Felekezetiség és nemzetépítés a magyar és román történelemben a reformációtól a kommunizmusig (különös tekintettel a magyar-román-német kulturális transzferzónákra)  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
111871
típus NN
Vezető kutató Miskolczy Ambrus
magyar cím Felekezetiség és nemzetépítés a magyar és román történelemben a reformációtól a kommunizmusig (különös tekintettel a magyar-román-német kulturális transzferzónákra)
Angol cím Confessionalism and Nation Building in Hungarian and Romanian history from the Reformation to Communism, with a Special View on Cultural Transfers
magyar kulcsszavak konfesszionalizmus, kulturális transzfer, nemzetépítés, közös történelem
angol kulcsszavak confessionalism, cultural transfer, nation-building, overlapping history
megadott besorolás
Történettudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)80 %
Ortelius tudományág: Történelem
Irodalomtudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)20 %
Ortelius tudományág: Magyar irodalom
zsűri Történelem
Kutatóhely Romanisztikai Intézet (Eötvös Loránd Tudományegyetem)
résztvevők Ábrahám Barna
Campian Remus-Virgil
Edroiu Nicolae
K. Lengyel Zsolt
Katkó Márton Áron
Kovács-Nastasa Lucian
Lajtai László
Lukács György
Mihai Nárton
Nagy Levente
Vincze Ferenc
projekt kezdete 2015-01-01
projekt vége 2019-12-31
aktuális összeg (MFt) 18.268
FTE (kutatóév egyenérték) 10.66
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A reformációval kezdődő modernitás átalakította egyén és közösség viszonyát, és ezzel történelmünk az individualizmus és kollektivizmus feszültségekkel teli interaktivitásának is a történetévé vált. A jól körülhatárolható kulturális transzferzónák a Kárpát-medence történeti régió Máramarostól az erdélyi Szászföldig. Ugyanakkor ezeket a tájegységeket ezernyi szál fűzte a Kárpátokon túli román fejedelemségekhez majd Romániához és az osztrák, német világhoz. A mai Románia a közép- és délkelet-európai térség olyan területeit foglalja magában, ahol nem egyszerűen különböző nemzeti mozgalmak bontakoztak ki, hanem a keleti és a nyugati kereszténység és a judaizmus is találkozott. Viszonyukat békés együttlét és olykor véres szembenállás, kölcsönhatás és elszigetelődési törekvések jellemzik. A vallás által meghatározottnak vélt mentális formák bemutatása eddig is fontos szerepet játszott történetírásunkban. Jellemző, hogy azok, akik a román nacionalizmussal foglalkoztak, I. Tóth Zoltán, Juhász István, Makkai László református lelkészek is voltak. Romániában az elmúlt húsz évben vált kiemelt történeti – és történelmi antropológiai – kutatási területté az ortodoxia és a görög katolicizmus, a felekezetiség és a nemzetépítés összefonódásának vizsgálata. Új források feltárására épülő alapos esettanulmányok viszont az egészről kialakított képzeteket is módosítják. Paradox módon a két nagy történelemhamisító totalitárius mozgalom történelemszemlélete és annak megítélése példázza azt, hogy mennyire indokolt az olyan történeti műhelymunka, amely több évszázados időkeretben vizsgál olyan longue durée jelenséget, mint a felekezetiség és ennek jelenléte a nemzetépítésben.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

1. A reformáció. A román reformáció újraértékelése újabb mozzanatok (és források) feltárásával. Miként készítette elő a nemzetépítő folyamatokat, a modern nacionalizmust a reformáció.
2. Felvilágosodás, birodalomépítés és alattvaló képzés. Simeon Magyar este, mely jól példázza a filológiai és a politika, valamint a felekezeti lojalitások bonyolult szövevényes jellegét. Brukenthal Mihály 1789. évi babona ankétja.
3. Liberalizmus, szekularizáció, nemzeti és társadalmi emancipáció. Kiemelt témáink:
a. Az iskolai tankönyvek eszme és eszményvilága, annak vizsgálata, hogy milyen állampolgár, alattvaló és közösség eszmény jelent meg az egyes felekezeti iskolák tankönyveiben.
b. A román és szlovák elitek értékrendszerének alakulásában milyen szerepet játszottak a felekezeti kötődések. A hajdúdorogi görög katolikus püspökség külön szín a felekezeti és nemzeti lojalitások kölcsönhatásának történetében.
c. Az erdélyi szászok sajátos kulturális szerepet játszottak, és ehhez számos ideológiai és politikai töltetű vita kapcsolódik. A kutatási feladat a történeti és az irodalmi narratívák kölcsönhatásának vizsgálata.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatások eredményeit elsősorban az egyetemi oktatásban hasznosítjuk. Külön kiemelendő, hogy a román problémákkal foglalkozó magyar filológia és történetírás – Gáldi László, Tamás Lajos, I. Tóth Zoltán, Makkai László, Trócsányi Zsolt nevével fémjelzett – nagy hagyományait méltóképpen folytatjuk. Ugyanakkor a szakmai utánpótlást biztosító műhelymunkára is alkalmat adunk. Két kutatónak kínálunk félállást, ami kiegészíti másik félállásukat, ugyanakkor remélhetően biztosítjuk ezzel a Román Tanszék szakmai utánpótlását is. Konferenciát rendezni csak akkor lehet, ha bizonyos ellátást, mint munkaebéd, üdítő, kávé stb. biztosítani lehetne, és nem saját zsebből kellene fizetni a meghívottak megvendégelését. Mivel erre nincsen keretünk, pályázatunk szorosan kapcsolódik a Magyar-Román Történész Vegyes Bizottság munkálataihoz, annál is inkább, mert ezt az MTA valamennyire támogatja, de pályázatunkból bizonyos költségeket fedezhetünk. Például szállást és majdani köteteinket is pályázati keretből próbáljuk biztosítani. A Vegyes Bizottság munkája túlmutat a tudományos kereteken is, diplomáciai jelentősége is lehet, előkészítheti a terepet a nemzeti narratívák kívánatos egyeztetéséhez, hozzájárulhat a nemzeti történelmünket övező előítéletek oszlatásához – egy olyan világban, amelyben csak a minőség óvhat meg a veszélyes provincializmustól

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A szélsőjobboldali mozgalmak kutatásának közelebbi aktualitása is van, ami nem szorul magyarázatra. A multikulturalizmus pedig általában is a transzfer jelenségek vizsgálatára ösztönözhet, ezek pedig szétfeszítik a nemzetépítés hagyományos binóm modelljeit, amelyekre oly sok narratíva épül. A zárt narratívák helyett azonban nyitottakra van szükségünk, amelyek emberileg és tudományosan is hitelesek, a transzfer-kutatás ezek kialakítását segítheti elő. Könyveink az alapműveltséggel rendelkező laikusok számára sok újat kínálhatnak, új szemléletük is érdeklődésre tarthat számot. Ami az adófizetők érdeklődését illeti, jelezzük, hogy semmiféle honort nem lehet kifizetni a pályázat keretein belül, munkánk tehát rendes oktatói munkánk kiegészítése, oktatni csak állandó kutatás mellett lehet, új eredményekkel, és nem elsárgult papírokból való motyogással. Könyveinkért a honoráriumot a kiadók gondosan megtakarítják, munkánk a kultúra szolgálata, a kultúráé, amely a nemzeten belüli és a nemzetek közötti ellenéteket áthidalhatja.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

This project arose from everyday professional experiences that confront us with contradictory national narratives. The problem is how to present the history of cohabitation in the zones of cultural transfers with bewildering varieties and how to integrate it into the general framework of general European history, which gave birth to our modernity and its dialectics, i.e. the dialectics of individualism and collectivism during the period of time from the Reformation until Communism. Cultural transfers are not regarded as one-way activities that can be included in a general framework of interpretation. The project sets focus on significant cases, on the one hand on unknown moments and on the other hand on problems that have special and in some of the cases unpleasant actuality (like the revival of the extremism). The aim is to explain the past and not only to qualify the past. Therefore interactivity will be stressed instead of comparisons that, in the majority of cases, result in rivalry, which is to be avoided. Significant chapters of our multicultural past will be re-examined. Multiculturalism, as it is known, characterises countries and regions with multiple cultures. In the present case the term is used descriptively and not normatively. The dymanism of transfers will be examined at different levels, e.g. schools, churches, popular mentality and political movements. Thus, apparently disparate themes are strongly related in a general framework, and every subject requires a special application of transfer analysis; of comparison and of description of the interactivity.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main findings of the project and the ways these modify/add to the existing literature will be presented by thematic units that follow a chronologic order.
1. REFORMATION, INDIVIDUALISM AND COLLECTIVISM
. We try to detect how Protestantism contributed to the birth of individualism that later played an important role in the nation-building process.
2. ENLIGHTENMENT, EMPIRE-BUILDING AND THE EDUCATION OF “UNTERTANEN”
Philology and nationalism
The aim is to show how the comportment of Orthodox and Greek Catholic intellectuals was motivated by religious and nationalistic beliefs when Joseph II who ordered the introduction of Latin alphabet into administration and schools.
The use of superstitions and the Enlightenment through the collection of superstition of Brukenthal from 1789.
3. LIBERALISM AND SECULARIZATION, SOCIAL AND NATIONAL EMANCIPATION
State and/or nation: what was taught about the state in Hungarian schools during “the long 19th century?”
Confessional tensions and national solidarity in the activity of the Slovak and Romanian elites. The aim is to explain how different political loyalties and cultural orientations toward modernity made up a tissue of mentalities.
National (self-)image, History-writing, Cultural practices. The aim is to show what similarities, differences and interrelations can be discovered in the practices of history-writing in literary texts and essays in the literature of the Saxons in Transyvania.
4. FASCISM: MYTH, RELIGION, ANTI-SEMITISM
Our work on the Iron Guard aims at the relations of the fascist mythology to anti-Semitism and religion. This will be a history of mobilization with old and modern popular beliefs.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Our workshop continues some traditions of the main representatives of Hungarian cultural history, like László Gáldi, Béla Pukánszky, Béla Zolnai, Lajos Tamás, Zoltán I. Tóth, László Makkai, Zsolt Trócsányi and Emil Niederhauser, whose works even today have historical relevance. On the other hand, Romanian anthropological studies opened new perspectives that can assure joint work with our Romanian colleagues in the Commission of Romanian and Hungarian Historians that began its activities in the 1970s. Our project can be a contribution to sustaining that continuity and to taking necessary steps toward desirable multidisciplinary and anthropological perspectives, as it was planned during the last session in Sibiu. Our work can be placed in a larger context, too. Today the binary concepts concerning the nation building and the cultural transfers are rightfully contested. The future belongs to nuances that are waiting to be explored, and this is an important argument for studying the cultural transfers and significant cases instead of the repetition of old nationalistic narratives. Our research work is also related to our activity of education at the Chair of Romanian Studies at Eötvös University. The exploration of unknown sources and their interpretation will shed new light on some important moments of the variety of the intellectual landscape and helps to rethink the past and to contrast methods and intellectual achievements in explaining history.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Good books do not need any legitimation. Therefore we gave a list of the futur books which will be written in the frame of this project. According to our hopes well written history can promote catharsis, and in the present state of affairs it is the most important moral aim of our work. So the aim is not denunciation but explanation and showing how the main law of History, i.e. the Irony, worked.
The project will help the work of the Commission of Romanian and Hungarian Historians.
Our research work is also related to our activity of education at the Chair of Romanian Studies at Eötvös University, a good teacher makes his work on the base of new results of his research work.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Kutatómunkánk során a felekezetiség és a nemzetépítés viszonyát vizsgáltuk a jól körülhatárolható kárpát-medencei kulturális transzferzónák esetében Máramarostól az erdélyi Szászföldig. Kutatásaink során új források feltárására épülő alapos esettanulmányok révén az egészről kialakított képzeteket is igyekeztünk árnyalni, néhol akár módosítani is. Pályázatunk résztvevői a kutatási idő alatt 61 konferencia-előadást (ebből 15 külföldi) tartottak és 59 publikációt (ebből 8 monográfia, 7 pedig idegen nyelvű folyóiratcikk, melyek külföldi folyóratban jelentek meg) tettek közzé. Szintén a pályázat keretében született egy nagydoktori értekezés, melyet szerzője sikeresen védett meg, és egy PhD-abszolutórium is. Pályázatunk keretében szerveztük meg a bécsi Universität Wien, Institut für Romanistik, a bukaresti Institutul Limbii Române valamint a Román Oktatási és Tudományos Kutatási Minisztériummal közösen a Limba română în lume/A román nyelv a nagyvilágban című nemzetközi konferenciát, melyen az európai országok egyetemein lévő román tanszékek vezetői és román lektorai tartottak előadást, összesen mintegy 57-en. Kutatómunkánk hasznos együttműködési fórum volt az MTA Magyar-Román Történészvegyesbizottság magyar és román résztvevői számára. Kutatási eredményeinket ezért mutattuk be a Vegyesbizottság 2016-ban Gyulafehérvárott, valamint 2019-ben Budapesten megrendezett ülésein.
kutatási eredmények (angolul)
In our research, we examined the relationship between confessionalistion and nation building in the well-defined Carpathian Basin cultural transfer zones from Maramures to Transylvanian Saxony. During the research period, the participants of our project held 61 conference presentations (15 of them foreign) and 59 publications (8 of them monographs and 7 of them in foreign language journals published in foreign journals). A member of our project received it a title of Doctor of Science of Hungarian Academy of Science, and another member has completed a PhD absolutorium. As part of our project we organized with the Universität Wien, Fakultät, Institut für Romanistik, the Bucharest Institutul Limbii Române and the Romanian Ministry of Education and Science the International Conference a Limba română în lume/A román nyelv a nagyvilágban (The Romanian Language in the World) on wich was presented by the leaders of the Romanian departments at the universities of European countries and the lecturers teaching at these departments (in total about 57 lectures. The event was intended to promote the international reputation and weight of the Romanian Department in Budapest. Our research was a useful cooperation forum for Hungarian and Romanian participants of the Hungarian-Romanian Joint Committee of the Historians of the Hungarian Academy of Sciences. That is why we presented our research results at the Joint Committee meetings in Gyulafehérvár in 2016 and in Budapest in 2019.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=111871
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Miskolczy Ambrus, Nagy Levente, Vincze Ferenc: Kulturális transzferek. Történelmi és irodalmi diskurzusok a magyar és a román irodalmi térben, Napkút kiadó, 2019
Nagy Levente: Romans, Romanians and Latin-Speaking Hungarians: The Latin Language in the Hungarian-Romanian Intellecual Discourse of the Eighteenth and Nineteenth Century, Latin at the Crossroads of Identity. The Evolution of Linguistic Nationalism int he Kingdom of Hungary, ed. by Gábor ALMÁSI and Lav ŠUBARIĆ, Brill, Leiden-Boston, 2, 2015
Nagy Levente: Les intellectuels iréniques de Transylvanie et la traduction de la Bible en roumain, Journal of Early Modern Christianity (2) 2015/2, 241-255, 2015
Nagy Levente: „Merő labirintus sokképpen ez az papok dolga...” (Lorántffy Zsuzsanna vallásossága és egyházpolitikája egy kiadatlan levele alapján, A nők és a régi magyarországi vallásosság, szerk. BAJÁKI Rita, BÁTHORY Orsolya, Budapest, MTA-PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport, 255-264 (Pázmány Iroda, 2015
Miskolczy Ambrus: A Vasgárda 1927–1937, Gondolat Kiadó, Budapest, 2015
Miskolczy Ambrus: „Bába lelte Babonák.”, Egyháztörténeti Szemle, 1. sz. 132–141., 2015
Miskolczy Ambrus: Felvilágosodás és babonaság, 43. évf. 5. sz. 67–86., Valóság, 2015
Miskolczy Ambrus: World War I: Controversies, Paradoxes, Revisions., Hungarian Reviev. 6. évf. 3. sz. 82–94., 2015
Miskolczy Ambrus: A Vasgárda 1927–1964. Antiszemitizmus, mitológia, vallás., Kommentár, 5–6. sz. 77–100., 2015
Ábrahám Barna: Nemzetállam és regionalizmus csatája. Erdély a XX. század eleji magyar és román nemzetépítésben, Tempevölgy 7. éfv. 3. 97−101., 2015
Lajtai László: Trendek és elméletek a nemzet- és nacionalizmuskutatásban. Vázlatos kutatástörténeti áttekintés, Pro Minoritate 16. évf. ősz, 115-147., 2015
Katkó Márton: Mérföldkő a magyar és a román görögkatolikusok egyháztörténet-írásában, Egyháztörténeti Szemle, 3. sz. 54-63, 2015
Lajtai László: Nemzeti eredetkérdések és historiográfiai viták. Hunfalvy Pál és a Századok, Századok, 150. évf. 5. sz. (2016) 1147–1174., 2016
Miskolczy Ambrus: Felvilágosodás és babonaság (erdélyi néphiedelem-gyűjtés 1789–90-ben, Budapest, L’Harmattan, 2016. 297 o, 2016
Miskolczy Ambrus: Albert Camus újrafelfedezése? Széljegyzetek Michel Onfray: L’ordre libértaire. La vie philosophique d’Albert Camus (Paris, Flammarion, 2012) művéhez, Valóság, 2016. 59. évf. 3. sz. 79–102., 2016
Nagy Levente: Bethlen Miklós és az erdélyi coccejanizmus a 17. század második felében, in A felvilágosodás előzményei Erdélyben és Magyarországon (1650-1750, szerk. BALÁZS Mihály, BARTÓK István, Szeged, SZTE Magyar irodalmi Tanszék, 2016, 187-206., 2016
Lajtai László: Genealógia és nemzetépítés. Hunyadi János származásának újraértelemzései a 19. század és a 20. század elejének magyarországi történetírásában és tankönyveiben, Kommentár 12.évf. 2. sz. 100–127, 2017
Ábrahám Barna: Lapok és felekezetek háborúja. A szlovák társadalom vallási törésvonalai a 20. század elején, A véleménysajtótól a tömegsajtóig. Fejezetek a magyar újságírás történetéből. Szerk. Klestenitz Tibor – Paál Vince. Budapest: MTA BTK. 111−125., 2017
Ábrahám Barna: „Más nemzeteknél, mint a szászoknál…” Ortodoxia és lutheranizmus kölcsönhatásai a dualizmus kori Erdélyben, Történelmi Szemle 59., 4. 683−690., 2017
Vincze Ferenc: Räumliche Praktiken und Grenzerfahrung. Praxis der Literaturgeschichtsschreibung der regionalen Literaturen in Südosteuropa, Deutschpsrachige Literatur im rumänischen Kulturraum (19.-21. Jahrhundert), szerk. Roxana Nubert, Grazziella Predoiu, Ana-Maria Dascălu-Romiţan, Mirton, Timisoara, 9-17., 2017
Vincze Ferenc: A kontextualizálás módszertani lehetőségei egy román nyelvű magyar irodalomtörténetben, Hungarológiai Közlemények (4.), 17–31., 2017
Nagy Levente: Reformáció, népi vallásosság, románok.: Román látnokok és „enthusiasták” a 16-17. században, Szépirodalmi Figyelő, 5. sz., 51-63, 2017
Nagy Levente: A kegyes hívő, a mártír, és a tudós katona.: Önreprezentációs technikák Bethlen Miklós és Luigi Ferdinando Marsigli önéletírásában, Fajt Anita, Szilágyi Emőke Rita, Tóth Zsombor (szerk.) Börtön, exilium és szenvedés: Bethlen Miklós élettörténetének kora újkori kontextusai. 268 p. Budapest: Reciti K, 2017
Nagy Levente: Mártír vagy kalandor?: Brankovics Száva és az erdélyi román reformáció I. Apafi Mihály idejében, Történelmi Szemle, 60/4, 589-612., 2017
Nagy Levente: Fiktív és reális genealógiák Oláh Miklóstól Esterházi Pálig, Istorie, genealogie - Transferuri culturale, lucrärile celei de a XXIII-a Reuniuni a Comisiei Mixte de Istorie Româno-Ungarä, Mega, Cluj-Napoca, 37052, 2017
Nicolae Edroiu: Stadiul actual al cercetärilor genealogice din România, Istorie, genealogie - Transferuri culturale, lucrärile celei de a XXIII-a Reuniuni a Comisiei Mixte de Istorie Româno-Ungarä, Mega, Cluj-Napoca, 11–20, 2017
Miskolczy Ambrus: A babonák genealógiája és a kulturális transzfer. M. Brukenthal 1789-es ankétja, Istorie, genealogie - Transferuri culturale, lucrärile celei de a XXIII-a Reuniuni a Comisiei Mixte de Istorie Româno-Ungarä, Mega, Cluj-Napoca, 87–108, 2017
Miskolczy Ambrus: Nemzeti, nemzetiségi mítoszok és programok Magyarországon a 19. században (francia-magyar-román párhuzamok), Istorie, genealogie - Transferuri culturale, lucrärile celei de a XXIII-a Reuniuni a Comisiei Mixte de Istorie Româno-Ungarä, Mega, Cluj-Napoca, 109–124, 2017
Lajtai L. László: Genealógia és nemzetépítés. Hunyadi János származásának kérdése a 19. század és a 20. század elejének magyarországi történetírásában és tankönyveiben, Istorie, genealogie - Transferuri culturale, lucrärile celei de a XXIII-a Reuniuni a Comisiei Mixte de Istorie Româno-Ungarä, Mega, Cluj-Napoca, 125–148, 2017
Remus Câmpeanu: Spatii ardelene ale transferului cultural în veacul al XVIII-lea, Istorie, genealogie - Transferuri culturale, lucrärile celei de a XXIII-a Reuniuni a Comisiei Mixte de Istorie Româno-Ungarä, Mega, Cluj-Napoca, 163–176, 2017
Ábrahám Barna: Felekezetiség vagy közös kultúraépítés? Románok és szlovákok a 19. században, Istorie, genealogie - Transferuri culturale, lucrärile celei de a XXIII-a Reuniuni a Comisiei Mixte de Istorie Româno-Ungarä, Mega, Cluj-Napoca, 177–186, 2017
Miskolczy Ambrus: Codreanu Kapitány. Széljegyzetek Oliver Jens Schmitt Codreanu-életrajzához, VALÓSÁG 60: (3) 59-72, 2017
Miskolczy Ambrus: Nagyrománia születése, KISEBBSÉGKUTATÁS 26: (1) 89-109, 2017
Miskolczy Ambrus: Titkos vita a román nép eredetéről, MAGYAR SZEMLE 26: (5-6) 50-62, 2017
Miskolczy Ambrus: A bolygó zsidó Bécsben, Máriabesnyő: Attraktor Kiadó, 126 p. (Scripta Iudaica; 6.), 2016
Miskolczy Ambrus: Milyen fasizmus volt a legionarizmus?, MÚLTUNK 2015: (1) 144-201, 2015
Miskolczy Ambrus: A vasgárdisták átnevelése a kommunista börtönvilágban, HITEL 28: (7) 87-112, 2015
Miskolczy Ambrus: Felvilágosodás és babonaság, VALÓSÁG 43: (5) 67-86, 2015
Miskolczy Ambrus: Der atmosphärische Wandel im Siebenbürgen des 19. Jahrhunderts., UNGARN JAHRB 32: 293-302, 2015
Miskolczy Ambrus: Lucian Boia pipája, Valóság, 1. sz. 48-53, 2018
Miskolczy Ambrus: The Secret Debate of 1958 on the Origins of the Romanian People and Their Settlement, Hungarian Review 9. évf. 2.sz. 77–88, 2018
Miskolczy Ambrus: Filológia, nemzet vallás. Simeon Magyar munkássága: ismeretlen fejezetek a román tankönyvirodalom történetéből, ELTE Eötvös Kiadó, Budapest (Europica Varietas), 2018
Miskolczy Ambrus: Román szabadságok az Árpád-házi magyar királyságban, Valóság, 61. évf. 5. sz. 61–80., 2018
Miskolczy Ambrus: A félhold árnyékában. Honvédelem és társadalomszerveződés Magyarország román határőrvidékein, Hadtörténelmi Közlemények, 131. évf. 2. sz. 351–392, 2018
Miskolczy Ambrus: Széchényi Ferenc perújrafelvétele, Magyar Szemle, 27. évf. 5–6. sz. 7–22., 2018
Ábrahám Barna: A románok és a magyar nemzetállam-építés, Modernizáció és nemzetállam-építés. Haza és/vagy haladás dilemmája a dualizmus kori Magyarországon. Szerk. Csibi Norbert – Schwarczwölder Ádám. Pécs: Kronosz Kiadó,, 2018
Vincze Ferenc - Dánél Mónika: Tér, Média- és kultúratudomány. Kézikönyv, szerk. Kricsfalusi Beatrix, Kulcsár Szabó Ernő, Molnár Gábor Tamás, Tamás Ábel, Ráció, Budapest, 173–193., 2018
Miskolczy Ambrus: Filológia, nemzet, vallás. Simeon Magyar munkássága: ismeretlen fejezetek a román tankönyvirodalom történetéből, ELTE, Eötvös Kiadó, Budapest (Europica Varietas), 2018
Miskolczy Ambrus: The Secret Debate of 1958 on the Origins of the Romanian People and Their Settlement, Hungarian Review, 9. évf. 2. sz., 77-88, 2018
Miskolczy Ambrus: A félhold árnyékában. Honvédelem és társadalomszerveződés Magyarország román határőrvidékein, Hadtörténelmi Közlemények, 131. évf. 2. sz. 351-392, 2018
Miskolczy Ambrus: Lucian Boia pipája, Valóság, 1. sz. 48-53., 2018
Miskolczy Ambrus: A Vasgárda 1927–1937. Antiszemitizmus, mitológia, vallás, Budapest: Gondolat, 278 p., 2015
Miskolczy Ambrus: World War I: Controversies, Paradoxes, Revisions, HUNG REV 6: (3) 82-94, 2015
Nagy Levente: Rómaiak, románok és a latinul beszélő magyarok: a latin nyelv helyzete a 18-19. századi magyar-román értelmiségi diskurzusban, Irodalomtörténeti Közlemények, 122. évf. 3. sz. 261-287, 2018
Nagy Levente: Elfelejtett hagyomány. Néhány adat a latin betűs magyar helyesírású 16-18. századi román szövegekről, Toldi Éva, Virginia Popvic, Marina Paula Badescu, Román-magyar interkulturális tanulmányok, Újvidéi Egytem, Újvidék, 41-51, 2018
Nagy Levente: A felekezetépítés sikerei és kudarcai: néhány megjegyzés a román reformációról, Bárdi Nándor, Tőtős Áron (szerk.) Fejezetek Erdély történetéről, Erdélyi Múzeum Egyesület, Kolozsvár, 143-155, 2018
Nagy Levente: Kálvinista és/vagy katolikus unió. A reformáció helyzete az erdélyi románok közt a 17. század végén, Századok, 152. évf., 3. sz., 623-650, 2018
Nagy Levente: Adatok a 16. századi román reformált püspökség történetéhez, Egyháztörténeti Szemle, 19. évf., 1. sz., 39-52., 2018
Nagy Levente: Todoreszku Gyula és az OSZK Cyrillica-gyűjteménye, Magyar Könyvszemle, 134. évf., 2. sz., 185-210, 2018
Nagy Levente: Agyagfalvi Sándor Gergely énekeskönyve és a román refromáció, Száraz Orszolya, Fazekas Gergely, Imre Mihály szerk., A reformáció emlékezete. Protestáns és katolikus értelmezések a 16-18. században, Debrecen, Debreceni Egyetemi Kiadó, 45-63, 2018
Nagy Levente: Társadalmi fegyelemezés és/vagy kálvinista prozelitizmus. Néhány adat a fogarasföldi románok és a reformáció viszonyáról a 17. században, Erdélyi Múzeum, 80. évf. 1. sz., 110-123., 2018
Miskolczy Ambrus: A Vasgárda 1927–1937. Antiszemitizmus, mitológia, vallás, Budapest: Gondolat, 278 p., 2015
Miskolczy Ambrus: World War I: Controversies, Paradoxes, Revisions, HUNG REV 6: (3) 82-94, 2015
Nagy Levente: Mártír vagy kalandor?: Brankovics Száva és az erdélyi román reformáció I. Apafi Mihály idejében, Történelmi Szemle, 60/4, 589-612., 2017
Miskolczy Ambrus: Filológia, nemzet, vallás. Simeon Magyar munkássága: ismeretlen fejezetek a román tankönyvirodalom történetéből, ELTE, Eötvös Kiadó, Budapest (Europica Varietas), 2018
Nagy Levente: Kálvinista és/vagy katolikus unió. A reformáció helyzete az erdélyi románok közt a 17. század végén, Századok, 152. évf., 3. sz., 623-650, 2018
Nagy Levente: Adatok a 16. századi román reformált püspökség történetéhez, Egyháztörténeti Szemle, 19. évf., 1. sz., 39-52., 2018
Miskolczy Ambrus: Széchényi Ferenc a szabadkőművesség erénykultuszától a katolikus megújulásig, Budapest, Universitas Kiadó, 2019
Miskolczy Ambrus: A Vasgárda II. 1937–1964. Antiszemitizmus, mitológia, vallás, Budapest, Gondolat Kiadó, 2019
Nagy Levente: Genealogie der Familie Olahus von Dracula bis Pál Esterházy, Szilágyi, Emőke Rita (szerk.) Nicolaus Olahus 450. Institut für Ungarische Geschichtsforschung in Wien, Balassi Institut Collegium Hungaricum, Wien, 65-81, 2019
Nagy Levente: Az erdélyi román reformáció, mint kulturális transzferjelenség Mihály vajda idejében, Miskolczy, Ambrus; Nagy, Levente; Vincze, Ferenc (szerk.) Kulturális transzferek. Budapest, Napkút Kiadó-Kalota Művészeti Alapítvány, 11-31, 2019
Câmpeanu, Remus: A szociális csoportok közötti kapcsolatok és az etnikumok. Az erdélyi városok dinamikája a premodern korban, Miskolczy, Ambrus; Nagy, Levente; Vincze, Ferenc (szerk.) Kulturális transzferek. Budapest, Napkút Kiadó-Kalota Művészeti Alapítvány, 77-92, 2019
Kovács-Nastasă, Lucian: A magyar egyetemek és az erdélyi román szellemi elit, Miskolczy, Ambrus; Nagy, Levente; Vincze, Ferenc (szerk.) Kulturális transzferek. Budapest, Napkút Kiadó-Kalota Művészeti Alapítvány, 93-110, 2019
Ábrahám Barna: Magyarországon, Nagy-Romániában, Erdélyben. Román transzilvanizmus 1918 előtt és után, Miskolczy, Ambrus; Nagy, Levente; Vincze, Ferenc (szerk.) Kulturális transzferek. Budapest, Napkút Kiadó-Kalota Művészeti Alapítvány, 125-146, 2019
Katkó Márton Áron: A magyar ortodox egyház előtörténete, Miskolczy, Ambrus; Nagy, Levente; Vincze, Ferenc (szerk.) Kulturális transzferek. Budapest, Napkút Kiadó-Kalota Művészeti Alapítvány, 147-176, 2019





 

Projekt eseményei

 
2016-10-28 10:52:08
Résztvevők változása




vissza »