Következtetések a magmagenetikai folyamatokra és kitörési kronológiára a Kárpát-Pannon térség szilíciumgazdag vulkáni kőzeteiben lévő cirkon kristályok kombinált U-Pb-Hf izotóp és nyomelem összetétel adatai alapján  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
121048
típus PD
Vezető kutató Haranginé Lukács Réka Zsuzsanna
magyar cím Következtetések a magmagenetikai folyamatokra és kitörési kronológiára a Kárpát-Pannon térség szilíciumgazdag vulkáni kőzeteiben lévő cirkon kristályok kombinált U-Pb-Hf izotóp és nyomelem összetétel adatai alapján
Angol cím Understanding the magma evolution and eruption chronology based on combined U-Pb dating, Hf isotope and trace element characteristics of zircons in silicic volcanic rocks of the Carpathian-Pannonian Region
magyar kulcsszavak cirkon, geokronológia, geokémia, petrogenetika, rétegtan
angol kulcsszavak zircon, geochronology, geochemistry, petrogenesis, stratigraphy
megadott besorolás
Ásványtan, kőzettan (Komplex Környezettudományi Kollégium)80 %
Ortelius tudományág: Ásványtan
Geológia, tektonika, vulkanológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)20 %
Ortelius tudományág: Kőzettan
zsűri Földtudományok 1
Kutatóhely MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport (HUN-REN Támogatott Kutatócsoportok Irodája)
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2019-09-30
aktuális összeg (MFt) 15.090
FTE (kutatóév egyenérték) 2.10
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A geokronológia a földtudományi kutatások egyik sarokköve és egyre inkább önálló tudományterületté növi ki magát. Feladata nem csak földtörténeti események idejének meghatározása, hanem az is hogy biztosítsa a meghatározott korok pontosságát. A geokronológiában ma már további alkalmazási területek is nyíltak, mint például a kristályosodás idő meghatározásával a magmatározók fennmaradási időtartamának pontosítása. Mindebben különösen nagy szerepe van a cirkon kristálynak. Az U-Pb és U-Th korok kombinálása Hf izotóp és nyomelem adatokkal újszerű lehetőséget ad a magmák eredetének meghatározására, a magmakamra dinamika, a vulkánkitörések előtti folyamatok tisztázására. A cirkon kristályok in-situ izotóp és nyomelem elemzése, a kapott adatok kritikai feldolgozása és értelmezése új lehetőséget teremt a Kárpát-Pannon térség területén előforduló vulkáni kőzetek keletkezési idejének és magmagenetikai folyamatainak megismerésére.
A vizsgálatra kiválasztott vulkáni képződmények segítségével olyan, nemzetközi szinten is jelentős kulcskérdésekre keresünk választ, mint a leghevesebb vulkánkitöréseket okozó, nagy térfogatú szilíciumgazdag magmák kialakulása és kitörési kronológiája (miocén dácit-riolit piroklasztitok), a hosszan szunnyadó vulkánok természete (a székelyföldi Csomád dácitjai), valamint a permi kiterjedt vulkáni működés térségbeli képviselőinek feltárása (Gyűrűfűi Riolit Fm.). A kapott eredmények alapján következtetünk továbbá a Pannon-medence kialakulásához szorosan kötődő vulkáni működés okára, a rétegtanban kiemelkedően fontos vulkáni vezérszintek kijelölésére, a térség legfiatalabb vulkánjának működésére és felújulásának lehetőségére.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

1. A miocén korban jelentős vulkánkitörések zajlottak a Pannon-medencében, egy időben a térség alatti litoszféra elvékonyodásával. A kitörések nagy térfogatú vulkáni anyagot terítettek szét a felszínen, amelyek a rétegtanban kiváló vezérszintek. A Bükkalja vulkáni képződményeire kapott eddigi cirkon koradatok arra utalnak, hogy át kell értékelni e vulkáni működés időbeli lefolyását, a korábban kijelölt rétegtani vezérszinteket. A kutatást ezért kiterjesztjük a Pannon-medence egyéb területeire, sőt a térségen kívül lévő lehetséges disztális képződményekre. Kiemelkedő kérdés a magmák keletkezésének oka, annak geodinamikai kapcsolata, mint például mi okozza extenziós környezetben a jelentős riolitos vulkáni tevékenységet, a magmatározók élettartamának pontosítása, ami segít általában is a nagy magmás rendszerek fejlődésének jobb megértésében.
2. A térség legfiatalabb vulkánja, a Csomád, a hosszan szunnyadó tűzhányók egyik típusa. A cél itt a vulkán alatti magmakamra fennmaradási idejének pontosítása, miképpen lehetséges egy dácitos magmás test kristálykása állapotban való fennmaradása akár több 100 ezer évig és milyen folyamatok vezethetnek az időszakos vulkánkitörésekhez. A kutatási eredmények fontos információt adnak a látszólag inaktív vulkánok feléledési mechanizmusának jobb megértéséhez, a potenciális vulkánkitörés lehetőségének feltárásához.
3. A permi riolitok korára máig ellentmondásos adatok állnak rendelkezésre. A térségben előforduló vulkanitok keletkezési idejének és nyomelem karakterisztikájuk meghatározásával összekapcsolhatjuk e kőzeteket az Európai területen kiterjedt, nagy szilíciumgazdag provinciaként azonosított vulkanizmussal.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A Kárpát-Pannon térség olyan természeti laboratórium, ahol többek között a vulkáni kőzetek kutatásával a tudomány élvonalban lévő kulcskérdéseire kereshetjük a válaszokat. A cirkon kristály elemzésén alapuló geokronológia az elmúlt évtizedben az egyik legrohamosabban fejlődött terület, ahol az analitikai technika újításainak köszönhetően új perspektívák nyíltak. Egyre fontosabbá vált például a mérési adatok kiértékelési módja, ami megalapozza az eredmények megbízhatóságát. Az elmúlt két évben state-of-the-art analitikai módszerekkel kapott eredményeim rávilágítottak arra, hogy újra kell gondolni a térségünkben lévő számos vulkáni képződmény keletkezési korát és ezzel szerepét a terület fejlődéstörténetében. Ez érinti a miocén korban megjelenő vulkáni vezérszintek átértékelését is, aminek nagy fontossága van többek között a szénhidrogén kutatásokban. E kutatásban az eddigi bükkaljai vizsgálatokat kiterjesztem a térség további hasonló vulkáni előfordulásaira is. A kombinált in-situ U-Pb-Hf izotóp és nyomelem elemzések új perspektívát jelentenek e kiterjedt szilíciumgazdag vulkanizmus jobb megértéséhez és különösen a Pannon-medence kialakulási időszakához való kapcsolatának feltárásához. A térségünkben kiválóan feltáruló, jelentős időszakot átfogó vulkáni képződmények vizsgálata nemzetközi szinten is fontos az extenziós területeken zajló riolitos vulkáni működés jobb megismeréséhez.
A székelyföldi Csomád eddigi kutatásával ráirányítottuk a figyelmet a hosszan szunnyadó vulkánok komplex vizsgálatának szükségességére. Az eddigi kutatási eredményeink azt jelzik, hogy a dácitos magmatározó rendszer akár több százezer éven keresztül is fennállhatott, amire eddig kevés hasonló adatot publikáltak. Itt különleges lehetőség van arra, hogy a legújabb analitikai és értelmező eszközökkel jobban megértsük ennek okát. Ezért innovatív megközelítésben, nagy felbontású, kombinált izotóp és nyomelem elemzéseket végzünk, hogy időben és folyamatában is jellemezzük a magmatározókat. Az eredmények nagy fontosságúak lehetnek az ilyen vulkánok természetének jobb megismerésében, a vulkáni veszély előrejelzésben.
A kutatást a legkiválóbb szakemberekkel együttműködve végzem, ami biztosítja a kutatási eredmények széleskörű ismertségét.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A vulkáni működés okainak megismerése kulcsfontosságú az emberiség számára. Ebben különösen nagy szerepet játszik a geokronológia, aminek segítségével ma már nem csak a vulkánkitörések idejét határozhatjuk meg, hanem a tűzhányók alatti magmakamrák fennmaradási időhosszát is. A vulkáni kőzetekben lévő cirkon kristály kiváló lehetőséget ad e kérdések vizsgálatára. Az egyre fejlettebb technikai háttér ma már lehetővé teszi, hogy e piciny kristályon pontszerű elemzéseket végezzünk és így a kapott izotóp és nyomelem adatok alapján a kristályosodás idejére és történetére, annak körülményeire újszerű következtetéseket tegyünk. A kutatás során a legkorszerűbb analitikai eszközöket alkalmazzuk a tudományterület legkiválóbb szakembereivel együttműködve. A kormeghatározást, az izotóp és nyomelem összetétel meghatározását körültekintő értelmező munkával érjük el, hogy biztosítsuk az eredmények megbízhatóságát. A kapott eredmények alapján megmagyarázhatjuk a térségünkben zajlott legnagyobb vulkánkitörések okát, kapcsolatát a Pannon-medence kialakulásával. Ismereteket kapunk arra, hogy meddig állhatnak fenn a kiterjedt szilíciumgazdag vulkáni rendszerek, amelyek akár szupervulkáni kitöréseket is produkálhatnak. A térség legfiatalabb vulkánjának, a Csomád vizsgálatával közelebb juthatunk annak megértéséhez, hogy milyen hosszan szunnyadhatnak a tűzhányók és milyen esélyük van az akár inaktívnak tűnő állapotból való felébredésre. Ennek különös fontossága van a vulkáni veszély előrejelzésben világszerte. Végül a hazai permi vulkanitok kormeghatározása és geokémiai jellemzőik azonosítása segít az e korban Európa-szerte zajlott nagy vulkáni működéssel való kapcsolatának feltárásához.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Geochronology holds a pivotal position in the Earth Sciences. Presently, the main task is not only providing age data for certain events, but also certifying the accuracy and precision of these dates. Due to the development in the analytical techniques, new application fields have been open such as determination of the timescale of the crystallization, whereby the longevity of magma reservoirs can be constrained. In these studies, zircons have a particular importance. Combination of U-Pb and U-Th dating with measurements of Hf isotopes and trace elements yields a novel approach to have an insight both into the temporal evolution and the dynamics of the magma reservoirs. This innovative technique will be used to understand better the eruption chronology and the origin of the magmas in the Carpathian-Pannonian Region.
In this project, we address a set of key-questions what are in the frontlines of the volcanological researches, such as (1) the formation and development of large volume silicic magmas and the timescale of eruptions (Miocene dacite-rhyolite pyroclastics); (2) the nature of long dormant volcanoes and their possible reawakening (the Ciomadul volcano); (3) representatives of the Permian volcanics in our region (Gyűrűfű Rhyolite Fm). The obtained high-precision data set will be used to constrain the origin and geodynamic relationship of the Miocene silicic volcanism in the Carpathian-Pannonian Region, contribute to the Miocene stratigraphy by eruption ages, recognize the new volcanic key-horizons in the stratigraphy and characterize the behaviour of the youngest volcano of this region and its possible reactivation.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

1. During the Miocene significant silicic volcanism occurred, contemporaneously with the stretching of the lithosphere beneath the Pannonian basin. The volcanic eruptions produced large volume tephras blanketing extended areas and therefore, they are important key-horizons in stratigraphy. The new zircon eruption ages of the Bükkalja volcanism suggest, however, that the timescale of the volcanic activity has to be re-evaluated. Thus, we extend this research to other localities of this region, including possible distal products outside of our area. Important key-questions are the origin of the silicic magmas and the relationship with the extensional tectonic regime and constraints on the longevity of magma reservoirs that help to better understand the behaviour of silicic volcanic systems.
2. The Ciomadul is the youngest volcano of our region and represents the long-dormant types of dacitic volcanoes. Our data indicate that the magma reservoir could have existed over several 100’s ka, but the reason of this is unknown. Using high-resolution zircon age and compositional data, we attempt to reveal the mechanism how a dacitic magma body can be maintain in a crystal mush state for a long time and what is the origin of the dacitic magma and what processes triggered the intermittent volcanic eruptions. This could help to have a better knowledge on the potential reactivation of such seemingly inactive volcanoes.
3. There are ambiguous data on the ages of the Permian volcanics (Gyűrűfű Rhyolite Fm) in the Pannonian Basin. Constraining their eruption ages and their compositional fingerprints we attempt to correlate them with the widespread Late-Palaezoic volcanism of Europe.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The Carpathian-Pannonian Region (CPR) can be regarded as a natural laboratory, where various key-questions of Earth Sciences, such as origin and evolution of magmas and reason of volcanic eruptions can be studied in detail. Geochronology is in the frontline of this research. Development of novel methodologies has opened new areas, such as constraining the longevity of crystallization and the timescale of magma existence in the crust. In-situ analyses of single zircon crystals as well as depth profiling from the outermost rim inwards and providing combined age and trace element spectrum are presently within the state-of-art techniques. Using this novel methods, we have dated zircons of various volcanic rocks of the CPR for the last two years. These data suggest that re-evaluation of the former view on the eruption chronology is necessary and this strongly influences also the Miocene stratigraphy, where precise age of the volcanic horizons has a key-importance. Furthermore, the Miocene silicic volcanic rocks of the CPR provide a unique opportunity to understand the relationship between extensional tectonics, formation of silicic magmas and thermal maturation of the continental crust.
Our research during the last years has pointed out that the youngest volcano of the CPR, the dacitic Ciomadul, can be regarded as a long dormant volcano, where there is still a potential for further eruptions. Understanding the reason of reactivation of such seemingly inactive volcanoes is important for societies. Using zircon geochronology, we revealed that the magma storage beneath the volcano could have been existed over several 100’s kyr. This new proposed research that involves a combined isotope and trace element study with high spatial resolution aims to explain the reason of the longevity of such magma bodies involving also the triggering mechanism leading to reactivation of the locked crystal mush. In this way, we expect to get a better understanding how volcanoes work that can be used in eruption forecast.
In this research collaboration with top-scientists of this field will be continued, what helps to have an access to the state-of-art instruments and methodologies and enables a better visibility of the new results.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Knowledge on the reason of volcanic eruptions has a paramount importance for the society. In the volcanological research geochronology is getting to have an increasing role. Presently, the main task is not only date the past volcanic eruptions, but also providing constraints on the longevity of magma reservoirs. Zircons are ubiquitous in many volcanic rocks and this tiny crystal can be used effectively to answer such key-questions. Rapid developments of analytical techniques enable to conduct in-situ measurements of various isotopes and trace elements within the crystals and careful evaluation of the data certifies the precision and accuracy of the results. We will use state-of-art methodology to understand eruption chronology, the origin and development of silicic magmas in the Carpathian-Pannonian region that has a great importance also in the Miocene stratigraphy. Determination of the timescale of the existence of magma reservoirs and their interaction with the continental crust could contribute to our knowledge why silicic volcanic activity occur in extensional areas. The youngest volcano of our region is Ciomadul, a typical long-dormant volcano. Our zircon-based study attempts to reveal why such dacitic magmas could exist in the crust over several 100’ kyr and why intermittent volcanic eruptions occur even after long dormancy. Understanding the behaviour of such volcanoes has a particular importance in eruption forecast. Finally, we will date also the Permian volcanic rocks of Hungary (Gyűrűfű Rhyolite Fm). This will be combined by Hf isotope and trace element fingerprints to see their relations with the Permian large silicic volcanic provinces of Europe.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Cirkon geokronológiai és geokémiai vizsgálati eredményekkel jelentősen hozzájárultunk a Kárpát-Pannon térség (KPT) miocén és permi Si-gazdag és a Csomád (Románia) vulkanizmusának megismeréséhez. Meghatároztuk a vulkánkitörések idejét, gyakoriságát, a vulkáni üledékek rétegtani szerepét, a kitöréseket tápláló magmatározók jellegét, fennállási idejét és a vulkanizmus geodinamikai kapcsolatait. A miocén szilíciumgazdag vulkáni működés a Pannon-medence szin-rift fázisában zajlott ~4 millió éven keresztül (18,2 és 14,4 Mé). Nyolc kitörési eseményt azonosítottunk, amelyek közül három olyan nagy volt, hogy a vulkáni hamuanyag jelentős területen rakódott le. A 14,88 és 14,38 millió éves kitörések vulkáni képződményei koruk alapján korrelálhatók az akár >1000 km távolságban lévő, közép és dél Európa területén előforduló miocén üledékgyűjtők vulkáni hamuanyagával. A cirkon U-Th és U-Pb koradatok segítették a Csomád kitörési történetének meghatározását. Az in-situ koradatok szerint a földkéregbeli magmatározóban 1,5 millió éve folyamatosan történik cirkon kristályosodás. Mindez egyenletes, 1,5*10-4 km3/év magma fluxussal tartható fenn. A magmatározó jelenleg helyenként akár 30-50% olvadékot is tartalmazhat. Két különböző permi vulkáni időszakot ismertünk fel a KPT területén: egy idősebb (~281 Mé) az ALCAPA (Dunántúli-khg.) és egy fiatalabb (~267–260 Mé) a Tisza (Dál Dunántúl, kelet Pannon-medence, Erdélyi Érc-hg.) nagyszerkezeti egységek területein.
kutatási eredmények (angolul)
Using zircon geochronological and geochemical data we got a better knowledge on the timescale of the Miocene and Permian silicic volcanism of the CPR, and the volcanic activity of Ciomadul (Romania). This involves the age and frequency of eruption events, their role in stratigraphy, the nature of the subvolcanic magma reservoirs and their geodynamic relationships. The Miocene silicic volcanism occurred during the syn-rift phase of the Pannonian Basin and lasted for 4 Myr (from 18.2 to 14.4 Ma). Eight eruption events were recognized, 3 of them were large enough to cover large area by volcanic ash deposit: remarkably, volcanic ash material in various subbasins in central and southern Europe (> 1000 km distance from Bükkalja) show correlation in age with the 14.88 Ma and 14.38 Ma volcanic eruption events. Zircon spot U-Th and U-Pb dates contributed to constrain the eruption chronology of the Ciomadul, the youngest volcanic system of the CPR. Zircon crystallization in the upper crustal magma reservoir has been continuous since 1.5 Ma. Zircon based model results imply 1.5*10-4 km3/y magma flux for such a prolonged period to maintain the mushy magma reservoir. It could locally contain still 30-50% melt fraction. Two distinct Permian volcanic epochs were revealed in the area: an older (~281 Ma) in the ALCAPA Mega-unit (Central Transdanubia) and a younger volcanic episode (~267–260 Ma) in the Tisza Mega-unit (Southern Transdanubia and the eastern Pannonian Basin, Apuseni Mts.).
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=121048
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Máté Szemerédi, Andrea Varga, Mihai Tatu, Ioan Seghedi, István Dunkl, Elemér Pál-Molnár, Réka Lukács: Permian volcanism vs. Alpine nappe stacking: petrographic and geochemical observations for regional correlation of the Permian felsic volcanic rocks, Tisza Mega-unit (Hungary and Romania), GEOPHYS RES ABSTR 20: Paper EGU2018-1771. 1 p. , 2018
Mészáros K, Harangi Sz, Lukács R, Molnár K, Dunkl I, Guillong M, Seghedi I, Kronz A: Fe-Ti oxide thermometry of the Ciomadul dacite, In: Geophysical Research Abstracts, Vol. 20, EGU 2018 . Bécs, Ausztria, 2018.04.08-2018.04.13. Kiadvány: Bécs: 2018. Paper EGU2018-1333. , 2018
Molnár Kata, Lukács Réka, Dunkl István, Schmitt Axel K., Kiss Balázs, Seghedi Ioan, Szepesi János, Harangi Szabolcs: Episodes of dormancy and eruption of the Late Pleistocene Ciomadul volcanic complex (Eastern Carpathians, Romania) constrained by zircon geochronology, JOURNAL OF VOLCANOLOGY AND GEOTHERMAL RESEARCH 373: pp. 133-147., 2019
Laumonier M., Karakas O., Bachmann O., Gaillard F., Lukács R., Seghedi I., Menand T., Harangi S.: Evidence for a persistent magma reservoir with large melt content beneath an apparently extinct volcano, EARTH AND PLANETARY SCIENCE LETTERS 521: pp. 79-90., 2019
Szepesi J., Lukács R., Soós I., Benkó Z., Pécskay Z., Ésik Z., Kozák M., Di Capua A., Groppelli G., Norini G., Sulpizio R., Harangi S.: Telkibánya lava domes: Lithofacies architecture of a Miocene rhyolite field (Tokaj Mountains, Carpathian-Pannonian region, Hungary), JOURNAL OF VOLCANOLOGY AND GEOTHERMAL RESEARCH, 2019
Harangi Szabolcs, Lukács Réka: A Kárpát-Pannon térség neogén-kvarter vulkanizmusa és geodinamikai kapcsolata, FÖLDTANI KÖZLÖNY 149: (3) pp. 197-232., 2019
Szepesi J, Harangi Sz, Ésik Zs, Novák J T, Lukács R, Soós I: Volcanic Geoheritage and Geotourism Perspectives in Hungary: a Case of an UNESCO World Heritage Site, Tokaj Wine Region Historic Cultural Landscape, Hungary, GEOHERITAGE First Online: 1-21, 2017
Szemerédi M, Varga A, Lukács R, Pál-Molnár E: A Gyűrűfűi Riolit Formáció kőzettani vizsgálata a felszíni előfordulások alapján (Nyugati-Mecsek), FÖLDTANI KÖZLÖNY 146: (4) 335-354, 2016
Lukács, R., Harangi Sz., Guillong M., Bachmann, O., László, F., Buret Y., Dunkl I., Sliwinski J.: Early to Mid-Miocene syn-extensional massive silicic volcanis m in the Pannonian basin (East-Central Europe): Zircon perspective age and isotopic constrains, IAVCEI 2017 General Assembly Abstracts (2017.08.14.-18., Portland, Oregon, USA) Fostering Integrative Studies of Volcanoes; p. 627., 2017
Lukács, R., Harangi Sz., Czuppon, Gy., Fodor, L., Petrik, A., Dunkl I., Bachmann, O., Guillong M., Buret Y., Sliwinski J., Szepesi, J., Soós, I.: A Bükkalja vulkáni terület miocén szilícium-gazdag vulkanizmusa., In: Dégi et al. (szerk.): Ahol az elemek találkoznak: víz, föld és tűz határán: 8. Kőzettani és Geokémiai Vándorgyűlés, pp. 105-107., 2017
Lukács, R., Harangi Sz., Czuppon, Gy.: Bogácsi-egység, Vén-hegy és Ábrahámka (Bogács)., In: Dégi et al. (szerk.): Ahol az elemek találkoznak: víz, föld és tűz határán: 8. Kőzettani és Geokémiai Vándorgyűlés, pp. 191-193, 2017
Harangi Sz., Kiss B., Molnár K., Kis B.M., Lukács R., Seghedi I., Novák A., Dunkl I., Schmitt A., Bachmann O., Mészáros K., Ionescu A., Vinkler A.P., Jankovics M.É., Szepesi J., Soós I., Guillong M., Laumonier M., Molnár M., Palcsu L., Novothny Á., Pál-Molnár E., Szarka L.: Egy hosszan szunnyadó dácit vulkán anatómiája: a Csomád kutatásának legújabb eredményei, In: Dégi et al. (szerk.): Ahol az elemek találkoznak: víz, föld és tűz határán: 8. Kőzettani és Geokémiai Vándorgyűlés, pp. 53-58, 2017
Petrik, A., Fodor, L., Bereczki, L., Lukács, R., Harangi Sz.: Szubvulkáni és vulkáni testek azonosítása ÉK-Magyarországon: bizonyítékok szeizmikus szelvények és fúrási adatok alapján., In: Dégi et al. (szerk.): Ahol az elemek találkoznak: víz, föld és tűz határán: 8. Kőzettani és Geokémiai Vándorgyűlés, pp. 139-142., 2017
Németh Bianka, Lukács Réka, Kiss Balázs, Harangi Szabolcs: Előzetes szilikátolvadék-zárvány vizsgálatok a Csomád vulkánról., In: Dégi et al. (szerk.): Ahol az elemek találkoznak: víz, föld és tűz határán: 8. Kőzettani és Geokémiai Vándorgyűlés, pp. 118-119.2017, 2017
Szepesi János, Soós Ildikó, Ésik Zsuzsanna, Lukács Réka, Sütő László, Novák Tibor, Baráz Csaba, Harangi Szabolcs: A Bükkalja geoturisztikai potenciálja., In: Dégi et al. (szerk.): Ahol az elemek találkoznak: víz, föld és tűz határán: 8. Kőzettani és Geokémiai Vándorgyűlés, pp. 158-159., 2017
Harangi, Sz.; Lukács, R.; Kiss, B.; Schmitt, A.K.; Bachmann, O.; Mészáros, K.; Seghedi, I.; Hauzenberger, C.; Mason, P.R.D.: Petrologic contraints for a warm magma storage prior to the latest eruption of the Ciomadul volcano, eastern-central Europe, IAVCEI 2017 General Assembly Abstracts (2017.08.14.-18., Portland, Oregon, USA) Fostering Integrative Studies of Volcanoes; p. 409., 2017
Molnár, K.; Harangi, Sz.; Lukacs, R.; Dunkl, I,; Schmitt, A.K.; Molnár, M.; Novothny, Á.; Kiss, B.: A detailed eruption chronology of the Ciomadul lava dome field (Eastern Carpathians, Romania) based on (U-Th)/He zircon dating., IAVCEI 2017 General Assembly Abstracts (2017.08.14.-18., Portland, Oregon, USA) Fostering Integrative Studies of Volcanoes; p. 705., 2017
Molnár Kata, Dunkl István, Harangi Szabolcs, Lukács Réka: A cirkon (U-Th)/He kormeghatározás módszertani alapjai és alkalmazása fiatal (<1M év) vulkánkitörések datálására., Földtani Közlöny 147/3, 225-244., 2017
Lukács R, Harangi Sz, Guillong M, Bachmann O, Fodor L, Buret Y, Dunkl I, Sliwinski J, Quadt v A, Peytcheva I, Zimmerer M: Early to Mid-Miocene syn-extensional massive silicic volcanism in the Pannonian basin (East-Central Europe): eruption chronology, correlation potential and geodynamic implications, In: EGU General Assembly: Geophysical Research Abstracts. Bécs, Ausztria, 2018.04.08-2018.04.13. Kiadvány: 2018. Paper &. (20.), 2018
Lukács Réka, Guillong Marcel, Schmitt Axel K, Molnár Kata, Bachmann Olivier, Harangi Szabolcs: LA-ICP-MS and SIMS U-Pb and U-Th zircon geochronological data of Late Pleistocene lava domes of the Ciomadul Volcanic Dome Complex (Eastern Carpathians), DATA IN BRIEF 18: pp. 808-813., 2018
Lukács Réka, Guillong Marcel, Sliwinski Jakub, Dunkl István, Bachmann Olivier, Harangi Szabolcs: LA-ICP-MS U-Pb zircon geochronology data of the Early to Mid-Miocene syn-extensional massive silicic volcanism in the Pannonian Basin (East-Central Europe), DATA IN BRIEF 19: pp. 506-513., 2018
Lukács Réka, Harangi Szabolcs, Guillong Marcel, Bachmann Olivier, Fodor László, Buret Yannick, Dunkl István, Sliwinski Jakub, von Quadt Albrecht, Peytcheva Irena, Zimmerer Matthew: Early to Mid-Miocene syn-extensional massive silicic volcanism in the Pannonian Basin (East-Central Europe): Eruption chronology, correlation potential and geodynamic implications, EARTH-SCI REV 179: pp. 1-19., 2018
Molnar K, Harangi S, Lukacs R, Dunkl I, Schmitt AK, Kiss B, Garamhegyi T, Seghedi I: The onset of the volcanism in the Ciomadul Volcanic Dome Complex (Eastern Carpathians): Eruption chronology and magma type variation, J VOLCANOL GEOTH RES 354: pp. 39-56., 2018
RÉKA LUKÁCS, SZABOLCS HARANGI, ISTVÁN DUNKL, MARCEL GUILLONG, OLIVIER BACHMANN, YANNICK BURET, JAKUB SLIWINSKI, KRISZTINA SEBE, SÁNDOR JÓZSA, ILDIKÓ SOÓS, ZSOLT BENKÓ, JÖRG PFAENDER: Correlation of Miocene tephras in the Carpathian-Pannonian Region and the surrounding areas, In: Ulrich Hambach, Daniel Veres (szerk.) (szerk.) Crossing New Frontiers . Brassó, Románia, 2018.06.24-2018.07.01. Kiadvány: Cluj-Napoca: [s.n.], 2018. pp. 55-56., 2018
Szepesi J, Ésik Zs, Soós I, Novák T, Sütő L, Rózsa P, Lukács R, Harangi Sz: Földtani objektumok értékminősítése: módszertani értékelés a védelem, bemutatás, fenntarthatóság és a geoturisztikai fejlesztések tükrében, FÖLDTANI KÖZLÖNY 148: (2) pp. 143-160., 2018
Gál P, Pecsmány P, Lukács R, Czuppon Gy, Surányi G, Polgár M, Harangi Sz: Kalcitos-mangán-oxidos gömbkonkréciók bükkaljai piroklasztitokban, In: Berkesi Márta, Cseresznyés Dóra, Gelencsér Orsolya, Király Csilla, Pálos Zsófia, Spránitz Tamás, Szabó Zsuzsanna (szerk.) (szerk.) 9. Kőzettani és Geokémiai Vándorgyűlés Absztrakt kötet: Asztenoszférától atmoszféráig. Budapest: ELTE Litoszféra Fluidum Kutató Laboratórium, 2018. pp. 55-56., 2018
Harangi Sz, Molnár K, Kiss B, Lukács R, Dunkl I, Schmitt A K, Seghedi I, Novothny Á, Molnár M, Oross R, Ntaflos T, Manson P R D: Eruption ages and geochemical fingerprints of the distal tephras from the Late Pleistocene Ciomadul volcano, East Carpathians, In: Ulrich Hambach, Daniel Veres (szerk.) (szerk.) Crossing New Frontiers: INTAV International Field Conference on Tephrochronology, ‘Tephra Hunt in Transylvania’ - Field Guide Book. Moieciu de Sus, Románia, 2018.06.24-2018.07.01. Kiadvány: Cluj-Napoca: [s.n.], 2018. pp. 53-54., 2018
Lukács R, Roetzel R, Nehyba S, Marković F, Sant K, Harzhauser M, Guillong M, Bachmann O, Dunkl I, Finger F, Sebe K, Soós I, Szepesi J, Harangi S: Towards the integrated paleotephra record of the large Miocene silicic volcanic eruptions of the Carpathian-Pannonian Region, In: F Neubauer, U Brendel, G Friedl F Neubauer, U Brendel, G Friedl (szerk.) (szerk.) XXI International Congress of the CBGA, Abstracts: Advances of Geology in southeast European mountain belts. Salzburg: Bulgarian Academy of Sciences, 2018. pp. 120., 2018
Lukács R, Schmitt A K, Caricchi L, Bachmann O, Guillong M, Molnár K, Harangi Sz: Bizonyítékok hosszú életű magmakásarendszerek jelenlétére cirkon képződési korok alapján, In: Berkesi Márta, Cseresznyés Dóra, Gelencsér Orsolya, Király Csilla, Pálos Zsófia, Spránitz Tamás, Szabó Zsuzsanna (szerk.) (szerk.) 9. Kőzettani és Geokémiai Vándorgyűlés Absztrakt kötet: Asztenoszférától atmoszféráig. Budapest: ELTE Litoszféra Fluidum Kutató Laboratórium, 2018. pp. 109-110., 2018
Mészáros K, Lukács R, Harangi Sz, Kronz A: A Bálványos és Nagy-Hegyes lávadómok kőzeteinek petrográfiai és geokémiai összehasonlító vizsgálata, In: Berkesi Márta, Cseresznyés Dóra, Gelencsér Orsolya, Király Csilla, Pálos Zsófia, Spránitz Tamás, Szabó Zsuzsanna (szerk.) (szerk.) 9. Kőzettani és Geokémiai Vándorgyűlés Absztrakt kötet: Asztenoszférától atmoszféráig. Budapest: ELTE Litoszféra Fluidum Kutató Laboratórium, 2018. pp. 121-122., 2018
Németh B, Bali E, Gudfinnsson G H, Lukács Ré, Harangi Sz: Fluidum- és szilikátolvadék-zárvány vizsgálat a csomádi dácitos piroklasztitokból, In: Berkesi Márta, Cseresznyés Dóra, Gelencsér Orsolya, Király Csilla, Pálos Zsófia, Spránitz Tamás, Szabó Zsuzsanna (szerk.) (szerk.) 9. Kőzettani és Geokémiai Vándorgyűlés Absztrakt kötet: Asztenoszférától atmoszféráig. Budapest: ELTE Litoszféra Fluidum Kutató Laboratórium, 2018. pp. 131-132., 2018
Szemerédi M, Lukács R, Varga A, Seghedi I, Tatu M, Dunkl I, Pál-Molnár E, Harangi Sz: Permian volcanism in the Tisza Mega-unit: new petrographic, geochemical and geochronological results from Hungary and Romania, In: F Neubauer, U Brendel, G Friedl F Neubauer, U Brendel, G Friedl (szerk.) (szerk.) XXI International Congress of the CBGA, Abstracts: Advances of Geology in southeast European mountain belts. Salzburg: Bulgarian Academy of Sciences, 2018. pp. 127., 2018
Szemerédi M, Varga A, Lukács R, Dunkl I, Seghedi I, Tatu M, Pál-Molnár E, Harangi Sz: A Tisia permi vulkanizmusa: petrográfiai, geokémiai és geokronológiai eredmények, In: Berkesi Márta, Cseresznyés Dóra, Gelencsér Orsolya, Király Csilla, Pálos Zsófia, Spránitz Tamás, Szabó Zsuzsanna (szerk.) (szerk.) 9. Kőzettani és Geokémiai Vándorgyűlés Absztrakt kötet: Asztenoszférától atmoszféráig. Budapest: ELTE Litoszféra Fluidum Kutató Laboratórium, 2018. pp. 161-162., 2018
Szemerédi Máté, Varga Andrea, Lukács Réka, Pál-Molnár Elemér: A Gyűrűfűi Riolit Formáció kőzettani vizsgálatának eredményei a Villányi-hegység északi előterében, FÖLDTANI KÖZLÖNY 147: (4) 357-382, 2017
Szepesi J, Harangi Sz, Ésik Zs, Novák T J, Lukács R, Soós I: Volcanic Geoheritage and Geotourism Perspectives in Hungary: a Case of an UNESCO World Heritage Site, Tokaj Wine Region Historic Cultural Landscape, Hungary, GEOHERITAGE 9: (3) pp. 329-349., 2017
Szemerédi Máté, Lukács Réka, Varga Andrea, Dunkl István, Tatu Mihai, Seghedi Ioan, Elemér Pál-Molnár, Szabolcs Harangi: Could Permian felsic volcanic rocks and granites in the Tisza Mega-unit (Pannonian Basin) be in a plutonic–volcanic connection? Implications from zircon U-Pb geochronology and whole-rock geochemistry, GEOPHYSICAL RESEARCH ABSTRACTS 21: EGU2019-253, 2019
Harangi Sz., González-García D., Petrelli M., Bachmann O., Seghedi I., Lukács R.: Magmatározó állapot és reaktiválódási idő egy hosszan szunnyadó tűzhányó alatt, In: Pál-Molnár, Elemér; H., Lukács Réka; Harangi, Szabolcs; Szemerédi, Máté; Németh, Bianka; Molnár, Kata; Jankovics, Mária Éva (szerk.) Saxa Loquuntur - Kőbe zárt történetek, MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport; SZTE Ásványtani, Geokémiai és Kőzettani Tanszék "Vulcano" Kőzettani és Geokémiai Kutatócsoport (2019) p. 47., 2019
Gál P., Pecsmány P., Petrik A., Lukács R., Fodor L., Kövér Sz., Harangi Sz.: A Mátra és a Bükk határvidékét borító miocén képződmények újratérképezése, In: Pál-Molnár, Elemér; H., Lukács Réka; Harangi, Szabolcs; Szemerédi, Máté; Németh, Bianka; Molnár, Kata; Jankovics, Mária Éva (szerk.) Saxa Loquuntur - Kőbe zárt történetek, MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport; SZTE Ásványtani, Geokémiai és Kőzettani Tanszék "Vulcano" Kőzettani és Geokémiai Kutatócsoport (2019) p. 45., 2019
Gál P., Péter Pecsmány, Petrik A., Lukács R., Fodor L., Kövér Sz., Harangi Sz.: Geological and geomorphological remapping of the Miocene sedimentary-volcanic basin at the border area of the Mátra and Bükk Mountains (NE Hungary), In: ILP 2019 :14th Workshop of the International Lithosphere Program Task Force Sedimentary Basins : abstracts, (2019) pp. 32-34., 2019
Szemerédi M., Varga A., Szepesi J., Pál-Molnár E., Lukács R.: Láva vagy ignimbrit? Átalakult és felülírt szövetek permi savanyú vulkáni kőzetekből (DK-Magyarország, Tiszai-főegység, Békés-Codru szerkezeti öv), In: Pál-Molnár, Elemér; H., Lukács Réka; Harangi, Szabolcs; Szemerédi, Máté; Németh, Bianka; Molnár, Kata; Jankovics, Mária Éva (szerk.) Saxa Loquuntur - Kőbe zárt történetek, MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport; SZTE Ásványtani, Geokémiai és Kőzettani Tanszék "Vulcano" Kőzettani és Geokémiai Kutatócsoport (2019) p. 81., 2019
Harangi Sz., Lukács R., Bachmann O., Dorottya D., Kronz A.: Fast reactivation of crystal mush beneath the long-dormant Late Pleistocene Ciomadul volcano, eastern-central Europe, In: EGU General Assembly 2019, Geophysical Research Abstracts, (2019) 15441, 2019
Harangi Sz., González-García D., Petrelli M., Bachmann O., Lukács R.: The Nature and Reactivation Time of the Magma Storage beneath the longdormant Late Pleistocene Ciomadul volcano (Eastern-Central Europe), In: Goldschmidt 2019 29th Anniversary Abstracts, (2019) 1280, 2019
Harangi Sz., Lukács R.: The Neogene to Quaternary volcanism and its geodynamic relations in the Carpathian- Pannonian Region – evolution of ideas for the last 50 years, In: ILP 2019 :14th Workshop of the International Lithosphere Program Task Force Sedimentary Basins : abstracts, (2019) pp. 43-45., 2019
Lukács R., Caricchi L., Schmitt A. K., Karakas O., Bachmann O., Guillong M., Molnár K., Seghedi I., Harangi Sz.: Subvolcanic magma storage revealed: a zircon perspective study combined with geophysics, petrology and thermal modelling at the Ciomadul Volcanic Dome Field (Eastern-Central Europe), In: ILP 2019 :14th Workshop of the International Lithosphere Program Task Force Sedimentary Basins : abstracts, (2019) pp. 80-83., 2019
Lukács R., Schmitt A. K., Caricchi L., Bachmann O., Guillong M., Molnár K., Harangi Sz.: Zircon crystallization Age Distribution reflecting the Lifetime of the Longliving Crystal Mush System beneath the Ciomadul Volcanic Dome Field (Eastern-Central Europe), In: Goldschmidt 2019 29th Anniversary Abstracts, (2019) 2078, 2019
Szemerédi M., Lukács R., Varga A., Dunkl I., Tatu M., Seghedi I, Pál-Molnár E., Harangi Sz.: Could Permian felsic volcanic rocks and granites in the Tisza Mega-unit (Pannonian Basin) be in a plutonic–volcanic connection? Implications from zircon U-Pb geochronology and whole-rock geochemistry, In: EGU General Assembly 2019, Geophysical Research Abstracts, (2019) 253, 2019
Szemerédi M., Lukács R., Varga A., Dunkl I., Seghedi I., Pál-Molnár E., Harangi Sz.: Permian felsic volcanism in the Tisza Mega-unit (basement of the Pannonian Basin and Apuseni Mts) – Zircon U-Pb dating and geotectonic implications from a regional marker horizon, In: ILP 2019 :14th Workshop of the International Lithosphere Program Task Force Sedimentary Basins : abstracts, (2019) pp. 159-161., 2019
Lukács R., Schmitt A. K., Caricchi L., Bachmann O., Guillong M., Molnár K., Harangi Sz.: Long-living crystal mush system beneath the Ciomadul volcanic dome field (Eastern-Central Europe) based on zircon crystallization age distribution, In: EGU General Assembly 2019, Geophysical Research Abstracts, (2019) 15118, 2019




vissza »