Az uráli nyelvek mondattanának változása aszimmetrikus kontaktushelyzetben  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
118079
típus ERC_HU_15
Vezető kutató É. Kiss Katalin
magyar cím Az uráli nyelvek mondattanának változása aszimmetrikus kontaktushelyzetben
Angol cím Languages under the Influence. Uralic syntax changing in an asymmetrical contact situation
magyar kulcsszavak mondattan, uráli nyelvek, nyelvi változás, kontaktushatás
angol kulcsszavak syntax, Uralic languages, linguistic change, contact effect
megadott besorolás
Nyelvtudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Szintaxis
zsűri Európai Kutatási Tanács (ERC)
Kutatóhely HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont
résztvevők Asztalos Erika
Bárány András
Dékány Éva
Gugán Katalin Orsolya
Mus Nikolett
Ruttkay Miklián Eszter
Simon Eszter
Tamm Anne
Tánczos Orsolya
projekt kezdete 2016-02-01
projekt vége 2017-07-31
aktuális összeg (MFt) 44.999
FTE (kutatóév egyenérték) 6.63
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A projektum az SOV alapszórendű uráli nyelvekben jelenleg zajló, az SVO alapszórendű orosz hatására végbemenő gyors és mélyreható szintaktikai változásokat vizsgálja.
Az emberi nyelvek történetében sok példát lehet találni az SOV-ből SVO-ra történő változásra, de e változások a távoli múltban mentek végbe, így a nyelvészek csak hipotéziseket tudnak megfogalmazni arról, hogy mi indította el őket, és hogyan is zajlottak le. Az oroszországi uráli nyelvek esetében ezek a változások rendkívül gyorsan, a szemünk előtt történnek, így lehetőséget adnak rá, hogy egy tucatnyi nyelvből vett bizonyíték alapján tanulmányozzuk, milyen átmeneti állapotokon keresztül alakul át egy fejvégű nyelvtan fejkezdetűvé, vagy még általánosabban, hogyan is hat egy aszimmetrikus kontaktushelyzet a vizsgált nyelvek rendszerére. Vizsgáljuk, hogy vannak-e a nyelvi változásoknak általános törvényszerűségei; megjósolható-e, hogy a nyelvtannak mely részei fogékonyak a kontaktushatásra, és melyek nem. Megvizsgáljuk továbbá, hogy a kontaktushatás kiváltotta változások magukkal hoznak-e a kontaktustól független, másodlagos változásokat is, valamint hogy vajon okoz-e változásokat a domináns nyelv mondattanában a kontaktushatás alatt álló nyelv.
A jelenleg még beszélt 15 oroszországi uráli nyelv közül az udmurt, a hanti és a nyenyec nyelveket kívánjuk alaposabban tanulmányozni. A projektum során adatokat gyűjtünk anyanyelvi adatközlőktől Budapesten, valamint Oroszországban, és a gyűjtött korpuszból adatbázist hozunk létre. Kapcsolatrendszert építünk ki más országok uráli mondattannal foglalkozó nyelvészeivel, és műhelykonferenciákat szervezünk a részvételükkel.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Megvizsgáljuk, mennyit őriznek az oroszországi uráli nyelvek a néhány évtizede még általános SOV mondatszerkezetből, melyben az alany topik szerepet tölt be, a tárgy pedig vagy topik, vagy fókusz, és és diskurzusszerepét az igével való egyeztetés megléte vagy hiánya kódolja. Megvizsgáljuk, hogyan változik az információszerkezeti funkciók eloszlása az egyre terjedő SVO, OVS szórendű mondatszerkezetekben. Vizsgáljuk, hogyan, milyen lépésekben változik az SOV nyelvekre jellemző igeneves alárendelés véges alárendeléssé; hogyan, milyen forrásból épül ki a kötőszók rendszerek. Tanulmányozzuk például a prenominális igeneves, vonatkozó névmás nélküli jelzői mellékmondatok posztnominális, véges, vonatkozó névmással bevezetett jelzői mellékmondattá való átalakulását. Vizsgáljuk, hogyan alakul ki az SVO nyelvek mondatszerkezetére jellemző mondatkezdő CP-réteg: hogyan alakulnak pl. át a kérdő mondatok mondateleji kérdő operátort tartalmazó szerkezetekké. Vizsgáljuk, hogyan kerül át a tagadószó a mondatvégi ige elől a mondat bal perifériájára. Tanulmányozzuk, hogyan diverzifikálódnak a határozatlan névmások kérdő, tagadó, free choice és határozatlan névmásokká.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A folyamatos lassú változás az emberi nyelvek nehezen tanulmányozható, kevéssé értett sajátsága. Nem világos, miért szükségszerű az állandó változás, mi határozza meg a változások irányát, mi szab korlátot nekik stb. A mai oroszországi uráli nyelvek esetében e problémák mintegy laboratóriumban vizsgálhatók: a beszélők lényegében mind orosz-domináns kétnyelvűek, és a minden téren (az iskolai oktatásban, a tömegkommunikációban, a közéletben stb.) uralkodó orosz hatására uráli anyanyelvük rendkívül gyors mélyreható változásokon megy át. E változások 15 uráli nyelven vizsgálhatók, így megállapíthatók általános sajátságaik.
Minden oroszországi uráli nyelvet a gyors kihalás fenyeget. Ha az előtt tűnnek el, mielőtt grammatikájukat alaposan leírnánk, egzotikus sajátságaik (pl. a birtokos személyragokkal való determinálás, tucatnyinál is több különféle evidenciális mód stb.) örökre elvesznek a nyelvelméleti kutatások számára.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az emberi nyelvek lassan, de folyamatosan változnak. Évszázadokon, gyakran évezredeken átívelő folyamatok eredményeképpen alapszerkezetük, mondattani alaptípusuk is megváltozhat. E változásoknak általában csak a végeredményét látjuk – például az egy alapnyelvből szétfejlődött rokon nyelvek különbözőségében, és csak hipotéziseket tudunk megfogalmazni arra nézve, hogy mi indította el a változásokat, és azok hogyan, milyen lépésekben mentek végbe. A mai oroszországi uráli nyelvek esetében más a helyzet: az orosz hatására rendkívüli gyorsasággal alakul át a mondattani rendszerük; a szemünk előtt váltanak típust. Változásaik tanulmányozásával a korábbiaknál sokkal megbízhatóbb képet kaphatunk arról, hogy miért és hogyan változik a nyelv; mik a változások egyetemes törvényszerűségei.
Kutatásaink másik célja, hogy a kihalás szélén álló rokonnyelveknek a sajátos, eredeti (az orosz hatástól még mentes) mondattani tulajdonságait is leírjuk és hozzáférhetővé tegyük a nyelvelmélet kutatói számára.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The project aims to investigate the fast and profound syntactic changes taking place in the Subject-Object-Verb (SOV)-type Uralic languages of Russia under the heavy influence of SVO-type Russian. We have evidence of many SOV-to-SVO changes in the history of human languages. However, as these changes took place over several hundred years, often in the distant past, linguists can only speculate about what induced them, and how they proceeded. In the Uralic languages of Russia, these changes are happening in an accelerated fashion in front of our eyes, hence we have the unique possibility of understanding on the basis of direct evidence from a dozen languages how, through what intermediate stages a head-final grammar is rebuilt as a head-initial one, and more generally, how an asymmetrical contact situation (which must have been very common in the evolution of human languages) affects the grammars of the languages involved. We aim to investigate whether there are general constraints on change; why certain parts of grammar are susceptible to contact induced change, and why others are resistent to it; and whether contact-induced basic changes trigger contact-independent secondary changes. A further topic of investigations is whether the dominated language affects the syntax of the dominant language.
sia, we want to study Udmurt, Khanty, and Nenets most intensively. We plan to do extensive fieldwork, to invite informants, to set up a database, to establish a network of linguists studying Uralic syntax, and to organize regular small workshops focussing on specific research questions.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The basic theoretical question underlying our research is the much debated issue whether syntactic changes have universal properties and universal constraints (see Thomason & Kaufman 1988, Thomason 2001, Aikhenvald 2006, Muysken 2012). A further crucial research question is which parts of grammar do not change, and why. For example, Russian nouns and pronouns have gender, but no Uralic language shows any sign of developing gender distinctions. The resistance of Uralic languages to gender distinctions seems to support the often cited hypothesis that typological closeness is a condition of syntactic borrowing – however, the basic shift from SOV to SVO itself contradicts a simplistic version of this assumption. Our preliminary data suggest the tentative generalization that syntactic borrowing can take place if the recipient language has a category or construction formally or functionally related to the category or construction to be borrowed. Individual features that do not correspond to syntactic categories cannot be borrowed. The influence of the contact language may be manifested in the structural reanalysis of the given construction, its functional and/or formal extension or reduction, a change in its frequency, etc.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

A change from SOV to SVO has been pointed out in the history of many languages, among them several members of the Indo-European family. However, none of these changes are documented sufficiently for us to understand how such a change is initiated, and how, through what intermediate stages, if any, it proceeds. The present-day Uralic languages of Russia enable us to formulate answers to these questions on the basis of empirical evidence. What is more, we can obtain parallel answers from more than a dozen languages, which increases the chance of identifying general, non-accidental phenomena. Preliminary studies of three Uralic languages (Udmurt, Khanty, and Nenets), and sporadic reports on others show similar syntactic processes taking place in all of them, whether they are spoken in the European part of Russia (e.g. Komi and Mari), in West Siberia (Khanty and Mansi), or in North Siberia (the Samoyedic languages), and whether they are spoken by several hundred thousand persons (e.g. Udmurt and Mordvin), or by only a few dozen people (e.g. Enets and Nganasan).
Whereas our primary research questions pertain to the theory of linguistic change, the envisioned project also promises rich descriptive results. We plan to collect, digitize, and analyze large amounts of empirical data. This aspect of our project is all the more important because all the Uralic languages of Russia are endangered, and most of them (especially those spoken in Siberia) are on the verge of extinction. The majority of these languages have no descriptive syntaxes, even though they abound in syntactic phenomena which are either not known or are ill understood by theoretical syntacticians.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The restructuring of grammar in situations of intensive language contact is a fairly common phenomenon, and it raises various interesting theoretical questions concerning the changing of human languages. However, as such processes take place over several hundred years, linguists cannot witness them directly, and can only speculate about what induces them and how they proceed. The Uralic languages of Russia present unique evidence in this respect. Under the heavy influence of Russian, their head-final syntax, generating Subject-Object-Verb (SOV) sentences, is being restructured into a head-initial, SVO-type system, and this is happening in an accelerated pace in front of our eyes. Thereby we have the possibility of understanding on the basis of direct evidence how a head-final grammar is rebuilt as a head-initial one, and more generally, how an asymmetrical contact situation affects the grammars of the languages involved.
Whereas our primary research questions pertain to the theory of linguistic change, the envisioned project also promises rich descriptive results. We plan to collect, digitize, and analyze large amounts of empirical data. This aspect of our project is all the more important because all the Uralic languages of Russia are endangered, and most of them (especially those spoken in Siberia) are on the verge of extinction. The majority of these languages have no descriptive syntaxes, even though they abound in syntactic phenomena which are either not known or are ill understood by theoretical syntacticians.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Feladatul tűztük ki (1) az oroszországi uráli nyelvekben, így az udmurtban, a hantiban és a nyenyecben orosz hatásra bekövetkező gyors szintaktikai változások tanulmányozását, (2) e nyelvek szintaktikai sajátosságainak elemzését; (3) a változásokkal kapcsolatos elméleti tanulságok megfogalmazását, (4) korai és jelenkori szövegekből álló udmurt, hanti és nyenyec adatbázis létrehozását. Kimutattuk, hogy a vizsgált nyelvekben előrehaladt az SOV-SVO szórendi változás. A különböző ideje orosz hatásnak kitett három nyelv adataiból a változás menetét is rekonstruáltuk. Vizsgáltuk azt a folyamatot, melynek során az SOV nyelvekre jellemző nem-véges alárendelést háttérbe szorítja a véges alárendelés; megjelenik a kötőszóval bevezetett tárgyi mellékmondat és a vonatkozó névmással bevezetett jelzői mellékmondat, és a mellékmondatok az őket kormányzó fej mögé kerülnek. Vizsgáltuk az uráli nyelveknek eddig nem elemzett sajátságait – például a differenciált tárgyjelölés, tárgy-ige egyeztetés és az inverz egyeztetést tiltó feltétel összefüggéseit. Kimutattuk a mondatrészi szerepek és a diskurzus-szerepek alapnyelvi összefonódását és az SVO szórenddel együtt megjelenő felbomlását. Több uráli nyelvben, köztük a magyarban elemeztük a birtokos személyragok nem birtokosi, determináló, illetve partitivusi használatát. Uráli anyagon ellenőríztünk, illetve magyaráztunk több elméleti hipotézist, például a Final-over-Final feltételt. Hanti, nyenyec és udmurt annotált adatbázist hoztunk létre.
kutatási eredmények (angolul)
We intended to study (1) the rapid syntactic changes taking place in the Uralic languages of Russia, primarily in Khanty, Nenets and Udmurt, under the influence of Russian, and (2) the specific syntactic properties of these languages. We aimed to draw the theoretical implications of our empirical investigations. Another aim was to set up an annotated database of old and contemporary Khanty, Nenets and Udmurt texts. We studied the progress of the SOV-to-SVO change in all three languages. We also examined corollary changes, e.g., the appearance and spreading of finite subordination. We showed the intermediate stages of the process in the course of which complement clauses and relative clauses switch sides across their respective heads, and develop a complementizer/ relative operator. We studied Uralic syntactic properties unknown or ill understood by theoretical linguistics, among them differential object marking and differential object-verb agreement constrained by an Inverse Topicality Constraint. We studied the fusion of grammatical and discourse functions in the conservative Uralic languages, and their separation in the course of the SOV-to-SVO change. We analyzed the grammaticalization path of possessive agreement morphemes assuming determiner-like functions in several Uralic languages. We tested on Uralic material various theoretical hypotheses, among them the Final-over-Final Condition, which our diachronic data not only confirmed but could also explain.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=118079
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Dékány Éva, Tánczos Orsolya: The structure of the Udmurt past participle, 2nd Budapest Linguistics Conference, Budapest, 1–3 June, 2017
Asztalos Erika: A fejvégű grammatikától a fejkezdetű felé: generációs különbségek a mai udmurt beszélőközösségben a szórendhasználat és -megítélés terén, É. Kiss Katalin – Hegedűs Attila – Pintér Lilla (szerk.) Nyelvelmélet és kontaktológia 3. Szent István Társulat. Budapest–Piliscsaba. 126–156., 2016
Tommi A. Pirinen, Eszter Simon, Francis M. Tyers, Veronika Vincze: Report on the Second International Workshop on Computational Linguistics for Uralic Languages, FULL Finno-Ugric Languages and Linguistics 5(1), 2016
É. Kiss Katalin: The Person–Case Constraint and the Inverse Agreement Constraint are manifestations of the same Inverse Topicality Constraint, to appear in The Linguistic Review 33/4., 2017
É. Kiss Katalin: Isa, Magyar Nyelvőr 140(3), 303-307., 2016
Mus Nikolett: Orosz–tundrai nyenyec nyelvi kontaktus: A tundrai nyenyec lokatív szerkezetekről, In É. Kiss Katalin – Hegedűs Attila – Pintér Lilla (szerk.) Nyelvelmélet és kontaktológia 3. Szent István Társulat. Budapest–Piliscsaba. 111–125., 2016
Asztalos Erika – Gugán Katalin – Mus Nikolett: Uráli VX szórend: nyenyec, hanti és udmurt mondatszerkezeti változatok, É. Kiss Katalin - Hegedűs Attila - Pintér Lilla (szerk.) Nyelvelmélet és diakrónia 3. Szent István Társulat, Budapest-Piliscsaba., 2017
É. Kiss Katalin: Possessive agreement turned into a derivational suffix, to appear in H. Bartos, M. den Dikken and T. Váradi (szerk): Boundaries Crossed: Studies at the crossroads of morphosyntax, phonology, pragmati, 2017
É. Kiss Katalin: Az -ik kiemelőjel eredetéről, In: É. Kiss Katalin - Hegedűs Attila - Pintér Lilla (szerk.) Nyelvelmélet és diakrónia 3. Szent István Társulat, Budapest-Piliscsaba., 2017
Asztalos Erika: Szórendi típusváltás az udmurt nyelvben, http://www.nytud.hu/oszt/elmnyelv/urali/publ.html, 2017
Asztalos Erika: Trilingual contact situation: two SOV minority languages supporting each other under the dominance of SOV Russian, 4th "Language Contact in Times of Globalization" (LCTG4), 16--18 March, 2017, University of Greifswald, 2017
Simon Eszter, Mus Nikolett: Languages under the influence: Building a database of Uralic languages, Third International Workshop on Computational Linguistics for Uralic Languages, St. Petersburg. Proceedings, pp. 31-46., 2017
Mus Nikolett: Non-canonical” word order in Tundra Nenets. An explanation of the initial OS order, Language Documentation and Linguistic Theory 5. Workshop: Information structure and d, 2016
É. Kiss, Katalin: Specificity marking by possessive agreement, Uralic Syntax Days Budapest May 19-21, 2016
Asztalos Erika: Contact-induced variation in the information structure of the Udmurt sentence, Uralic Syntax Days Budapest May 19-21, 2016
Tánczos Orsolya: Realizations of Voice in Udmurt: the case of the suffix ­s’k-, Uralic Syntax Days Budapest May 19-21, 2016
Asztalos Erika, É. Kiss Katalin: Discourse-Motivated Word Order Variation in Udmurt., Olomouc Linguistics Colloquium, June 9--11 2016, Palacky University Olomouc, 2016
Bárány András: Global Case Splits and Cyclic Agree: Arguments for dissociating Case and Agree, Olomouc Linguistics Colloquium, June 9--11 2016, Palacky University Olomouc, 2016
Bárány András: The Interaction(s) of Case and Agreement: Global case splits and case opacity., Budapest-Lund-Potsdam workshop, Research Institute for Linguistics, Budapest, 2016
Bárány András: The Interaction(s) of Case and Agreement, CamCoS 5 prequel, University of Cambridge, 2016
Bende-Farkas Ágnes: Indeterminates and Universal Quantification., Uralic Syntax Days, Budapest, May 19-21, 2016
Asztalos Erika: A fejvégű grammatikától a fejkezdetű felé: generációs különbségek a mai udmurt beszélőközösségben a szórendhasználat és -megítélés terén, In É. Kiss Katalin – Hegedűs Attila – Pintér Lilla (szerk.) Nyelvelmélet és kontaktológia 3. Szent István Társulat. Budapest–Piliscsaba. 126–156., 2016
É. Kiss Katalin: The Person–Case Constraint and the Inverse Agreement Constraint are manifestations of the same Inverse Topicality Constraint, The Linguistic Review 33/4., 365–396, 2017
Mus Nikolett: Orosz–tundrai nyenyec nyelvi kontaktus: A tundrai nyenyec lokatív szerkezetekről, In É. Kiss Katalin – Hegedűs Attila – Pintér Lilla (szerk.) Nyelvelmélet és kontaktológia 3. Szent István Társulat. Budapest–Piliscsaba. 111–125., 2016
Asztalos Erika – Gugán Katalin – Mus Nikolett: Uráli VX szórend: nyenyec, hanti és udmurt mondatszerkezeti változatok, In É. Kiss Katalin - Hegedűs Attila - Pintér Lilla (szerk.) Nyelvelmélet és diakrónia 3. Szent István Társulat, Budapest-Piliscsaba., 2017
É. Kiss Katalin: (megjelenés alatt) Possessive agreement turned into a derivational suffix, In H. Bartos, M. den Dikken and T. Váradi (szerk): Boundaries Crossed: Studies at the crossroads of morphosyntax, phonology, pragmati, 2017
É. Kiss Katalin: Az -ik kiemelőjel eredetéről, In: É. Kiss Katalin - Hegedűs Attila - Pintér Lilla (szerk.) Nyelvelmélet és diakrónia 3. Szent István Társulat, Budapest-Piliscsaba., 2017
Asztalos Erika: (kézirat) Szórendi típusváltás az udmurt nyelvben, http://www.nytud.hu/oszt/elmnyelv/urali/publ.html, 2017
Asztalos Erika: Trilingual contact situation: two SOV minority languages supporting each other under the dominance of SOV Russian, 4th "Language Contact in Times of Globalization" (LCTG4), 16--18 March, 2017, University of Greifswald, 2017
Simon Eszter, Mus Nikolett: Languages under the influence: Building a database of Uralic languages, Third International Workshop on Computational Linguistics for Uralic Languages, St. Petersburg. Proceedings, pp. 31-46., 2017
Mus Nikolett: "Non-canonical” word order in Tundra Nenets. An explanation of the initial OS order, Language Documentation and Linguistic Theory 5. Workshop: Information structure and discourse in the minority languages of the Russian Federation, 2016
Bende-Farkas Ágnes: Indeterminates and Universal Quantification, Uralic Syntax Days, Budapest, May 19-21, 2016
Hegedűs Veronika, Dékány Éva: Two positions for verbal particles: evidence from derived particle verbs, Lipták, Anikó & van der Hulst, Harry (eds.), Approaches to Hungarian 15, 66–97. Amsterdam/Philadelphia: John Benjamins, 2017
Tommi A. Pirinen, Simon Eszter, Francis M. Tyers, Vincze Veronika (szerk.): Proceedings of the Second International Workshop on Computational Linguistics for Uralic Languages, Szeged: Szegedi Tudományegyetem, 2016
Simon Eszter: Négy hatás alatt álló nyelv – Korpuszépítés kis uráli nyelvekre, Vincze, Veronika (ed.) XIII. Magyar Számítógépes Nyelvészeti Konferencia (MSZNY2017), 263–274. Szeged: Szegedi Tudományegyetem Informatikai Tanszékcsoport, 2017
Anne Tamm: (Non)-Finiteness -- Introduction, The Linguistic Review 33 (3), 311-319., 2016
Anne Tamm, Piibi-Kai Kivik: A grammar for a learner of Estonian: typology and Second Language Acquisition, Eesti ja soome-ugri keeleteaduse ajakiri. Journal of Estonian and Finno-Ugric Linguistics 8 (1), 263–281, 2016
Tánczos Orsolya: (beküldve) The antipassive -śk- in Udmurt, Acta Linguistica Academica, 2017
Anne Tamm, Reili Argus, Kadri Suurmäe: (megjelenés alatt) Uralic perspectives on experimental evidence for evidentials: Early interpretation of the Estonian evidential morpheme, In Foolen, Ad & de Hoop, Helen & Mulder, Gijs (eds), Empirical approaches to evidentiality [Human Cognitive Processing: Cognitive Foundations of Language Structure and Us, 2017
Anne Tamm, Anne Vainikka (szerk.): (megjelenés alatt) Uralic Syntax, Cambridge: Cambridge University Press, 2018
Heete Sahkai, Anne Tamm: (megjelenés alatt) The Syntax Questionnaire, In Tamm, Anne & Vainikka, Anne (eds.), Uralic Syntax. Cambridge: Cambridge University Press, 2018
Svetlana Edigarova, Yulia Speshilova, Tánczos Orsolya: (megjelenés alatt) The Syntax of Udmurt, In Tamm, Anne & Vainikka, Anne (eds.), Uralic Syntax. Cambridge: Cambridge University Press, 2018
Asztalos Erika: (megjelenés alatt) Information structure in Udmurt, In Tamm, Anne & Vainikka, Anne (eds.), Uralic Syntax. Cambridge: Cambridge University Press, 2018
Bárány András: Differential object marking in Uralic, In Tamm, Anne & Vainikka, Anne (eds.), Uralic Syntax. Cambridge: Cambridge University Press, 2018
Dékány Éva: (megjelenés alatt) The Syntax of Hungarian, In Tamm, Anne & Vainikka, Anne (eds.), Uralic Syntax. Cambridge: Cambridge University Press, 2018
Gugán Katalin, Sipos Mária: (megjelenés előtt) Ige mögötti mondatrészek régi hanti szövegekben, In Forgács Tamás – Németh Miklós – Sinkovics Balázs: A nyelvtörténeti kutatások újabb eredményei IX. Szeged: SZTE Magyar Nyelvészeti Tanszék, 2017
Csepregi Márta, Gugán Katalin: (megjelenés alatt) The Syntax of Khanty, Uralic Syntax, Cambridge: Cambridge University Press, 2018
Dékány Éva: (megjelenés előtt) The position of casemarkers relative to possessive agreement: variation within Hungarian, Natural Language and Linguistic Theory, 2017
Dékány Éva, Csirmaz Anikó: (megjelenés előtt) Numerals and quantifiers, In Alberti, Gábor & Laczkó, Tibor (eds.), Syntax of Hungarian: nouns and noun phrases 2, 1044–1150. Amsterdam: Amsterdam University Press, 2017
Asztalos Erika: (megjelenés alatt) Focus positions in Udmurt, FULL Finno-Ugric Languages and Linguistics, 2017
Csepregi Márta, Gugán Katalin: Subordination in Surgut Khanty, Uralic Syntax Days, Budapest, 19–21 May, 2016
Asztalos Erika: From head-final towards head-initial grammar: generational differences concerning word order production and judgement in the Udmurt speech community, Book of Abstracts. Societas Linguistica Europaea – 49th Annual Meeting, University of Naples Federico II, 31 August – 3 September, 2016
Bárány András: Case and agreement alignment in Uralic ditransitives, Book of Abstracts. Societas Linguistica Europaea – 49th Annual Meeting, University of Naples Federico II, 31 August – 3 September, 2016
Dékány Éva, Tánczos Orsolya: The development of split CP in Udmurt embedded clauses, Book of Abstracts. Societas Linguistica Europaea – 49th Annual Meeting, University of Naples Federico II, 31 August – 3 September, 2016
É. Kiss Katalin, Asztalos Erika: Discourse-motivated word order variation in Udmurt under Russian influence., Book of Abstracts. Societas Linguistica Europaea – 49th Annual Meeting, University of Naples Federico II, 31 August – 3 September, 2016
Gugán Katalin, Piibi-Kai Kivik, Anne Tamm: Changes affecting case, aspect, and negation in Uralic, Book of Abstracts. Societas Linguistica Europaea – 49th Annual Meeting, University of Naples Federico II, Naples, 31 August – 3 September, 2016
Tánczos Orsolya: Toward a unified account of the suffix -ez/jez in Udmurt, Book of abstracts. Societas Linguistica Europaea – 49th Annual Meeting, University of Naples Federico II, Naples, 31 August – 3 September, 2016
Hegedűs Veronika, Mus Nikolett, Surányi Balázs: Predicational copular clauses and locational constructions in Tundra Nenets, 6th International conference on Samoyedology, Moscow, 8–10 September, 2016
Asztalos Erika, Tánczos Orsolya: Aboutness Topic in Udmurt, Language Documentation and Linguistic Theory 5. Workshop: Information structure and discourse in the minority languages of the Russian Federation, 2016
Bárány András: On the syntax of differential object agreement in ObUgric, Language Documentation and Linguistic Theory 5. Workshop: Information structure and discourse in the minority languages of the Russian Federation, 2016
É. Kiss Katalin, Tánczos Orsolya: Possessive Agreement grammaticalizing into topic marker, Language Documentation and Linguistic Theory 5. Workshop: Information structure and discourse in the minority languages of the Russian Federation, 2016
Simon Eszter: Hatás alatt álló nyelvek – Az URaLUID adatbázis bemutatása, 29. Finnugor Szeminárium, Szeged, 13–14 January, 2017
Tánczos Orsolya: The morpho-syntax of Voice in Udmurt: the case of the suffix -s’k-, Cambridge workshop on Voice, Cambridge, 22–24 May, 2017
Asztalos Erika: From SXV to SVX in Udmurt: a Russian-induced ongoing change, OV to VO, VO to OV: Word order change from an areal perspective. 23 - 24 June 2017 Bielefeld University, 2017
Asztalos Erika, Gugán Katalin, Mus Nikolett: A path from OV to VO: glimpses from Uralic, OV to VO, VO to OV: Word order change from an areal perspective. 23 - 24 June 2017 Bielefeld University, 2017





 

Projekt eseményei

 
2016-03-02 11:34:51
Résztvevők változása




vissza »