A kardioprotekcióban diagnosztikus és terápiás potenciállal bíró mikroRNS-ek azonosítása egy klinikailag releváns sertésmodellben  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
107803
típus ANN
Vezető kutató Ferdinandy Péter
magyar cím A kardioprotekcióban diagnosztikus és terápiás potenciállal bíró mikroRNS-ek azonosítása egy klinikailag releváns sertésmodellben
Angol cím Identification miRNAs of therapeutic and diagnostic value in endogenous cardioprotection by postconditioning in a clinically relevant swine model of myocardial infarction
magyar kulcsszavak posztkondícionálás, mikroRNS, exoszóma, sertés
angol kulcsszavak postconditioning, microRNA, exosomes, swine
megadott besorolás
Kardiovaszkuláris rendszer (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)80 %
Kísérletes gyógyszertan, gyógyszerkutatás (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)10 %
Klinikai gyógyszertan, génterápia, sejtterápia, regeneratív medicina (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)10 %
zsűri Elnöki zsüri
Kutatóhely Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet (Semmelweis Egyetem)
résztvevők Buzás Edit Irén
Giricz Zoltán
Varga Zoltán
projekt kezdete 2013-04-01
projekt vége 2016-11-30
aktuális összeg (MFt) 32.760
FTE (kutatóév egyenérték) 3.26
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az iszkémiás szívbetegségek a vezető halálokok közé tartoznak Európában, ezen belül Ausztriában és Magyarországon is. Ezért az iszkémia/reperfúziós károsodás következtében kialakuló infarktus mértékét csökkentő kardioprotektív stratégiák fejlesztése nagy jelentőséggel bír. Az iszkémiás posztkondícionálást (IPoC), ami egy olyan kardioprotektív eljárás, amely a reperfúzió kezdetén alkalmazott rövid koronária artéria elzárásokból áll, már sikerrel alkalmazták emberben is. Mindazonáltal az IPoC mechanizmusáról még nem sokat tudunk. A mikroRNS-ek (miRNS-ek) szerepét még nem vizsgálták IPoC-ban. Ezért a jelen pályázat fő célkitűzései, (1) az IPoC indukálta kardioprotekcióban szerepet játszó miRNS-ek azonosítása egy klinikailag releváns sertésmodellben miRNS microarray technológiával. Az IPoC indukálta védelem távoli szervekre is áttevődik, de ennek mechanizmusa nem ismert. A miRNS-ek feldúsulnak az exoszómáknak nevezett 50-100 nm méretű vezikulákban. Ezért (2) megvizsgáljuk, hogy a kardioprotektív miRNS-k exoszómákban szállítódnak-e. A kardioprotektív miRNS-ek azonosítása után (3) nagyállatmodellben validáljuk hipotézisünket, ahol a kiválasztott miRNS moduláló anyagot a sertés koronáriájába juttatva kardioprotekciót kísérlünk meg kiváltani. Emellett (4) megkísérlünk azonosítani olyan miRNS-ket, amelyek az IPoC által kiváltott kardioprotekció sikerességére diagnosztikus biomarkerként lehetnek felhasználhatóak. Ezen kísérleteinkben a miRNS-ken alapuló kardioprotektív terápia koncepciójának helyességét fogjuk igazolni és annak mechanizmusát fogjuk azonosítani egy klinikailag releváns nagyállatmodellben. Ezen eredmények a humán kísérletekben közvetlenül is felhasználhatók lesznek.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A pályázatban 4 fő kérdést válaszolunk meg a miRNS-ek IPoC által kiváltott kardioprotekcióban betöltött szerepéről sertés miokardiális infarktus modellben.
(1) Mely miRNS-ek játszanak fontos szerepet az IPoC indukálta kardioprotekcióban? Itt meghatározzuk a miRNS-ek expressziójában az iszkémia és az IPoC hatására beállt változásokat. Azonosítjuk a főbb kardioprotektív miRNS-eket és azok sejtszintű célpontjait. Ehhez hálózatanalízis módszert alkalmazunk, majd adatainkat szimulált iszkémia/reperfúzió sejtkultúrás modelljén ellenőrizzük le.
(2) A kardioprotektív miRNS-ek átvitele exoszómák útján valósul meg? Meghatározzuk, hogy az IPoC következtében kibocsátott exoszómák tartalmazzák-e azokat a miRNS-eket, amelyek köthetők az IPoC indukálta kardioprotekcióhoz. Ezek a kísérletek igazolják, hogy a citoprotektív miRNS-ek exoszómák útján sikeresen bejuttathatóak.
(3) Az IPoC-ban szerepet játszó miRNS-ek adása kardioprotekciót vált ki? Ebben a kísérletben kiváltjuk azon miRNS-ek hatását, melyekről bebizonyítottuk, hogy szerepük van a kardioprotekció mechanizmusában. Ehhez kereskedelemben elérhető specifikus miRNS modulátorokat (mimick és/vagy antagomiR) fogunk intrakoronáriásan adni sertéseknek. Ezek a kísérletek igazolni fogják a miRNS alapú kardioprotektív terápia koncepcióját, és eredményeik klinikai kísérletekben valószínűleg közvetlenül alkalmazhatóak lesznek.
(4) A kardioprotektív beavatkozások hatékonysága bizonyítható a keringésben megtalálható bizonyos miRNS-ek expressziójának változásával? Ebben a kísérletben perifériás vérből azonosítjuk azokat a miRNS-eket, melyek expressziójának változása összefüggésben áll az IPoC által kiváltott kardioprotekció hatásosságával.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Specifikus jelentőség:
A kutatásaink során osztrák klinikai szakemberek és magyar kutatók együttműködésében létrehozunk a miokardiális infarktus és az IPoC indukálta kardioprotekció egy klinikailag releváns zárt mellkasú sertésmodelljét. Ez a modell kiemelkedően értékes, mivel az itt nyert ismeretek klinikai vizsgálatokban közvetlenül alkalmazhatóak. Eredményeink alapján azonosítani fogjuk azon miRNS-eket, melyek felelősek az IPoC által kiváltott kardioprotekcióért. A projekt értékes információkkal fog szolgálni a miRNS-ek extracellulárisan az exoszómák által való szállításának mechanizmusáról, ami alapján a jövőben miRNA alapú terápiás rendszerek is kifejleszthetőek lehetnek. A miRNS modulátorok (mimick-ek és antagomiR-ek) használatával nyert eredmények új, miRNS alapú kardioprotektív terápiák klinikai fejlesztéséhez vezethetnek. A perkután koronária intervenciós beavatkozás során létrejövő IPoC által kiváltott kardioprotekció hatásosságát jellemző új miRNS biomarkerek azonosítása pedig klinikai vizsgálatokban lesznek felhasználhatók.
Általános jelentőség:
Ezen kísérleteket megelőzőleg az osztrák és a magyar vezető kutatók már kisebb államközi pályázatok segítségével részt vettek közös kollaborációs projektekben. A jelen pályázat szilárd pénzügyi alapot biztosítana a további együttműködésekhez, ami növelné az együttműködés hatékonyságát és egy hosszabb távú kollaboráció létrehozását tenné lehetővé. A pályázat fő célpontjai, a miRNS-ek, az exoszómák és az IPoC által kiváltott kardioprotekció is a nemzetközi alap- és alkalmazott kutatások homlokterében találhatóak. Ezen projekt nagyban hozzájárulna mind az osztrák, mind a magyar kutatócsoportok nemzetközi elismertségének és folyamatos teljesítményének fenntartásához a tudomány ezen dinamikus területein. A kutatócsoportokban megtalálhatóak a kardioprotekció és a kapcsolódó genomika terén nemzetközileg ismert kutató (Ferdinandy Péter, aki egy miRNA terápiás szabadalom feltalálója is), nagyállatmodelleken végzett kísérletekben jártas klinikai kardiológus (Mariann Gyöngyösi) és az exoszóma-kutatás kiválósága (Buzás Edit) is, ami biztosítékául szolgál annak, hogy a jelen kooperációból a későbbiekben egy kompetitív beadvány szülessen az EU Horizon2020 programjára.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A szívroham a nyugati típusú társadalmakban a vezető halálokok közé tartozik és ezért egy jelentős egészségügyi probléma. Ezen kísérletekben a szívroham elleni új típusú védelmi (kardioprotektív) stratégiákat fogunk kutatni a heveny szívrohamban szenvedő betegek túlélésének javítása érdekében. Ehhez a nemzetközileg elismert osztrák klinikai szakemberekből és magyar tudományos kutatókból álló csapat egy értékes infarktusmodellt fog beállítani sertésen, melyben az emberben fennálló körülményekhez igen hasonló környezetben fogjuk tudni kutatni a kardioprotektív eljárások mechanizmusait. A kutatásaink során vizsgálni fogjuk a biomolekulák egy nemrégiben felfedezett csoportjának, a mikroRNS-ek (miRNS-ek) szerepét, közelebbről azt, hogy vajon a miRNS-ek szerepet játszanak-e a kardioprotekció bizonyos formáiban és hogy van-e a miRNS-eknek diagnosztikus jelentőségük az ilyen kardioprotektív eljárásokban. Infarktusos sertéseket célzott miRNS terápiában részesítünk és megvizsgáljuk, hogy az kivált-e kardioprotekciót. Megvizsgáljuk, hogy az exoszómáknak nevezett 50-100 nm nagyságú, sejtek által kibocsátott részecskék szerepet játszanak-e a kardioprotekcióért felelős miRNS-ek szállításában, és hogy az exoszómák felhasználhatóak lesznek-e a jövőben gyógyszerbeviteli rendszerként. Ezek a kísérletek nagy jelentőséggel bírnak, mivel az itt nyert információk alapján új terápiás és diagnosztikai eljárások kifejlesztésére nyílhat lehetőség a szívroham kezelésében. Továbbá ezen együttműködés fenntartása tovább erősítheti a közép-európai régiók közti tudományos kapcsolatokat és növelheti az osztrák és a magyar tudományos kutatás nemzetközi elismertségét is.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Ischemic heart disease is a leading cause of morbidity and mortality in the EU, including Austria and Hungary. Therefore, development of cardioprotective strategies to limit the size of infarction during ischemia/reperfusion injury is of great importance. Ischemic postconditioning (IPoC), a cardioprotective intervention performed as intermittent periods of coronary artery occlusions at the onset of reperfusion, has been successfully applied in humans. Little is known on the cellular mechanisms of IPoC. The role of the novel family of regulatory RNAs, the microRNAs (miRNAs) has not been investigated in IPoC. Therefore, the key goals of the present project are (1) to identify miRNAs that play a role in the mechanism of IPoC-induced cardioprotection in a clinically relevant myocardial pig infarction model by miRNA microarray and network analysis. Although IPoC can protect remote organs as well, the mechanism of this remote action is not known. MiRNAs are enriched in 50-100 nm vesicles released by most cells, named exosomes. Therefore, we aim to study (2) whether cardioprotective miRNAs are transferred by exosomes. After identification of potential cardioprotective miRNAs we aim (3) to validate the concept by assessment whether intracoronary administration of selected set of miRNAs identified as cardioprotective, reduces infarct size. In addition, (4) we also plan to identify miRNAs that can be utilized as diagnostic biomarkers for the efficacy of the cardioprotection by IPoC. The expected results include the proof of concept and mechanism of the miRNA-based cardioprotective therapy in a clinically relevant large animal model that can be translated directly to human studies.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Here we plan to address 4 major questions regarding the role of miRNAs in IPoC-mediated cardioprotection in a pig model of myocardial infarction:
(1): Which miRNAs play key role in IPoC-mediated cardioprotection? Here we will identify expression changes and the direction of changes of miRNAs in relation to ischemia and IPoC. Key cardioprotective miRNAs and their cellular targets will be identified by network analysis and then pre-validated in a cell culture model of simulated ischemia/reperfusion.
(2): Whether miRNAs related to cardioprotection are transferred by exosomes. Here we will assess whether exosomes which are released in response to IPoC contain those miRNAs that are involved in IPoC-induce cardioprotection. These studies will serve as a proof that cytoprotective miRNAs could be effectively delivered via exosomes in the future.
(3): Do exogenously administered miRNAs that are involved in IPoC mimic cardioprotection? For this purpose, after identification of a set of miRNAs that potentially mediate cardioprotection, we will mimic their action by commercially available specific miRNA modulators (miRNA mimicks and/or antagomiRs) by intracoronary administration. These studies will serve as a proof of concept for cardioprotective miRNA-based therapy. A translation of these results into clinical trials of miRNA-based cardioprotection is plausible.
(4): Can the efficacy of cardioprotective interventions be evidenced by changes in the expression of certain circulating miRNAs? Here, we will aim to identify specific sets of miRNAs from the peripheral blood, the expression changes of which are related to the efficacy of cardioprotection elicited by IPoC.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Specific significances:
We will establish a clinically relevant closed-chest reperfused myocardial infarction swine model followed by acute cardioprotection by IPoC as a joint effort between Austrian clinical experts and Hungarian basic scientists. This large animal model is exceptionally valuable, since results obtained in this model are directly translatable to human studies. Our results will lead to identification of sets of miRNAs responsible for ischemic postconditioning-mediated myocardial protection. The project will generate valuable information on the mechanism of the transport of the miRNAs in the extracellular space by exosomes, which may provide information if exosomes could be used in the future as a delivery system for miRNA therapy. Moreover, results of application of miRNA modulators (mimicks and antagomiRs) can lead to further clinical development of novel miRNA-based cardioprotective therapy. Identification of novel miRNA biomarkers to assess the efficacy of cardioprotection by IPoC during percutaneous coronary intervention can be also translated into clinical studies.
General significance:
The present project has been preceded by individual small scale collaborative efforts between the Austrian and Hungarian principal investigators on the basis of small intergovernmental grants. The current project may put this cooperation on solid financial bases and therefore multiply the efficacy of the collaboration and create a long-lasting partnership. Furthermore, the key topics of the project, miRNA, exosomes, cardioprotection by IPoC, are all in the frontline of international basic and translation research. The present project greatly helps to keep the high international reputation and continuous output of the Austrian and Hungarian research groups in these emerging fields of science. The current team consists of internationally known experts of cardioprotection and related genomics (Prof. Ferdinandy, who is an inventor in a patent application on miRNA therapy), clinical cardiologist with expertise in large animals (Dr. Gyöngyösi), and exosome research (Dr. Buzás) which reassures that the current collaborative effort might lead to competitive applications for the Horizon2020 program of the EU.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Heart attack is a major health issue and a leading cause of death in the Western civilization. In our present project, we will investigate novel strategies to protect the heart (called cardioprotection) against infarction, aiming to improve survival of patients with acute heart attack. For this purpose, with a team of internationally recognized Austrian clinical scientists and Hungarian basic science researchers, we will establish a highly valuable swine infarction model where we will be able to study mechanisms of cardioprotection under circumstances almost identical to human conditions. We will investigate a group of recently described biomolecules, the microRNA-s (miRNAs), that whether they are responsible for certain forms of cardioprotection and whether they could be utilized as diagnostic markers of such protective interventions. We will apply a targeted miRNA treatment on infarcted pigs and assess whether it mimics cardioprotection. We will also investigate the role of exosomes, 50-100 nm large particles that are released by cells, whether they are involved in cardioprotection and whether they could be utilized as a drug delivery system in the future. These investigations bear great importance, since they can lead to development of new therapeutic strategies and diagnostic tools in the treatment of infarction. Furthermore, the continuation of this cooperation can strengthen the Central-European interregional scientific connections and the international impact of Austrian and Hungarian research.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Az iszkémia/reperfúziós károsodás hatására kialakuló szívinfarktus területének csökkentése érdekében a kardioprotektív terápiák fejlesztése kiemelkedő jelentőségű. A jelen OTKA és FWF által finanszírozott bilaterális pályázat fő célja az olyan kardioprotektív intervenciók, mint az iszkémiás posztkondicionálás (IPostC), távoli prekondicionálás (RIC) és iszkémiás prekondicionálás (IPreC) mechanizmusának és hatékonyságának, valamint a kardioprotekcióban kulcsszerepet játszó mikroRNS-ek (miRNS) tanulmányozása volt egy klinikailag releváns zárt mellkasú sertésmodellben. Felfedeztük, hogy az IPostC és a RIC a koronária mikrovaszkulatúrájának védelmét eredményezheti az iszkémia/reperfúzió miatt kialakuló nekrózis csökkenése nélkül is. Azonosítottuk a vizsgált kardioprotektív intervenciók által modulált miRNS-eket, és bioinformatikai módszerekkel előrejeleztük a feltehetően legfontosabb szereppel bírókat. Azonosítottuk a kardioprotektív miRNS-ek mRNS-célpontjait, így megfigyeltük a Ca-, az adipocitokin- és az inzulin-szignalizációs útvonalak korai aktiválódását, valamint az antigén-immunmodulációs útvonalak aktiválódását a STAT1 emelkedésével és neprilysin csökkenésével. Emellett azonosítottuk, hogy az exoszómák, a miRNS-ek potenciális szállítói szükségesek az iszkémiás kondicionálás által kiváltott kardioprotekcióhoz. Eredményeink alapján 15 nemzetközi folyóirat-közlemény, 11 konferencia előadás és 2 PhD dolgozat jött létre, ami jól mutatja a pályázat sikeres teljesítését.
kutatási eredmények (angolul)
To limit the size of infarction during ischemia/reperfusion injury of the heart, development of cardioprotective strategies is of great importance. The main objective of the present OTKA- and FWF-funded bilateral project was to investigate the efficacy of cardioprotective interventions such as ischemic postconditioning (IPostC), ischemic remote perconditioning (RIC) and ischemic preconditioning (IPreC) in a clinically relevant, close-chest swine models, and to identify pivotal microRNAs (miRNAs) in the mechanism of ischemic cardioprotection. Here we identified that in a porcine model of acute ischemia/reperfusion injury IPostC and RIC interventions may protect the coronary microvasculature even without reducing myocardial necrosis. We successfully identified key miRNAs modulated by the investigated cardioprotective interventions and used bioinformatic analysis methods to pinpoint pivotal miRNAs. We also assessed mRNA targets of the identified cardioprotective miRNAs and observed an early activation of Ca-, adipocytokine and insulin signaling pathways and an activation of antigen immunomodulatory pathways with STAT1 upregulation and neprilysin downregulation. In addition, we discovered that exosomes, potential carriers of miRNAs, are necessary for cardioprotection by ischemic conditioning. We published 15 articles in peer-reviewed journals, 11 conference presentations, and 2 PhD theses are based on the results of this program showing a successful conclusion of the project.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=107803
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Baranyai T, Giricz Z, Varga ZV, Koncsos G, Lukovic D, Makkos A, Sárközy M, Pávó N, Jakab A, Czimbalmos C, Vágó H, Ruzsa Z, Tóth L, Garamvölgyi R, Merkely B, Schulz R, Gyöngyösi M, Ferdinandy P.: In vivo MRI and ex vivo histological assessment of the cardioprotection induced by ischemic preconditioning, postconditioning and remote conditioning in a closed-chest porcine model of reperfused acute myocardial infarction: importance of microvasculature., J Transl Med. 2017 Apr 1;15(1):67., 2017
Pavo N, Lukovic D, Zlabinger K, Zimba A, Lorant D, Goliasch G, Winkler J, Pils D, Auer K, Jan Ankersmit H, Giricz Z, Baranyai T, Sárközy M, Jakab A, Garamvölgyi R, Emmert MY, Hoerstrup SP, Hausenloy DJ, Ferdinandy P, Maurer G, Gyöngyösi M.: Sequential activation of different pathway networks in ischemia-affected and non-affected myocardium, inducing intrinsic remote conditioning to prevent left ventricular remodeling., Sci Rep. 7:43958. doi: 10.1038/srep43958., 2017
Giricz Z, Varga ZV, Baranyai T, Sipos P, Pálóczi K, Kittel Á, Buzás EI, Ferdinandy P.: Cardioprotection by remote ischemic preconditioning of the rat heart is mediated by extracellular vesicles., J Mol Cell Cardiol. 2014;68:75-8., 2014
Perrino C, Barabási AL, Condorelli G, Davidson SM, De Windt L, Dimmeler S, Engel FB, Hausenloy DJ, Hill JA, Van Laake LW, Lecour S, Leor J, Madonna R, Mayr M, Prunier F, Sluijter JP, Schulz R, Thum T, Ytrehus K, Ferdinandy P.: Epigenomic and transcriptomic approaches in the post-genomic era: path to novel targets for diagnosis and therapy of the ischemic heart?, Cardiovasc Res. 2017 Apr 29. doi: 10.1093/cvr/cvx070., 2017
Hausenloy DJ, Garcia-Dorado D, Bøtker HE, Davidson SM, Downey J, Engel FB, Jennings R, Lecour S, Leor J, Madonna R, Ovize M, Perrino C, Prunier F, Schulz R, Sluijter JPG, Van Laake LW, Vinten-Johansen J, Yellon DM, Ytrehus K, Heusch G, Ferdinandy P.: Novel targets and future strategies for acute cardioprotection: Position Paper of the European Society of Cardiology Working Group on Cellular Biology of the Heart., Cardiovasc Res. 2017 May 1;113(6):564-585., 2017
Andreadou I, Iliodromitis EK, Lazou A, Gorbe A, Giricz Z, Schulz R, Ferdinandy P: Effect of hypercholesterolemia on myocardial function, ischemia-reperfusion injury and cardioprotection by preconditioning, postconditioning and remote conditioning, BR J PHARMACOL In press: In press, 2017
Giricz Z, Varga ZV, Baranyai T, Sipos P, Pálóczi K, Kittel Á, Buzás EI, Ferdinandy P.: Cardioprotection by remote ischemic preconditioning of the rat heart is mediated by extracellular vesicles., J Mol Cell Cardiol. 2014;68:75-8., 2014
Mariann Gyongyosi, Noemi Pavo, Katrin Zlabinger, Inna Sabdyusheva, Zsolt Petrasi, Ors Petnehazy, Peter Ferdinandy, Gerald Maurer: Effect Of Brief Repetitive Ischemia/Reperfusion On Myocardial Electrical Activity Visualized And Quantified By 3D Endocardial Electroanatomical Mapping, Presented at the Scientific Session of the American Heart Association, Dallas, USA, 2013
Pavo N, Emmert MY, Giricz Z, Varga ZV, Ankersmit HJ, Maurer G, Hoerstrup SP, Ferdinandy P, Wu JC, Gyöngyösi M.: Real-time visualization of ischemic burden during repetitive ischemia/reperfusion, JACC Cardiovasc Imaging, 2014
Csonka C, Kupai K, Bencsik P, Görbe A, Pálóczi J, Zvara A, Puskás LG, Csont T, Ferdinandy P.: Cholesterol-enriched diet inhibits cardioprotection by ATP-sensitive K+ channel activators cromakalim and diazoxide, Am J Physiol Heart Circ Physiol. 306(3):H405-13., 2014
Csonka C, Szucs G, Varga-Orvos Z, Bencsik P, Csont T, Zvara Á, Puskás LG, Ferdinandy P: Ischemic postconditioning alters the gene expression pattern of the ischemic heart., Exp Biol Med (Maywood). 2014, 239(2):141-50., 2014
Varga ZV, Zvara A, Faragó N, Kocsis GF, Pipicz M, Gáspár R, Bencsik P, Görbe A, Csonka C, Puskás LG, Thum T, Csont T, Ferdinandy P.: MicroRNAs associated with ischemia/reperfusion injury and cardioprotection by ischemic pre- and postconditioning: ProtectomiRs, Am J Physiol Heart Circ Physiol., 2014
Varga ZV, Giricz Z, Bencsik P, Madonna R, Gyöngyösi M, Schulz R, Mayr M, Thum T, Puskás LG, Ferdinandy P.: Functional genomics of cardioprotection by ischemic conditioning and the influence of comorbid conditions: implications in target identification., Curr Drug Targets., 2015
Baán JA, Varga ZV, Leszek P, Kuśmierczyk M, Baranyai T, Dux L, Ferdinandy P, Braun T, Mendler L.: Myostatin and IGF-I signaling in end-stage human heart failure: a qRT-PCR study., J Transl Med. 2015 Jan 16;13:1. doi: 10.1186/s12967-014-0365-0., 2015
Pickard JM, Bøtker HE, Crimi G, Davidson B, Davidson SM, Dutka D, Ferdinandy P, Ganske R, Garcia-Dorado D, Giricz Z, Gourine AV, Heusch G, Kharbanda R, Kleinbongard P, MacAllister R, McIntyre C, Meybohm P, Prunier F, Redington A, Robertson NJ, Suleiman MS, Vanezis A, Walsh S, Yellon DM, Hausenloy DJ.: Remote ischemic conditioning: from experimental observation to clinical application: report from the 8th Biennial Hatter Cardiovascular Institute Workshop., Basic Res Cardiol. 2015 Jan;110(1):453., 2015
Varga ZV, Zvara A, Faragó N, Kocsis GF, Pipicz M, Gáspár R, Bencsik P, Görbe A, Csonka C, Puskás LG, Thum T, Csont T, Ferdinandy P.: MicroRNAs associated with ischemia-reperfusion injury and cardioprotection by ischemic pre- and postconditioning: protectomiRs., Am J Physiol Heart Circ Physiol. 2014 Jul 15;307(2):H216-27., 2014
Pavo N, Emmert MY, Giricz Z, Varga ZV, Ankersmit HJ, Maurer G, Hoerstrup SP, Ferdinandy P, Wu JC, Gyöngyösi M.: On-line visualization of ischemic burden during repetitive ischemia/reperfusion., JACC Cardiovasc Imaging. 2014 Sep;7(9):956-8., 2014
Schulz R, Görge PM, Görbe A, Ferdinandy P, Lampe PD, Leybaert L.: Connexin 43 is an emerging therapeutic target in ischemia/reperfusion injury, cardioprotection and neuroprotection, Pharmacol Ther. 2015 Sep;153:90-106., 2015
Madonna R, Cadeddu C, Deidda M, Giricz Z, Madeddu C, Mele D, Monte I, Novo G, Pagliaro P, Pepe A, Spallarossa P, Tocchetti CG, Varga ZV, Zito C, Geng YJ, Mercuro G, Ferdinandy P.: Cardioprotection by gene therapy: A review paper on behalf of the Working Group on Drug Cardiotoxicity and Cardioprotection of the Italian Society of Cardiology., Int J Cardiol. 2015 Jul 15;191:203-10., 2015
Giricz Z: Are extracellular vesicles mediators of remote conditioning, European Society of Cardiology Congress 2015, 2015.08.29.- 09.02.- London, 2015
Ferndinandy P: Role of micrornas and exosomes in cardioprotection, 11th International Congress on Coronary Artery Disease 2015.11.29.-12.02. - Florence, 2015
Ferdinandy P: Plenary Valsalva lecture, XX National Congress of the Italian Society of Cardiovascular Research 2015.11.26-11.29.- Imola, 2015
T. Baranyai, Z. Giricz, Z. V. Varga, G. Koncsos, M. Sárközy, H. Vágó, C. Czimbalmos, L. Tóth, B. Merkely, M. Gyöngyösi, P. Ferdinandy: Ischemic postconditioning prevents ischemia-induced acute myocardial dilation and limits cardiac edema in a clinically relevant, closed-chest pig model of acute myocardia, IX. Conference of the Hungarian Experimental and Clinical Pharmacological Society – Experimental Section Velence, Hungary, 26-28.03.2015., 2015
T. Baranyai, Z. Giricz, Z. V. Varga, G. Koncsos, M. Sárközy, H. Vágó, C. Czimbalmos, L. Tóth, B. Merkely, M. Gyöngyösi, P. Ferdinandy: Ischemic postconditioning prevents ischemia-induced acute myocardial dilation and limits cardiac edema in a clinically relevant, closed-chest pig model of acute myocardia, Myocardial Function & Cellular Biology of the Heart Meeting 2015 Varenna, Italy, 30.04-03.05.2015., 2015
T. Baranyai, Z. Giricz, M. Sárközy, H. Vágó, C. Czimbalmos, L. Tóth, B. Merkely, M. Gyöngyösi, P. Ferdinandy: Ischemic postconditioning prevents ischemia-induced acute myocardial dilation and limits cardiac edema in a clinically relevant, closed-chest pig model of acute myocardia, CARDIOLOGIA HUNGARICA 45:(Suppl. D) p. D21. (2015), 2015
T. Baranyai, Z. Giricz, Z. V. Varga, G. Koncsos, M. Sárközy, H. Vágó, C. Czimbalmos, L. Tóth, B. Merkely, M. Gyöngyösi, P. Ferdinandy: Comprehensive analysis of ischemic postconditioning and remote ischemic perconditioning in a porcine model of acute myocardial infarction: variable effects on clinically, XXXIII. Annual Meeting of the International Society for Heart Research - European Section Bordeaux, France, 01-04.07.2015., 2015
Csonka C, Szucs G, Varga-Orvos Z, Bencsik P, Csont T, Zvara Á, Puskás LG, Ferdinandy P: Ischemic postconditioning alters the gene expression pattern of the ischemic heart., Exp Biol Med (Maywood). 2014, 239(2):141-50., 2014
Varga ZV, Giricz Z, Bencsik P, Madonna R, Gyöngyösi M, Schulz R, Mayr M, Thum T, Puskás LG, Ferdinandy P.: Functional genomics of cardioprotection by ischemic conditioning and the influence of comorbid conditions: implications in target identification., Curr Drug Targets., 2015
Baán JA, Varga ZV, Leszek P, Kuśmierczyk M, Baranyai T, Dux L, Ferdinandy P, Braun T, Mendler L.: Myostatin and IGF-I signaling in end-stage human heart failure: a qRT-PCR study., J Transl Med. 2015 Jan 16;13:1. doi: 10.1186/s12967-014-0365-0., 2015
Pickard JM, Bøtker HE, Crimi G, Davidson B, Davidson SM, Dutka D, Ferdinandy P, Ganske R, Garcia-Dorado D, Giricz Z, Gourine AV, Heusch G, Kharbanda R, Kleinbongard P, MacAllister R, McIntyre C, Meybohm P, Prunier F, Redington A, Robertson NJ, Suleiman MS, Vanezis A, Walsh S, Yellon DM, Hausenloy DJ.: Remote ischemic conditioning: from experimental observation to clinical application: report from the 8th Biennial Hatter Cardiovascular Institute Workshop., Basic Res Cardiol. 2015 Jan;110(1):453., 2015
Varga ZV, Zvara A, Faragó N, Kocsis GF, Pipicz M, Gáspár R, Bencsik P, Görbe A, Csonka C, Puskás LG, Thum T, Csont T, Ferdinandy P.: MicroRNAs associated with ischemia-reperfusion injury and cardioprotection by ischemic pre- and postconditioning: protectomiRs., Am J Physiol Heart Circ Physiol. 2014 Jul 15;307(2):H216-27., 2014
Pavo N, Emmert MY, Giricz Z, Varga ZV, Ankersmit HJ, Maurer G, Hoerstrup SP, Ferdinandy P, Wu JC, Gyöngyösi M.: On-line visualization of ischemic burden during repetitive ischemia/reperfusion., JACC Cardiovasc Imaging. 2014 Sep;7(9):956-8., 2014
Schulz R, Görge PM, Görbe A, Ferdinandy P, Lampe PD, Leybaert L.: Connexin 43 is an emerging therapeutic target in ischemia/reperfusion injury, cardioprotection and neuroprotection, Pharmacol Ther. 2015 Sep;153:90-106., 2015
Madonna R, Cadeddu C, Deidda M, Giricz Z, Madeddu C, Mele D, Monte I, Novo G, Pagliaro P, Pepe A, Spallarossa P, Tocchetti CG, Varga ZV, Zito C, Geng YJ, Mercuro G, Ferdinandy P.: Cardioprotection by gene therapy: A review paper on behalf of the Working Group on Drug Cardiotoxicity and Cardioprotection of the Italian Society of Cardiology., Int J Cardiol. 2015 Jul 15;191:203-10., 2015
Csonka C, Kupai K, Bencsik P, Görbe A, Pálóczi J, Zvara A, Puskás LG, Csont T, Ferdinandy P.: Cholesterol-enriched diet inhibits cardioprotection by ATP-sensitive K+ channel activators cromakalim and diazoxide, Am J Physiol Heart Circ Physiol. 306(3):H405-13., 2014
T. Baranyai, Z. Giricz, M. Sárközy, H. Vágó, C. Czimbalmos, L. Tóth, B. Merkely, M. Gyöngyösi, P. Ferdinandy: Ischemic postconditioning prevents ischemia-induced acute myocardial dilation and limits cardiac edema in a clinically relevant, closed-chest pig model of acute myocardia, CARDIOLOGIA HUNGARICA 45:(Suppl. D) p. D21. (2015), 2015
Macejovska D, Pavo N, Zlabinger K, Ferdinandy P, Mauer G, Gyöngyösi M: Difference in cardioprotective effects of ischemic post-conditioning and remote conditioning in porcine closed-chest reperfused myocardium, Annual meeting of the Austrian Society of Cardiology, Salzburg, Wien Klin Wochenschr. 2015; 127:S42-S3, 2015
Lukovic D, Pavo N, Zlabinger K, Gugerell A, Winkler J, Giricz Z, Baranyai T, Ferdinandy P, Mauer G, Gyöngyösi M: Ischemic postconditioning modulates focal adhesion signaling pathway in porcine model, Annual meeting of the Austrian Society of Cardiology, Salzburg, Wien Klin Wochenschr. 2016;128:S231-S2, 2016
Giricz Z: AZ ISZKÉMIÁS PRE-, POSZT- ÉS TÁVOLI KONDÍCIONÁLÁS ÖSSZEHASONLÍTÁSA EGY KLINIKAILAG RELEVÁNS, SERTÉS, AKUT MIOKARDIÁLIS INFARKTUS MODELLBEN, Magyar Farmakológiai, Anatómus, Mikrocirkulációs és Élettani Társaságok Közös Tudományos Konferenciája, Pécs, 2016




vissza »