Társas készségek kognitív mechanizmusainak összehasonlító vizsgálata innovatív módszerekkel.  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
112138
típus K
Vezető kutató Topál József
magyar cím Társas készségek kognitív mechanizmusainak összehasonlító vizsgálata innovatív módszerekkel.
Angol cím Comparative investigation of the social-cognitive mechanisms in dogs and humans: an innovative methodological approach.
magyar kulcsszavak kutya, ember, társas viselkedési készségek, EEG, fMRI ,
angol kulcsszavak dog, human, social skills, neuroimaging, behaviour,
megadott besorolás
Pszichológia (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)65 %
Ortelius tudományág: Kísérleti pszichológia
Kognitív idegtudományok (pl. tanulás, memória, érzelmek, beszéd) (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)35 %
zsűri Pszichológia – Nevelés
Kutatóhely Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet (HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont)
résztvevők Andics Attila
Bódizs Róbert
Faragó Tamás
Gácsi Márta
Gergely Anna
Gergely Anna
Király Ildikó
Kovács Krisztina
Kubinyi Enikő
Oláh Katalin
Rónai Zsolt
Vargáné Kis Anna
projekt kezdete 2015-01-01
projekt vége 2018-12-31
aktuális összeg (MFt) 25.590
FTE (kutatóév egyenérték) 13.17
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás célja, azoknak a neurális és epigenetikai mechanizmusoknak az összehasonlító vizsgálata, amelyek a kutya és ember egyes társas viselkedési készségeinek szabályozásában szerepet játszhatnak. Az alapvetően integratív megközelítést alkalmazó vizsgálatsorozat arra a kérdésre keresi a választ, hogy a modern idegtudományi és epigenetikai módszereknek viselkedési megfigyelésekkel való újszerű kombinálása mennyiben segítheti a kutya sajátosan ember(gyerek)-szerű társas kompetenciájának megértését. Célunk tehát, hogy a viselkedési fenotípus célratörő és tudományosan érvényes leírását az idegrendszeri aktivitás elemzésével (fMRI, EEG) és epigenetikai vizsgálatokkal (DNS metilációs mintázat elemzés) egészítsük ki annak érdekében, hogy a kutyák valamint gyerekek/felnőttek társas viselkedésének kialakításában közreműködő neurokognitív mechanizmusokba betekintést nyerhessünk. A szisztematikus adatgyűjtés és elemzés érdekében a kutatás elsősorban a szociokognitív készségek egyetlen megnyilvánulására koncentrál: a sajátos intonációs mintázattal jellemzett „dajkabeszéd”-re való válaszkészségre. Amellett, hogy viselkedéses válaszok és közreműködő kognitív mechanizmusok vizsgálatára jól kontrollált mesterséges szituációkban kerül sor, a komplex társas interakciók hatását kvázi természetes szituációkban is vizsgáljuk. A viselkedés és kognitív feldolgozási mechanizmusok közötti összefüggések feltárásán túl a kutatás fontos célja a modern neurokognitív módszertani eljárások kutyára való alkalmazhatóságának további finomítása és validálása, valamint a kutya és ember társas válaszkészségének hátterében feltételezhető neurohormonális és epigenetikai szabályzó tényezők feltárása.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Jelen kutatás célja, hogy feltárja a kutyák és emberek (csecsemők, gyerekek, felnőttek) szocio-kognitív képességeiért felelős különböző szintű mechanizmusok közötti hasonlóságokat és eltéréseket. Első kérdésünk, hogy a kutyák mutatnak-e az emberéhez hasonló megkülönböztetett reakciót – akaratlagos- és automatikus viselkedés, valamint agyi válasz (EEG, fMRI) szintjén – egy speciális, és az emberi kommunikáció szempontjából kitüntetett fontosságú inger – a sajátos intonációval és egyéb jegyekkel jellemezhető ún. dajkabeszéd – irányába. A kutatás ezt követő kérdése, hogy milyen, a fentihez hasonló viselkedéses és neurális analógiák figyelhetők meg egy „természetesebb” kísérleti elrendezésben – amikor a speciális intonációjú beszéd mellett egyéb ’társas kulcsingereket’, mint például szemkontaktus vagy érintés, is alkalmazunk. További kérdésünk, hogy ezen rövid távú hatások mögött álló mechanizmusok mellett a szociális viselkedést hosszabb távon szabályozó – pl. epigenetikai – hatások is analóg módon működnek-e kutyában és emberben.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutya és ember társas viselkedési készségeiben megfigyelhető sokszor meglepő hasonlóságok az összehasonlító kognitív tudomány egyre népszerűbb vizsgálati tárgyát képezik. Ez többek között azért van így, mert a kutya human-analóg szociális készségeinek vizsgálata egy olyan elméleti keret kialakításának reményével kecsegtet, mely segíthet jobban megértenünk az ember egyedülálló társas képességeinek evolúciós kialakulását.
Habár az elmúlt években egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy nagy szükség lenne a kutya humán-analóg társas készségeinek alapjául szolgáló kognitív mechanizmusok vizsgálatára, egészen a legutóbbi időkig a kutya és ember összehasonlító vizsgálatok leragadtak a hagyományos viselkedési megfigyelések szintjén, s elsősorban a módszertani nehézségek miatt elmulasztották a felszínes hasonlóságok mögé, a viselkedést kialakító szabályozó mechanizmusokba való betekintést. Jelen kutatás azt az alapkérdést teszi vizsgálata tárgyául, hogy a viselkedési hasonlóságokon túl a neurális feldolgozás és epigenetikai szabályozás összehasonlító vizsgálata elvezethet-e minket a kutya emberszerű társas kompetenciájának jobb megértéséhez? Úgy véljük, hogy a szisztematikus elemzés és validált módszerek alkalmazása az agyi aktivitás és gén-környezet interakciók feltárásában fontos betekintést enged a társas működés kognitív mechanizmusaiban mind a kutya mind pedig az ember esetében.
A téma a szűk szakterületen túl, számos tudományterület kutatói számára komoly érdeklődést kiváltó lehet, hiszen az evolúcióbiológusok, neurogenetikusok, kognitív pszichológusok számára egyarán fontos problémák kerülnek tárgyalásra. A kutya humán-analóg társas viselkedési készségeinek és azok szabályzó mechanizmusainak megértése pedig a jövőben hozzájárulhat a társas viselkedés zavarainak megértéséhez is. Mivel a kutatás specifikus társas környezetekben tartott kutya populációk –mint pl. laborkutyák– bevonását is tervezi, ez további fontos felismeréseket hozhat a nem megfelelő szocializáció káros hatásait illetően. Ennek köszönhetően pedig hasznos – bár csak közvetett – információkkal járulhat hozzá a társállattartás fontos állatetikai kérdéseihez is.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Mára széles körben elfogadott, hogy bármely faj, így az ember viselkedését is nagyban meghatározza az a környezet, amelyhez evolúciós léptékben alkalmazkodott. Egyre több tudományos bizonyíték szól amellett, hogy a kutyák számos vonatkozásban kisgyermek-szerű társas kommunikációs készségekkel rendelkeznek és ez a háziasítás évezredei során az emberrel megosztott közös környezethez való alkalmazkodásnak köszönhető. Bár a kutya és ember értelmi működése nyilvánvalóan nagyon eltér egymástól, a jelen kutatás célja annak feltárása, hogy a kutya és az ember(gyerek) között megfigyelhető „felszínes” viselkedési hasonlóságok hátterében, az értelmi működés rejtett szabályzó szintjein (idegrendszeri aktivitás, hormonális és genetikai szabályozás) milyen hasonlóságok figyelhetők meg. Vizsgálatainkban a hagyományos viselkedési megfigyeléseket modern idegtudományi módszerekkel (agyi képalkotó eljárások, idegrendszeri aktivitás mérése) és a környezeti tényezők génműködésre gyakorolt hatásának elemzésével egészítjük ki. Várakozásaink szerint a kutatás eredményei közelebb vihetnek minket ahhoz, hogy megértsük azokat a rejtett szabályozó folyamatokat amelyek a kutya és az ember sajátos társas-értelmi képességeinek kialakulásában szerepet játszanak.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The purpose of the proposed project is the exploratory investigation of neuronal and (epi)genetic mechanisms involved in the regulation of social behaviour in dogs in comparison with the corresponding human traits. Here we take an integrative approach and ask how the innovative combination of neurocognitive methods and epigenetic profiling with ’traditional’ behaviour observations can improve our understanding of the human-like social competence in dogs. In other words, the main aim of this research is to bring together cutting-edge neuroscience and genotyping methods with effective and valid behaviour phenotyping, in order to compare human children’s/adults’ and dogs’ social behaviour and the underlying neurocognitive mechanisms.
To ensure the systematic investigation of behaviour the project will rely mainly on the communicative responsiveness to verbal addressing signals, but the effects of social stimulation and human interaction will also be assessed in naturalistic settings. We aim to further elaborate on neuroscience methods (eye tracking, fMRI, EEG) for studying how dogs, as compared to humans of different ages (infants, children, adults), process verbal ostensive addressing signals (‘motherese’) and/or complex verbal and visual social stimuli. The project is also aimed at studying the effects of neurohormonal and (epi)genetic control of social responsiveness in both humans and dogs.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

In a series of innovative experiments, we will explore similarities and differences between the social-cognitive mechanisms of dogs and humans (infants, children, adults) at different levels of processing. Our first question is whether dogs show human-analogue differential responsivity – as measured by effortful and automatic behaviours and brain responses (EEG, fMRI) – to vocal signals that are characterized by special intonation pattern (motherese or doggerel; signals of great importance in communicative addressing). Second, we ask if similar behavioural and neural analogies can be found using more naturalistic setups. In these experiments verbal addressing signals (high-pitched dog/infant directed intonation pattern) will be complemented with other ostensive communicative signals such as eye-contact and touch. A further question is whether, in addition to the mechanisms underlying the above short-term effects, those regulating long-term changes in social behaviour – e.g. epigenetic processes – are also analogous in dogs and humans.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Surprising similarities in human and dog social competence is fast becoming an exciting topic in comparative social cognition as it provides a comprehensive framework for understanding the evolutionary origins of uniquely human social skills and the functionally human-analogue behaviours in dogs. Furthermore the dog has been proposed to be an ideal model for human psychiatric conditions due to the fact that it naturally manifests these disorders.
Although in recent years it has become increasingly clear that there is a compelling need for a more systematic investigation of the cognitive mechanisms underlying dogsʼ human-analogue social skills, until recently the great majority of dog-human comparative studies have used traditional behavioural approach and thus failed to look beyond the surface similarities. Our research proposal addresses the fundamental question whether, in addition to the observed behavioural similarities, the investigation of the similarities at the levels of neural processing and epigenetic regulation would lead to a better understanding of the human-like social competence in dogs. This research agenda will interest a broad range of scientists, including cognitive psychologists, evolutionary biologists and neuro-geneticists. Furthermore the understanding of the mechanisms underlying human-analogue social skills might – on the long term – contribute to our understanding of certain social deficits.
Our efforts will also reach out to look at specific dog populations, like laboratory dogs, which could have important implications for detrimental effects of improper socialization and would thus be a useful – though indirect – contribution to applied animal welfare research. We further believe that the application of powerful analytic methods for uncovering brain activity and gene by environment interactions will provide insights into the neurocognitive processes of social functioning in both dogs and humans.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

It is now widely accepted that the behaviour of a species (including humans) is shaped by the environment to which it has adapted during evolution. Increasing evidence support the notion that dogs possess social-communication skills that could resemble in many respects the human(infant)’s corresponding abilities. It is also widely accepted that these behavioural similarities can be attributed to dogs’ unique domestication history (i.e. to dogs’ adaptation to human social environment). Although the complexity of the dog and human mind is evidently different, the aim of this research is to study whether, in addition to the behavioural similarities between dogs and children, there are functional similarities in the neural-, hormonal- and epigenetic mechanisms underlying some of these social behaviours. In our research programme, we innovatively combine traditional behavioural observations with modern neurocognitive methods (fMRI, EEG) and the analysis of gene x environment interactions (epigenetic profiling). The results will bring us closer to unravelling those hidden mechanisms that underlie the parallel evolution of the social-cognition in dogs and humans.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A projektben a kutya és ember egyes társas viselkedési készségeinek szabályozásában szerepet játszó neurális és genetikai mechanizmusokat vizsgáltuk. Főként a sajátos intonációval jellemzett „dajkabeszéd”-re való válaszkészség, a társas ingerekkel való stimulálhatóság és a kutya-ember interakciók természetes helyzetekben való elemzése volt a cél. Kimutattuk, hogy a kutya- illetve csecsemő-irányult beszéd (DDS ill. IDS) akusztikus paraméterei hasonlóak, és a figyelemfelkeltéskor alkalmazott megszólítás prozódiai jellemzőit az ember hozzáigazítja a címzett akusztikus preferenciáihoz. fMRI alkalmazásával vizsgáltuk a DDS és IDS sajátosságait hordozó hangjelzések neurális feldolgozását, és úgy találtuk, hogy a hangok prozódiai sajátosságai alapvetően befolyásolják a kutya agyi válaszreakcióit. EEG vizsgálatainkban pedig igazoltuk a kutyák társas tanulási teljesítménye és az alvás-függő memória konszolidációs folyamatok kapcsolatát, és hogy az emocionális ingerek befolyásolják az azt követő alvás paramétereit. Kísérletesen demonstráltuk az oxitocin társas viselkedést szabályzó szerepét, valamint hogy egyes genetikai és környezeti tényezők alapvetően befolyásolhatják az oxitocin rendszer működését a kutyában és az emberben is. Eredményeink igazolják, hogy a kutya és ember közötti viselkedési hasonlóságok mellett az idegi és genetikai szabályozás szintjén megfigyelhető párhuzamok vizsgálata fontos előrelépést jelent a kutya ember-szerű társas kompetenciájának mélyebb megértésében.
kutatási eredmények (angolul)
This research project was aimed at investigating the neuronal and genetic mechanisms involved in the formation of social behaviour in dogs in comparison with the corresponding human traits. Our work focused mainly on dogs’ responsiveness to verbal addressing signals as well as the effects of social stimulation and human interaction in naturalistic settings. We showed that dog- and infant-directed speech (DDS & IDS) have similar acoustic characteristics and people adapt their prosodic features to the acoustic preferences of their audience. We employed fMRI in dogs to investigate the neural processes underlying the perception of DDS & IDS and found differential neural responsivity to the prosodic features of human vocal signals. In our non-invasive EEG studies we provided the first evidence of sleep-dependent social memory consolidation and that emotionally valenced events affect subsequent sleep physiology in dogs. In a series of experiments we also demonstrated that the neuropeptide oxytocin is specifically involved in the regulation of dogs’ (and human’s) social-communicative receptivity and that both genetic and epigenetic factors might contribute to differential oxytocin effects. In summary our investigations demonstrate that in addition to the behavioural similarities between dogs and children, the investigation of the similarities at the levels of neural processing and genetic regulation can lead to a better understanding of the human-like social competence in dogs.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112138
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Tauzin T; Csík A; Kis A; Kovács K; Topál J: The order of ostensive and referential signals affects dogs’ responsiveness when interacting with a human., Anim Cogn 18(4): 975-979, 2015
Tauzin T; Csík A; Kis A; Topál J: What or where? The meaning of referential human pointing in dogs., J Comp Psychol 129(4): 334-338, 2015
Hernádi A; Kis A; Kanizsár O; Tóth K; Miklósi B; Topál J: Intranasally administered oxytocin affects how dogs (Canis familiaris) react to the threatening approach of their owner and an unfamiliar experimenter., Behav Proc 119: 1-5, 2015
Abdai J; Gergely A; Petró E; Topál J; Miklósi Á: An investigation on social representations: Inanimate agent can mislead dogs (Canis familiaris) in a food choice task., PLoS ONE 10(8): e0134575., 2015
Oláh K; Kupán K; Csík A; Király I; Topál J: Feature or location? A developmental shift in the strategy to search for a hidden toy., Inf Behav Dev 41: 73-79, 2015
Oláh, K., Elekes, F.; Turcsán, B., Kiss. O.; Topál, J.: Social Pre-treatment Modulates Attention Allocation to Transient and Stable Object Properties, Frontiers in Psychology, 25 October 2016, Volume 7, Paper 1619., 2016
Kovács, K; Kis, A; Pogány, Á; Koller, D; Topál, J: Differential effects of oxytocin on social sensitivity in two distinct breeds of dogs (Canis familiaris), PSYCHONEUROENDOCRINOLOGY, 74, 212-220, 2016
Tauzin, T; Kovács, K; Topál, J: Dogs Identify Agents in Third-Party Interactions on the Basis of the Observed Degree of Contingency, Psychological Science, 27(8), 1061-1068, 2016
Kovács, K; Kis, A; Kanizsár, O; Hernádi, A; Gácsi, M; Topál, J: The effect of oxytocin on biological motion perception in dogs (Canis familiaris), Animal Cognition 19: (3) pp. 513-522., 2016
Gácsi, M, Kis, A; Faragó, T; Janiak, M; Muszynski, R; Miklósi, Á: Humans attribute emotions to a robot that shows simple behavioural patterns borrowed from dog behaviour, Computers in Human Behavior, 59: pp. 411-419., 2016
Tauzin, T. Csík, A. Gergely, Gy, Topál, J.: The attribution of navigational- and goal-directed agency in dogs (Canis Familiaris) and human toddlers (Homo Sapiens), Journal of Comparative Psychology, 131(1), 1-9., 2017
Kis, A. Szakadát, S. Gácsi, M. Kovács, E. Simor, P. Török, Cs. Gombos, F. Bódizs, R. Topál, J.: Interrelated effect of sleep and learning in dogs (Canis familiaris). 2017. An EEG and behavioural study, Scientific Reports, 7:41873, 2017
Kupán, K. Király, I. Kupán, K. Krekó, K. Miklósi, Á. Topál, J.: Interacting effect of two social factors on 18 month-old infants' imitative behavior: communicative cues and demonstrator presence, Journal of Experimental Child Psychology, 161, 186-194., 2017
Kis, A, Ciobica, A. Topál, J.: The effect of oxytocin on human-directed social behaviour in dogs (Canis familiaris), Hormones and Behaviour, 94, 40-52., 2017
Somppi, S. Törnqvist, H. Topál, J. Koskela, A. Hänninen, L. Krause, C.M. Vainio, O.: Nasal oxytocin administration alters the gazing behavior and pupil dilatation in domestic dogs, Frontiers in Psychology, 8: 1854, 2017
Kis, A., Gergely, A., Galambos, Á., Abdai, J., Gombos, F., Bódizs, R., Topál, J.: Sleep macrostructure is modulated by positive and negative social experience in adult pet dogs, Proceedings of the Royal Society of London B: Biological Sciences, 284: 20171883, 2017
Topál J, Kiss O.: Hogyan és miért vált a kutya a kognitív viselkedéstudomány csimpánzává?, Magyar Pszichológiai Szemle, 72. 4/8. 591–607, 2017
Gergely, A. Galambos, Á. Faragó, T. Topál, J.: Differential effects of speech situations on mothers’ and fathers’ infant-directed and dog-directed speech: An acoustic analysis, Scientific Reports, 7: 13739, 2017
Turcsán B, Miklósi, Á. Kubinyi E.: Owner perceived differences between mixed-breed and purebred dogs, PLoS ONE 12(2): e0172720, 2017
Kis, A., Hernádi, A., Miklósi, B., Kanizsár, O., Topál, J.: The Way Dogs (Canis familiaris) Look at human emotional faces is modulated by oxytocin. An eye-tracking study, Frontiers in Behavioral Neuroscience 11:210, 2017
Szánthó F, Miklósi Á, Kubinyi E.: Is your dog empathic? Developing a Dog Emotional Reactivity Survey, PLoS ONE 12(2): e0170397, 2017
Bánlaki Zs, Andersson L. Cimarelli G. Virányi Zs. Kubinyi E. Sasvári M. Rónai Zs.: DNA methylation patterns of behavior-related gene promoter regions dissect the gray wolf from domestic dog breeds, Molecular Genetics and Genomics. 292(3):685-697., 2017
Tauzin, T. Csík, A. Gergely, Gy, Topál, J.: The attribution of navigational- and goal-directed agency in dogs (Canis Familiaris) and human toddlers (Homo Sapiens), Journal of Comparative Psychology, 131(1), 1-9., 2017
Kis, A. Szakadát, S. Gácsi, M. Kovács, E. Simor, P. Török, Cs. Gombos, F. Bódizs, R. Topál, J.: Interrelated effect of sleep and learning in dogs (Canis familiaris). 2017. An EEG and behavioural study, Scientific Reports, 7:41873, 2017
Kupán, K. Király, I. Kupán, K. Krekó, K. Miklósi, Á. Topál, J.: Interacting effect of two social factors on 18 month-old infants' imitative behavior: communicative cues and demonstrator presence, Journal of Experimental Child Psychology, 161, 186-194., 2017
Kis, A, Ciobica, A. Topál, J.: The effect of oxytocin on human-directed social behaviour in dogs (Canis familiaris), Hormones and Behaviour, 94, 40-52., 2017
Somppi, S. Törnqvist, H. Topál, J. Koskela, A. Hänninen, L. Krause, C.M. Vainio, O.: Nasal oxytocin administration alters the gazing behavior and pupil dilatation in domestic dogs, Frontiers in Psychology, 8: 1854, 2017
Kis, A., Gergely, A., Galambos, Á., Abdai, J., Gombos, F., Bódizs, R., Topál, J.: Sleep macrostructure is modulated by positive and negative social experience in adult pet dogs, Proceedings of the Royal Society of London B: Biological Sciences, 284: 20171883, 2017
Gergely, A. Galambos, Á. Faragó, T. Topál, J.: Differential effects of speech situations on mothers’ and fathers’ infant-directed and dog-directed speech: An acoustic analysis, Scientific Reports, 7: 13739, 2017
Kis, A., Hernádi, A., Miklósi, B., Kanizsár, O., Topál, J.: The Way Dogs (Canis familiaris) Look at human emotional faces is modulated by oxytocin. An eye-tracking study, Frontiers in Behavioral Neuroscience 11:210, 2017
Oláh, K., Topál, J., Kovács, K., Kis, A., Koller, D., Park, S.Y., Virányi, Zs.: Gaze-following and reaction to an aversive social interaction have corresponding associations with variation in the OXTR gene in dogs but not in human infants, Frontiers in Psychology, 8:2156, 2017
Topál, J.: A társas tanulási képességek neurofiziológiai alapjai, Opus et Educatio, 4(1), 3-17., 2017
Topál J, Kiss O.: Hogyan és miért vált a kutya a kognitív viselkedéstudomány csimpánzává?, Magyar Pszichológiai Szemle, 72. 4/8. 591–607, 2017
Turcsán B, Miklósi, Á. Kubinyi E.: Owner perceived differences between mixed-breed and purebred dogs, PLoS ONE 12(2): e0172720, 2017
Szánthó F, Miklósi Á, Kubinyi E.: Is your dog empathic? Developing a Dog Emotional Reactivity Survey, PLoS ONE 12(2): e0170397, 2017
Bánlaki Zs, Andersson L. Cimarelli G. Virányi Zs. Kubinyi E. Sasvári M. Rónai Zs.: DNA methylation patterns of behavior-related gene promoter regions dissect the gray wolf from domestic dog breeds, Molecular Genetics and Genomics. 292(3):685-697., 2017
Tauzin T; Csík A; Kis A; Kovács K; Topál J: The order of ostensive and referential signals affects dogs’ responsiveness when interacting with a human., Anim Cogn 18(4): 975-979, 2015
Tauzin T; Csík A; Kis A; Topál J: What or where? The meaning of referential human pointing in dogs., J Comp Psychol 129(4): 334-338, 2015
Hernádi A; Kis A; Kanizsár O; Tóth K; Miklósi B; Topál J: Intranasally administered oxytocin affects how dogs (Canis familiaris) react to the threatening approach of their owner and an unfamiliar experimenter., Behav Proc 119: 1-5, 2015
Abdai J; Gergely A; Petró E; Topál J; Miklósi Á: An investigation on social representations: Inanimate agent can mislead dogs (Canis familiaris) in a food choice task., PLoS ONE 10(8): e0134575., 2015
Oláh K; Kupán K; Csík A; Király I; Topál J: Feature or location? A developmental shift in the strategy to search for a hidden toy., Inf Behav Dev 41: 73-79, 2015
Kushnick G; Hanowell B; Jun-Hong K; Langstieh B; Magnano V; Oláh K: Experimental Evidence for Convergent Evolution of Maternal Care Heuristics in Industrialized and Small-Scale Populations., Roy Soc Open Sci 2: 140518, 2015
Gergely A; Kovács K; Faragó T; Topál J: Similarities and differences between motherese and doggerel. An acoustic analysis., ASAB Winter meeting Dec. 3-4. 2015, London UK., 2015
Oláh, K., Elekes, F.; Turcsán, B., Kiss. O.; Topál, J.: Social Pre-treatment Modulates Attention Allocation to Transient and Stable Object Properties, Frontiers in Psychology, 25 October 2016, Volume 7, Paper 1619., 2016
Kovács, K; Kis, A; Pogány, Á; Koller, D; Topál, J: Differential effects of oxytocin on social sensitivity in two distinct breeds of dogs (Canis familiaris), PSYCHONEUROENDOCRINOLOGY, 74, 212-220, 2016
Tauzin, T; Kovács, K; Topál, J: Dogs Identify Agents in Third-Party Interactions on the Basis of the Observed Degree of Contingency, Psychological Science, 27(8), 1061-1068, 2016
Kovács, K; Kis, A; Kanizsár, O; Hernádi, A; GÁcsi, M; Topál, J: The effect of oxytocin on biological motion perception in dogs (Canis familiaris), Animal Cognition 19: (3) pp. 513-522., 2016
Petró, E; Abdai, J, Gergely, A; Topál, J; Miklósi, Á: Dogs (Canis familiaris) adjust their social behaviour to the differential role of inanimate interactive agents, Animal Cognition 19: (2) pp. 367-374., 2016
Gácsi, M, Kis, A; Faragó, T; Janiak, M; Muszynski, R; Miklósi, Á: Humans attribute emotions to a robot that shows simple behavioural patterns borrowed from dog behaviour, Computers in Human Behavior, 59: pp. 411-419., 2016
Kovács, K.; Virányi, Z.; Kis, A.; Turcsán, B.; Hudecz, Á.; Marmota, MT; Koller, D., Rónai, Z.; Gácsi, M.; Topál, J.: Dog-owner attachment is associated with oxytocin receptor gene polymorphisms in both parties. A comparative study on Austrian and Hungarian border collies, Frontiers in Psychology: 9 (APR) Paper 435, 2018
Varga, B.; Gergely, A., Galambos, Á.; Kis, A.: Heart Rate and Heart Rate Variability during Sleep in Family Dogs (Canis familiaris). Moderate Effect of Pre-Sleep Emotions, Animals, 8(7), Paper 107., 2018
Kiss, O.; Kovács, K.; Szánthó, F., Topál, J.: Similarity between an unfamiliar human and the owner affects dogs’ preference for human partner when responding to an unsolvable problem, Learning & Behavior, 46(4), 430-441, 2018
Kovács, E.; Kosztolányi, A., Kis, A.: Rapid eye movement density during REM sleep in dogs (Canis familiaris), Learning & Behavior, 46(4), 554-560, 2018
Corrieri L.; Adda M.; Miklósi Á.; Kubinyi E.: Companion and free-ranging Bali dogs: Environmental links with personality traits in an endemic dog population of South East Asia, PLoS ONE 13(6): e0197354, 2018
Galambos, Á.; Turcsán, B.; Oláh, K., Elekes, F.; Gergely, A.; Király, I.; Topál, J.: Visual Fixation Patterns During Viewing of Half-Face Stimuli in Adults: An Eye-Tracking Study, Frontiers in Psychology: 9 Paper 2478., 2018





 

Projekt eseményei

 
2016-04-13 12:14:04
Résztvevők változása
2014-11-24 12:04:28
Résztvevők változása




vissza »