Az agrárpolitika hatása a mezőgazdasági regionális alkalmazkodására: Egy magyar-szlovén összehasonlítás  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
128855
típus SNN
Vezető kutató Fertő Imre
magyar cím Az agrárpolitika hatása a mezőgazdasági regionális alkalmazkodására: Egy magyar-szlovén összehasonlítás
Angol cím Impacts of agricultural policy on the regional adjustment in agriculture: A Hungarian-Slovenian comparison
magyar kulcsszavak farm kövekedés, farmok kilépése, farmok jövedelem egyenlőtlensége, túlcsordulás, agglomerációs hatás
angol kulcsszavak farm growth, farm exit, farm income inquality spillover, agglomeration effects
megadott besorolás
Gazdálkodástudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
zsűri Gazdaság
Kutatóhely Közgazdaság-tudományi Intézet (HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont)
résztvevők Bakucs Lajos Zoltán
Baráth Lajos
Csonka Arnold
Fogarasi József
Vígh Enikő Zita
projekt kezdete 2018-12-01
projekt vége 2022-05-31
aktuális összeg (MFt) 30.789
FTE (kutatóév egyenérték) 6.10
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A tervezett kutatás az agrárpolitika hatását vizsgálja strukturális átalakulás regionális dimenzióit farm szinten a magyar és a szlovén mezőgazdaságban. A kutatásnak öt fontos célkitűzése van. Egyrészt, a farmok növekedésének tényezőit, azok regionális aspektusait vizsgálja vállalati szinten. Másrészt, a vállalatok piacra való be és kilépési stratégiáját elemzi. Harmadszor, kutatás szemügyre veszi az agrárpolitikai intézkedések foglalkoztatottságra gyakorolt hatását. Negyedszer, az agrárpolitika hatását vizsgálja a jövedelemegyenlőtlenségre különös tekintettel a regionális aspektusra. Végezetül, a mezőgazdaság termelési szerkezetének térbeli átalakulását elemzi arra kérdésre keresve a választ, hogy vannak-e agglomerációs hatások a két ország mezőgazdaságának egyes szakágazataiban.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás arra kérdésre keresi válszt, hogy Közös Agrárpolitikának (KAP) hatását milyen hatása van a magyar és a szlovén mezőgazdaság regionális alkalmazkodási folyamataira farm illetve válallati szintű megközelítést alkalmazva. Ezen belül a következő részproblémákat vizsgáljuk
Egyrészt, megvizsgáljuk mindkét országban, hogy miképp befoláysolja a KAP a farmok növekedését a figyelembevéve a regionális sajátosságokat.
Másodszor, A farmok ki- és belépési stratégiát elemezzük szakágazati és regionális szinten különös tekintettel az agrártámogatások hatására.
Harmadszor, az agrárpolitikai támogatások foglalkoztatotságra gyakorolt hatását vizsgáljuk különös figyelemmel a hátrányos és nem hátrányos térségek összehasonlítására.
Negyedszer, megvizsgáljuk, hogy az agrártámogatások miként befolyásolják a mezőgazdaságon belüli jövedelemegyenlőtlenséget.
Végezetül, a kutatás célja, hogy feltérképezze a lehetséges aggomerációs hatásokat mindkét ország mezőgazdaságában a legfontosabb szakágazatokban kistérségi szinten. Külön figyelmet fordítunk az állattenyésztési szakágazatok esetében a környezetvédelmi szabályozások lehetséges hatásaira.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kelet-közép-európai országok mezőgazdaságának átalakulásáról jelentős hazai és nemzetközi irodalom áll rendelkezésre. A strukturális átalakulás egyik aspektusával azonban, nevezetesen a regionális dimenzióval, eddig nem foglalkoztak. A tervezett kutatás ezt a hiányt kívánja bepótolni. A kutatás fő újdonsága hogy a mezőgazdaság strukturális átalakulásának regionális aspektusát vállalati (farm) szinten. Noha a nemzetközi kutatások nyugat-európai országok esetében a mezőgazdaság strukturális átalakulásának térbeli dimenziójának néhány aspektusát elemezték már, de hasonló átfogó és szisztematikus elemzés még eddig nem történt. A kutatás másik fontos újdonsága, hogy nem egy országra koncentrál, hanem két, különböző adottságú és hagyományú ország összehasonlító elemzésére vállalkozik.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A kelet-közép-európai országok mezőgazdaságának átalakulásáról jelentős hazai és nemzetközi irodalom áll rendelkezésre. A strukturális átalakulás regionális dimenziójával, illetve az agrárpolitikának a mezőgazdaság regionális alkalmazkodási folyamatára azonban eddig nem foglalkoztak. A tervezett kutatás ezt a hiányt kívánja bepótolni. A kutatás fő újdonsága hogy a mezőgazdaság strukturális átalakulásának regionális aspektusait szisztematikusan, farm szinten vizsgálja.
A kutatásnak a mezőgazdasági támogatások hatását vizsgálja öt különböző területen különös tekintettel a regionális aspektusokra.
1) farmok növekedésére.
2) a vállalatok be- és kilépési stratégiájára.
3) a foglalkoztatottságra
4) a jövedelemegyenlőtlenségre
5) a mezőgazdaság termelési szerkezetének térbeli átalakulására
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The planned research investigates systematically the impacts of agricultural policy on the regional dimensions of structural changes in Hungarian and Slovenian agriculture. The proposal focuses on the following issues.
First, we analyze the drivers of farm growth at farm level taking into account regional aspects.
Second, we study entry and exit strategy of farms with special empasis on the impacts of agricultural policy.
Third, we study the effects of agricultural policy on farm employment.
Fourth, we investigate the effects of agricultural policy on farm income inequality.
Fifth, we analyze the agglomeration effects in Hungarian and Slovenian agriculture in various subbranches.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The aim of the proposal is to investigate the impacts of Common Agricultural Policy (CAP) on the regional adjustment in Hungarian and Slovenian agriculture using farm level approaches. More specifically we focus on the following issues.
First, we analyze the impacts of CAP and other drivers of farm growth in both countries at farm level taking into account regional aspects.
Second, we study entry and exit strategy of farms at regional and farm level with special empasis on the impacts of agricultural policy.
Third, we study the effects of agricultural policy on farm employment taking into account the differences between Least Favoured Areas (LFA) and non LFA.
Fourth, we investigate the effects of agricultural policy on farm income inequality with special emphasis on regional differences.
Fifth, we analyze the agglomeration effects at regional level in Hungarian and Slovenian agriculture in various subbranches with special emphasis on environmental regulations in livestock sectors.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Although there is a wealth lierature on the transformation of agriculture in CEECs but its regional dimension is still unexplored. The comparative analysis of Hungarian and Slovenian agriculture is a good candidate to study the driving forces in two countries with entirely different agricultural development. Hungary has an export oriented agricultural sector with rather dual structure, whilst Slovenia can be characterised by import oriented and family farm based agriculture.
The major novelty of research proposal is to assess the regional dimensions of agricultural transformation at the farm level. In addition, some aspects of research agenda are already analyzed in Western-European countries,
but similar comprehensive research in CEECs is non-existent. Finally, whilst majority of previous research focus on a single country, cross-country comparison is also limited.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Although there is a wealth lierature on the structural transformation of agriculture in CEECs but its spatial dimension is still unexplored. The major novelty of research proposal is to assess the regional dimensions of agricultural transformation at farm level.
The research investigate the impacts of agricultural policy on following areas wtih special emphasis on regional dimensions:
1. farm growth
2. entry and exit strategy of farms
3. farm employment
4. farm income inequality
5. agglomeration effects.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A magyar mezőgazdaságban a kisebb, többnyire egyéni gazdaságok gyorsabban növekedtek, mint a nagyobb gazdálkodó szervezetek. Szlovéniában ezzel szemben a kisebb gazdaságok nem nőnek gyorsabban, mint a nagyobbak, és így minden gazdaságméret általában viszonylag kis- és közepes méretű gazdaságszerkezetben hozzájárul az átlagos gazdaságméret növekedéséhez. A humán tőke nem játszik fontos szerepet a farmok növekedésében. 17 közép- és kelet-európai országban elemeztük a gazdaságok túlélési esélyeit. A kedvező pénzügyi mutatók pozitíve hatnak a gazdaságok túlélésének elősegítésében. A gazdaságok mérete és kora nem lineáris hatással van a gazdaságok kilépésére. A mezőgazdasági tényezőellátottság és a mezőgazdasági kereskedelem nyitottsága hatással van farmok túlélési valószínűségére. A támogatásoknak pozitív hatása van a mezőgazdasági foglalkoztatásra a fizetett munkaerőre Magyarországon és a családi munkaerőre Szlovéniában. A gazdaságok foglalkoztatása pozitívan kapcsolódik a gazdaság méretéhez. Mindkét országban az 1. pillérből származó támogatások csökkentik, míg a piaci jövedelem növelte a mezőgazdasági háztartások jövedelemegyenlőtlenségét. A sertés és szarvasmarhatartó gazdaságok csökkenése mellett a területi koncentráció növekedése figyelhető meg mindkét országban. Mindkét ágazatban kimutathatók voltak klaszteresedési folyamatok.
kutatási eredmények (angolul)
In Hungarian agriculture, smaller, mostly individual farms have grown faster than larger farming organisations. In Slovenia, by contrast, smaller farms do not grow faster than larger farms, and thus all farm sizes tend to contribute to the growth of the average farm size in a relatively small- to medium-sized farm structure. Human capital does not play an important role in farm growth. We have analysed farm survival rates in 17 Central and Eastern European countries. Favourable financial indicators have a positive impact on farm survival. Farm size and age have a non-linear effect on farm exit. Agricultural factor endowment and openness to agricultural trade affect farm survival probabilities. Subsidies have a positive effect on agricultural employment for paid labour in Hungary and on family labour in Slovenia. Farm employment is positively related to farm size. In both countries, Pillar 1 subsidies reduce while market income increases income inequality of farm households. In both countries, a decrease in pig and cattle holdings is accompanied by an increase in spatial concentration. In both sectors, clustering processes could be observed.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=128855
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Stefan Bojnec, Fertő Imre: Do different types of Common Agricultural Policy subsidies promote farm employment?, Land Use Policy, 2022
Stefan Bojnec, Fertő Imre, Ichiro Iwasaki, Yoshi, Yoshisada: Why do farms exit? Evidence from Central and Eastern Europe, Agricultural Economics Association, Annual Conference, Leuven, 2022, 2022
Stefan Bojnec, Fertő Imre, Ichiro Iwasaki, Yoshi, Yoshisada: Why do farms exit? Evidence from Central and Eastern Europe, 18th INTERNATIONAL SCIENTIFIC DAYS, Gyöngyös, 2022, 2022
Csonka Arnold, Fertő Imre: Spatial Changes in Hungarian and Slovenian Cattle Sector, 8th INTERNATIONAL SCIENTIFIC DAYS, Gyöngyös, 2022, 2022
Fertő Imre: Will Common Agricultural Policy support save farm employment in the wine sector?, 1st Conference of European Assocation of Wine Economists, 2022
Csonka Arnold, Fertő Imre: Do subsidies decrease the income inequality in the Hungarian wine sector?, 1st Conference of European Assocation of Wine Economists, 2022, 2022
Stefan Bojnec, Fertő Imre: The growth of farms: a Hungarian-Slovenian comparison, Post-Communist Economies, 33(1) 79-93, 2021
Stefan Bojnec, Fertő Imre: Drivers of farm growth in Slovenia, Transition in Agriculture – Agricultural Economics in Transition XVI., 2019
Stefan Bojnec, Fertő Imre: The growth of Slovenian farms, Management International Conference 2019, 2019
FErtő Imre, Csonka Arnold, Fogarasi József: The growth of Hungarian farms, Management International Conference 2019, 2019
Fertő Imre, Bakucs Zoltán, Stefan Bojnec: The growth of farms: A Hungarian-Slovenian comparison, Sustainable and resilient farming systems in the European Union. 173rd EAAE seminar, 2019
Fertő Imre: Fontos-e a vezetők humán tőkéje a családi gazdaságok növekedésében?, In: Primecz, H; Csillag, S; Toarniczky, A; Kiss, Cs (szerk.) Leadership, kultúra, szervezetek : tanulmányok Bakacsi Gyula tiszteletére Budapest, Magyarország : Budapesti, 2019
Fertő Imre: Érvényes-e a Gibrat törvény a magyar mezőgazdaságban? Egy felülvizsgálat, In: Gál Zoltán, Ricz András (szerk.). A környezet és a határok kutatója. Regionális Tudományi Társaság, Szabadka, 177-186.o., 2019
Stefan Bojnec, Fertő Imre: The growth of farms: a Hungarian-Slovenian comparison, Post-Communist Economies, 2020
Stefan Bojnec, Fertő Imre: Testing the validity of Gibrat’s law for Slovenian farms: cross-sectional dependence and unit root tests, ECONOMIC RESEARCH-EKONOMSKA ISTRAZIVANJA 33 : 1 pp. 1280-1293. ,, 2020
Stefan Bojnec, Fertő Imre: Do CAP subsidies stabilise farm income in Hungary and Slovenia?, Agricultural Economics, 65 : 3 pp. 103-111, 2019
Csonka Arnold, Fertő Imre: Structural change and agglomeration in the Hungarian pork industry, European Planning Studies, 28 : 9 pp. 1756-1770., 2020
Stefan Bojnec, Fertő Imre: Farm household income inequality in Slovenia, SPANISH JOURNAL OF AGRICULTURAL RESEARCH 17 : 4 Paper: e0112 , 11 p., 2019
Stefan Bojnec, Fertő Imre: Farm growth and liquidity constraints in Slovenia, MIC 2020 - The 20th Management International Conference, 2020
Stefan Bojnec, Fertő Imre: The impact of agricultural policy on agricultural employment in Slovenia, MIC 2020 - The 20th Management International Conference, 2020
Fertő Imre, Fogarasi József: Impact of Common Agricultural Policy Payments on Income Distribution, MIC 2020 - The 20th Management International Conference, 2020
Stefan Bojnec, Fertő Imre: Do different types of Common Agricultural Policy subsidies promote farm employment?, 6th The Role of the State in Varieties of Capitalism Conference, 2020
Stefan Bojnec, Fertő Imre: Does Human Capital Play an Important Role in Farm Size Growth? The Case of Slovenia, NEW MEDIT 20 : 1 pp. 57-69., 2021
Csonka Arnold, Stefan Bojnec, Fertő Imre: Spatial Transformation of the Pig Sector in Hungary and Slovenia: A Comparative Analysis, Sustaainability, 13 : 21 Paper: 11851, 2021




vissza »