A kapitalizmus változatai – a közvetlen állami gazdasági szerepvállalás változatai  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
112069
típus K
Vezető kutató Szanyi Miklós
magyar cím A kapitalizmus változatai – a közvetlen állami gazdasági szerepvállalás változatai
Angol cím Varieties of Capitalism - varieties of direct economic interventions of the state
magyar kulcsszavak állami vállalat, válság, gazdasági szerkezet, versenyképesség, kapitalizmus változatai
angol kulcsszavak state owned company, crisis, economic structure, competitiveness, varieties of capitalism
megadott besorolás
Közgazdaságtudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Politikai gazdaságtan
zsűri Gazdaság
Kutatóhely Világgazdasági Intézet (HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont)
résztvevők Artner Annamária
Biedermann Zsuzsánna
Farkas Beáta
Farkas Péter
Hegedüs Zsuzsanna
Kőrösi István
Orosz Ágnes
Ozsvald Éva
Ricz Judit
Somai Miklós
Szigetvári Tamás
Vida Krisztina
Völgyi Katalin
Voszka Éva
Weiner Csaba
projekt kezdete 2014-09-01
projekt vége 2018-09-30
aktuális összeg (MFt) 14.937
FTE (kutatóév egyenérték) 8.61
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az összehasonlító közgazdaságtan területén a kapitalizmus változatai (KV) kutatási irányzat a eddigi eredményei főként a fejlett országokra vonatkoztak. Az elmúlt 10-15 évben kerültek az európai átalakuló országok vizsgálat alá. A KV irodalomban alkalmazott mindkét fő megközelítés, az analitikus és a politikai gazdaságtani irányzat igyekezett ezen országok fejlődését, intézményi sajátosságait a fejlett országokra jellemző tipológiát alkalmazva értelmezni. Ezek a törekvések kevés sikerrel jártak, így a legújabb publikációk már önálló modellként kezelik Kelet-Közép Európa országait. Megjelent egy elméleti irányzat, amely a korábbi KV elemzési módszertan javaslatain túllép, és sajátos, jellegzetességekkel írja le a kelet-közép európai modellt. Ez a függő piacgazdaságok modellje (dependent market economies = DME), mely szerint a legfontosabb befolyásoló tényező a közvetlen külföldi befektetések magas szintje.
A KV irodalom általában véve, de az újnak tekinthető DME megközelítés sem szentel kellő figyelmet az állam szerepének a különféle piacgazdasági modellekben. Kutatásunk ennek a hiátusnak egy részét szeretné kitölteni: tárgya az állam közvetlen gazdasági beavatkozása, elsősorban az állami vállalatok révén. Bemutatjuk, hogyan igazodik az állami szerepvállalás a piacgazdasági modell általános logikájához, a formális és informális gazdasági és társadalmi intézményekhez. A téma kapcsolódik a fejlesztő állam koncepciójához is. 2000 után jelentős élénkülés volt megfigyelhető ezen a téren. A 2007/9-es válságban az állami vagyon tovább nőtt. A felduzzadt állami vállalkozói vagyon 2010 utáni sorsát, a jövőbeli kilátásokat is szeretnénk megvizsgálni.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Legáltalánosabban kérdés, hogy az állami tulajdon kialakulását és működtetésének logikáját az egyes országokban mi határozza meg? Ezek sokfélék lehetnek. Így például piaci kudarcok kiküszöbölése, különféle közszolgáltatások nyújtása, a gazdasági szerkezet aktív alakítása, politikai célok elérése, hatalmi politika, és még sok egyéb. Ezek a motivációk egy ország általános gazdasági és társadalmi fejlődési modelljébe illeszkedve, a hosszú távon kialakult intézményi feltételekre támaszkodva működnek. Ezért gondoljuk azt, hogy az eltérő fejlődési modellt mutató országokban az állami szerepvállalás sem lesz azonos.
A fejlesztő állam koncepciójának ismételt előtérbe kerülése új kutatási eredményeket hozott az állam, a társadalom és a gazdaság intézményi kapcsolatának vizsgálatában. Az állam és a társadalom erőssége/gyengesége jelentős mértékben befolyásolja azt, hogy az állam közvetlen gazdasági szerepvállalásának mekkora tere lesz, és hogy ezt milyen célok elérésére fogják alkalmazni. Ezért további kutatási kérdéseink az állami szerepvállalás hatásaira vonatkoznak. Bemutatjuk, hogy a vizsgált országokban az állami vállalatok működése a társadalom szempontjából, a gazdaság egésze szempontjából hogyan értékelhető. Vizsgáljuk, hogy ez mely társadalmi rétegek, gazdasági vagy politikai érdekcsoportok érdekében történik. Ebben a tekintetben a fejlett országok esetében a társadalomban működő erősebb civil kontroll, hatékonyabb társadalmi érdekképviselet a közérdeket erőteljesebben helyezi magán- és csoportérdekek elé. De kutatásunkban a KV modellek által árnyaltabb kép kialakítására törekszünk.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az összehasonlító közgazdasági kutatások viszonylag új ágát kívánjuk érdemi módon továbbfejleszteni. A KV irodalom korábbi politikai gazdaságtani megközelítéséhez kapcsolódva arra törekszünk, hogy kombináljuk az intézményi közgazdaságtan különféle irányzatainak állami szerepvállalásra vonatkozó tételeit. A korábbi megközelítéseket abban kívánjuk meghaladni, hogy igyekszünk a KV modellek mindegyikét bevonni állami vállalatokra irányuló vizsgálatunkba. A rendszerváltás politikai feltételeinek vizsgálata mellett országtanulmányokra támaszkodva igyekszünk a fejlett országokban leírt modelleket is bevonni a politikai gazdaságtani megközelítésbe. Úgy véljük, hogy a 2007/9-es válság, majd az azt követő válságkezelés és ebben az állami vagyon sorsa a hagyományosan leírt kapitalista modellek eddig elhanyagolt aspektusait is új megvilágításba helyezik. Ezeket a modelleket is tovább tudjuk kutatásainkkal fejleszteni.
Kutatásunk egyúttal gyarapítani fogja a fejlesztő állammal kapcsolatos tudáshalmazt is. Az aktív állami gazdasági szerepvállalás sikeres példáit és kudarcait mindeddig elsősorban egyes országokra vonatkozóan dolgozták ki. Csak néhány szintetizáló jellegű publikáció született ezen a területen. Most a KV fogalmi és módszertani kereteibe illesztve a fejlesztő állam koncepciója is új dimenziókat kaphat.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A kapitalista gazdaságok eltérő sajátosságokkal rendelkeznek. Ezek az állam és a társadalom vagy az állam és a gazdaság viszonyában is láthatóak. A különféle gazdasági berendezkedések vizsgálatában eddig elsősorban a piacgazdaság intézményeit hasonlították össze, főként a fejlett országok vonatkozásában. Az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott országokra (EU-10) vonatkozó legfőbb megállapítás az volt, hogy ezek gazdaságát a külföldi közvetlen befektetések dominálják. A külföldi vállalatok működése sok kedvező hatás mellett torzulásokhoz is vezet, amelyek hosszú távon a modellnek a fenntarthatóságát megkérdőjelezik. Mind az általános, mind pedig az EU-10-re vonatkozó kutatási eredményeknek közös hiányossága, hogy kevés figyelmet szentel az államnak. Az állam képes lehet az említett torzító hatások csökkentésére, ellensúlyozására.
Ebben az állami vállalatokra vonatkozó kutatásban két célt tűzünk ki magunk elé. Úgy átalakítjuk át a kapitalista fejlődés eddigi modelljeit, hogy azokba a közvetlen állami gazdasági szerepvállalás is illeszkedjen. Másrészt bebizonyítjuk, hogy az egyes országok eltérő történelmi fejlődése és sajátos intézményi háttere az állami szerepvállalás különböző formáit tolják előtérbe. Az erősebb intézményekkel, hatékonyabb kontrollal rendelkező országokban az állami vállalatok inkább a klasszikus szerepeket töltik be (közszolgáltatásokat nyújtanak, javítják a piacok hatékonyságát). Ezzel szemben a fejletlenebb intézményekkel rendelkező országokban parciális érdekek kiszolgálásában játszanak közre, holott inkább a gazdasági versenyképesség javítása, a gazdaság korszerűsítése, a külföldi cégek szerepének kiegyensúlyozása lenne a szerepük.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Main results in the Varieties of Capitalism (VoC) research agenda referred mostly to developed economies. During the past 10-15 years also transition economies of East-Central Europe (ECE) were included in the theoretic framework. Both of the two main approaches of the VoC literature, the analytical and the political economy approaches tried to interpret development specificities and institutional differences of the countries in the region in the usual typology of more developed market economies. These efforts did not bring convincing results, therefore in the latest publications the idea of a special ECE model emerged. Most influential theoretical contribution in this line was the “Dependent Market Economy” (DME) model. This model expanded the traditional VoC methodology with new specific values. Most important of these was the outstanding role of foreign direct investments (FDI).
VoC literature, including DME model does not pay sufficient attention to the role of the state in different capitalist models. Our research aims to fill in the gap in one special area: the direct state intervention and especially the role of state owned enterprises (SOEs). We intend to show how state sector fits into the market economy logic and to the specific formal and informal institutions of different countries. The topic is also related to the issue of development state, the importance of which has increased during the 2000s. In the 2007/9 crisis state ownership increased. We also intend to forecast the future of old and “new” SOEs in the combined framework of the VoC and the development state literature.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Our broadest question is about the reason of establishing and logic of functioning of state property in various countries. They can be manifold. Overcoming of market failures, provision of public utilities, active structural policy, political goals, rent seeking and many others. These motivations work embedded in the overall economic and social development models of countries, and are based on the long-term institutional frameworks. We claim therefore that direct state economic intervention will vary among countries with different capitalist models.
The current re-emergence of the concept of the development state brought new insights also in the research of interactions and relationships between state, society and economy, and their institutions. Power relations between state /polity, and society influences the room for state economic intervention, it’s institutions and political aims. Therefore, further research questions are related to the impacts of state intervention. We make analysis in the examples of a number of countries how SOEs’ activity can be evaluated from the viewpoint of the society (the public), and the national economy. We figure out whose interests are served by SOEs’ activity, who are the winners. We claim that in general higher development level as well as stronger social control over polity and economy will support social interest against the interest of particular political or economic agents. Weaker institutions and control will result in higher level of rent seeking. However, we expect to get a much more detailed picture on the issue, with lots of insights in the VoC models.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

We would like to substantially expand a relatively new branch of comparative economics. Linked to the political economy approach of VoC literature we wish to combine thoughts of various institutional economics schools concerning direct state economic intervention. We wish to expand previous approaches in inserting active state role (SOEs) into the various capitalist models. Based on detailed country studies political economy approach will be used for the analysis of both the existing and the ECE model. We think that the 2007/9 crisis and its aftermath including also the role of increased state property and its management will shed new light on a previously neglected element of the traditional VoC models too. They will be expanded therefore as well.
Our research will enrich the knowledge base on the development state as well. Up till now both successful examples and failures of activist state were exampled on single country studies. Only few publications tried to make a kind of synthesis in this field. The usage of the VoC methodological framework will provide new insights into the development state concept.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Capitalist economies differ. Differences are visible in the relations between state and society or the state and the economy too. Comparisons of the various economic systems focused on the institutions of more developed countries. Concerning the new member states of the EU (EU-10) high level of foreign direct investments (FDI) was identified as main specificity. FDI brings beneficial effects and also disadvantageous side effects to ECE economies. The side effects may question the long term sustainability of the FDI-based model in ECE. Both the general comparative research and the specific ECE-related comparisons suffer a common shortcoming: they do not pay due attention to the economic role of the state. The stete may be able among others, to compensate the above mentioned handicaps of the FDI-based economic model.
Our research on the role of state owned enterprises (SOEs) sets two main goals. We reshape the existing capitalist development models to include direct economic interventions of the state. We will also prove that due to the differing historic development path and peculiar social and economic institutional systems will enhance the activity of different forms and institutions of state involvement in the different countries. In countries with stronger institutional background and efficient social control SOEs play more traditional roles (they provide public utilities, improve the efficiency of markets). In contrast, SOEs of less developed countries with weaker institutions will serve more partial interests, albeit their primary role should be improving economic competitiveness, modernization or balancing the foreign sector.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás eredményeként azt a következtetést sikerült levonnunk, hogy az 1980-as évektől uralkodóvá vált nemzetközi politikai-gazdasági paradigma 2008 utáni válsága a világgazdaság különböző hátterű országcsoportjaiban eltérő reakciókat váltott ki. Kutatásunk ezeknek a változásoknak az állami szektorral kapcsolatos aspektusait vizsgálta meg. A korábban döntő befolyást gyakorló neoliberális gazdaságpolitikai eszmerendszer hatása gyengült és módosult a fejlett transzatlanti kapitalista modell országaiban is. Itt az állam mint valós piaci szereplő, a gazdálkodói funkciót erősítette meg, de a megnövekedett állami tulajdont reprivatizálta. Igy visszatért a korábbi gazdaságpolitikai paradigma eszközrendszeréhez. A kelet-közép európai országokban a válság után a kevésbé beágyazódott politikai és gazdasági intézmények komoly átalakuláson mentek át, és eredeti funkcióikhoz képest torzult formában működtek tovább. Ennek legfontosabb jele a megnövekedő korrupció, politikai járadékvadászat, növekvő összefonódás a gazdaság és a politika szférái között és a gazdasági verseny korlátozása. Mindezek a folyamatok a feltörekvő piacgazdaságok másik, harmadik világbeli csoportjára korábban is jellemzőek voltak és 2008 után ott is felerősödtek, veszélybe sodorva ezzel a fejlesztő állam korábban elért gazdasági sikereit is. A kutatás disszeminációs listája 61 tételt tartalmaz, amelyhez még hozzá adódik a CEU Press kiadónál megjelenés alatt álló angol nyelvű könyv 14 fejezete. Ez utóbbi könyv a megjelenés után 6 hónappal ingyenesen letölthető lesz.
kutatási eredmények (angolul)
As a result of the research we concluded that the post 2008 crisis of the mainstream political-economic paradigm of the late 20 century induced different reactions in countries with different cultural and historic background. Our research targeted the aspects of these changes from the viewpoint of the state-owned economic sector. The impact of the mainstream neoliberal economic policy concept lost power and altered in the developed transatlantic country group. Roles of the state as real market player was strengthened, and the increased state ownership was soon scaled back through reprivatization of accessed new properties. Thus, most developed economies returned to the basic neoliberal principles. Political and market economic institutions of countries in East-Central Europe were less developed and socially embedded and underwent more serious changes that also led to their distorted functioning after the crisis. Most important symptoms of this were increased and systematized corruption, political rent seeking, increased entanglements of business and polity as well as serious curtailment of free competition in the economy. All these had been also featured by third world emerging market economies prior to the crisis, but were intensified afterwards endangering previously achieved economic results of the developmental states of these countries. The dissemination list of the project contains 61 items without the 14 chapters of a book forthcoming English language book to be published in 2019 by CEU-Press, Budapest. This volume will become publicly available through open access 6 month after the date of publication.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112069
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Voszka Éva: Államosítás, privatizáció és gazdaságpolitika - a főirány széttöredezése, Közgazdasági Szemle, 2015. 7-8. 717-748. o., 2015
Ozsvald Éva - Szanyi Miklós: Partial state ownership in CEE companies and financial institutions (A Polish-Hungarian comparison), 1st World Congress of Comparative Economics Rome, 25-27 June, 2015, 2015
Ricz Judit: Fejlesztő állam - egy letűnt világ nyomában(?), MTA KRTK VI Műhelytanulmány No. 108. 53 p., 2015
Szanyi Miklós: Privatization and state property management in post-transition economies, IWE CERS HAS, Working paper No. 211. 38 p., 2014
Voszka Éva: Nationalization and Privatization - in the Shadow of Changing Economic Policy Paradigms, 1st World Congress of Comparative Economics Rome June 25-27, 2015, 2015
Ricz Judit: Towards a new model of state-led development in Latin-America (?) The case of Brazil, Newcastle University, June 5, 2015, 2015
Szanyi Miklós: The reversal of the privatization logic in Central European transition economies, 1st World Congress of Comparative Economics Rome, 25-27 June, 2015, 2015
Szanyi Miklós: Privatizáció és állami tulajdon, MTA KRTK Világgazdasági Intézet 2015 január 8., 2015
Szanyi Miklós: The reversal of the privatization logic in Central European transition economies, EACES-HSE Workshop „Political Economy of Development: New Challengesand Perspectives” Moscow, June 29 2015, 2015
Szanyi Miklós: The reversal of the privatization logic in Central European transition economies, Acta Oeconomica megjelenés előtt, befogadott kézirat, 2016
Farkas Beáta: Visegrád countries: Could they be the pioneers of the change of the Central and Eastern model of capitalism?, 45th Annual UACES Conference, University of Deusto Bilbao, Spain, 7-9 September 2015, 2015
Farkas Beáta: Visegrád countries: Could they be the pioneers of the change of the Central and Eastern model of capitalism?, 45th Annual UACES Conference University of Deusto Bilbao, Spain 7-9 September 2015, 2015
Ricz Judit: A fejlesztő állam átalakulása Brazíliában: útban egy új modell felé?, MTA KRTK VI Műhelyvita 2015. szeptember 10., 2015
Ricz Judit: Towards a new model of state-led development in Brazil, IWE CERS HAS, Working paper megjelenés alatt, 2015
Orosz Ágnes: Convergence of European welfare states based on welfare state generosity ratios, 9th EAEPE Summer School 2015 CAPITALISM, INEQUALITY AND (UN)SUSTAINABLE DEVELOPMENT Róma, Olaszország, 2015. július 6-10., 2015
Szanyi Miklós: The reversal of the privatization logic in Central European transition economies, Acta Oeconomica 66:1 pp. 33-55, 2016
Ricz Judit: Towards a new model of state-led development in Brazil, IWE CERS HAS, Working Paper No. 215, 2015
Artner Annamária: Role of state in crisis - the example of Ireland, 14th Annual International Conference on International Studies, 13-16 June 2016, 2016
Szanyi Miklós: The emergence of patronage state in Central Europe: the case of FDI-related policies in Hungary, IWE Working Paper No. 222., 2016
Szanyi Miklós: The FDI-led development model revisited? The case of Hungary, IWE Working Paper No. 220., 2016
Szanyi Miklós: FDI-based development model revisited?, 1st SVOC Conference: The role of State in Varieties of Capitalism. KRTK-VGI Budapest, 26-27 November, 2015
Szanyi Miklós: FDI-led development model revisited?, EADI-KRTK Research Seminar: Multinationals, local firms and innovation in post-transition and transition economies. Budapest, December 14, 2015
Szanyi Miklós: FDI-based development model revisited?, 2nd Polish-Hungarian Bolateral Conference: Development Patterns of CEE Countries After the 2007/9 Crisis. Budapest, 17-18 December, 2015
Szanyi Miklós: The emergence of patronage state in Central Europe. The case of FDI-related policies in Hungary after 2010, 2016 New York City Conference of the Global Academic Institute at New York University, May 22-25, 2016
Szanyi Miklós: The FDI-led development model revisited? The case of Hungary, 14th EACES Conference: Comparative Economic Development in the Long Run. Regensburg, 8-10 September, 2016
Farkas Beáta: The Role of State in the Competitiveness of the Models of Capitalism in the European Union, 1st SVOC Conference, KRTK IWE, Budapest, 26-27 November, 2015
Naszádos Zsófia: Állami szerepvállalás a német gazdaságban, MTA KRTK VGI Műhelytanulmányok 116., 2016
Ricz Judit: Developmental states in the 21st century: analytical structure of a new approach, MTA KRTK Világgazdasági Intézet Working Paper no. 223., 2016
Ricz Judit: Egyiptom a múlt csapdájában: a fejlesztés-orientált megközelítés kudarca, MTA KRTK Világgazdasági Intézet Műhelytanulmányok 114., 2016
Ricz Judit: Fejlesztő állam a huszonegyedik században: egy új megközelítés elemzési kerete, KÖZ-GAZDASÁG 11:1 pp. 131-153, 2016
Ricz Judit: Redefining developmental states: experiences and lessons from East Asian and Latin American development models, First World Congress of Comperative Economics, Rome 25-27 June, 2015
Ricz Judit: A fejlesztő állam új modellje Brazíliában, "Brazília a XXI. század kihívásai előtt" ELTE Budapest október 12-13 2015, 2015
Ricz Judit: A brazil fejlesztő állam átalakulása: útban egy új modell felé?, MTA KRTK Világgazdasági Intézet Műhelybeszélgetések 2015 szeptember 10, 2015
Ricz Judit: New developmentalism in Brazil: lessons for Eastern Europe, especially for Hungary, LatinEast Conference Budapest, Corvinus Egyetem 2015 november 5, 2015
Ricz Judit: Strong state influence in the Brazilian economy: continuity or change?, 1st SVOC Conference KRTK MTA Világgazdasági Intézet - CEU november 26-27, 2015
Ricz Judit: Developmental states in the 21st century: analytical structure of a new approach, First Developmentalism Workshop Sao Paolo 25-27 July, 2016
Ricz Judit: The rise and fall of new developmental state in Brazil, 7th Annual Conference in Political Economy of IIPPE 7-9 September Lisbon, 2016
Orosz Ágnes: Welfare state convergence, 2nd Polish-Hungarian Bilateral Conference MTA KRTK VGI Budapest 2015 december 17, 2015
Orosz Ágnes: Income inequality and the welfare state, Prague Conference on Political Economy Prága 2016 április 22-24, 2016
Orosz Ágnes: East Central European Welfare State Regime, Social Policy Association annual conference Belfast, 2016 július 4-6, 2016
Orosz Ágnes: The evolution of the East-Central European welfare state regime, 14th EACES Conference, Regensburg 8-10 September, 2016
Somai Miklós: Az állam szerepe a francia gazdaságban, MTA KRTK Világgazdasági Intézet Műhelytanulmányok 112, 2016
Somai Miklós: Az állam szerepe a szlovén gazdaságban, MTA KRTK Műhelytenulmány 109., 2015
Somai Miklós: Changing role of the state in Slovenian economy: privatisation under European and international pressure, 3rd International Conference on European Integration VSB-Technical University Ostrava, Proceedings of the conference, 2016
Szigetvári Tamás: State, Islam and Capitalism in Turkey, 1st SVOC Conference, MTA KRTK Világgazdasági Intézet és CEU 2015 november 26, 2015
Voszka Éva: Államosítások: magyar fordulat vagy új európai irány, KÜLGAZDASÁG 59:11-12 pp 3-22, 2015
Voszka Éva: Nationalization or Privatization? The Fragmentation of the Mainstream, Annals of Public and Cooperative Economics 8 AUG 2016 DOI: 10.1111/apce.12140, 2016
Völgyi Katalin: A sikeres államkapitalizmus példája - Szingapúr, MTA KRTK Világgazdasági Intézet Műhelytanulmányok 110., 2015
Szanyi Miklós: From party state capture to party business capture, 2nd World Congress of Comparative Economics. Szentpétervár, 2017 június 15-17, 2017
Somai Miklós: Az állami befolyás a francia gazdaságban: válságtól válságig, Külgazdaság 61: 3-4, 51-73.o., 2017
Artner Annamária: Cycles of nationalisation and privatisation, and the role of the state in Ireland, Acta Oeconomica 67:4, 557-583.o., 2017
Szigetvári Tamás: Az állam átalakuló szerepe a török gazdaságban, Külgazdaság, 60:9-10, 49-70.o., 2016
Somai Miklós: Slovenia back on its feet: what price is to be paid for greed?, Unia Europejska.pl 3(238) 30-49.o., 2016
Somai Miklós: Changing state interference in the economy: based on the example of France and Slovenia, Development pattern of CEE countries after 2007-2009 crisis on the example of Poland and Hungary, Warsaw, 29 September 2016, 2016
Somai Miklós: Ewolucja interwencji państwa w gospodarkę: na przykładzie Francji i Słowenii, STUDIA EKONOMICZNE 91:(4) pp. 598-616, 2016
Somai Miklós: Franciaország: válság után, Brexit előtt – egyenrangú fél?, „A francia Európa-politika újjászületése, útkeresés a francia és a német választások után” c. konferencia (Budapesti Corvinus Egyetem, 2017. október 17.), 2017
Somai Miklós: Varieties of Capitalism: the role of the State in Slovenia’s economy, 1st SVOC conference 26-27 November, Institute for World Economics, KRTK MTA, Budapest, 2015
Ricz Judit: New developmentalist experiments in Brazil and Egypt: a comparative study. Budapest, Magyarország, Working Paper, Institute of World Economics, Centre for Economic and Regional Studies, Hungarian Academy of Sciences (2017) , 53 p., 2017
Ricz Judit: A klasszikus fejlesztő állam megközelítés: egy letűnt világ nyomában., KÖZ-GAZDASÁG 12 : 2 pp. 65-91. , 27 p., 2017
Ricz Judit: The rise and fall (?) of a new developmental state in Brazil, TÁRSADALOM ÉS GAZDASÁG KÖZÉP ÉS KELET EURÓPÁBAN - SOCIETY AND ECONOMY IN CENTRAL AND EASTERN EUROPE 39 : 1 pp. 85-108. , 24 p, 2017
Ricz Judit: Korszakalkotó viták a komparatív kapitalizmuskutatásban: Matthias Ebenau - Ian Bruff - Christian May: New Directions in Comparative Capitalisms Research: Critical and Global Perspectives. Basingstoke: Palgrave Macmillan, HITELINTÉZETI SZEMLE / FINANCIAL AND ECONOMIC REVIEW 15 : 1 pp. 145-148. , 4 p, 2016
Ricz Judit: A fejlesztő állam koncepció Afrikában: egykor és most?, Biedermann Zs, Kiss J (szerk.) Szubszaharai Afrika gazdasága a 21. században. Budapest: Akadémiai Kiadó, 2017, 2017
Szanyi Miklós: Impacts of the Crisis on the FDI-led Development Model in Hungary: Emergence of Economic Patriotism or Shift from the Competition State to Patronage?, In : Havlik, P. – Iwasaki, I. (eds. 2017): Economics of European Crises and Emerging Markets. Springer, pp. 149-170, 2017
Szanyi Miklós: . Impacts of the Crisis on the FDI-Led Development Model in Hungary: Emergence of Economic Patriotism or Shift from the Competition State to Patronage., In : Havlik, P. – Iwasaki, I. (eds. 2017): Economics of European Crises and Emerging Markets. Springer, pp. 149-170, 2017
Szanyi Miklós: Upaństwowienie i wzrastająca interwencja państwa zagrożeniem dla instytucji rynkowych, Studia Ekonomiczne 91:4, pp. 635-651, 2017
Somai Miklós: Állami befolyás a francia gazdaságban: válságtól válságig, KÜLGAZDASÁG 61:(3-4) pp. 51-73., 2017
Artner Annamária: Cycles of nationalisation and privatisation, and the role of the state in Ireland, ACTA OECONOMICA 67 : 4 pp. 557-583. , 27 p., 2017





 

Projekt eseményei

 
2015-04-29 14:23:36
Résztvevők változása




vissza »