Spreading depolarization in the ischemic rat brain: Age-dependence, and mechanisms behind the associated hemodynamic responses  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
111923
Type K
Principal investigator Farkas, Eszter
Title in Hungarian Agykérgi kúszó depolarizáció az ischemiás patkányagyban: Öregedéssel összefüggő változások, és a kapcsolódó hemodinamikai válaszok mechanizmusai
Title in English Spreading depolarization in the ischemic rat brain: Age-dependence, and mechanisms behind the associated hemodynamic responses
Keywords in Hungarian a. carotis communis elzárás, agyi ischemia, elektorfiziológia, feszültségfüggő festék, hemodinamikai válasz, képalkotó eljárás, lézer folt interferencián alapuló képalkotás, öregedés, neurovaszkuláris
Keywords in English aging, carotid occlusion, cerebral ischemia, electrophysiology, hemodynamic response, imaging, laser speckle contrast imaging, neurovascular coupling, rat model, pH-sensitive dye, voltage sensitive dy
Discipline
Biological basis of neurological and psychiatric disorders (Council of Medical and Biological Sciences)35 %
Neuroimaging and computational neuroscience (Council of Medical and Biological Sciences)35 %
Neuroanatomy and neurophysiology (Council of Medical and Biological Sciences)30 %
Panel Neurosciences
Department or equivalent Department of Cell Biology and Molecular Medicine (University of Szeged)
Participants Bari, Ferenc
Domoki, Ferenc
Farkas, Elek Attila
Hertelendy, Péter
László, Anna
Menyhárt, Ákos
Nyúl-Tóth, Ádám
Varga, Dániel Péter
Zölei-Szénási, Dániel
Starting date 2015-01-01
Closing date 2019-06-30
Funding (in million HUF) 27.804
FTE (full time equivalent) 13.55
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az agyi sérülések során létrejövő ischemiás góc közelében agykérgi kúszó depolarizációk (spreading depolarization, SD) jelennek meg, amelyek hozzájárulnak a lézió súlyosbodásához.
Az SD az idegsejtek összehangolt depolarizációja, mely hullámszerűen végighalad az agykérgen.
Az ép szövetben kialakuló, SD-hez csatolt hiperemiával szemben a hemodinamikai válasz lefolyása az ischemiás agyban heterogén, amely elmélyíti az ischemiás szövet metabolikus krízisét és rontja az idegsejtek túlélési esélyét. A hemodinamikai választ szabályozó mechanizmusokat egyértelműen nem azonosították. Célunk feltárni, hogy (i) az arachidonsav metabolitok mediálják-e az SD-re adott hemodinamikai választ, hogy (ii) az ischemia károsítja-e az arachidonsav metabolitokon alapuló vazoregulációt az agyban, és hogy (iii) az ischemia során kialakuló szöveti acidózis befolyásolja-e az SD-vel összefüggő hemodinamikai válasz lefutását.
A stroke előfordulási gyakorisága az életkor előrehaladtával jelentősen nő, a kísérletes kutatások zöme mégis fiatal kísérleti állatokon folyik. A projekt fontos célkitűzése, hogy kísérletesen jellemezze az SD kialakulását az öregedő, ischemiás agyban.
A kutatás a hagyományos elektrofiziológia és pH-szenzitív elektródák használata mellett, egy a laborunkban kifejlesztett multimodális kísérletes képalkotó eljárást alkalmaz adatgyűjtésre. Az ischemiával és az SD-vel járó idegélettani változásokat patkány agykérge felett kialakított zárt koponyaablakon keresztül tesszük láthatóvá. Feszültségfüggő és pH-függő festék segítségvel membránpontenciál-változásokat és szöveti pH-t, lézer szórási interferencián alapuló képalkotással agyi vérátáramlásváltozásokat jellemzünk.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Stroke betegségben, az agyban kialakuló ischemiás góc közelében agykérgi kúszó depolarizációk (spreading depolarization, SD) jelennek meg, amelyek az ischemiás sérülést súlyosbítják. Az ischemiás károsodás kiterjedéséért az SD-vel járó hemodinamikai válasz tehető felelőssé, ezért lényeges feltárni a hemodinamikai válasz kialakításában szerepet játszó mechanizmusokat.
A tervezett kutatás a következő kérdéseket kívánja megválaszolni:
i. Milyen szerepet játszanak az arachidonsav metabolitok az SD-vel járó hemodinamikai válasz kiváltásában?
ii. Miként befolyásolja az ischemia az arachidonsav metabolitokon alapuló vazoregulációt, amely feltételezhetően részt vesz az SD-hez csatolt hemodinamikai válasz létrejöttében?
iii. Hogyan változtatja meg az ischemia során kialakuló szöveti acidózis az SD-vel járó hemodinamikai válasz lefutását?
A stroke elsősorban az idősebb korosztály betegsége, a kísérletes kutatások zöme mégis fiatal kísérleti állatokat alkalmaz betegségmodellként. Az SD-vel összefüggésbe hozható patofiziológiai folyamatok eredményeként súlyosabb sérülés várható az idős agyban a fiatalhoz képest.
Ezek alapján tervezett kutatásaink a következő kérdésekre keresik a választ:
iv. Az SD létrejöttének melyek az idős agyra jellemző tulajdonságai?
v. Milyen mértékben károsítja az ischemia során létrejövő SD az idős agyszövetet a fiatalhoz képest?
A kérdésekre kapott válaszok hozzájárulnak a stroke patofiziológiájának jobb megértéséhez, és lehetséges terápiás célpontok meghatározásához.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A stroke betegség Magyarországon és Európában a harmadik leggyakoribb halálok, melyet csak a szívinfarktus és a rák előz meg. A stroke előfordulási gyakorisága a lakosság öregedésével egyre nővekszik. A cerebrovaszkuláris megbetegedésekben szenvedők kezelése valamint rehabilitációja hosszan elhúzódó és költséges. Jelenleg nem áll rendelkezésünkre olyan általánosan alkalmazható terápia, amely a betegek teljes gyógyulását hozza; részben azért, mert a stroke patofiziológiai folyamatai csak részben ismertek.
Az agykérgi kúszó depolarizáció (spreading depolarization, SD) hozzájárul az agyi ischemiás sérülések patogeneziséhez. Mára nyilvánvalóvá vált, hogy az ischemiás gócok kiterejdésében az SD kulcsszerept játszik, amely a klinkai tünetek romlásában is megnyilvánul. Az SD agyi sérülésekben betöltött kritikus szerepére hívja fel a figyelmet a nemzetközi, klinikusokból és kutatókból álló COSBID (CoOperative Study on Brain Injury Depolarizations; www.cosbid.org) csoport megalakulása is. Kutatásaink egyenesen kapcsolódnak a COSBID-hoz, és rendszeresen megtárgyalásra kerülnek a COSBID évente megrendezésre kerülő konferenciáján.
Etikai kérdések, az SD események megjelenésének kiszámíthatatlansága és a módszertani megközelítések korlátai mind határt szabnak az SD-re irányuló klinikai vizsgálatoknak. Ezért nagy jelentőségű az SD-vel kapcsolatos neurodegeneratív mechanizmusok kísérleti állatokban történő vizsgálata, amely segítségével terápiás célpontok állapíthatók meg.
Várható eredményeink tehát hozzájárulnak a stroke patofiziológiájának részletesebb megismeréséhez, és lehetséges terápiás célpontok meghatározásához.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A stroke következményei a betegek életminőségét jelentősen rontják, és komoly terhet rónak az egészségügyi ellátó rendszerre. A stroke ideggyógyászati tünetei nyilvánvalóan függnek az elsődleges sérülés jellegétől és mértékétől. Azonban másodlagos események, mint az idegsejtek hullámszerűen tovaterjedő funkciókiesése az eredeti sérülés szomszédságában (agykérgi depolarizáció) szintén jelentősen rontják a betegség kimenetelét.
Tervezett kutatásaink legfőbb célja, hogy ezt a jelenséget (agykérgi depolarizáció) stroke modellek segítségével jobban megértsük. Ez az orvoslás szempontjából lényeges és aktuális célkitűzés, mert egyre több bizonyíték utal arra, hogy az agykérgi depolarizáció az idegssejt-veszteséget súlyosbítja, de az ennek háttérében lezajló kórélettani folyamatok ismeretlenek.
Feltételezzük, hogy az agykérgi depolarizációkkal együttjáró agyi véráramlásbeli változások tehetők felelőssé a stroke-ot követő másodlagos sérülésekért, ezért olyan folyamatokat szeretnénk azonosítani, amelyek szabályozzák az agyi véráramlást. Vizsgálni fogjuk, hogy az agyi depolarizációval összefüggő sérülések súlyosbodnak-e az életkor előrehaladtával, mivel a stroke előfordulása elsősorban az idősebb korosztályt érinti.
Egy új és ígéretes kísérleti képalkotó eljárást fogunk használni, amely párhuzamosan követni képes az agyi véráramlás változásait, az idegsejtek működését, és az agyi sérülés kiterjedését.
Eredményeink hozzájárulnak lehetséges terápiás célpontok meghatározásához, és a stroke betegség sikeres kezeléséhez.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Spontaneous, recurrent spreading depolarization (SD; waves of cellular depolarization that propagate slowly across grey matter regions) occurs near the ischemic core after brain injury, and possibly contributes to lesion progression. In contrast with a prominent hyperemic response to SD in intact tissue, the hemodynamic correlates of SD are very heterogeneous in the ischemic brain, which is believed to aggravate metabolic supply-demand mismatch and appears harmful to the tissue.
The mechanisms that regulate the SD-associated CBF response during ischemia are unclear. We will explore whether (i) arachidonic acid metabolites are mediators of the physiological SD-associated CBF response, (ii) whether ischemia impairs arachidonic acid metabolite-dependent vasoregulation in the brain, and (iii) whether tissue acidosis that typically evolves during ischemia, modifies the CBF response to SD.
The incidence of stroke is known to increase markedly with aging, yet, experimental studies are conventionally carried out in young adult laboratory animals. A key objective of the proposed research is to determine the unique features of SD evolution typical for the aged ischemic brain.
The proposed research will rely on a novel multimodal brain imaging strategy that was developed in our laboratory. Along with conventional electrophysiology and the use of pH-sensitive microelectrodes, we will use direct, live imaging of the cerebral cortex through a closed cranial window prepared in the rat. Changes in membrane potential, tissue pH and CBF associated with SD will be recorded with the use of voltage- and pH-sensitive fluorescent dyes, and laser speckle contrast imaging.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Spreading depolarization (SD) occurs in stroke, and is implicated in aggravating the ischemic damage. Since the inferred cause of SD-related lesion progression is the compromised hemodynamic response to SD during ischemia, it is important to understand the mechanisms that mediate the CBF response.
The proposed research sets out to resolve the following major questions:
i. Do arachidonic acid metabolites play a role in the mediation of the SD-related CBF response?
ii. Does ischemia impair arachidonic acid metabolite-dependent vasoregulatory mechanisms that are possibly involved in the mediation of the SD-related CBF response?
iii. Does tissue acidosis that typically evolves during ischemic insults diminish the hyperemic response to SD?
Stroke predominantly occurs in the aging population, but experimental studies mostly remain to rely on young adult models out of convenience. Still, the pathophysiological consequences of SD occurrence in the aged ischemic brain are anticipated to be graver than in the young brain.
We seek answers to the following questions:
iv. What are the unique features of SD evolution typical of the aged brain?
v. Is ischemia-induced SD more harmful to the aged than to the young brain?
The answers to the posed questions will help to better understand the pathophysiology of stroke, and to identify potential treatment targets.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Ischemic injury to the brain continues to be a major public health concern. Stroke is the third most common cause of death in Hungary and Europe, coming only after heart disease and cancer, and its occurrence increases with our aging population. Patients with cerebrovascular diseases require long-lasting care with intensive and extended rehabilitation at considerable cost. At present, no general, effective therapy is available to alleviate stroke symptoms and cure patients, partly because the pathophysiology of stroke is incompletely understood.
Spreading depolarization (SD) events are suspected to contribute to the pathogenesis of ischemic neurological damage in brain injury. It has become evident that SD may be a major cause of progressive deterioration in border zones of ischemic foci, and appear to accompany and possibly cause clinical deterioration. The significance of SD as a phenomenon associated with acute insults to the brain has been recognized by the foundation of the CoOperative Study on Brain Injury Depolarisations (COSBID, http://www.cosbid.org/), an international group of clinical and basic scientists investigating SD in the acutely injured brain. Our work directly relates to COSBID, and is regularly presented at its annual forum.
Ethical issues, the unpredictability of SD events, and the more restricted range of methods that can be used in humans, all impose limitations for clinical research of SD. Accordingly, it is highly relevant to explore the neurodegenerative mechanisms of SD and cerebrovascular pathology in animal models, and thereby identify potential therapeutic strategies and targets for intervention. Our expected results will contribute to the better understanding of the pathophysiology of stroke, and the identification of potential treatment targets.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Brain injuries as a result of stroke can have devastating effects on the patients’ quality of life, and they impose a heavy burden on the health care system. The resultant neurological deficit obviously depends upon the severity and nature of the initial injury, but also upon secondary and progressive deleterious events, such as waves of brain cell malfunction that propagate across the regions surrounding the initial brain lesion. Our ultimate purpose is to investigate this phenomenon called spreading depolarization (SD) in stroke models. It is a clinically relevant and timely project because increasingly more evidence shows that SD contributes to the maturation of brain infarcts, but the mechanisms of injury progression have remained unclear. We assume that the SD-related local changes of blood flow in the brain are responsible for aggravating the primary damage caused by stroke, therefore we will identify mechanisms and conditions that modulate blood flow changes associated with SD. We will investigate whether SD is more deleterious in the aged as compared with the young brain during injury, because stroke occurs predominantly in the aging population. We will use a new and powerful experimental strategy: real-time imaging of fluorescent tracers in combination with blood flow imaging to show how SD, cellular biochemistry and perfusion evolve within the affected brain region. Our findings are expected to help identifying novel treatment targets in stroke.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Arra vállalkoztunk és kaptunk támogatást, hogy (i) feltárjuk az agykérgi terjedő depolarizációhoz (spreading depolarization, SD) társuló hemodinamikai és metabolikus változások és az iszkémia viszonyát, az SD-okozta sérülés mechanizmusait; (ii) meghatározzuk az SD-hez csatolt vérátáramlási válaszok mediátorait; és (iii) megismerjük az öregedés hatását az SD kórélettani jellemzőire. Munkánk során feltártuk, hogy az SD- követő hiperémia az iszkémiás agyban korlátozott mértékű. Az áramlási válasz szabályozásában rámutattunk az extracelluláris kálium vazokonstriktív, valamint a prosztaglandin EP4 receptor és a csökkenő szöveti pH vazodilatátor szerepére. Megállapítottuk, hogy az SD jelentősen növeli a szöveti acidózis mértékét, amely valószínűleg olyan kóros környezetet teremt, ami növeli a szövetkárosodás lehetőségét. Az öregedés folyamatára vonatkozóan összességében az az álláspont fogalmazódott meg, hogy bár az idős agyban az SD kisebb valószínűséggel jelenik meg, mint a fiatalban, terjedése mégis nagyobb metabolikus terhet ró az idegszövetre, és az iszkémiás károsodást ezért az életkor előrehaladtával jelentősen elmélyíti. A transzlációs alapkutatásban tett megfigyeléseink hozzájárulnak az iszkémiás agysérülések kórfolyamatinak megismeréséhez. Eredményeinkből a projekt támogatásával többek között 10 db Q1/D1-es közlemény született.
Results in English
We have set out (i) to characterize how cerebral ischemia alters the evolution of spreading depolarization (SD) and the related hemodynamic and metabolic responses, and the mechanisms of tissue injury associated with SD; (ii) to identify the signaling mechanisms that mediate the hemodynamic response to SD, and (iii) to understand the impact of aging on the pathophysiological consequences of SD. We have demonstrated that ischemia restricts the hemodynamic response to SD. We have identified high concentration extracellular potassium as the mediator of early vasoconstriction in response to SD, and tissue acidosis and the activation of prostaglandin EP4 receptors as potent signals for subsequent hyperemia. We have proposed that accumulating acid load is an effective mechanism for SD to cause delayed cell death in the ischemic nervous tissue. Finally, we have found that even though the aging nervous tissue is less able to sustain SD, the consequences of SD recurrence in the old brain have proven to be graver, possibly leading to accelerated lesion maturation. Our research bears translational potential and contribute to the understanding of the pathophysiology of ischemic brain injury. The results generated have been disseminated in 10 Q1/D1 publications (among others) over the funded period.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=111923
Decision
Yes





 

List of publications

 
Shuttleworth CW, Andrew RD, Akbari Y, Ayata C, Balu R, Brennan KC, Boutelle M, Carlson AP, Dreier JP, Fabricius M, Farkas E, Foreman B, Helbok R, Henninger N, Jewell SL, Jones SC, Kirov SA, Lindquist BE, Maciel CB, Okonkwo D, Reinhart KM, Robertson RM, Rosenthal ES, Watanabe T, Hartings JA.: Which Spreading Depolarizations Are Deleterious To Brain Tissue?, Neurocrit Care. 2019 Aug 6. doi: 10.1007/s12028-019-00776-7. [Epub ahead of print], 2019
Helbok R, Hartings JA, Schiefecker A, Balança B, Jewel S, Foreman B, Ercole A, Balu R, Ayata C, Ngwenya L, Rosenthal E, Boutelle MG, Farkas E, Dreier JP, Fabricius M, Shuttleworth CW, Carlson A.: What Should a Clinician Do When Spreading Depolarizations are Observed in a Patient?, Neurocrit Care. 2019 Jul 23. doi: 10.1007/s12028-019-00777-6. [Epub ahead of print], 2019
Szabó Í, M Tóth O, Török Z, Varga DP, Menyhárt Á, Frank R, Hantosi D, Hunya Á, Bari F, Horváth I, Vigh L, Farkas E.: The impact of dihydropyridine derivatives on the cerebral blood flow response to somatosensory stimulation and spreading depolarization., Br J Pharmacol. 2019 May;176(9):1222-1234. doi: 10.1111/bph.14611. Epub 2019 Apr 1., 2019
Hertelendy P, Varga DP, Menyhárt Á, Bari F, Farkas E.: Susceptibility of the cerebral cortex to spreading depolarization in neurological disease states: The impact of aging., Neurochem Int. 2019 Jul;127:125-136. doi: 10.1016/j.neuint.2018.10.010. Epub 2018 Oct 15., 2019
Tarantini S, Valcarcel-Ares MN, Toth P, Yabluchanskiy A, Tucsek Z, Kiss T, Hertelendy P, Kinter M, Ballabh P, Süle Z, Farkas E, Baur JA, Sinclair DA, Csiszar A, Ungvari Z.: Nicotinamide mononucleotide (NMN) supplementation rescues cerebromicrovascular endothelial function and neurovascular coupling responses and improves cognitive function in aged mice., Redox Biol. 2019 Jun;24:101192. doi: 10.1016/j.redox.2019.101192. Epub 2019 Apr 10., 2019
Menyhárt Á, Farkas AE, Varga DP, Frank R, Tóth R, Bálint AR, Makra P, Dreier JP, Bari F, Krizbai IA, Farkas E.: Large-conductance Ca2+-activated potassium channels are potently involved in the inverse neurovascular response to spreading depolarization., Neurobiol Dis. 2018 Nov;119:41-52. doi: 10.1016/j.nbd.2018.07.026. Epub 2018 Jul 24., 2018
Janovák L, Turcsányi Á, Bozó É, Deák Á, Mérai L, Sebők D, Juhász Á, Csapó E, Abdelghafour MM, Farkas E, Dékány I, Bari F.: Preparation of novel tissue acidosis-responsive chitosan drug nanoparticles: Characterization and in vitro release properties of Ca2+ channel blocker nimodipine drug molecules., Eur J Pharm Sci. 2018 Oct 15;123:79-88. doi: 10.1016/j.ejps.2018.07.031. Epub 2018 Jul 17., 2018
Makra P, Menyhárt Á, Bari F, Farkas E.: Spectral and Multifractal Signature of Cortical Spreading Depolarisation in Aged Rats., Front Physiol. 2018 Nov 8;9:1512. doi: 10.3389/fphys.2018.01512. eCollection 2018., 2018
Tarantini S, Valcarcel-Ares MN, Toth P, Yabluchanskiy A, Tucsek Z, Kiss T, Hertelendy P, Kinter M, Ballabh P, Süle Z, Farkas E, Baur JA, Sinclair DA, Csiszar A, Ungvari Z.: Nicotinamide mononucleotide (NMN) supplementation rescues cerebromicrovascular endothelial function and neurovascular coupling responses and improves cognitive function i, Redox Biol. 2019 Jun;24:101192. doi: 10.1016/j.redox.2019.101192. Epub 2019 Apr 10., 2019
László Janovák, Árpád Turcsányi, Éva Bozó, Ágota Deák, László Mérai, Dániel Sebők, Ádám Juhász, Edit Csapó, Mohamed M Abdelghafour, Eszter Farkas, Imre Dékány, Ferenc Bari: Preparation of novel tissue acidosis-responsive chitosan drug nanoparticles: Characterization and in vitro release properties of Ca2+ channel blocker nimodipine drug molecules, EUROPEAN JOURNAL OF PHARMACEUTICAL SCIENCES 123: pp. 79-88., 2018
Menyhárt Á, Zölei-Szénási D, Puskás T, Makra P, Bari F, Farkas E: Age or ischemia uncouples the blood flow response, tissue acidosis, and direct current potential signature of spreading depolarization in the rat brain, AM J PHYSIOL HEART C 313: (2) H328-H337, 2017
Tarantini S, Fulop GA, Kiss T, Farkas E, Zolei-Szenasi D, Galvan V, Toth P, Csiszar A, Ungvari Z, Yabluchanskiy A: Demonstration of impaired neurovascular coupling responses in TG2576 mouse model of Alzheimer's disease using functional laser speckle contrast imaging., GEROSCIENCE 39: (4) 465-473, 2017
Ungvari Z, Tarantini S, Hertelendy P, Valcarcel-Ares MN, Fülöp GA, Logan S, Kiss T, Farkas E, Csiszar A, Yabluchanskiy A: Cerebromicrovascular dysfunction predicts cognitive decline and gait abnormalities in a mouse model of whole brain irradiation-induced accelerated brain senescence, GEROSCIENCE 39: (1) 33-42, 2017
Menyhárt Á, Farkas AE, Varga DP, Frank R, Tóth R, Bálint AR, Makra P, Dreier JP, Bari F, Krizbai IA, Farkas E.: Large-conductance Ca2+-activated potassium channels are potently involved in the inverse neurovascular response to spreading depolarization., Neurobiol Dis. 2018 Nov;119:41-52. doi: 10.1016/j.nbd.2018.07.026. Epub 2018 Jul 24., 2018
Hertelendy P, Varga DP, Menyhárt Á, Bari F, Farkas E.: Susceptibility of the cerebral cortex to spreading depolarization in neurological disease states: The impact of aging., Neurochem Int. 2019 Jul;127:125-136. doi: 10.1016/j.neuint.2018.10.010. Epub 2018 Oct 15., 2019
Makra P, Menyhárt Á, Bari F, Farkas E.: Spectral and Multifractal Signature of Cortical Spreading Depolarisation in Aged Rats., Front Physiol. 2018 Nov 8;9:1512. doi: 10.3389/fphys.2018.01512. eCollection 2018., 2018
Szabó Í, M Tóth O, Török Z, Varga DP, Menyhárt Á, Frank R, Hantosi D, Hunya Á, Bari F, Horváth I, Vigh L, Farkas E.: The impact of dihydropyridine derivatives on the cerebral blood flow response to somatosensory stimulation and spreading depolarization., Br J Pharmacol. 2019 May;176(9):1222-1234. doi: 10.1111/bph.14611. Epub 2019 Apr 1., 2019
Helbok R, Hartings JA, Schiefecker A, Balança B, Jewel S, Foreman B, Ercole A, Balu R, Ayata C, Ngwenya L, Rosenthal E, Boutelle MG, Farkas E, Dreier JP, Fabricius M, Shuttleworth CW, Carlson A.: What Should a Clinician Do When Spreading Depolarizations are Observed in a Patient?, Neurocrit Care. 2019 Jul 23. doi: 10.1007/s12028-019-00777-6. [Epub ahead of print], 2019
Shuttleworth CW, Andrew RD, Akbari Y, Ayata C, Balu R, Brennan KC, Boutelle M, Carlson AP, Dreier JP, Fabricius M, Farkas E, Foreman B, Helbok R, Henninger N, Jewell SL, Jones SC, Kirov SA, Lindquist BE, Maciel CB, Okonkwo D, Reinhart KM, Robertson RM, Rosenthal ES, Watanabe T, Hartings JA.: Which Spreading Depolarizations Are Deleterious To Brain Tissue?, Neurocrit Care. 2019 Aug 6. doi: 10.1007/s12028-019-00776-7. [Epub ahead of print], 2019
Dreier JP, Fabricius M, Ayata C, Sakowitz OW, William Shuttleworth C, Dohmen C, Graf R, Vajkoczy P, Helbok R, Suzuki M, Schiefecker AJ, Major S, Winkler MK, Kang EJ, Milakara D, Oliveira-Ferreira AI, Reiffurth C, Revankar GS, Sugimoto K, Dengler NF, Hecht N, Foreman B, Feyen B, Kondziella D, Friberg CK, Piilgaard H, Rosenthal ES, Westover MB, Maslarova A, Santos E, Hertle D, Sanchez-Porras R, Jewell SL, Balanca B, Platz J, Hinzman JM, Luckl J, Schoknecht K, Scholl M, Drenckhahn C, Feuerstein D, Eriksen N, Horst V, Bretz JS, Jahnke P, Scheel M, Bohner G, Rostrup E, Pakkenberg B, Heinemann U, Claassen J, Carlson AP, Kowoll CM, Lublinsky S, Chassidim Y, Shelef I, Friedman A, Brinker G, Reiner M, Kirov SA, Andrew RD, Farkas E, Guresir E, Vatter H, Chung LS, Brennan KC, Lieutaud T, Marinesco S, Maas AI, Sahuquillo J, Dahlem MA, Richter F, Herreras O, Boutelle MG, Okonkwo DO, Bullock MR, Witte OW, Martus P, van den Maagdenberg AM, Ferrari MD, Dijkhuizen RM, Shutter LA, Andaluz N, Schulte AP, MacVicar B, Watanabe T, Woitzik J, Lauritzen M, Strong AJ, Hartings JA: Recording, analysis, and interpretation of spreading depolarizations in neurointensive care: Review and recommendations of the COSBID research group, J CEREBR BLOOD F MET 37: (5) 1595-1625, 2017
Hartings JA, Shuttleworth CW, Kirov SA, Ayata C, Hinzman JM, Foreman B, Andrew RD, Boutelle MG, Brennan KC, Carlson AP, Dahlem MA, Drenckhahn C, Dohmen C, Fabricius M, Farkas E, Feuerstein D, Graf R, Helbok R, Lauritzen M, Major S, Oliveira-Ferreira AI, Richter F, Rosenthal ES, Sakowitz OW, Sanchez-Porras R, Santos E, Scholl M, Strong AJ, Urbach A, Westover MB, Winkler MK, Witte OW, Woitzik J, Dreier JP: The continuum of spreading depolarizations in acute cortical lesion development: Examining Leao's legacy, J CEREBR BLOOD F MET 37: (5) 1571-1594, 2017
Menyhart A, Zolei-Szenasi D, Puskas T, Makra P, Orsolya MT, Szepes BE, Toth R, Ivankovits-Kiss O, Obrenovitch TP, Bari F, Farkas E: Spreading depolarization remarkably exacerbates ischemia-induced tissue acidosis in the young and aged rat brain., SCI REP 7: (1) 1154, 2017
Varga DP, Menyhart A, Puskas T, Bari F, Farkas E, Kis Z, Vecsei L, Toldi J, Gellert L: Systemic administration of L-kynurenine sulfate induces cerebral hypoperfusion transients in adult C57Bl/6 mice, MICROVASC RES 114: 19-25, 2017
Dreier JP, Fabricius M, Ayata C, Sakowitz OW, William Shuttleworth C, Dohmen C, Graf R, Vajkoczy P, Helbok R, Suzuki M, Schiefecker AJ, Major S, Winkler MK, Kang EJ, Milakara D, Oliveira-Ferreira AI, Reiffurth C, Revankar GS, Sugimoto K, Dengler NF, Hecht N, Foreman B, Feyen B, Kondziella D, Friberg CK, Piilgaard H, Rosenthal ES, Westover MB, Maslarova A, Santos E, Hertle D, Sanchez-Porras R, Jewell SL, Balanca B, Platz J, Hinzman JM, Luckl J, Schoknecht K, Scholl M, Drenckhahn C, Feuerstein D, Eriksen N, Horst V, Bretz JS, Jahnke P, Scheel M, Bohner G, Rostrup E, Pakkenberg B, Heinemann U, Claassen J, Carlson AP, Kowoll CM, Lublinsky S, Chassidim Y, Shelef I, Friedman A, Brinker G, Reiner M, Kirov SA, Andrew RD, Farkas E, Guresir E, Vatter H, Chung LS, Brennan KC, Lieutaud T, Marinesco S, Maas AI, Sahuquillo J, Dahlem MA, Richter F, Herreras O, Boutelle MG, Okonkwo DO, Bullock MR, Witte OW, Martus P, van den Maagdenberg AM, Ferrari MD, Dijkhuizen RM, Shutter LA, Andaluz N, Schulte AP, MacVicar B, Watanabe T, Woitzik J, Lauritzen M, Strong AJ, Hartings JA: Recording, analysis, and interpretation of spreading depolarizations in neurointensive care: Review and recommendations of the COSBID research group., J CEREBR BLOOD F MET in press: , 2016
Hartings JA, Shuttleworth CW, Kirov SA, Ayata C, Hinzman JM, Foreman B, Andrew RD, Boutelle MG, Brennan KC, Carlson AP, Dahlem MA, Drenckhahn C, Dohmen C, Fabricius M, Farkas E, Feuerstein D, Graf R, Helbok R, Lauritzen M, Major S, Oliveira-Ferreira AI, Richter F, Rosenthal ES, Sakowitz OW, Sanchez-Porras R, Santos E, Scholl M, Strong AJ, Urbach A, Westover MB, Winkler MK, Witte OW, Woitzik J, Dreier JP: The continuum of spreading depolarizations in acute cortical lesion development: Examining Leao's legacy., J CEREBR BLOOD F MET in press: , 2016
Hertelendy P, Menyhárt Á, Makra P, Süle Z, Kiss T, Tóth G, Ivánkovits-Kiss O, Bari F, Farkas E: Advancing age and ischemia elevate the electric threshold to elicit spreading depolarization in the cerebral cortex of young adult rats, J CEREBR BLOOD F MET in press: , 2016
Toth P, Szarka N, Farkas E, Ezer E, Czeiter E, Amrein K, Ungvari ZI, Hartings JA, Buki A, Koller A: Traumatic brain injury-induced autoregulatory dysfunction and spreading depression-related neurovascular uncoupling: Pathomechanisms, perspectives, and therapeutic implications, AM J PHYSIOL HEART C 311: (5) H1118-H1131, 2016
Varga DP, Puskas T, Menyhart A, Hertelendy P, Zolei-Szenasi D, Toth R, Ivankovits-Kiss O, Bari F, Farkas E: Contribution of prostanoid signaling to the evolution of spreading depolarization and the associated cerebral blood flow response., SCI REP 6: 31402-31412, 2016
Di Marco LY, Farkas E, Martin C, Venneri A, Frangi AF: Is Vasomotion in Cerebral Arteries Impaired in Alzheimer's Disease?, J ALZHEIMERS DIS 46: 35-53, 2015
Di Marco LY, Venneri A, Farkas E, Evans PC, Marzo A, Frangi AF: Vascular dysfunction in the pathogenesis of Alzheimer's disease - A review of endothelium-mediated mechanisms and ensuing vicious circles, NEUROBIOL DIS 82: 593-606, 2015
Menyhárt Á., Makra P, Szepes BT, Tóth OM, Hertelendy P, Bari F, Farkas E: High incidence of adverse cerebral blood flow responses to spreading depolarization in the aged ischemic rat brain, NEUROBIOL AGING 36: (12) 3269-3277, 2015
Hertelendy, P., Menyhárt, Á., Kiss, T., Tóth, G., Bari, F., Farkas, E.: The electrical threshold to trigger cortical spreading depolarization is altered by brain maturation and ischemia., konferencia-absztraktfüzet, The 15th Annual Meeting of the Hungarian Neuroscience Society (MITT), Budapest, Hungary; January 22-23, 2015, 2015
Puskás, T., Zölei-Szénási, D., Menyhárt, Á., Bari, F., Farkas, E.: Digital optical signal processing of cerebral pH and hemodynamic variables in a rat cerebral ischemia model., konferencia-absztraktfüzet, Romanian-Hungarian Medical Education Days, Timisoara, Romania, April 15-17, 2015, 2015
Menyhárt, Á., Makra, P., Szepes B.É., M.Tóth, O., Hertelendy, P., Bari, F., Farkas, E.: Káliummal kiváltott agykérgi kúszó depolarizációk jellemzése fiatal és idős patkányban, globális előagyi iszkémiában, konferencia-absztraktfüzet, The LXXIXth Annual Meeting of the Hungarian Physiological Society (MÉT), Szeged, Hungary, May 27-30. 2015, 2015
Puskás, T., Zölei-Szénási, D., Menyhárt, Á., Bari, F. Farkas, E.: Kísérletes képalkotó eljárással rögzített optikai jelek feldolgozása, konferencia-absztraktfüzet, The LXXIXth Annual Meeting of the Hungarian Physiological Society (MÉT), Szeged, Hungary, May 27-30. 2015, 2015
Farkas, E., Menyhárt, Á., Zölei-Szénási, D., Puskás, T., Bari, F.: Az agykérgi kúszó depolarizációval járó pH változások vizsgálata az ischemiás patkányagyban, konferencia-absztraktfüzet, The LXXIXth Annual Meeting of the Hungarian Physiological Society (MÉT), Szeged, Hungary, May 27-30. 2015, 2015
Farkas, E.: Kúszó depolarizációk kórélettani jelentősége ischemiás agysérülésben, konferencia-absztraktfüzet, A Magyar Stroke Társaság XII. Konferenciája és a Magyar Neurosonológiai Társaság IX. Konferenciája, Sopron, Hungary; September 17-19, 2015, 2015
Tarantini, S., Tucsek, Z., Valcarcel-Ares, M., Nataliya,S., Farkas, E., Hodges, E., Towner, R., Deak, F., Sonntag, W., Csiszar, A., Toth, P., Ungvari, Z.: Experimental neurovascular uncoupling promotes cognitive impairment in mice: implications for brain and cerebromicrovascular aging., konferencia-absztraktfüzet, XXVIIth International Symposium on Cerebral Blood Flow, Metabolism and Function (Brain ’15), Vancouver, Canada, June 27-30, 2015, 2015
Hertelendy, P.,Menyhárt, Á., Kiss, T., Tóth, G., Ungvári, Z., Bari, F., Farkas, E.: Elicitation threshold of cortical spreading depolarization increases with brain maturation and ischemia, konferencia-absztraktfüzet, XXVIIth International Symposium on Cerebral Blood Flow, Metabolism and Function (Brain ’15), Vancouver, Canada, June 27-30, 2015, 2015
Menyhárt, Á., Zölei-Szénási, D., Puskás, T., M. Tóth, O., Szepes, B., Hertelendy, P., Bari, F., Farkas, E.: Optical imaging of intracellular pH changes with spreading depolarization in the intact and ischemic rat brain, konferencia-absztraktfüzet, XXVIIth International Symposium on Cerebral Blood Flow, Metabolism and Function (Brain ’15), Vancouver, Canada, June 27-30, 2015, 2015
Farkas, E.: Does age have an impact on spreading depolarization?, konferencia-absztraktfüzet, XXVIIth International Symposium on Cerebral Blood Flow, Metabolism and Function (Brain ’15), Vancouver, Canada, June 27-30, 2015, 2015
Menyhárt, Á., Hertelendy, P., Makra, P., Szepes, B.É., M. Tóth, O., Bari, F., Farkas, E.: The impact of age on the evolution of spreading depolarization triggered during global forebrain ischemia in the rat, konferencia-absztraktfüzet, 17th COSBID Meeting, Elsinore, Denmark; September 9-11, 2015, 2015
Farkas, E., Menyhárt, Á., Zölei-Szénási, D., Puskás, T., Tóth, R., Hertelendy, P., Bari, F.: Optical imaging of tissue pH changes with spreading depolarization in the intact and ischemic rat brain, konferencia-absztraktfüzet, 17th COSBID Meeting, Elsinore, Denmark; September 9-11, 2015, 2015
Di Marco, L.Y., Farkas, E., Martin, C., Venneri, A., Frangi, A.F.: Is vasomotion in cerebral arteries impaired in Alzheimer’s disease? - A review study, J. Alzheimer Dis., 46, 35–53, 2015
Di Marco, L.Y., Venneri, A., Farkas, E., Evans, P.C., Marzo, A., Frangi, A.F.: Vascular dysfunction in the pathogenesis of Alzheimer’s disease – A review of endothelium-mediated mechanisms and ensuing vicious circles, Neurobiol. Dis. 82, 593-606, 2015
Tarantini, S., Hertelendy, P., Tucsek, Z., Valcarcel-Ares, M.N., Smith, N., Menyhart, Á., Farkas, E., Hodges, E., Towner, R., Deak, F., Sonntag, W.E., Csiszar, A., Ungvari, Z., Tóth, P.: Pharmacologically-induced neurovascular un-coupling is associated with cognitive impairment in mice, J. Cereb. Blood Flow Metab., 35(11), 1871-1881, 2015
Toth, P., Tarantini, S., Ashpole, N.M., Tucsek, Z., Milne, G.L., Valcarcel-Ares, N.M., Menyhart, A., Farkas, E., Sonntag, W.E., Csiszar, A., Ungvari, Z.: IGF-1 deficiency impairs neurovascular coupling in mice: implications for cerebromicrovascular aging, Aging Cell, 14(6), 1034-1044, 2015
Menyhárt, Á., Makra, P., Szepes, B.É., M. Tóth, O., Hertelendy, P., Bari, F., Farkas, E.: High incidence of adverse cerebral blood flow responses to spreading depolarization in the aged ischemic rat brain, Neurobiol. Aging, 36(12), 3269-3277, 2015





 

Events of the project

 
2021-11-24 13:16:32
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet (Szegedi Tudományegyetem), Új kutatóhely: Sejtbiológia és Molekuláris Medicina Tanszék SZAOK-TTIK (Szegedi Tudományegyetem).
2019-07-10 19:09:34
Résztvevők változása
2015-10-02 10:57:01
Résztvevők változása




Back »