Molecular pathogenesis, prognostic and molecular markers in cholangiocarcinoma  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
108548
Type K
Principal investigator Schaff, Zsuzsa
Title in Hungarian A cholangiocarcinoma molekuláris patogenezise, prognosztikai és molekuláris markerei
Title in English Molecular pathogenesis, prognostic and molecular markers in cholangiocarcinoma
Keywords in Hungarian cholangiocarcinoma, patogenezis, immunhisztokémia, hepatológia
Keywords in English cholangiocarcinoma, pathogenesis, immunohistochemistry, hepatology
Discipline
Public health, health services, environmental and occupational medicine, epidemiology, medical ethics (Council of Medical and Biological Sciences)100 %
Ortelius classification: Gastroenterology
Panel Immunity, Cancer and Microbiology
Department or equivalent Dept. of Pathology (Semmelweis University)
Participants Borka, Katalin
Dezsofi, Antal
Harsányi, László
Lendvai, Gábor András
Lotz, Gábor
Pintér, Rita
Schlachter, Krisztina
Szabó, Erzsébet
Szijártó, Attila
Szőnyi, László
Starting date 2013-09-01
Closing date 2018-08-31
Funding (in million HUF) 41.580
FTE (full time equivalent) 11.25
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A cholangiocarcinoma (CC) az epeútrendszer (BD) primer malignus daganata, melynek prognózisa a kezelés ellenére kedvezőtlen. Az utóbbi években váltak ismertté a CC premalignus elváltozásai, egyes molekuláris markerei és a BD egyes szakaszaiból kiinduló daganatok prognosztikai jelentősége. Munkacsoportunk elsőként igazolta egyes sejtkapcsoló fehérjék (tight junction - TJ) expresszióját CC-ban, melyek alapján elkülönítette az BD egyes szakaszait és az azokból kiinduló daganatokat. Igazoltuk, hogy egyes fehérjék expressziója összefügg a betegek túlélésével pancreas és egyéb daganatokban. A CC kialakulása során bekövetkező számos molekuláris változás jelentősége, mechanizmusa és összefüggése klinikopatológiai paraméterekkel nem teljesen ismert. Célunk ezért a következők vizsgálata:
1. Egyes sejtkapcsoló fehérjék (claudinok, tricellulin), növekedési faktorok és citokeratinok expresszió változásának és mikroRNS mintázatnak a vizsgálata a BD krónikus gyulladásaiban, premalignus és malignus daganataiban.
2. Egyes protoonkogének (c-erbB-2, K-ras, BRAF stb), tumor szuppresszorok (p53, PTEN stb) vizsgálata a CC progressziója során és összefüggésük a klinikai parameterekkel.
3. Az epithelialis-mesenchymalis tranzició vizsgálata a premalignus cholangiocellularis elváltozásokban és a CC progressziója során, összefüggése a progressziót befolyásoló molekuláris eltérésekkel és a túléléssel.
4. Az extrahepatikus peribiliaris mirigyek között elhelyezkedő ős/progenitor sejtek jellemzése sejtkapcsoló fehérjékkel, növekedési faktorokkal, felszíni markerekkel és microRNS mintázattal, valamint összehasonlításuk a hepatocyta ős/progenitor sejtekkel.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A CC kialakulását, korai szakaszait és progresszióját befolyásoló molekuláris tényezők kevésbé ismertek, melyek vizsgálata a kutatás célja. Feltételezzük, hogy a patogenezis egyes lépcsőfokai molekuláris történések detektálásával nyomonkövethetők, ezek változása és egymással való összefüggése jellemzi a korai, „premalignus” (BilIN – biliary intraepithelial neoplasia) változást, valamint a progresszió egyes szakaszait. Ugyancsak feltételezzük, hogy a BD egyes szakaszaiban bekövetkező molekuláris változások jellegzetesek, prognosztikai jelentőségűek és összefüggnek a betegek túlélésével. Ezen feltételezés igazolására következő kérdések megválaszolása szolgál:
1. Feltételezzük, hogy a sejtkapcsoló struktúrák fehérjéi, növekedési faktorok, citokeratinok és mikroRNS-ek expressziója egymással összefüggésben jellegzetesen változik a tumor progresszió során. A változások sorrendje, iránya kapcsolódik a progresszió fokozatához.
2. Az onkogének - tumor szuppresszor gének expressziója, a daganatok többlépcsős modellje alapján, a CC progressziója során jellegzetesen változik. A változás összefügg az 1. pontban felsorolt fehérjék változásával és a klinikai parameterekkel.
3. Az epithelialis-mesenchymalis tranziciót a hám markerek elvesztése és a mesenchymalis markerek megjelenése jellemzi, melyek vizsgálataink során nyomonkövethetők a CC egyes szakaszaiban. Feltételezzük, hogy a változás iránya és mértéke összefügg a CC progressziójával és a túléléssel.
4. A peribiliaris mirigyekben lokalizált ős/progenitor sejteknek szerepe van az extrahepatikus CC és speciális típusú BD daganatok kialakulásában. A vizsgálatok megválaszolják ezen sejtek pontosabb szerepét, jellemzőit.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A CC a második leggyakoribb primer májdaganat, melynek gyakorisága növekszik, prognózisa és túlélése igen rossz. Számos daganat, beleértve a hepatocellularis carcinomát, esetében a kezelés új útját, a daganatban észlelt molekuláris eltérések feltárása jelentette, lehetőséget adva a cél-orientált kezelés megvalósítására. Ugyancsak több tumor, progresszióval összefüggő osztályozásának alapját és a daganatos beteg kezelésének irányát, a molekuláris történések megismerése alapján létrehozott csoportosítás jelentette. A CC esetében azonban a molekuláris változások, különösen a korai carcinogenesis lépései, csak igen hiányosan ismertek. Ugyancsak nem feltárt olyan molekuláris biomarker, mely ezen daganat korai felismerését, a progresszió szakaszait jellemezné és a pathogenesis folyamatának megértését egyértelműen tisztázná.
Vizsgálataink ezen célt szolgálják, azaz a különböző immunhisztokémiai, molekuláris biológiai módszerek és a betegek klinikai adatai ismeretének segítségével a cholangio-carcinogenesis történéseit feltérképezni, a korai szakaszokat és a progresszió egyes lépéseit jellemezni. Az általunk vizsgált sejtkapcsoló struktúrák egyes fehérjéi a daganatok egy részében már igazolt terápiás célpontként szolgálhatnak. Különösen igaz ez, a CC-ban általunk kimutatott claudin4-re, azonban további, újonnan felismert fehérjék szerepe és expressziója még nem ismert. A mikroRNS mintázat vizsgálata ugyancsak segítheti a daganat kialakulása mechanizmusának jobb megértését és a kapcsolat feltárását az egyes jelátviteli utak között. A CC-ban változást mutató onkogének/szuppresszorok detektálása megalapozhatja a molekuláris csoportosítást, a terápiás válasz és egyéb klinikai tényezőkkel összefüggő eltérések megismerését, így jövőbeli terápia alapját képezhetik. Az ős/progenitor sejtek, illetve az epithelialis-mesenchymalis tranzició kutatása a CC kialakulása mechanizmusának jobb megértését, a progresszió folyamatának nyomonkövetését és hasznosíthatóság szempontjából új molekuláris célpontot jelenthet.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A cholangiocarcinoma (epeúti rák) az epeútrendszer elsődleges rosszindulatú daganata, melynek kimenetele kezelés ellenére is igen kedvezőtlen. Számos daganat esetében a kezelés új útját a daganatban észlelt molekuláris eltérések feltárása jelentette, alapot adva a cél-orientált kezelésre. Ugyancsak több daganat osztályozása, mely a daganatos beteg kezelésének egyik meghatározója, a daganatban bekövetkező molekuláris történések megismerése alapján történt.
A közelmúltban váltak ismertté az epeúti rák korai elváltozásai, egyes molekuláris jelzői és az epeútrendszer egyes szakaszaiból, így a májon belüli és kívüli szakaszból kiinduló daganatok eltérő klinikai viselkedése. Munkacsoportunk elsőként mutatta ki, hogy a sejtek közötti szoros kapcsolatok létrehozásában szerepet játszó fehérjék alapján az epeúti rák elkülöníthető a máj (és más szervek) egyéb daganataitól. Ezek közül egyes fehérjék mennyisége összefügg a betegek túlélésével, így például a hasnyálmirigy daganatai esetében.
Az epeúti rák kialakulása során bekövetkező egyes molekuláris változások jelentősége, mechanizmusa és összefüggése a betegek klinikai adataival, a terápiára adott válasszal, a túléléssel nem teljesen ismert. Célunk ezért azon molekuláris folyamatoknak a vizsgálata, melyek segítségével jobban megérthetjük az epeúti rák kialakulásának folyamatát, egyes lépéseit, melyeket újonnan felismert jelzőanyagokkal jellemezhetük. Mindez a jövőben elősegítheti a CC pontosabb diagnózisát, fokozatának megfelelőbb megítélését a diagnózis és a terápia szempontjából és az új biomarkerek a kezelés célpontjai is lehetnek.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Cholangiocarcinoma (CC) is a primary malignant tumor of the bile duct system (BD), with unfavourable prognosis despite treatment. Past years have shed light on the premalignant changes, certain molecular markers of CC and prognostic significance of tumors deriving from various sections of BD. Our group was the first to verify the expression of certain tight junction (TJ) proteins in CC, based on which we have distinguished several sections of BD and tumors originating from them. We have proved that the expression of certain proteins correlates with patient survival in case of pancreatic tumors. The significance and relationship to clinicopathological parameters of the molecular changes taking place during carcinogenesis however, are still not clear. We aim therefore to study the followings:
1. The changes in expression and microRNA pattern of certain TJ proteins (claudins, tricellulin), and growth factors in chronic inflammation, premalignant and malignant tumors of BD.
2. Changes in certain protooncogenes (c-erbB-2, K-ras, BRAF, etc), tumor suppressors (p53, PTEN, etc) and promoters during progression of CC, as well as their connection to clinical parameters.
3. The epithelial-mesenchymal transition (EMT) in premalignant cholangiocellular alterations and during progression of CC, the correlation of the EMT with molecular changes influencing progression and with survival.
4. The characterization of cells in the peribiliary glands as stem/progenitor cells by TJ proteins, growth factors, surface markers and microRNA pattern, and their comparison with hepatocytes and pancreatic stem/progenitor cells.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The molecular factors influencing the development, early phases and progression of CC are not quite clear, the study of which is the purpose of our research. It is presumed that the various steps of the pathogenesis are traceable by means of detecting the molecular changes, and the relationships of these characterize the early (BilIN - biliary inraepithelial neoplasia) alterations and certain phases of progression. A further assumption is that the molecular changes taking place in the various sections of BD are characteristic, have prognostic significance and are connected with patient survival. The following studies will serve verification of this assumption:
1. It is assumed that expressions of cell junction proteins, growth factors, cytokines and microRNAs are interrelated and show characteristic alterations during tumor progression. The sequence and direction of these alterations show connection with the stage of progression.
2. Based on the multistep model of carcinogenesis, the oncogene-tumor suppressor genes show characteristic alterations during CC progression. These changes are in correlation with the alterations in the proteins listed above and with the clinical parameters.
3. The epithelial-mesenchymal transition is characterized by loss of epithelial markers and appearance of mesenchymal markers, which are traceable in the various phases of CC. The direction and degree of alterations are presumed to be linked to CC progression and survival.
4. Stem cells located in peribiliary glands have role in development of extrahepatic CC and specific BD tumors. Our studies will reveal the exact role and characteristics of these cells.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

CC is the second most common primary liver tumor, with growing frequency and rather poor prognosis and survival rate. A new approach in the management of several tumors, including other forms of liver cancers, involves exploring the molecular alterations observed in the tumors, opening the way for target-oriented treatment. Likewise, knowledge on the molecular events has created the basis for progression-associated classification of many tumors as well as the therapy direction of cancerous patients. In case of CC however the molecular changes - in the early stages of carcinogenesis in particular - are poorly known. Such molecular biomarkers are also unknown, which would shed light on the early recognition, progression characteristics and pathogenetic process of this tumor. Our studies would serve this purpose, i.e. mapping of molecular events contributing to cholangiocarcinogenesis, characterization of both the early and progression phases by means of immunohistochemical, molecular biological methods and analysis of patient clinical data. In case of some tumors, certain proteins of the cell junctions studied by us are already confirmed therapeutic targets. This is specifically true for claudin4, which has been demonstrated by us in CC, however, the role and expression of recently recognized proteins are not yet known. Studies on microRNA pattern may also help to better understand the mechanism involved in tumor development and to explore relationships between signal transduction pathways. Detection of oncogenes/suppressor genes showing changes in CC may promote the molecular classifications, the recognition of therapeutic responses and variations linked to other clinical factors, therefore becoming a possible basis of future therapy. Studying stem/progenitor cells and epithelial/mesenchymal transition, resp., may equally provide us with further knowledge on the mechanism of development of CC, the follow-up of progression, as well as with a new molecular target.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Cholangiocarcinoma (bile duct cancer) is a primary malignant tumor of the biliary system, with unfavourable outcome despite treatment. New mode of treatment for several tumors involves revealing molecular changes detected in the tumor, opening the way to target-oriented treatment. Likewise, several tumors have been classified – which is one of the determinant factors for treating cancerous patients – based on recognition of molecular events taking place in the tumor. Early lesions of biliary tract cancer became known recently, with light shed also on their molecular markers and on the different clinical behaviour of tumors originating from various sections of the biliary system. Our group was the first to demonstrate that bile duct cancer can be differentiated from other tumors of the liver, as hepatocellular carcinoma based on proteins composing the intercellular junctions. The expression of certain of these proteins correlates with patient survival, as e.g. in case of pancreatic tumors. The significance, mechanism and correlation with patient clinical data, response to therapy and survival of molecular alterations taking place during the biliary carcinogenesis are not fully known. Our aim therefore is to study molecular processes which help to better understand the stages of bile duct cancer and to characterize them by means of newly identified markers. Our studies will hopefully promote the future more exact diagnosis of bile duct cancer, better judgement of its stages from diagnostic points of view and the new biomarkers could also become basis for target-oriented therapy.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Molekuláris és prognosztikai markerek expresszióját vizsgáltuk az emberi hepatokarcinogenezis során, beleértve a premalignus májelváltozásokat és hepatocyta és cholangiocyta eredetű daganatokat. Az újonnan bevezetett cholangiocarcinoma (CC) - osztályozást alkalmazva tekintettük át és dolgoztuk fel biopsziás mintáinkat (4, 15). Emberi embrió-őssejtekből különböző szinten differenciált hepatocyta-szerű sejteket jellemeztünk tigh junction (TJ) proteinek expressziójával (8). Igazoltuk, hogy a TJ protein tricellulin jobb túlélést igazol hepatoblastomában (5). Jellegzetes microRNS (miR) mintázatot írtunk le premalignus májelváltozásokban, egyes májtumorokban, mely összefüggött a daganatok prognózisával (1, 2, 14, 16, 17, 18), így a Sorafenib kezelés előtti mir-224 szint összefüggött a hepatocellularis carcinoma (HCC, 1) és CC (16) prognózisával. A miR expressziós mintázat hepatoblastomában is prediktív értékű volt (2). Különbségeket mutattunk ki a cirrhosis, focalis nodularis hyperplasia és CC miR expressziós mintázatában (6, 14). A miR expresszió korrelált a premalignus elváltozásnak tekintett májfibrózisban a digitális morfometria és a FibroScan-nel mért eredményekkel (9,10). Jelentősen eltérő mitokondrialis tömeget (TOMM20) és autofágia markereket (beclin1, LC3, p62) demonstráltunk különböző májbetegségekben, beleértve CC-t, in vivo és in vitro körülmények között (7, 11, 12, 13, 19).
Results in English
Our results focused on certain molecular and prognostic markers, their significance during human hepatocarcinogenesis, including premalignant liver alterations and more progressed tumors of hepatocytic and cholangiocytic origin. The new classification of cholangiocarcinoma (CC) was applied and characterized (4, 15). Tight junction (TJ) protein claudin expression profiling of hepatocyte-like cells differentiated from human embryonic stem cells was shown to characterize the stem - progenitor cells (8). The expression of certain TJ proteins, such as tricellulin was associated with better survival in hepatoblastomas (5). Characteristic microRNA (miR) expression was detected in premalignant liver alterations (3) and certain liver tumors and showed association with prognosis (1, 2, 14, 16, 17, 18). Pretreatment miR-224 level correlated with sorafenib-treated hepatocellular carcinoma (HCC, 1), CC (16) and expression pattern of miRs predicted prognosis in hepatoblastoma (2) and CC (16). MiR expressional differences were detected in cirrhotic liver, focal nodular hyperplasia and CC (6, 14). MiR expression was correlated with liver fibrosis measured by digital morphometry and FibroScan (9, 10). Significantly altered mitochondrial mass (TOMM20) and autophagy markers (Beclin, LC3, p62) were shown in various types of liver diseases, especially in CC in vivo and in vitro (7, 11, 12, 13, 19).
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=108548
Decision
Yes





 

List of publications

 
Lendvai G, Jármay K, Karácsony G, Halász T, Kovalszky I, Baghy K, Wittmann T, Schaff Zs, Kiss A:: Elevated miR-33a and miR-224 in steatotic chronic hepatitis C liver biopsies, World Journal of Gastroenterology 20: 15343-15350, 2014
Schlachter K, Gyugos M, Halasz J, Lendvai G, Baghy K, Garami M, Gyongyosi B, Schaff Z, Kiss A: High Tricellulin Expression Is Associated With Better Survival In Human Hepatoblastoma., HISTOPATHOLOGY 65: (5) 631-641, 2014
Dóra R, Gyöngyösi B, Schlachter K, Patonai A, Nagy P, Schaff Zs, Kiss András, Lendvai G: microRNA expressional differences in cirrhotic liver and focal nodular hyperplasia, 72. Patológus Kongresszus, Hajdúszoboszló, szeptember 24-26, 2015
Gyöngyösi B, Végh É, Járay B, Székely E, Fassan M, Bodoky Gy, Schaff Zs, Kiss A: Pretreatment microRNA level and outcome in sorafenib-treated hepatocellular carcinoma, J Histochem Cytochem 62:547-555, 2014
Szekerczés T, Csengeri M, Borka K, Illyés I, Werling K, Lotz G, Szabó E, Mandl J, Kiss A, Lendvai G, Schaff Zs:: Mitokondriális tömeg és autofágia vizsgálata kolangiokarcinomában, 73. Pathologus Kongresszus, Siófok, szeptember 28-30, 2017
Gyugos M, Lendvai G, Kenessey I, Schlachter K, Halász J, Nagy P, Garami M, Jakab Zs, Schaff Zs, Kiss A: microRNA expression might predict prognosis of epithelial hepatoblastoma, Virchows Arch 464: 419-427, 2014
Schlachter K, Gyugos M, Halász J, Lendvai G, Baghy K, Garami M, Gyöngyösi B, Schaff Zs, Kiss A: High tricellulin expression is associated with better survival in human hepatoblastoma, Histopathology, epub ahead of print 6 June 2014, 2014
Erdélyi-Belle B, Török Gy, Apáti A, Sarkadi B, Schaff Zs, Kiss A, Homolya L: Expression profiling of hepatocyte-like cells differentiated from human embryonic stem cells, Pathol Oncol Res (közlésre elfogadva), 2014
Schaff Zs: Liver and biliary tract, 26th European Congress of Pathology, London, UK, 2014, August 30 - September 3. Invited speaker, 2014
Gyöngyösi B, Végh É, Járay B, Székely E, Fassan M, Bodoky Gy, Schaff Zs, Kiss A: Pretreatment microRNA level and outcome in sorafenib-treated hepatocellular carcinoma, J Histochem Cytochem 62:547-555, 2014
Gyugos M, Lendvai G, Kenessey I, Schlachter K, Halász J, Nagy P, Garami M, Jakab Zs, Schaff Zs, Kiss A: microRNA expression might predict prognosis of epithelial hepatoblastoma, Virchows Arch 464: 419-427, 2014
Schlachter K, Gyugos M, Halász J, Lendvai G, Baghy K, Garami M, Gyöngyösi B, Schaff Zs, Kiss A: High tricellulin expression is associated with better survival in human hepatoblastoma, Histopathology, 65: 631-641, 2014
Erdélyi-Belle B, Török Gy, Apáti A, Sarkadi B, Schaff Zs, Kiss A, Homolya L: Expression profiling of hepatocyte-like cells differentiated from human embryonic stem cells, Pathol Oncol Res 21: 1059-1070, 2015
Schaff Zs: Liver and biliary tract, 26th European Congress of Pathology, London, UK, 2014, August 30 - September 3. Invited speaker, 2014
Dóra R, Gyöngyösi B, Schlachter K, Patonai A, Nagy P, Schaff Zs, Kiss András, Lendvai G:: microRNA expressional differences in cirrhotic liver and focal nodular hyperplasia, 72. Patológus Kongresszus, Hajdúszoboszló, szeptember 24-26, 2015
Dóra R, Szekerczés T, Borka K, Illyés I, Lotz G, Lendvai G, Mandl J, Szabó E, Kiss A, Schaff Zs:: Correlation of cell proliferation with mitochondrial mass and autophagy in various types of liver diseases, 72. Patológus Kongresszus, Hajdúszoboszló, szeptember 24-26, 2015
Halász T, Kiss A, Schaff Z, Lendvai G:: miR-122 negatively correlates with liver fibrosis as detected by histology and FibroScan, World J Gastroenterol 21: 7814-7823, 2015
Halász T, Horváth G, Kiss A, Pár G, Szombati A, Gelley F, Nemes B, Kenessey I, Piurkó V, Schaff Zs:: Evaluation of histological and non-invasive methods for the detection of liver fibrosis: The values of histological and digital morphometric analysis, liver stiffness..., Pathol Oncol Res, epub ahead of print 19 July, 2015
Erdélyi-Belle B, Török Gy, Apáti A, Sarkadi B, Schaff Zs, Kiss A, Homolya L: Expression profiling of hepatocyte-like cells differentiated from human embryonic stem cells, Pathol Oncol Res 21: 1059-1070, 2015
Halász T, Kiss A, Schaff Z, Lendvai G:: miR-122 negatively correlates with liver fibrosis as detected by histology and FibroScan, World J Gastroenterol 21: 7814-7823, 2015
Halász T, Horváth G, Kiss A, Pár G, Szombati A, Gelley F, Nemes B, Kenessey I, Piurkó V, Schaff Zs:: Evaluation of histological and non-invasive methods for the detection of liver fibrosis: The values of histological and digital morphometric analysis, liver stiffness..., Pathol Oncol Res, 22: 1-6, 2016
Szekerczés T, Gyöngyösi B, Schlachter K, Kontsek E, Kiss A, Schaff Zs:: Differential expression of miRNAs in cirrhosis, focal nodular hyperplasia and hepatocellular carcinoma., World Journal Gastroenterol, submitted for publication, 2016
Halász T, Horváth G, Kiss A, Pár G, Szombati A, Gelley F, Nemes B, Kenessey I, Piurkó V, Schaff Zs:: Evaluation of histological and non-invasive methods for the detection of liver fibrosis: The values of histological and digital morphometric analysis, liver stiffness..., Pathol Oncol Res, 22: 1-6, 2016
Szekerczés T, Gyöngyösi B, Schlachter K, Kontsek E, Kiss A, Schaff Zs:: Differential expression of miRNAs in cirrhosis, focal nodular hyperplasia and hepatocellular carcinoma., Virchows Arch, submitted for publication, 2017
Lendvai G, Jármay K, Karácsony G, Halász T, Kovalszky I, Baghy K, Wittmann T, Schaff Zs, Kiss A:: Elevated miR-33a and miR-224 in steatotic chronic hepatitis C liver biopsies., World Journal of Gastroenterology 20: 15343-15350, 2014
Szekerczés T, Borka K, Illyés I, Werling K, Lotz G, Szabó E, Mandl J, Lendvai G, Kiss A, Schaff Zs:: Monitoring of mitochondrial mass and expression of autophagy in cholangiocarcinoma., 101st Jahrestagung der Deutschen Gesellschaft für Pathologie, Erlangen, Germany, June 22-24, 2017
Szekerczés T, Borka K, Illyés I, Werling K, Lotz G, Szabó E, Mandl J, Kiss A, Schaff Zs, Lendvai G:: Mitochondrial mass as indicated by TOMM20 expression is significantly increased in cholangiocarcinoma, while expression of autophagy markers shows moderate elevation., 101st Jahrestagung der Deutschen Gesellschaft für Pathologie, Erlangen, Germany, June 22-24, 2017
Szekerczés T, Csengeri M, Borka K, Illyés I, Werling K, Lotz G, Szabó E, Mnndl J, Kiss A, Lendvai G, Schaff Zs:: Mitokondriális tömeg és autofágia vizsgálata kolangiokarcinomában, 73. Pathologus Kongresszus, Siófok, szeptember 28-30, 2017
Szekerczés T, Borka K, Illyés I, Werling K, Lotz G, Szabó E, Mandl J, Lendvai G, Kiss A, Schaff Zs:: Mitochondrial mass and autophagy in cholangiocarcinoma, World Journal of Gastroenterology (in preparation), 2017
Szekerczés T, Gyöngyösi B, Fassan M, Schlachter K, Kontsek E, Kiss A, Szabó E, Lendvai G, Schaff Zs:: Mir224 expression analysis on cholangio- and hepatocellular carcinoma, Pathol Oncol Res (in preparation), 2017
Szekerczés T, Borka K, Illyés I, Werling K, Lotz G, Szabó E, Mandl J, Kiss A, Schaff Zs, Lendvai G:: Mitochondrial mass as indicated by TOMM20 expression is significantly increased in cholangiocarcinoma, while expression of autophagy markers shows moderate elevation., 101. Jahrestagung der Deutschen Gesellschaft für Pathologie, Erlangen, Germany, June 22-24, 2017
Szekerczés T, Szabó E, Lendvai G, Kiss A, Schaff Zs:: In vitro study of drug resistance in hepatocellular and cholangiocellular carcinoma cell lines, In preparation, 2017
Szekerczés T, Borka K, Illyés I, Werling K, Lotz G, Szabó E, Mandl J, Lendvai G, Kiss A, Schaff Zs:: Monitoring of mitochondrial mass and expression of autophagy in cholangiocarcinoma., 101. Jahrestagung der Deutschen Gesellschaft für Pathologie, Erlangen, Germany, June 22-24, 2017
Lendvai G, Szekerczés T, Gyöngyösi B, Schlachter K, Kontsek E, Pesti A, Patonai A, Werling K, Kovalszky I, Schaff Zs, Kiss A:: MicroRNA expression in focal nodular hyperplasia in comparison with cirrhosis and hepatocellular carcinoma., Pathol Oncol Res, accepted for publication, August 2018, 2018
Lendvai G, Szekerczés T, Illyés I, Dóra R, Kontsek E, Gógl A, Kiss A, Werling K, Kovalszky I, Schaff Zs, Borka K:: Cholangiocarcinoma. Classification, histopathology and molecular carcinogenesis., Pathol Oncol Res, accepted for publication, July 2018, 2018
Szekerczés T, Coati I, Fassan M, Schlachter K, Lendvai G, Szabó E, Csengeri M, Rácz Á, Borka K, Schaff Zs, Kiss A:: High miR-224 expression in cholangiocarcinoma may predict survival., EASL 2018 The International Liver Congress, Paris, France, April 11-15,, 2018
Szekerczés T, Coati I, Fassan M, Lendvai G, Csengeri M, Borka K, Schaff Zs, Kiss A:: High miR-224 expression in cholangiocarcinoma may predict survival, 102. Jahrestagung der Deutschen Gesellschaft für Pathologie, Berlin, Germany, Mai 24-26, 2018
Szekerczés T, Coati I, Fassan M, Schlachter K, Lendvai G, Csengeri M, Borka K, Schaff Z, Kiss A:: MIR-224 expressziójának vizsgálata kolangiokarcinómában, Magyar Gasztroenterológiai Társaság 60. Nagygyűlése, Siófok, június 2-5, 2018. Central Eur J Gastroenterol Hepatol 4 S1: 137, 2018
Szekerczés T, Csengeri M, Borka K, Illyés I, Werling K, Lotz G, Szabó E, Mandl J, Kiss A, Lendvai G, Schaff Zs:: Monitoring mitochondrial mass and the expression of autophagy in cholangiocarcinoma., Falk Symposium 211: XXV International Bild Acid Meeting: Bile Acids in Health and Disease 2018, Dublin, Ireland, 6-7 July, 2018





 

Events of the project

 
2014-12-23 09:13:28
Résztvevők változása
2014-10-01 09:36:08
Résztvevők változása




Back »