A székely írás modern kultuszának gyakorlatai és ezek percepciói a mai Magyarországon  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
115748
típus K
Vezető kutató Sándor Klára
magyar cím A székely írás modern kultuszának gyakorlatai és ezek percepciói a mai Magyarországon
Angol cím The modern cult of Székely script in Hungary, its practices and their perceptions in present day Hungary
magyar kulcsszavak székely írás, rezisztens identitás, public history, szubkultúra, újnacionaizmus, képzelt közösségek, örökségturizmus, nemzetépítés, autenticitásdiskurzus,
angol kulcsszavak Székely script, resistent identity, public history, subculture, new Nationalism, imagined communities, heratige tourism, nation building, authenticity discourse
megadott besorolás
Szociológia (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Társadalmi viselkedés
zsűri Társadalom
Kutatóhely Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék (Szegedi Tudományegyetem)
résztvevők Balog Iván
Pusztai Bertalan
Tóth Andrea
projekt kezdete 2015-09-01
projekt vége 2019-08-31
aktuális összeg (MFt) 24.920
FTE (kutatóév egyenérték) 10.11
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatásban arra a mind ez idáig nem kutatott, de érzékelhetően nagy társadalmi érdeklődést kiváltó alapkérdésre keressük a választ, hogy kik, milyen célra, milyen módon használják a székely írást. Azaz: hogyan épül föl a székely írás modern kultusza, mi motiválja a használatát Magyarországon, milyen identitásokat reprezentál ez az írás, milyen más identitáselemekkel kapcsolódik össze, milyen szubkulturális értékekhez kapcsolódik, milyen hagyománykonstrukciókban vesz részt, hogyan függ össze a fesztivalizácóval és a niche-piac építésével.
Vizsgáljuk azt is, hogyan értelmezik az írás használatát azok, akik nem vesznek részt a kultuszépítésben, hogy a használók és nem használók csoportjai milyen attitűdökkel viszonyulnak egymáshoz, s milyen narratívákat építenek a kultusz köré, valamint milyen diszkurzusokba illesztik bele a székely írás modern kultuszát.
Kutatásunk empirikus alapokra épül, adataink törzsét kvalitatív vizsgálatokkal, elsősorban a magunk által készítendő interjúk szövegelemzéséből nyerjük. Végzünk azonban médiaelemzést is, annak érdekében, hogy megtudjuk, hogyan viszonyulnak a szubkulturális kultuszban kultuszban kialakított reprezentációk a nagyközönséghez szóló hírmédiumokban az írásról folytatott diszkurzusokhoz.
A kutatás valamennyi eleme új eredményeket hozhat, mert eddig nem kutatott aspektusokat, illetve jelenségeket vizsgál. Ezek a jelenségek jelentős, és érzésünk szerint erősödő társadalmi konfliktusok forrásai. A kutatás elméleti hozadéka az alkalmazott elméletek szükség szerinti módosítása, illetve kiegészítése.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás alapkérdése, hogy milyen értékek, orientációk, ideológiák, csoportstílusok, politikai cselekvési minták, ön- és ellenségképek, múltértelmezések, jövőképek, ellenségképek, identitásprogramok, életstratégiák fogalmazódnak meg a székely írással kapcsolatban a különböző szocioökonómiai státuszú csoportok esetében. Milyen funkciói, szimbolikus értékei és interpretációi vannak a székely írás modern használatának; hogyan épül föl a kultusza, milyen identitásokat reprezentál, hogyan konstruál autentikusnak tételezett „hagyományt”. Összekapcsolódik-e, és ha igen, hogyan a globalizációra adott válaszokkal, hogyan etnizálja újra a magyar nemzettudatot. Milyen válaszokat vált ki használata és kultusza a kultuszban részt nem vevőkből, illeszkednek-e ezek a válaszok más szimbolikus polarizációhoz. Vizsgálni szándékozunk, hogyan függ össze a hagyományalkotás a fesztivalizációval, hogyan értelmezhetők a fesztiválok mint identitás-alkotási rítusok és fogyasztási terek, mit tudunk meg a székely írás jelenkori kultuszából a szubkulturális fogyasztásról és niche-piac alakulásáról.
A kutatás kiinduló hipotézise, hogy a székely írás modern kultusza egy újfajta konzumerizmus része, amely a székely írás apolitikus kedvelői körében is összekapcsolódik egyfajta okkultista szerepjátékkal, amelyben szintén a vesztesek, a relatíve depriváltak eszképizmusa, fiktív/virtuális közösségbe menekülése, valahová-tartozni-vágyása nyilvánul meg. Föltevésünk szerint az írás kultuszában részt vevő eltérő – akár egymással szembenálló – szubkultúrák identitásait befolyásolja, hogy a külvilág homogén tömbként viszonyul hozzájuk, s ez fölerősíti a sérelmi, illetve viktimizációs diskurzust a témáról.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A mai használat empirikus fölmérése fontos alapkutatás: egy eddig egyáltalán nem kutatott fehér foltot tüntethet el, és emel át az ezoterikus laicizmus területéről a tudományos diskurzusba. Ezzel olyan eredményeket hoz létre, amelyek további kutatások kiindulópontjául szolgálhatnak, hasznosíthatók a köz- és felsőoktatásban és a tudományos ismeretterjesztésben, a turizmusban, az országkép-formálásban, s nem utolsósorban hozzájárul a mai magyar társadalmi konfliktusok megértéséhez, reményeink szerint a konfliktusok számának csökkentéséhez.
A tervezett kutatás hozzásegíthet egy sokféle hiedelemtől, pro és kontra tévhittől sújtott kérdéskör elfogulatlan, szakszerű megismeréséhez; hozzájárulhat a magyar közéletet mérgező, a közértelmességre károsan ható oppozíciók dekonstruálásához, közelebb visz egy reálisabb, idealizálástól és démonizálástól, pozitív és negatív előítéletektől mentesebb kép kialakításához a székely írás modern kultuszát illetően.
Ennek alapja, hogy a kutatás révén képet kapunk arról, milyen csoportok használják ma a székely írást, milyen funkcióban, milyen identitásokat reprezentál, s hogyan viszonyulnak ezekhez az identitásokhoz azok, akik nem használják az írást – mindezekről eddig semmilyen adat nem áll rendelkezésünkre. Képet kapunk arról, hogy az írást használó szubkultúrák mennyire tudnak egymásról, hogyan viszonyulnak a többi csoporthoz, elég-e az ideológiai kötődés vagy szükséges a széleskörű polarizáló társadalmi kontextus valamiféle közös identitás kialakulásához, és hogy mennyire homogenizálja kifelé mutatott identitásukban az egymástól eltérő, egymással akár szembenálló szubkuktúrákat a hasonló külső kategorizálás – ez más identitásjelző szimbólumok esetében is fontos tanulságokat rejt, mert ezáltal tesztelni lehet, mennyire van jelen a probléma kontextusában a politikai hisztéria, a politikai közösség kettészakadásának szerepe.
Az empirikus kutatás elméleti hozadékaként képet kapunk arról, hogy egy markáns identitásjelző szimbólum hogyan rendelkezhet sokrétű jelentésekkel, ezek hogyan interferálnak, változásai, milyen interpretációs lehetőségeik vannak, hogyan kapcsolódnak ideológiákhoz.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az utóbbi években nagy nyilvánosságot kapott a székely írás: használata terjed, egyre több helyen találkozunk vele: helynévtáblákon, fesztiválokon, ruhákon, nyomtatnak vele könyveket, lehet székely írásos társasjátékokat kapni. Az írás heves, és egymással ellentétes reakciókat vált ki: sokan rajonganak érte, ősi örökségként tisztelik, mások viszont az elmaradottság jelének, vagy egyenesen kitalációnak tartják, és a szélsőjobboldali politikai ideológiák szimbólumának minősítik. Ugyanakkor a székely írás kultuszát támogató csoportok sem egységesek a kultusz építésében, sőt, sokszor rivalizálnak egymással. Minderről azonban csak felületes benyomásaink lehetnek, mert ezt a jelentős társadalmi feszültségeket gerjesztő kultuszt még nem vizsgálták megfelelő tudományos módszerekkel.
Kutatásunk célja ezért a székely írás modern használatának föltérképezése: kik és milyen célokra használják, milyen kulturális keretbe illesztik az egyes szubkulturális csoportok, ezek hogyan viszonyulnak egymáshoz. Hogyan válik a hagyományteremtés új eszközévé, illetve üzleti vállalkozássá. Milyen a kultusz építőinek megítélése azok körében, akik kifejezetten elutasítják a kultuszt. Vizsgáljuk azt is, hogyan jelenik meg a székely írás a széles közönséghez szóló médiában, hogyan alakítja ez a megítélését.
A kutatás valamennyi eleme új eredményeket hozhat, mert eddig nem kutatott jelenségeket vizsgál, amelyek erősödő társadalmi konfliktusok forrásai. A kultusz leírása és a kutatás elméleti következtetései nemzetközi szinten is újdonságot jelenthetnek: más, korábban a tényleges használatból kiszorult írást nem sikerült hasonlóan elterjedtté tenni a modern európai társadalmakban.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Our research is focusing on the question that has triggered deep social interest but that has not been thoroughly examined until now: who, how, and why are using Székely script? In other words, how is the modern cult of Székely script constructed; what is the motivation behind its usage in Hungary; what kind of identities are represented by it; what further elements of identity and subcultural values is it connected to; in what tradition constructs does it participate; how is it connected to festivalization and the construction of niche-market.
Our investigation includes those too who are not partaking in the cult-building: how do they interpret the usage of Székely script; what are the attitudes of the users and non-users towards each other’s groups; what kind of narratives do they construct around the cult; which discourses are integrated with the cult of Székely script.
Our research is based on empirical grounds; the stock of data will be gained from qualitative research, mainly from textual analysis of the interviews we are going to carry out. We also intend to perform media analysis in order to map whether how are the representations constructed within the subcultural cult related to the discourses within the mainstream news media about Székely script.
All the elements of our research might come up with novel results, since it intends to examine such social aspects and phenomena that have not been examined up to now. These phenomena are the sources for significant and (we believe that) intensifying social conflicts. The theoretical returns of the research would be the modification and amplification of the applied theories and methods, as circumstances may require.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main question of the research is that what kind of values, orientations, ideologies, group styles, patterns for action, self/enemy images, interpretations of the past, future prospects, identity programs, life strategies are formulated in relation to Székely script in case of groups with different socio-economic status. What are the functions, symbolic values, interpretations of the modern usage of Székely script; how is the cult constructed; what kinds of identities does it represent; how does it construct an “authentic” tradition. How is it connected to reactions to globalization; how does it re-ethnicise Hungarian national consciousness. What kind of reactions does its usage trigger within those who are not partaking in the cult, do these answers fit in with other symbolic polarizations. We intend to examine whether how this tradition-construction is related to festivalization; how can festivals be interpreted as rituals for identity construction and spaces for consumption; what can we learn about subcultural consumption and the niche-market through the present cult of Székely script.

Our starting hypothesis is that the modern cult of Székely script is part of a new type consumerism which is connected to a certain occult role-play (even among apolitical fans) which manifests the escapism of the losers and relatively deprived: their escape into a fictional/virtual community, their desire to belong. The outside world relates to these subcultures as a homogeneous block; we assume that this highly affects the identities of the different ‒ and often antagonistic ‒ subcultures participating in the cult, intensifying the discourse of grievance and victimization.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The empirical assessment of the present usage is a significant basic research: it might erase a so far not researched blank spot, and transfer it from the sphere of esoteric laicism to the area of scientific discourse. The yielded results might lead to further scientific researches; they might be deployed in public and higher education, in the propagation of scientific knowledge, in tourism, in state-image formation; and it might also contribute to the understanding of the present-day Hungarian social conflicts, as well as to the decreasing of the number of these conflicts.

The research might lead to the objective and professional recognition of a subject matter burdened with many kinds of beliefs, pro and contra misconceptions; it might contribute to the deconstruction of the oppositions poisoning and destructing Hungarian public life; and it also might take us closer to a more realistic image of the modern cult of Székely script, that is freed from idealizing and demonizing, positive and negative prejudices.

The ground for this to gain knowledge about the groups who are using Székely script today, what is its function, what kinds of identities does it represent, and how the non-users of Székely script do relate to these identities ‒ there are no available data concerning these issues. We also get to know whether how much do these subcultures know each other; how do they relate to each other; what is the basis of the development of a common identity ‒ is it only ideological bonding, or does it necessitate a wide polarizing social context; how much does the external categorization homogenize the out-bound identity of the otherwise highly different, often antagonistic subcultures ‒ this is informative in relation with other identity-marking symbols too, since these methods make possible to test the presence of political hysteries and the role of the splitting of political communities.

As the theoretical returns of the empirical research, we will get to know whether how can a sharp identity-marking symbol possess multiple meanings, how do these meanings interfere, what are the interpretive possibilities behind them, and how do they connect to different ideologies.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Székely script has gained publicity during the last years: its usage is spreading, it can be seen in many places: place-name-signs, festivals, clothings, books and board games. The writing has triggered intense and opposing reactions: it has a lot of fans who honour it as ancient inheritance, while others consider it a sign of backwardness, pure fabrication, the symbol of extreme right politics. At the same time, the supporting groups are not unified in the building of the cult, in fact they are often each other’s rivals. Nevertheless, we can only have superficial knowledge about these processes, since this cult, inciting significant social tensions, has not been examined with proper scientific methods.
The aim of our research is to map the usage of modern Székely script: who are using it and for what purposes, what are its cultural frames for the different subcultural groups, how do they relate to each other. How does it become the tool for constructing a tradition or building up a business. What is the judgement about the cult-builders in those circles who specifically rejects the cult. We also intend to examine the appearance of Székely script in mainstream media, and how does it shape the public opinion about it.
All the elements of our research might come up with novel results, since it intends to examine a social phenomenon that has not been examined up to now, and which is the source for growing social conflicts. The description of the cult and the theoretical conclusions of the research might be a novelty on an international level too: in modern European societies there is no precedent for re-spreading a writing that was previously squeezed out of actual usage.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
1. Több diszciplína elméleti és módszertani elemeit egységbe olvasztó transzdiszciplináris módszer kidolgozása. 2. Sok részterületet figyelembe vevő, részletes, sok elemből álló, kvantitatív és kvalitatív elemzéseket is lehetővé tévő adatbázis kiépítése. 3. A székely írás jelenkori kultusza alapvonásainak föltárása: milyen csoportok gyakorolják a kultuszt, milyen azonos vagy eltérő motivációk irányítják őket ebben; mi az egymáshoz való viszonyuk, milyen vitapontok, esetleg törésvonalak vannak közöttük. Az antikultusz aktív építői homogénebbek: hasonlóan ítélik meg a székely írás jelenkori kultuszát, gyakran használnak érvelésükben vándormotívumokat. A kutatás lehetőséget adott arra, hogy elméleti következtetéseket vonjunk le a csoportképződésre, a belső és külső oppozíciók mentén megfogalmazódó identitásokra, ezek rétegződésére, változásai dinamikájára vonatkozóan. A kutatásban nagy figyelmet fordítottunk annak a tudásháttérnek a rekonstruálására, amely a kultusz, illetve antikultusz szociokulturális kontextusát jelenti. Megvizsgáltuk a székely írásról a hétköznapi tudás számára elérhető kanonizált ismereteket, a köztörténelem intézményesített formálóit, a kultusz és antikultusz politikai kötődéseit – ezek a politikai kötődések az antikultusz építői számára sokszor a legerősebb attitűdalakítók. A kutatás eredményeit magyar és nemzetközi konferenciákon, könyvfejezetekben, tanulmányban tettük közzé. Előkészítettük a kutatás eredményeit monografikusan földolgozó kötetet.
kutatási eredmények (angolul)
The most important results of our research: 1. The development of a complex, transdisciplinary methodology applied to the topic of the research 2. A detailed database, containing 18 interviews, hundreds of media articles, textbooks, online sources (webpages), posts and comments written to posts in Facebook, parliamentary debates, debates of the sharpest discussion within the cultist groups. 3. Characteristics of the subculture: different motivations of the cultists, connections and oppositions between the cultist groups. 4. Attitudes and arguments of the anticultists are more homogeneous that the attitudes and arguments (and motivations) of the cultists. 5. The reconstruction of the sources of public knowledge about the Székely script: canonized knowledge in textbooks, mainstream media articles, political and ideological embeddedness of the cult and anticult. 6. Dissemination of the results on conferences, in books and journals, and the preparation of a monography on the results.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=115748
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Sándor Klára: A székely írás mint hatalmi jelkép – interpretációk egy témára, A hatalom jelei, képei és terei. Szeged, 2015. november 6. (konferenciaelőadás), 2015
Sándor Klára: A székely írás modern kultuszai és ezek percepciói – hipotézisek és kutatási terv, A székely írás modern kultuszai és ezek percepciói. Szeged, 2015. december 11. (workshop), 2015
Balog Iván: Antinacionalizmus, A székely írás modern kultuszai és ezek percepciói. Szeged, 2015. december 11. (workshop), 2015
Pusztai Bertalan: Kultúraelméleti kontextusok, A székely írás modern kultuszai és ezek percepciói. Szeged, 2015. december 11. (workshop), 2015
Csörsz Édua: Az "ősmagyar mítosz" posztmagyar rítusai Bugacon. A Kurultaj és az Ősök napja., Hubbes L. A. és Povedák I. (szerk.), Már a múlt sem a régi..., 207–235. Szeged: MTA–SZTE Vallási Kultúrakutató Csoport, 2015
Sándor Klára: A székely írás modern kultuszai és ezek percepciói (workshop: 3 vendég, 3 kutatócsoporti előadással)), Szeged, 2015. december 11., 2015
Tóth Andrea: A székely írás mint a társadalom Másikja, Az etnográfia esélyei és lehetőségei a digitális térben konferencia, SZTE és PTE Kommunikáció és Médiatudományi Tanszék (konferencia, Szeged, 2017. ápr. 7.), 2017
Tóth Andrea: Secler Writing as Hungarian Society's Other: Manifestation of Civic and Cultural Nationalism, Racism, Nationalism and Xenophobia. 2nd International Interdisciplinary Conference, Gdańsk, Poland, Gdansk, Lengyelország, 2017.06.08-2017.06.09., 2017
Csörsz Édua: Az etnográfia esélyei és lehetőségei a digitális térben, z etnográfia esélyei és lehetőségei a digitális térben konferencia, SZTE és PTE Kommunikáció és Médiatudományi Tanszék (konferencia, Szeged, 2017. ápr. 7.), 2017
Sándor Klára: Székelyből magyar, írásból rovás – avagy hogyan ölte meg a székely írás kultusza a székely írás székely identitást jelző funkcióját?, Hullóidő: székely identitásépítés a a 19–20. században. MTA Kisebbségkutató Intézet és MTA–Lendület Trianon 100 Kutatócsoport. Budapest, 2018. május 24., 2018
Sándor Klára: A székely írás kutatása és a nemzeti gondolat, In: Bollók Á. (szerk.), Nemzet és tudomány Magyarországon a 19. században, 27–47. Budapest: MTA BTK., 2017
Sándor Klára: Versions of public history representing group identities: Fight for being the master narrative., In: Takács Miklós (szerk.), The (Web)Sites of Memory: Cultural Heritage in the Digital Age, 82–89. Debrecen: Debrecen University Press, 2018
Sándor Klára: A székely írás modern kultuszai és antikultusza: bevezetés a tanulmányokhoz., Regio, 26. 2018/4, 32–41., 2018
Sándor Klára; Csörsz Édua: „Nem szimplán írásrendszer” – előzetes eredmények a székely írás kultuszának kutatásából, Regio, 26. 2018/4, 42–66., 2018
Tóth Andrea: „We Are Sziriusz.” A székely írás mint a társadalom Másikja, Regio 2018/4, 67-94, 2018
Balog Iván: Miért veszít teret az antinacionalizmus?, Regio 2018/4, 95–113, 2018
Sándor Klára: Székelyből magyar, írásból rovás – a székely írás székely identitást jelző funkciójának visszaszorulása, Hullóidő. In: Bárdi Nándor és Ablonczy Balázs (szerk.), MTA BTK. Kézirat leadva: 2018 ősz., 2019




vissza »