Desztillációs és abszorpciós szétválasztási eljárások hatékonyságának növelése  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
120083
típus K
Vezető kutató Láng Péter
magyar cím Desztillációs és abszorpciós szétválasztási eljárások hatékonyságának növelése
Angol cím Increase of the efficiency of distillation and absorption separation processes
magyar kulcsszavak szakaszos és folyamatos rektifikálás, abszorpció-deszorpció, speciális módszerek, energiaigény minimalizálása
angol kulcsszavak Continuous and batch rectification, absorption-desorption, special methods, minimisation of energy need
megadott besorolás
Áramlás- és Hőtechnika (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)65 %
Ortelius tudományág: Hőtechnika
Műszaki kémia (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)35 %
Ortelius tudományág: Környezeti kémia
zsűri Gépész-, Építő-, Építész- és Közlekedésmérnöki
Kutatóhely Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem)
résztvevők Dénes Ferenc
Hégely László
Modla Gábor
Németh Bence Gábor
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2021-09-30
aktuális összeg (MFt) 26.999
FTE (kutatóév egyenérték) 5.63
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A projekt a desztillációs és abszorpciós-deszorpciós rendszerek hatékonyságának növelését és energetikai optimalizálását célozza a vezető kutató eddigi sikeres kutatásainak szerves folytatásaként. Ezen alapvető fontosságú ellenáramú szétválasztó műveletek modellezése azonos elméleti alapokon nyugszik, és azonos folyamatszimulátorokkal elvégezhető.
A desztilláció a vegyiparban leggyakrabban alkalmazott, nélkülözhetetlen, de nagy energiaigényű elválasztó művelet. A desztilláló berendezések optimális tervezése és működtetése nagy energiamegtakarítást eredményezhet. A desztillációs kutatások célja a vezető kutató és munkatársai által kidolgozott új speciális szakaszos és folyamatos desztillációs eljárások és konfigurációk tökéletesítése külföldi partnerrel (INP Toulouse) együttműködésben.
A füstgázok tisztítása általában abszorber-deszorber rendszerekben történik. Napjaink egyik fő környezetvédelmi feladata az erőművek CO2-kibocsátásának csökkentése. A leginkább előrehaladott megoldás az égetés utáni elnyeletés, amelyet reaktív abszorpcióval végeznek. A megoldandó probléma a deszorpció nagy energiaigényének csökkentése. A projektbeli kutatások célja az energiaigény-csökkentési lehetőségek tanulmányozása számítógépi szimulációval ezek tökéletesítése céljából (a legjobb abszorbens és műveleti megoldás kiválasztása).
A vezető kutató előző OTKA-projektjének keretében 6 magas IF-ú folyóiratcikk, 11 nemzetközi folyóiratcikk vagy konferenciacikk, 1 kitüntetéses kétirányítású PhD-értekezés, 1 elbírálás alatt álló MTA-doktori értekezés, valamint 1 egy éves posztdoktori állás (INP Toulouse) valósult meg.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A desztillációs kutatások alapvető célja új szétválasztási eljárások kidolgozása, illetve a meglévő eljárások energiaigényének csökkentése, illetve a kinyerés növelése.
Néhány, a projekt keretében megválaszolandó kérdés:
1. Hogyan csökkenthető a folyamatos desztillációs szétválasztások energiaigénye új konfigurációk és hőintegráció alkalmazásával?
2. Milyen párlatvisszaforgatási stratégiákat célszerű alkalmazni a hagyományos szakaszos rektifikálás, a szakaszos extraktív és szakaszos heteroazeotrop desztilláció során? Hány egymás követő gyártás között érdemes visszaforgatni a párlatokat? Milyen összetételű és mennyiségű párlatot kell visszaforgatni, melyik gyártásba, és a gyártások melyik lépésébe? Lehetséges-e csökkenteni a szétválasztandó ágens szükséges mennyiségét (extraktív és heteroazeotrop desztilláció esetében), annak visszaforgatásával?

Az abszorpciós kutatások alapvető célja füstgázokból a szén-dioxid elnyeletése fajlagos energiaigényének csökkentése.
Néhány, a projekt keretében megválaszolandó kérdés:
1. A szakirodalomban javasolt eljárások (pl. közbenső hűtés az abszorberben, gazdag szolvens megosztása stb.) közül melyek a legígéretesebbek?
2. A legjobb eljárások kombinálhatók-e egymással?
3. Az eddig legelterjedtebben vizsgált adszorbensek közül (pl. MEA, MDEA, NH3) melyik alkalmazása esetén kaphatjuk a legkisebb energiaigényt?
4. A CO2-megkötő technológiát beillesztve egy erőmű rendszerébe milyen további energiaintegrációs lehetőségekkel csökkenthető az energiaigény, valamint milyen mértékben változik az erőmű hatásfoka?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A desztillációs kutatások olyan új szétválasztási technológiák és berendezések elméleti alapjait teremtik meg, melyekkel a már meglévő technológiák javíthatók, energiaigényük csökkenthető és az értékes komponensek kinyerése növelhető. Az energiaigény csökkentése, az értékes komponensek visszanyerése nemcsak gazdasági, hanem környezetvédelmi szempontból is fontos.
Az abszorpciós-deszorpciós kutatásaink hozzájárulhatnak a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére világszerte nagy erőkkel végzett kutatómunka eredményességéhez és elősegítik az elkövetkezendő évtizedben várhatóan hazánkban is bevezetendő technológiák megismerését, megértését és oktatását.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A projekt az ellenáramú szétválasztó műveletek közül az alapvető fontosságú desztillációs és abszorpciós-deszorpciós eljárások hatékonyságának növelését és optimalizálását célozza. Bár e műveletek gyakorlati megvalósítása eltér egymástól, de modellezésük azonos elméleti alapokon nyugszik, és azonos folyamatszimulátorokkal elvégezhető.
A desztilláció a vegyiparban leggyakrabban alkalmazott, nélkülözhetetlen, de nagy energiaigényű elválasztó művelet. A desztilláló berendezések optimális tervezése és működtetése nagy energiamegtakarítást eredményezhet a gyógyszer- és vegyiparban. A képződő hulladék-oldószer elegyek regenerálása gazdasági és környezetvédelmi szempontból is kulcsfontosságú. Az azeotrop elegyek hatékony szétválasztására speciális (extraktív, heteroazeotrop, nyomásváltó) desztillációs módszereket kell alkalmazni. Ezek eddig szakaszos üzemmódban még nem terjedtek el az iparban, pedig az sok esetben előnyösebb a folyamatosnál. A desztillációs kutatások célja a vezető kutató által – nemzetközi együttműködésben – kidolgozott új desztillációs eljárások és konfigurációk tökéletesítése.
A füstgázok tisztítása általában abszorber-deszorber rendszerekben történik (folyadékban való elnyeletés, majd kihajtás pl. hőközlés hatására). Napjaink egyik fő környezetvédelmi feladata az erőművek CO2-kibocsátásának csökkentése. A leginkább előrehaladott megoldás az égetés utáni elnyeletés, amely reaktív abszorpcióval történik. A megoldandó probléma a deszorpció nagy energiaigényének csökkentése. Célunk az energiaigény-csökkentési lehetőségek tanulmányozása (a legjobb abszorbens és műveleti megoldás kiválasztása).
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The goals of the project are improvement and energetic optimisation of distillation and absorption-desorption systems as the direct continuation of the leading researcher’s works done until now. The modelling of these countercurrent separation methods of primary importance has the same theoretical bases and can be done with the same flow-sheet simulators.
Distillation is the most frequent, indispensable separation method in the chemical industries having very high energy demand. Optimal design and operation of batch distillation columns may result in great energy saving. The main aim of the distillation research is improvement of new special batch distillation methods and configurations elaborated by the leading researcher and his colleagues in collaboration with a foreign partner (INP Toulouse).
The purification of the flue gases is performed mainly in absorber-desorber systems. One of the most actual environmental tasks is reduction of the CO2-emission of power plants. The post-combustion capture is considered as the most advanced solution, which is performed by reactive absorption. The problem to be solved is the reduction of the high energy demand of the desorption. Our aim is to study the energy demand reduction possibilities by computer simulation in order to improve them (selection of the best absorbent and operation method).
In the framework of the leading researcher’s previous OTKA project 6 articles in journals of high IF, 11 international journal or conference articles, 1 PhD thesis under common supervision with honours, 1 DSc thesis under evaluation, and 1 post-doctoral position of 1 year (INP Toulouse) were realised, respectively.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The fundamental aim of the distillation research works is the reduction of energy demand, the elaboration of new separating methods and the study of new configurations, respectively.
Some questions to be answered within the framework of the project:
1. How the high energy demand of the continuous distillation separation processes can be reduced by applying new configurations and heat integration?
2. What off-cut recycling strategies are worth to apply for batch conventional, extractive and heteroazeotropic rectification? Cuts of what composition and of what amount are worth to be recycled and to which production and to which production step? When is the recycling of the separating agent economical in the case of extractive and heteroazeotropic distillation?

The fundamental aim of our absorption research works is the reduction of the specific energy demand of the capture of carbon-dioxide from flue gases.
Some questions to be answered within the framework of the project:
1. Which methods are the most promising ones amongst the methods proposed in the literature (e.g. intermediate cooling in the absorber, division of the rich solvent)?
2. Can the best methods be combined with each other?
3. Which absorbent does give the lowest energy demand amongst the most frequently studied ones (e.g. MEA, MDEA, NH3)?
4. Fitting the CO2 capturing technology into the power plant system by which further energy integration possibilities can the energy demand be reduced? In which extent does the efficiency of the power plant vary?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The distillation research work creates the theoretical bases of such new separation technologies and configurations with which the existing technologies can be improved, their energy demand can be decreased and the recovery of the valuable components can be increased. The reduction of the energy demand and recovery of valuable components is important not only from economical point of view but also because of the protection of environment.
Our research dealing with absorption-desorption may contribute to the success of the worldwide, intensive research work for the reduction of carbon-dioxide emission and may promote understanding and teaching these technologies probably to be introduced in Hungary in the near future.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The goals of the project are the improvement and energetic optimisation of such countercurrent separation methods of primary importance, like distillation and absorption-desorption systems. Although the practical realisations of these methods are different, their modelling has the same theoretical bases and can be done with the same flow-sheet simulators.
Distillation is the most frequent, indispensable separation method in the chemical industries having very high energy demand. The optimal design and operation of distillation columns may result in great energy saving in the chemical and pharmaceutical industries. The regeneration of waste solvent mixtures is crucial from both economic and environmental points of view. For the efficient separation of azeotropic mixtures special distillation methods must be applied. In the industry these methods are not widespread in batch mode, at all, although they are more advantageous than the continuous ones in many cases. The aim of the distillation research is the improvement of new special batch distillation methods and configurations elaborated by the leading researcher in international collaboration.
The purification of the flue gases is performed mainly in absorber-desorber systems. One of the most actual environmental tasks is the reduction of the CO2-emission of power plants. The post-combustion capture is considered as the most advanced solution, which is performed by reactive absorption. The problem to be solved is the reduction of the high energy demand of the desorption. Our aim is to study of the energy reduction possibilities (selection of the best absorbent and operation method).





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A desztilláció a legelterjedtebb, de nagyon magas energiaigényű elválasztási módszer a vegyiparban. A projekt fő eredménye a különböző szakaszos (BD), félszakaszos (SBD) és folyamatos desztillációs (CD) folyamatok és rendszerek gazdasági, energetikai és környezeti optimalizálása. Az extraktív és heteroazeotróp BD eljárásokhoz optimalizáltuk a közbenső párlatok és a szétválasztó ágens visszaforgatását. Új stratégiát javasoltunk a heteroazeotrop BD-re. Tanulmányoztuk a kapacitásnövelés lehetőségét az üzemben már rendelkezésre álló, második oszloppal. Az SBD esetén a betáplálási tányér helyének optimalizálását és új üzemmódokat javasoltunk. A CD-oszlopok és a nyomásváltó rendszerek esetében a költségeket és a káros környezeti hatásokat hőintegrációs (HI) és párakompressziós (VRC) hőszivattyú(k) alkalmazásával minimalizáltuk. Egy új HI rendszerrel és hőszivattyúval csökkentettük egy 3 oszlopos bioetanol gyártó rendszer költségeit. Tanulmányoztuk továbbá a CO2 égés utáni megkötését abszorber-deszorber rendszerben. A fő probléma a deszorpció nagyon magas energiaigénye, ami jelentősen csökkenti az erőművek hatásfokát. Meghatároztuk a két oszlop működési paramétereinek optimális értékeit, melyek mellett a deszorpció energiaigénye minimális. Összehasonlítottuk a leggyakrabban előforduló vizes amin (MEA, DEA, MDEA) oldatok alkalmazását abszorbensként. 32 publikáció jelent meg, köztük 12 cikk folyóiratban (4 D1, 3 Q2, 1 Q3, 4 IF nélkül) és 17 konferenciacikk (min. 6 oldal).
kutatási eredmények (angolul)
Distillation is the most frequent separation method having very high energy demand. The main result of the project is economic, energetic, and environmental optimization of different batch (BD), semi-batch (SBD), and continuous distillation (CD) processes and systems. For extractive and heteroazeotropic BD processes, we optimized the off-cut and entrainer recycle. We suggested a new strategy for heteroazeotropic BD. We studied the possibility of capacity increase with a second column already available in the plant. For SBD we suggested the optimization of the location of the feed plate and new operational policies. For CD columns and pressure swing systems we minimized the costs and adverse environmental effects by the application of heat integration (HI) and vapor recompression (VRC) heat pump(s). With a new HI system and heat pump, we reduced the costs of a 3-column bioethanol production system. We also studied the post-combustion capture of CO2 in an absorber-desorber system. The main problem is the very high energy demand of the desorption, which decreases considerably the efficiency of power plants. The optimal values of the operational parameters of the two columns resulting in the minimal desorption energy were determined. The application of the most frequent aqueous amine (MEA, DEA, MDEA) solutions was compared. 32 publications were issued: 12 articles in journals (4 D1, 3 Q2, 1 Q3, 4 without IF) and 17 conference papers (min. 6 pages).
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=120083
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Hegely L., P. Lang: Influence of Entrainer Recycle for Batch Heteroazeotropic Distillation, FRONTIERS OF CHEMICAL SCIENCE AND ENGINEERING, DOI:10.1007/s11705-018-1760-5, 2018
Vincent Gerbaud, Ivonne Rodriguez-Donis, Laszlo Hegely, Peter Lang, Ferenc Denes, Xinqiang You: Review of Extractive Distillation. Process design, operation, optimization and control., CHEMICAL ENGINEERING RESEARCH AND DESIGN, DOI:10.1016/j.cherd.2018.09.020, 2018
Nemeth Bence , Laszlo Hegely, Peter Lang,: Dehydration of Isopropanol by Batch Heteroazeotropic Distillation with Toluene as Entrainer., CHEMICAL ENGINEERING TRANSACTIONS 69: 433-438 (2018), DOI:10.3303/CET1869073, 2018
Lang Peter, Hegely Laszlo: Different Feeding Policies for Semi-Batch Distillation., CHEMICAL ENGINEERING TRANSACTIONS 69: 439-444 (2018), DOI:10.3303/CET1869074, 2018
Hegely Laszlo , Peter Lang,: Optimization of Batch Heteroazeotropic Distillation Operational Strategies with Entrainer Recycle,, 28th European Symposium on Computer Aided Process Engineering. Graz, Ausztria, 2018.06.10-2018.06.13. Computer Aided Chemical Engineering (43) 1505-1512., 2018
Nemeth Bence, Lang Peter, Hegely Laszlo: Regeneration of a Waste Solvent Mixture With Two Different Batch Columns,, Proceedings of the 6th International Scientific Conference on Advances in Mechanical Engineering (ISCAME 2018). Debrecen, 2018.10.11-2018.10.13., 2018
Hégely László, Tóbel Kitti, Dénes Ferenc, Láng Péter: Reduction of the Energy Demand of Solvent-Grade Bioethanol Production, Proceedings of the 6th International Scientific Conference on Advances in Mechanical Engineering (ISCAME 2018). Debrecen, 2018.10.11-2018.10.13, 2018
Bence Nemeth, Laszlo Hegely, Peter Lang,: Comparison of batch heteroazeotropic distillation operational strategies for the dehydration of isopropanol., CHEMICAL ENGINEERINGRESEARCH AND DESIGN 146 pp. 486-498. (2019), DOI:10.1016/j.cherd.2019.04.033, 2019
Laszlo Hegely, Ferenc Denes, Peter Lang: Reduction of the Energy Demand of Second-Generation Bioethanol Production by Heat Integration and Vapour Recompression Heat Pump, PRES’19 Proceedings , Paper number: 366. 10 pages, 2019
Peter Lang, Laszlo Hegely: Different Semi-Batch Distillation Policies for Decreasing Energy Demand, Paper number: 367., PRES'19 proceedings Paper number: 367. (10 pages), 2019
Bence Nemeth, Laszlo Hegely, Peter Lang: Optimisation of Waste Solvent Regeneration with Two Batch Distillation Columns of Different Size,, PRES'19 Proceedings, Paper number: 368. (10 pages), 2019
Mariem Ferchichi, Laszlo Hegely, Peter Lang: Separation of a Ternary Mixture with Semi-Batch Distillation, of the 7th International Scientific Conference on A, ISCAME2019, Proceedings (2 pages), 2019
Peter Lang, Laszlo Hegely: Different Semi-Batch Distillation Policies for Decreasing Energy Demand, PRES'19 proceedings Paper number: 367. (10 pages), 2019
Mariem Ferchichi, Laszlo Hegely, Peter Lang: Separation of a Ternary Mixture with Semi-Batch Distillation, ISCAME2019, Proceedings (2 pages), 2019
Bence Nemeth, Peter Lang, Laszlo Hegely: Increasing of Processing Capacity by Applying a Second Batch Distillation Column,, PRES'20 Proceedings, Paper No.: 0423 (10 pages), 2020
Mariem Ferchichi, Laszlo Hegely, Peter Lang: Heat Pump-Assisted Pressure-Swing Distillation with Optimal Flow Rate of the Working Fluid, PRES'20, Proceedings, Paper No.: 0536 (10 pages), 2020
Mariem Ferchich; Hegely Laszlo; Lang Peter ,: Decrease of Energy Demand of Semi-Batch Distillation Policies, ENERGY AND ENVIRONMENT, DOI: 10.1177/0958305X20933310, 2020
Hegely Laszlo; Lang Peter: Reduction of the energy demand of a second-generation bioethanol plant by heat integration and vapour recompression between different columns, ENERGY (0360-5442 1873-6785): 208 p. 118443, 2020
Nemeth Bence ; Lang Peter; Hegely Laszlo,: Optimisation of solvent recovery in two batch distillation columns of different size, JOURNAL OF CLEANER PRODUCTION (0959-6526 ): 275 p. 122746., 2020
Bence Nemeth, Peter Lang, Laszlo Hegely: Investigating the Processing Capacity of Batch Distillation by Applying a Second, Smaller Column, Separation and Purification Technology, Volume 280, 1 January 2022, 119883, https://doi.org/10.1016/j.seppur.2021.119883, 2021
Mariem Ferchichi, Laszlo Hegely, Peter Lang: Economic and Environmental Evaluation of Heat Pump-Assisted Pressure-Swing Distillation of Maximum-Boiling Azeotropic Mixture Water-Ethylenediamine, Energy, under 3rd review, 2021
Laszlo Hegely, Peter Lang: Optimisation of Pressure of the Pressure-Swing Distillation of a Maximum Azeotropic Mixture, PRES21 Proceedings, Paper No.: 0308, 2021
Bence Nemeth, Laszlo Hegely, Peter Lang: Feasibility of Increasing the Processing Capacity of Batch Distillation by Applying a Second Column, PRES21 Paper No. 0198, 2021
Laszlo Hegely, Peter Lang: Distillation extractive discontinue avec du recyclage de fraction intermédiaire et de l'entraîneur, In: Hasna Louahlia (szerk.) (szerk.) Actes du CIFQ 2017 . Caen, Franciaország, 2017.05.22-2017.05.24. Kiadvány: Caen: 2017. Paper ART-04-10. , 2017
Laszlo Hegely, Peter Lang: Optimisation of Batch Extractive Distillation Process with Entrainer Recycle, In: Antonio Espuna (szerk.) (szerk.) 27th European Symposium on Computer Aided Process Engineering. Amsterdam: Elsevier, 2017. pp. 2101-2106. (Computer Aided Chemical Engineering; 40.), 2017
Laszlo Hegely, Peter Lang: Entrainer Recycle for Batch Heteroazeotropic Distillation, CHEM ENG TR 61: 949-954, 2017
Modla G, P Lang: Decrease of the Energy Demand of Distillation With Vapour Recompression, In: 5th INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ON ADVANCES IN MECHANICAL ENGINEERING (ISCAME 2017) . Debrecen, Magyarország, 2017.10.12-2017.10.13. Kiadvány: 2017. pp. 1-6., 2017
Peter Lang, Ferenc Denes, Laszlo Hegely: Simulation de l'absorption de CO2 avec des amines différentes, In: Hasna Louahlia (szerk.) (szerk.) Actes du CIFQ 2017 . Caen, Franciaország, 2017.05.22-2017.05.24. Kiadvány: Caen: 2017. Paper ART-05-06. , 2017
Peter Lang, Ferenc Denes, Laszlo Hegely: Comparison of Different Amine Solvents for the Absorption of CO2, CHEM ENG TR 61: 1105-1110, 2017
Peter Lang, Marton Örsi, Laszlo Hegely: Comparison of batch and semi-continous distillation, In: 5th INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ON ADVANCES IN MECHANICAL ENGINEERING (ISCAME 2017) . Debrecen, Magyarország, 2017.10.12-2017.10.13. Kiadvány: 2017. pp. 1-6., 2017
Tóbel Kitti, Hégely László, Láng Péter: Szén-dioxid leválasztás aminos és ammóniás abszorpcióval, In: Abonyi János, Klein Mónika, Balogh András (szerk.) (szerk.) Műszaki Kémiai Napok 2017: Chemical Engineering Conference 2017. Veszprém: Pannon Egyetem, 2017. pp. 107-112., 2017
L Hegely, P Lang: Batch Extractive Distillation with Off-Cut and Entrainer Recycle, In: Sándor Bodzás, Tamás Mankovits (szerk.) (szerk.) Proceedings of the 4th International Scientific Conference on Advances in Mechanical Engineering (ISCAME 2016). Debrecen: University of Debrecen Faculty of Engineering, 2016. pp. 221-227., 2016
P Lang, L Hegely, F Denes: Simulation of CO2 Absorption with Different Amine Solvents, In: Sándor Bodzás, Tamás Mankovits (szerk.) (szerk.) Proceedings of the 4th International Scientific Conference on Advances in Mechanical Engineering (ISCAME 2016). Debrecen: University of Debrecen Faculty of Engineering, 2016. pp. 228-233., 2016
L Hegely, K Sleisz: Optimization of Batch Extractive Distillation with Different Methods, ISCAME 2017, Debrecen, Magyarország, 2017.10.12-2017.10.13. p. 1-6., 2017





 

Projekt eseményei

 
2020-11-06 09:31:41
Résztvevők változása




vissza »