Szívelektrofiziológiai változások és megváltozott aritmia érzékenység krónikus fizikai edzés következtében állatkísérletes modellekben  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
119992
típus K
Vezető kutató Varró András
magyar cím Szívelektrofiziológiai változások és megváltozott aritmia érzékenység krónikus fizikai edzés következtében állatkísérletes modellekben
Angol cím Cardiac electrophysiological changes and altered arrhythmia susceptibility after chronic heavy exercise in animal models
magyar kulcsszavak sportszív, hirtelen szívhalál, repolarizációs rendellenéseg, aritmia, transzgenikus állatmodell
angol kulcsszavak sportheart, sudden cardiac death, repolariztaion abnormalities, arrhythmia, transgenic animal modell
megadott besorolás
Biológiai rendszerek elemzése, modellezése és szimulációja (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)100 %
zsűri Élettan, Kórélettan, Gyógyszertan és Endokrinológia
Kutatóhely Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet (Szegedi Tudományegyetem)
résztvevők Baczkó István
Farkas András
Farkas Attila
Gazdag Péter
Hartai Teodóra
Hiripi László
Hornyik Tibor
Husti Zoltán
Jost Norbert László
Mohammad Geramipour Amir
Morvay Nikolett
Nagy Norbert
Nagy Zsófia
Ördög Balázs
Polyák Alexandra Júlia
Prorok János
Varga Richárd Sándor
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2021-06-30
aktuális összeg (MFt) 48.000
FTE (kutatóév egyenérték) 25.91
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A sportolás és a testedzés vitán felül része az egészséges életmódnak, s mint ilyen természetesen jótékony hatású. Az élsportolók között szerencsére ritkán, de felléphet a hirtelen szívhalál (HSzH). Ennek gyakorisága mintegy kettő-négyszer akkora, mint a hasonló korú nem sportoló populációban. Ezen HSzH-nak szignifikáns részében a boncolási és genetikai eredmények nem szolgáltatnak egyértelmű bizonyítékot a HSzH mechanizmusát illetően. Feltételezésünk szerint a hipertrófiás kardiomiopátia (HCM), egyes gyógyszerek, dopping, táplálékok és a fizikai terhelés hatására kialakuló kompenzációs „sportszív” egyenként és egymással szingergizmusban is olyan szívelektrofiziológiai változásokat idézhetnek elő, amely ugyan csekély mértékben, de növeli a HSzH kialakulásának esélyét. Közvetett kísérletes eredmények alapján feltételezzük, hogy a sportszív és az ehhez az esetek mintegy 35 %-ban társuló HCM olyan K-csatorna downregulációt és/vagy nátriumcsatorna upregulációt okoz, amely növeli a repolarizáció inhomogenitását (aritmia szubsztrátum), illetve az ektópiás extraszisztolés aktivitást (aritmia trigger). Az így megnövekedett aritmiahajlamot hasonló mechanizmussal tovább fokozhatják az élsportolók esetében a dopping, az ártatlannak tűnő, de enyhe káliumcsatorna gátló mellékhatású gyógyszerek vagy olyan táplálék összetevők, étrend kiegészítők (üdítőitalok, szója, grapefruit, tonik, stb.), amelyeket az élsportolók gyakran fogyasztanak. Jelen projektjavaslat célja olyan krónikus sportolói állatmodellek (kutya és tengerimalac) kidolgozása, amelyek segítségével az említett tényezők külön-külön és egymással kombinációban is mind in vivo, mind in vitro módszerekkel vizsgálhatóak lennének.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A projekt fő célja az élsportolás következtében fellépő hirtelen szívhalált okozó aritmiák mechanizmusának vizsgálata in vivo, in vitro, celluláris és molekuláris biológiai módszerekkel. A kutatás kiinduló hipotézise szerint ezeknek az aritmiáknak, illetve az aritmiák következtében fellépő nem elsősorban iszkémiás vagy egyéb organikus eredete lehet, hanem a normális fiziológiás szívizom hipertrófia (sportszív) és/vagy ezzel párhuzamosan a sportolókban kialakult fiatalkorú tünetmentes hipertrófiás kardiomiopátia áll a hátterében. Ez utóbbi két elváltozás korábbi közvetett kísérletes eredmények alapján szívelektrofiziológiai remodellinget, K-csatorna downregulációt és Na-csatorna upregulációt okozhat, amelyek a repolarizációs inhomogenitás (szubsztrátum) és az extraszisztolés aktivitás (trigger) növekedését eredményezhetik. Ezen tényezők vélhetően az aritmiakészség növekedésével járnak, amelyet még egyéb járulékos tényezők, mint dopping, táplálkozási faktorok és egyébként ártalmatlannak tartott gyógyszerek, tovább fokozhatnak. Ebből a hipotézisből kiindulva (1) krónikus kutya, illetve tengerimalac sportszív és (2) transzgenikus tengerimalac hipertrófiás kardiomiopátia modell kidolgozását tűztük ki egyik kísérletes feladatként; (3) az említett állatkísérletes modelleken in vivo és in vitro celluláris és szívelektrofiziológiai mérésekkel kívánjuk megvizsgálni a sportszívekben kialakuló feltételezett szívelektrofiziológiai változásokat; (4) a tervezett kísérletekben meg kívánjuk még vizsgálni a dopping, egyes táplálkozási faktorok és a sportolók által gyakran szedett, ártalmatlannak tartott gyógyszerek aritmiakészséget fokozó lehetséges hatásait is.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A jelen projektjavaslat olyan eredmények elérését tűzte ki céljául, amely az élsportolók hirtelen szívhaláláért felelős mechanizmusok jobb megértését segíti elő. Ugyanakkor eredményeink hozzájárulhatnak annak tisztázásához is, hogy miképpen előzhető meg a hirtelen szívhalál élsportolókban és ebben milyen járulékos tényezők (dopping, táplálkozás, gyógyszerszedés) játszhatnak még szerepet, amelyekre eddig viszonylag kevéssé gondoltunk. A tervezett kísérletek eredményei segíthetnek továbbá megérteni a szív fizikai terhelésre kialakult adaptációját vagy a látens hipertrófiás kardiomiopátiát kísérő szívelektrofiziológiai remodellingnek az aritmiahajlam növekedésében játszott szerepét. Ezen túlmenően elméleti alapon szintén értelmezni lehetne egyes doppingszerek, táplálékkiegészítők és egyes sportolók által gyakran szedett eddig ártalmatlannak tartott, a dopping listán nem feltétlenül szereplő gyógyszerek (antibiotikumok, antihisztaminok és fájdalomcsillapítók) aritmiakészséget fokozó hatásait is. A projekt során elért eredmények várhatóan elméleti szinten segítenek kidolgozni olyan, az élsportolókban elvégezhető prediktív jellegű szűrővizsgálatokat, amelyek költséghatékony módon segíthetnek kiszűrni a sportorvosi vizsgálatok során azokat a sportolókat, akiknél jelentősen emelkedett az aritmiák talaján fellépő hirtelen szívhalál rizikója.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az élsportolókban fellépő hirtelen szívhalál viszonylag ritka jelenség, azonban a közvélemény számára példakép élsportolók váratlan elvesztése elfogadhatatlannak tűnik és ezen eseteknek mindig kiemelt figyelmet szentelnek. A tervezett állatkísérletek segítségével egész állaton és izolált sejteken nyert eredmények alapján értelmezni kívánjuk a sokszor tisztázatlan háttérrel bekövetkező tragikus események kiváltó okait és megelőzésük elméleti alapjait. Ugyancsak vizsgálni és értelmezni kívánjuk az élsportolók életmódjához kapcsolódó olyan, a ritmuszavarok iránti érzékenységet fokozó járulékos tényezők szerepét, mint a doppingolás, speciális táplálkozási faktorok és egyébként az élsportolók által gyakran szedett, de doppinglistákon nem szereplő gyógyszerek. Az említett állatkísérletes eredmények hozzájárulnak az élsportolói hirtelen szívhalál mechanizmusának megértéséhez és ennek birtokában elősegítik a hazai és nemzetközi közvélemény számára nagy figyelemmel kísért tragikus események eddigieknél hatékonyabb megelőzését.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Sports activities and physical training are undoubtedly part of a healthy lifestyle and have beneficial effects. Sudden cardiac death (SCD) occurs among top athletes, fortunately however, it is a rare event. The prevalence of SCD among athletes is two to four times higher than in the age-matched control population with no sports activities. In majority of these cases neither the autopsy nor genetic studies offer unequivocal evidence regarding the mechanism of SCD. It is assumed that hypertrophic cardiomyopathy (HCM), certain drugs, doping agents and diets as well as the development of athlete’s heart in response to physical training one by one or in combination may induce electrophysiological remodelling that can slightly increase the risk of SCD development. Based on indirect experimental observations, we suggest that athlete’s heart, and HCM that is associated with it in 35% of the cases, may cause K-channel downregulation and/or Na-channel upregulation, increasing repolarization inhomogeneity (arrhythmia substrate), and ectopic activity leading to extrasystoles (arrhythmia trigger). The enhanced arrhythmia susceptibility can be further augmented with a similar mechanism by certain doping agents and seemingly harmless medications with mild K channel blocking properties, or by special dietary supplements or dietary constituents (soft drinks, soya, grapefruit, tonic etc.), which are frequently consumed by athletes. The goal of the present project is the development of chronic athletic animal models (in dogs and guinea pigs), that would enable us to investigate the abovementioned factors separately and in combination using both in vivo and in vitro experimental methods.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main goal of the project is to investigate the electrophysiological mechanisms of arrhythmias associated with competitive sports and leading to sudden cardiac death by the application of in vivo, in vitro and molecular biological methods. According to the basic hypothesis of the present research proposal, these arrhythmias or SCD caused by these arrhythmias do not have an ischemic or other organic origin, but they are caused by normal physiological compensatory hypertrophy (athlete’s heart) and/or parallel asymptomatic hypertrophic cardiomyopathy in young athletes. Based on previous indirect experimental evidence, these two alterations cause electrical remodelling, K-channel downregulation and Na-channel upregulation which increase repolarization heterogeneity (arrhythmia substrate), and ectopic extrasystolic activity (arrhythmia trigger). These factors may cause increased arrhythmia susceptibility, that can be further exacerbated by other additional factors such as doping agents, dietary constituents and seemingly harmless medications. Based on this hypothesis we aim to develop the following experimental models and to perform the following investigations: (1) chronic dog and guinea pig “athlete’s heart” models; (2) a transgenic guinea pig HCM model; (3) in these models we would like to investigate the electrophysiological alterations associated with athlete’s heart using in vivo and in vitro cellular electrophysiological methods; (4) we wish to investigate the effects of doping, dietary constituents and seemingly harmless medications on arrhythmia susceptibility in these models.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The present project proposal aims to obtain results that will help to understand the mechanisms responsible for sudden cardiac death in top competitive athletes. At the same time our results can contribute to the prevention of SCD in competitive athletes as well as they can clarify the role of other subsidiary factors (doping agents, dietary constituents, certain medications) that were previously not considered to play a role. The results of the proposed experiments may help to understand cardiac adaptation in response to physical training or the role electrical remodelling plays in increased arrhythmia susceptibility associated with latent hypertrophic cardiomyopathy. In addition, on a theoretical basis, the results would enable us to understand the proarrhythmic effects of certain doping agents, dietary supplements, medications frequently administered to athletes that are not included in the doping list and so far have been considered as harmless in this regard (antibiotics, antihistamines, non-steroid anti-inflammatory drugs). On a theoretical level, the results can contribute to the development of predictive screening tests with an improved cost-benefit ratio that can be used to screen for athletes with increased risk for SCD based on arrhythmias during routine sports medical checkups.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Sudden cardiac death (SCD) in top athletes is a relatively rare event, however, the unexpected loss of a role model seems unacceptable to the public and therefore these events always receive significant publicity in the media. With the help of the proposed whole animal and cellular experimental work, we aim to understand the precipitating causes of these tragic events with uncertain background and establish the theoretical basis for the prevention of SCD. We also intend to investigate and understand the factors associated with the lifestyle of competitive athletes that can contribute to increased arrhythmia propensity such as doping agents, special dietary supplements and other medications frequently taken by athletes that are not included in doping lists. These animal experimental results will contribute to the understanding of the mechanisms responsible for SCD in top competitive athletes and in possession of this knowledge will help to improve the prevention of these tragic events that are in the forefront of national and international public interest.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A jelen projekt olyan eredmények elérését tűzte ki céljául, amely az élsportolók szívhalálának mechanizmusait segítené megérteni. A projekt során 2 altémában végeztünk kísérletes munkát, amely során a következő eredményeket értük el: 1) Állatkísérletes (kutya, nyúl és patkány) és élsportolókban végzett vizsgálatokban kimutattuk, hogy szívmorfológiai változások és a megemelt paraszimpatikus tónus sajátosságai sportszívnek. Ezek az eredmények hozzájárulhatnak az élsportolókban alkalmazható olyan új hatékonyabb szűrési metodikák (elektrofiziológia és echokardiográfia) kifejlesztésére, amellyel megbízhatóbban kiszűrhetjük azon sportolókat, akiknél fokozott a hirtelen szívhalál kialakulásának az esélye. 2) Megvizsgáltuk számos transzmembrán ionáram (IKr/HERG, IKs, Ito, IK1, ICa, NCX, INaL) áram), illetve több ismert kardioaktív és nem kardiokatív gyógyszer/vegyület (ibuprofén, cisaprid, dofetilid, verapamil, sotalol, terfenadin, GS967, stb) lehetséges proaritmiás mellékhatásait. 3. Új saját fejlesztésű nátrium-kalcium cseremechanizmus (NCX) gátlók segítségével kimutattuk, hogy az NCX gátlása jelentős antiaritmiás hatással rendelkezik. 4) Kimutattuk, hogy a cannabidiol (CBD) bizonyos körülmények között rendelkezhet proaritmiás mellékhatásokkal A projekthez kapcsolódó kísérletes munkát 17 tudományos dolgozatban publikáltuk (kumulatív impakt faktor 106). A projekt során egy MTA és számos PhD doktori védésre került sor a kiterjedt kooperációs munka eredményeképpen.
kutatási eredmények (angolul)
The goal of the present project was to obtain new results, which help us to understand the sudden cardiac death in competitive athletes. We have performed our research divided in 2 subtasks, and we have obtained significant results: 1) Investigations performed in animal experimental models (dog, rabbit and rat) and in competitive athletes indicated that cardiac morphological changes and the increased parasympathetic tone are characteristics of the athlete’s heart. These results may help us to improve the present screening methods (electrophysiology, echocardiography, etc.) in order to better detect the top athletes with increased sudden cardiac death risks. 2) We have investigated several transmembrane ionic currents (IKr/HERG, IKs, Ito, IK1, ICa, NCX, INaL) and the possible proarrhythmic potency of various known cardioactive and non-cardioactive drugs/compounds (ibuprofén, cisapride, dofetilide, verapamil, sotalol, terfenadine, GS967, etc). 2). By applying novel sodium-calcium exchanger (NCX) blockers developed by our group we have demonstrated the selective NCX blockade has significant antiarrhythmic effect. 3) We have found that cannabidiol (CBD) in some circumstances may have proarrhythmic adverse effects. The results obtained by implementing the present project have been published in 17 papers (cumulative impact factor is 106). One colleague obtained his DSc degree, and many PhD students defended their PhD degree by presenting the research connected to this project.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=119992
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Juhász V, Hornyik T, Benák A, Nagy N, Husti Z, Pap R, Sághy L, Virág L, Varró A, Baczkó I: Comparison of the effects of IK,ACh, IKr and INa block in conscious dogs with atrial fibrillation and on action potentials in remodeled atrial trabeculae, Can J Physiol Pharmacol, doi: 10.1139/cjpp-2017-0342. [Epub ahead of print], 2017
Polyák A, Farkas A, Morvay N, Ágoston G, Varga A, Leprán I, Baczkó I, Varró A, Farkas A: Proaritmiás érzékenység vizsgálata hosszú távú intenzív terhelés hatására kutyamodellben (MKT absztakt), CARDIOLOGIA HUNGARICA 47:(Suppl.C) pp. C41-C42, 2017
Juhász V, Hornyik T, Benák A, Nagy N, Husti Z, Pap R, Sághy L, Virág L, Varró A, Baczkó I: Comparison of the effects of IK,ACh, IKr and INa block in conscious dogs with atrial fibrillation and on action potentials in remodeled atrial trabeculae, Can J Physiol Pharmacol, 96(1):18-25. doi: 10.1139/cjpp-2017-0342, 2018
Oravecz K, Kormos A, Gruber A, Márton Z, Kohajda Z, Mirzaei L, Jost N, Levijoki J, Pollesello P, Koskelainen T, Otsomaa L, Tóth A, Papp JG, Nánási PP, Antoons G, Varró A, Acsai K, Nagy N: Inotropic effect of NCX inhibition depends on the relative activity of the reverse NCX assessed by a novel inhibitor ORM-10962 on canine ventricular myocytes, European Journal of Pharmacology, , 818:278-286, 2018
Gazdag P, Vígh D, Oravecz K, Nagy N, Acsai K, Tóth A, Jost N, Oláh A, Radovits T, Merkely B, Papp JGy, Varró A, Prorok J: Investigation of hypokalaemia induced arrhythmias in undiseased and hypertrophic rat hearts, Cardiologia Hungarica 48:(Suppl.C) p. C41, 2018
Kohajda Zs, Szlovák J, Gazdag P, Morvay N, Prorok J, Szépe T, Rázga Zs, Tiszlavicz L, Virág L, Jost N, Tóth A, Papp JGy, Leprán I, Varró A, Nagy N: Augmented reverse mode of Na+/Ca2+ exchanger may contribute to the preserved pump function in experimental heart failure, Cardiologia Hungarica 48:(Suppl.C) p. C48., 2018
Orosz A, Szűcsborus T, Szabó LA, Baczkó I, Nagy V, Forster T, Papp JGy, Varró A, Sepp R: estigation of ECG repolarization parameters and risk factors of sudden cardiac death in patients with hypertrophic cardiomyopathy, Journal of interventional Cardiac Electrophysiology(Suppl.1) pp. S94-S95., 2018
Polyak A, Farkas A, Morvay N, Agoston G, Varga A, Lepran I, Baczko I, Varro A, Farkas AS: Investigation of cardiac morphological and electrophysiological changes of dogs after long time intensive exercise, Cardiovascular Research, 114:(Suppl. 1.) pp. S114-S115, 2018
Prorok J, Gazdag P, Oravecz K, Hartai T, Demeter-Haludka V, Ördög B, Acsai K, Barta BA, Oláh A, Radovits T, Merkely B, Papp JGy, Nagy N, Varró A: Characterization of exercise-induced changes in Ca2+ handling and contractile function in a rat model of cardiac hypertrophy, Cardiologia Hungarica, 48:(Suppl.C) p. C43, 2018
Polyák A, Kui P, Morvay N, Leprán I, Ágoston G, Varga A, Nagy N, Baczkó I, Farkas A, Papp JG, Varró A, Farkas AS: Long-term endurance training-induced cardiac adaptation in new rabbit and dog animal models of the human athlete's hear, Reviews in Cardiovascular Medicine, Rev. Cardiovasc. Med. 19(4): 135-142, 2018
Orvos P, Kohajda Z, Szlovák J, Gazdag P, Árpádffy-Lovas T, Tóth D, Geramipour A, Tálosi L, Jost N, Varró A, Virág L: Evaluation of possible proarrhythmic potency: comparison of the effect of dofetilide, cisapride, sotalol, terfenadine, and verapamil on hERG and native IKr currents and o, Toxicol Sci, 168(2):365-380, 2019
Orosz A, Nikolic I, Stojmenovic T, Dikic N, Nedeljkovic I, Jakovljevic V, Nemes A, Lengyel Cs, Baczkó I, Varró A. Analysis of electrocardiographic repolarization parameters in young competitive athletes.: Analysis of electrocardiographic repolarization parameters in young competitive athletes, Heart Thythm, 16 : 5 Suppl p. S304, 2019
Tóth N, Bogdándi Zs, Polyák A, Farkas N, Soós A, Hegyi P, Varró A , Farkas A, Farkas A.: Fiatal állóképességi élsportolók bal kamrai adaptációs változásainak sportág-specifikus metaanalízis vizsgálata, CARDIOLOGIA HUNGARICA 49 : Suppl.B pp. B98-B99, 2019
Zsédenyi A, Vágvölgyi A, Ágoston G, Polyák A, Orosz A, Varga A, Farkas A, Lengyel Cs, Farkas A: Fiatal kézilabdások fiziológiás adaptációs változásainak kardiológiai és vegetatív idegrendszeri vizsgálata, CARDIOLOGIA HUNGARICA 49 : Suppl.B p. B99, 2019
Horváth B, Hézső T, Szentandrássy N, Kistamás K, Árpádffy-Lovas T, Varga R, Gazdag P, Veress R, Dienes C, Baranyai D, Almássy J, Virág L, Nagy N, Baczkó I, Magyar J, Bányász T, Varró A, Nánási PP: Late sodium current in human, canine and guinea pig ventricular myocardium, J Mol Cell Cardiol, 139:14-23. doi: 10.1016/j.yjmcc.2019.12.015, 2020
Árpádffy-Lovas T, Husti Z, Baczkó I, Varró A, Virág L: Different effects of amiodarone and dofetilide on the dispersion of repolarization between well-coupled ventricular and Purkinje fibers, Can J Physiol Pharmacol, 99(1):48-55. doi: 10.1139/cjpp-2020-0234, 2021
Árpádffy-Lovas T, Baczkó I, Baláti B, Bitay M, Jost N, Lengyel C, Nagy N, Takács J, Varró A, Virág L.: Electrical Restitution and Its Modifications by Antiarrhythmic Drugs in Undiseased Human Ventricular Muscle, Front Pharmacol. 11:479. doi: 10.3389/fphar.2020.00479. eCollection 2020., 2020
Pászti B, Prorok J, Magyar T, Árpádffy-Lovas T, Györe B, Topál L, Gazdag P, Szlovák J, Naveed M, Jost N, Nagy N, Varró A, Virág L, Koncz I: Cardiac electrophysiological effects of ibuprofen in dog and rabbit ventricular preparations: possible implication to enhanced proarrhythmic risk, Can J Physiol Pharmacol, 99(1):102-109. doi: 10.1139/cjpp-2020-0386, 2021
Orvos P, Pászti B, Topal L, Gazdag P, Prorok J, Polyák A, Kiss T, Tóth-Molnár E, Csupor-Löffler B, Bajtel Á, Varró A, Hohmann J, Virág L, Csupor D: The electrophysiological effect of cannabidiol on hERG current and in guinea-pig and rabbit cardiac preparations, Scientific Reports, 10(1):16079. doi: 10.1038/s41598-020-73165-2., 2020
Nánási PP, Szabó Z, Kistamás K, Horváth B, Virág L, Jost N, Bányász T, Almássy J, Varró A: Implication of frequency-dependent protocols in antiarrhythmic and proarrhythmic drug testing, Prog Biophys Mol Biol. 2020 Nov;157:76-83. doi: 10.1016/j.pbiomolbio.2019.11.001, 2020
Otsomaa L, Levijoki J, Wohlfahrt G, Chapman H, Koivisto AP, Syrjänen K, Koskelainen T, Peltokorpi SE, Finckenberg P, Heikkilä A, Abi-Gerges N, Ghetti A, Miller PE, Page G, Mervaala E, Nagy N, Kohajda Z, Jost N, Virág L, Varró A, Papp JG: Discovery and characterization of ORM-11372, a novel inhibitor of the sodium-calcium exchanger with positive inotropic activity, British Journal of Pharmacol, 177(24):5534-5554. doi: 10.1111/bph.15257, 2020
Gazdag P, Oravecz K, Acsai K, Demeter-Haludka V, Ördög B, Szlovák J, Kohajda Z, Polyák A, Barta BA, Oláh A, Radovits T, Merkely B, Papp JG, Baczkó I, Varró A, Nagy N, Prorok J: Increased Ca2+ content of the sarcoplasmic reticulum provides arrhythmogenic trigger source in swimming-induced rat athlete's heart model, Scientific Reports, 10(1):19596. doi: 10.1038/s41598-020-76496-2, 2020
Horváth B, Hézső T, Szentandrássy N, Kistamás K, Árpádffy-Lovas T, Varga R, Gazdag P, Veress R, Dienes C, Baranyai D, Almássy J, Virág L, Nagy N, Baczkó I, Magyar J, Bányász T, Varró A, Nánási PP: Late sodium current in human, canine and guinea pig ventricular myocardium, J Mol Cell Cardiol, 139:14-23. doi: 10.1016/j.yjmcc.2019.12.015, 2020
Árpádffy-Lovas T, Baczkó I, Baláti B, Bitay M, Jost N, Lengyel C, Nagy N, Takács J, Varró A, Virág L.: Electrical Restitution and Its Modifications by Antiarrhythmic Drugs in Undiseased Human Ventricular Muscle, Front Pharmacol. 11:479. doi: 10.3389/fphar.2020.00479. eCollection 2020., 2020
Orvos P, Pászti B, Topal L, Gazdag P, Prorok J, Polyák A, Kiss T, Tóth-Molnár E, Csupor-Löffler B, Bajtel Á, Varró A, Hohmann J, Virág L, Csupor D: The electrophysiological effect of cannabidiol on hERG current and in guinea-pig and rabbit cardiac preparations, Scientific Reports, 10(1):16079. doi: 10.1038/s41598-020-73165-2., 2020
Gazdag P, Oravecz K, Acsai K, Demeter-Haludka V, Ördög B, Szlovák J, Kohajda Z, Polyák A, Barta BA, Oláh A, Radovits T, Merkely B, Papp JG, Baczkó I, Varró A, Nagy N, Prorok J: Increased Ca2+ content of the sarcoplasmic reticulum provides arrhythmogenic trigger source in swimming-induced rat athlete's heart model, Scientific Reports, 10(1):19596. doi: 10.1038/s41598-020-76496-2, 2020
Trovato C, Passini E, Nagy N, Varró A, Abi-Gerges N, Severi S, Rodriguez B.: Human Purkinje in silico model enables mechanistic investigations into automaticity and pro-arrhythmic abnormalities, J Mol Cell Cardiol. 142:24-38. doi: 10.1016/j.yjmcc.2020.04.001, 2020
Árpádffy-Lovas T, Husti Z, Baczkó I, Varró A, Virág L: Different effects of amiodarone and dofetilide on the dispersion of repolarization between well-coupled ventricular and Purkinje fibers, Can J Physiol Pharmacol, 99(1):48-55. doi: 10.1139/cjpp-2020-0234, 2021
Varró A, Tomek J, Nagy N, Virág L, Passini E, Rodriguez B, Baczkó I: Cardiac transmembrane ion channels and action potentials: cellular physiology and arrhythmogenic behavior., Physiol Rev. 101(3):1083-1176, 2021
Déri S, Borbás J, Hartai T, Hategan L, Csányi B, Visnyovszki Á, Madácsy T, Maléth J, Hegedűs Z, Nagy I, Arora R, Labro AJ, Környei L, Varró A, Sepp R, Ördög B.: Impaired cytoplasmic domain interactions cause co-assembly defect and loss of function in the p.Glu293Lys KNCJ2 variant isolated from an Andersen-Tawil syndrome patient, Cardiovasc Res. 117(8):1923-1934. doi: 10.1093/cvr/cvaa249., 2021
Hézső T, Naveed M, Dienes C, Kiss D, Prorok J, Árpádffy-Lovas T, Varga R, Fujii E, Mercan T, Topal L, Kistamás K, Szentandrássy N, Almássy J, Jost N, Magyar J, Bányász T, Baczkó I, Varró A, Nánási PP, Virág L, Horváth B.: Mexiletine-like cellular electrophysiological effects of GS967 in canine ventricular myocardium, Sci Rep. 5;11(1):9565. doi: 10.1038/s41598-021-88903-3., 2021
Nánási PP, Horváth B, Tar F, Almássy J, Szentandrássy N, Jost N, Baczkó I, Bányász T, Varró A: Canine myocytes eepresent a good model for human ventricular cells regarding their electrophysiological properties., Pharmaceuticals, 14, 748. https://doi.org/10.3390/ph14080748, 2021





 

Projekt eseményei

 
2018-11-28 12:12:39
Résztvevők változása
2017-11-29 14:06:50
Résztvevők változása
2017-07-26 09:05:04
Résztvevők változása




vissza »