Reformpedagógia és életreform - recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
111833
típus K
Vezető kutató Németh András
magyar cím Reformpedagógia és életreform - recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok
Angol cím Reform Pedagogy and Life Reform - Trends of Reception and Processes of Institutionalisation
magyar kulcsszavak reformpedagógia, pedagógiai reformok, életreform
angol kulcsszavak progressiv education, pedagogical reforms, life-reform
megadott besorolás
Neveléstudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Neveléstudomány
zsűri Társadalomtudományi zsűrielnökök
Kutatóhely Neveléstudományi Intézet (Eötvös Loránd Tudományegyetem)
résztvevők Boreczky Elemérné
Czabaji Horváth Attila
Fenyves Márk
Kempf Katalin
Mikonya György
Mizerák Katalin
Pethő Villő
Pirka Veronika
Pukánszky Béla
Szabó Zoltán András
Szarka Emese
Tímárné dr. Szabó Júlia
Vincze Beatrix
projekt kezdete 2015-01-01
projekt vége 2019-12-31
aktuális összeg (MFt) 17.151
FTE (kutatóév egyenérték) 14.23
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A tervezett új kutatás a korábbi OTKA kutatások eredményeire alapozva az életreform mozgalmak és a reformpedagógia kapcsolatát vizsgálja. Célja, hogy feltárja az 1930-1940-es években a magyar társadalmi, illetve szűkebb értelemben vett pedagógiai intézményesülési folyamatok újabb mintázatait, illetve korábbi elemeinek továbbélését, azok metamorfózisát, továbbá a pedagógiai reformfolyamatok alakulására gyakorolt hatását. Ennek megvalósítása során az életreform közép-európai recepciójának kritikai nézőpontú komparatisztikai elemzésével kerül sor a korszak életreform gyökerű társadalmi kapcsolatai átrendeződésének, illetve pedagógiai reformjainak és a magyar társadalomban is teret nyerő különböző orientációjú, életreform ideológiák szélsőséges megnyilvánulásainak differenciált elemzésére is. A kutatás hat altémára tagolódik: 1. Életreform gyökerű közösségek és egyesületek és sajtóorgánumaik és azok pedagógiai recepciója 2. Életreform ihletettségű tánc és mozdulatművészet intézményesülése és közönségének alakulása 3. Az ének és a zene reformja, Kodály Zoltán korabeli munkássága és a személye köré szerveződő zenei mozgalmak, 4. A népi mozgalmak és pedagógiai reformok intézményesülése a harmincas-negyvenes években, Németh László munkássága és a személye köré szerveződő pedagógiai ihletettségű népi tehetségmentő törekvések 5. Az életreform gyökerű játék- és gyermekkultúra intézményesülése a harmincas években 6. A néptanítók és a középiskolai tanárok szerepe az új életforma elemek és a reformpedagógia eszméinek elterjesztésében, az életreform elemeinek megjelenése a korszak releváns folyóirataiban, iskolai gyakorlatában.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás kiinduló tézise:
Az 1930-as években új szakasz kezdődött az életreform mozgalmak hazai „emancipációjában”: a) azok mentalitáselemei mind szélesebb társadalmi közegekben elfogadottá váltak, b) főbb diskurzusai a pedagógiai gondolkodás és gyakorlatba, c) népies retorikája a kruzusideológiába integrálódtak.


Az erre épülő kutatási kérdések:
1. Melyek voltak a harmincas évek hazai életreform gyökerű közösségei és egyesületei kommunikációs és sajtóorgánumainak főbb diskurzusai, azok életmódváltással (pl. alkoholizmus, testápolás, reformétkezés) kapcsolatos, pedagógiai recepciójukban továbbá a korszak új vallásos törekvéseiben is megjelenő főbb mentalitáselemei?
2. Mik voltak az életreform ihletettségű táncmozgalmak (mozdulatművészet, néptáncmozgalom) a korszak mentalitásváltását és pedagógiai gyakorlatát befolyásoló jellegzetes vonásai?
3. Mik voltak a Kodály Zoltán személye köré szerveződő zenei mozgalmak reformtörekvéseinek a korszak mentalitásváltását és pedagógiai gyakorlatát befolyásoló jellegzetes vonásai?
4. Mik voltak a Németh László munkássága és a személye köré szerveződő pedagógiai ihletettségű népi tehetségmentő törekvések a korszak mentalitásváltását és pedagógiai gyakorlatát befolyásoló jellegzetes vonásai?
5. Mik voltak az életreform gyökerű játék- és gyermekkultúra intézményesülésének a korszak gyermekfelfogásának változásait is befolyásoló főbb elemei?
6. Miként jelentek meg az életreform hatások a különböző pedagógus szakmai csoportok mentalitásában, a vizsgált korszak magyar reformpedagógiai koncepcióiban, a releváns pedagógiai folyóirataiban, iskolai gyakorlatában?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Innovatív tudományos eredmények: a) a pedagógiai reformoknak a társadalmi modernizáció sajátos közép-európai formáinak kibontakozása során betöltött sajátos szerepének és ennek részeként az életreform mozgalom sokszínű mozaikképének mind teljesebb megalkotása b) az eddig még nem vizsgált időszakban, az harmincas években kibontakozó különböző magyar pedagógiai irányzatok és reformok eddig jórészt ismeretlen életreform gyökereinek, főbb intézményesülési folyamatainak mikro- és makroszintű összetevőinek további feltárása. c) Reményeink szerint kutatásaink lehetővé teszik a korszak meglehetősen ambivalens fejlődési folyamatainak a jelenleginél árnyaltabb bemutatását, a modernizációs és a különböző modernizáció ellenes kritikai mozgalmak sajátos vegyülését és kiszolgáltatottságát, illetve közvetlen és látens kapcsolódását a különböző totális ideológiákhoz.
Gyakorlati eredmények, hasznosíthatóság: a) A különböző rendezvények és az újabb publikációk által kommunikált új kutatási eredmények jelentős mértékben hozzájárultak a 20. század első felének, ezen belül a reformpedagógia és a különböző pedagógiai reformok, illetve társadalmi reformmozgalmak differenciáltabb értékeléséhez. b) A kutatás interdiszciplináris jellegéből adódóan annak eredményei nem csupán a szűkebb értelemben vett pedagógia- illetve művelődéstörténet, hanem más rokon diszciplínák kutatásainak megalapozásában is felhasználhatók lesznek. c) Azok a különböző tudománynépszerűsítő rendezvények útján eljuthatnak a téma iránt érdeklődő laikus közönséghez is. d) Az újabb kutatási eredmények felhasználásra kerülhetnek a kutatáshoz kapcsolódó doktorandusz hallgatók, továbbá BA és MA szakos hallgatók számára az új szakmai ismeretek és kutatási tapasztalatok megszerzésének lehetőségét. e) Azok hozzájárulhatnak a Pedagógiai és Pszichológiai Kar képzéseinek (pedagógia BA, neveléstudományi MA, Neveléstudományi Doktori Iskola Pedagógiatörténeti program) tartalmi fejlesztéséhez.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Napjaink számos egészségesnek, természetesnek tartott, jó közérzetet biztosító megnyilvánulása, mint például a test szabad mozgását nem akadályozó funkcionális, sportos öltözet és cipőviselet, a vegetáriánus étkezés, a biogazdálkodás és a reformkonyha, a természetgyógyászat, a különböző keleti vallások és küzdősportok, az ezotéria iránti vonzalom, a kertvárosi és zöld lakókörnyezet kialakítására, továbbá az egyenrangú kapcsolatokra törekvő közösségi élet, a gyermeki környezet gyökeres változásai, a gyermekközpontú iskola térhódítása, összességében a mai városi kultúra és életmód szinte minden reformtörekvése visszavezethető a 20. század elején kibontakozó mozgalomra, az ún. életreformra, amely kiterjedt a társadalmi élet további területeire, a gazdasági életre, a nevelésre, a művészetekre és a vallásra is. A kutatás ennek a sokszínű mozgalomnak újabb, az 1930-as évektől kibontakozó, a korabeli pedagógiai reformokat is jelentős mértékben befolyásoló hazai fejlődési folyamatait vizsgálja.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Based on previous findings, the new research has been planned to reconstruct the more refined patterns and inter-relationships of Hungarian society. It attempts to deepen earlier findings by exploring new patterns of institutionalization of life reform movements in Hungarian society, more specifically in education, and the survival or metamorphosis of earlier forms and their impact on educational processes. By critically examining the Central European reception of life reform from a comparative perspective, a differentiated analysis of social and educational reform processes rooted in life reform movements, including the differentiated analysis of extreme political consequences of life reform movements in Hungarian society (race- theory, racism, antisemitism) becomes possible.
The research consists of six sub-projects: 1.The institutionalization of communities rooted in life reform in Hungary in the 1930s, the main elements of their activity, their forms of communication and their spiritual practice, 2. The institutionalization of cultural movements of dance, the art of movement and dance pedagogy - rooted in life reform - in the 1930-40s, 3. Movements of music pedagogy organized around the work and personality of Zoltán Kodály, 4. Pedagogical efforts to save talents among the rural population of Hungary organized around the work and personality of László Németh, 5. The institutionalization of the culture of games and toys - rooted in life reform- in the 1930s. 6. Processes of institutionalization of various elements of life reform and reform pedagogy and their representation in relevant journals and school practice in the inter-war period.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The basic assumption: In the 1930, the „emancipation” of life reform movements reached a new stage in Hungary; (a) their elements related to mentality were accepted by more and more social groups; (b) their major discourses were integrated into pedagogical thinking and praxis; and (c) their rhetorics were integrated into the ideology of the dominant political force. The research seeks to find answers to the following questions: 1. What kind of communities rooted in life reform existed in Hungary in the 1930s, what were the themes of the discourses in their press and the media, and which elements of life reform related to mentality and change of the way of life found their way into education and into the new religious trends? 2. What were the characteristics of dance movements inspired by life reform (the art of movement, folk dance), which influenced the change of mentality and educational practice? 3. What were the characteristic features of the reforms aimed at by musical movements emerging around the personality of Zoltán Kodály, which influenced the change of mentality and educational practice? 4. What were the characteristics of movements aimed at saving the talents among the popular masses of the rural countryside emerging around the work and personality of László Németh, which influenced the change of mentality and educational practice? 5. What were the main elements of the institutionalization of children’s culture and the culture of games and toys rooted in life reform? 6. What kind of influences did life reform have on the mentality of various groups of teachers, on the concept of reform pedagogy in Hungary, on related educational media and school practice?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Innovative scientific results: a) the reconstruction of the role of pedagogical reforms in the development of the characteristically Central-European forms of modernization of society and the complex mosaic of life reform movements within this process; b) further exploration of the roots in life reform of various pedagogical schools and reforms in Hungary in the 1930s, - a period not yet studied; and the micro- and macro-constituents of their institutionalization. c) the description of the rather ambivalent processes of development of the period from many aspects, by showing the characteristic mixing of various critical movements of modernization and anti-modernization often abused and at the mercy of more drastic political choices between various totalitarian ideologies.
Practical results and their application: a) The new research results to be made public at various meetings and in new publications will greatly contribute to a more differentiated assessment of reform pedagogy and various educational and social reforms and to the overall picture of the history of the first part of the 20th century. b) Due to its interdisciplinary nature, the results will not only be useful in the narrower fields of history of education and culture but in other related fields, as well. c) The results can reach the public at programs for the popularization of science. d) The new results can be used by doctural students participating in the research, and provide an opportunity for BA and MA students to gain new knowledge and research experience. e) They can contribute to the development of the curriculum of various courses of the Faculty of Education and Psychology of ELTE (BA in Pedagogy, MA in Educational Science, the program of educational history of the Doctoral School of Educational Sciences).

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Many of our present-day practices that are considered to be healthy and natural and contribute to our well-being (such as casual and comfortable outwear, vegeterian and reform kitchen, alternative medicine, the attraction to esoterics and oriental philosophies, suburban life and new communities, or the changes effecting the image of childhood and childrens’ environment together with the spread of child-centered schools), that is almost all efforts to reform urban culture and way of life can be traced back to the so called life-reform movement at the turn of the 20th century. Life reform had a great impact both on social life and social relations, economy, education, arts and even had an influence on religions. Our aim is to research how this multi-faceted movement took place and permeated Hungarian society, economy and education between the 1930s and 1940s.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A projekt a korábbi OTKA kutatásokra alapozva az életreform mozgalmak és a reformpedagógia kapcsolatának az 1930-1940-es években bekövetkező társadalmi, illetve szűkebb értelemben vett pedagógiai intézményesülési folyamatait vizsgálta. A hazai és külföldi szakértők, doktori hallgatók, posztdoktor kutatók együttműködésének főbb területei: 1. Életreform közösségek és újvallásos mozgalmak (vegetarianizmus, természetgyógyászat, testkultúra) intézményesülése, főbb tevékenységei, kommunikációs és spirituális formái. 2. Az életreform gyökerű tánc- és mozdulatművészeti és táncpedagógiai törekvések intézményesülése a harmincas-negyvenes években. 3. Kodály Zoltán munkássága és a személye köré szerveződő zenepedagógiai mozgalmak. 4. Németh László és a köré szerveződő „harmadik utas” illetve népi tehetségmentő törekvések. 5. Az életreform gyökerű játék- és gyermekkultúra intézményesülése a harmincas években. 6. Az életreform és reformpedagógia kapcsolata, intézményesülése, hatása a korszak releváns pedagógiai eszméire és iskolai gyakorlatára. A kutatás eredményei számos hazai és nemzetközi tudományos szakmai rendezvény keretében, 7 monográfia és közel 150 tudományos, többségében angol nyelvű közlemény formájában kerültek a szakmai nyilvánosság elé. 2008 októberétől a kutatás eredményeinek felhasználásával került megrendezésre az a Rejtett történetek című kiállítás a Műcsarnokban, amely Magyarországon először mutatta be az életreform mozgalmak és a korabeli művészetek kapcsolatát.
kutatási eredmények (angolul)
The project has examined the social and pedagogical institutionalization and interactions of the Hungarian life reform and reform pedagogy in the 1930s and 1940s on the basis of earlier OTKA research. The cooperation between Hungarian and foreign experts and doctoral students is carried out in cooperation with the following sub-themes: 1. the institutionalization, activities, contacts, spiritual practice of life reform communities (vegetarianism, naturopathy, physical culture) and new religious movements. 2. the institutionalization of the art of movement and the life-reform related dance and dance education efforts in the 1930s and 1940s. 3. the music pedagogical life's work of Zoltán Kodály and his successors. 4. the Hungarian "third way" and national talent rescue efforts around László Németh. 5. the institutionalisation of life-reform oriented play and children's culture in the 1930s. 6. the interaction of the life reform and reform pedagogy in Hungary and its effect on the pedagogical ideas and school practice of the epoch The results have been communicated in numerous domestic and international conferences and have also been published in 7 monographs and about 150 scientific papers. In addition, the results of the research were also disseminated in the form of an art exhibition "Hidden Stories" in the Kunsthalle Budapest from October 2018, which was the first Hungarian presentation of the topic on the contacts of life reform and the arts.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=111833
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Fenyves Márk, Mizerák Katalin: A német kifejező tánc a komplex előadóművészet és a tudomány szolgálatában., Kempf Katalin, Németh András, Vincze Beatrix (szerk.):: REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK. Budapest: Gondolat Kiadó, 18., 2017
Pethő Villő, Fenyves Márk:: Művészet és közösség – egy eszmény megvalósulása. Bárdos Lajos és Dienes Valéria közös alkotásai, Kempf Katalin, Németh András, Vincze Beatrix (szerk.):: REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK. Budapest: Gondolat Kiadó, 20., 2017
Sófalvi Emese: „A mi dalaink-mozgalom” kibontakozása az erdélyi ifjúsági sajtó tükrében (1923–1947)., Kempf Katalin, Németh András, Vincze Beatrix (szerk.):: REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK. Budapest: Gondolat Kiadó, 17-18., 2017
Pirka Veronika: Pedagógiai és életreformelemek A Jövő Útjain című pedagógiai folyóiratban, az 1930-as években, Kempf Katalin, Németh András, Vincze Beatrix (szerk.):: REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK., 2017
Földesi Renáta: Pető András és a Heilkunst., Kempf Katalin, Németh András, Vincze Beatrix (szerk.):: REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK. Gondolat Kiadó, Budapest, 19-20., 2017
Németh András és munkatársai: Rejtett történetek - az életreform mozgalmak és a művészetek., Műcsarnok Kiállítás 2018 október 6 - 2019 január 20., 2018
Németh András - Skiera Ehrenhard: Rejtett történetek - az életreform mozgalmak és a művészetek., Műcsarnok, Budapest., 2018
Németh András - Skiera Ehrenhard: Az életreform múltja és jelene., In: Németh A. -Skiera E. (szerk): Rejtett történetek. Műcssarnok, Budapest, 19-70, 2018
Boreczky Ágnes: Egy eltűnt világ nyomában., In: Németh A. -Skiera E. (szerk.). Rejtett történetek. Műcsarnok, Budapest, 71-86., 2018
Németh András - Skiera Ehrenhard: Életreform kislexikon, In: Németh A. - Skiera E. (szerk.): Rejtett történetek. Műcsarnok, Budapest, 173-236., 2018
Németh András: Rejtett történetek - életreform törekvések és a művészetek., Magyar Művészet, Vi. 3. sz. 58-67., 2018
Boreczky Ágnes - Vincze Beatrix: Reformpedagógia és életreform - recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok., Gondolat Kiadó, Budapest., 2018
Németh András - Skiera Ehrenhard: Konzepte der Natur und Natürlichkeit im Diskurs um die Erneuerung des Lebes und Erziehung Symposium 1-3: Spezifische Konzepte in der Reformpädagogik, In: International, Standing Conference on the History of Education (ISCHE) - International Standing Conference on the History of Education (ISCHE) 40 Education and nature, 2018
Németh András, Nagy Andrea: Life Reform and Reform Pedagogy in Hungary, SODOBNA PEDAGOGIKA: JOURNAL OF CONTEMPORARY EDUCATIONAL STUDIES 70 (136): (1) pp. 192-205., 2019
Németh András, Pukánszky Béla: Life reform efforts in the Austro-Hungarian monarchy and their impact on Hungarian cultural and pedagogical reforms, PAEDAGOGICA HISTORICA 2019: pp. 1-18., 2019
Hervé Doucet, Reinhard Farkas, Alan Nothnagle, Burkhard Pohl, Renate Wiggershaus, Kaat Wils, Balogh Brigitta, Németh András, Ehrenhard Skiera: Az életreform európai és amerikai formái, Műcsarnok, 2018
Németh András: Lebensreform und Reformpädagogik in Ungarn., In: Magdalena, Sustová (szerk.) New Education and New School in New Europe, Národni pedagogické muzeum a knihovna J.A. Komenského (2018) pp. 7-7., 2018
Németh András: Rejtett történetek - életreform-törekvések és a művészetek., MAGYAR MŰVÉSZET: A MAGYAR MŰVÉSZETI AKADÉMIA ELMÉLETI FOLYÓIRATA 6: (3) pp. 58-67., 2018
Németh András: Az egészséges, természetközeli nevelés életreform-gyökerei, In: II. Oktatás Határhelyzetben Konferencia: Programfüzet, tartalmi összefoglalók, Partiumi Keresztény Egyetem (2018) pp. 7-8., 2018
Németh András: "Karalábé" apostolok, művészpróféták, , táncos papnők - Fejezetek az életreform és a modern táncművészet "titkos" kapcsolatából., In: Bolvári, Takács Gábor; Németh, András; Perger, Gábor (szerk.) Táncművészet és intellektualitás, Magyar Táncművészeti Egyetem (2018) pp. 13-22., 2018
Németh András, Ehrenhard Skiera, Vincze Beatrix, Balogh Brigitta: Rejtett történetek, Műcsarnok, 2018
Németh András, Nagy Andrea: Gyógyulás és gyógyítás, In: Boreczky, Ágnes; Vincze, Beatrix (szerk.) Reformpedagógia és életreform - recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok., Gondolat Kiadó (2018) pp. 65-80., 2018
Németh András, Skiera Ehrenhard: Az életreform múltja és jelene. Elvágyódás az érzelmi ridegség elidegenedett világából., In: Németh, András; Skiera, Ehrenhard (szerk.) Rejtett történetek, Műcsarnok (2018) pp. 19-70., 2018
Németh András, Skiera Ehrenhard: Konzepte der Natur und Natürlichkeit im Diskurs um die Erneuerung des Lebes und Erziehung Symposium 1/1., In: Education and Nature, International Standing Conference on the History of Education (ISCHE) (2018) pp. 221-221., 2018
Németh András, Skiera Ehrenhard: Konzepte der Natur und Natürlichkeit im Diskurs um die Erneuerung des Lebes und Erziehung Symposium 1/2., In: Education and Nature, International Standing Conference on the History of Education (ISCHE) (2018) pp. 360-360., 2018
Németh András, Skiera Ehrenhard: Konzepte der Natur und Natürlichkeit im Diskurs um die Erneuerung des Lebes und Erziehung Symposium 1/3, In: Education and Nature, International Standing Conference on the History of Education (ISCHE) (2018) pp. 416-416., 2018
Németh András, Skiera Ehrenhard: Rejtett történetek, Műcsarnok, 2018
Németh András, Skiera Ehrenhard: Életreform kislexikon., In: Németh, András; Skiera, Ehrenhard (szerk.) Rejtett történetek, Műcsarnok (2018) pp. 173-237., 2018
Balogh Janka, Németh András: Fejezetek az életreform „titkos” történetéből – Gusto Gräser és a tánc., In: Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix; Németh, András (szerk.) REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK., Gondolat Kiadó (2017) pp. 17-18., 2017
Boreczky Ágnes, Balogh Brigitta, Balogh Janka, Fenyves Márk, Mizerák Katalin, Németh András: Modernity, emancipation and new profession: the art of movement., In: Bolvári-Takács, Gábor; Németh, András; Perger, Gábor (szerk.) Nemzetközi Tánctudományi Konferencia : Táncmûvészet és intellektualitás. Program és absztraktok:, Magyar Táncművészeti Egyetem (2017) pp. 49-56., 2017
Kempf Katalin, Vincze Beatrix, Németh András: REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK., Gondolat Kiadó, 2017
Nagy Andrea, Németh András: Az osztrák-német életreform-törekvések magyar recepciója a szentendrei Bubán-kolónia és az Életreform című folyóirat példája alapján, In: Németh, András; Vincze, Beatrix (szerk.) Továbbélő utópiák – magyar életreform-törekvések és nemzetközi recepciós hatások, Gondolat Kiadó (2017) pp. 9-34., 2017
Németh András: Életreform kommunák és a reformpedagógia közösségi nevelési elveinek forrásai és 19. századi előzményei., In: Németh, András; Pukánszky, Béla (szerk.) Gyermekek, iskolák, tanárok - egykoron és ma., ELTE Eötvös Kiadó (2017) pp. 80-100., 2017
Németh András: "Turnip" Apostles, Artist Prophets, Dancing Pristerness, In: Bolvári-Takács, Gábor; Németh, András; Perger, Gábor (szerk.) Nemzetközi Tánctudományi Konferencia : Táncmûvészet és intellektualitás. Program és absztraktok:, Magyar Táncművészeti Egyetem (2017) pp. 9-10., 2017
Németh András: Inflációs szentek, mezítlábas próféták, In: Balogh, Brigitta; Fenyves, Márk (szerk.) MOZDULAT - MŰVÉSZET - ZENE - PEDAGÓGIA KONFERENCIA, (2017) pp. 5-6., 2017
Németh András: Életreform-törekvések az Osztrák - Magyar Monarchiában és hatásuk a korabeli művészeti, művelődési és pedagógiai reformokra, In: Sármány-Parsons, Ilona; Szegő, György (szerk.) Az Osztrák-Magyar Monarchia mint művészeti színtér, II. kötet: A festészet párhuzamos narratívái, Műcsarnok (2017) pp. 54-93., 2017
Andrea Nagy András Németh: Life Reform Commune Movements in Hungary, In: Szücs-Rusznak, Karolina (szerk.) Hungarian workshops - International relations = Hazai műhelyek- nemzetközi kapcsolatok, University of Pécs (2016) pp. 9-10., 2016
Németh András: Életreform - mozdulatművészet - reformpedagógia, In: Munkácsy, Gyula (szerk.) A "gondolat testvérévé emelt mozdulat" Dienes Valéria mozdulatművészete és a reformpedagógia, OPKM; OFI (2015) pp. 3-3., 2015
Katalin, Kempf ; Beatrix, Vincze: Fairytale world, ornament, reform art lessons - "practical prophecy" by the Hungarian artist, Anna Lesznai, In: Grosso, Correia Luís; Poças, Sara (szerk.) ISCHE 41 – Spaces and Places of Education – Book of Abstracts. Porto, Portugália. p. 305 Paper: 37906, 2019
Vincze Beatrix: Schools in the countryside/in suburbs: Wekerle Garden City near Budapest., In: Grosso, Correia Luís; Poças, Sara (szerk.) ISCHE 41 – Spaces and Places of Education – Book of Abstracts. Porto, Portugália. p. 443, 2019
Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix ; Németh, András (szerk.): Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek, Budapest, Magyarország : Eötvös Lóránd Tudományegyetem (2019) , 60 p. ISBN: 9789636939199, 2019
Borst, Eva ; Vincze, Beatrix (Fordító): Seholország. Észrvételek az utópikus gondolkodókhoz, In: Boreczky, Ágnes; Vincze, Beatrix (szerk.) Reformpedagógia és életreform – recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok. Gondolat Kiadó, Budapest, 21-27., 2018
Arnold, Klaus-Peter ; Vincze, Beatrix (Fordító): Életreform Drezda-Hellerauban., In: Németh, András; Skiera, Ehrenhard (szerk.) Rejtett történetek : az életreform mozgalmak és a művészetek. Budapest: Műcsarnok, pp. 129-135., 2018
Buchholz, Kai ; Vincze, Beatrix (Fordító): Az életreform fogalmi motívumai., In: Németh, András; Skiera, Ehrenhard (szerk.) Rejtett történetek : az életreform mozgalmak és a művészetek. Budapest: Műcsarnok, pp. 99-117., 2018
Hopfner, Johanna ; Vincze, Beatrix (Fordító): Pedagógiai utópia. Elemző betekintés egy tudomány affirmatív jellegébe., In: Boreczky, Ágnes; Vincze, Beatrix (szerk.) Reformpedagógia és életreform – recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok. Budapest: Gondolat Kiadó, pp. 11-20., 2018
Krabbe, Wolfgang ; Vincze, Beatrix (Fordító): Az életreform mozgalom., In: Boreczky, Ágnes; Vincze, Beatrix (szerk.) Reformpedagógia és életreform – recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok. Budapest: Gondolat Kiadó, pp. 87-89., 2018
Stöckl, Claudia ; Vincze, Beatrix (Fordító): A művészet és az élet egyesítése. Nők az iparművészetben., In: Boreczky, Ágnes; Vincze, Beatrix (szerk.) Reformpedagógia és életreform – recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok. Budapest: Gondolat Kiadó, pp. 28-47., 2018
Trattner, Agnes ; Vincze, Beatrix (Fordító): Ifjúsági mozgalom és kultúra., In: Boreczky, Ágnes; Vincze, Beatrix (szerk.) Reformpedagógia és életreform – recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok. Budapest: Gondolat Kiadó, pp. 48-62., 2018
Vincze Beatrix: Iskolareformok és életreform. Nevelésügyi kérdések a két világháború közötti nem pedagógiai sajtóban., In: Boreczky, Ágnes; Vincze, Beatrix (szerk.) Reformpedagógia és életreform – recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok. Budapest: Gondolat Kiadó, pp. 250-274., 2018
Vincze Beatrix: Új kutatási irányzatok a 20. századi reformpedagógiai mozgalom helyéről és szerepéről a német nyelvű szakirodalom tükrében., In: Fehérvári, Anikó (szerk.) A Borsszem Jankótól Bolognáig. : Neveléstudományi tanulmányok. Budapest: ELTE PPK - L'Harmattan Kiadó, pp. 33-44., 2018
Vincze Beatrix: Eine weiterlebende erzieherische Utopie von einem ungarischen Lebensreformer:wertorientierte pädagogische Vorschläge von László Németh, In: Jean-Francois, Goubet; Rainer, Bolle (szerk.) Herbart als Universitätslehrer. Jena: Garamond Verlag, (2018) pp. 179-192., 2018
Vincze Beatrix: Das Dorf als rettende Gegenwelt – Utopische Konzepte in der ungarischen Literatur der Zwischenkriegszeit, In: Education and Nature : Book of Abstracts. International Standing Conference on the History of Education (ISCHE), (2018) pp. 221., 2018
Vincze Beatrix: Ganzheitliche Entwicklung durch Naturerfahrung – neue Akzente in der ungarischen Pädagogik zwischen den beiden Weltkriegen, In: Education and Nature : Book of Abstracts. International Standing Conference on the History of Education (ISCHE), (2018) pp. 27-28., 2018
Vincze Beatrix: Gartenschule und Garten-Ungarn“ als Alternative der Neuen Erziehung in der Zwischenkriegszeit, In: Magdalena, Sustová (szerk.) New Education and New School in New Europe, Národni pedagogické muzeum a knihovna J.A. Komenského (2018) pp. 7-7.,, 2018
Vincze Beatrix: Rejtett tudásformák a pedagógiai és az életreform törekvések gyakorlatában., In: Fehérvári, Anikó et al. (szerk.) Kutatási sokszínűség, oktatási gyakorlat és együttműködések : Absztrakt kötet : XVIII. ONK, Budapest, pp.133., 2018
Vincze Beatrix: A tolsztojánus eszmék hatása a magyarországi életreform törekvésekre, In: Fehérvári, Anikó et al. (szerk.) Kutatási sokszínűség, oktatási gyakorlat és együttműködések : Absztrakt kötet : XVIII. ONK, Budapest, pp.404., 2018
Zaunschirn, Thomas ; Vincze, Beatrix (Fordító): Bécstől Darmstadtig., In: Németh, András; Skiera, Ehrenhard (szerk.) Rejtett történetek : az életreform mozgalmak és a művészetek. Budapest: Műcsarnok, pp. 107-117., 2018
Vincze Beatrix: A földi édenhez vezető „harmadik utas” elméleti és gyakorlati modellek a két világháború közötti Magyarországon, In: Németh, András; Vincze, Beatrix (szerk.) Továbbélő utópiák – magyar életreform-törekvések és nemzetközi recepciós hatások. Budapest: Gondolat Kiadó, pp. 35-57., 2017
Vincze Beatrix: A kertmotívum Németh László pedagógiai és életreform koncepciójában., In: Németh, András; Pukánszky, Béla (szerk.) Gyermekek, tanárok, iskolák – egykoron és ma. Budapest: ELTE Eötvös Kiadó, p. 189-196., 2017
Pethő Villő: A magyar iskolai énekoktatás helyzete az 1930-as és 1940-es években., In: Varga, Aranka et al. (szerk.) Neveléstudomány – Horizontok és dialógusok. Absztraktkötet. : XIX. ONK. 2019. november 7-9. PTE, Pécs, pp. 509., 2019
Pethő Villő: Music, comunity and life reform/ Musik, Gemeinschaft and Lebensreform., In: Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix; Németh, András (szerk.) Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek. Budapest: Eötvös Lóránd Tudományegyetem, pp. 27-28., 2019
Pethő Villő - Fenyves Márk: Returning to the “clear source“. Visualisation of the elements of archaic cultures and Christian habits in the early 20th century Hungarian art of movement, In: Education and Nature : Book of Abstracts. International Standing Conference on the History of Education (ISCHE), Berlin, pp. 359-360., 2018
Pethő Villő - Fenyves Márk: Zene - és táncpedagógiai utópiák., In: Kerülő, Judit et al. (szerk.) XVII. Országos Neveléstudományi Konferencia : Program és absztrakt kötet. Nyíregyháza, pp. 217., 2017
Fenyves, Márk ; Pethő, Villő: Dienes Valéria és Bárdos Lajos misztériumjátékai: Orkesztika és kórusmozgalom, hatások, intézményesülési lehetőségek, In: Németh, András; Vincze, Beatrix (szerk.) Továbbélő utópiák – magyar életreform-törekvések és nemzetközi recepciós hatások. Budapest: Gondolat Kiadó, pp. 81-121., 2017
Tészabó Júlia: Fiatal nők az iparművészetben és a dilettantizmus problémája Magyarországon, a 20. század első felében, In: Németh, András*; Vincze, Beatrix (szerk.) Továbbélő utópiák - magyar életreform-törekvések és nemzetközi recepciós hatások. Budapest: Gondolat Kiadó, pp. 160-189, 2017
Boreczjy Ágnes: The Makers of Modern Dance in Europe and Hungary, In: Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix ; Németh, András (szerk.): Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek, Budapest, : Eötvös Lóránd Tudományegyetem, pp. 12, 2019
Boreczky, Ágnes ; Fenyves, Márk: Az Orkesztika Iskola megszületése és az első évek., In: Baska, Gabrella; Hegedűs, Judit (szerk.) Égi iskolák, földi műhelyek. Budapest : ELTE PPK, pp. 206-220., 2015
Hervé, Doucet ; Reinhard, Farkas ; Alan, Nothnagle ; Burkhard, Pohl ; Renate, Wiggershaus ; Kaat, Wils ; Balogh, Brigitta (Fordító): Az életreform európai és amerikai formái, In: Németh, András; Ehrenhard, Skiera (szerk.) Rejtett történetek : Az életreform-mozgalmak és a művészetek. Budapest: Műcsarnok, pp. 161-171., 2018
Földesi, Renáta: Pető András életpályája: a konduktív pedagógiához vezető út (1911-1967), ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar, Megjelenés/Fokozatszerzés éve: 2019, 2019
Földesi Renáta: Dr. András Pető and "Heilkunst"., In: Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix; Németh, András (szerk.) Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek. Budapest: Eötvös Lóránd Tudományegyetem, pp. 47-49., 2018
Földesi Renáta: Dr. András Pető and "Heilkunst", In: Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix; Németh, András (szerk.) Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek. Budapest: Eötvös Lóránd Tudományegyetem, pp. 47-49., 2019
Földesi, Renáta: Pető András és a Heilkunst, In: Boreczky, Ágnes; Vincze, Beatrix (szerk.) Reformpedagógia és életreform – recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok. Budapest: Gondolat Kiadó, pp. 81-109., 2018
Komár, Lajos ; Földiné, Irtl Melinda: Indo-Tibetan Culture and Hungarian Life Reform, In: Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix; Németh, András (szerk.) Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek. Budapest: Eötvös Lóránd Tudományegyetem, pp. 44-46., 2019
Komár, Lajos ; Földiné, Irtl Melinda: The Endeavour of Hungarian Life reform and Theosophy, In: Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix; Németh, András (szerk.) Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek. Budapest: Eötvös Lóránd Tudományegyetem, pp. 38-40., 2019
Lajos, Komár: Inner spaces as places of education – Pedagogical perspectives on Buddhism, In: Grosso, Correia Luís; Poças, Sara (szerk.) ISCHE 41 – Spaces and Places of Education – Book of Abstracts. Porto, Portugália : International Standing Conference for th, 2019
Földiné, Irtl Melinda ; Komár, Lajos: A jóga magyarországi története a második világháborúig, In: Boreczky, Ágnes; Vincze, Beatrix (szerk.) Reformpedagógia és életreform – recepciós tendenciák, intézményesülési folyamatok. Budapest: Gondolat Kiadó, pp. 158-176., 2018
Melinda, Földiné ; Lajos, Komár: Appearence of Yoga and yogic way of life as a natural component of life reform and reform pedagogical movements, In: Education and Nature : Book of Abstracts. International Standing Conference on the History of Education (ISCHE), (2018) pp. 361-361., 2018
Földiné, Irtl Melinda ; Komár, Lajos: Az indo-buddhista hatások a magyar irodalmi közéletben a 20. század első felében, In: Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix; Németh, András (szerk.) REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK. Budapest: Gondolat Kiadó, pp, 2017
Földiné, Irtl Melinda ; Komár, Lajos: Az indo-tibeti hatások és a két világháború közötti magyar életreform, In: Németh, András; Vincze, Beatrix (szerk.) Továbbélő utópiák – magyar életreform-törekvések és nemzetközi recepciós hatások. Budapest: Gondolat Kiadó, pp. 190-208., 2017
Balogh, Janka ; Németh, András: Nature as quasi teacher: the effect of space in the natural environment on the dancer’s mind, In: Education and Nature : Book of Abstracts. International Standing Conference on the History of Education (ISCHE), pp. 360-361., 2018
Balogh, Janka ; Fenyves, Márk: A reformpedagógia gyermekképe Isadora Duncan és Raymond Duncan táncpedagógiájában, In: Fehérvári, Anikó et al. (szerk.) Kutatási sokszínűség, oktatási gyakorlat és együttműködések : Absztrakt kötet : XVIII. ONK, Budapest, ELTE Pedagógiai és Pszichológia, 2018
Pukánszky, Béla: Life reform and talent care in Tarhos: The failure of a promising Hungarian school experiment in the early 1950s, HISTORY OF EDUCATION AND CHILDREN’S LITERATURE XIV. : 2. pp. 749-761., 2019
Szente, Dorina: Opening of spaces in the light of photos about women's leisure activities in Hungary between 1900-1940, In: Grosso, Correia Luís; Poças, Sara (szerk.) ISCHE 41 – Spaces and Places of Education – Book of Abstracts, Porto, pp. 474-474. Paper: 26628, 2019
Szente, Dorina ; Garai, Imre: Nature oriented dancing movement and its political-social influence in Hungary in the 1930s and 1940s, In: Education and Nature : Book of Abstracts. International Standing Conference on the History of Education (ISCHE), (2018) pp. 117-118., 2018
Szente, Dorina: A Gyöngyösbokréta mozgalom rituális világa.: A hagyomány őrzésének árnyoldalai, In: Németh, András; Vincze, Beatrix (szerk.) Továbbélő utópiák – magyar életreform-törekvések és nemzetközi recepciós hatások. Budapest: Gondolat Kiadó, pp. 141-159., 2017
Németh András: International Reception and National Characteristics of Life Reform in Hungary, Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix ; Németh, András (szerk.): Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek, Budapest: ELTE, pp. 12-13., 2019
Skiera, Ehrenhard: The Meaning of Life through Life Reform – A Warming Community and Transcendence as Focal Points of the Longing Heart in Emotionally Cold Times, Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix ; Németh, András (szerk.): Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek, Budapest, Magyarország : ELTE PPK, pp. 9-12., 2019
Pukánszky Béla: Life Reform and Music Pedagogy - The Pedagogical System of Zoltán Kodály, In: Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix; Németh, András (szerk.) Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek. Budapest: Eötvös Lóránd Tudományegyetem, pp. 26-27, 2019
Tészabó Júlia: Life Reform Elements in Children’s Room Design, In: Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix; Németh, András (szerk.) Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek. Budapest: Eötvös Lóránd Tudományegyetem, pp. 29-30, 2019
Balogh Brigitta: Life Reform through Movement. The Pedagogy of Movement of Valéria Dienes as a Life Reform Method, In: Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix; Németh, András (szerk.) Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek. Budapest: Eötvös Lóránd Tudományegyetem, pp 52-53., 2019
Vincze Beatrix: Life Reform Efforts of the Rural Artist Communities and Garden Cities Founded in the Hope of an Economic and Healthy Life, Kempf, Katalin; Vincze, Beatrix ; Németh, András (szerk.): Hidden Stories/Verborgene Geschichten/Rejtett történetek, Budapest: ELTE, pp. 56-57., 2019
Vincze Beatrix - Kempf Katalin - Németh András (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art, Peter Lang Publisher, Berlin et al. ISBN 978 3 631 811 48 1 DOI: 10.3726/b1694, 2020
Skiera, Ehrenhard: The Meaning of Life through Life Reform: Warm Community and Transcendence as the Focal Points of the Longing Heart in Emotionally Cold Times., Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 15-28.- ISBN 978 3 631 811 48 1 DOI: 10.3726, 2020
Németh András: Life Reform in Hungary and the Arts: International Reception and National Characteristics, In: Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 29-50. DOI: 10.3726/b1694, 2020
Boreczky, Ágnes: The Makers of Modern Dance in Europe and Hungary, In: Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 103-120. DOI: 10.3726/b1694, 2020
Hopfner, Johanna: Education and Utopias, In: Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 121-130. DOI: 10.3726/b1694, 2020
Trattner, Agnes: Turning towards Nature: The Rediscovery of the Body in the Context of the Youth Movement, In: Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 103-120. DOI: 10.3726/b1694, 2020
Tomáš Kasper: Eduard Štorch’s New School as an Example of a School Reform Experiment in Interwar Czechoslovakia, In: Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 159-176. DOI: 10.3726/b1694, 2020
Pukánszky Béla: Zoltán Kodály and the Life Reform Movement: Encountering New Intellectual Trends during the Turn of the Century, In: Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 177-184. DOI: 10.3726/b1694, 2020
Polyák Zsuzsanna - Pethő Villő: Hidden Stories in Choral Singing: The, In: Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 185-200. DOI: 10.3726/b1694, 2020
Tészabó Júlia: Life Reform Elements in Children’s Room Design, In: Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 201-212. DOI: 10.3726/b1694, 2020
Földiné, Irtl, Melinda - Komár, Lajos: Oriental Influences in the Endeavour of Hungarian Life Reform: Hindu, Buddhist, and Theosophical Aspects, In: Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 235-254. DOI: 10.3726/b1694, 2020
Földesi Renáta: The Occurrence of Natural Healing Procedures in András Pető’s Work, In: Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 267-280. DOI: 10.3726/b1694, 2020
Balogh Brigitta: Life Reform through Movement: Valéria Dienes’s Movement Pedagogy as a Life Reform Method, In: Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 319-334. DOI: 10.3726/b1694, 2020
Vincze Beatrix: Life Reform Efforts of Rural Communities, Artist Colonies and Garden Cities in the Perspective of an Economically Viable and Healthy Life in Hungary, In: Vincze, B - Kempf K. - Németh A. (eds): Hidden Stories - Life Reform Movements and the Art. Peter Lang, Berlin et al., pp. 351-364. DOI: 10.3726/b1694, 2020
Vincze Beatrix - Kempf Katalin: Rejtett történetek, Gondolat Kiadó, Budapest (megjelenés alatt), 2020
Vincze Beatrix: HARMADIKUTAS PEDAGÓGIAI ÉS ÉLETREFORM TÖREKVÉSEK. UTÓPIA VAGY VALÓSÁG: NÉMETH LÁSZLÓ KERT-MAGYARORSZÁGA?, Habilitációs dolgozat (kézírat) ELTE PPK, Budapest, 232 p., 2019
Németh András: The Historical Educational Research in Hungary. His History and Actual Position., ESPACIO TIEMPO EDUC 3: (1) 85-110, 2016
Németh András: A hazai életreform és reformpedagógia kutatások újabb eredményei., In: Kéri Katalin (szerk.) A neveléstudományi kutatások újabb történeti eredményei.. Konferencia helye, ideje: Pécs, Magyarország, 2015.10.08-2015.10.09. Pécs:, 2015
Németh András: Életreform - mozdulatművészet - reformpedagógia, In: Munkácsy Gyula (szerk.) A "gondolat testvérévé emelt mozdulat" Dienes Valéria mozdulatművészete és a reformpedagógia. 8 p. Konferencia helye, ideje: Budap, 2015
Vincze Beatrix: A reformpedagógia történetének új megközelítése a 21. század perspektívájából: A káosztól az egységen át a sokféleségig, In: Márhoffer N et al. (szerk.) Iskola a társadalmi térben és időben. Pécs: PTE Oktatás és Társadalom Neveléstudományi Doktori Iskola, pp. 75-91., 2015
Boreczky Ágnes, Fenyves Márk: Az Orkesztika Iskola megszületése és az első évek., In: Baska G., Hegedűs J. (szerk.) Égi iskolák, földi műhelyek. Budapest: ELTE PPK, 2015. pp. 206-220., 2015
Vincze Beatrix: A reformpedagógia és életreform gondolatok a hazai pedagógiai sajtóban a két világháború közötti időszakban., XV. Országos Neveléstudományi Konferencia Program és Absztraktkötet. Budapest, 2015. november 19-21., 2015
Pethő Villő: „Csak boldog gyermekből lehet boldog felnőtt., In: Baska G., Hegedűs J. (szerk.) Égi iskolák, földi műhelyek. Budapest: ELTE PPK, 2015. pp. 221-230.., 2015, 2015
Sófalni Emese: Életreform motívumok szakrális térben., In: Baska G., Hegedűs J. (szerk.) Égi iskolák, földi műhelyek. Budapest: ELTE PPK, 2015. pp. 231-237., 2015, 2015
Amati Gergyely Márton: Egy waldorf intézmény tanári konferenciája, mint paradigmatikus közösségi gyakorlat, In: Baska G., Hegedűs J. (szerk.) Égi iskolák, földi műhelyek. Budapest: ELTE PPK, 2015. pp. 238-248.,, 2015
Nagy, Andrea, Németh, András: Life Reform Commune Movements in Hungary., In: Szücs-Rusznak Karolina (szerk.): Hungarian workshops - International relationsInternational Conference, 2016.12.09-2016.12.10. Pécs: University of Pécs, 2016. pp. 12-, 2016
Vincze Beatrix: „Szabad-e a pedagógiából hazudni?” Lesznai Anna hitvallása a tanításról, In: Garai Imre; Vincze Beatrix; Szabó Zoltán András (szerk.): Hiteles pedagógia: Tanulmányok Golnhofer Erzsébet tiszteletére. 126 p. Budapest: ELTE Eötvös Kiadó, 2016. pp, 2016
Vincze Beatrix: Die neuen Interpretationen des Gartens in den Lebensreformbewegung in den Zwischenkriegszeit: Gartenstadt und Garten-Ungarn, In: Szücs-Rusznak Karolina (szerk.): Hungarian workshops - International relationsInternational Conference, 2016.12.09-2016.12.10. Pécs: University of Pécs, 2016. pp. 12-, 2016
Fenyves Márk (szerk.): A tánc reformja – a mozdulatművészet vonzásdában., Orkesztika Alapítvány, Budapest, 546 p, 2016
Németh András: Az életreform-kommunák és a reformpedagógiai közösségi nevelés elveinek forrásai és 19. századi előzményei. In: Németh András – Pukánszky Béla: Gyermekek, tanárok, iskolá, In: Németh András – Pukánszky Béla: Gyermekek, tanárok, iskolák – egykoron és ma. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 80 - 100., 2016
Pethő Villő: Kodály zenei nevelési koncepciójának értelmezési lehetőségei., Németh András – Pukánszky Béla: Gyermekek, tanárok, iskolák – egykoron és ma. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest,, 2016
Vincze Beatrix: A kert-motívum Németh László pedagógiai és életreform koncepciójában, In: Németh András – Pukánszky Béla: Gyermekek, tanárok, iskolák – egykoron és ma. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2016, 189 – 202., 2016
Földiné Irtl Melinda – Komar Lajos: Pedagogical perspectives on Buddhism., In: Szücs-Rusznak Karolina (szerk.): Hungarian workshops - International relationsInternational Conference, 2016.12.09-2016.12.10. Pécs: University of Pécs, 12-13, 2016
Fenyves Márk - Pethő Villő:: Art, religion and life reform: mystery plays of Valéria Dienes and Lajos Bárdos., In: Szücs-Rusznak Karolina (szerk.): Hungarian workshops - International relationsInternational Conference, 2016.12.09-2016.12.10. Pécs: University of Pécs, 2016. pp. 12-, 2016
Skiera Ehrenhard: Education and control in the "century of the child" - On the totalitarian temptation in pedagogy, In: Szücs-Rusznak Karolina (szerk.): Hungarian workshops - International relationsInternational Conference, 2016.12.09-2016.12.10. Pécs: University of Pécs, 2016. pp. 12-, 2016
Tomáš Kasper:: German youth in Czechoslovakia and the “struggle“ for a “new person and a new society“, In: Szücs-Rusznak Karolina (szerk.): Hungarian workshops - International relationsInternational Conference, 2016.12.09-2016.12.10. Pécs: University of Pécs, 2016. pp. 12-, 2016
Vincze Beatrix: Moves of teachers from training to work place in 20th century Hungary, ISCHE 38 at Loyola University Chicago’s 17-20 August 2016, Education and Body, 2016
Németh András: The Historical Educational Research in Hungary. His History and Actual Position., ESPACIO TIEMPO EDUC 3: (1) 85-110, 2016
Németh András: A hazai életreform és reformpedagógia kutatások újabb eredményei., In: Kéri Katalin (szerk.) A neveléstudományi kutatások újabb történeti eredményei.. Konferencia helye, ideje: Pécs, Magyarország, 2015.10.08-2015.10.09. Pécs:, 2015
Németh András: Életreform - mozdulatművészet - reformpedagógia, In: Munkácsy Gyula (szerk.) A "gondolat testvérévé emelt mozdulat" Dienes Valéria mozdulatművészete és a reformpedagógia. 8 p. Konferencia helye, ideje: Budap, 2015
Vincze Beatrix: A reformpedagógia történetének új megközelítése a 21. század perspektívájából: A káosztól az egységen át a sokféleségig, In: Márhoffer N et al. (szerk.) Iskola a társadalmi térben és időben. Pécs: PTE Oktatás és Társadalom Neveléstudományi Doktori Iskola, pp. 75-91., 2015
Boreczky Ágnes, Fenyves Márk: Az Orkesztika Iskola megszületése és az első évek., In: Baska G., Hegedűs J. (szerk.) Égi iskolák, földi műhelyek. Budapest: ELTE PPK, 2015. pp. 206-220., 2015
Vincze Beatrix: A reformpedagógia és életreform gondolatok a hazai pedagógiai sajtóban a két világháború közötti időszakban., XV. Országos Neveléstudományi Konferencia Program és Absztraktkötet. Budapest, 2015. november 19-21., 2015
Pethő Villő: „Csak boldog gyermekből lehet boldog felnőtt., In: Baska G., Hegedűs J. (szerk.) Égi iskolák, földi műhelyek. Budapest: ELTE PPK, 2015. pp. 221-230.., 2015, 2015
Sófalni Emese: Életreform motívumok szakrális térben., In: Baska G., Hegedűs J. (szerk.) Égi iskolák, földi műhelyek. Budapest: ELTE PPK, 2015. pp. 231-237., 2015, 2015
Amati Gergyely Márton: Egy waldorf intézmény tanári konferenciája, mint paradigmatikus közösségi gyakorlat, In: Baska G., Hegedűs J. (szerk.) Égi iskolák, földi műhelyek. Budapest: ELTE PPK, 2015. pp. 238-248.,, 2015
Nagy, Andrea, Németh, András: Life Reform Commune Movements in Hungary., In: Szücs-Rusznak Karolina (szerk.): Hungarian workshops - International relationsInternational Conference, 2016.12.09-2016.12.10. Pécs: University of Pécs, 2016. pp. 12-, 2016
Vincze Beatrix: Die neuen Interpretationen des Gartens in den Lebensreformbewegung in den Zwischenkriegszeit: Gartenstadt und Garten-Ungarn, In: Szücs-Rusznak Karolina (szerk.): Hungarian workshops - International relationsInternational Conference, 2016.12.09-2016.12.10. Pécs: University of Pécs, 2016. pp. 12-, 2016
Németh András: Az életreform-kommunák és a reformpedagógiai közösségi nevelés elveinek forrásai és 19. századi előzményei. In: Németh András – Pukánszky Béla: Gyermekek, tanárok, iskolá, In: Németh András – Pukánszky Béla: Gyermekek, tanárok, iskolák – egykoron és ma. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 80 - 100., 2017
Pethő Villő: Kodály zenei nevelési koncepciójának értelmezési lehetőségei., Németh András – Pukánszky Béla: Gyermekek, tanárok, iskolák – egykoron és ma. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest,, 2017
Vincze Beatrix: A kert-motívum Németh László pedagógiai és életreform koncepciójában, In: Németh András – Pukánszky Béla: Gyermekek, tanárok, iskolák – egykoron és ma. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2016, 189 – 202., 2017
Földiné Irtl Melinda – Komar Lajos: Pedagogical perspectives on Buddhism., In: Szücs-Rusznak Karolina (szerk.): Hungarian workshops - International relationsInternational Conference, 2016.12.09-2016.12.10. Pécs: University of Pécs, 12-13, 2016
Fenyves Márk - Pethő Villő:: Art, religion and life reform: mystery plays of Valéria Dienes and Lajos Bárdos., In: Szücs-Rusznak Karolina (szerk.): Hungarian workshops - International relationsInternational Conference, 2016.12.09-2016.12.10. Pécs: University of Pécs, 2016. pp. 12-, 2016
Skiera Ehrenhard: Education and control in the "century of the child" - On the totalitarian temptation in pedagogy, In: Szücs-Rusznak Karolina (szerk.): Hungarian workshops - International relationsInternational Conference, 2016.12.09-2016.12.10. Pécs: University of Pécs, 2016. pp. 12-, 2016
Tomáš Kasper:: German youth in Czechoslovakia and the “struggle“ for a “new person and a new society“, In: Szücs-Rusznak Karolina (szerk.): Hungarian workshops - International relationsInternational Conference, 2016.12.09-2016.12.10. Pécs: University of Pécs, 2016. pp. 12-, 2016
Vincze Beatrix: Moves of teachers from training to work place in 20th century Hungary, ISCHE 38 at Loyola University Chicago’s 17-20 August 2016, Education and Body, 2016
Balogh Brigitta , Fenyves Márk: MOZDULAT - MŰVÉSZET - ZENE - PEDAGÓGIA KONFERENCIA: Dr. Dienes Valéria Orkesztikájáról, a Mozdulatművészetről, a modernista zeneművészetről és művészetpedagógiáról., Szabó Ervin Könyvtár, Budapest, 2017
Balogh Janka: Tánc és természet – Anna Halprin táncművész életreform programja, ONK 2017, Nyíregyháza., 2017
Balogh Janka, Németh András:: Fejezetek az életreform „titkos” történetéből – Gusto Gräser és a tánc., Kempf Katalin, Vincze Beatrix, Németh András (szerk.): REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK. Budapest: Gondolat Kiadó, 17-18., 2017
Boreczky Ágnes, Balogh Brigitta, Balogh Janka, Fenyves Márk, Mizerák Katalin, Németh András: Modernizáció, emancipáció és egy új professzió: a mozdulatművészet., Bolvári-Takács Gábor et. al. (szerk.): VI. NEMZETKÖZI TÁNCTUDOMÁNYI KONFERENCIA: TÁNCMÛVÉSZET ÉS INTELLEKTUALITÁS. Budapest: Magyar Táncművészeti Egyetem, 49-56., 2017
Balogh Brigitta: Kandinszkij „szellemi” tánc értelmezésének filozófiai háttere és pedagógiai következményei., Bolvári-Takács Gábor et. al. (szerk.): VI. NEMZETKÖZI TÁNCTUDOMÁNYI KONFERENCIA: TÁNCMÛVÉSZET ÉS INTELLEKTUALITÁS. Budapest: Magyar Táncművészeti Egyetem, 52-53., 2017
Balogh Janka, Fenyves Márk:: A MOZDULATMÛVÉSZET KAPCSOLATA A 20. SZÁZAD ELSÔ FELÉNEK EMANCIPÁCIÓS TÖREKVÉSEIVEL MAGYARORSZÁGON., Bolvári-Takács Gábor et. al. (szerk.): VI. NEMZETKÖZI TÁNCTUDOMÁNYI KONFERENCIA: TÁNCMÛVÉSZET ÉS INTELLEKTUALITÁS. Budapest: Magyar Táncművészeti Egyetem, 54-55., 2017
Boreczky Ágnes, Fenyves Márk:: A mozdulatművészet hazai kezdetei., Bolvári-Takács Gábor et. al. (szerk.): VI. NEMZETKÖZI TÁNCTUDOMÁNYI KONFERENCIA: TÁNCMÛVÉSZET ÉS INTELLEKTUALITÁS. Budapest: Magyar Táncművészeti Egyetem, 55-56., 2017
Fenyves Márk, Mizerák Katalin:: AZ INTELLEKTUALITÁS ÉS AZ EXPRESSZIVITÁS A NÉMET KIFEJEZÔ TÁNC SZÍNPADRA ÁLLÍTÁSÁBAN ÉS OKTATÁSÁBAN., Bolvári-Takács Gábor et. al. (szerk.): VI. NEMZETKÖZI TÁNCTUDOMÁNYI KONFERENCIA: TÁNCMÛVÉSZET ÉS INTELLEKTUALITÁS. Budapest: Magyar Táncművészeti Egyetem, 56-57., 2017
Németh András: "Karalábé" apostolok, művészpróféták, táncos papnők - fejezetek az életreform és a modern táncművészet kapcsolatának "titkos" történetéből., Bolvári-Takács Gábor et. al. (szerk.): VI. NEMZETKÖZI TÁNCTUDOMÁNYI KONFERENCIA: TÁNCMÛVÉSZET ÉS INTELLEKTUALITÁS. Budapest: Magyar Táncművészeti Egyetem, 9-10., 2017
Németh András: Inflációs szentek, mezítlábas próféták., In: Balogh Brigitta , Fenyves Márk: MOZDULAT - MŰVÉSZET - ZENE - PEDAGÓGIA KONFERENCIA: Szabó Ervin Könyvtár, Budapest., 2017
Németh András:: Pedagógiai utópiák és életreform törekvések a két világháború közötti Magyarországon: Szimpózium-összefoglaló., In: Kerülő Judit, Jenei Teréz, Gyarmati Imre (szerk.): XVII. Országos Neveléstudományi Konferencia: Program és absztrakt kötet. Nyíregyháza,, 2017
Vincze Beatrix:: Falumentő pedagógia reformok a népfőiskola keretein belül., In: Kerülő Judit, Jenei Teréz, Gyarmati Imre (szerk.): XVII. Országos Neveléstudományi Konferencia: Program és absztrakt kötet. Nyíregyháza,214., 2017
Földiné Irtl Melinda, Komár Lajos:: A jóga magyarországi története a második világháború előtt., In: Kerülő Judit, Jenei Teréz, Gyarmati Imre (szerk.): XVII. Országos Neveléstudományi Konferencia: Program és absztrakt kötet. Nyíregyháza, 2015, 2017
Komár Lajos, Földiné Irtl Melinda:: A teozófia hindu-buddhista gyökerei és kulturális hatásai a 20. század első felében., In: Kerülő Judit, Jenei Teréz, Gyarmati Imre (szerk.): XVII. Országos Neveléstudományi Konferencia: Program és absztrakt kötet. Nyíregyháza,216., 2017
Pethő Villő, Fenyves Márk:: Zene- és táncpedagógiai utópiák, In: Kerülő Judit, Jenei Teréz, Gyarmati Imre (szerk.): XVII. Országos Neveléstudományi Konferencia: Program és absztrakt kötet. Nyíregyháza,216., 2017
Németh András:: : Életform-törekvések az Osztrák–Magyar Monarchiában és hatásuk a korabeli művészeti, művelődési és pedagógiai reformokra., Sármán – Parsons Ilona és Szegő György (szerk.): Az Osztrák – Magyar Monarchia mint művészeti szintér. Műcsarnok, Budapest, 54-91., 2017
Kempf Katalin, Németh András, Vincze Beatrix (szerk.):: REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK. Budapest: Gondolat Kiadó, 2017. 28 p. Program és absztraktkötet. (ISBN:978 963 693 775 1), Program és absztrakt kötet. (ISBN:978 963 693 775 1) Gondolat Kiadó, Budapest., 2017
Amati Gergely:: Az életreform-jelenség értelmezése Victor Turner struktúra és communitas elméletén keresztül, Kempf Katalin, Németh András, Vincze Beatrix (szerk.):: REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK. Budapest: Gondolat Kiadó, 10-11., 2017
Vincze Beatrix:: A jövő faluja: agrárreform-koncepciók, telepítés és földművesprojektek, életreformprogramok., Kempf Katalin, Németh András, Vincze Beatrix (szerk.):: REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK. Budapest: Gondolat Kiadó,, 2017
Földiné Irtl Melinda – Komár Lajos:: Az indo-tibeti hatások a magyar sajtóban a 20. század első felében., In:Kempf Katalin, Németh András, Vincze Beatrix (szerk.):: REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK. Budapest: Gondolat Kiadó, 12., 2017
Hársfalvi Virág:: „Ébred-e már a kis gazdánk?” avagy japán babák az Egészélet szigetén. Nagy Laura Pintyő babái., Kempf Katalin, Németh András, Vincze Beatrix (szerk.):: REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK. Budapest: Gondolat Kiadó, 15., 2017
Balog Bea:: Az életreform gyökerű reformöltözködés témájának megjelenése a Nő és Társadalom című folyóiratban., Kempf Katalin, Németh András, Vincze Beatrix (szerk.):: REFORMPEDAGÓGIA ÉS ÉLETREFORM – ELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSEK, ÚJ KUTATÁSI EREDMÉNYEK. Budapest: Gondolat Kiadó, 14-15., 2017





 

Projekt eseményei

 
2018-03-19 13:39:52
Résztvevők változása
2016-03-02 10:16:31
Résztvevők változása
2016-02-10 09:13:44
Résztvevők változása




vissza »