Megbízhatóság, érzelmek, vonzerő: az arc szerepe a különböző társas kapcsolatokban  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
112673
típus K
Vezető kutató Bereczkei Tamás
magyar cím Megbízhatóság, érzelmek, vonzerő: az arc szerepe a különböző társas kapcsolatokban
Angol cím Trustworthiness, emotions, and attractiveness: the role of face in various social relationships
magyar kulcsszavak kognitív mechanizmusok, arcészlelés, elmeteória, fMRI, kísérleti játékok, sztereotípiák
angol kulcsszavak Cognitive mechanisms, face detection, theory of mind, fMRI, experimental games, stereotypes
megadott besorolás
Pszichológia (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Kísérleti pszichológia
zsűri Pszichológia – Nevelés
Kutatóhely Pszichológiai Intézet (Pécsi Tudományegyetem)
résztvevők Birkás Béla
Kocsor Ferenc
Láng András
Meskó Norbert
projekt kezdete 2015-01-01
projekt vége 2018-12-31
aktuális összeg (MFt) 19.628
FTE (kutatóév egyenérték) 8.74
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Intézetünkben hosszú ideje folynak arckutatások. Jelenlegi érdeklődésünk elsősorban a társas interakciókra irányul: milyenidegrendszeri és kognitív folyamatok állnak az arcfelismerés és az érzelmek detektálásának a hátterében, milyen jellegzetességek alapján ítélünk egy arcot megbízhatónak vagy csalónak, hogyan szabályozzák arckifejezéseink a kapcsolatainkat, milyen hatása van az arc vonzerejének a normafenntartó viselkedésre, stb.
Miután az említett témakörök az arc szociális szerepével kapcsolatos jelenségek több szintjét is érintik, vizsgálatunkban számos magyarázó modellt és kísérleti paradigmát alkalmazunk. A kísérleteket különböző módszerekkel (kérdőívek, számítógépes kísérleti játékok, arcok manipulációjára alkalmas szoftverek, agyi képalkotó eljárás stb.) végezzük.
Pályázatunk öt különálló, mégis összefüggő kutatási projektet tartalmaz, amelyekben összesen több mint 20, kísérletileg tesztelhető hipotézist fogalmaztunk meg. Ezek a következő témaköröket érintik:
1 Tanulási folyamatok az arccal kapcsolatos társas ítéletek kialakításában.
2. Az egyes arcvonások szerepe a társa ítéletekben
3. Implicit elmeolvasás: érzelmek felismerése és értékelése.
4. Megbízhatóság detektálása arcok alapján
5. A csalófelismerés idegrendszeri folyamatai
6. A manipuláció potenciális áldozatainak felismerése
7. A vonzerő hatása a normafenntartó viselkedésre
Azt reméljük, hogy ezek a kutatások nem csupán a korábbinál mélyebb ismeretekkel látnak el bennünket az arc társas funkcióinak egy-egy szeletével kapcsolatban, hanem a kutatás előre haladtával fokozatosan beágyazódnak egy integrált és átfogó elméleti keretbe.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás több részből tevődik össze, amelyek mindegyike az emberi arcon megjelenő információkra, ennek észlelésre, társas kapcsolatokban betöltött jelentőségére, és a mögöttük álló agyi tevékenységekre koncentrál. A projekt több kutató együttműködésének eredménye, ezért a megfogalmazott hipotézisek is sokfélék, a fenti kérdéskör számos alterületét érintik. A kísérletekkel a következő kérdésekre próbálunk választ találni:
Milyen tanulási folyamatok felelősek az arcokkal kapcsolatos társas ítéletek létrehozásában?
Milyen szerepet játszik az arc – és ezen belül az egyes arcvonások – a megbízhatósággal kapcsolatos következtetések létrehozásában?
Milyen tényezők befolyásolják a másik személy érzelmeire történő attribúciókat (az un. implicit elmeteóriát)
Detektálhatók-e a különböző jellemvonások, különösen a társak manipulációjára való hajlam az arc alapján?
Közreműködnek-e speciális agyterületek a megbízható illetve csaló arcok elkülönítésében?
Mi a szerepe a vonzerőnek a társak szociális kompetenciájával kapcsolatos ítéleteinkben?
Milyen szerepet játszik az attraktivitás a normafenntartó viselkedésben (büntetésben, jutalmazásban?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A tervezett kutatás során számos olyan kérdést próbálunk megválaszolni, amely a társas érintkezés pontosabb megértéséhez kapcsolódik. Ezek között jelentős figyelmet fordítunk az együttműködési hajlandóság észlelésének, a csalók arcjellegzetességeik, az arcukon megjelenő szubtilis érzelemkifejezések alapján történő kiszűrésének. Az arcon megjelenő, hagyományosan érzelmek megnyilvánulásainak tekintett kifejezések kommunikatív szerepéről is szeretnénk többet megtudni. Tervezett vizsgálatunkban vélhetőleg először elemeznénk arckifejezéseket „nem klasszikus” érzelemindukciós kísérlet keretében. Magyarországon először végzünk fMRI vizsgálatokat a társas kapcsolatok alakításában részt vevő arckifejezések idegrendszeri hátterével kapcsolatban. Ugyancsak elsők között végzünk számítógépes kísérleti játékokat pszichológiai jelenségek vizsgálatára.
A kutatási tervben leírt több mint 20 hipotézis nemzetközi tekintetben is újszerű, eddig alig vizsgált kérdésekre keresi a választ. Azt gondoljuk, hogy az arckifejezések és arcészlelések sokoldalú elemzése valamennyi társas kapcsolati forma megértésének alapját képezi. Nem csupán a különböző pszichológiai elméleteket gazdagíthatja, hanem közvetve az emberek tulajdonságainak és viselkedésének megértésével foglalkozó gyakorlati (pl. munkaközvetítőkben, rendőrségen, iskolákban, karitatív szervezetekben dolgozó) szakemberek számára is fontos információkat szolgáltathat.
A kutatás több vizsgálati szintet is magába foglal. A hipotézisek elméleti megalapozásánál nagyban építettünk az evolúciós elméletekre. A kutatás központi részét képezi az arc és az érzelmek detektálásával kapcsolatos kognitív folyamatok elemzése (p. generalizáció, implicit elmeteória). Több kísérletben a „klasszikus” szociálpszichológiai paradigmák középpontba, mint pl. a szociális értékítéletek vagy a társaas értékorientáció A viselkedéses megnyilvánulások jobb megértéséhez pedig elengedhetetlen az ezek alapjául szolgáló idegrendszeri háttér megismerése. Azt reméljük, hogy ezek a kutatások nem csupán a korábbinál mélyebb ismeretekkel látnak el bennünket az arc szociális funkcióinak egy-egy szeletével kapcsolatban, hanem az idő előrehaladtával fokozatosan beágyazódnak egy integrált és átfogó elméleti keretbe.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A PTE Pszichológia Intézetében hosszú ideje folynak arckutatások, de ezek eddig főleg a párkapcsolat dimenziójában történtek. Jelenlegi érdeklődésünk inkább a társas interakciókra irányul: milyen jellegzetességek alapján ítélünk egy arcot megbízhatónak vagy csalónak, hogyan szabályozzák arckifejezéseink társas kapcsolatainkat, mi a szerepe az észlelt hasonlóságnak a mások iránti részrehajlásokban, milyen hatása van az arc vonzerejének a normafenntartó viselkedésre.
Miután az említett témakörök az arc szociális szerepével kapcsolatos jelenségek több szintjét is érintik, vizsgálatunkban számos magyarázó modellt és kísérleti paradigmát alkalmazunk. A kísérleteket különböző módszerekkel (kérdőívek, számítógépes programok, képalkotó eljárások stb.) végezzük, amelyek nagy részét mi dolgoztuk ki. A kutatás keretét illetően építettünk az evolúciós elméletekre. Több kísérletben az arc és az érzelmek detektálásával kapcsolatos kognitív folyamatokat tanulmányozzuk. Lényeges részét képezi a kutatásnak az arc jellegzetes mintázatai és a szociális ítéletek (megbízhatóság, csalás) közötti kapcsolatok tisztázása. A viselkedéses megnyilvánulások jobb megértéséhez pedig elengedhetetlen az ezek alapjául szolgáló idegrendszeri háttér megismerése. Pályázatunk három önálló, mégis összefüggő kutatási projektet tartalmaz, amelyekben összesen több mint 20, kísérletileg tesztelhető hipotézist fogalmaztunk meg.
Azt reméljük, hogy ezek a kutatások nem csupán a korábbinál mélyebb ismeretekkel látnak el bennünket az arc szociális funkcióinak egy-egy szeletével kapcsolatban, hanem az idő előrehaladtával fokozatosan beágyazódnak egy integrált és átfogó elméleti keretbe.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Face research has been going on at our institute for many years now but these studies mainly focused on faces in the context of partners. Currently we are more interested in social interaction: what neural and cognitive mechanisms underlie the detection of faces and emotions; what are the characteristic features that lead us to make judgments about trustworthiness; how do our facial expressions regulate our social relations; what effect does facial attractiveness have on norm compliance?
Since the above mentioned topics all concern various phenomena related to the social role of faces on several levels, we use a number of explanatory models and experimental paradigms, and various methods (such as, inventories, experimental games, softwares for manipulating faces, etc.).
Our proposal contains three distinct but interrelated research projects in which we have drawn up over 20 experimentally testable hypotheses. The main topics are the following:
1. Learning processes in developing social judgments related to face
2. Social decision making based on the face
3. Implicit theory of mind: evaluating emotions
4. Detecting trustworthiness on the basis of facial patterns
5. Detecting cheaters in a neuroimaging (fMRI) study
6. The potential victims of manipulation
7. The impact of attractiveness on norm compliance
We hope that these studies will not only give us a better insight into social functions of the human face but we also believe that in time they will become embedded in an integrated and comprehensive theoretical framework.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Our research is made up of several parts, each of which focusing on the information provided by the human face, its perception and importance in social relationships. We will also study developmental processes and brain activities. The project is the result of cooperation among several scholars, so the resulting hypotheses are diverse, touching upon several subdomains of the fundamental question. The experiments will be used to answer the following questions:
What kind of learning mechanisms influence the developing of social judgments related to face?
Is it possible to identify particular factors behind a decision on trustworthiness in connection with a face?
Can the various behavioral attitudes, such asdifferent the inclination to help or manipulate others, be detected on the basis of the face?
What factors influence the evaluation of emotions on the face (impkicit theory of mind:
Do specific brain areas contribute to the discrimination of trustworthy and deceitful faces?
Do the emotions on the face communicate internal states or are they merely non verbal messages that play a role in the regulation of social interactions?
What is the role of attractiveness in norm compliance? Does intrasexual rivalry have any effect on the judgments regarding the cooperation of partners?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Our planned research includes a wide range of questions that are related to a better understanding social relations. Among others, we will pay special attention to the perception of willingness to cooperate and to filtering out the characteristic facial features of cheaters on the basis of the expression of subtle emotions that appear on their face. We wish to have more knowledge about the communicative role of facial expression traditionally seen as manifestations of emotions. In our planned study facial expressions would be analysed probably for the first time in a „non-classical” situation of emotional induction. This would be the first Hungarian fMRI study to investigate the neural background of facial expressions mediating social relations. The more than 20 hypotheses described in the proposal adress questions which are novel in the international research. We think that understanding facial expressions and comprehensive analysis of face perception is the basis for the understanding of all social relations.
This research will improve not just various psychological theories, but delivers informations indirectly to experts engaged in understanding the features and behavior of humans (e.g. at employment offices, police, schools, charity organizations).
The research includes several experimental levels. When providing a theoretical foundation for our hypotheses we relied heavily on evolutionary theories. Several of our experiments focus on developmental processes and we try to trace the changes that occur from the time face recognition abilities begin to emerge in early childhood up to the decline at old age. And the exploration of the neural background underlying these phenomena is indispensable for a better understanding of behavioral manifestations. We hope that these studies will not only give us a better insight into particular social functions of the human face than previous research but we also believe that in time they will become embedded in an integrated and comprehensive theoretical framework.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Face research has been going on at the Institute for many years now but these studies mainly focused on faces in the context of partners. Currently we are more interested in social interaction: what are the characteristic features that lead us to think that a particular face is trustworthy or deceitful; how do our facial expression regulate our social relations; what is the role of perceived similarity in the bias towards others; what effect does the attractiveness of a face have on norm compliance?
Since the above mentioned topics all concern various phenomena related to the social role of faces on several levels, we use a number of explanatory models and experimental paradigms in our study. We will use various methods in the experiments.
The research includes several experimental levels. When providing a theoretical foundation for our hypotheses we relied heavily on evolutionary theories. Several of our experiments focus on developmental processes and we try to trace the changes that occur from the time face recognition abilities begin to emerge in early childhood up to the decline at old age. And the exploration of the neural background underlying these phenomena is indispensable for a better understanding of behavioral manifestations.
Our proposal contains five separate but connected research projects in which we have drawn up over 20 experimentally testable hypotheses.
We hope that these studies will not only give us a better insight into particular social functions of the human face than previous research but we also believe that in time they will become embedded in an integrated and comprehensive theoretical framework.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
1. Az alapvető érzelemkifejezések – köztük a csalással és manipulációval kapcsolatos - értékelése és társas viszonyokban betöltött szerepének megbecslése nagymértékben támaszkodik tanulási folyamatokra. 2. A Sötét Triád kérdőíveken alacsony és magas pontszámot elérő személyek egyaránt a megbízhatóként értékelt személyekkel igyekeznek interakcióba lépni. Azonban, míg előbbiek célja együttműködés révén a közös haszon megteremtése, utóbbiak célja elsősorban a saját haszon növelése a megbízhatónak ítélt játékpartnerek – mint eszközök, „balekok” által. 3. A MERT- teszt egyes modalitásai (audió, audiovideo, video, fotó) nem mutattak szignifikáns összefüggést a Mach pontszámokkal. 4. Különböző kompozit arcokkal játszva a játékprogramban több együttműködő döntést hoztak a Sötét Triád skálákon magas pontszámot elért személyek, de csak azokban a játékhelyzetekben, amikor az együttműködés kevesebb kockázattal és nagyobb haszonnal járt 5. A csaló arcok nagyobb mértékben aktiválják a dorsoateralis prefrontális kéreg (PFC) (BA 9) területét, a kooperáló arcok pedig nagyobb mértékű aktivációt okoznak a Fuziform területen (FFA) (BA 37) és az occipitális látókérgi területeken (BA 17, 18, 19). 7. A vizsgálati személyek szigorúbb büntetéseket szabtak ki az aktuálisan-, illetve a múltban is csaló stratégiát követő, nem vonzó csalókra, mint a szintén mindkét helyzetben csaló módon játszó, vonzó csalókra.
kutatási eredmények (angolul)
1. The evaluation of basic emotions, including those related to manipulation and cheating, and the estimation of their roles in social relationships are profoundly based on learning processes. 2. Persons with low and high scores on Dark Triad scales tend to start interaction with those who are valued as trustworthy. However, the goal of the formers is cooperation, the goal of the latter is to increase the own profit through the cooperators as dupes. 3. The various modalities of MERT test (audio, audiovideo, video, photograph) do not show significant associations with Mach scores. 4. Playing with composite faces, persons with high scores on Dark Triad scales frequently make cooperative decision, but only in situations where cooperation involved relatively less risk and more benefit. 5. Faces that were judged as cheater activate the dorsolateral prefrontal cortex (BA 9), whereas cooperative faces increase activation on Fusiform areas (BA 37) and occipital regions (BA 17-19). 7. The players impose higher penalty on those non-attractive others who are judged as cheaters than on those who judge as attractive and cheater.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112673
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Szabó, E. & Bereczkei, T.: Competing and avoiding: The darkest styles of conflict resolution., 4th International Conference of the Polish Society for Human and Evolution Studies (PTNCE), Krakkó, Lengyelország, 2017. szeptember 20-22., 2017., 2017
Szabó, E., Jones, D. N., & Bereczkei, T.: Listen to what others say – Mind reading is easier when stimuli mimic conversations., 5th International Conference of the Polish Society for Human and Evolution Studies (PTNCE), Varsó, Lengyelország, 2018. szeptember 24-26., 2018., 2018
Birkás, B., Láng, A., & Meskó, N.: Self-rated attractiveness moderates the relationship between dark personality traits and romantic ideals in women, Psychological Reports, 18, 1-7., 2018
Meskó, N., Varga, Cs.,& Láng, A.: A nők szocioszexuális orientációja összefügg a vonzerejükkel?, A Magyar Pszichológiai Társaság XXVII. Országos Tudományos Nagygyűlése, Budapest, 2018, 328 p., 2018
Meskó, N. & Láng, A.: What predicts consideration of cosmetic surgery? Psychometric properties of the Hungarian version of Acceptance of Cosmetic Surgery Scale (ACSS), Horizons of Psychology, 27, p. 99-105.., 2018
Sorokowska, A., Groyecka, A., Karwowski, M., ...& Meskó, N.: Global study of social odor awareness, Chemical Senses, 43, 503-513, 2018
Bereczkei T.: Machiavellianism. The Psychology of Manipulation, Routledge: London and New York, 2018
Bereczkei, T.: Evolúciós pszichológia újratöltve: Magyarázatok, cáfolatok, Perspektívák, Magyar Pszichológiai Szemle, 73, 669–683, 2018
Kocsor, F. & Láng, A.: Machiavellizmus hatása a küszöb alatti ingerekkel társított arcok értékelésére., A Magyar Pszichológiai Társaság XXVII. Országos Tudományos Nagygyűlése, Budapest, 2018, p. 126.,, 2018
Putz, Á.: Ki szép, ki jó? Górcső alatt a szépség-sztereotípiák, GlobeEdit. ISBN: 978-613-8-24113-3, 2018
Putz, Á., Kocsor, F., & Bereczkei, T.: Beauty stereotypes affect the generalization of behavioral traits associated with previously seen faces., Personality and Individual Differences, 131, 7-14., 2018
Putz, Á., & Coren, A. E.: Beauty stereotypes affect the perceived severity of a sexual assault: a cross-cultural study., 13th Alps Adria Psychology Conference, Ljubljana (Slovenia), 2018. 27-29th September, p. 105, 2018
Putz, Á. & Bereczkei, T.: The effect of masculinization on the perceived trustworthiness of male faces varying in attractiveness., XXIII. Biennial Congress on Human Ethology, Stirling (Scotland), 1–5th August 2016, 2016
Orosz, A. & Bereczkei, T.: Research of Machiavellianism by Using a Card Game, PTE Grastyán Endre Szakkollégium Kötet, Szerk.: Czeferner Dóra és Mikó Alexandra , ISSN: 15876721, ISBN: 978 963 642 760 3, pp. 212-222, 2015
Birkás B. , Láng A. , Martin L. , & Kállai J.: Disturbing Concerns for Dark Personalities: Anxiety Sensitivity and the Dark Triad, International Journal of Advances in Psychology, 5: pp. 1-5., 2016
Kozma, L. & Kocsor, F.: Multiscale Analysis of Masculinity -an Exploratory Study., Human Ethology, 322, 5–13, 2017
Kozma, L. & Kocsor F.: The Dark Triad and facial masculinity: females are not attracted to psychopaths., EHBEA, Párizs, https://www.researchgate.net/publication/316879494, 2017
Birkás, B., Láng A., & Meskó N.: A Sötét Hármas személyiségjegyekkel összefüggő partnerpreferenciák: a saját párérték és ideális partner jellemzők különböző mintázatai, Személyes tér - közös világ: A Magyar Pszichológiai Társaság XXVI.. Országos Tudományos Nagygyűlése : Kivonatkötet. 347 p., 2017
Sorokowska, A., Sorokowski, P., Hilpert, P., Cantarero, K., Frackowiak, T., Ahmadi, K., ... Meskó, N., … & Blumen, S.: Preferred Interpersonal Distances: A Global Comparison, Journal of Cross-Cultural Psychology, 48(4), 577-592., 2017
Sorokowski, P., Randall, A. K., Groyecka, A., Frackowiak, T., Cantarero, K., Hilpert, P., ... Meskó, N., … & Bettache, K.: Marital satisfaction, sex, age, marriage duration, religion, number of children, economic status, education, and collectivistic values: Data from 33 countries., Frontiers in Psychology, 8, 1199., 2017
Szabó E. & Bereczkei T.: How can you hurt if you can't feel? Emotional failures of the Dark Triad traits, European Human Behaviour and Evolution Association Conference, (EHBEA), Paris, France, April 6-8, 2017., 2017
Szabó E. & Bereczkei T.: Different Paths to Different Strategies? Unique Associations among Facets of Dark Triad, Empathy, and Trait Emotional Intelligence., Advances in Cognitive Psychology 13 (4), 306–313., 2017
Putz, Á. & Bereczkei, T.: Szépség-sztereotípiák kontra társas információk: avagy hogyan befolyásolja az előzetes tudás a különböző vonzerővel bíró játékosokra kiszabott büntetések és jutalmazások, MPT XXVI. Országos Tudományos Nagygyűlés, Szeged, 2017. június 1-3, 2017
Kocsor, F. & Bereczkei, T.: Evaluative conditioning leads to differences in the social evaluation of prototypical faces, Personality and Individual Differences, 104, 215-219., 2017
Kocsor, F. & Bereczkei, T.: First Impressions of Strangers Rely on Generalization of Behavioral Traits Associated with previously Seen Facial Features, Current Psychology, 36, 385-391., 2017
Bereczkei T.: Machiavellianism. The Psychology of Manipulation., Routledge, London, New York., 2017
Putz, Á., Palotai, R., Csertő, I., & Bereczkei, T.: Beauty stereotypes in social norm enforcement: The effect of attractiveness on third-party punishment and reward., Personality and Individual Differences, 88, 230-235., 2015
Putz Á., Palotai R. és Bereczkei T.: „Ki szép, ki jó?” Az attraktivitás hatása a harmadik személyű büntetésre, jutalmazásra., Magyar Pszichológiai Szemle, 70, 1/13, 215–231, 2015
Putz Á. és Bereczkei T.: A szépség-sztereotípiák hatása a spontán vonástulajdonításra, valamint a társas információk generalizációjára..., VII. Nemzetközi és XIII. Országos Interdiszciplináris Grastyán Konferencia kötet. 223–236., 2015
Putz, Á., & Bereczkei, T.: The effect of facial attractiveness on trustworthiness attribution in real and composite faces., 2nd International Conference of the Polish Society for Human and Evolution Studies (PTNCE), Poznań, 21-23rd September 2015, 2015
Kocsor F. & Bereczkei T.: Csúcseltolódás az arcészlelésben, mint a társas értékítéletek általánosításának lehetséges magyarázata, Magyar Pszichológiai Társaság (MPT) XXIV. Országos Tudományos Nagygyűlés. 2015. május, 2015
Kocsor F.: Generalization of stereotypical social judgments related to facial appearance, 10th Conference of the European Human Behaviour and Evolution Association. Helsinki, Finnország, 2015.03.29-2015.04.01., 2015
Szijjarto L. & Bereczkei T.: The Machiavellians' "cool syndrome: They experience intensive feelings but have difficulties in expressing their emotions., Current Pszchology, 34, 363-375, 2015
Bereczkei T.: A manipuláció művészete. A machiavellizmus kognitív és evolúciós alapjai., Magyar Pszichológiai Szemle, 70, 7-22., 2015
Szabó E. és Bereczkei T.: Elmeolvasás és machiavellizmus: a manipuláció szituatív feltérképezése, Magyar Pszichológiai Szemle, 70, 37-53., 2015
Bereczkei T.: The manipulative skill: Cognitive devices and their neural correlates underlying Machiavellian's decision making, Brain and Cognition, 99, 24-31., 2015
Orosz A. & Bereczkei T.: A machiavellisták érzelmi intelligenciája társas interakcióban, Magyar Pszichológiai Szemle, 70, 23-35, 2015
Bereczkei, T., Szabo, Zs., & Czibor, A.: Abusing good intentions: Machiavellians strive for exploiting cooperators, SAGE Open, April-June, 2015, 1-5., 2015
Szabo E. & Bereczkei T.: Mentalization in service of manipulation: How is Machiavellianism related to theory of mind?, 2nd International Conference of the Polish Society for Human and Evolution Studies (PTNCE), Poznań, Lengyelország, 2015. szeptember 21-23., 2015
Bereczkei T.: Machiavellizmus. A megtévesztés pszichológiája., Typotex Könyvkiadó, 2016
Kocsor, F. @ Bereczkei T.: First Impressions of Strangers Rely on Generalization of Behavioral Traits Associated with previously Seen Facial Features., Current Psychology, 1–7., 2016
Kocsor, F., Láng, A., & Bereczkei, T.: Preference for faces resembling opposite-sex parents is mediated by emotional closeness in childhood., Personality and Individual Differences. pp. 23-27, 2016
Kocsor F.: Associative learning leads to the formation of socially evaluated face prototypes, Pécs Workshop on Cognitive and Developmental Psychology. Pécs, 10p., 2016
Pátkai, G., & Bereczkei T.: Machiavellianism and its relationship with Theory of Mind, Emotional intelligence and Emotion recognition., International Journal of Scientific and Research Publications, Volume 6, Issue 9., 2016
Szabo, E. & Bereczkei T.: Who knows who is being manipulated? - Mindreading ability and the Dark Triad, XXIII Biennial Congress on Human Ethology, Stirling, Skócia, 2016. augusztus 1-5., 2016
Birkas, B., Gács, B., & Csatho, A.: Keep calm and don't worry: Different Dark Triad traits predict distinct coping preferences., Personality and Individual Differences 88, 134-138, 2016
Putz, Á., Palotai, R., Csertő, I., & Bereczkei, T.: Beauty stereotypes in social norm enforcement: The effect of attractiveness on third-party punishment and reward., Personality and Individual Differences, 88, 230-235., 2016





 

Projekt eseményei

 
2016-02-18 13:16:02
Résztvevők változása




vissza »