A hipofízis adenilát cikláz aktiváló polipeptid (PACAP), mint potenciális biomarker, vizsgálata különböző fiziológiás és patológiás állapotokban  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
119759
típus K
Vezető kutató Tamás Andrea
magyar cím A hipofízis adenilát cikláz aktiváló polipeptid (PACAP), mint potenciális biomarker, vizsgálata különböző fiziológiás és patológiás állapotokban
Angol cím Examination of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide, as a potential biomarker, in different physiological and pathological conditions
magyar kulcsszavak PACAP, biomarker, neurológiai betegségek, Kardiovaszkuláris betegségek, malignus elváltozások,tej
angol kulcsszavak PACAP, biomarker, neurological disorders, cardiovascular disorders, neoplastic alterations, milk
megadott besorolás
Endokrinológia (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)80 %
Közegészségtan, egészségügyi szolgáltatások, környezetegészségügy, foglalkozásegészségügy, epidemiológia, orvosi etika (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)20 %
Ortelius tudományág: Klinikai analitika
zsűri Élettan, Kórélettan, Gyógyszertan és Endokrinológia
Kutatóhely Anatómiai Intézet (Pécsi Tudományegyetem)
résztvevők Balás István
Fülöp Balázs Dániel
Jüngling Adél
Kemény Ágnes
Kiss István
Kiss Zsuzsanna
Kónyi Attila
Kovács Norbert
László Eszter
Nagy Zsuzsanna
Polgár Beáta
Reglődi Dóra
Sárszegi Zsolt
Szabó Dóra
Szántó Zalán
Vass Réka Anna
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2022-12-31
aktuális összeg (MFt) 37.692
FTE (kutatóév egyenérték) 29.18
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A PACAP egy multifunkcionális neuropeptid, ami fontos szerepet tölt be számos élettani folyamat szabályozásában és jól ismert antiinflammatorikus, neuroprotektív és általános citoprotektív hatása. Egyre több adat áll rendelkezésünkre azzal kapcsolatban, hogy a plazmában és a szövetekben mérhető PACAP szint változik különböző fiziológiás és patológiás körülmények között, ami azt bizonyítja, hogy a PACAP potenciális biomarkere lehet az egyes betegségeknek, ami lehetőséget nyújthat az egyes elváltozások korai diagnózisára vagy a betegség prognózisának megjósolására. A legtöbb ezzel kapcsolatos adat az elmúlt években jelent meg, ami bizonyítja a kutatási téma időszerűségét és jelentőségét. Mi is számos adatot publikáltunk már ezzel kapcsolatban. Emelkedett PACAP szintet mértünk várandós és szoptatós édesanyákban. Először mutattuk ki a PACAP jelenlétét az anyatejben és annak változását a szoptatás során. Szignifikáns eltérést detektáltunk a PACAP szintben súlyos traumás agysérültekben, ischaemiás szívbetegségek során és tumoros elváltozásokban (tüdő,colon,urogenitális tumorok). Kutatásunk célja olyan, a társadalom nagy részét érintő kórképek vizsgálata, ahol elsődleges méréseink szignifikáns eltérést mutattak ki (neurológiai, kardiovaszkuláris, endokrinológiai és neoplasztikus betegségek), és a PACAP potenciális biomarker lehet. Vizsgáljuk a PACAP és receptorait érintő allél polimorfizmusokat is, különös tekintettel a Roma populációra, akik magasabb mortalitási és morbiditási mutatókkal rendelkeznek. Folytatjuk az anyatej vizsgálatát is, ahol szeretnénk feltérképezni az egyes bioaktív faktorok szerepét a gyermekkorban gyakran előforduló allergiás és immunológiai betegségekben.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Korábbi vizsgálataink során munkacsoportunk által kifejlesztett specifikus és szenzitív radioimmunoassay (RIA) módszer segítségével mértük a klinikai minták PACAP szintjét. Bár ezt a módszert széles körben alkalmazzák bioaktív fehérjék kimutatására, az ELISA mégis számos előnnyel rendelkezik a klinikai gyakorlatban. Vizsgálataink első fő célja a különböző módszerek összehasonlítása (RIA és ELISA kittek), hogy megtaláljuk azt a klinikai gyakorlatban is könnyen alkalmazható ELISA kittet, amely alkalmas a klinikai minták PACAP szintjének mérésére.
Azt követően miután megtaláltuk a legmegfelelőbb mérési módszert, vizsgálatainkat olyan betegek mintáinak analízisével folytatjuk, amelyeknél kezdeti méréseink szignifikáns eltéréseket találtak, úgymint neurológiai, kardiovaszkuláris és neoplasztikus elváltozások, ahol a PACAP potenciális biomarker lehet.
Vizsgáljuk a PACAP és receptorait érintő allél polimorfizmusokat is, különös tekintettel a Roma populációra, akik magasabb mortalitási és morbiditási mutatókkal rendelkeznek.
Folytatjuk anyatejes vizsgálatainkat is, ahol az anyatej vizes és zsíros fázisában mérjük a PACAP szint változását dohányzós kismamák és koraszülöttet tápláló kismamák tejmintáiban.
A PACAP mellett más bioaktív faktorokat (Fractalkine, MIP-1β, Eotaxin, MDC, RANTES, EGF, MCP-1, GRO, Flt-3L, CD40) is vizsgálunk Luminex módszer segítségével, ugyanis ezeknek fontos szerepe lehet a gyermekkorban gyakran előforduló allergiás és immunológiai betegségek kialakulásában.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az elmúlt 10 évben munkacsoportunk számos adatot publikált emberi szövetekben kimutatható PACAP szint változásával kapcsolatban különböző fiziológiás és patológiás folyamatok során. Munkacsoportunk világviszonylatban az egyik legaktívabb csoportnak tekinthető számos hazai és nemzetközi kollaborációinak, valamint egyedülállóan sokrétű klinikai kollaborációinak köszönhetően. Vizsgálataink célja, hogy feltérképezzük azokat a társadalom nagy részét érintő klinikai kórképeket, amelyekben a PACAP potenciális biomarker lehet. Olyan betegségekre szeretnénk koncentrálni, amelyek kapcsán korábbi vizsgálataink szignifikáns PACAP szint változást mutattak ki, úgymint kardiovaszkuláris, neurológiai, endokrinológiai és neoplasztikus elváltozások. Vizsgálataink során kimutatott eredmények lehetőséget nyújtanának arra, hogy a PACAP klinikai gyakorlatban való alkalmazhatóságát biobankok mintáinak elemzésével, valamint szélesebb körben kiterjesztett klinikai vizsgálatokkal is igazoljuk. Eredményeink segíthetnek új terápiás célpontok kifejlesztésében és klinikai gyakorlatban való alkalmazhatóságának vizsgálatában is.
Jelenleg a PACAP szint mérésére alkalmazott radioimmunoassay módszer gyors klinikai diagnosztikára nem alkalmas, ezért vizsgálataink során szeretnénk kiválasztani azt a gazdaságos és könnyen használható ELISA kittet, amely a klinikai gyakorlatban is biztonsággal alkalmazható.
Vizsgálat egyik fontos innovatív eleme a PACAP és receptorait érintő allél polimorfizmusok vizsgálata különös tekintettel a Roma populációra, akik sokkal magasabb morbiditási és mortalitási mutatókkal rendelkeznek pl. a kardiovaszkuláris betegségek tekintetében, mint a nem Roma populáció tagjai.
Végül az anyatejben található bioaktív anyagok vizsgálata is segítséget nyújthat új potenciális biomarkerek kimutatására a gyermekkori allergiás és immunológiai folyamatokkal kapcsolatban.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A PACAP egy olyan fehérje, ami fontos szerepet tölt be számos élettani folyamat szabályozásában és jól ismert gyulladáscsökkentő, idegvédő és általános sejtvédő hatással rendelkezik. Egyre több adat áll rendelkezésünkre azzal kapcsolatban, hogy a vérben és a szövetekben mérhető PACAP szint változik különböző betegségekben, ami azt bizonyítja, hogy a PACAP lehetséges "klinikai kórjelzője” lehet az egyes betegségeknek, ami lehetőséget nyújthat az egyes elváltozások korai felfedezésére vagy a betegség lefolyásának megjósolására. A legtöbb ezzel kapcsolatos adat az elmúlt években jelent meg, ami bizonyítja a kutatási téma időszerűségét és jelentőségét. Mi is számos adatot közöltünk már ezzel kapcsolatban. Emelkedett PACAP szintet mértünk várandós és szoptatós édesanyákban. Először mutattuk ki a PACAP jelenlétét az anyatejben és annak változását a szoptatás során. Jelentős eltérést detektáltunk a PACAP szintben súlyos koponyasérültekben, szívbetegségek során és daganatos elváltozásokban (tüdő, vastagbél, vese daganatok). Kutatásunk célja olyan, a társadalom nagy részét érintő kórképek vizsgálata, ahol elsődleges méréseink jelentős eltérést mutattak ki (ideggyógyászati, szívgyógyászati, endokrinológiai és daganatos betegségek). Vizsgáljuk a PACAP és receptorait érintő genetikai elváltozásokat is, különös tekintettel a Roma populációra, akiknél az egyes betegségek súlyosabb tünetekkel járnak és magasabb halálozási mutatókkal rendelkeznek. Folytatjuk az anyatej vizsgálatát is, ahol szeretnénk feltérképezni az egyes szabályozó faktorok szerepét a gyermekkorban gyakran előforduló allergiás és immunológiai betegségekben.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

PACAP is a pleiotropic and multifunctional neuropeptide, having important roles in various physiological processes. Numerous studies have shown its anti-inflammatory, neuro- and general cytoprotective effects. Increasing evidence shows that plasma PACAP levels and PACAP in several other tissue samples change under different physiological and pathological conditions suggesting the potential clinical use of PACAP as a diagnostic and prognostic biomarker in certain diseases. Most of these data were published in the last few years, showing that it is a rapidly developing research field. We also published several data about PACAP measurements in different physiological and pathological conditions. Elevated PACAP levels were measured in pregnancy and in lactating women. We showed, for the first time, the presence of PACAP in breast milk and the changes during different periods of lactation. We found significant changes in PACAP levels in severe traumatic brain injury, ischemic heart disease, lung, kidney and colon cancers. In this proposal we will focus on clinical collaborations where preliminary data showed significant alterations in PACAP levels such as neurological, cardiovascular, endocrinological and neoplastic disorders to identify the prognostic and/or diagnostic biomarker value of PACAP for diseases affecting a large population. We aim to examine PACAP and its receptor allele polymorphism in different disorders, especially in the Roma minority that shows an accelerated aging with different co-morbidities and higher mortality. We also continue the examination of human milk samples to find new potential biomarkers for immunological and allergic alterations in childhood.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

In our earlier experiments we used a specific and sensitive RIA method developed in our laboratory to measure PACAP in different clinical samples. Although RIA is a very sensitive method and the most commonly used quantitative immunoassay technique for detection of small bioactive peptides, ELISA has many advantages. Therefore, first we aim to compare different laboratory methods (RIA and ELISA) to find the most suitable technique for PACAP measurements.
Once we find a cost-effective, suitable method we plan to analyze the changes of PACAP level in the blood and different tissue samples from patients suffering from different diseases. We will focus on clinical collaborations where preliminary data showed significant alterations such as neurological, cardiovascular, endocrine and neoplastic disorders.
We aim to analyze PACAP and its receptor allele polymorphism as risk biomarkers in different diseases, and we also address to analyze their correlation with the health status, risk factors and disease susceptibility of the Roma people vs. non-Roma subjects.
We aim to measure changes in PACAP level of human milk samples with RIA and ELISA methods under pathological condition such us smoking mothers and premature birth.
Finally, we will compare the presence of PACAP with other bioactive factors (Fractalkine, MIP-1β, Eotaxin, MDC, RANTES, EGF, MCP-1, GRO, Flt-3L, CD40) measured by Luminex technic. These bioactive factors, similarly to PACAP, are involved in cell growth, proliferation, differentiation and in different immunological and allergic reactions, therefore, they could be potential biomarkers for different allergic and immunological disorders in childhood.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

In the last 10 years we published several data about PACAP measurements in different physiological and pathological conditions. Our research group is one of the most effective PACAP research groups in the wold with widespread national, international and clinical collaborations. Our ambition is to identify the biomarker potential of PACAP for diseases affecting a large population, for example cardiovascular, neurodegenerative and neoplastic disorders. Based on the outcomes of these studies, in those pathological conditions where PACAP levels show the most promising diagnostic and prognostic value, a focused clinical study will be planned to validate PACAP, as a biomarker in patients suffering from the pathology identified in the preclinical, pilot clinical, and human tissue bank studies. Based on this novel knowledge it will be possible to identify profilactic and/or therapeutical tools, such as drug target identification in case of different pathological conditions. The currently available immunoassays for quantitative determination of PAPAC from biological samples are not appropriate for clinical screening. The identification of the most sensitive and specific ELISA kit for PACAP measurements could provide a cost-effective, easy-to-use screening test system closer to a widespread clinical application that could have another innovative potential and even a commercial value. The other innovative aspect of our proposal is that we specifically address ethnical issues with special emphasis on the Roma population that shows an accelerated aging with different co-morbidities and higher mortality. While PACAP-related mechanisms have been suspected to be involved in different diseases, such as cardiovascular diseases, neurological diseases, the examination of allelic polymorphisms of the gene or its receptors helps to maintain healthy conditions and improve life quality in the population, especially in case of Roma population. Finally the examination of human milk samples could provide new potential biomarkers for immunological alterations in childhood with important impact in neonatology.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

PACAP is a multifunctional peptide, having important roles in various physiological processes. Numerous studies have shown its protective effect against various toxic agents in the nervous system and other organs. Increasing evidence shows blood PACAP levels and the level of PACAP in several other tissue samples change under different physiological and pathological conditions suggesting the potential clinical use of PACAP as a diagnostic and prognostic biomarker in certain diseases. Most of these data were published in the last few years, showing that it is a rapidly developing research field. We also published several data about PACAP measurements from different physiological and pathological conditions. Elevated PACAP levels were measured in pregnancy and in lactating women. We showed, for the first time, the presence of PACAP in breast milk and its changes during different periods of lactation. We found significant changes in PACAP levels in severe traumatic brain injury, ischemic heart disease, lung, kidney and colon cancers. In this proposal we will focus on clinical collaborations where preliminary data showed significant alterations in PACAP levels such as neurological, cardiovascular, endocrinological and neoplastic disorders to identify the prognostic and/or diagnostic biomarker value of PACAP for diseases affecting a large population. We will examine genetic alterations of PACAP genes especially in the Roma minority that shows an accelerated aging and higher mortality. We also continue the examination of human milk samples to find new potential biomarkers for allergic alterations in childhood.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A PACAP egy multifunkcionális neuropeptid, ami fontos szerepet tölt be számos élettani folyamat szabályozásában. Egyre több adat áll rendelkezésünkre azzal kapcsolatban, hogy a plazmában és a szövetekben mérhető PACAP szint változik különböző fiziológiás és patológiás körülmények között, ami azt bizonyítja, hogy a PACAP potenciális biomarkere lehet az egyes betegségeknek. Vizsgálatunk során újabb eredményeket publikáltunk a PACAP szint szignifikáns változásával kapcsolatban cardivascularis betegségekben, Parkinson-kórban, polytraumás sérülésekben és különböző daganatos betegségekben. Kutatási eredményeink alapján azt feltételezzük, hogy a PACAP szint változásának vizsgálata más, a klinikai gyakorlatban is alkalmazott, biomarkerrel együtt segítséget nyújthat az egyes elváltozások korai diagnózisában, optimális terápia megtervezésében vagy a betegség prognózisának pontosabb meghatározásában. Vizsgáltuk továbbá a PACAP és más bioaktív faktorok változását a szoptatás, valamint az egészséges és patológiás várandósság során, hogy feltérképezzük szerepét ezen neonatológiai folyamatokban. Végül PACAP-génkiütött állatok segítségével számos, az endogén PACAP hiányából adódó, morfológiai és funkcionális eltérést írtunk le a fogfejlődés, a csontosodás és a neurológiai fejlődés során, valamint a hallórendszer, cardiovascularis és a gastrointetinalis rendszer működésében.
kutatási eredmények (angolul)
PACAP is a pleiotropic and multifunctional neuropeptide, having important roles in various physiological processes. Numerous studies have shown that plasma PACAP levels change under different physiological and pathological conditions suggesting the potential clinical use of PACAP as a diagnostic and prognostic biomarker in certain diseases. In this project we have provided further additional evidence of significant alterations in cardiovascular disorders, Parkinson’s disease, polytrauma and different neoplastic disorders. We suggest that following the alterations of PACAP with other frequently used clinical biomarkers in different disorders might improve strategic planning of further therapeutic interventions and help to provide a clearer prognosis regarding the future perspective of the disease. We also examined the changes of PACAP levels and other bioactive factors during lactation, healthy and pathological pregnancies to prove its potential clinical importance in neonatology. Finally, in PACAP-deficient mice we described different functional and morphological alterations in the lack of endogenous PACAP in tooth development, hearing, neurological development, bone formation, cardiovascular and gastrointestinal tract to prove its important key role in these physiological processes.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=119759
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Jozsa G, Szegeczki V, Palfi A, Kiss T, Helyes Zs, Fülöp B, Cserhati Cs, Daróczi L, Tamás A, Zákány R, Reglődi D, Juhász T.: Signalling alterations in bone of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP) gene deficient mice., Int J Mol Sci 2018 19:2538., 2018
Reglodi D, Illes A, Opper B, Schafer E, Tamas A, Nemeth J, Horvath G.: Presence and effects of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide under physiological and pathological conditions in the stomach., Front Endocrinol 2018; 9:90, 2018
Sarszegi Zs, Szabo D, Gaszner B, Konyi A, Reglodi D, Nemeth J, Lelesz B, Polgar B, Jungling A, Tamas A.: Examination of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP) as a potential biomarker in heart failure patients., J Mol Neurosci 2019; 68(3):368-376., 2019
Vass R, Kemeny A, Dergez T, Ertl T, Reglodi D, Jungling A, Tamas A.: Distribution of bioactive factors in human milk samples, Int Breastfeed J 2019; 14:9., 2019
Reglodi D, Cseh S, Somoskoi B, Fulop B, Szentleleky E, Szegeczki V, Kovacs A, Varga A, Kiss P, Hashimoto H, Tamas A, Bardosi A, Manavalan S, Bako E, Zakany R, Juhasz T: Disturbed spermatogenic signaling in PACAP deficient mice., REPRODUCTION 2018; 155:129-139., 2018
Feher M, Gaszner B, Tamas A, Gil-Martinez AL, Fernandez-Villalba E, Herrero MT, Reglodi D: Alteration of the PAC1 Receptor Expression in the Basal Ganglia of MPTP-Induced Parkinsonian Macaque Monkeys., NEUROTOX RES 2018; 33:702-715., 2018
Reglodi D, Atlasz T, Jungling A, Szabo E, Manavalan S, Tamas A: Alternative routes of administration of the neuroprotective pituitary adenylate cyclase activating polypeptide, CURR PHARM DESIGN 2018;24(33):3892-3904., 2018
Ivic I, Balasko M, Fulop BD, Hashimoto H, Toth G, Tamas A, Juhasz T, Koller A, Reglodi D, Solymár M.: VPAC1 receptors play a dominant role in PACAP-induced vasorelaxation in female mice., PLoS One. 2019;14(1):e0211433., 2019
Jozsa G, Szegeczki V, Palfi A, Kiss T, Helyes Zs, Fülöp B, Cserhati Cs, Daróczi L, Tamás A, Zákány R, Reglődi D, Juhász T.: Signalling alterations in bone of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP) gene deficient mice., Int J Mol Sci 2018 in press, 2018
Reglodi D, Jungling A, Longuespée R, Kriegsmann J, Casadonte R, Kriegsmann M, Juhasz T, Bardosi A, Tamas A, Fulop BD, Kovacs K, Nagy Zs, Sparks J, Miseta A, Mazzucchelli G, Hashimoto H, Bardosi A.: Accelerated pre-senile systemic amyloidosis in PACAP knockout mice – a protective role of PACAP in age-related degenerative processes., J Pathology 2018; 245: 478-490, 2018
Reglodi D, Illes A, Opper B, Schafer E, Tamas A, Nemeth J, Horvath G.: Presence and effects of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide under physiological and pathological conditions in the stomach., Front Endocrinol Neuroendocr Sci 2018; 9:90, 2018
Reglodi D, Tamas A, Jungling A, Vaczy A, Rivnyak A, Fulop BD, Szabo E, Lubics A, Atlasz T.: Protective effects of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide against neurotoxic agents., Neurotoxicology 2018; 66:185-194., 2018
Fulop DB*, Humli V*, Szepesy J., Ott V., Reglodi D., Gaszner B., Nemeth A., Szirmai A., Tamas L., Hashimoto H., Zelles T. *, Tamas A. *: Hearing impairment and associated morphological changes in pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP)-deficient mice., Sci Rep 2019 Oct 10;9(1):14598. doi: 10.1038/s41598-019-50775-z., 2019
Fulop BD, Sandor B, Szentleleky E, Karanyicz E, Reglodi D, Gaszner B, Zakany R, Hashimoto H, Juhasz T, Tamas A.: Altered Notch signalling in developing molar teeth of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP)-deficient mice., J Mol Neurosci 2019; 68:377-388., 2019
Reglodi D, Atlasz T, Szabo E, Jungling A, Tamas A, Juhasz T, Fulop BD, Bardosi A.: PACAP deficiency as a model of aging., Geroscience. 2018 Dec;40(5-6):437-452., 2018
Rivnyak A, Kiss P, Tamas A, Balogh D, Reglodi D: Review on PACAP-Induced Transcriptomic and Proteomic Changes in Neuronal Development and Repair., Int J Mol Sci. 2018 Mar 29;19(4)., 2018
Solymar M, Ivic I, Balasko M, Fulop BD, Toth G, Tamas A, Reman G, Koller A, Reglodi D.: Pituitary adenylate cyclase-activating polypeptide ameliorates vascular dysfunction induced by hyperglycaemia., Diab Vasc Dis Res. 2018 Jul;15(4):277-285., 2018
Andrea Tamasa, Beata Polgarb, Zalan Szantoc, Adel Junglinga, Norbert Kovacsd, Istvan Balase, Endre Pald, Daniel Phama, Tunde Toth a, Balazs Fazekasa, Balazs Daniel Fulopa, Attila Gyeneseif, Dora Reglodia: EXAMINATION OF PACAP IN BLOOD SAMPLES OF PATIENTS WITH PARKINSON'S DISEASE, FENS REgional Meeting, Belgrad, 2019 10-13. July, 2019
2. Tamás A, Szabo D, Gaszner B, Konyi A, Reglődi D, Nemeth J, Polgár B, Szanto Z, Jüngling A, Sarszegi Z.: Pituitary Adenylate Cyclase Activating Polypeptide (PACAP) as a potential biomarker in heart failure patiens, The Hungarian Medical Association of America 28th October- 2nd November 2018. Sarasota, Florida, 2018
Pohóczky K., Tamás A., Reglődi D., Kemény Á., Helyes Zs., Czeglédi L.: Pituitary adenylate cyclase activating polypeptide concentrations in the sheep mammary gland, milk, and in the lamb blood plasma after suckling, PHYSIOLOGY INTERNATIONAL 107: (1) pp. 92-105., 2020
Somoskői Bence, Török Dóra, Reglődi Dóra, Tamás Andrea, Fülöp Balázs D, Cseh Sándor: Possible effects of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP) on early embryo implantation marker HB-EGF in mouse., REPRODUCTIVE BIOLOGY 20: (1) pp. 9-13., 2020
Toth Denes, Szabo Edina, Tamas Andrea, Juhasz Tamas, Horvath Gabriella, Fabian Eszter, Opper Balazs, Szabo Dora, Maugeri Grazia, D'Amico Agata, D'Agata Velia, Vicena Viktoria, Reglodi Dora: Protective effects of PACAP in peripheral organs, FRONTIERS IN ENDOCRINOLOGY 11: 377, 2020
Toth Denes, Tamas Andrea, Reglodi Dora: The Neuroprotective and Biomarker Potential of PACAP in Human Traumatic Brain Injury., INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 21: (3) 827, 2020
Toth Denes, Veszpremi Bela, Koppan Miklos, Tamas Andrea, Szogyi Donat, Brubel Reka, Nemeth Jozsef, Shams Mahsa, Reglodi Dora: Investigation of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP) in human amniotic fluid samples, REPRODUCTIVE BIOLOGY 20: (4) pp. 491-495., 2020
Jungling Adel, Reglodi Dora, Maasz Gabor, Zrinyi Zita, Schmidt Janos, Rivnyak Adam, Horvath Gabor, Pirger Zsolt, Tamas Andrea: Alterations of Nigral Dopamine Levels in Parkinson’s Disease after Environmental Enrichment and PACAP Treatment in Aging Rats, LIFE-BASEL 11: (1) 35, 2021
Szabo Dora, Sarszegi Zsolt, Polgar Beata, Saghy Eva, Nemeth Adam, Reglodi Dora, Makkos Andras, Gorbe Aniko, Helyes Zsuzsanna, Ferdinandy Peter, Herczeg Robert, Gyenesei Attila, Cziraki Attila, Tamas Andrea: PACAP-38 in Acute ST-Segment Elevation Myocardial Infarction in Humans and Pigs: A Translational Study, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 22: (6) 2883, 2021
Tamás Andrea, Tóth Dénes, Pham Dániel, Loibl Csaba, Rendeki Szilárd, Csontos Csaba, Rozanovic Martin, Bogár Lajos, Polgár Beáta, Németh József, Gyenesei Attila, Herczeg Róbert, Szántó Zalán, Reglodi Dora: Changes of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP) level in polytrauma patents in the early post-traumatic period, PEPTIDES 146: 170645, 2021
Jungling Adel, Reglodi Dora, Maasz Gabor, Zrinyi Zita, Schmidt Janos, Rivnyak Adam, Horvath Gabor, Pirger Zsolt, Tamas Andrea: Alterations of Nigral Dopamine Levels in Parkinson’s Disease after Environmental Enrichment and PACAP Treatment in Aging Rats, LIFE-BASEL 11: (1) 35, 2021
Szabo Dora, Sarszegi Zsolt, Polgar Beata, Saghy Eva, Nemeth Adam, Reglodi Dora, Makkos Andras, Gorbe Aniko, Helyes Zsuzsanna, Ferdinandy Peter, Herczeg Robert, Gyenesei Attila, Cziraki Attila, Tamas Andrea: PACAP-38 in Acute ST-Segment Elevation Myocardial Infarction in Humans and Pigs: A Translational Study, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 22: (6) 2883, 2021
Tamás Andrea, Tóth Dénes, Pham Dániel, Loibl Csaba, Rendeki Szilárd, Csontos Csaba, Rozanovic Martin, Bogár Lajos, Polgár Beáta, Németh József, Gyenesei Attila, Herczeg Róbert, Szántó Zalán, Reglodi Dora: Changes of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP) level in polytrauma patents in the early post-traumatic period, PEPTIDES 146: 170645, 2021
Pham Daniel, Polgar Beata, Toth Tunde, Jungling Adel, Kovacs Norbert, Balas Istvan, Pal Endre, Szabo Dora, Fulop Balazs Daniel, Reglodi Dora, Szanto Zalan, Herczeg Robert, Gyenesei Attila, Tamas Andrea: Examination of pituitary adenylate cyclase-activating polypeptide in Parkinson’s disease focusing on correlations with motor symptom, GEROSCIENCE: OFFICIAL JOURNAL OF THE AMERICAN AGING ASSOCIATION (AGE) 44: pp. 785-803., 2022
Szabó Dóra, Sárszegi Zsolt, Polgár Beáta, Sághy Éva, Reglődi Dóra, Tóth Tünde, Onódi Zsófia, Leszek Przemyslaw, Varga Zoltán V, Helyes Zsuzsanna, Kemény Ágnes, Ferdinandy Péter, Tamás Andrea: PACAP-38 and PAC1 Receptor Alterations in Plasma and Cardiac Tissue Samples of Heart Failure Patients, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 23: (7) 3715, 2022
: Pituitary Adenylate Cyclase Activating Polypeptide — PACAP, Cham (Svájc): Springer International Publishing, 840 p. (Current Topics in Neurotoxicity; 11.), 2016
Andrea Tamas, Reka A Vass, Zsuzsanna Helyes, Katalin Csanaky, Zalan Szanto, Jozsef Nemeth, Dora Reglodi: Examination of PACAP During Lactation, In: Dora Reglodi, Andrea Tamas (szerk.) (szerk.) Pituitary Adenylate Cyclase Activating Polypeptide — PACAP. Cham (Svájc): Springer International Publishing, 2016. pp. 833-840. (Current Topics in Neurotoxicity; 11.), 2016
Dora Reglodi, Zsuzsanna Helyes, Jozsef Nemeth, Reka A Vass, Andrea Tamas: PACAP as a Potential Biomarker: Alterations of PACAP Levels in Human Physiological and Pathological Conditions, In: Dora Reglodi, Andrea Tamas (szerk.) (szerk.) Pituitary Adenylate Cyclase Activating Polypeptide — PACAP. Cham (Svájc): Springer International Publishing, 2016. pp. 815-832. (Current Topics in Neurotoxicity; 11.), 2016
Gabriella Horvath, Anita Illes, Markus M Heimesaat, Attila Bardosi, Sebastian Bardosi, Andrea Tamas, Balazs D Fulop, Balazs Opper, Jozsef Nemeth, Andrea Ferencz, Dora Reglodi: Protective Intestinal Effects of Pituitary Adenylate Cyclase Activating Polypeptide, In: Dora Reglodi, Andrea Tamas (szerk.) (szerk.) Pituitary Adenylate Cyclase Activating Polypeptide — PACAP. Cham (Svájc): Springer International Publishing, 2016. pp. 271-288. (Current Topics in Neurotoxicity; 11.), 2016
Gabriella Horvath, Jozsef Nemeth, Reka Brubel, Balazs Opper, Miklos Koppan, Andrea Tamas, Laszlo Szereday, Dora Reglodi: Occurrence and Functions of PACAP in the Placenta, In: Dora Reglodi, Andrea Tamas (szerk.) (szerk.) Pituitary Adenylate Cyclase Activating Polypeptide — PACAP. Cham (Svájc): Springer International Publishing, 2016. pp. 389-403. (Current Topics in Neurotoxicity; 11.), 2016
Szabó D, Sárszegi Zs, Reglődi D, Gaszner B, Konyi A, Németh J, Lelesz B, Vass R. A, Tamas A.: Potential cardioprotective role of PACAP in heart failure patients, MÉT Konferencia, 2017. június 13-16., Debrecen, 2017
Vass Réka Anna, Kemény Ágnes, Reglődi Dóra, Ertl Tibor, Polgár Beáta, Tamás Andrea: Anyatej mit rejt molekuláris biológiai módszerekkel?, Magyar Perinatolgiai Társaság XV. Kongresszusa Tapolca 2017. október 5-7., 2017
Vass RA, Tamás A, Boronkai Á, Reglődi D, Kovács K: EFFECTS OF PITUITARY ADENYLATE-CYCLASE ACTIVATING POLYPEPTIDE AND RADIATION ON BREAST CANCER CELL LINES, FENS Pécs 2017. szeptember 19- 23., 2017
Bardosi S, Bardosi A, Nagy Z, Reglodi D.: Expression of PACAP and PAC1 Receptor in Normal Human Thyroid Gland and in Thyroid Papillary Carcinoma, J Mol Neurosci. 2016 Oct;60(2):171-8., 2016
Sarszegi Zs, Szabo D, Gaszner B, Konyi A, Reglodi D, Nemeth J, Lelesz B, Polgar B, Jungling A, Tamas A.: Examination of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP) as a potential biomarker in heart failure patients., J Mol Neurosci 2018 in press, 2018
Feher M, Gaszner B, Tamas A, Gil-Martinez AL, Fernandez-Villalba E, Herrero MT, Reglodi D: Alteration of the PAC1 Receptor Expression in the Basal Ganglia of MPTP-Induced Parkinsonian Macaque Monkeys., NEUROTOX RES 2018; 33:702-715., 2018
Reglodi D, Atlasz T, Jungling A, Szabo E, Manavalan S, Tamas A: Alternative routes of administration of the neuroprotective pituitary adenylate cyclase activating polypeptide, CURR PHARM DESIGN in press, 2018
Reglodi D, Cseh S, Somoskoi B, Fulop B, Szentleleky E, Szegeczki V, Kovacs A, Varga A, Kiss P, Hashimoto H, Tamas A, Bardosi A, Manavalan S, Bako E, Zakany R, Juhasz T: Disturbed spermatogenic signaling in PACAP deficient mice., REPRODUCTION 2018; 155:129-139., 2018
Fulop BD, Sandor B, Szentleleky E, Karanyicz E, Reglodi D, Gaszner B, Zakany R, Hashimoto H, Juhasz T, Tamas A.: Altered Notch signalling in developing molar teeth of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP)-deficient mice., J Mol Neurosci 2018 in press, 2018
Jozsa G, Szegeczki V, Palfi A, Kiss T, Helyes Zs, Fülöp B, Cserhati Cs, Daróczi L, Tamás A, Zákány R, Reglődi D, Juhász T.: Signalling alterations in bone of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP) gene deficient mice., Int J Mol Sci 2018 in press, 2018
Jungling A, Reglodi D, Tamas A.: Review on the neuroprotective effects of environmental enrichment in models of Parkinson’s disease., Clin Pharmacol Translat Med 2018; 2: 101-107., 2018
Reglodi D, Jungling A, Longuespée R, Kriegsmann J, Casadonte R, Kriegsmann M, Juhasz T, Bardosi A, Tamas A, Fulop BD, Kovacs K, Nagy Zs, Sparks J, Miseta A, Mazzucchelli G, Hashimoto H, Bardosi A.: Accelerated pre-senile systemic amyloidosis in PACAP knockout mice – a protective role of PACAP in age-related degenerative processes., J Pathology 2018; 245: 478-490, 2018
Reglodi D, Illes A, Opper B, Schafer E, Tamas A, Nemeth J, Horvath G.: Presence and effects of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide under physiological and pathological conditions in the stomach., Front Endocrinol Neuroendocr Sci 2018; 9:90, 2018
Reglodi D, Tamas A, Jungling A, Vaczy A, Rivnyak A, Fulop BD, Szabo E, Lubics A, Atlasz T.: Protective effects of pituitary adenylate cyclase activating polypeptide against neurotoxic agents., Neurotoxicology 2018; 66:185-194., 2018
Szabo D, Szanto Z, Jungling A, Polgar B, Reglodi D, Cziraki A, Tamas A, Sarszegi Zs.: A hypophysis adenilát cikláz aktiváló polipeptid (PACAP) hatása a kardiovaszkuláris rendszerre., Cardiologica Hungarica 2018; 48: 35-41., 2018
Farkas J, Sandor B, Tamas A, Kiss P, Hashimoto H, Nagy AD, Fulop BD, Juhasz T, Manavalan S, Reglodi D.: Early neurobehavioral development of mice lacking endogenous PACAP., J Mol Neurosci 2017; 61:468-478, 2017
Heimesaat MM, Reifenberger G, Vicena V, Illes A, Horvath G, Tamas A, Fulop BD, Bereswill S*, Reglodi D*.: Intestinal microbiota changes in mice lacking pituitary adenylate cyclase activating polypeptide (PACAP) – bifidobacteria make the difference., Eur J Microbiol Immunol 2017; 7(3):187-199., 2017
Ivic I, Fulop BD, Juhasz T, Reglodi D, Toth G, Hashimoto H, Tamas A, Koller A.: Backup mechanism maintains PACAP/VIP-induced arterial relaxations in PACAP-deficient mice., J Vasc Res 2017; 54:180-192, 2017
Jungling A, Reglodi D, Karadi ZN, Horvath G, Farkas J, Gaszner B, Tamas A.: Effects of Postnatal Enriched Environment in a Model of Parkinson's Disease in Adult Rats., Int J Mol Sci. 2017 Feb 14;18(2)., 2017
Maasz G, Zrinyi Z, Reglodi D, Petrovics D, Rivnyak A, Kiss T, Jungling A, Tamas A*, Pirger Z*.: Pituitary adenylate cyclase-activating polypeptide (PACAP) has neuroprotective function in dopamine-based neurodegeneration developed in rat and snail parkinsonian models, Dis Model Mech. 2017; 10:127-139, 2017
Reglodi D, Renaud J, Tamas A, Tizabi Y, Socías B, Del-Bel E, Raisman-Vozari R: Novel tactics for neuroprotection in Parkinson's disease: Role of antibiotics, polyphenols and neuropeptides., Prog Neurobiol. 2017; 155:120-148., 2017
Tamas A, Polgar B, Szanto Z, Jungling A, Vicena V, Vass R.A, Sarszegi Zs , Szabo D, Szabo Z, Kovacs N, Balas I, Pal E, Varga A, Szakály P, Csontos Cs, Loibl Cs, Reglodi D.: EXAMINATION OF BLOOD PITUITARY ADENYLATE CYCLASE ACTIVATING POLYPEPTIDE (PACAP) LEVEL IN PATHOLOGICAL CONDITIONS, FENS Forum of Neuroscience in Berlin, 7-11 July 2018, 2018





 

Projekt eseményei

 
2022-06-08 11:18:32
Résztvevők változása




vissza »