Konzorcium, fő p.: Kapcsolatok a komplementrendszer három aktiválódási útvonala között: A szerin proteázok egyedi funkciói  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
119374
típus K
Vezető kutató Gál Péter
magyar cím Konzorcium, fő p.: Kapcsolatok a komplementrendszer három aktiválódási útvonala között: A szerin proteázok egyedi funkciói
Angol cím Consortional main: Crosstalk between the three complement activation pathways: The individual roles of the serine proteases
magyar kulcsszavak természetes immunitás, komplementrendszer, szerin proteáz
angol kulcsszavak natural immunity, complement system, serine protease
megadott besorolás
Immunológia (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)80 %
Ortelius tudományág: Immunológia
Általános biokémia és anyagcsere (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)20 %
Ortelius tudományág: Enzimológia
zsűri Immun-, Tumor- és Mikrobiológia
Kutatóhely Molekuláris Élettudományi Intézet (HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont)
résztvevők Beinrohr László
Dani Ráhel
Dobó József
Kocsis Andrea
Paréj Katalin
Végh Barbara Márta
Závodszky Péter
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2021-09-30
aktuális összeg (MFt) 24.916
FTE (kutatóév egyenérték) 8.86
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A komplementrendszer (KR) a természetes immunválasz kulcsfontosságú eleme. A KR az immunrendszer részeként képes felismerni, megjelölni és megsemmisíteni a veszélyes struktúrákat: a behatoló patogéneket és a megváltozott saját sejteket. A KR egy proteolitikus kaszkádrendszer, ami három útvonalon – a klasszikus, a lektin és az alternatív úton – keresztül aktiválódhat. Jóllehet a három aktiválódási utat egymástól függetlennek szokták tekinteni, számos kölcsönhatás van közöttük. Valójában a KR szerin proetázai egymás szubsztrátjai és aktivátoraiként funkcionális hálózatot alkotnak vérünkben. Ha meg akarjuk érteni a komplement aktiváció valódi mechanizmusát, a hálózat egyes szerin proteáz elemeinek a szerepét kell vizsgálnunk erre alkalmas módszerrel. Nemrégiben specifikus inhibitorokat fejlesztettünk a lektin út három szerin proteáza (MASP-1, -2, -3) ellen. Ezeknek az inhibitoroknak a használatával tisztáztuk a lektin út aktiválódásának pontos mechanizmusát, és igazoltunk egy alapvető kapcsolatot a lektin út és az alternatív út között. Jelenlegi pályázatunkban a fenti megközelítést szeretnénk alkalmazni a klasszikus és az alternatív út proteázaira, valamint a szabályzásban szerepet játszó proteázra is. Irányított evolúción alapuló módszerrel specifikus inhibitort készítünk a C1r és C1s (klasszikus út), a D-faktor (alternatív út) és az I-faktor (reguláció) ellen. Ezeknek az inhibitoroknak az alkalmazásával különböző enzimológiai és funkcionális kísérleteket, szerkezeti méréseket végzünk, azért, hogy meghatározzuk az egyes proteázok szerepét a komplement kaszkádban és a természetes immunválaszban.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A komplementrendszer (KR) egy több mint 30 fehérjéből álló bonyolult hálózat, amely az aktivációs felszíntől függően három különböző útvonalon keresztül aktiválódhat. A klasszikus (KÚ) , a lektin (LÚ) és az alternatív út (AÚ) aktiválódása a C3 komponens hasításához vezet, ami beindítja a közös terminális útvonalat. A három aktiválódási utat általában egymástól független, lineáris kaszkádként szokták kezelni. Valójában a KR, hasonlóan a többi vérben található kaszkádrendszerhez, egy csomóponti hálózatnak tekinthető, amely sokféleképpen kapcsolódik más proteolitikus hálózatokhoz. Ha meg akarjuk érteni a KR működési mechanizmusát, akkor külön-külön meg kell vizsgálnunk az egyes szerin proteázok szerepét és fel kell térképeznünk a kölcsönhatásaikat a hálózat más elemeivel. Kutatási koncepciónk lényege az, hogy szelektíven gátoljuk az egyes proteázokat in vitro evolvált specifikus inhibitorok segítségével. Ez a megközelítés egyedülálló a KR kutatásában. A korábbiakban ezt a megközelítést rendkívül sikeresen alkalmaztuk a lektin út esetében. Tisztáztuk az aktiválás valódi mechanizmusát és felfedeztünk egy fontos kapcsolatot a LÚ és az AÚ között. Ebben a pályázatban specifikus inhibitorokat fogunk fejleszteni a C1r és a C1s (KÚ), a D-faktor (AÚ) és az I-faktor (reguláció) ellen. A project végére teljes készletünk lesz a KR beindításában és szabályozásában résztvevő enzimeket specifikusan gátló inhibitorokból. In vitro kísérletek segítségével részletesen feltárjuk a KR aktiválódásának és szabályozásának mechanizmusát. Inhibitoraink ugyancsak megteremtik a lehetőségét annak, hogy az egyes komplement aktiválódási utak szerepét vizsgáljuk különböző betegségek állatmodelljeiben.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A komplementrendszer (KR) a természetes immunitás részeként kulcsfontosságú szerepet tölt be a fertőzések elleni védekezésben és összekapcsolja a veleszületett és a szerzett immunválaszt. Megsemmisíti és eltávolítja a fertőző mikrobákat, a sejttörmeléket, és gyulladást kelt azáltal, hogy vészjelzések küld az immunsejteknek. A KR normális működése elengedhetetlen a homeosztázis fenntartása szempontjából; azonban a KR egy kétélű kard: könnyen megtámadhatja a saját egészséges sejteket is, ha szabályzása sérül. Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a KR kontroll nélküli aktivációja különböző betegségek kialakulásához, fenntartásához és súlyosbodásához járul hozzá. A KR-rel kapcsolatos betegségek listája hosszú és egyre csak bővül, magában foglalva olyan népbetegségeket, amelyek egyre komolyabb problémát jelentenek a fejlett ipari társadalmakban: például szívinfarktus, szélütés, időskori makuladegeneráció, Alzheimer-kór. Nem véletlen, hogy a KR-be való terápiás beavatkozásban rejlő ígéretes lehetőségeket egyre több kutató, orvos és gyógyszergyár ismeri fel. Ahhoz, hogy hatékony gyógyszereket tudjunk fejleszteni a betegséget okozó komplement aktiválás ellen, meg kell ismernünk minden egyes komponens pontos szerepét a KR aktivációjában és regulációjában. Ennek a célnak az elérése érdekében specifikus, szubsztrát-szerű inhibitorokat fogunk fejleszteni a KR klasszikus és alternatív útjának beindításában, valamint a KR szabályzásában résztvevő proteázok ellen. Ezek az inhibitorok egyrészről értékes kutatási eszközök lesznek a szerin prozeázoknak a komplement hálózatban betöltött szerepének vizsgálatára, valamint a különböző kaszkádrendszerek közötti kölcsönhatások feltárására. Másrészt ezek az inhibitorok gyógyszerfejlesztési programok kiindulási molekuláiként szolgálhatnak. A KR kutatása világszerte új lendületet vett napjainkban. Számos kutatócsoport és gyógyszergyár kapcsolódott be (elsősorban gyógyszerfejlesztési céllal) a KR kutatásába. Konzorciumunk nagy nemzetközi elismerést vívott ki az elmúlt évek során a KR kutatásában, és minden reményünk megvan arra, hogy megőrizzük előnyös pozíciónkat, ha kutatásainkat tudjuk finanszírozni.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A komplementrendszer egy fehérjemolekulákból álló hálózat a vérünkben, amely az immunrendszer részeként fontos feladatokat lát el a fertőzések elleni védelemben és a veszélyesen megváltozott saját struktúrák (pl. rákos sejtek, sejttörmelék) eltávolításában. A rendszer több mint harminc fehérjemolekulából áll, amelyek közül kiemelten fontosak a fehérjebontó enzimek (proteázok). Ezek az enzimek veszély esetén egymást lavinaszerű folyamatban aktiválják, hatékony választ alakítva ki ezzel a fertőző mikrobák és veszélyes saját struktúrák ellen. A komplementrendszer három különböző útvonalon: a klasszikus, a lektin és az alternatív úton keresztül aktiválódhat. Az eddigi kutatások során ezeket az útvonalakat különállóként kezelték, jóllehet a proteázok összefüggő hálózatot alkotnak a vérben. Kutatási tervünk lényege az, hogy olyan gátlószereket fejlesztünk ki irányított fehérjeevolúcióval, amelyek csak egy meghatározott proteázt gátolnak a hálózaton belül. Egy adott komponens gátlásán keresztül feltérképezhetjük, hogy a proteáz milyen szerepet tölt be az aktiválódás mechanizmusában, a hálózat milyen más elemeire van hatással. Az előző OTKA projektünkben sikeresen alkalmaztuk ezt a megközelítést a lektin út esetében. Tisztáztuk a lektin út aktiválódásának mechanizmusát, az egyes proteázok szerepét, és kimutattunk egy fontos kapcsolatot a lektin út és az alternatív út között. A jelenlegi kutatási tervünkben a másik két aktiválódási útvonal, a klasszikus és az alternatív út enzimei ellen fejlesztünk inhibitorokat. Ezek az inhibitorok egyrészt fontos alapkutatási eszközök lesznek, másrészt súlyos betegségek kezelését célzó gyógyszerek fejlesztésének első kiindulópontját jelentik.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The complement system (CS) is a key component of innate immunity. Although the CS is a component of the immune system, it has similarly broad spectrum of functions: recognizes, labels and eliminates dangerous structures such as invading pathogens and altered host cells. The CS is a proteolytic cascade that can be initiated through three activation routes: the classical, the lectin and the alternative pathway. Although the three activation pathways are generally considered as independent, they are interconnected in many ways. In fact the serine proteases of the CS are substrates and activators of one another forming a functional network in the blood. If we aim to understand the true mechanism of action of the CS, we need to study the roles of the individual serine protease members of this network. We have recently developed specific inhibitors against all three lectin pathway proteases: MASP-1, -2 and -3. Using these inhibitors we clarified the exact mechanism of lectin pathway activation and we proved a fundamental link between the lectin and the alternative pathway. In the present project we are going to extend this approach to the serine proteases of the classical and the alternative pathways, and to the single known negative regulator protease of the complement activation. Namely, we will develop specific inhibitors against C1r, C1s (classical pathway), factor D (alternative pathway) and factor I (regulation) by means of directed evolution. We are going to use these inhibitors in various structural studies, enzymological and functional assays, to reveal the exact role of the proteases in the complement cascade and their contribution to the innate immune response.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The complement system (CS) is a sophisticated network of over 30 proteins and depending on the activation stimuli it can be triggered through three different pathways. The classical (CP), the lectin (LP) and the alternative pathway (AP) of complement activation result in the cleavage of C3 which initiates the common terminal pathway. The three initiation pathways are usually considered as independent linear cascades. In reality the CS, like the other blood-borne proteolytic cascades, should be depicted as a hub-like network that is also connected to other systems. If we aim to clarify the mechanism of action of the CS, we have to study the role of the individual CS proteases separately and map their interactions in the network. Our approach, which is unique on the complement field is to selectively block individual CS proteases via in vitro evolved mono-specific inhibitors. We have already demonstrated the great power of this approach in the case of the LP when we corrected the old model and revealed the genuine activation mechanism of the pathway. Moreover, in a very recent study we proved a fundamental link between LP and AP. In this project we will evolve specific inhibitors against C1r and C1s (CP), factor D (AP) and factor I (regulation). As a result, we will have a complete set of specific inhibitors against the proteases that initiate and regulate the complement cascade. In vitro measurements will provide a detailed model about the molecular mechanism of activation and regulation of the CS. Our novel inhibitors will also open up the way to study the individual physiologic and pathologic roles of the three complement activation pathways in animal models.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The complement system (CS) is a key component of the innate immune defense against infection and it also bridges the innate to the adaptive immune response. It eliminates invading microbes and cellular debris, and triggers inflammation by sending danger signals to the cellular immune system. Normal activity of the CS is indispensable for maintaining homeostasis; however the CS is a double-edged sword: if not properly controlled it can attack and destroy host cells. It becomes more and more evident that uncontrolled CS activation contributes to the development, maintenance and worsening of numerous diseases and pathological conditions. The inventory of the CS-related diseases is long and includes major causes of death and disability in the industrialized world. These include myocardial infarction, stroke, age-related macular degeneration and Alzheimer’s disease. It is no wonder that therapeutic modulation of the complement system has been recognized as a promising approach by many researchers, clinicians and pharmaceutical companies. In order to develop novel and effective drugs against pathological complement activation, it is important to reveal the exact role of each complement components in the activation and regulation. After succeeding with lectin pathway inhibitors, we are going to develop, via directed protein evolution, specific substrate-like inhibitors against the classical and alternative pathway initiating complement proteases and against a central CS regulating protease. On the one hand our inhibitors will be useful research tools for deciphering the exact roles of the individual serine proteases in the complement network and to reveal the crosstalks between the proteolytic cascade systems. On the other hand our inhibitors can serve as lead molecules for future drug development projects aiming to develop anti-complement drugs. The research of the complement system has gained new impetus recently. Numerous research groups and pharmaceutical companies have launched their complement research program worldwide. Our collaborative research groups have been internationally recognized as a leading CS-studying team. If the project is funded we can deliver even more breakthrough findings on how the CS works.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The complement system (CS) is a network of proteins in our blood. As being the part of our immune system it fights against infections and eliminates the dangerously altered host cells (e.g. cancer cell, cell debris). The CS consists of more than 30 proteins amongst which the most important components are the enzymes that digest proteins (proteases). These enzymes activate each-other in a cascade-like manner mounting a powerful response against infective microbes and dangerously altered self-structures. The complement system can be activated via three different routes: the classical (CP), the lectin (LP) and the alternative pathway (AP). These pathways have been considered as independent ones so far, although the proteases of the CS form an interacting network in the blood. Our approach is to develop specific inhibitors that will block only a given member of the protease network by means of directed evolution. Inhibiting a defined component we can map its interactions with other elements of the network and reveal its role in the mechanism of activation. In our previous OTKA project we applied the above principle in the case of the LP. We clarified the mechanism of activation, the role of the individual proteases, and proved an important link between the LP and AP. In the present project proposal we propose to develop specific inhibitors against the other two pathways: the CP and AP. On the one hand these inhibitors will be extremely useful tools in the basic research of the CS, on the other hand they can serve as lead molecules for developing drugs treating complement-related diseases.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A projekt során tanulmányoztuk az egyes szerin proteáz enzimek szerepét a komplementrendszer aktiválódásában és fontos kapcsolatokat tártunk fel a különböző aktiválódási utak között. Azt találtuk, hogy a lektin és az alternatív út szoros kapcsolatban áll egymással. A bakteriális LPS-sel borított felszíneken az alternatív út csak MASP-1 jelenlétében indul be. Mivel az LPS a Gram-negatív baktériumok külső membránján található, a MASP-1 fontos szerepet játszik a bakteriális fertőzések elleni védekezésben. A MASP-3 a pro-D-faktor kizárólagos aktivátora az emberi vérben. Kimutattuk, hogy a MASP-3 aktivált formában kering a vérben. Felfedeztük, hogy a MASP-3-at egy proprotein konvertáz (PCSK6) aktiválja a keringésben. Ez a váratlan felfedezés rávilágít arra, hogy a különböző proteolitikus kaszkádrendszerek szorosabb kölcsönhatásban vannak egymással, mint azt korábban feltételeztük. A proprotein konvertázok immunológiai szerepéről eddig még nem volt tudomásunk. Kimutattuk, hogy az E. coliban és más patogénekben található proteáz inhibitor, az ecotin, hatékony lektin út inhibitor. Feltártuk a molekuláris mechanizmusát annak, hogy az ecotin hogyan gátolja a lektin út proteázainak az aktivitását. Hatékony és specifikus MASP-2 inhibitorokat fejlesztettünk ki, egy emberi inhibitor vázból kiindulva. Ezeknek az inhibitoroknak nagy gyógyászati jelentősége lehet a jövőben.
kutatási eredmények (angolul)
In this project we studied the role of the individual proteases in the activation of the complement cascade and revealed important connections between the different activation routes. We found that the lectin and the alternative pathways are closely connected. MASP-1 is essential for the alternative pathway activation on surfaces covered by bacterial LPS. Since LPS is the component of the outer membrane of Gram-negative bacteria, MASP-1 is an important factor for control bacterial infections. MASP-3 is the exclusive activator of pro-factor D in human blood. We showed that in normal human serum MASP-3 is present in cleaved, activated form. We discovered that MASP-3 is activated in the human blood by a proprotein convertase, PCSK6. This surprising discovery highlights that the proteolytic systems are interconnected in the body even to a greater extent than it was previously thought. Proprotein convertases are new enzymes in respect of innate immunity. We also showed that ecotin, a protease inhibitor isolated form E. coli and other pathogens is a potent lectin pathway inhibitor. We revealed the molecular mechanism by which ecotin interacts with the proteases of the lectin pathway. We developed a highly potent and specific MASP-2 inhibitors based on a human inhibitor scaffold. These inhibitors have great therapeutic potential.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=119374
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
József Dobó, Gábor Oroszlán, Ráhel Dani, András Szilágyi, Péter Závodszky, Steffen Thiel, Péter Gál: The activated form of complement MASP-3 is the major variant in resting blood, Molecular Immunology, 89:194-195, 2017
Lorenz Jenny, József Dobó, Péter Gál, Wilbur Lam, Wallace H. Coulter, Verena Schroeder: Clot formation is enhanced by complement activation in a microvascular flow model, Molecular Immunology, 89: 133, 2017
Eszter Boros, András Szabó, Katalin Zboray, Dávid Héja, Gábor Pál, Miklós Sahin-Tóth: Overlapping Specificity of Duplicated Human Pancreatic Elastase 3 Isoforms and Archetypal Porcine Elastase 1 Provides Clues to Evolution of Digestive Enzymes, JOURNAL OF BIOLOGICAL CHEMISTRY 292: pp. 2690-2702., 2017
Oroszlán G, Dani R, Szilágyi A, Závodszky P, Thiel S, Gál P, Dobó J.: Extensive Basal Level Activation of Complement Mannose-Binding Lectin-Associated Serine Protease-3: Kinetic Modeling of Lectin Pathway Activation Provides Possible Mechan, Front Immunol 8, 1821, 2017
Jenny L, Dobó J, Gál P, Pál G, Lam WA, Schroeder V.: MASP-1 of the complement system enhances clot formation in a microvascular whole blood flow model, PLoS One. 13(1):e0191292, 2018
Paréj K, Kocsis A, Enyingi C, Dani R, Oroszlán G, Beinrohr L, Dobó J, Závodszky P, Pál G, Gál P: Cutting Edge: A New Player in the Alternative Complement Pathway, MASP-1 Is Essential for LPS-Induced, but Not for Zymosan-Induced, Alternative Pathway Activation, J Immunol. 200, 2247-2252, 2018
Dobó J, Kocsis A, Gál P: Be on Target: Strategies of Targeting Alternative and Lectin Pathway Components in Complement-Mediated Diseases, Front Immunol. 9, 1851, 2018
Boros, Eszter* ; Sebák, Fanni* ; Héja, Dávid ; Szakács, Dávid ; Zboray, Katalin ; Schlosser, Gitta ; Micsonai, András ; Kardos, József ; Bodor, Andrea ; Pál, Gábor: Directed Evolution of Canonical Loops and Their Swapping between Unrelated Serine Proteinase Inhibitors Disprove the Interscaffolding Additivity Model, JOURNAL OF MOLECULAR BIOLOGY, 2019
Debreczeni, Márta L. ; Németh, Zsuzsanna ; Kajdácsi, Erika ; Schwaner, Endre ; Makó, Veronika ; Masszi, András ; Doleschall, Zoltán ; Rigó, János ; Walter, Fruzsina R. ; Deli, Mária A. ; Gábor Pál ; József Dobó ; Péter Gál ; László Cervenak: MASP-1 Increases Endothelial Permeability, FRONTIERS IN IMMUNOLOGY, 2019
Jenny, Lorenz ; Noser, Danilo ; Larsen, Julie Brogaard ; Dobó, József ; Gál, Péter ; Pál, Gábor ; Schroeder, Verena: MASP-1 of the complement system alters fibrinolytic behaviour of blood clots, MOLECULAR IMMUNOLOGY, 2019
Szakács, Dávid ; Kocsis, Andrea ; Szász, Róbert ; Gál, Péter ; Pál, Gábor: Novel MASP-2 inhibitors developed via directed evolution of human TFPI1 are potent lectin pathway inhibitors, JOURNAL OF BIOLOGICAL CHEMISTRY, 2019
Nagy, Zoltán Attila ; Szakács, Dávid ; Boros, Eszter ; Héja, Dávid ; Vígh, Eszter ; Sándor, Noémi ; Józsi, Mihály ; Oroszlán, Gábor ; Dobó, József ; Gál, Péter; Pál, Gábor: Ecotin, a microbial inhibitor of serine proteases, blocks multiple complement dependent and independent microbicidal activities of human serum., PLOS PATHOGENS, 15:e1008232., 2019
Holers VM, Borodovsky A, Scheinman RI, Ho N, Ramirez JR, Dobó J, Gál P, Lindenberger J, Hansen AG, Desai D, Pihl R, Thiel S, Banda NK.: Key Components of the Complement Lectin Pathway Are Not Only Required for the Development of Inflammatory Arthritis but Also Regulate the Transcription of Factor D., Front Immunol. 11, 201., 2020
Talsma DT, Poppelaars F, Dam W, Meter-Arkema AH, Vivès RR, Gál P, Boons GJ, Chopra P, Naggi A, Seelen MA, Berger SP, Daha MR, Stegeman CA, van den Born J; COMBAT Consortium.: MASP-2 Is a Heparin-Binding Protease; Identification of Blocking Oligosaccharides., Front Immunol. 11, 732., 2020
Kajdácsi E, Jandrasics Z, Veszeli N, Makó V, Koncz A, Gulyás D, Köhalmi KV, Temesszentandrási G, Cervenak L, Gál P, Dobó J, de Maat S, Maas C, Farkas H, Varga L.: Patterns of C1-Inhibitor/Plasma Serine Protease Complexes in Healthy Humans and in Hereditary Angioedema Patients., Front Immunol. 11, 794., 2020
Eszter Boros, András Szabó, Katalin Zboray, Dávid Héja, Gábor Pál, Miklós Sahin-Tóth: Overlapping Specificity of Duplicated Human Pancreatic Elastase 3 Isoforms and Archetypal Porcine Elastase 1 Provides Clues to Evolution of Digestive Enzymes, JOURNAL OF BIOLOGICAL CHEMISTRY 292: pp. 2690-2702., 2017
Oroszlán G, Dani R, Szilágyi A, Závodszky P, Thiel S, Gál P, Dobó J.: Extensive Basal Level Activation of Complement Mannose-Binding Lectin-Associated Serine Protease-3: Kinetic Modeling of Lectin Pathway Activation Provides Possible Mechan, Front Immunol 8, 1821, 2017
Jenny L, Dobó J, Gál P, Pál G, Lam WA, Schroeder V.: MASP-1 of the complement system enhances clot formation in a microvascular whole blood flow model, PLoS One. 13(1):e0191292, 2018
Paréj K, Kocsis A, Enyingi C, Dani R, Oroszlán G, Beinrohr L, Dobó J, Závodszky P, Pál G, Gál P: Cutting Edge: A New Player in the Alternative Complement Pathway, MASP-1 Is Essential for LPS-Induced, but Not for Zymosan-Induced, Alternative Pathway Activation, J Immunol. 200, 2247-2252, 2018
Dobó J, Kocsis A, Gál P: Be on Target: Strategies of Targeting Alternative and Lectin Pathway Components in Complement-Mediated Diseases, Front Immunol. 9, 1851, 2018
Boros, Eszter* ; Sebák, Fanni* ; Héja, Dávid ; Szakács, Dávid ; Zboray, Katalin ; Schlosser, Gitta ; Micsonai, András ; Kardos, József ; Bodor, Andrea ; Pál, Gábor: Directed Evolution of Canonical Loops and Their Swapping between Unrelated Serine Proteinase Inhibitors Disprove the Interscaffolding Additivity Model, JOURNAL OF MOLECULAR BIOLOGY, 431 : 3 pp. 557-575, 2019
Debreczeni, Márta L. ; Németh, Zsuzsanna ; Kajdácsi, Erika ; Schwaner, Endre ; Makó, Veronika ; Masszi, András ; Doleschall, Zoltán ; Rigó, János ; Walter, Fruzsina R. ; Deli, Mária A. ; Gábor Pál ; József Dobó ; Péter Gál ; László Cervenak: MASP-1 Increases Endothelial Permeability, FRONTIERS IN IMMUNOLOGY, 10, 991, 2019
Jenny, Lorenz ; Noser, Danilo ; Larsen, Julie Brogaard ; Dobó, József ; Gál, Péter ; Pál, Gábor ; Schroeder, Verena: MASP-1 of the complement system alters fibrinolytic behaviour of blood clots, MOLECULAR IMMUNOLOGY, 114, 1-9, 2019
Szakács, Dávid ; Kocsis, Andrea ; Szász, Róbert ; Gál, Péter ; Pál, Gábor: Novel MASP-2 inhibitors developed via directed evolution of human TFPI1 are potent lectin pathway inhibitors, JOURNAL OF BIOLOGICAL CHEMISTRY, 294, 8227-8237, 2019
Oroszlán G, Dani R, Végh BM, Varga D, Ács AV, Pál G, Závodszky P, Farkas H, Gál P, Dobó J.: Proprotein Convertase Is the Highest-Level Activator of the Alternative Complement Pathway in the Blood, J Immunol 206, 2198-2205, 2021
Nagy ZA, Héja D, Bencze D, Kiss B, Boros E, Szakács D, Fodor K, Wilmanns M, Kocsis A, Dobó J, Gál P, Harmat V, Pál G.: Synergy of protease binding sites within the ecotin homodimer is crucial for inhibition of MASP enzymes and for blocking lectin pathway activation, J Biol Chem, 25:101985, 2022
Dürvanger Z, Boros E, Nagy ZA, Hegedüs R, Megyeri M, Dobó J, Gál P, Schlosser G, Ángyán AF, Gáspári Z, Perczel A, Harmat V, Mező G, Menyhárd DK, Pál G.: Directed Evolution-Driven Increase of Structural Plasticity Is a Prerequisite for Binding the Complement Lectin Pathway Blocking MASP-Inhibitor Peptides, ACS Chem Biol, 17 : 4 pp. 969-986., 2022
Haddad G, Lorenzen JM, Ma H, de Haan N, Seeger H, Zaghrini C, Brandt S, Kölling M, Wegmann U, Kiss B, Pál G, Gál P, Wuthrich RP, Wuhrer M, Beck LH, Salant DJ, Lambeau G, Kistler AD.: Altered glycosylation of IgG4 promotes lectin complement pathway activation in anti-PLA2R1 associated membranous nephropathy, J Clin Invest, 131:e140453, 2021
Pihl R, Jensen RK, Poulsen EC, Jensen L, Hansen AG, Thøgersen IB, Dobó J, Gál P, Andersen GR, Enghild JJ, Thiel S.: ITIH4 acts as a protease inhibitor by a novel inhibitory mechanism, Sci Adv, 7(2):eaba7381, 2021
De Marco Verissimo C, Jewhurst HL, Dobó J, Gál P, Dalton JP, Cwiklinski K.: Fasciola hepatica is refractory to complement killing by preventing attachment of mannose binding lectin (MBL) and inhibiting MBL-associated serine proteases (MASPs) with serpins, Plos Pathogens, 18(1):e1010226, 2022




vissza »