A hazai középvállalati szektor szerepe az ipar területi versenyképességében  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
115577
típus K
Vezető kutató Lux Gábor
magyar cím A hazai középvállalati szektor szerepe az ipar területi versenyképességében
Angol cím The role of medium-sized enterprises in regional industrial competitiveness
magyar kulcsszavak ipar, versenyképesség, középvállalkozások, tőkeakkumuláció, regionális politika
angol kulcsszavak industry, competitiveness, medium-sized enterprises, capital accumulation, regional policy
megadott besorolás
Regionális Tudomány (Komplex Környezettudományi Kollégium)100 %
zsűri Gazdaság
Kutatóhely Regionális Kutatások Intézete (HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont)
résztvevők Egyed Ildikó
Egyed Ildikó
Gajzágó Gergő
Horeczki Réka
Kovács Szilárd
Mezei Cecília
Nárai Márta
Páger Balázs
Pálné Kovács Ilona
Póla Péter
projekt kezdete 2015-09-01
projekt vége 2019-08-31
aktuális összeg (MFt) 12.270
FTE (kutatóév egyenérték) 10.46
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás célja a közép-európai iparfejlődésben meghatározó külföldi nagyvállalatok mellett működő hazai középvállalatok területi versenyképességben és fejlesztéspolitikában játszott szerepének elemzése.

A kutatás jelentőségét jelzi, hogy a posztszocialista országokban uralkodó, külföldi működőtőke vonzására alapozott fejlődési modelleknek az új gazdasági válság során korlátjaik is megmutatkoznak, és a területi versenyképesség javítása a fejlett és elmaradott térségekben is indokolttá teszi a hazai vállalatok fejlődésének erősebb ösztönzését. Az elmúlt évtizedekben azonban kevesebb szó esett a hazai tulajdonú középvállalati szektorról, amelynek képviselői köztes pozíciót foglalnak el a (döntően külföldi tulajdonú) nagyvállalatok és a tőkeszegény kisvállalkozások között. A középvállalatok erősítik a hazai tőkeakkumulációt, önálló versenystratégiákat képesek megfogalmazni, és maguk is formálói a helyi vagy regionális üzleti környezetnek.

A kutatás elméleti szintézisre, nemzetközi gyakorlatok elemzésére, valamint három eltérő adottságokkal rendelkező hazai régióban végzett empirikus kutatásra alapozva tárja fel a hazai tulajdonú ipari középvállalatok által alkalmazott versenystratégiákat, üzleti környezetüket, innovációs magatartásukat, a további növekedésük előtt álló piaci és intézményi kihívásokat, valamint e vállalkozások szerepét az ipar térben differenciált munkamegosztásában.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás során az ipari középvállalati szektor fejlődési kilátásairól szeretnénk képet kapni. Az ipar területi fejlődésére irányuló korábbi kutatások kimutatták az ipar erős dualitását (a külföldi és hazai tulajdonú vállalatok közötti erős különbségek jelenlétét), egyben a középvállalati réteg szűk létszámát és gyengeségét; az ipar fejlődésében a külföldi működőtőke térformáló szerepének dominanciáját fogalmazták meg.

Feltételezzük azonban, hogy a fenti összefüggés érvényessége mellett az ipari térben egyre nagyobb számban működnek hazai tőkét megmozgató középvállalatok is, amelyek több vonásukban elkülönülnek a tőkeszegény, bizonytalan piaci pozíciójú kisvállalkozások csoportjától, és hasonlítanak nyugat-európai megfelelőikre. Feltételezzük továbbá, hogy ezt a csoportot belső különbségek tagolják, mégpedig nem csak iparági jellemzőik, hanem szervezeti adottságok (beszállítói hálózatokba tagozódott vagy önálló vállalkozások) és regionális különbségek (jobban vagy kevésbé iparosodott, a külföldi működőtőke által preferált vagy elkerült régiók, stb.) mentén is.

A kutatás alapvető kérdései tehát a következők:
1) Milyen nemzeti és szubnacionális különbségek jellemzik a hazai tulajdonú ipari középvállalati szektort Nyugat-Európában, a posztszocialista országokban és hazánkban?
2) Milyen növekedési stratégiák, üzleti és intézményi környezet, jövőképek és fejlődési problémák jellemzik napjainkban a hazai középvállalati szektort?
3) Mi jellemzi fejlődésüket eltérő regionális környezetben?
4) Hogyan járulhat hozzá a fejlesztéspolitika és területi kormányzás a középvállalati szektor megerősödéséhez a válság utáni Magyarországon?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás az ipar egy kevéssé ismert, nem kellő mélységben kutatott szegmensére, a hazai tulajdonú középvállalatokra összpontosít. Az elsősorban a külföldi működőtőke viselkedésére, valamint a kisvállalkozások helyzetére (vagyis a visegrádi országokban kialakult duális iparszerkezet két meghatározó „oldalára”) irányuló területi elemzések mellett ma már lehetséges és indokolt is az elmúlt évtizedekben megerősödött középvállalati réteg regionális fejlődésben betöltött szerepének részletes vizsgálata.

A kutatás eredményei hozzájárulnak az elmúlt évek kapitalizmus-változatokkal, a regionális versenyképesség új hajtóerőivel, valamint az újraiparosítással kapcsolatos tudományos vitáihoz, és empirikus bizonyítékokkal alátámasztott képet adnak arról, hogyan mérsékelhető a magyar ipar külföldi tőkétől való egyoldalú függősége, csökkenthetők-e a hazai és külföldi tulajdonú ipar közötti súlyos hatékonysági különbségek. A középvállalati versenystratégiák, a vállalkozásokat körülvevő üzleti környezet és intézményrendszer pontosabb ismerete, a hazai és külföldi jó gyakorlatok összegyűjtése továbbá hozzásegíti a döntéshozókat az új generációs fejlesztéspolitikai célok megfogalmazásához, az újraiparosodást elősegítő fejlesztési tervezés finomhangolásához.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A kutatás a magyar ipar egy meghatározó, a visegrádi országokban is tapasztalható dilemmájával, a közepes méretű vállalatok fejlődésével foglalkozik. A középvállalatok jelentős szerepet játszanak a versenyképes nyugat-európai országok (pl. Németország és Franciaország) iparában, belső beruházásaiban, innovációs tevékenységében és foglalkoztatásában; a posztszocialista országokban azonban sokkal gyengébbek, szűkebb csoportot képviselnek.

A rendszerváltás utáni években az ipari átalakulás elsősorban a korábbi nagyvállalatok leépülésében, külföldi befektetők letelepülésében és (kisebb mértékben) hazai kisvállalkozások fejlődésében nyilvánult meg. Mára azonban nálunk is megtalálhatók már azok a közepes méretű, hazai tulajdonú iparvállalatok, amelyek kiemelkednek a kisvállalkozók közül, és bizonyos részterületeken saját jogon is erősödő szereplők a nemzetközi versenyben.

A kutatás elsősorban a következő kérdésekre kíván választ adni:
1) Mi jellemzi a hazai tulajdonú ipari középvállalatok fejlődését Nyugat-Európában, Közép-Európa posztszocialista országaiban, valamint hazánkban?
2) Hogyan befolyásolja a középvállalatok versenyképességét olyan tényezők, mint iparági jellemzők, üzleti környezetük, vagy az őket körülvevő intézményrendszer?
3) Milyen politikai eszközökkel vagy intézményekkel segíthető elő a középvállalkozások fejlődése, vagyis a hazai ipar piaci megerősödése?
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The research aims to study the role of domestic medium-sized enterprises in the industrial development of Central Europe. This tier of the enterprise network has been relatively neglected in comparison with large foreign-owned firms, but deserves a look due to its promising role in regional development and development policy.

Research on mid-sized enterprises becomes particularly relevant when we consider that the dominant development model of post-socialist industry, based on the attraction of Foreign Direct Investment, is showing limits under the new economic crisis; and that the further increase of regional competitiveness necessitates stronger support for the development of domestic enterprises in both developed and backwards regions. However, the development dilemmas of mid-sized enterprises have not been sufficiently considered in the previous decades, even though their position between larger (mostly foreign-owned) companies and small, capital-poor enterprises gives them significant development potential. Their contribution to domestic capital accumulation, ability to formulate independent competitive strategies, and role in shaping the local or regional business environment deserves scrutiny.

This research aims to build on theoretical synthesis, the analysis of international practices, and empirical research in three Hungarian regions with different development characteristics to identify the competitive strategies, business environment and innovation activity of domestic medium-sized industrial enterprises, along with the market-related or institutional challenges they face in pursuit of growth within the territorially differentiated division of labour.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The project should provide a better understanding of the significance of medium-sized enterprises in industrial development and regional differentiation. Previous studies in Central Europe have noted the strong duality of industry (large differences between companies under foreign and domestic ownership), as well as the small number and weakness of medium-sized enterprises. These studies have confirmed the dominance of Foreign Direct Investment in shaping territorial patterns.

However, we assume that, while the previous points remain true, more and more mid-sized domestic companies become relevant actors in regional development, with differences that separate them from undercapitalised small enterprises, and increasing similarities to Western European mid-sized companies. We also assume that their group is itself differentiated, not just along specific industries, but also organisational aspects (e.g. independence vs. integration into global value chains/supply systems) and on the regional level (e.g. more and less industrialised regions; regions preferred or avoided by FDI).

Thus, we propose the following main research questions:
1) What kind of national and sub-national differences characterise the development of domestic medium-sized industrial enterprises in Western Europe, post-socialist countries and Hungary?
2) What kind of growth strategies, business and institutional environment, future images and development dilemmas do medium-sized enterprises face in our time?
3) How do they develop within different regional contexts?
4) How can development policy and territorial governance contribute to a stronger medium-sized enterprise tier in post-crisis Hungary?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The research touches on medium-sized enterprises under domestic ownership, a less well known and researched segment of industry. Regional studies have primarily focused on the behaviour of Foreign Direct Investment and the situation of small enterprises; that is, the two main “sides” of the dual industrial structure which has emerged in the Visegrad countries. Today, it is possible and sensible to undertake an in-depth investigation of the regional development role of mid-sized companies which have emerged and grown stronger over the last decades.

The outcomes of the research should contribute to scientific debate on the varieties of capitalism, the new driving forces of regional competitiveness, as well as market- and policy-driven reindustrialisation. It will provide an evidence-supported perspective to the question whether the external capital dependency of Hungarian industry can be reduced, and whether there is a way to narrow the substantial efficiency gap between domestic and foreign-owned industry. The competitive strategies of medium-sized enterprises, accurate knowledge about the business environment and institutional setting surrounding these companies, as well as the collection of international and domestic good practice should also enable policymakers to articulate new objectives for modern regional development policy, as well as competitive reindustrialisation initiatives.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The research deals with a crucial dilemma of Hungarian (and Central European) industry; the development of medium-sized enterprises. Mid-sized companies play a strong role in the industry of competitive Western European countries (e.g. Germany and France), contributing to internal investments, innovation and employment. However, in post-socialist countries, they are much weaker, forming a smaller group.

After transition, industrial restructuring has mainly focused on the attraction of foreign investors and (to a lesser extent) the development of small domestic enterprises, while larger domestic companies experienced downsizing or dissolution. Now, however, we can also speak of mid-sized companies under domestic ownership which have emerged from the group of smaller enterprises, and become increasingly strong actors in international competition. Therefore, the research aims to provide answers to the following main questions:
1) How do domestic medium-sized enterprises develop in the industries of Western Europe, post-socialist countries, and Hungary?
2) How do factors such as the development of industrial branches, the surrounding business environment, or institutional factors influence the competitiveness of these medium-sized enterprises?
3) What kind of policies and institutions can benefit the development of medium-sized enterprises in particular, and the strengthening of domestic industry in general?





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A külföldi működőtőke tartós túlsúlyával jellemezhető magyar feldolgozóiparban releváns szakmai érvek szólnak a külső függőség oldása, a növekedési alternatívák feltárása mellett. Ennek egyik lehetséges irányaként vizsgáltuk a hazai tulajdonú feldolgozóipari középvállalkozások fejlődését, az őket érő kihívásokat és növekedési lehetőségeiket. Kutatásainkhoz a német középvállalati szektor („Mittelstand”) általánosított koncepcióját használtuk fel; nemzetközi kitekintés mellett kvantitatív és kvalitatív vizsgálatokra, valamint az intézményi környezet elemzésére fókuszáltunk. Kutatásaink eredményei alapján a hazai középvállalati réteg hosszú zsugorodás után konszolidációt mutat; 1041 közepes cég mellett 936 kisvállalkozás tekinthető „potenciális középvállalkozásnak”. A középvállalati réteg egy része releváns párhuzamokat mutat a német Mittelstand-cégekkel, bár korábbi növekedési stádiumban van. A középvállalatok jellemzően lassú növekedésű családi vállalkozások, amelyek között exportorientált és belső piacra szakodosott cégeket is találunk, képviselőik hagyományos és új iparágakban is megtalálhatók. Sokféleségük dacára összeköti őket a minőségorientáció, a belső erőforrásokra való támaszkodás és a növekvő területi beágyazódás. Ezek a vállalatok a magyar feldolgozóipar egyik még kiaknázatlan növekedési tartalékát, egyben a KMT-függőség enyhítésének potenciális forrását jelentik, és kiemelkedő jelentőségűek az iparpolitika számára is.
kutatási eredmények (angolul)
Hungarian manufacturing has been characterised by persistent FDI-dependency, which highlights the need to explore growth alternatives and lessen external capital dependency. One such alternate development path lies in domestic medium-sized manufacturing firms; this project aimed to identify their development, challenges and future potential. Relying on the generalised concept of the German “Mittelstand”, we undertook international comparative studies, and used quantitative and qualitative methods to explore domestically owned mid-sized firms in Hungary. Our findings suggest that the number of these firms has stabilised after long shrinkage; and in addition to 1041 examples, a further 936 small enterprises have the potential to become mid-sized. The investigated firms show relevant parallels with the German Mittelstand, although at an earlier growth stage. They are typically slow-growth companies relying on endogenous resources with a focus on quality, and increasing regional embeddedness. Currently, their main challenges lie in finding skill labour, generational change, Industry 4.0-related challenges, and sometimes changes of scale. This group of companies offers a hitherto untapped potential for growth, may contribute to decreasing FDI-dependency, and is of considerable interest to Hungarian industrial policy.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=115577
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Egyed Ildikó – Póla Péter: Fókuszban a dinamikus középvállalatok – a megújuló francia iparpolitika, Tér és Társadalom (lektorálás alatt), 2020
Egyed, Ildiko – Pola, Peter: The main challenges of reindustrialisation in Hungary and France, Annales de Géographie (lektorálás alatt), 2020
Gajzágó Éva Judit – Gajzágó Gergő: Az innováció finanszírozásának lokális vetülete, Területi Statisztika 1, 69–96., 2019
Gajzágó Gergő: A középvállalati szektor jelentősége a városfejlődésben: Dunaújvárosi esettanulmány., Lux Gábor (2019) (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 2¼ ív, 2019
Gajzágó Gergő: Modern városok programja: Új fejezet a magyar várospolitikában., Tér és Társadalom 3, 29–48., 2019
Gajzágó Gergő: A stratégiai tervezés alakulása Dunaújváros térségében, Területfejlesztés és Innováció 2, 19–32., 2018
Horeczki Réka: A középvállalati szektor jövőképe a városhierarchiában, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 1 ív, 2019
Horeczki Réka - Mezei Cecília: KKV fejlesztés a helyi gazdaság fejlődése érdekében, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 1¼ ív, 2019
Horeczki Réka – Mezei Cecília: Prosperáló középvállalatok szerepe a helyi gazdaságfejlesztésben, 1 ív, Tér és Társadalom (lektorálás alatt), 2019
Kovács Szilárd: A Mittelstand szerepe a bajor iparosodásban, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. ¾ ív, 2019
Lux Gábor: Ipari középvállalatok és területi versenyképesség, Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 18 ív., 2019
Lux Gábor: Bevezető, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. ¼ ív, 2019
Lux Gábor: A középvállalati szektor jelentőségéről: Nemzetközi trendek és hazai kihívások, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 1½ ív, 2019
Lux Gábor: A középvállalatok fejlődése három ipari térségben, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 1½ ív, 2019
Lux Gábor – Páger Balázs – Kovács Szilárd: Hazai tulajdonú középvállalatok a magyar feldolgozóiparban, Kézirat, lektorálás alatt (Tér és Társadalom). 1¾ ív., 2019
Nick Gábor: Az ipar 4.0 kihívásai és a magyar középvállalatok, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 1¼ ív, 2019
Nick Gábor: Az ipar 4.0 a modern iparban és a német iparpolitikában, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 1 ív, 2019
Nick Gábor – Gyimesi Áron – Radács Edit: Az Ipar 4.0 nemzeti stratégiai és irányítási keretrendszerének bemutatása, Tér–Gazdaság–Ember (megjelenés alatt), 2019
Nick, Gabor – Vargedo, Tamas – Nagy, Csongor – Szaller, Adam: The territorial contexts of Industry 4.0 in Hungary, the present and future challenges and expectations of the digital ecosystem, Deturope (lektorálás alatt), 2019
Páger Balázs: A feldolgozóipari kis- és középvállalatok fejlődése a keletnémet tartományokban, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 1 ív, 2019
Páger Balázs – Kovács Szilárd: A hazai középvállalati szektor kvantitatív elemzése, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 1¼ ív, 2019
Páger Balázs – Kovács Szilárd – Nick Gábor: Két régió – két eltérő út: A német feldolgozóipari kis- és középvállalatok fejlődése, Területi Statisztika 2, 129–151., 2019
Pálné Kovács Ilona: Kormányzási fordulat a helyi gazdaságfejlesztésben, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 2 ív, 2019
Pálné Kovács Ilona: A magyar önkormányzatok korlátai a helyi gazdaságfejlesztésben, Tér és Társadalom 2., 3–19., 2019
Póla Péter: Az iparvállalatokat támogató helyi intézményrendszer, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 1¼ ív, 2019
Póla Péter – Egyed Ildikó: A középvállalatok Franciaországban, Lux Gábor (szerk): Ipari középvállalatok és területi versenyképesség. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs. 1¾ ív, 2019
Páger Balázs: A vállalkozói ökoszisztéma, és a magas növekedési orientációjú cégek kapcsolata a közép- és kelet-európai régiókban. PhD-értekezés. Munkahelyi vita anyaga., PTE KTK Regionális Politika és Gazdaságtan Doktori Iskola, 2019
Egyed Ildikó: Innovation Based Economic Modernisation: The Role Of The Entrepreneurial Sector (Kézirat, 1 ív, leadása Romanian Review of Regional Science-be), --, 2018
Lux Gábor: A hazai középvállalati szektor fejlődése és a regionális versenyképesség (Kézirat, 1 ív, zárókötet), --, 2018
Gajzágó Gergő: A dunaújvárosi vállalati szféra statisztikai vizsgálata (Kézirat, 1 ív, benyújtása Területi Statisztikába), --, 2018
Nick Gábor - Gyimesi Áron - Radács Edit: Az ipar 4.0 gazdaságpolitikai dimenziója és az életre hívásában élenjáró európai országok intézményrendszereinek legjobb gyakorlatai (kézirat, 1 ív), --, 2018
Egyed Ildikó - Póla Péter: Francia középvállalatok – a francia iparpolitika új fókusza (Kézirat, 1 ív, benyújtása Tér és Társadalomba), --, 2018
Kovács Szilárd - Lux Gábor - Páger Balázs: A középvállalatok szerepe a feldolgozóiparban: Egy magyar felmérés tanulságai, Területi Statisztika (közlésre elküldve), 2017
Szilard Kovacs - Gabor Lux - Balazs Pager: Medium-sized manufacturing enterprises in Hungary: A statistical survey, Studia Miejskie (közlésre elküldve), 2017
Kovács Szilárd - Lux Gábor - Páger Balázs: A középvállalatok szerepe a feldolgozóiparban: egy magyarországi kutatás első eredményei, Területi Statisztika, 2017
Kovács, Szilárd - Lux, Gábor - Páger, Balázs: Medium-sized manufacturing enterprises in Hungary: A statistical survey, Studia Miejskie 3, pp. 59-71, 2016
Horeczki Réka: A bizalom szerepe a hazai középvállalati szektorban (Kézirat, 1 ív), --, 2017
Póla Péter: Hazai iparvállalatokat támogató intézményi környezet (Kézirat, 1 ív), --, 2017
Kovács Szilárd - Nick Gábor - Páger Balázs: A német kis- és középvállalati struktúra területi törésvonalai és lehetséges fejlődési irányai (Kézirat), --, 2017
Gajzágó Gergő: Középvállalkozások szerepe Dunaújváros és térsége fejlődésében (Kézirat, 1 ív), --, 2017
Horeczki Réka: A bizalom szerepe a hazai középvállalati szektorban (Kézirat, 1 ív, zárókötet), --, 2018
Póla Péter: Hazai iparvállalatokat támogató intézményi környezet (Kézirat, 1 ív, zárókötet), --, 2017
Pálné Kovács Ilona: Kormányzási fordulat a helyi gazdaságfejlesztésben (Kézirat, 3 ív, zárókötet), --, 2018
Pálné Kovács Ilona: Önkormányzati lehetőségek és korlátok a helyi gazdaságfejlesztésben (Kézirat, 1 ív, Tér és Társadalom lektorálás alatt), --, 2018
Páger Balázs - Kovács Szilárd - Nick Gábor: A kis- és középvállalati szektor fejlődési útjainak regionális különbségei Németországban (kézirat, 1 ív, Tér és Társadalom lektorálás alatt), --, 2018
Páger Balázs: A feldolgozóipari kis- és középvállalatok fejlődése a keletnémet tartományokban (kézirat, 1 ív, zárókötet), --, 2018
Horeczki Réka - Mezei Cecília: A sikeres helyi gazdaságélénkítési eszközök (Kézirat, 1 ív, zárókötet), --, 2018
Egyed Ildikó - Póla Péter: Les messages des ETI pour les PMEs hongrois (kézirat, 1 ív, benyújtása RECEO-ba), --, 2018
Gajzágó Gergő: Modern Városok Programja: Új fejezet a magyar várospolitikában (Kézirat, 1 ív, benyújtása Tér és Társadalomba), --, 2018
Gajzágó Gergő: A stratégiai tervezés alakulása Dunaújváros térségében (Kézirat, 1 ív, benyújtása Tér és Társadalomba), --, 2018





 

Projekt eseményei

 
2017-11-15 09:46:13
Résztvevők változása
2016-10-15 11:30:10
Résztvevők változása
2016-10-07 12:02:48
Résztvevők változása




vissza »