Vallás, egyház, társadalom a Székelyföldön a XVII-XX. században  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
91217
típus K
Vezető kutató Bárth Dániel
magyar cím Vallás, egyház, társadalom a Székelyföldön a XVII-XX. században
Angol cím Religion, Church and Society in Székelyföld in the 17–20th Century
magyar kulcsszavak lokális egyházszervezet (megye); faluközösség, falurész, egyházszervezet; család és lokális közösségek; alsópapság és faluközösség; vallási csoportok, szerveződések; népszokások vallási aspektusai
angol kulcsszavak Local church-organisation; Village community, part of village, church-organisation; Family and local communities; Lower clergy and village community; Religious groups, organisations; Religious customs
megadott besorolás
Néprajz (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Etnográfia
zsűri Kultúra
Kutatóhely Kecskeméti Katona József Múzeum
résztvevők Bárth János
projekt kezdete 2009-04-01
projekt vége 2012-12-31
aktuális összeg (MFt) 3.810
FTE (kutatóév egyenérték) 1.62
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás levéltári és néprajzi terepkutatásból áll. A levéltári kutatás erdélyi egyházi és állami levéltárakban történik, különös tekintettel a falusi plébániák, parókiák irattáraira. A néprajzi terepkutatás színtere a Székelyföld. A legexponáltabb helyek: Csíkszentgyörgy, Menaság, Ozsdola, az udvarhelyszéki Havasalja és a marosszéki Nyárád-mente.
A kutatás legfontosabb témái:
1. A megyének nevezett helyi egyházszervezet működése, különös tekintettel a megye vagyonára, a megye gazdálkodására, a megye igazságszolgáltató, erkölcsi nevelő szerepére, kultúra-formáló tevékenységére. A megye működésére vonatkozó „mélyfúrás” várható Csíkszentgyörgyön, Csíkkozmáson, Csatószegen, Ozsdolán, Gyergyóban és a református Nyárád-mentén.
2. A faluközösség, a falurész és az egyházszervezet kapcsolata. A tizes, mint a faluközösség és a megye része. Többfalvas megyékben a megye, mint egyházközségi szervezet integráló szerepe. A tanyák, mint új településrészek, megyerészek.
3. Család, családi vagyon, családi gazdaság a lokális közösségekben. Családi levelesládák feltárásával, másolati összegyűjtésével, elemzésével végzendő vizsgálat, amelynek summázata remélhetőleg bemutatja a XVIII-XIX-XX. századi székely család vagyoni, gazdasági állapotát és beilleszkedését a tizesbe, a megyébe és a faluközösségbe.
4. Alsópapság és faluközösség. Elsősorban egyházmegyei és lokális levéltári kutatások, amelyek alapján bemutatható a katolikus alsópapság XVIII-XIX. századi életmódja, mentalitása, valamint a helyi közösség szokásvilágába történő beilleszkedése.
5. Vallási csoportok, vallásgyakorlási szerveződések, különös tekintettel az alcsíki rózsafüzér társulatokra és a legkülönbözőbb vallási csoportosulások szerepére Menaság társadalmában.
6. A „népszokások” vallási aspektusai. E témakör levéltári kutatások és szóbeli, recens gyűjtések segítségével az emberi élet fordulóihoz kötődő átmeneti rítusok (különösen a bérmálás, elsőáldozás, papszentelés), valamint az egyházi év ünnepeihez kapcsolódó szentelmények vizsgálatára koncentrál.
angol összefoglaló
The research consists of archival and ethnographic ground research. The archival research happens in Transylvanian church and state archives, strange in consideration of the village-parsonages', parishes' record offices. Székelyföld is the scene of the ethnographic ground research. The most exposed places: Csíkszentgyörgy, Menaság, Ozsdola, in Udvarhelyszék the Havasalja and the in Marosszék the Nyárád-mente.

The most important topics of the research:

The 1. The function of the local church organization called "megye", strange in consideration of the megye's property, the megye's farming, the megye's justice dispensing role.
The 2. The village community's, the village part's and the church organisation's contact.
The 3. Family, family property, family economy in the local communities.
The 4. Lower clergy and village community.
The 5. Religious groups, religious practice organisations, with a strange look the rosary associations.
The 6. The folk customs and his religious aspects.





 

Projekt eseményei

 
2013-05-14 16:29:53
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Katona József Múzeum (Kecskeméti Katona József Múzeum), Új kutatóhely: (Kecskeméti Katona József Múzeum).




vissza »