A vízalatti fény minősége és a fototróf mikroroganizmusok: mit okoz a „vörös eltolódás”?  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
112449
típus PD
Vezető kutató Somogyi Boglárka
magyar cím A vízalatti fény minősége és a fototróf mikroroganizmusok: mit okoz a „vörös eltolódás”?
Angol cím Underwater light quality and phototrophic microorganisms: what are the consequences of the ‘red shift’?
magyar kulcsszavak íz alatti fényklíma, fototróf mikroorganizmusok, fotoszintézis, szaporodás
angol kulcsszavak undervater light climate, phototrophic microorganisms, photosynthesis, growth
megadott besorolás
Hidrobiológia, ökológiai állapotértékelés, alkalmazott ökológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)100 %
Ortelius tudományág: Hidrobiológia
zsűri Ökológia és evolúció
Kutatóhely Balatoni Limnológiai Intézet (HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont)
projekt kezdete 2014-09-01
projekt vége 2019-08-31
aktuális összeg (MFt) 9.611
FTE (kutatóév egyenérték) 2.40
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A bakteriális méretű fototróf mikroorganizmusok (pikocianobaktériumok, pikoeukarióták és aerob anoxikus fototróf baktériumok, AAP) jelentős szerepet töltenek be az óceánok és tavak anyagforgalmában. A fikoeritrines és fikocianinos pikocianobaktériumok niche-felosztása a víz alatti fényspektrum kék/zöld/narancs tartományában jól dokumentált jelenség. Ezzel ellentétben a fototróf szervezetek niche-felosztását a fényspektrum vörös régiójában még nem vizsgálták. A kontinentális vizek fényklímájának „vörös eltolódása”, amelyet a barna-színű szerves anyagok szelektív fényabszorpciója okoz, mindazonáltal jól ismert.
A projekt fő célkitűzése a „vörös eltolódás” a bakteriális méretű, vizi fototróf szervezetekre gyakorolt hatásának megismerése terepi és laboratóriumi vizsgálatok segítségével. Sekély tavaink vízalatti fényklímájának jellemzése mellett a fototróf közösség összetételének megismerését tűzzük ki célul, különös tekintettel a humin anyagokban gazdag vizekre. Célunk a fényspektrum vörös régiójában (vörös/távoli vörös/infravörös dominancia mellett) a pikocianobaktériumok, pikoeukarióták és AAP szervezetek niche-felosztásának meghatározása. Célunk továbbá a bakteriális méretű fototróf szervezetek fénypreferenciájának feltárása izolált törzsek fotoszintézisének és szaporodásának vizsgálata révén kontrollált laboratóriumi körülmények között. A vízalatti fény spektrális összetételét szimuláló inkubátorokban vizsgáljuk izolált törzsek és kevert tenyészetek viselkedését, a különböző pigmentösszetételű algák kompetícióját. Ez a technikai fejlesztés egyúttal új lehetőséget teremt a természetes algaközösségek elsődleges termelésének korábbiaknál pontosabb becslésére.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A fikoeritrines és fikocianinos pikocianobaktériumok niche-felosztása a víz alatti fényspektrum kék/zöld/narancs tartományában jól ismert jelenség. Ugyanakkor nem ismert, hogy oldott humin anyagokban gazdag, és a mérsékelt égövön nagyon gyakori vizekben a vízalatti fényklíma „vörös-eltolódása” (vörös, távoli vörös és infravörös fény dominancia) hogyan befolyásolja a bakteriális-méretű fototróf szervezetek niche-felosztását. Pigment összetételük (in vivo abszorpcós spektrumuk) alapján mindemellett a pikoeukarióta zöldalgák és az a-bakterioklorofill tartalmú baktériumok (aerob anoxikus fototrófok, AAP) hosszabb hullámhosszúságú fény (távoli vörös illetve infravörös) abszorbeálására képesek, mint a pikocianobaktériumok. A tervezett kutatás kiinduló hipotézise, hogy a vízalatti fényklíma „vörös-eltolódása” a pikoeukarióta zöldalgák sikerét eredményezi a vörös/távoli vörös fény dominanciájú, oldott humin anyagokban gazdag vizekben, majd a fényklíma további „vörös-eltolódásával” az AAP szervezetek kerülnek előtérbe a közeli infravörös fény dominanciája mellett.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A fény spektrális változásainak megismerése a vízoszlopban fontos feladat, minthogy az óceánokkal és tengerekkel szemben tavaink vízalatti fényklímája szinte alig ismert. A tervezett kutatások ezt az űrt szándékoznak kitölteni nem csak a fotoszintetikusan aktív sugárzás, de a közeli infravörös tartomány vizsgálata révén is. Ez utóbbit ugyanis a fototróf mikroorganizmusok egy igen különös csoportja - amelyek kutatására az óceánokban egyre növekvő figyelmet fordítanak napjainkban - hasznosítani képes. Ezeket az úgynevezett anoxikus aerob fototróf (AAP) szervezeteket a kontinentális vizekben még alig vizsgálták. Jelen kutatások elsőként foglalkoznak e mikroorganizmusok jelenlétével és szerepük tisztázásával a sekély, gyakran oldott humin anyagokban gazdag és turbid vizekben.
A tervezett kutatások révén megismerjük a vízalatti fényspektrum a fototróf közösség összetételére és diverzitására kifejtett hatásait, elsősorban a bakteriális méretű fototrófok (pikocianobaktériumok, pikoeukarióták és AAP) tanulmányozása révén. Definiáljuk a víz alatti fényklíma humin anyagokban gazdag vizekben megfigyelt „vörös eltolódásának” következményeit, megismerve a pikocianobaktériumok, pikoeukarióták és AAP szervezetek niche-felosztását a spektrum vörös/infravörös tartományában. Ezen eredmények révén a tervezett kutatások kiegészítik a pikocianobaktériumok a spektrum kék/zöld/narancs tartományában leírt niche-felosztásáról szerzett ismereteinket. Mindemellett a különböző fototróf mikroorganizmusok fénypreferenciájának megismerése alapot szolgáltat azok hatékonyabb izolálásához, tenyésztéséhez és biotechnológiai felhasználásához.
A különböző víztestekre jellemző fényklíma szimulálása laboratóriumi körülmények között számottevő újdonságot jelentene a limnológiai kutatásokban. Ez a megközelítés lehetővé tenné a természetes algaközösségek elsődleges termelésének pontosabb meghatározását laboratóriumi körülmények között.
Mindezek alapján a tervezett kutatások nem csak a vízalatti fényklíma és a fototróf közösség közötti kapcsolat megéretéséhez járulnának hozzá, hanem új megvilágításba helyeznék a vízi fototróf élőlényközösségek struktúráját, működését, diverzitását és megváltoztatnák a vízi anyagforgalomról kialakult képünket is.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A szárazföldi növényekkel ellentétben a vízi fototróf szervezeteknek tavakban és óceánokban egyaránt alkalmazkodniuk kell a vízalatti fény intenzitásához és spektrális összetételéhez is. Tavaink jelentős részének fényklímája alapvetően különbözik az óceánokétól. Ennek fő oka az oldott, barna-színű szerves anyagok jelenléte, amelyek a spektrum „vörös eltolódását”, vagyis a nagyobb hullámhosszú fény (narancs, vörös és infravörös) dominanciáját okozzák. Kontinentális vizekben a vízalatti fényklíma és annak hatása a fototróf szervezetekre kevéssé ismert.
A projekt célja a vízalatti fény minősége és a fototróf mikroorganizmusok előfordulása, diverzitása és dinamikája közötti összefüggések feltárása. A kutatások nem csak a fotoszintetikusan aktív sugárzás (400-700 nm), de az infravörös tartomány (>700 nm) vizsgálatára is kiterjednek, mint ahogy nem csak a klasszikus fototróf mikroorganizmusok (algák), hanem a baktériumok egy különleges, az infravörös fényt hasznosító csoportjának (anoxikus aerob fototrófok) tanulmányozására is. Feltételezésünk szerint a fényklíma „vörös eltolódása” nagymértékben meghatározza a vízi mikrobiális közösség összetételét és diverzitását. A „vörös eltolódás” hatásainak megismerése hazai sekély tavainkon túlmenően világviszonylatban is kiemelt jelentőségű, hiszen a barna-színű tavak minden kontinensen gyakoriak.
A projekt során egyes víztestek fényklímájának szimulálását tervezzük laboratóriumi körülmények között, és ez nem csak a tiszta tenyészetek viselkedésének megismeréséhez nyújt egy eddig még nem alkalmazott, új lehetőséget, de a természetes algaközösségek fotoszintézisének precíz és gyors meghatározására is alkalmas.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Bacterium-sized phototrophs (picocyanobacteria, picoeukaryotes and aerobic anoxygenic phototrophs, AAP) are of great importance in the carbon cycling and energy flow of oceans and lakes. The colourful coexistence and niche differentiation of phycoerythrin and phycocyanin-rich picocyanobacteria at the blue/green region of the light spectrum is well-known, but the chromatic adaptation of phototrophs along the red end of the spectrum has not been studied yet. However, the ‘red shift’ of the underwater light regime, caused mainly by the presence of brown-coloured dissolved substances, is a well-known phenomenon in lakes.
The main objective of the project is to describe the influence of the ‘red shift’ of the light regime on bacterium-sized phototrophs by field and laboratory measurements. Our first aim is to characterize the underwater light regime and the composition of the phototrophic community in selected shallow lakes with particular interest to humic and turbid waters. We intend to describe the niche differentiation between picocyanobacteria, picoeukaryotes and AAP at the red end (red, deep red and near infrared) of the underwater light spectrum. Our second aim is to characterize the light quality preference of bacterium-sized phototrophs by measuring the photosynthesis and growth rate of isolated strains under controlled laboratory conditions. Besides this, the behaviour of single isolates and mixed cultures, the competition between phototrophs having different pigment composition will be studied in incubators (photosynthetrons) simulating the spectral composition of the underwater light of different water bodies.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Niche differentiation of phycoerythrin- and phycocyanin-rich picocyanobacteria along the blue/green/orange region of the underwater light spectrum is a well-known phenomenon in deep and shallow waters. However, we have no information on how the ‘red shift’ of the underwater light climate (the dominance of red, deep red or infrared wavebands) in humic lakes, which are common in the temperate zone, affects niche differentiation of bacterium-sized phototrophs. Picoeukaryotic green algae and bacteriochlorophyll a- producing bacteria (aerobic anoxygenic phototrophs, AAP), on the other hand, can absorb longer wavebands (deep red and near-infrared, respectively) than picocyanobacteria based on their pigment composition (in vivo absorption). Up to now, nobody has studied the selective light utilization of different phototrophs along the red end of the light spectrum. Our hypothesis is that with the ‘red-shift’ of the underwater light climate, picoeukaryotes will overcome picocyanobacteria in red/deep red light, after that AAP will prevail with the further advancement of ‘red-shift’ in polyhumic waters, where the near-infrared radiation is relatively enriched.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The characterization of spectral changes of the photosynthetically active radiation within the water column is a very important task, as despite the dynamic expansion of limnology, our knowledge about the underwater light climate in lakes is very limited compared to seas and oceans. The proposed research would fill these gaps focusing not only on photosynthetically active radiation but also on the near-infrared region. The latter has been utilized by a particular group of bacteria (aerobic anoxygenic phototrophs, AAP), which are of growing research interest in the oceans. The planned studies would be the first in connection with the presence and role of these peculiar microorganisms in shallow, coloured and often turbid waters.
As a result of the planned examinations we can evaluate the effect of the spectral changes of light climate on the composition and diversity of phototrophic communities, with special respect to the bacterium-sized phototrophs (picocyanobacteria, picoeukaryotes and AAP). By these results, we can evaluate how the ‘red shift’ of the underwater light climate (characteristic to shallow, coloured and often turbid waters) influences the niche differentiation between picocyanobacteria, picoeukaryotes and AAP along the red/infrared end of the light spectrum. Thus, the proposed research complements the existing information about the colourful coexistence of picocyanobacteria focusing on the blue/green/orange region of the light spectrum. Beside this, the characterization of the light preference of different phototrophs could serve as a basis of their more effective isolation, cultivation and biotechnological use.
The simulation of the underwater light field characteristic to different water bodies has a great novelty in limnological studies. This approach could offer a more precise way to estimate the primary production of natural algal communities under laboratory conditions.
Thus, the proposed research would greatly contribute not only to our understanding of the relationship between underwater light climate and the phototrophic community but to our knowledge about lakes as complex ecosystems.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

As opposed to terrestrial plants, phototrophic communities under the water must adapt to the spectral and intensity changes of the light field both in lakes and oceans. The light regime of oceans differs significantly from that of inland lakes. The reason of this is the presence of brown-coloured dissolved organic substances, which cause a ‘red-shift’ within the light field in lakes. Consequently, longer wavelengths (orange, red and infrared) will be the dominants. The underwater light climate as well as its impact on the phototrophic community, however, is much better known in oceans, than in lakes, where our knowledge is very limited.
The aim of this project is to describe the relation between the quality (spectral composition) of underwater light and the presence, diversity and dynamics of phototrophic microorganisms. The measurements will focus not only on the photosynthetically active radiation (400-700 nm) but also on the near-infrared region (>700 nm) moreover, not only on the ‘classical’ phototrophic microorganisms (algae) but also on a particular group of phototrophic bacteria, which use near-infrared radiation to generate metabolic energy. We hypothesize, that the ‘red-shift’ of the light field has significant influence on the composition and diversity of aquatic phototrophs. This influence could have world-wide significance as brown-coloured lakes occur everywhere.
During the project, we intend to mimic the underwater light field of selected water bodies and this approach could not only offer a new technique studying the behaviour of clear cultures but it is suitable for the fast and exact measurements of the photosynthesis of natural algal communities.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A projekt fő célkitűzése sekély tavaink vízalatti fényklímájának jellemzése, valamint a vízalatti fény minősége („vörös eltolódás”) és a fototróf mikroorganizmusok előfordulása, diverzitása és dinamikája közötti összefüggések feltárása volt. A kapott eredmények azt mutatták, hogy sekély tavaink vízalatti fényklímája változatos és eltérő, a spektrum a zöld fény uralta vizektől kezdődően a narancs/vörös fény dominanciájú vizeken keresztül egészen a vörös/távoli vörös (huminos vizek), esetenként az infravörös fény dominanciájú vizekig terjed. A vízalatti fényklíma jelentős hatással volt a vízi fototróf szervezetekre, különösen a piko mérettartományban (< 3 µm): a spektrum vörös eltolódásával a fikocianinos pikocianobaktériumok kerültek előnybe a fikoeritrinesekkel szemben, majd a fényklíma további eltolódása a pikoeukarióta zöldalgák sikerét eredményezte. A laboratóriumban kapott eredmények megerősítették a fototróf szervezetek természetben megfigyelt niche-felosztását. A projekt során elsőként foglalkoztunk a fototróf mikroorganizmusok egy különleges, az infravörös fényt hasznosító csoportjának (aerob anoxikus fototróf (AAP) szervezetek) jelenlétével és szerepük tisztázásával hazai vizekben. A kapott eredmények azt mutatták, hogy az AAP szervezetek sekély tavainkban is nagy számban vannak jelen, sőt, a közeli infravörös dominanciával rendelkező huminos szikes vizekben az eddig közölt legmagasabb abundancia értékeket detektáltuk.
kutatási eredmények (angolul)
The major goal of this project was to characterize the underwater light climate of Hungarian shallow lakes and to explore how the ‘red shift’ of the underwater light climate affects the composition and diversity of the phototrophic communities with special attention to the photoautotrophic picoplankton (< 3 µm). According to the obtained results, the underwater light field of the studied lakes varied considerably: from the green light dominance, through the orange/red predominance to the red or, in polyhumic waters, up to the deep red (or even infrared) light dominance. The picophytoplankton proved to be a good indicator of the underwater light conditions: as the red light became dominant, phycocyanin-rich picocyanobacteria achieved competitive advantage over the phycoerythrin-rich ones. With a further ‘red shift’ of the light climate (deep red light dominance), however, picoeukaryotic green algae will prevail over the other two groups. Experimental studies with isolated strains and natural lake water communities also support this niche differentiation along the red end of the light spectrum. Another important outcome is that aerobic anoxygenic phototrophs (AAP), which are able to use near-infrared light, have been detected for the very first time in Hungary. In the studied polyhumic soda pans, where the available light is low in visible range and enhanced in infrared radiation, their abundance was the highest ever found in aquatic environments.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112449
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Szabó-Tugyi Nóra, Vörös Lajos, V.-Balogh Katalin, Botta-Dukát Zoltán, Bernát Gábor, Schmera Dénes, Somogyi Boglárka: Aerobic anoxygenic phototrophs are highly abundant in hypertrophic and polyhumic waters, FEMS MICROBIOLOGY ECOLOGY 95: (8) fiz104, 2019
Mentes Anikó, Szabó Attila, Somogyi Boglárka, Vajna Balázs, Tugyi Nóra, Csitári Bianka, Vörös Lajos, Felföldi Tamás: Differences in planktonic microbial communities associated with three types of macrophyte stands in a shallow lake, FEMS MICROBIOLOGY ECOLOGY 94: (2) fix164, 2018
Somogyi Boglárka, Pálffy Károly, V.-Balogh Katalin, Botta-Dukát Zoltán, Vörös Lajos: Unusual behaviour of phototrophic picoplankton in turbid waters, PLOS ONE 12: (3) e017431, 2017
Szabó A, Korponai K, Kerepesi Cs, Somogyi B, Vörös L, Bartha D, Márialigeti K, Felföldi T: Soda pans of the Pannonian steppe harbor unique bacterial communities adapted to multiple extreme conditions, EXTREMOPHILES : LIFE UNDER EXTREME CONDITIONS 21: (3) pp. 639-649., 2017
Korponai Kristóf, Szabó Attila, Somogyi Boglárka, Vörös Lajos, Vajna Balázs, Boros Emil, Felföldi Tamás: A planktonikus bakteriális közösségek szezonális alakulása különböző karakterű szikes tavakban = Seasonal dynamics of the planktonic bacterial community in two distinct types os soda pans, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 96: (Ksz.) pp. 44-52., 2016
Mentes Anikó, Szabó Attila, Jurecska Laura, Tugyi Nóra, Somogyi Boglárka, Csitári Bianka, Vörös Lajos, Boros Emil, Felföldi Tamás: Az Izsáki Kolon-tó mikrobiológiai felmérése = Microbiological survey of Lake Kolon (Izsák, Hungary), HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 96: (Klsz.) pp. 59-63., 2016
Somogyi Boglárka, Felföldi Tamás, V-Balogh Katalin, Boros Emil, Pálffy Károly, Vörös Lajos: The role and composition of winter picoeukaryotic assemblages in shallow Central European great lakes, JOURNAL OF GREAT LAKES RESEARCH 42: (6) pp. 1420-1431., 2016
Tugyi Nóra, Vörös Lajos, Boros Emil, Felföldi Tamás, Márialigeti Károly, Máthé István, Somogyi Boglárka: Szélsőséges környezeti paraméterek formálta mikrobiális közösség egy helioterm tóban (Medve-tó, Szováta) = Microbial communities under extreme environmental conditions in a heliotherm lake (Lake Ursu, Sovata), HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 96: (Klsz.) pp. 96-102., 2016
Tugyi Nóra, Vörös Lajos, Somogyi Boglárka: Aerob anoxigenikus fototróf baktériumok mennyisége és szezonális dinamikája a Balatonban, ECOLOGY OF LAKE BALATON / A BALATON ÖKOLÓGIÁJA 3: (1) pp. 8-15., 2016
Korponai Kristóf, Somogyi Boglárka, Szabó Attila, Boros Emil, Vörös Lajos, Felföldi Tamás: Bíborbaktérium-közösség összetételének megismerése újgenerációs DNS-szekvenálási és tenyésztéses technikák kombinálásával = Determination of purple bacterium community composition combining next-generation DNA sequencing and cultivation techniques, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 95: (5-6) pp. 29-31., 2015
Nagy Balázs József, Szabó Attila, Somogyi Boglárka, Vörös Lajos, Márialigeti Károly, Máthé István, Felföldi Tamás: Heliotermikus sós tavak planktonikus mikrobaközösségei = Planktonic microbial communities of heliothermal saline lakes, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 95: (5-6) pp. 59-63., 2015
Szabó Attila, Korponai Kristóf, Somogyi Boglárka, Vörös Lajos, Jurecska Laura, Márialigeti Károly, Felföldi Tamás: Egy asztatikus szikes-tó planktonikus mikrobaközösségének taxonómiai és funkcionális genomikai analízise = Taxonomic and functional genomic analysis of the planktonic microbial community inhabiting an astatic soda pond, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 95: (5-6) pp. 73-76., 2015
Tugyi Nóra, Vörös Lajos, Boros Emil, Felföldi Tamás, Márialigeti Károly, Somogyi Boglárka: Ismeretlen fototróf mikroorganizmusok hazai vizekben - az infravörös mikroszkópi technika jelentősége a limnológiában = Phototrops in near-infraded - first data on the occurence of aerobic anoxygenic bacteria in Hungarian shallow lakes, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 95: (5-6) pp. 91-95., 2015
Korponai Kristóf, Szabó Attila, Somogyi Boglárka, Boros Emil, Borsodi Andrea K., Jurecska Laura, Vörös Lajos, Felföldi Tamás: Dual bloom of green algae and purple bacteria in an extremely shallow soda pan, EXTREMOPHILES : LIFE UNDER EXTREME CONDITIONS 23: (4) pp. 467-477., 2019
Felföldi T, Ramganesh S, Somogyi B, Krett G, Jurecska L, Szabó A, Vörös L, Márialigeti K, Máthé I: Winter planktonic microbial communities in highland aquatic habitats, GEOMICROBIOL J 33: (6) 494-504, 2016
Somogyi, B., Németh, B., Szabó, T., Csuti, P., Szabó, F., Vörös, L.: Ecological consequences of the red-shift of the underwater light climate in shallow lakes., XXXIII. SIL Congress. Torino, Italy, 2016. július 31- augusztus 5. (Book of Abstracts, p. 37.), 2016
Somogyi Boglárka, Pálffy Károly, V.-Balogh Katalin, Botta-Dukát Zoltán, Vörös Lajos: Unusual behaviour of phototrophic picoplankton in turbid waters, PLOS ONE 12: (3) , 2017
Szabó A, Korponai K, Kerepesi Cs, Somogyi B, Vörös L, Bartha D, Márialigeti K, Felföldi T: Soda pans of the Pannonian steppe harbor unique bacterial communities adapted to multiple extreme conditions, EXTREMOPHILES 21: (3) 639-649, 2017
Boros E, Pigniczki C, Sápi T, V.-Balogh K, Vörös L, Somogyi B: Waterbird-mediated Productivity of Two Soda Pans in the Carpathian Basin in Central Europe, WATERBIRDS 39: (4) 388-401, 2016
Korponai Kristóf, Szabó Attila, Somogyi Boglárka, Vörös Lajos, Vajna Balázs, Boros Emil, Felföldi Tamás: A planktonikus bakteriális közösségek szezonális alakulása különböző karakterű szikes tavakban = Seasonal dynamics of the planktonic bacterial community in two distinct types os soda pans, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 96: (Ksz.) 44-52, 2016
Mentes Anikó, Szabó Attila, Jurecska Laura, Tugyi Nóra, Somogyi Boglárka, Csitári Bianka, Vörös Lajos, Boros Emil, Felföldi Tamás: Az Izsáki Kolon-tó mikrobiológiai felmérése = Microbiological survey of Lake Kolon (Izsák, Hungary), HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 96: (Klsz.) 59-63, 2016
Somogyi Boglárka, Felföldi Tamás, V-Balogh Katalin, Boros Emil, Pálffy Károly, Vörös Lajos: The role and composition of winter picoeukaryotic assemblages in shallow Central European great lakes, J GREAT LAKES RES 42: (6) 1420-1431, 2016
Tugyi Nóra, Vörös Lajos, Boros Emil, Felföldi Tamás, Márialigeti Károly, Máthé István, Somogyi Boglárka: Szélsőséges környezeti paraméterek formálta mikrobiális közösség egy helioterm tóban (Medve-tó, Szováta) = Microbial communities under extreme environmental conditions in a heliotherm lake (Lake Ursu, Sovata), HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 96: (Klsz.) 96-102, 2016
Korponai Kristóf, Somogyi Boglárka, Szabó Attila, Boros Emil, Vörös Lajos, Felföldi Tamás: Bíborbaktérium-közösség összetételének megismerése újgenerációs DNS-szekvenálási és tenyésztéses technikák kombinálásával = Determination of purple bacterium community composition combining next-generation DNA sequencing and cultivation techniques, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 95: (5-6) 29-31, 2015
Nagy Balázs József, Szabó Attila, Somogyi Boglárka, Vörös Lajos, Márialigeti Károly, Máthé István, Felföldi Tamás: Heliotermikus sós tavak planktonikus mikrobaközösségei = Planktonic microbial communities of heliothermal saline lakes, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 95: (5-6) 59-63, 2015
Szabó Attila, Korponai Kristóf, Somogyi Boglárka, Vörös Lajos, Jurecska Laura, Márialigeti Károly, Felföldi Tamás: Egy asztatikus szikes-tó planktonikus mikrobaközösségének taxonómiai és funkcionális genomikai analízise = Taxonomic and functional genomic analysis of the planktonic microbial community inhabiting an astatic soda pond, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 95: (5-6) 73-76, 2015
Somogyi B; Boros E; Felföldi T; Márialigeti K; Vörös L: Ismeretlen fototróf mikroorganizmusok hazai vizekben – az infravörös mikroszkópi technika jelentősége a limnológiában, LVI. Hidrobiológus Napok, Tihany, 2014. október 1-3. Konferencia kiadvány: p. 18., 2014
Korponai K; Somogyi B; Jurecska L; Boros E; Vörös L; Felföldi T: Bíborbaktérium tömegprodukció szikes tóban, LVI. Hidrobiológus Napok, Tihany, 2014. október 1-3. Konferencia kiadvány: p. 15., 2014
Nagy BJ; Szabó A; Somogyi B; Vörös L; Márialigeti K; Máthé I; Felföldi T: Heliotermikus sós tavak planktonikus mikrobaközösségei, LVI. Hidrobiológus Napok, Tihany, 2014. október 1-3. Konferencia kiadvány: p. 16., 2014
Szabó A; Márilageti K; Somogyi B; Vörös L; Korponai K; Felföldi T: Egy asztatikus szikes tó mikrobaközösségének funkcionális genomikai analízise, LVI. Hidrobiológus Napok, Tihany, 2014. október 1-3. Konferencia kiadvány: p. 19., 2014
Mentes A; Keresztes ZG; Pálffy K; Somogyi B; Márialigeti K; Máthé I; Vörös L; Felföldi T: Különleges vizes élőhelyek sajátos fotoszintetizáló mikroszervezeteinek vizsgálata a Kárpát-medencében, A Magyar Mikrobiológiai Társaság 2014. évi Nagygyűlése és EU FP7 PROMISE Regional Meeting. Keszthely, 2014. október 15-17. Konferencia kiadvány: p. 16., 2014
Szabó A; Nagy BJ; Máthé I; Somogyi B; Vörös L; Márialigeti K; Felföldi T: Különböző antropogén hatásoknak kitett heliotermikus tavak planktonikus mikrobaközösségei, A Magyar Mikrobiológiai Társaság 2014. évi Nagygyűlése és EU FP7 PROMISE Regional Meeting. Keszthely, 2014. október 15-17. Konferencia kiadvány: p. 17., 2014
Somogyi B; Tugyi N; Vörös L: Phototrophs in near-infrared – first data on the occurrence of aerobic anoxygenic bacteria in Hungarian shallow lakes., Interaction of Natural and Social Processes in Shallow Lake Areas International Conference, 6-7. November 2014, Kaposvár. Book of abstracts, ISBN 978-963-9821-79-8, p. 46, 2014
Szabó A; Márialigeti K; Somogyi B; Vörös L; Bartha D; Korponai K; Felföldi T: Kiszáradás közeli állapotban lévő asztatikus szikes tó közösségének taxonómiai és funkcionális feltárása metagenomikai megközelítéssel, A Magyar Mikrobiológiai Társaság 2014. évi Nagygyűlése és EU FP7 PROMISE Regional Meeting. Keszthely, 2014. október 15-17. Poszter. Konferencia kiadvány: p. 29., 2014
Mentes A; Keresztes ZG; Somogyi B; Márialigeti K; Máthé I; Vörös L; Felföldi T: Increasing salt concentration causes shift to the dominance of marine picocyanobacterial taxa in continental waters, 13th Symposium on Bacterial Genetics and Ecology, Milan, Italy, 14-18 June 2015. Poszter. Book of abstracts, p. 111., 2015
Szabó A; Korponai K; Somogyi B; Vörös L; Kerepesi C; Jurecska L; Vajna B; Márialigeti K; Felföldi T: Spatiotemporal patterns and adaptation mechanisms of microbial communities in alkaline soda pans., 13th Symposium on Bacterial Genetics and Ecology, Milan, Italy, 14-18 June 2015. Poszter. Book of abstracts, p. 110., 2015
Tugyi N; Vörös L; Boros E; Márialigeti K; Felföldi T; Somogyi B: Distribution and ecology of photoheterotrophic bacteria in Hungarian shallow lakes., 17th International Congress of the Hungarian Society for Microbiology, Budapest, 8-10 July 2015. Book of abstracts, p. 236., 2015
Korponai K; Somogyi B; Szabó A; Boros E; Vörös L; Felföldi T: Purple bacterial bloom in an alkaline soda pan., 17th International Congress of the Hungarian Society for Microbiology, Budapest, 8-10 July 2015. Book of abstracts, p. 166., 2015
Mentes A; Keresztes ZG; Somogyi B; Márialigeti K; Vörös L; Felföldi T: Taxonomic composition of picocyanobacterial communities in Central European lakes., 17th International Congress of the Hungarian Society for Microbiology, Budapest, 8-10 July 2015. Book of abstracts, p. 181., 2015
Szabó A; Korponai K; Somogyi B; Vörös L; Vajna B; Márialigeti K; Felföldi T: Seasonal dynamics of microbial communities inhabiting two distinct types of alkaline soda pans., 17th International Congress of the Hungarian Society for Microbiology, Budapest, 8-10 July 2015. Book of abstracts, p. 214., 2015
Tugyi N; Vörös L; Boros E; Márialigeti K; Felföldi T; Somogyi B: Fotoheterotróf baktériumok előfordulása és ökológiája hazai vizekben., X. Magyar Ökológus Kongresszus, Veszprém, 2015. augusztus 12-14. Konferencia kiadvány: p. 147., 2015
Somogyi B; Németh B; Csuti P; Szabó F; Vörös L: Mit okoz a vörös eltolódás? – a vízalatti fényviszonyok ökológiai hatásai sekély tavakban., X. Magyar Ökológus Kongresszus, Veszprém, 2015. augusztus 12-14. Konferencia kiadvány: p. 129., 2015
Korponai Kristóf, Somogyi Boglárka, Szabó Attila, Boros Emil, Vörös Lajos, Felföldi Tamás: Bíborbaktérium-közösség összetételének megismerése újgenerációs DNS-szekvenálási és tenyésztéses technikák kombinálásával = Determination of purple bacterium community composition combining next-generation DNA sequencing and cultivation techniques, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 95: (5-6) 29-31, 2015
Nagy Balázs József, Szabó Attila, Somogyi Boglárka, Vörös Lajos, Márialigeti Károly, Máthé István, Felföldi Tamás: Heliotermikus sós tavak planktonikus mikrobaközösségei = Planktonic microbial communities of heliothermal saline lakes, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 95: (5-6) 59-63, 2015
Szabó Attila, Korponai Kristóf, Somogyi Boglárka, Vörös Lajos, Jurecska Laura, Márialigeti Károly, Felföldi Tamás: Egy asztatikus szikes-tó planktonikus mikrobaközösségének taxonómiai és funkcionális genomikai analízise = Taxonomic and functional genomic analysis of the planktonic microbial community inhabiting an astatic soda pond, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 95: (5-6) 73-76, 2015
Tugyi Nóra, Vörös Lajos, Boros Emil, Felföldi Tamás, Márialigeti Károly, Somogyi Boglárka: Ismeretlen fototróf mikroorganizmusok hazai vizekben - az infravörös mikroszkópi technika jelentősége a limnológiában = Phototrops in near-infraded - first data on the occurence of aerobic anoxygenic bacteria in Hungarian shallow lakes, HIDROLÓGIAI KÖZLÖNY 95: (5-6) 91-95, 2015




vissza »