdonságaira gyakorolt hatását. Megjegyezzük, hogy bizonyos nanokristályos anyagok (pl. kolloidban szintetizált nanorészecskék) esetén az előállítási körülmények, a rácshibák és a funkcionális tulajdonságok közötti kapcsolat szisztematikus vizsgálata teljesen hiányzik a szakirodalomból. Ezt is figyelembe véve, a várható új eredmények minden bizonnyal jelentős érdeklődést váltanak ki szakmai berkekben, növelve Magyarország tudományos elismertségét. Továbbá, a rácshibák és az anyagi tulajdonságok között felismert újabb összefüggések lehetővé teszik, hogy az előállítás során a hibaszerkezet megfelelő változtatásával javítsunk a nanoanyagok funkcionális tulajdonságain. Mivel a tervezett programban vizsgálandó anyagoknak fontos gyakorlati alkalmazásai vannak, a várható eredmények elősegítik az életminőség javulását. A kutatás újfajta anyag-előállítási módszerek kifejlesztését eredményezheti, ezáltal hozzájárulhat a résztvevő országok gazdasági növekedéséhez. A programba fiatal kutatókat vonunk be, így az elősegíti az új tudós-generáció fejlődését, szakértelmük kiszélesítését.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A nanokristályos anyagok 100 nm-nél kisebb méretű szemcsékből állnak. Az elmúlt évtizedekben a nanokristályos anyagok az anyagtudomány fókuszpontjába kerültek, mert egyedülálló fizikai, kémiai és mechanikai tulajdonságaik révén ezek az anyagok újszerű és ígéretes alkalmazásokban használhatóak fel. A nanokristályos anyagok kis szemcsemérete és az előállításuk során alkalmazott speciális eljárások jelentős hatással vannak a rácshiba szerkezetükre (diszlokációkra, rétegződési hibákra és szemcsehatárokra), melyek döntően befolyásolják az anyag tulajdonságait.
A tervezett kutatási programban fő célunk annak vizsgálata, hogy különböző nanokristályos anyagokban milyen kapcsolat van a rácshibák típusa és mennyisége valamint a gyakorlati alkalmazások szempontjából fontos funkcionális tulajdonságok között. Ez a projekt egy három évvel ezelőtt megkezdett és 2014 januárjában befejeződő – K81360 nyilvántartási számú – nagyon sikeres OTKA pályázatunk folytatásának és kiterjesztésének tekinthető. Ennek a jelenleg még folyó pályázatnak a keretében három doktori munka készült el, valamint eredményeinket 34 tudományos folyóirat cikkben publikáltuk. Az új OTKA programban tanulmányozzuk a rácshiba szerkezet hatását az nagymértékű képlékeny deformációval, valamint porkohászati úton előállított tömbi nanokristályos anyagok mechanikai tulajdonságaira. Kutatásunkat kiterjesztjük a rákbetegség diagnózisában és gyógyításában alkalmazott arany és ezüst nanorészecskékre is. Megvizsgáljuk, hogyan függ a nanorészecskék orvosi célú alkalmazhatósága a rácshibáktól. Az összes vizsgálandó nanokristályos anyag esetén tanulmányozzuk az előállítási körülmények és rácshiba szerkezet közötti összefüggést.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

In the proposed research we study the correlation between the defect structure and functional properties of nanostructured materials. We plan to investigate metals, such as Cu- and Ti-based alloys, which can be used as structural materials, and also noble metal (e.g. Au and Ag) nanoparticles with important practical applications in medicine (e.g. in cancer diagnosis and therapy). The samples are produced by our foreign partners. Our main goal for all the studied nanomaterials is to recognize the influence of the type and density of lattice defects (e.g. dislocations, stacking faults, grain boundaries) on the properties which are important from the point of view of practical applications (functionality). The lattice defects are studied by sophisticated experimental methods, such as X-ray line profile analysis and transmission electron microscopy. Theoretical calculations are carried out for modeling the relation between the lattice defects and the functional properties. The key goals of the project are the followings:
1) Defect structure and plastic properties of advanced metallic nanostructures processed by severe plastic deformation.
2) Lattice defects and mechanical behavior in nanomaterials obtained by powder metallurgy.
3) Defect structure and medical application of nanoparticles.
In the realization of this program we cooperate with research groups at University of Southern California (USA), Baikov Institute of Metallurgy and Materials Science (Russia), Universite Paris 13 (France), Institute of Materials Research (Slovakia) and Hanoi University of Science (Vietnam).

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main topic of the proposed research is to study the characteristics of the lattice defects in nanostructured materials and their influence on the functional properties which are important from the point of view of practical applications. Additionally, we investigate the relationship between the processing conditions and the lattice defect structure. The questions to be answered can be classified into three groups:
1) In the case of bulk metallic nanomaterials processed by severe plastic deformation (SPD) the research focuses on the improvement of the ductility while retaining the high strength. What are the characteristics of the defect structures formed in different SPD processing methods? How do these defect structures determine the mechanisms of plastic deformations of nanomaterials? How can the grain boundary sliding take place at room temperature in these materials?
2) In the case of nanomaterials obtained by powder metallurgy the first question is the effect of the sintering conditions on the defect structures of the obtained materials. How do the lattice defects influence the mechanical properties of these nanomaterials at different testing temperatures and strain rates? How stable thermally is the defect structure of the nanomaterials processed by powder metallurgy?
3) In the case of nanoparticles, which are used for different medical purposes, the main question is the influence of the lattice defects on the applicability of these materials in medicine. What are the type and densities of defects which can be formed in Au and Ag nanoparticles? How stable is the lattice defect structure in these nanoparticles during their storage and applications?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The study of nanocrystalline materials is now in the foreground of materials science, since their unique properties give a basis for improved and novel applications in very different fields including mechanical engineering or medicine. The increasing interest in this topic is indicated by the fast growth of the number of citations to the papers published in this field. From the scientific viewpoint the expected results of the proposed project are important, because they will reveal the influence of lattice defects on the functional properties of nanomaterials. It should be noted that for some types of nanomaterials (e.g. in noble metal nanoparticles processed in colloids) a systematic study of the correlation between the processing conditions, the defect structure and the properties is completely missing from the literature. Therefore, our new results most probably will draw significant attention from the scientific community and increase the prestige of Hungary in science. Additionally, the recognized relationship between the defect structure and the properties can be used for improving the functionality of nanomaterials by tayloring the defect structure during their processing. As the materials selected for the present project have important practical applications, the expected results could promote the improvement of quality of life. The research is associated with the elaboration of new processing routes of modern nanomaterials and the improvement of their properties, which have significant benefits to the development of economy in the involved countries. As young researchers are involved in the program, the project supports the improvement of the expertise of the new generation of scientists.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Nanocrystalline materials are built up from grains with the size smaller than 100 nm. In the last decades, nanomaterials have become a focal point of materials science due to their unique physical, chemical and mechanical properties that destine these materials to novel and promising applications. The small dimension of the grains in nanomaterials and their specific processing methods affect their defect structure (dislocations, planar defects and grain boundaries) that has a significant influence on the properties of these materials.
In the proposed research our main goal for all the studied nanomaterials is to recognize the influence of the type and density of lattice defects on the functional properties which are important from the point of view of practical applications. This research program is a continuation and extension of our very successful OTKA K-81360 project which will be finished in January of 2014. In the frame of this current research program three PhD works have been completed and 34 journal papers have been published. In the new OTKA project the defect structure and its influence on mechanical behavior are investigated in bulk metallic nanomaterials processed by severe plastic deformation and powder metallurgical methods. The research will be extended to Au and Ag nanoparticles used for cancer diagnosis and therapy. The influence of lattice defects on the applicability of these particles in medicine is investigated. Additionally, we investigate the relationship between the processing conditions of these nanostructured materials and their lattice defect structure.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A projekt során megvizsgáltuk az ultrafinom-szemcsés és nanokristályos anyagok előállítási körülményei, rácshiba szerkezete és tulajdonságai közötti kapcsolatot. A mintákat korszerű módszerekkel állítottuk elő, úgymint (i) nagymértékű képlékeny deformáció, (ii) porkohászati eljárások és (iii) elektrolitikus leválasztás. Kutatásaink eredményeképpen meghatároztuk a nagymértékű képlékeny alakítás és az azt követő hőkezelés optimális feltételeit, amelyek egyszerre nagy szilárdságot, jó alakíthatóságot és elektromos vezetőképességet eredményez korszerű ultrafinom-szemcsés anyagokban. Megmutattuk, hogy milyen hatással vannak a szinterelési körülmények és a kiindulási anyag összetétele a tömörített minták mikroszerkezetére és mechanikai tulajdonságaira. Ezen kívül megállapítottuk, hogy a szerves adalékok (pl. szacharin és trinátrium-citrát) jelentősen növelik az elektrolitikusan leválasztott Ni rétegek szilárdságát az adalékok szemcsefinomító és rácshiba sűrűség növelő hatása miatt.
kutatási eredmények (angolul)
In the project, the correlation between the processing conditions, defect structure and properties of ultrafine-grained (UFG) and nanostructured materials was studied. The investigated specimens were processed by advanced techniques such as (i) severe plastic deformation (SPD), (ii) powder metallurgy and (iii) electrodeposition. As a result of the investigations, the optimal parameters of severe plastic deformation and subsequent annealing were determined for achieving the combination of high strength, good ductility and high electrical conductivity in advanced UFG alloys. The effect of the sintering conditions and the material composition on the microstructure and mechanical behavior of metals was also revealed. It was also found that the organic additives, such as saccharin and trisodium citrate, improved the strength of electrodeposited nanocrystalline Ni films owing to the refinement of the grain structure and the increase of the defect density.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=109021
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
P. Jenei, J. Gubicza, G. Dirras, J.L. Lábár, D. Tingaud: Indentation creep study on ultrafine-grained Zn processed by powder metallurgy, Mater. Sci. Eng. A 596 (2014) 170–175, 2014
G. Krállics, J. Gubicza, Z. Bezi, I. Barkai: Manufacturing of ultrafine-grained titanium by caliber rolling in laboratory and industry, J. Mater. Proc. Techn. 214 (2014) 1307–1315, 2014
G. Dirras, D. Tingaud, G. Csiszár, J. Gubicza, H. Couque, F. Mompiou: Characterization of bulk bimodal polycrystalline nickel deformed by direct impact loadings, Mater. Sci. Eng. A 601 (2014) 48–57, 2014
N. Oláh, M. Veres, A. Sulyok, M. Menyhárd, J. Gubicza, K. Balázsi: Examination of nanocrystalline TiC/amorphous C deposited thin films, J. Am. Ceram. Soc. 34 (2014) 3421-3425, 2014
J. Gubicza, Z. Hegedűs, J.L. Lábár, V. Subramanya Sarma, A. Kauffmann, J. Freudenberger: Microstructure evolution during annealing of an SPD-processed supersaturated Cu – 3 at.% Ag alloy, IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 63 (2014) 012091, 2014
T. Krajnák, K. Máthis, M. Janecek, J. Gubicza: Comparison of the microstructure and the mechanical properties of AX41 magnesium alloy processed by EX-ECAP via three different routes A, Bc and C, IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 63 (2014) 012058, 2014
M. Janecek, T. Krajnák, J. Stráská, J. Cízek, D.J. Lee, H.S. Kim, J. Gubicza: Microstructure evolution in ultrafine-grained interstitial free steel processed by high pressure torsion, IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 63 (2014) 012055, 2014
O. Andreau, J. Gubicza, N.X. Zhang, Y. Huang, P. Jenei, T.G. Langdon: Effect of short-term annealing on the microstructures and flow properties of an Al-1% Mg alloy processed by high-pressure torsion, Mater. Sci. Eng. A 615 (2014) 231-239, 2014
D.V. Shangina, J. Gubicza, E. Dodony, N.R. Bochvar, P.B. Straumal, N.Yu. Tabachkova, S.V. Dobatkin: Improvement of strength and conductivity in Cu-alloys with the application of High Pressure Torsion and subsequent heat-treatments, J. Mater. Sci. 49 (2014) 6674-6681, 2014
J. Gubicza, Z. Hegedűs, J.L. Lábár, A. Kauffmann, J. Freudenberger, V. Subramanya Sarma: Solute redistribution during annealing of a cold rolled Cu–Ag alloy, J. Alloys Compd. 623 (2015) 96-103, 2015
J. Gubicza, K. Sitarama Raju, V. Subramanya Sarma, A. Kauffmann, Z. Hegedűs, M. Peterlechner, J. Freudenberger, G. Wilde: effect of thermomechanical treatment on the microstructure and the mechanical behavior of a supersaturated Cu-Ag alloy, Mater. Sci. Forum 812 (2015) 53-58, 2015
N.Q. Chinh, R.Z. Valiev, X. Sauvage, G. Varga, K. Havancsák, M. Kawasaki, B.B. Straumal, T.G. Langdon: Grain boundary phenomena in an ultrafine-grained Al-Zn alloy with improved mechanical behavior for micro-devices, Adv. Eng. Mater. 16 (2014) 1000-1009, 2014
N.Q. Chinh, P. Szommer: Mathematical description of indentation creep and its application for the determination of strain rate sensitivity, Mater. Sci. Eng. A 611 (2014) 333-336, 2014
A. Sypien, T. Czeppe, G. Garzel, L. Litynska-Dobrzynska, J. Latuch, N.Q. Chinh: Thermal stability and mechanical properties of the TiCuZrPd glasses with 10, 14 and 20 at% Pd, J. All. Comp. 615 (2015) S108-S112, 2015
T. Csanadi, M. Blánda, A. Duszova, N.Q. Chinh, P. Szommer, J. Dusza: Deformation characteristics of WC micropillars, J. Eur. Cer. Soc. 34 (2014) 4099-4103, 2014
T. Csanadi, N.Q. Chinh, P. Szommer, J. Dusza, Z. Lencés, P. Sajgalik: Deformation and fracture of Beta-silicon nitrid micropillars, J. Am. Cer. Soc. 98 (2015) 374-377, 2015
T. Csanadi,, M. Blánda, N.Q. Chinh, P. Hvizdos, J. Dusza: Orientation-dependent hardness and nanoindentation-induced deformation mechanisms of WC crystals, Acta Mater. 83 (2015) 397-407, 2015
D. Tingaud, A. Krawczynska, F. Mompiou, P. Jenei, J. Gubicza, G. Dirras: Investigation of deformation micro-mechanisms in nickel consolidated from a bimodal powder by spark plasma sintering, Materials Characterization 99 (2015) 118–127., 2015
J. Stráská, M. Janecek, J Gubicza, T. Krajnák E.Y. Yoon, H.S. Kim: Evolution of microstructure and hardness in AZ31 alloy processed by high pressure torsion, Mater. Sci. Eng. A 625 (2015) 98–106, 2015
J. Gubicza, K. Sitarama Raju, V. Subramanya Sarma, A. Kauffmann, Z. Hegedűs, M. Peterlechner, J. Freudenberger, G. Wilde: The effect of thermomechanical treatment on the microstructure and the mechanical behavior of a supersaturated Cu-Ag alloy, Mater. Sci. Forum 812 (2015) 53-58, 2015
M. Ujvári, J. Gubicza, V. Kondratiev, K.J. Szekeres, G.G. Láng: Morphological changes in electrochemically deposited poly(3,4-ethylenedioxythiophene) films during overoxidation, Journal of Solid State Electrochemistry 19 (2015) 1247-1252, 2015
S.V. Dobatkin, J. Gubicza, D.V. Shangina, N.R. Bochvar, N.U. Tabachkov: High strength and good electrical conductivity in Cu-Cr alloys processed by severe plastic deformation, Materials Letters 153 (2015) 5-9, 2015
Nguyen Quang Chinh: Lapcentrált köbös fémek és ötvözetek képlékeny alakváltozási folyamatainak leírása és elemzése, MTA doktori értekezés, 2015
K. Máthis, G. Csiszár, J. Capek, J. Gubicza, B. Clausen, P. Lukás, A. Vinogradov, S. R. Agnew: Effect of the loading mode on the evolution of the deformation mechanisms in randomly textured magnesium polycrystals: comparison of experimental and modeling results, Int. J. Plasticity 72 (2015) 127-150, 2015
G. Dirras, J. Gubicza, A. Heczel, L. Lilenstein, J.-P. Couzinié, L. Perrière, Y. Guillot, A. Hocini: Microstructural investigation of plastically deformed Ti20Zr20Hf20Nb20Ta20 high entropy alloy by X-ray diffraction and transmission electron microscopy, Materials Characterization 108 (2015) 1-7, 2015
K. Máthis, J. Gubicza, G. Csiszár, J. Capek, B. Clausen, V. Sima: Effect of loading mode on the evolution of the dislocation structure in magnesium, Acta Physica Polonica A 128 (2015) 700-703, 2015
J. Gubicza: Correlation between processing conditions, lattice defect structure and mechanical performance of ultrafine-grained materials, Acta Physica Polonica A 128 (2015) 479-486, 2015
T. Krajnák, K. Máthis, J. Stráská, M. Janecek, J. Gubicza: Microstructure and mechanical properties of severely deformed AX41 magnesium alloy, Acta Physica Polonica A 128 (2015) 768-771, 2015
G. Krállics, J. Gubicza, Z. Bezi: Production of ultrafine-grained titanium by industrial caliber rolling, Proc. of ICANM 2015: International Conference & Exhibition on Advanced & Nano Materials, August 10-12, 2015, Ottawa, Ontario, Canada, Publisher: International Academy of, 2015
A. Baris, N. Q. Chinh, R. Z. Valiev, T. G. Langdon: Microstructure decomposition and unique mechanical properties in an ultrafine-grained Al-Zn alloy processed by high-pressure torsion, Kovove mater. 53 (2015) 251-258, 2015
T. Csanádi, P. Szommer, N. Q. Chinh, S. Grasso, J. Dusza, M. Reece: Plasticity in ZrB2 micropillars induces by anomalous slip activation, J. Eur. Cer. Soc. 36 (2016) 389-394, 2016
M. Ujvári, G. G. Láng, S. Vesztergom, K. J. Szekeres, N. Kovács, J. Gubicza: Structural changes during the overoxidation of electrochemically deposited poly(3,4-ethylenedioxythiophene) films, J. Electrochem. Sci. Eng. 6 (2015) 77-89, 2015
T. Berecz, P. Jenei, A. Csóré, J. Lábár, J. Gubicza, P.J. Szabó: Determination of dislocation density by electron backscatter diffraction and X-ray line profile analysis in ferrous lath martensite, Materials Characterization 113 (2016) 117–124., 2016
G. Dirras, H. Couque, L. Lilensten, A. Heczel, D. Tingaud, J.-P. Couzinié, L. Perrière, J. Gubicza, I. Guillot: Mechanical behavior and microstructure of Ti20Hf20Zr20Ta20Nb20 high entropy alloy loaded under quasi-static and dynamic compression conditions, Materials Characterization 111 (2016) 106-113., 2016
J. Cízek, M. Janecek, T. Krajnák, J. Stráská, P. Hruska, J. Gubicza, H.S. Kim: Structural characterization of ultrafine-grained interstitial-free steel prepared by severe plastic deformation, Acta Mater. 105 (2016) 258-272., 2016
T. Kolonits, P. Jenei, B.G Tóth, Z. Czigány, J. Gubicza, L. Péter, I. Bakonyi: Characterization of defect structure in electrodeposited nanocrystalline Ni films, J. Electrochem. Soc. 163 (2016) D107-D114., 2016
J. Gubicza, M. El-Tahawy, Y. Huang, H. Choi, H. Choe, J.L. Lábár, T.G. Langdon: Microstructure, phase composition and hardness evolution in 316L stainless steel processed by high-pressure torsion, Mater. Sci. Eng. A 657 (2016) 215-223., 2016
J. Gubicza, L. Farbaniec, G. Csiszár, T. Sadat, H. Couque, G. Dirras: Microstructure and strength of nickel subjected to large plastic deformation at very high strain rate, Mater. Sci. Eng. A 662 (2016) 9-15., 2016
P. Jenei, H. Choi, A. Tóth, H. Choe, J. Gubicza: Mechanical behavior and microstructure of compressed Ti foams synthesized via freeze casting, Journal of the Mechanical Behavior of Biomedical Materials 63 (2016) 407–416., 2016
G. Krállics, Z. Bezi, P. Bereczki, J. Gubicza: Modelling of warm caliber rolling of titanium rods, Proceedings of 10th International Rolling Conference and 7th European Rolling Conference, June 6-9, 2016, Graz, Austria, pp. 621-630. ISBN: 978-3-200-04613-9 (2016)., 2016
N.Q. Chinh, P. Jenei, J. Gubicza, E.V. Bobruk, R.Z. Valiev, T.G. Langdon: Influence of Zn content on the microstructure and mechanical performance of ultrafine-grained Al-Zn alloys processed by high-pressure torsion, Materials Letters 186 (2017) 334-337., 2017
M. El-Tahawy, J. Gubicza, Y. Huang, H. Choi, H. Choe, J.L. Lábár, T.G. Langdon: Evolution of microstructure, phase composition and hardness in 316L stainless steel processed by High-Pressure Torsion, Mater. Sci. Forum 879 (2017) 502-507., 2017
A. Heczel, L. Lilensten, J. Bourgon, L. Perrière, J.P. Couzinié, I. Guillot , G. Dirras, Y. Huang, T.G. Langdon, J. Gubicza: Influence of High-Pressure Torsion on the microstructure and the hardness of a Ti-rich High-Entropy Alloy, Mater. Sci. Forum 879 (2017) 732-737., 2017
M. El-Tahawy, J. Gubicza, Y. Huang, H. Choi, H. Choe, J.L. Lábár, T.G. Langdon: The influence of plastic deformation on lattice defect structure and mechanical properties of 316L austenitic stainless steel, Mater. Sci. Forum 885 (2017) 13-18, 2017
A. Heczel, Y. Huang, T.G. Langdon, J. Gubicza: Investigation of lattice defects in a plastically deformed high-entropy alloy, Mater. Sci. Forum 885 (2017) 74-79, 2017
Á. Csanády, J. Gábor, P. Jenei, J. Gubicza, P.J. Szabó, R. Fábián, Gy. Radnóczi, A.L. Tóth, G. Langer, O. Krafcsik, B. Verő: Secrets of Abraham Ganz’s train wheels enlightened by materials science methods, Mater. Sci. Forum 885 (2017) 55-60, 2017
M. El-Tahawy, Y. Huang, H. Choi, H. Choe, J.L. Lábár, T.G. Langdon, J. Gubicza: High temperature thermal stability of nanocrystalline microstructure in 316L stainless steel processed by high-pressure torsion, Mater. Sci. Eng. A 682 (2017) 323-331., 2017
M.K. Nezhad, M.H. Paydar, R. Ebrahimi, P. Jenei, P. Nagy, J. Gubicza: Microstructure and mechanical properties of ultrafine-grained aluminum consolidated by high-pressure torsion, Mater. Sci. Eng. A 682 (2017) 501-508., 2017
T. Krajnák, P. Minárik, J. Gubicza, K. Máthis, R. Kuzel, M. Janecek: Influence of equal channel angular pressing routes on texture, microstructure and mechanical properties of extruded AX41 magnesium alloy, Materials Characterization 123 (2017) 282-293., 2017
K. Máthis, G. Farkas, G. Garcés, J. Gubicza: Loading direction dependence of the dislocation density in a Mg-Zn-Y alloy with long period stacking ordered structure, Materials Letters 190 (2017) 86-89., 2017
A. Vida, L.K. Varga, N.Q. Chinh, D. Molnar, S. Huang, L. Vitos: Effects of the sp element additions on the microstructure and mechanical properties of NiCoFeCr based high entropy alloys, Mater. Sci. Eng. A 669 (2016) 14-19, 2016
N.X. Zhang, N.Q. Chinh, M. Kawasaki, Y. Huang, T.G. Langdon: Self-annealing in a two-phase Pb-Sn alloy after processing by high-pressure torsion, Mater. Sci. Eng. A 666 (2016) 350-359, 2016
G. Kapoor, Y. Huang, V. Subramanya Sarma, T.G. Langdon, J. Gubicza: Effect of Mo addition on the microstructure and hardness of ultrafine-grained Ni alloys processed by a combination of cryorolling and high-pressure torsion, Mater. Sci. Eng. A 688 (2017) 92-100, 2017
Z. Bezi, G. Krállics, M. El-Tahawy, P. Pekker, J. Gubicza: Processing of ultrafine-grained titanium with high strength and good ductility by a combination of multiple forging and rolling, Mater. Sci. Eng. A 688 (2017) 210–217, 2017
T. Krajnák, P. Minárik, J. Stráska, J. Gubicza, K. Máthis, R. Kuzel, M. Janecek: Influence of equal channel angular pressing temperature on texture, microstructure and mechanical properties of extruded AX41 magnesium, J. Alloys and Compounds 705 (2017) 273-282, 2017
A. Heczel, M. Kawasaki, J.L. Lábár, J.-il Jang, T.G. Langdon, J. Gubicza: Defect structure and hardness in nanocrystalline CoCrFeMnNi High-Entropy Alloy processed by High-Pressure Torsion, J. Alloys and Compounds 711 (2017) 143-154, 2017
H. Choi, S. Shilko, J. Gubicza, H. Choe: Study of the solidification, compression, and wear-resistance properties of ice-templated Ti and Ti‒5W alloy foams for biomedical applications, Journal of the Mechanical Behavior of Biomedical Materials 72 (2017) 66–73, 2017
N.H. Luong, T.T. Trung, T.P. Loan, N.H. Nam, P. Jenei, J.L. Lábár, J Gubicza: Structure and magnetic properties of nanocrystalline Fe55Pd45 processed by sonoelectrodeposition, J. Electronic Materials 46 (2017) 3720-3725, 2017
G. Kapoor, Y. Huang, V. Subramanya Sarma, T.G. Langdon, J. Gubicza: Evolution of the microstructure during annealing of ultrafine-grained Ni with different Mo contents, Materials Characterization 130 (2017) 56–63, 2017
C.N. Athreya, G. Kapoor, J. Gubicza, V. Subramanya Sarma: Influence of mode of plastic straining on the microstructure of Ni and Ti deformed through rolling and torsion, Materials Characterization 132 (2017) 205-214, 2017
M. El-Tahawy, Y. Huang, H. Choi, H. Choe, J.L. Lábár, T.G. Langdon, J. Gubicza: Stored energy in ultrafine-grained 316L stainless steel processed by high-pressure torsion, J. Mater. Res. Techn. 6(4) (2017) 339-347, 2017
G. Kapoor, Y. Huang, V. Subramanya Sarma, T.G. Langdon, J. Gubicza: Influence of Mo alloying on the thermal stability and hardness of ultrafine-grained Ni processed by high-pressure torsion, J. Mater. Res. Techn. 6(4) (2017) 361-368, 2017
T. Kvackaj, A. Kovacova, R. Kocisko, J. Bidulska, L. Lityńska–Dobrzyńska, P. Jenei, J. Gubicza: Microstructure evolution and mechanical performance of copper processed by Equal Channel Angular Rolling, Materials Characterization 134 (2017) 246-252, 2017
M. El-Tahawy, P.H.R. Pereira, Y. Huang, H. Park, H. Choe, T.G. Langdon, J. Gubicza: Exceptionally high strength and good ductility in an ultrafine-grained 316L steel processed by severe plastic deformation and subsequent annealing, Mater. Letters 214 (2018) 240-242, 2018
Zs. Kovács, M. Ezzeldien, N.Q. Chinh, Gy. Radnóczi, J. Lendvai: Nanoindentation measurements on a torsionally deformed Zr44Ti11Cu10Ni10Be25 bulk metallic glass, JOURNAL OF ALLOYS AND COMPOUNDS 708 (2017) 301-307, 2017
Á. Vida, N.Q. Chinh, J. Lendvai, A. Heczel, L.K. Varga: Microstructures and transition from brittle to ductile behavior of NiFeCrMoW High Entropy Alloys, MATERIALS LETTERS 195 (2017) 14-17, 2017
G. Kapoor, L. Péter, É. Fekete, J. Gubicza: Defect Structure in Electrodeposited Nanocrystalline Ni Layers with Different Mo Concentrations, AIP Conference Proceedings 1953 (2018) 030047, 2018
K Máthis, M El-Tahawy, G Garcés, J Gubicza: Evolution of the dislocation structure during compression in a Mg-Zn-Y alloy with long period stacking ordered structure, Magnesium Technology 2018, The Minerals, Metals & Materials Series, Eds.: Dmytro Orlov,Vineet Joshi, Kiran N. Solanki, Neale R. Neelameggham, The Minerals, Metals & Mater, 2018
A. Heczel, M. Kawasaki, D. Ugi, J.-il Jang, T.G. Langdon, J. Gubicza: The influence of chemical heterogeneities on the local mechanical behavior of a high-entropy alloy: a micropillar compression study, Mater. Sci. Eng. A 721 (2018) 165-167, 2018
J. Gubicza, P. Jenei, K. Nam, Cs. Kádár, H. Jo, H. Choe: Compressive behavior of Cu-Ni alloy foams: effects of grain size, porosity, pore directionality and chemical composition, Mater. Sci. Eng. A 725 (2018) 160–170, 2018
A. Heczel, F. Akbaripanah, M.A. Salavati, R. Mahmudi, Á. Vida, J. Gubicza: A comparative study on the microstructural evolution in AM60 alloy processed by ECAP and MDF, J. Alloys and Compounds 763 (2018) 629-637, 2018
T. Kolonits, P. Jenei, L. Péter, I. Bakonyi, Z. Czigány, J. Gubicza: Effect of bath additives on the microstructure, lattice defect density and hardness of electrodeposited nanocrystalline Ni films, Surf. Coat. Techn. 349 (2018) 611-621, 2018
J. Gubicza, P.H.R. Pereira, G. Kapoor, Y. Huang, V. Subramanya Sarma, T.G. Langdon: Annealing-induced Hardening in Ultrafine-grained Ni-Mo Alloys, Adv. Eng. Mater. (2018) 1800184, 2018
Á. Vida, Z. Maksa, D. Molnár, S. Huang, J. Kovac, L.K. Varga, L. Vitos, N.Q. Chinh: Evolution of the phase structure after different heat treatments in NiCoFeCrGa high entropy alloy, J. Alloys and Compounds 743 (2018) 234-239, 2018
P. Jenei, C. Balázsi, Á. Horváth, K. Balázsi, J. Gubicza: The influence of carbon nanotube addition on the phase composition, microstructure and mechanical properties of 316L stainless steel consolidated by spark plasma sintering, J. Mater. Res. Techn. (2018) accepted., 2018
P. Jenei, C. Balázsi, Á. Horváth, K. Balázsi, J. Gubicza: The influence of BN additives on the phase composition, microstructure and mechanical properties of 316L steel consolidated by spark plasma sintering, IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering (2018) accepted, 2018




vissza »