Magyarország veszélyeztetett hajtásos növényeinek ritkasága, életmenet-jellemzői és klímaválasza  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
108992
típus K
Vezető kutató Molnár V. Attila
magyar cím Magyarország veszélyeztetett hajtásos növényeinek ritkasága, életmenet-jellemzői és klímaválasza
Angol cím Rarity, life-history traits and climatic responsiveness of endangered Hungarian vascular plants
magyar kulcsszavak Életmenet jellemzők, fenológia, filogenetikai kontroll, herbarium, klímaváltozás, megporzás, növény–klíma interakciók, ritkaság, veszélyeztetettség, virágzási idő
angol kulcsszavak Biological collections, climate change, flowering time, global change, herbaria, life history, phenological shift, phylogenetic control, plant–climate interactions, plant traits, pollination, rarity
megadott besorolás
Közösségökológia, rendszerökológia, ökoszisztéma-szolgáltatások (Komplex Környezettudományi Kollégium)60 %
Ortelius tudományág: Botanika
Környezeti biológia, ökotoxikológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)30 %
Ortelius tudományág: Ökológia
Biodiverzitás, természetvédelmi biológia és genetika, inváziós biológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)10 %
Ortelius tudományág: Természetmegőrzés
zsűri Ökológia és evolúció
Kutatóhely TTK Növénytani Tanszék (Debreceni Egyetem)
résztvevők Bauer Norbert
Lukács Balázs András
Nótári Krisztina
Somlyay Lajos
Sramkó Gábor
Szatmári Lajos
Takács Attila
Tökölyi Jácint
projekt kezdete 2014-01-01
projekt vége 2018-12-31
aktuális összeg (MFt) 29.626
FTE (kutatóév egyenérték) 12.17
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A pályázó és együttműködői a legveszélyeztetettebb magyarországi hajtásos növények életmenet-jellemzőinek és klímaválaszának vizsgálatát tűzték ki célul. Egyrészt Magyarország flórája tekintetében legfontosabb 7 herbárium (BP, BPU, DE, JPU, SAMU, SzIE, CL) anyagának áttanulmányozásával és digitális archiválásával létrehoznak egy adatbázist, amely a.) hosszú időtávlatban (150–200 éves időszakban) dokumentálja a fajok virágzásfenológiai jellegzeteségeit, és teszi vizsgálhatóvá klímaváltozás indukálta fenológiai válaszukat; b.) számszerűsíthetővé teszi az egyes fajok visszaszorulásának mértékét. A tervezett terepi vizsgálatok révén létrehozzák a vizsgált fajok növényi tulajdonság adatbázisát és talaj-paraméter adatbázisát. A kutatás célja annak vizsgálata (filogenetikai kontroll mellett), hogy egyrészt van-e összefüggés a növényfajok ritkasága és veszélyeztetettsége, valamint a recens klímaváltozásra adott fenológiai válasza között, másrészt tágabb összefüggésben annak vizsgálata, hogy a fajok ritkaságát mely növényi tulajdonságok (vagy azok interakciói) milyen mértékben határozzák meg.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás általánosságban egyrészt arra keres választ, hogy van-e összefüggés a növényfajok ritkasága és veszélyeztettettsége, valamint a recens klímaváltozásra adott fenológiai válasza között, másrészt annak vizsgálata, hogy a fajok ritkaságát mely növényi tulajdonságok határozzák meg legjelentősebb mértékben.
Konkrét kérdéseink:
1. A magyarországi orchideák körében kimutattuk (Molnár V. et al. 2012b), hogy a megporzóktól független (önmegporzó) fajok klímaválasza jelentősebb mértékű, mint a rovarmegporzású fajoké. Kérdés, hogy a növényvilág más csoportjaiban a rovarvilágtól nem kevésbé független (önmegporzású, szél- és vízmegporzású) növényfajok klímaválasza is jelentősebb-e, mint a rovarmegporzású fajoké?
2. Úgy tűnik, hogy a recens klímaváltozás jelentős szerepet tölt be a fajok veszélyeztetettségének alakulásában (Williams et al. 2008). Igaz az, hogy a ritka, sérülékeny fajok gyengébb fenológiai választ mutatnak, mint az azonos nemzetségbe tartozó, kevésbé ritka rokonaik?
3. Milyen mértékben határozzák meg a filogenetikai rokonság és egyes életmenetjellemzők a növényfajok ritkaságát és veszélyeztetettségét?
4. Igaz-e az az evidensnek tűnő feltételezés, hogy a talaj tulajdonságaival szemben széles tűrőképeségű fajok nagyobb elterjedésűek és ezáltal kevésbé veszélyeztetettek?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A tervezett projekt sikeres végrehajtása több érdekes tudományos eredmény megvalósulását ígéri. A széleskörű adatgyűjtés lehetővé teszi a magyarországi veszélyeztetett edényes növények három nagy adatbázisának létrehozását. A herbáriumi adatbázis (HDB), a növényi tulajdonság- (TDB) és talaj-paraméter-adatbázis (SDB) alapján a fajok több biológiai jellemzőjének számszerűsítése válik lehetővé. Az elemzések segítenek megérteni a hazai edényes növények ritkaságának és veszélyeztetettségének okait. A megszerzett ismeretek biztosabb alapokra helyezhetik e fajok védelmének érdekében tett természetvédelmi erőfeszítéseket.
A várható eredményeket nemzetköri botanikai, ökológiai és konzervációbiológiai lapokban szeretnénk közölni:
1. a herbáriumi adatbázis ismertetése és használhatóságának illusztrálása ökológiai kutatásokban (megcélzott folyóirat: Biologia vagy Notulae Botanicae Horti Agrobotanici Cluj-Napoca),
2. A magyarországi növényfajok klímaválasza: a ritkaság, a megporzás-típus és a filogenetikai rokonság szerepe (Journal of Ecology),
3. A magyar flóra R és N relatív ökológiai indikátor értékszámainak revíziója (Plant Ecology),
4. Mely növényi tulajdonságok teszik veszélyeztetetté a növényfajokat? Magyarországi esettanulmány (Biological Conservation).
A tervezett projekt megvalósulása lehetőséget teremt MSc és PhD hallgatók a kutatásba való bekapcsolódásához, ami a kutató utánpótlás szempontjából fontos.
A tervezett intenzív adatgyűjtés és a már meglevő ismereteink egyes veszélyeztetett fajok biológiájáról, elterjedéséről, rendszartanáról és ökológiájáról lehetőve teszik – más szakemberek bevonásával – kéziratok benyújtását a rangos Perspectives in Plant Ecology, Evolution and Systematics című folyóirat ’Biological Flora of Central Europe’ rovatába (például Dr. Bódis Judittal együttműködve (Georgikon, Keszthely) a Himantoglossum adriaticum Baumann esetében) vagy a Journal of Ecology című folyóirat ’ Biological Flora of British Isles’ rovatába (az Elatine hydropiper L. esetében).
Végül, a tervezett munka sikeres végrehajtása értékes adatokat fog szolgáltatni a magyar flóra új Vörös Könyvéhez.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A 20. század végére tudományos körökben általánosan elfogadottá vált, hogy a bolygónkon ’biodiverzitási válsághelyzet’ alakult ki, aminek következtében a következő évszázad során a fajok jelentős része, például a hajtásos növények mintegy 250 ezer fajának 25%-a kihalhat. A növényeknek (mint a szerves anyag elsődleges előállítóinak és így minden szárazföldi ökoszisztéma alapvető alkotóinak) különösen fontos szerepe van a földi élő rendszerek működőképességének megőrzésében. Ezért a biológiai sokféleség megőrzése szempontjából döntő fontosságú, hogy megfelelő ismeretekkel rendelkezzünk a ritka növények populációiról és ökológiájukról.
A vadon élő növényfajok között vannak mindenütt megtalálható, gyakori és terjedőben lévő fajok, és olyan ritkaságok, amelyek egyrészt igen kis területen fordulnak elő, másrészt állományaik hanyatlóban vannak, egyedszámuk csökken, ezért fennmaradásuk veszélyben forog. Utóbbiak a növényvilág legféltettebb, védett tagjai. Arról, hogy mely tényezők okozzák megfogyatkozásukat, visszaszorulásukat, ismereteink hiányosak. A kutatás során Magyarország legveszélyeztetettebb őshonos növényfajai esetében azt vizsgáljuk, hogy milyen mértékben határozzák meg ritkaságukat olyan különböző tulajdonságok, mint a rokonságuk (filogenetikai helyzetük), napjaink klímaváltozásához való alkalmazkodóképességük és egyes biológiailag meghatározott jellegeik (például egyedeik élettartama vagy megporzásuk módja).
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The applicant and his collaborators would like to investigate the plant traits, threats and climate responses of the most vulnerable plant species of Hungary. Their first goal is to build three different databases for endangered Hungarian plant species: (i) a herbarium database combining the dataset of the most important seven public herbaria relevant in the region; (ii) a database of plant traits (based partly on herbarium, partly on field collected data); (iii) and a soil characteristics database. The long term (150-200 years) dataset of the the herbarium database will allow us to a) quantify species-specific flowering phenological characteristics ; b) decline rate of the species. The research aims at examining two questions with phylogenetic control: (i) is there a correlation between plant species rarity, threat status and phenological response to the recent climate? (ii) in a wider context which plant traits (or their interactions) will influence species rarity and to what extent do they predict this . We plan to combine two different approaches: analysis of life-history traits and climatic responsiveness using phylogenetic control (Davis et al. 2010).

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Our goal is to build three different databases for Hungarian endangered plant species: (i) a herbarium database combining the dataset of the main public herbaria of Hungary (BP, BPU, DE, JPU, SAMU, plus that of Szent István University , Gödöllő) with the addition of the highly relevant herbarium at Cluj-Napoca (CL) – (herbarium acronyms according to Holmgren & Holmgren 1998); (ii) a database of featured species traits (based partly on herbarium data, partly on field observations), and (iii) soil characteristics database.
The data acquired will be subject to statistical analysis using phylogenetic control to answer our specific questions (see below). Analysis of life-history traits and climatic responsiveness using phylogenetic control (Davis et al. 2010). Our research hypotheses (mostly derived from the key findings of Molnár et al. 2012b) are:
1. Plant species independent from pollinators (including autogamous, anemophilous and hydrophilous species) have greater climatic responsiveness than entomophilous species.
2. Endangered species show weaker climatic responsiveness than their congeneric but less endangered relatives.
3. Phylogenetic relatedness and life-history traits are important factors in shaping plant species rarity and vulnerability.
4. More tolerant species to various soil types are more widespread, and they are less threatened.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The successful implementation of the planned project will have outputs beneficiary at different levels. First, the planned data-collecting will enable us for building three large database (the herbarium database, the trait database and the soil parameters’ database of Hungarian endangered vascular plants) already useful for planning conservation of threatened Hungarian plants. The planned analyses will provide deeper scientific insight into shaping rarity and endangerment of Hungarian vascular plants. We would like to publish the following expected results in international botanical, ecological and conservation journals, e.g.
1. Basic description of Herbarium Database and its usefulness in ecological research (Biologia or Notulae Botanicae Horti Agrobotanici Cluj-Napoca),
2. Climatic responses of Hungarian plants: the role of rarity, pollination mode and phylogenetic relatedness (Journal of Ecology),
3. R and N relative ecological indicator values of Hungarian Flora revisited (Plant Ecology),
4. Plant traits of endangered vascular plants of Hungary (Biological Conservation).
Additionally, the planned project allows the participation for MSc and PhD students.
The extensive data collecting together with our significant previous knowledge about the biology, morphology, distribution, systematics and ecology of rare and endangered flora of Hungary will allow us – with the inclusion of other experts – to submit manuscripts to the Biological Flora of Central Europe Section of the prestigious journal Perspectives in Plant Ecology, Evolution and Systematics (e.g. Himantoglossum adriaticum Baumann) and to the Biological Flora of British Isles Section of the highly rated Journal of Ecology (Elatine hydropiper L).
Finally, the successful fulfillment of the planned project will provide valuable data to the implementation of the new Red Data Book of vascular plants of Hungary in the near future.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The fact that our planet’s biota are currently suffering a major biodiversity crisis will lead to a significant extinction during the current century. Plants play a key role in maintaining the functionality of terrestrial ecosystems , therefore, for preserving biodiversity it is crucially important to have adequate knowledge on threatened plants and their populations and ecology.
Amongst wild plants there are common, frequent and even unwanted (e.g. invasive) species, but also very rare ones. These latter are suffering from serious decline in both number of individuals and populations wherefore they are strictly protected members of plant life. However our knowledge is quite limited on the factors causing their threat and decline. In the current research of endangered native plant species in Hungary, we would like to examine what traits (e.g. individual life-span, pollination mode, adaptability to the climate change, etc.) determine the rarity and threat by means of sophisticated scientific methods. Our study gives promise of (i) building a public database that contains all important information on rare plants and (ii) determining key life-history traits responsible for "being rare", therefore, we will be able to plan the conservation of the rarest plants of Hungary more effectively.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás eredményeiről összesen 100 publikációban számoltunk be, amelyek közül 52 cikk nemzetközi, referált folyóiratban jelent meg. Néhány fontosabb eredmény: Digitalizáltuk nyolc herbárium [DE, B, EGR, BPU, BP, CL, W, PRC] mintegy 135 ezer példányát, és adatbázisban rögzítettük 95 ezer lap adatait. Dokumentáltuk a dán kanálfű megjelenését hazánkban sózott közutak mentén és számszerűsítettük terjedésének sebességét. Bemutattuk, hogy a közutak szegélyei ökológiai csapdák lehetnek ritka orchideafajok számára. Dokumentáltuk, hogy a vízimadarak számos növényfaj terjesztésében működhetnek közre (beleértve a vízipáfrányokat is). Genetikai módszerekkel feltártuk több növénynemzetség (Elatine, Himantoglossum, Crocus) rokonsági kapcsolatait térségünkben. Herbáriumi példányok révén igazoltuk a tekert csüdfű magjainak hosszú távú (több mint száz éves) életképessségét és azt, hogy a hazai orchideák termésképzési sikere nem csökkent jelentősen az utóbbi évszázadban. Bemutattuk, hogy a megtévesztő megporzású orchideák a nektártermelőkhöz viszonyított alacsonyabb termésképzési sikerüket magasabb termésenkénti magszámukkal kompenzálhatják. Dokumentáltuk, hogy a temetők fontos szerepet játszhatnak sztyeppi növényfajok és orchideák állományainak megőrzésében.
kutatási eredmények (angolul)
We published altogether 100 items on the results of the project, including 52 peer reviewed papers published by international journals. The digitizing of herbarium material of the taxa studied in case of eight herbaria [DE, B, EGR, BPU, BP, CL, W, PRC] was achieved. Altogether more than 135 thousand photographs were made and data of 95 thousand herbarium sheets were recorded. Our main published results were as follows: We documented the occurrence of Cochlearia danica along salted roads in Hungary with velocity of range expansion of 62–65 km/year. Roadsides are characteristic habitats for rare orchids (Himantoglossum spp.), but this habitat may represent ecological traps for lizard orchids. We documented the spatial variation in plants dispersed by endozoochory by a migratory waterfowl species, with a high taxonomic resolution and the first demonstration of avian endozoochory of ferns. We studied evolutionary and taxonomic relationships in some genera (Elatine, Himantoglossum, Crocus) using molecular genetic tools. We recorded high viability of seeds of the annual legume, Astragalus contortuplicatus, after 130 years of dry storage and after passing through digestion system of mallards. We detected, that higher seed capsular number compensates for lower fruit-set in deceptive orchids. Cemeteries may play important role in conservation of threatened steppic plants and orchids.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=108992
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Takács A., Laczkó L., Molnár V. A.: A herbáriumok „új típusú” felhasználásai. New applications of herbaria., Botanikai Közlemények 100: 217–238., 2014
Török P., Miglécz T., Valkó O., Tóth K., Kelemen A., Albert Á., Matus G., Molnár V. A., Ruprecht E., Papp L., Deák B., Horváth O., Takács A., Hüse B., Tóthmérész B.: New thousand-seed weight records of the Pannonian flora and their application in analysing Social Behaviour Types., Acta Botanica Hungarica 55: 429–472., 2014
Ljubka T., Lovas-Kiss Á., Takács A., Molnár V. A.: Epipactis albensis Nováková and Rydlo (Orchidaceae) in Ukraine – new data on occurrence and ecology., Acta Botanica Hungarica 56(3–4): 399–408, 2014
Molnár V. A.: A herbáriumok jelentősége a klímaváltozás kutatásában., Magyar Tudomány 175(4): 467–473., 2014
Takács A., Nagy T., Fekete R., Lovas-Kiss Á., Ljubka T., Löki V., Lisztes-Szabó Zs. & Molnár V. A.: A Debreceni Egyetem Herbáriuma (DE) I. A „Soó Rezső Herbárium”. The herbarium of Debrecen University (DE) I. The “Rezső Soó Herbarium”., Kitaibelia 19(1): 124–137., 2014
Sramkó G., Molnár V. A., Hawkins J., Bateman R.M.: Molecular phylogeny and evolutionary history of the Eurasiatic orchid genus Himantoglossum s.l. (Orchidaceae)., Annals of Botany 114(8): 1609–1626., 2014
Biró É., Bódis J., Nagy T., Tökölyi J. & Molnár V. A.: Honeybee (Apis mellifera) mediated increased reproductive success of a rare deceptive orchid., Applied Ecology and Environmental Research 13(1): 181–192., 2015
Sonkoly J., Molnár V. A., Török P.: A növényi magtömeg-variabilitás ökológiai háttere és jelentősége. Specific variability and ecological meaning of seed weights., Kitaibelia 19(2): 295–330., 2014
E. Vojtkó A., Takács A., Molnár V. A. & Vojtkó A.: Herbarium database of the vascular collection of Eszterházy Károly College (EGR)., Kitaibelia 19(2) 339–348., 2014
Takács A., Molnár V. A.: Az év vadvirága 2013-ban: A nyári tőzike (Leucojum aestivum L.)., Kitaibelia 19(2): 354–364., 2014
Molnár V. A. & Lukács B. A.: Belvizes szántók. Átok vagy áldás?, Élet és Tudomány 69(15): 454–456., 2014
E. Vojtkó A., Molnár V. A. & Lukács B. A.: Rejtőzködő információk a növényekben., Természet Világa 145(5): 226–228., 2014
Biró É., Bódis J., Tökölyi J. & Molnár V. A.: Megtévesztő stratégia. Mitől függ a sallangvirágok szaporodási sikere?, Élet és Tudomány 69(29): 912–914., 2014
Molnár V. A.: Orchideák, melyek lenyűgözték Darwint., Természet Világa 145(8): 364–367., 2014
Molnár V. A.: Klímaváltozás és orchideák., Természet Világa 146(1): 40–41., 2015
Molnár V. A.: Európai kosborfélék (Orchidaceae) és látonyafélék (Elatinaceae) kutatása: taxonómiai és ökológiai esettanulmányok., Debreceni Egyetem TTK Növénytani tanszék, ISBN: 978-963-473-722-3; DOI: 10.13140/2.1.1691.2963, 2014
Molnár V. A., Löki V., Takács A., Schmidt J., Tökölyi J., Bódis J. & Sramkó G.: No evidence for historical declines in pollination success in Hungarian orchids., Applied Ecology and Environmental Research, 2015
E. Vojtkó A., Sonkoly J., Lukács B. A. & Molnár V. A.: Factors affecting reproductive success in three entomophilous orchid species in Hungary., Acta Biologica Hungarica, 2015
Löki V., Tökölyi J., Süveges K., Lovas-Kiss Á., Hürkan K., Sramkó G. & Molnár V. A.: The orchid flora of Turkish graveyards: a comprehensive field survey., Willdenowia, 2015
Molnár V. A., Sonkoly J., Lovas-Kiss Á., Fekete R., Takács A., Somlyay L. & Török P.: Seed of the threatened annual legume, Astragalus contortuplicatus, can survive over 130 years of dry storage., Preslia, 2015
Lovas-Kiss A., Sonkoly J., Vincze O., Green A. J., Takács A. & Molnár V. A.: Strong potential for endozoochory by waterfowl in a rare, ephemeral wetland plant species (Astragalus contortuplicatus, Fabaceae)., Acta Societatis Botanicorum Poloniae, 2015
Popiela A., Łysko A., Molnár V. A., Kącki Z. & Lukács B. A.: Elatine triandra Schkuhr (Elatinaceae) in Europe, with special emphasis on the central part of the continent., Acta Botanica Gallica – Botany Letters DOI 10.1080/12538078.2015.1088470, 2015
Kalinka A., Sramkó G., Horváth O., Molnár V. A. & Popiela A.: Chromosome numbers of selected species of Elatine L. (Elatinaceae)., Acta Societatis Botanicorum Poloniae 84(4): 413–417., 2015
Molnár V. A, Tóth J. P., Sramkó G., Horváth O., Popiela A., Mesterházy A., Lukács B. A.: Flood induced phenotypic plasticity in amphibious genus Elatine (Elatinaceae)., PeerJ 3:e1473, 2015
Somlyay L., & Sennikov A. N.: Atlas Florae Europaeae notes 24. Taxonomic interpretation and typification of Sorbus pannonica (Rosaceae), a presumed intermediate between S. aria and S. graeca from Hung, Botanici Fennici 52(3-4): 274–287., 2015
Bateman R. M., Sramkó G. & Rudall P. J.: Floral miniaturisation and autogamy in boreal-arctic plants are epitomised by Iceland’s most frequent orchid, Platanthera hyperborea., PeerJ 3: e894., 2015
Löki V. & Molnár V. A.: New localities of Elatine macropoda and E. alsinastrum in Turkey (Çanakkale)., Studia Botanica Hungarica 46(1): 43–47., 2015
Sonkoly J., E. Vojtkó A., Tökölyi J., Török P., Sramkó G., Illyés Z., Molnár V. A.: Higher seed number compensates for lower fruit-set in deceptive orchids., Journal of Ecology DOI 10.1111/1365-2745.12511, 2016
Takács A., Süveges K., Ljubka T., Löki V., Lisztes-Szabó Zs. & Molnár V. A.: A Debreceni Egyetem Herbáriuma (DE) II.: A „Siroki Zoltán Herbárium”., Kitaibelia 20(1): 15–22. DOI 10.17542/kit.20.15, 2015
Bauer N. & Somlyay L.: A Crepis mollis (Jacq.) Asch. subsp. hieracioides (Waldst. & Kit.) Domin újrafelfedezése Magyarországon., Kitaibelia 20(1): 150–156. DOI 10.17542/kit.20.150), 2015
Takács A., Nagy T., Salamon-Albert É. & Molnár V. A.: Az év vadvirága 2014-ben: A szibériai nőszirom (Iris sibirica L.)., Kitaibelia 20(2): 268–285. DOI 10.17542/kit.20.268, 2015
Sulyok J., Vojtkó A. & Somlyay L.: A Viola collina Besser előfordulása a Bükkben és az Upponyi-hegységben., Kitaibelia 20(2): 254–258. DOI: 10.17542/kit.20.254, 2015
Bauer N.: Az Apium repens (Jacq.) Lagasca új előfordulása a Szigetközben., Kitaibelia 20(2): 300. DOI 10.17542/kit.20.300, 2015
E. Vojtkó A. & Lukács B. A.: Növényi jellegek és alkalmazásuk növényökológiai kutatásokban I.: Történeti áttekintés, jelleg típusok, módszertan és adatbázisok I., Kitaibelia 20(2): 286–289. DOI:10.17542/kit.20.286, 2015
Takács A. & Molnár V. A.: Az Év Vadvirágai 2015 – A fehér szegfüvek. Istenek, szent királyok, lovagok füvei., Élet és Tudomány 70(33): 1030–1032., 2015
Molnár V. A., Sonkoly J. & Takács A.: Növények Csipkerózsika-álma avagy meddig életképesek a magvak?, Élet és Tudomány 70(39): 1222–1224., 2015
Molnár V. A., Schmotzer A., Máté A. & Löki V.: Élet a halál után. A temetők növénytani öröksége., Élet és Tudomány 70(45): 1424–1427., 2015
Takács A., Nagy T. & Molnár V. A.: Herbáriumok: porosodó szénakazlak, vagy információs aranybányák?, Interpress Magazin 36(1): 94–100., 2016
Molnár V. A.: KITAIBEL. Egy magyar tudós élete., Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar, Növénytani Tanszék, Debrecen. 216 pp. ISBN 978‐963‐473‐890‐9, 2015
Molnár V. A., Sonkoly J., Lovas-Kiss Á., Fekete R., Takács A., Somlyay L. & Török P.: Seed of the threatened annual legume, Astragalus contortuplicatus, can survive over 130 years of dry storage., Preslia, 2015
Sonkoly J., E. Vojtkó A., Tökölyi J., Török P., Sramkó G., Illyés Z., Molnár V. A.: Higher seed number compensates for lower fruit-set in deceptive orchids., Journal of Ecology DOI 10.1111/1365-2745.12511, 2016
Molnár V. A.: KITAIBEL. Egy magyar tudós élete., Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar, Növénytani Tanszék, Debrecen. 216 pp. ISBN 978‐963‐473‐890‐9, 2015
Mosolygó-L. Á. Sramkó G., Barabás S., Czeglédi L., Jávor A., Molnár V. A., Surányi Gy.: Molecular genetic evidence for allotetraploid hybrid speciation in the genus Crocus L. (Iridaceae)., Phytotaxa 258(2): 121–136., 2016
Török P., Tóth E., Tóth K., Valkó O., Deák B., Kelbert B., Bálint P., Radócz Sz. , Kelemen A., Sonkoly J., Miglécz T., Matus G., Takács A., Molnár V. A., Süveges K., Papp L., Papp L. jr., Tóth Z., Baktay B., Málnási Csizmadia G., Oláh I., Peti E., Schellenberger J., Szalkovszki O, Kiss R., Tóthmérész B.: New measurements of thousand-seed weights of species in the Pannonian Flora., Acta Botanica Hungarica 58(1–2): 187–198., 2016
Somlyay L. & Sennikov A.N.: Atlas Florae Europaeae notes 25. Taxonomic circumscription and nomenclature of Sorbus danubialis (Rosaceae)., Nordic Journal of Botany 34: 75–86., 2016
Somlyay L., Lisztes-Szabó Zs. & Sennikov A.N.: Atlas Florae Europaeae notes 28. Disentangling the taxonomic circumscription of Sorbus subdanubialis (Rosaceae)., Somlyay L., Lisztes-Szabó Zs. & Sennikov A.N. (2016): Atlas Florae Europaeae notes 28. Disentangling the taxonomic circumscription of Sorbus subdanubialis (Rosaceae). Ann, 2016
Somlyay L., Lisztes-Szabó Zs. & Sennikov A.N.: Atlas Florae Europaeae notes 29. Two new species of Sorbus (Rosaceae) endemic to Hungary, previously confused with S. subdanubialis., Annales Botanici Fennici 53: 361–372., 2016
Sramkó G., Molnár V. A., Tóth J. P., Laczkó L., Kalinka A., Horváth O., Skuza L., Lukács B. A. & Popiela A.: Molecular phylogenetics, seed morphometrics, chromosome number evolution and systematics of European Elatine L. (Elatinaceae) species., PeerJ 4: e2800, 2016
Bateman R. M., Molnár V. A., Sramkó G.: Morphometric survey elucidates the evolutionary systematics of the Eurasian Himantoglossum clade (Orchidaceae: Orchidinae)., PeerJ 5: accepted for publication, 2017
Lukács B. A., E. Vojtkó A., Mesterházy A., Molnár V. A., Süveges K., Végvári Zs., Brusa G., Cerabolini B. E.L: Growth-form and spatiality driving the functional difference of native and alien aquatic plants in Europe., Ecology and Evolution doi 10.1002/ece3.2703, 2017
Molnár V. A., Takács A., Mizsei E., Löki V., Barina Z., Sramkó G. & Tökölyi J.: Religious differences affect orchid diversity of Albanian graveyards., Pakistan Journal of Botany 49(1): accepted for publication, 2017
Molnár V. A. & Löki V.: Cochlearia danica (Lapierre) DC., In: Raab-Straube E. von & Raus Th. (ed.): Euro+Med-Checklist Notulae, 6. Willdenowia 46: 423–442., 2016
Takács A. & Molnár V. A.: Elatine hexandra (Lapierre) DC., . In: Raab-Straube E. von & Raus Th. (ed.): Euro+Med-Checklist Notulae, 6. Willdenowia 46: 423–442., 2016
Takács A., Nagy T., Sramkó G., Lovas-Kiss Á., Süveges K., Lukács B. A., Fekete R., Löki V., Malatinszky Á., E. Vojtkó A., Koscsó J., Pfliegler W. P., Nótári K., Molnár V. A.: Pótlások a Magyarország edényes növényfajainak elterjedési atlaszához I., Kitaibelia 21(1): 101–115., 2016
Molnár Cs., Lengyel A., Molnár V. A., Nagy T., Csábi M., Süveges K., Lengyel-Vaskor D., Tóth Gy., Takács A.: Pótlások a Magyarország edényes növényfajainak elterjedési atlaszához II., Kitaibelia 21(2): 227–252., 2016
Nótári K., Jakab G., Pifkó D.: Az egyvirágú here (Trifolium ornithopodioides (L.) Sm.) „újrafelfedezése” a Hortobágyon, Kitaibelia 21(2): 207–212., 2016
Somlyay L., Makádi S. & Csábi M.: Adatok Budapest környéke flórájának ismeretéhez II., Kitaibelia 21: 33–50., 2016
Fekete R., Nagy T. & Molnár V. A.: Az utak és az élővilág., Interpress Magazin 36(1): 38–43., 2016
Molnár V. A. & Takács A.: Megporzási válság - A pollináció mint természeti szolgáltatás., Természet Világa 147(7): 303–305., 2016
Molnár V. A. & Takács A.: Az Év vadvirága 2016-ban. A közönségkedvenc kockásliliom., Élet és Tudomány 71(15): 464–466., 2016
Lukács B. A., Mesterházy A., Vidéki R., & Király G.: Alien aquatic vascular plants in Hungary (Pannonian ecoregion): Historical aspects, data set and trends., Plant Biosystems 150(3): 388-395., 2016
Óvári M. & Molnár V. A.: A Muscari tenuiflorum Tausch előfordulása a Keszthelyi-hegységben, Kitaibelia 21(1): 162., 2016
Molnár A. & Molnár V. A.: Csalánlevél gubacsszúnyog (Dasineura urticae Perris, 1840) előfordulása kúszó csalánon (Urtica kioviensis Rogow.)., Kitaibelia 21(1): 162., 2016
Szczecińska M., Sramkó G., Wołosz K., & Sawicki J.: Genetic Diversity and Population Structure of the Rare and Endangered Plant Species Pulsatilla patens (L.) Mill in East Central Europe., Plos One 11(3): e0151730., 2016
Bartha D., Király G., Schmidt D., Tiborcz V., Barina Z., Csiky J., Jakab G., Lesku B., Schmotzer A., Vidéki R., Vojtkó A., Zólyomi Sz. (eds.): (2015): Magyarország edényes növényfajainak elterjedési atlasza. Distribution atlas of vascular plants of Hungary., Nyugat-magyarországi Egyetem Kiadó, Sopron, 329 pp., 2015
Bateman R. M., Molnár V. A., Sramkó G.: Morphometric survey elucidates the evolutionary systematics of the Eurasian Himantoglossum clade (Orchidaceae: Orchidinae)., PeerJ 5: e2893, 2017
Lukács B. A., E. Vojtkó A., Mesterházy A., Molnár V. A., Süveges K., Végvári Zs., Brusa G., Cerabolini B. E.L: Growth-form and spatiality driving the functional difference of native and alien aquatic plants in Europe., Ecology and Evolution 7: 950–963., 2017
Molnár V. A., Takács A., Mizsei E., Löki V., Barina Z., Sramkó G. & Tökölyi J.: Religious differences affect orchid diversity of Albanian graveyards., Pakistan Journal of Botany 49(1): 289–303., 2017
Popiela A., Łysko A., Białecka B., Bihun M., Sramkó G., Staroń W., Wieczorek A. & Molnár V. A.: Seed morphometric characteristics of European species of Elatine (Elatinaceae)., PeerJ 5: e3399., 2017
Takács A., Molnár V. A., Horváth O., Sramkó G., Popiela A., Mesterházy A., Lovas-Kiss Á., Green A. J., Löki V., Nagy T., Lukács, B. A.: ): The rare aquatic angiosperm Elatine gussonei (Elatinaceae) is more widely distributed than previously thought., Aquatic Botany 141: 47–50., 2017
Molnár V.A., Süveges K., Molnár Zs., Löki V.: Using traditional ecological knowledge in discovery of rare plants., Acta Societatis Botanicorum Poloniae 86(3): 3541., 2017
Fekete R., Nagy T., Bódis J., Biró É., Löki V., Süveges, K., Takács A., Tökölyi J., Molnár V. A.: Roadside verges as habitats of rare lizard-orchids (Himantoglossum spp.): ecological traps or refuges?, Science of the Total Environment 607–608: 1001–1008., 2017
Molnár V. A., Löki V., Máté A., Molnár A., Takács A., Nagy T., Lovas-Kiss Á., Lukács B.A., Sramkó G. & Tökölyi J.: The occurrence of Spiraea crenata and other rare steppe plants in Pannonian graveyards, Biologia 72(5): 500—509., 2017
Molnár V. A., Nagy T., Löki V., Süveges K., Takács A., Bódis J. & Tökölyi J.: Turkish graveyards as refuges for orchids against tuber harvest, Ecology and Evolution 7: 11257–11264., 2017
Sonkoly J., Deák B., Valkó O., Molnár V. A., Tóthmérész B. & Török P.: Do large-seeded herbs have a small range size? The seed mass – distribution range trade-off hypothesis., Ecology and Evolution 7: 11204–11212., 2017
Lovas-Kiss Á., Vizi B., Vincze O., Molnár V. A. & Green A. J.: Endozoochory of aquatic ferns and angiosperms by mallards in central Europe., Journal of Ecology 106 (accepted for publication), 2018
Molnár V. A., Mészáros A., Csathó A.I., Balogh G., Csősz S.: Ant species dispersing the seeds of the myrmecochorous Sternbergia colchiciflora (Amaryllidaceae)., North-Western Journal of Zoology (accepted for publication), 2018
Fekete R., Mesterházy A., Valkó O. & Molnár V. A.: A hitchhiker from the beach - The spread of a maritime halophyte (Cochlearia danica L.) along salted continental roads., Preslia 90 (accepted for publication), 2018
Lovas-Kiss, Á., Sánchez, M.I., Molnár V., A., Valls, L., Armengol, X., Mesquita-Joanes, F. & Green, A.J.: Crayfish invasion facilitates dispersal of plants and invertebrates by gulls., Freshwater Biology 63 (accepted for publication), 2018
Mesterházy A., Vidéki R., Lukács B. A., Mészáros A. & Molnár V. A.: Adatok a színes békaszőlő (Potamogeton coloratus) hazai előfordulásához., Kitaibelia 22(1): 77–83., 2017
Süveges K., Molnár V. A., Koscsó J.: A csermelyciprus (Myricaria germanica) új hazai előfordulása., Kitaibelia 22(1): 60–63., 2017
Nótári K., Nagy T., Löki V., Ljubka T., Molnár V. A. & Takács A.: Az ELTE Füvészkert herbáriuma (BPU)., Kitaibelia 22(1): 55–59., 2017
Molnár V. A., Csányi B., Vidéki R., Bauer N., Dolánszky F., Papp V. G., Nótári K., Buczkó K., Gulyás P. & Virók V.: Felföldy Lajos (1920–2016)., Kitaibelia 22(1): 3–25., 2017
Nagy T.,Takács A., Molnár V. A.: A herbáriumok históriája és haszna 1. A szárított kerttől a modern gyűjteményekig., Élet és Tudomány 72(22): 687–690., 2017
Takács A., Nagy T., Molnár V. A.: A herbáriumok históriája és haszna 2. Mire jók a növénygyűjtemények?, Élet és Tudomány 72(24): 752–754., 2017
Fekete R. & Molnár V. A.: Az utak hatása az élővilágra., Természet Világa, 2017
Lovas-Kiss Á., Vizi B., Vincze O., Molnár V. A. & Green A. J.: Endozoochory of aquatic ferns and angiosperms by mallards in central Europe., Journal of Ecology 106(4): 1714-1723., 2018
Molnár V. A., Mészáros A., Csathó A.I., Balogh G., Csősz S.: Ant species dispersing the seeds of the myrmecochorous Sternbergia colchiciflora (Amaryllidaceae)., North-Western Journal of Zoology 14(2): 265-267., 2018
Fekete R., Mesterházy A., Valkó O. & Molnár V. A.: A hitchhiker from the beach - The spread of a maritime halophyte (Cochlearia danica L.) along salted continental roads., Preslia 90: 23–37, 2018
Lovas-Kiss, Á., Sánchez, M.I., Molnár V., A., Valls, L., Armengol, X., Mesquita-Joanes, F. & Green, A.J.: Crayfish invasion facilitates dispersal of plants and invertebrates by gulls., Freshwater Biology 63(4): 392-404, 2018
Nobis M., Domina G., Meço M., Mullaj A., Bazan G., Ebel A. L., Király G., Erst A., Nowak A., Sukhorukov A. P., Pospelova E. B., Pospelov I. N., Vasjukov V. M., Piwowarczyk R., Seregin A. P., Király A., Kushunina M., Liu B., Molnár V. A., Olonova M., Óvári M., Paszko B., You-Sheng Ch., Verkhozina A. V., Zykova E. Y., Klichowska E., Nobis A., Wróbel A., Aydın Z. U., Dönmez A. A., Garakhani P., Koopman J., Korolyuk A., Oklejewicz K., Qasimova T., Wang W., Więcław H., Wolanin M. & Xiang K.: Contribution to the flora of Asian and European countries: new national and regional vascular plant records, 7., Botany Letters 165: 200–222., 2018
Nagy T., Nótári K., Takács A., Malkócs T., Tökölyi J. & Molnár V. A.: Precipitation and timing of flowering in Ghost orchids (Epipogium aphyllum Sw.)., Acta Botanica Hungarica 60(1–2): 223–230., 2018
Molnár V. A., Mészáros A., Csathó A. I., Balogh G., Takács A., Löki V., Lovas-Kiss Á., Tökölyi J., Somlyay L. & Bauer N.: Distribution and seed production of the rare, dry grassland specialist Sternbergia colchiciflora (Amaryllidaceae) in Pannonian cemeteries., Tuexenia 38: 371–384., 2018
Bódis J., Biró É., Nagy T., Takács A., Molnár V. A. & Lukács B. A.: Habitat preferences of the rare lizard-orchid Himantoglossum adriaticum H. Baumann., Tuexenia 38: 329–345., 2018
Takács A, Molnár V. A, Lukács BA, Nagy T, Lovas-Kiss Á, Green AJ, Popiela A, Somlyay L.: Resurrection and typification of Elatine campylosperma (Elatinaceae), a long-forgotten waterwort species., PeerJ 6:e4913, 2018
Nagy T., Pfliegler W., Takács A., Tökölyi J. & Molnár V. A.: Distribution, infection rates and DNA-barcoding of Uromyces erythronii (Pucciniaceae), a parasite of Erythronium (Liliaceae) in Europe., Willdenowia 49(1): 13-20, 2019
Nobis M., Klichowska E., Terlević A…. Molnár V. A. … Zykova E.: Contribution to the flora of Asian and European countries: new national and regional vascular plant records, 8., Botany Letters DOI: 10.1080/23818107.2019.1600165, 2019
Laczkó L., Lukács B. A., Mesterházy A., Molnár V. A., Sramkó G.: Is Nymphaea lotus var. thermalis a Tertiary relict in Europe?, Aquatic Botany 155: 1–4. Doi 10.1016/j.aquabot.2019.02.002, 2019
5E-Vojtkó A., Balogh N., Deák B., Kelemen A., Kis Sz.3, Kiss R., Lovas-Kiss Á., Löki V., Lukács K., Molnár V. A., Nagy T., Sonkoly J., Süveges K., Takács A., Tóth E., Tóth K., Tóthmérész B., Török P., Valkó O., Vojtkó A. & B Lukács B. A.: Leaf trait records of vascular plant species in the Pannonian flora with special focus on endemics and rarities., Folia Geobotanica (accepted for publication), 2019
Molnár V. A. & Löki V.: Végveszélyben: a fejfás temetők botanikai és kultúrtörténeti értékei Magyarországon és Erdélyben., Kitaibelia 23(1): 51–64., 2018
Molnár V. A. (ed.): Élet a halál után – A temetők élővilága. Life after death. Wildlife of cemeteries., Debreceni Egyetem TTK Növénytani Tanszék, Debrecen. ISBN 978-963-490-047-4, 2018
Molnár V. A.: Gyógynövény és enciánsnapsz., Élet és Tudomány 73(35): 1094–1096., 2018
Bódis J., Biró É., Nagy T., Takács A., Sramkó G., Bateman R. M., Gilián L. Illyés Z., Tökölyi J. Lukács B. A., Csábi M. & Molnár V. A.: Biological flora of Central Europe Himantoglossum adriaticum H. Baumann., Perspectives in Plant Ecology, Evolution and Systematics 40: 125461. DOI 10.1016/j.ppees.2019.125461, 2019
Löki V., Deák B., Lukács B. A. & Molnár V. A.: Biodiversity potential of burial places – a review on the flora and fauna of cemeteries and churchyards., Global Ecology and Conservation 18: e00614. DOI 10.1016/j.gecco.2019.e00614, 2019
Fekete, R., Löki, V., Urgyán, R., Süveges, K., Lovas‐Kiss, Á., Vincze, O., & Molnár V, A.: Roadside verges and cemeteries: Comparative analysis of anthropogenic orchid habitats in the Eastern Mediterranean., Ecology and Evolution 9: 6655–6664., 2019
Kattge J., Bönisch G., Díaz S., Lavorel S., Prentice I. C., Leadley, Tautenhahn S., Werner G., … Molnár V. A. … & Wirth C.: (2020): TRY plant trait database - enhanced coverage and open access., – Global Change Biology (accepted for publication), 2020
Süveges K., Löki V., Lovas-Kiss Á., Ljubka T., Fekete R., Takács A., Vincze O., Lukács B. A., Molnár V. A.: From European priority species to characteristic apophyte: Epipactis tallosii (Orchidaceae)., Willdenowia 49(3): 401–409. DOI: 10.3372/wi.49.49310, 2019
Lukács B.A., E.-Vojtkó A., Erős T., Molnár V. A., Szabó S. & Götzenberger L.: Carbon forms, nutrients and water velocity filter hydrophyte and river-bank species differently: A trait-based study., Journal of Vegetation Science https://doi.org/10.1111/jvs.12738, 2019
Lovas-Kiss Á., Vincze O., Kleyheg E., Sramkó G., Laczkó L., Fekete R., Molnár V. A., Green A. J.: Seed mass, hardness and phylogeny determine the potential for endozoochory by granivorous waterbirds., Ecology and Evolution (accepted for publication), 2019
Costea M., Levente Laczkó, Réka Fekete, Molnár V. A. Lovas-Kiss Á., Green A. J.: The effect of gut passage by waterbirds on the seed coat and pericarp of diaspores lacking “external flesh”: evidence for widespread adaptation to endozoochory in angiosperms., PLoS One (accepted for publication), 2020





 

Projekt eseményei

 
2016-09-30 14:01:27
Résztvevők változása
2016-01-28 14:09:51
Résztvevők változása




vissza »