Nanohibrid rendszerek szintézise, azok szerkezeti és termodinamikai jellemzése szilárd-folyadék határfelületeken  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
116323
típus K
Vezető kutató Csapó Edit
magyar cím Nanohibrid rendszerek szintézise, azok szerkezeti és termodinamikai jellemzése szilárd-folyadék határfelületeken
Angol cím Synthesis stuctural and thermodynamic characterization of nanohybrid systems at solid-liquid interfaces
magyar kulcsszavak arany, fémoxid, nanorészecske, fehérjék, nanokapszulák, gyógyszer hatóanyagok, biomarkerek
angol kulcsszavak gold, metal oxide, nanoparticle, proteins, nanocapsules, drug molecules, biomarkers
megadott besorolás
Kolloidkémia (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)60 %
Anyagtudomány és Technológia (kémia) (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)20 %
Fizikai kémia és elméleti kémia (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)20 %
Ortelius tudományág: Felületi rétegek kémiája
zsűri Kémia 1
Kutatóhely Orvosi Vegytani Intézet (Szegedi Tudományegyetem)
résztvevők Bogár Ferenc
Csapó Edit
Csete Mária
Dékány Imre
Dékány Imre
Janovák László
Juhász Ádám
Penke Botond
Sebők Dániel
Tóth Gábor
Ungor Ditta Anita
Varga Noémi
Veres Ágnes
projekt kezdete 2015-09-01
projekt vége 2018-12-31
aktuális összeg (MFt) 36.979
FTE (kutatóév egyenérték) 11.77
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás célkitűzése szupramolekulás és diszperz rendszerekből felépülő nanohibrid struktúrákban bekövetkező kölcsönhatások vizsgálata szilárd-folyadék határfelületeken. Olyan fehérje-alapú nanoarany kompozitokat állítunk elő, amelyek egyedülálló optikai tulajdonságaik miatt biomarkerként lehetségesen alkalmazhatók. Fehérjékből és biokompatibilis polimerekből felépülő mag-héj nanorészecskéket is szintetizálunk, amelyek egyrészt gyógyszermolekulák vér-agy gáton történő átjutását biztosítják, másrészt gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek szabályozott hatóanyag leadását segítik elő. A kompozitok felépítésekor az intermolekuláris kölcsönhatásokra kvantitatív adatokat szolgáltatunk. A kinetikai adatok mellett a szilárd/folyadék határfelületen végbemenő szorpció hőmérsékletfüggéséből a kölcsönhatás termodinamikai állapotfüggvényeit is meghatározzuk. A mikrokalorimetriával meghatározható entalpia adatok mellett 2D szenzorikai méréstechnikákat (SPR, QCM, OWLS és reflektometria interferencia spektroszkópia) is alkalmazunk a fent említett termodinamikai adatok meghatározására. Olyan hatóanyagokat hordozó (d=50-100 nm), fiziológiás körülmények között stabil, kolloid diszperziókat állítunk elő, melyeket irányítottan plazmonikus arany és fluoreszcens nanorészecskékkel jelölünk azért, hogy a kompozit célzott helyre jutását detektáljuk. Összefüggéseket adunk meg a fényszórással és kisszögű röntgenszórással meghatározható szerkezeti jellemzők és a mag–héj kompozitok szabályozott hatóanyag leadásra vonatkozó kinetikai paraméterek között.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Célunk az, hogy meghatározzuk a kapcsolat létét és jellegét a nanohibrid rendszerek szerkezetét minősítő adatok és annak kialakulására jellemző termodinamikai és kinetikai paraméterek között. Mivel az alkalmazni kívánt 2D adszorpciós méréstechnikák egyik alapkövetelménye, hogy a kölcsönható pár egyik tagját immobilizálni kell a szenzor felületén, a funkcionalizált arany és fém-oxid felületen a gyógyszermolekula kötődésére kvantitatív adatokat szolgáltatunk. Az adszorpció/deszorpció kinetikájára és a szorpciós egyensúlyi rendszer disszociációs állandójára vonatkozóan adatokat is célunk meghatározni. A szilárd/folyadék határfelületen az adszorpció hőmérsékletfüggéséből a kölcsönhatás termodinamikai állapotfüggvényeit is megadjuk. Az így számított termodinamikai adatokat nagy érzékenységű mikrokalorimetriás méréstechnikával közvetlenül meghatározott entalpia adatokkal kívánjuk összevetni. A kölcsönhatásokat molekula dokkolásos számításokkal is jellemezzük. A 2D méréstechnikák és a molekuladinamikai számolások együttes eredményét felhasználva gyógyszermolekulákat tartalmazó fehérje alapú (pl. albumin) nanokompozitokat tervezünk szintetizálni, melyekkel a hatóanyag sikeresen átjuttatható a vér-agy gáton. Olyan gyógyszer hatóanyagot tartalmazó mag-héj nanokompozitokat is célunk előállítani, ahol a fehérje/biokompatibilis polimer héj vastagságát, hidrofobitását és kémiai szerkezét a héj funkcionalizálásával változtatva a hatóanyag szabályozott leadása megvalósítható. A hatóanyag leadását deszorpciós kísérletekkel ellenőrizzük, s ezeket összevetjük a 2D méréstechnikák által ugyanezen rendszerre szolgáltatott kinetikai paraméterekkel.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A gyógyszeriparban olyan korszerű hordozókra van szükség, melyek nanométeres skálán (50-100 nm), a bezárt hatóanyagokat megfelelő koncentrációban optikailag jelzetten célba tudják juttatni. A gyógyszerhordozó diszperziók kinetikai és termodinamikai stabilitásának ismerete nagyban hozzájárul e rendszerek tervezéséhez és ipari előállításához. Abban kívánunk új perspektívát nyitni, hogy bizonyos idegrendszeri megbetegedések valamint gyulladásos elváltozások kialakulásában és korai stádiumban történő felismerésében döntő szerepet játszó receptor (ill. modell receptor fehérje) és ligandum közötti kölcsönhatásokat térképezünk fel kétdimenziós méréstechnikák alkalmazásával. A rendkívül kis mintamennyiséget igénylő, precíz, többségében optikai elven működő szenzor technikák által szolgáltatott kvantitatív kinetikai és termodinamikai információk jelentős mértékben hozzájárulnak a vizsgált kölcsönhatások teljes körű megismeréséhez. Ezen felül az említett receptor fehérje és ligandum közötti kölcsönhatások kvantitatív jellemzése a preklinikai és klinikai vizsgálatok eredményeivel együtt teljesebbé teheti bizonyos idegrendszeri megbetegedések kialakulásáról alkotott képet. A kétdimenziós szenzortechnikák kísérleti eredményeinek ismeretében nem csupán a biomarkerek kifejlesztéséhez szolgáltathatunk alapvető információkat, de felhasználjuk ezeket az adatokat gyógyszerhatóanyagokat szállító nanokompozitok tervezett előállításához. A mag-héj szerkezetű nanométeres skálán mozgó kompozitok kifejlesztésének legfőbb célja, hogy a magba „csomagolt” központi idegrendszerre ható gyógyszerhatóanyagot sikeresen átjuttassuk a vér-agy gáton. Sikeres elő kísérleteinkre alapozva, melyből már szabadalom benyújtása is megtörtént 2014-ben, új távlatok nyílhatnak meg a fehérje- illetve biokompatibilis polimer alapú mag-héj nanokompozitok gyógyszeriparban, ill. a gyógyászatban történő alkalmazására. A gyógyszerhatóanyagok célba juttatása mellett másik kitüntetett cél olyan kompozitok tervezett szintézise, melyekkel a hatóanyag szabályozott (időben nyújtott) leadását is meg lehet valósítani különösen nem-szteroid gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású gyógyszerek vonatkozásában.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az emberi szervezetben a gyakori gyulladásos megbetegedések illetve a központi idegrendszert érintő betegségek kezelése valamint azok korai stádiumban történő felismerése kulcsfontosságú gyógyászati kérdés a világ minden területén. A tervezett alapkutatásunkban vizsgálatainkkal hozzájárulni kívánunk mindazon pre-klinikai illetve klinikai vizsgálatok eredményeihez, melyek a fent említett betegségek felismerésében és kezelésében jelenleg is intenzíven kutatottak. A kutatási munka alapvető célkitűzése a rendkívül kis anyagmennyiségek detektálására alkalmas optikai kétdimenziós szenzor technikák felhasználása révén a betegségek kialakulásában szerepet játszó molekulák közötti kölcsönhatások tanulmányozása. Az említett szenzor technikák esetében az élettani jelentőséggel bíró és a kölcsönhatásban szerepet játszó molekulapár egyik tagja speciális hordozó felülethez rögzíthető, így a kölcsönhatás erősségére, mennyiségi viszonyaira számszerűsíthető adatokat kaphatunk. Ellentétben a klasszikus méréstechnikákkal az általunk alkalmazni kívánt módszerek nagyságrendekkel kisebb anyagmennyiséget igényelnek, jól kontrollálhatóak és lehetőséget nyújtanak a molekuláris kölcsönhatások valós időben történő nyomon követésére. A kutatás másik fontos célja fehérjék és gyógyszermolekulák közötti kölcsönhatások tanulmányozása azon célból, hogy fehérje-alapú gyógyszerhatóanyagokat szállító nanorészecskéket állítsunk elő, melyek biztosítják egyrészt a központi idegrendszerre ható gyógyszerek vér-agy gáton való átjutását másrészt fájdalomcsillapító és gyulladás gátló szerek szabályozott (időben nyújtott) hatóanyag leadást.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The aim of this research is to investigate solid/liquid interface interactions in supramolecular and dispersed systems forming nanohybrid structures. We are going to prepare protein/gold nanocomposites which are potentially applicable as biomarkers due to their unique optical properties. Furthermore, we are going to synthesize protein- and biocompatible polymer-based core-shell nanoparticles as well. On one hand these particles ensure the penetration of drug molecules across the blood-brain barrier, on the other hand they facilitate the controlled release of painkiller and non-steroidal anti-inflammatory drug molecules. We will provide quantitative data on the intermolecular interactions occurred during the formation of nanocomposites. Besides the kinetic data we will provide the thermodynamic state functions of the studied interaction derived by the temperature-dependency of the sorption at solid/liquid interface. Besides the enthalpy data determined by microcalorimetry we plan to use two-dimensional sensoric techniques (SPR, QCM, OWLS and Reflectometric Interference Spectroscopy (RIfS) in order to determine the above mentioned thermodynamic parameters. We will synthesize drug molecules containing (d=50-100 nm) colloid dispersions under physiological conditions. These composites will be labelled by plasmonic gold and fluorescent nanoparticles in order to follow up the delivery of the composite to the right place. We aim to reveal correlations between the structural parameters of the composites determined by light scattering and small angle X-ray scattering and the kinetic data of the core-shell nanocomposites in reference to the controlled drug delivery.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Our goal is to confirm and describe the correlations between the measurement data obtained in order to study the structural parameters of the nanocomposites and thermodynamic and kinetic data evaluating the formation of these systems. Since one of the main requirements of 2D adsorption techniques is that one of the binding partners needs to be immobilized on a surface, we can provide quantitative information about the binding of drug molecules onto the functionalized gold and metal oxide surfaces. We plan to provide data on the kinetics of adsorption and desorption as well as on the dissociation constant of the equilibrium system. Thermodynamic data of the interactions, calculated from the measurement data obtained from the temperature-dependent adsorption at the solid/liquid interface, will also be interpreted. The thermodynamic data obtained from 2D techniques will be compared with the acquired binding enthalpy of the microcalorimetric measurements. The biomolecular interactions will also be investigated by theoretical calculations based on the docking procedure. Using the data of both experimental study and theoretical calculations we will synthesize protein-based (e.g. albumin) nanocarrier composite systems in order to transfer drug agents across the BBB. Nanocomposites, containing other drug agents will also be prepared and their property to release drugs will be controlled by varying the thickness, hydrophobic character and chemical structure of the protein- or polymer-based shell via functionalization of the shell. The drug release will be investigated by desorption experiments and the results will be compared with the kinetic data obtained by the 2D techniques.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

There is a high demand on nanosized (50-100 nm) drug carriers in the pharmaceutical industry which can be easily tracked by optical sensing techniques and which are able to transfer the required chemical compounds in the necessary dose. The knowledge of the kinetic and the thermodynamic stability of the drug-delivery dispersions contribute to the design and commercialised formulation of the above mentioned systems. We aim to contribute to the understanding of the evolution of neurological disorders and inflammatory malformations, and to their detection in the early stage, by studying the interactions between a specific receptor (or model protein receptor) and ligand on the of fundamental research using 2D techniques. These sensor techniques require a very small quantity of sample and in the same time they provide accurate measurement data. Moreover these methods are suitable for extensive characterisation of the above mentioned interactions based on the obtained quantitative data, kinetic and thermodynamic correlations. We sincerely hope that our measurements will support the pre-clinical and clinical research studies. The data established by 2D optical sensor techniques not only provide useful information to obtain various biomarkers, but they can also be used to design nanocomposites with controlled drug- delivering properties. The main goal of the design of such nanocomposites is that they can successfully carry the drug, affecting the central nervous system, through the BBB. Based on our previous results, which have already been submitted as a patent in 2014, it is suggested that the protein- and biocompatible polymer-based core-shell nanocomposites have a strong relevance in the pharmaceutical industry and in the application of medical therapy. The nanocomposites will ensure successful delivery of the drugs to the targeted area, furthermore they will be designed with well-controllable releasing properties (i.e. the period of release time will be extended). This latter is exceedingly necessary, particularly in the case of transfer of non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) and painkillers.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Early detection and treatment of common inflammatory diseases and the disorders of central nervous system are significant medical challenges all over the world. Our research aims to contribute to the pre-clinical and clinical studies investigating the above nominated issues as fundamental research. The major objective of the work is to study those molecular interactions which trigger the evolution of the above mentioned diseases. For this purpose we aim to apply optical sensing techniques, which are suitable for the detection of chemical compounds present in very small quantities. One of the components of the physiologically relevant molecule pair is suitably immobilised on a special support thus quantitative data on the amount of the interacting molecules and on the strength of the chemical binding can be acquired. Unlike the classical detecting protocols, our methods require orders of magnitude smaller amounts of reagents, they can be well controlled and they are suitable for real-time observation of the molecular interactions of interest. Another main goal of the research is to study the interactions between proteins and drug molecules with the motivation to subsequently prepare protein-based nanocomposites for the delivery of drugs, affecting the nervous system. These nanocomposites will be prepared with the requirement to satisfy two practically important criteria; one is to be able to pass through the BBB and the other one is to show controlled (in time) release of painkillers and other anti-inflammatory medicines.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatási projekt során különböző típusú nanohibrid rendszerek tervezését, szintézisét és karakterizálását végeztük el; az előállított rendszereket optikai bioszenzorok és gyógyszerhatóanyag szállító és szabályozott hatóanyag leadó rendszerek fejlesztéséhez használtunk fel sikeresen. Előállítottunk és jellemeztünk 10 új arany-tartalmú nanohibrid rendszert aminosavak, peptidek, fehérjék és nukleotidok felhasználásával 37 °C-on, melyek eredményeként önszerveződő koordinációs polimer szerkezeteket, fluoreszcens nanoklasztereket és plazmonikus arany kolloidok képződését igazoltuk. A fluoreszcens aranyklaszterek felhasználásával sikeresen valósítottuk meg Fe3+-ionok és neurotoxikus kismolekula vizes közegű szelektív és gyors azonosítását. Szérum fehérjék (BSA, HSA), polimerek (hialuronsav, PLGA, PLA, kitozán) és szervetlen hordozók (szilika, LDH) alkalmazásával több új mag-héj szerkezetű ibuprofen-, ketoprofen-, kinurénsav-, tokoferol-tartalmú nanokompozitot állítottunk elő és jellemeztünk. A hatóanyag időbeli felszabadulására kioldódásos vizsgálatokat végeztük és a kinetikai paramétereket értelmeztük. Szilárd-folyadék határfelületen tanulmányoztuk a hordozó és a hatóanyag illetve több modell receptor-ligandum rendszerek kölcsönhatását 2D (felületi plazmon rezonancia) és 3D (ITC, CD, fluorimetria) méréstechikákkal. A kutatások főbb eredményeit 20 nemzetközileg referált folyóiratban közöltük.
kutatási eredmények (angolul)
During the research project the design, synthesis and characterization of different type of nanohybrid systems have been carried out; the synthesized systems have been successfully used for the development of optical biosensors and drug delivery as well as controlled drug release systems. We synthesized and characterized 10 new gold-containing nanohybrid systems by using amino acids, peptides, proteins and a nucleotide at 37 °C, which resulted in the formation of self-assemblied coordination polymer structures, fluorescent nanoclusters and plasmonic gold colloids. By using the fluorescent gold nanoclusters, the selective and rapid identification of Fe3+-ions and neurotoxic small biomolecule have been implemented. Several new core-shell type ibuprofen-, ketoprofen-, kynurenic acid-, tocoferol-containing nanocomposites have been fabricated and characterized by using serum proteins (BSA, HSA), polymers (hyaluronic acid, PLGA, PLA, chitosan) and inorganic materials (silica, LDH) as carriers. For studying the drug dissolution as a function of the time drug release experiments have been carried out and the kinetic parameters were interpreted. At solid-liquid interface the interactions of the carriers and the drug molecules as well as various model receptor-ligand systems have been studied by using 2D (surface plasmon resonance) and 3D (ITC, CD, fluorimetry) techniques. The main results of the researches have been published in 20 reputed journals.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=116323
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Sz. P. Tallósy, L. Janovák, E. Nagy, Á. Deák, Á. Juhász, E. Csapó, N. Buzás, I. Dékány: Adhesion and inactivation of Gram-negative and Gram-positive bacteria on photoreactive TiO2/polymer and Ag–TiO2/polymer nanohybrid films, Applied Surface Science, 371, 139-150, 2016
N. Varga, V. Hornok, D. Sebők, I. Dékány: Comprehensive study on the structure of the BSA from extended-to aged form in wide (2–12) pH range, International Journal of Biological Macromolecules, 88 (1) 51-58, 2016
V. Hornok, E. Csapó, N. Varga, D. Ungor, D. Sebők, G. Laczkó, I. Dékány: Controlled synthesis and structural characterization of plasmonic and red-emitting gold/lysozyme nanohybrid dispersions, Colloid and Polymer Science, 294 (1) 49-58, 2016
N. Varga, E. Csapó, Z. Majláth, I. Ilisz, I.A. Krizbai, I. Wilhelm, L. Knapp, J. Toldi, L. Vécsei, I. Dékány: Targeting of the kynurenic acid across the blood-brain barrier by core-shell nanoparticles, European Journal of Pharmaceutical Sciences, 86 67-74, 2016
E. Kuzmann, E. Csapó, S. Stichleutner, V.K. Garg, A.C. de Oliveira, S. W. da Silva, L.H. Sing, S. S. Pati, E. M. Guimarae, A. Lengyel, I. Dékány, K. Lázár: Fine structure of gold nanoparticles stabilized by buthyldithiol: Species identified by Mössbauer spectroscopy, Colloids and Surfaces A, 504 260-266, 2016
E. Csapó, Á. Juhász, N. Varga, D. Sebők, V. Hornok, L. Janovák, I. Dékány: Thermodynamic and kinetic characterization of pH-dependent interaction between bovine serum albumin and ibuprofen in 2D and 3D systems, Colloids and Surfaces A, 504 471-478, 2016
Á. Juhász, E. Csapó, D. Ungor, G. K. Tóth, L. Vécsei, I. Dékány: Kinetic and thermodynamic characterization of kynurenic acid binding to GluR1270-300 polypeptide by surface plasmon resonance experiments, Journal of Physical Chemistry B, 120 7844-7850, 2016
Á. Juhász, E. Csapó, L. Vécsei, I. Dékány: Modelling and Characterization of the Sorption of Kynurenic Acid on Protein Surfaces, Periodica Polytechnica Chemical Engineering, 61, 3-9, 2017
E. Tóth, A. Szalai, A. Somogyi, B. Bánhelyi, E. Csapó, I. Dékány, T. Csendes, M. Csete: Detection of biomolecules and bioconjugates by monitoring grating-coupled surface plasmon resonance, Optical Materials Express, 7, 3181-3203, 2017
E. Csapó, D. Ungor, Á. Juhász, G.K. Tóth, I. Dékány: Gold nanohybrid systems with tunable fluorescent feature: Interaction of cysteine and cysteine-containing peptides with gold in two- and three-dimensional systems, Colloids and Surfaces A, 511, 264-271, 2016
E. Csapó, D. Ungor, Z. Kele, P. Baranyai, A. Deák, Á. Juhász, L. Janovák, I. Dékány: Influence of pH and aurate/amino acid ratios on the tuneable optical features of gold nanoparticles and nanoclusters, Colloids and Surfaces A, in press, doi: 10.1016/j.colsurfa.2017.02.047, 2017
D. Ungor, E. Csapó, B. Kismárton, Á. Juhász, I. Dékány: Nucleotide-directed syntheses of gold nanohybrid systems with structure-dependent optical features: Selective fluorescence sensing of Fe3+ ions, Colloids and Surfaces B, 155, 135-141, 2017
Á. Juhász, R.Tabajdi, I. Dékány, E. Csapó: Temperature- and composition-dependent mixed micelle formation in aqueous medium, Journal of Surfactants and Detergents, 20, 1291-1299, 2017
I. Kálomista, A. Kéri, D. Ungor, E. Csapó, I. Dékány, T. Prohaska, G. Galbács: Dimensional characterization of gold nanorods by combining ms and us temporal resolution single particle ICP-MS measurements, Journal of Analytical Atomic Spectrometry, 32, 2455-2462, 2017
A. Kéri, I. Kálomista, D. Ungor, Á. Bélteki, E. Csapó, I. Dékány, T. Prohaska, G. Galbács: Determination of the structure and composition of bimetallic Au/Ag alloy and core-shell nanoparticles using spICP-MS measurements, Talanta, 149(1), 193-199, 2018
L. Janovák, Á. Dernovics, L. Mérai, Á. Deák, D. Sebők, E. Csapó, A. Varga, I. Dékány, Cs. Janáky: Microstructuration of Poly(3-hexylthiophene) Leads to Bifunctional Superhydrophobic and Photoreactive Surfaces, Chemical Communications, 54, 650-653, 2018
Á. Deák, E. Csapó, Á. Juhász, I. Dékány, L. Janovák: Anti- ulcerant kynurenic acid molecules intercalated Mg/ Al-layered double hydroxide and its release study, Applied Clay Science, 156, 28-35, 2018
E. Csapó, H. Szokolai, Á. Juhász, N. Varga, L. Janovák, I. Dékány: Cross-linked and hydrophobized hyaluronic acid-based controlled drug release systems, Carbohydrate Polymers, 195, 99-106, 2018
V. Hornok, E. Csapó, N. Varga, D. Ungor, D. Sebők, G. Laczkó, I. Dékány: Controlled synthesis and structural characterization of plasmonic and red-emitting gold/lysozyme nanohybrid dispersions, Colloid and Polymer Science, 294 (1) 49-58, 2016
N. Varga, E. Csapó, Z. Majláth, I. Ilisz, I.A. Krizbai, I. Wilhelm, L. Knapp, J. Toldi, L. Vécsei, I. Dékány: Targeting of the kynurenic acid across the blood-brain barrier by core-shell nanoparticles, European Journal of Pharmaceutical Sciences, 86 67-74, 2016
E. Kuzmann, E. Csapó, S. Stichleutner, V.K. Garg, A.C. de Oliveira, S. W. da Silva, L.H. Sing, S. S. Pati, E. M. Guimarae, A. Lengyel, I. Dékány, K. Lázár: Fine structure of gold nanoparticles stabilized by buthyldithiol: Species identified by Mössbauer spectroscopy, Colloids and Surfaces A, 504 260-266, 2016
E. Csapó, Á. Juhász, N. Varga, D. Sebők, V. Hornok, L. Janovák, I. Dékány: Thermodynamic and kinetic characterization of pH-dependent interaction between bovine serum albumin and ibuprofen in 2D and 3D systems, Colloids and Surfaces A, 504 471-478, 2016
Á. Juhász, E. Csapó, D. Ungor, G. K. Tóth, L. Vécsei, I. Dékány: Kinetic and thermodynamic characterization of kynurenic acid binding to GluR1270-300 polypeptide by surface plasmon resonance experiments, Journal of Physical Chemistry B, 120 7844-7850, 2016
Á. Juhász, E. Csapó, L. Vécsei, I. Dékány: Modelling and Characterization of the Sorption of Kynurenic Acid on Protein Surfaces, Periodica Polytechnica Chemical Engineering, 61, 3-9, 2017
E. Tóth, A. Szalai, A. Somogyi, B. Bánhelyi, E. Csapó, I. Dékány, T. Csendes, M. Csete: Detection of biomolecules and bioconjugates by monitoring grating-coupled surface plasmon resonance, Optical Materials Express, 7, 3181-3203, 2017
E. Csapó, D. Ungor, Z. Kele, P. Baranyai, A. Deák, Á. Juhász, L. Janovák, I. Dékány: Influence of pH and aurate/amino acid ratios on the tuneable optical features of gold nanoparticles and nanoclusters, Colloids and Surfaces A, in press, doi: 10.1016/j.colsurfa.2017.02.047, 2017
D. Ungor, E. Csapó, B. Kismárton, Á. Juhász, I. Dékány: Nucleotide-directed syntheses of gold nanohybrid systems with structure-dependent optical features: Selective fluorescence sensing of Fe3+ ions, Colloids and Surfaces B, 155, 135-141, 2017
L. Mérai, Á. Deák, D. Sebők, E. Csapó, T. S. Kolumbán, B. Hopp, I. Dékány, L. Janovák: Photoreactive composite coating with composition dependent wetting properties, Express Polymer Letters, 12 (12) 1061-1071, 2018
N. Varga, V. Hornok, L. Janovák, I. Dékány, E. Csapó: The effect of synthesis conditions and tunable hydrophilicity on the drug encapsulation capability of PLA and PLGA nanoparticles, Coll. Surf. B 176, 212-218., 2019





 

Projekt eseményei

 
2017-04-20 15:51:45
Vezető kutató váltás
Régi vezető kutató: Dékány Imre
Új vezető kutató: Csapó Edit

A vezető kutató váltás indoka: Közalkalmazotti munkaviszony megszűnése nyugdíjazás miatt
2016-11-22 13:08:44
Résztvevők változása
2016-05-02 10:18:28
Résztvevők változása




vissza »