Complex investigation of C1-inhibitor interactions  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
112110
Type K
Principal investigator Varga, Lilian Ágnes
Title in Hungarian C1-inhibitor interakciók komplex vizsgálata
Title in English Complex investigation of C1-inhibitor interactions
Keywords in Hungarian C1-inhibitor, MASP, C1, XII faktor, XI faktor, kallikrein, plazmin, thrombin, endotél sejt
Keywords in English C1-inhibitor, MASP, C1, factor XII, factorXI,kallikrein, plasmin, thrombin, endothelial cell
Discipline
Immunology (Council of Medical and Biological Sciences)75 %
Ortelius classification: Immunology
Biological basis of immunity related disorders (e.g. autoimmunity) (Council of Medical and Biological Sciences)25 %
Panel Physiology, Pathophysiology, Pharmacology and Endocrinology
Department or equivalent Dept. of Internal Medicine (Semmelweis University)
Participants Cervenak, László
Csuka, Dorottya
Dani, Ráhel
Dobó, József
Farkas, Henriette
Gál, Péter
Kajdácsi, Erika
Kőhalmi, Kinga Viktória
Veszeli, Nóra
Starting date 2014-09-01
Closing date 2019-08-31
Funding (in million HUF) 43.047
FTE (full time equivalent) 14.58
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A terápiás célra is használt C1-inhibitor (C1inh) a szervezet homeosztázisát biztosító multipotens endogén inhibitor, amely fő szabályozója a komplement-, kinin-, koagulációs- és fibrinolítikus rendszereknek, összefoglalóan C1inh regulatory pathways-nek (CIRPs). A C1inh az aktív enzimekkel reagálva egyrészt stabil komplexeket képez, amik gyorsan kivonódnak receptorokon keresztül, másrészt inaktív formát ölt (iC1inh), de enzimgátlástól független funkciói megmaradnak, pl. a natív C1inh-hoz (nC1inh) hasonlóan tud kötődni az endotél sejtek (EC) felszínéhez. Akut fázis fehérje, plazmakoncentrációja a kétszeresre emelkedhet. Hepatociták és más sejtek, köztük az EC-k is termelik. Örökletes vagy szerzett hiánya bradikinin-mediálta angioödémát eredményez, ami fatális kimenetelű is lehet. A CIRPs kaszkádjainak egyidejű aktivációja is hiányt idézhet elő (pl. ARDS, szepszis, vascular leak szindróma). Jelenleg nincs alkalmas módszer a C1inh sokféle funkciójának kimutatására, mert a meglevők a C1inh egyes tulajdonságán, (antigenikus, C1s gátlás) alapulnak, és nem veszik figyelembe a fehérje különböző megjelenési formáit: nC1inh, iC1inh, enzim-C1inh komplex, és proteázoktól független kölcsönhatásait. A célunk a C1inh egyidejűleg fennálló funkcióinak, és az ezeket befolyásoló fontosabb tényezőknek a tanulmányozása fiziológiás, illetve a patológiás helyzetre utaló aktivált in vitro rendszerekben, EC sejtkultúrában. Azt várjuk, hogy újabb ismereteket kapunk a CIRPs komplex szabályozásáról, beleértve a még eddig kevéssé vizsgált MASP-ok kölcsönhatásait is. Eredményeink alapul szolgálhatnak újabb, a CIRPs aktiválódásával járó betegségekben diagnosztikus és terápiás eljárások kidolgozásának.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Előfordul, hogy a plazmában normális C1inh aktivitás detektálható igazolt herediter angioödema (HANO) diagnózis esetében, vagy éppen fordítva, a C1inh aktivitás teljes hiánya mellett a beteg tünetmentes. Ismert az is, hogy a C1inh pótló terápia néhány HANO betegben csak nagyobb adagban hatásos. Bizonyos szisztémás gyulladásos állapotokban, pl. vascular leak szindrómában, amikor az endogén C1inh intenzív felhasználódása bizonyított, a keringésben mégsem találunk csökkent C1inh aktivitást. A klinikai korrelációk hiányának egyéb okait kizárva felvetődik a gyanú, hogy a C1inh aktivitását detektáló tesztek nem mindig adnak valóságos képet a C1inh funkcióról. A C1inh kizárólagos inhibitora a C1r- és C1s-nek, a MASP-1, MASP-2, XIa, XIIa, kallikrein, plazmin és thrombin esetében a C1inh osztozik más inhibitorokkal. Keveset tudunk a C1inh megoszlásáról az aktív enzimek között és a preferenciát befolyásoló tényezőkről. Ennek vizsgálatára a C1inh-enzim komplexek arányát összehasonlító kvantitatív eljárást szeretnénk kidolgozni. A csökkent endogén C1inh szint maga után vonja a plazma enzimrendszerek aktiválódását, aminek termékei pl. a bradikinin, thrombin, megbontják az EC-k integritását. A MASP-1 aktiválja az EC-ket a PAR4 receptor által. Az EC-k maguk is raktároznak a citoplazmájukban C1inh-t, de nem ismertek a C1-inh endotélsejtből való kijutását stimuláló mechanizmusok, és az sem, hogy a CIRPs aktiválódásnak van-e ebben szerepe. HANO rohamban az ödéma csak bizonyos szövetekben, lokálisan jelentkezik. Felvetődik a kérdés, hogy a különböző eredetű endotélsejtek eltérnek-e C1inh expresszálás tekintetében? Sejtkultúrás vizsgálatainkkal ezekre keresünk választ.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Egyértelműen bebizonyosodott, hogy a C1inh hiányon alapuló angioödémák pathomechanizmusában nem a C1s, hanem a kallikrein gátlás hiánya vezet a bradikinin felszabadulása által a tünetek kialakulásához, mégis a C1inh funkciójának megállapításánál jelenleg csak ezt a kölcsönhatását vesszük figyelembe. Az elérhető funkcionális teszteknek jelentős korlátai vannak a klinikai használhatóságukat illetően, feltételezhető, hogy a mért és a valóságos C1inh szint között ellentmondás van. Mindez rávilágít arra, hogy szükséges lenne a C1inh reguláció olyan átfogó vizsgálata, ami lehetővé tenné, hogy a C1inh funkciókról ne csak egy kiemelt vonatkozásában, hanem sokoldalú, egymástól sem független kölcsönhatásait egyszerre elemezve, komplexen értelmezve kapjunk új ismereteket. Több paraméter egyszerre történő elemzésére voltak törekvések (saját közleményeink is tanúsítják), de ezek is csak korlátozottan történtek (három enzimmel való kölcsönhatás vizsgálatán nem terjedtek túl), és ezek után is számos terület maradt fehéren. Az ismereteink hiányosságát az is fokozza, hogy az eddig még kevéssé vizsgálták a MASP-okat, a lektin aktivációs út enzimet. A CIRPs-en belül nem csak a C1inh, mint közös regulátor az összekötő kapocs, hanem számos kölcsönhatás van a kaszkád komponensei között. A MASP-1-nek, a bevonása azért is elengedhetetlen, mert közvetlenül képes a HK-ból bradikinint előállítani, és aktiválni az endotélsejteket. A projekt jelentősége abból a felismerésből fakad, hogy a négy különálló plazma enzim rendszert nem elemenként, hanem a C1inh szabályozás szempontjából egységnek tekinti, továbbá figyelembe vesszük azt is, hogy a kaszkádrendszerek működése endotélsejtek jelenlétében zajlik. A vizsgálatainkat az alrendszereket átívelő módon tervezzük, és az eredményeket integráltan értelmezzük. Ez ad lehetőséget arra, hogy az új összefüggések birtokában nem csak részleteiben pontosabb, hanem alapvetően új szemlélettel írjuk le a C1inh működését, ami kiindulásul szolgálhat komplex funkcionális tesztek kidolgozásához. Várhatóan eredményeink által kitágul a lehetőség a C1-inhibitornak, mint természetes gátlószernek a precízebb, pathobiokémiailag jobban alátámasztott alkalmazása előtt.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A vérben található C1-inhibitor fehérje életfontosságú folyamatok szabályozását végzi enzimek működésének gátlása és egyéb enzimektől független hatásai révén. Ilyen folyamatok a fertőzések elleni közvetlen védekezés, a véralvadás és az alvadékok feloldása, az erek falát bélelő sejtek folytonosságának fenntartása. Mindez úgy valósul meg, hogy a C1-inhibitor kapcsolódik a feleslegben termelődött enzimekhez, tönkreteszi azok működését, és a kialakult C1-inhibitor/enzim komplex kiürül a szervezetből. Ezekben a folyamatokban nem csak az enzim, hanem maga a C1-inhibitor is inaktiválódik. A vérben a C1-inhibitor szintjét az örökletes tényezőkön kívül más körülmények (pl. betegségek, gyógyszerhatás) is befolyásolják. Hiányában ödéma alakul ki, ami akár fulladáshoz is vezethet. Gyulladásos állapotban a nagyobb igény miatt több termelődik. A vérben egyszerre van jelen működőképes és inaktiválódott, illetve különféle enzimekkel összekapcsolódott C1-inhibitor. Ezeknek az egymáshoz viszonyított arányát számos, eddig csak részben feltárt tényező befolyásolja. Az ereink belső felületét bélelő sejtek is tudnak termelni C1-inhibitort, de arról még keveset tudunk, hogy ezt mi befolyásolja. A sokoldalúan ható C1-inhibitor vérplazmában történő mérésekor eddig csak egy-egy tulajdonságát vették figyelembe. A mi célunk az, hogy a sokarcúságot egyidejűleg elemezzük, feltárjuk a különböző C1-inhibitor féleségek arányait alakító faktorokat, fényt derítsünk eddig még nem tisztázott kölcsönhatásaira. Az ismeretek várhatóan elősegítik C1-inhibitor alapú diagnosztikai és gyógyítási eljárások kidolgozását illetve korszerűsítését ezen enzimgátló molekulával összefüggő kóros állapotokban.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

C1-inhibitor (C1inh) is a substance of therapeutic significance, a multipotent, endogenous inhibitor involved in the maintenance of physiological homeostasis. It is the main regulator of the complement, kinin, coagulation, and fibrinolytic systems, aggregately known as the C1inh regulatory pathways (CIRPs). The reactions between C1inh and active enzymes result in the formation of stable complexes (which are rapidly extracted by receptors), or in inactivation (iC1inh), with the properties unrelated to enzyme inhibition remaining intact. Therefore, iC1inh can bind to the surface of endothelial cells (EC), similar to its native form (nC1inh). It is also an acute phase protein, the plasma concentration of which may double. It is produced by hepatocytes and additional cells, including ECs. The hereditary or acquired deficiency of C1inh causes bradykinin-mediated angioedema, a potentially fatal disorder. The simultaneous activation of CIRP cascades (e.g. in ARDS, sepsis, and the vascular leak syndrome) may also induce C1inh deficiency. The current analytical methods, based on a single property, the antigenic C1s inhibition of C1inh, disregard its different forms (nC1inh, iC1inh, enzyme-C1inh complex) as well as its protease-independent interactions. Therefore, we intend to study in vitro the concurrently active functions of C1inh along with their major influencing factors, using EC cultures to simulate physiological and pathological conditions. We expect new findings on the complex regulation of CIRPs, including meagerly studied MASP interactions. Our results may prove useful for developing new diagnostic and therapeutic methods for disorders related to CIRP activation.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Occasionally, C1inh activity in the plasma may be normal in confirmed hereditary angioedema (HAE), and some patients may be symptom-free despite the lack of C1inh activity. Moreover, C1inh supplementation may prove effective only in large doses. Certain forms of systemic inflammation (e.g. the vascular leak syndrome) involve the enhanced consumption of endogenous C1inh, the activity of which in the plasma remains nevertheless normal. Ruling out alternative explanations for this lack of clinical correlations raises the suspicion that the current methods for the detection of C1inh activity do not always give a true and fair view of its function. C1inh is the exclusive inhibitor of C1r- and C1s, whereas in the case of other plasma factors (MASP-1, MASP-2, factor XIa, XIIa, kallikrein, plasmin, and thrombin) it shares regulatory functions with other inhibitors. Little is known about the distribution of C1inh among active enzymes, as well as of the factors influencing preference. These we intend to study by developing a quantitative method for comparing the ratios of C1inh-enzyme complexes. Low endogenous C1inh level leads to the activation of plasma enzyme systems, the products of which (such as bradykinin, thrombin) damage ECs. MASP-1 activates ECs through the PAR4 receptor. Although C1inh is stored in the cytoplasm of ECs, the mechanisms stimulating its release from ECs are unknown, just as whether CIRP activation plays a role in this process. The edema occurring during HAE attacks involves specific tissues and locations only. This raises the question, whether ECs of different origin also differ in their C1inh expression, which we would investigate in cell culture studies.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

It is now clear that in the pathomechanism of angioedema related to C1inh deficiency, bradykinin-mediated symptoms result not from the deficiency of C1s, but from that of kallikrein. Notwithstanding this, the former is the sole interaction analyzed during the evaluation of C1inh function. The available functional tests have serious limitations as regards their clinical usefulness, and it seems reasonable to suspect discrepancy between measured and true C1inh levels. All these problems stress the need for a comprehensive test of C1inh regulation. The latter would make the complex interpretation of C1inh function feasible, and supersede the current practice of testing single properties with the analysis of manifold and interrelated interactions to obtain new information. Previous attempts (including ours) to analyze multiple parameters simultaneously were limited in their scope (none exceeded studying interactions with three enzymes) and left many aspects unaddressed. The incompleteness of our knowledge is aggravated further by the lack of studies into MASPs, and the lectin activation pathway. In addition to C1inh as the common regulator, the links connecting the CIRPs also include the many interactions among the components of the various cascades. Extending research to MASP-1 is indispensable, because it can cleave bradykinin from HK and activate ECs, similar to bradykinin. The importance of this project comes from the concept, which contemplates the four distinct plasma enzyme cascades as an integrated system, both from the point of view of C1inh regulation, and by considering that it functions in the presence of ECs. We aim to design a research strategy encompassing all sub-systems, as well as to interpret the results in an integrated fashion. This method and the new findings should enable us to describe the functioning of C1inh in more detail and greater accuracy – using a completely novel approach. The latter might establish the foundations for developing complex functional tests. Our findings are expected to open up new perspectives for the more precise and pathobiochemically documented use of C1inh, a natural inhibitory substance.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The C1-inhibitor (a plasma protein) controls vital processes by inhibiting enzymes, and through additional, non-enzymatic actions. These processes include the direct defense against infections; the formation and breakdown of blood clots; and the maintenance of the uninterrupted cell lining in blood vessels. The C1-inhibitor participates in all of these by binding to enzymes produced in excessive quantities and destroying their functioning, then, the C1-inhibitor/enzyme complex leaves the body. The blood level of the C1-inhibitor is determined by heredity, and additional factors (including diseases, drug effects, etc.). Its deficiency causes edema, which may lead to suffocation when it involves the airways. In inflammatory states, its production increases to meet the increased requirements. The functional, inactivated, as well as enzyme-bound forms of the C1-inhibitor are present in the blood simultaneously. Their relative proportions are influenced by a variety of incompletely known factors. The cells lining the blood vessels can produce C1-inhibitor, but the control of this process is yet little known. While the C1-inhibitor has manifold actions, the current methods used to measure its plasma concentration focus only on some of its individual properties. We intend to analyze the variegated features of the C1-inhibitor simultaneously and comprehensively, to identify the factors influencing the proportions of its forms present in the blood, and to explore currently unknown interactions. The information thus gathered may help developing and improving C1-inhibitor-based diagnostic and therapeutic methods for use in disorders related to this enzyme inhibitor.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A C1-inhibitor (C1-INH) központi szerepet játszik a bradikinin-mediálta angioödémás betegségek pathomechanizmusában, ezért kidolgoztunk egy kvantitatív eljárást, amellyel meghatározhatjuka C1-INH által szabályozott útvonalak aktivitását (C1IRP-k). Azt is megvizsgáltuk, hogy az endotélsejtekképesek-e C1-INH-t termelni, és erre milyen stimulusoknak van hatása. Tünetmentes C1-INH hiányos herediterangioödémás (C1-INH-HAE) betegekben a kontaktrendszer aktiváltsága fokozottabb, mint az egészségesekben. Egy C1-INH-HAE beteg angioödémás rohamának kinetikus vizsgálatából arra következtetettünk, hogy az angioödémás tünetek megjelenésével együtt jár a C1IRP-k gyors aktiválódása. A legnagyobb változás a kallikrein/C1-INH komplexek szintjében volt. A C1IRP-k által szabályozott plazmarendszerek aktiválódása néhány órával a tünetek megjelenése után már nem észlelhető. Az angioödémás tüneteket a komplementrendszer aktiválódása előzi meg. Különféle eredetű endotélsejtek képesek a C1-INH-t mRNS és fehérje szinten is előállítani, és interferon gamma, valamint az angioödémás rohamra is jellemző stimulusok, köztük a trombin és bradikinin kombinációja hatására C1-INH fehérje expresszálódását fokozni. Az angioödémás szövetek ereinek falát bélelő endotélsejtek által termelt C1-INH-nak szerepe lehet az ödémás tünetek megszűnésében. Két kézirat publikálása folyamatban van, ezért egy év múlva kérjük az újraértékelést.
Results in English
The C1-inhibitor (C1-INH) has a central role in the pathomechanism of bradykinin-mediated angioedemas. We have developed a quantitative method, which allows determining the activation of the pathways regulated by C1-INH (C1IRP). We have also checked whether endothelial cells are capable of producing C1-INH and what type of stimuli have a role on it. In hereditary angioedema patients with C1-INH deficiency (C1-INH-HAE), the activation level of the contact system is higher than in healthy controls. The kinetic follow-up of an angioedematous attack in a C1-INH-HAE patient suggested that the onset of angioedematous symptoms is accompanied by the quick activation of the C1IRPs. The greatest change can be observed in the levels of kallikrein/C1-INH complexes. The activation of C1IRPs cannot be detected after a couple of hours of the onset of edematous symptoms. The latter is preceded by the activation of the complement pathway. Endothelial cells of diverse origin are capable of producing C1-INH at mRNA and protein level, and to enhance the expression of the C1-INH protein under the effect of interferon-gamma and of stimuli that typically occur during ematous attacks, including the combination of thrombin and bradykinin. C1-INH produced by the endothelial cells lining the blood vessels of angioedematous tissues might have a role in the resolution of the edematous manifestations. Preparation of manuscripts are in progress, therefore we apply re-evaluation one year later.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112110
Decision
Yes





 

List of publications

 
Veszeli Nóra, Kőhalmi Kinga Viktória, Kajdácsi Erika, Gulyás Dominik, Temesszentandrási György, Cervenak László, Farkas Henriette, Varga Lilian: Complete kinetic follow-up of symptoms and complement parameters during a hereditary angioedema attack, ALLERGY: EUROPEAN JOURNAL OF ALLERGY AND CLINICAL IMMUNOLOGY 73: (2) pp. 516-520., 2018
Zsófia Jandrasics,Erika Kajdácsi, Nóra Veszeli, Vera Makó, Anna Koncz, Kinga Viktória Kőhalmi, László Cervenak, Péter Gál, József Dobó, Steven de Maat, Coen Maas, Henriette Farkas, Lilian Varga: Simultaneous determination of human plasma serine proteases complexed with C1‑inhibitor in vivo, Allergy Asthma Clin Immunol 2019, 15, (Suppl 4):O17, 2019
Erika Kajdácsi, Lilian Varga, László Cervenak: Comparison of the C1‑INH productions of different endothelial cells, Allergy Asthma Clin Immunol 2019, 15, (Suppl 4):P32, 2019
Zsófia Jandrasics, Erika Kajdácsi, Nóra Veszeli, Kinga Viktória Kőhalmi, Dominik Gulyás, László Cervenak, Péter Gál, József Dobó, Henriette Farkas, Lilian Varga: Sensitive assays for measuring C1‑inhibitor, Allergy Asthma Clin Immunol 2019, 15, (Suppl 4):P33, 2019
Nóra Veszeli, Erika Kajdácsi, Kinga Viktória Kőhalmi, György Temesszentandrási, Katalin Várnai, Adrienne Fehér, László Cervenak, Lilian Varga, Henriette Farkas: First kinetic follow‑up of coagulation and fibrinolytic parameters in a single edematous attack of a patient with hereditary angioedema., Allergy Asthma Clin Immunol 2019, 15, (Suppl 4):P16, 2019
Kajdácsi, Jandrasics, Veszeli, Makó, Koncz, Gulyás, Köhalmi, Temesszentandrási, Cervenak, Gál, Dobó, de Maat, Maas, Farkas and Varga: Patterns of C1-Inhibitor/Plasma Serine Protease Complexes in Healthy Humans and in Hereditary Angioedema Patients, Front Immunol . 2020 May 5;11:794. doi: 10.3389/fimmu.2020.00794. eCollection 2020., 2020
Erika Kajdácsi, Lilian Varga, László Cervenak: Comparison of the C1‑INH productions of different endothelial cells, 48. Congress of the Hungarian Society for Immunology Bükkfürdő 16-18 OCT 2019, published in: Immunológia Szemle XI. évf. 3. OCT 2019., 2019
Erika Kajdácsi, Zsófia Jandrasics, Nóra Veszeli, Vera Makó, Anna Koncz, Kinga Viktória Kőhalmi, László Cervenak, Péter Gál, József Dobó, Steven de Maat, Coen Maas, Henriette Farkas, Lilian Varga: Paralell determination of human plasma serine proteases complexed with C1-inhibitor in vivo, 48. Congress of the Hungarian Society for Immunology Bükkfürdő 16-18 OCT 2019, published in: Immunológia Szemle XI. évf. 3. OCT 2019., 2019
Farkas Henriette, Veszeli Nóra, Kajdácsi Erika, Cervenak László, Varga Lilian: “Nuts and Bolts” of Laboratory Evaluation of Angioedema, CLINICAL REVIEWS IN ALLERGY & IMMUNOLOGY 51: (2) pp. 140-151., 2016
Csuka D, Veszeli N, Imreh E, Zotter Z, Skopal J, Prohaszka Z, Varga L, Farkas H: Comprehensive study into the activation of the plasma enzyme systems during attacks of hereditary angioedema due to C1-inhibitor deficiency., ORPHANET JOURNAL OF RARE DISEASES 10: (1) 132, 2015
Gulyás Dominik: Érzékeny C1-inhibitor fehérje mérési módszer kidolgozása, Semmelweis International Students’ Conference, Budapest, 10-12 FEB 2016. Orvosképzés (2016) XCI, 1:93, 2016
Nóra Veszeli, Kinga Viktória Kőhalmi, Erika Kajdácsi, Márta Kókai, Dominik Gulyás, László Cervenak, Henriette Farkas, Lilian Varga: The very first kinetic follow-up of a single edematous attack of a C1-INH-HAE patient: classical pathway components in focus, XXVI International Complement Workshop, Kanazawa, 4-8 SEP 2016. Published in: Immunobiology (2016) 221, 10:1151, 2016
Nóra Veszeli, Kinga Viktória Kőhalmi, Erika Kajdácsi, Márta Kókai, Dominik Gulyás, László Cervenak, Henriette Farkas, Lilian Varga: The very first kinetic follow-up of a single edematous attack of a C1-INH-HAE patient: classical pathway components in focus, 45. Congress of the Hungarian Society for Immunology, Velence, 19-21 OCT 2016, 2016
Nóra Veszeli; Kinga Viktória Kőhalmi; Erika Kajdácsi; Márta Kókai; Dominik Gulyás; László Cervenak; Henriette Farkas; Lilian Varga: The very first kinetic follow-up of a single edematous attack of a C1-INH-HAE patient: Classical pathway components in focus., 3rd Meeting of Middle - European Societies for Immunology and Allergology Budapest, DEC 01-03 2016; http://www.mesiaconference2016.hu/#24, 2016
Gulyás Dominik, Veszeli Nóra, Kajdácsi Erika, Cervenak László, Farkas Henriette, Varga Lilian: Development of a sensitive assay for measuring C1-inhibitor protein., 3rd Meeting of Middle - European Societies for Immunology and Allergology Budapest, DEC 01-03 2016; http://www.mesiaconference2016.hu/#24, 2016
Koncz Anna és Gulyás Dominik: Új ELISA rendszerek fejlesztése plazma szerinproteázok aktiválódásának vizsgálatához., Semmelweis International Students’ Conference, Budapest, 08-10 FEB 2017. Published in: Orvosképzés (2017) XCII, 1:1-248. The lecture was awarded by 3rd prize., 2017
Nóra Veszeli, Kinga Viktória Kőhalmi, Erika Kajdácsi, Márta Kókai, Dominik Gulyás, László Cervenak, Henriette Farkas, Lilian Varga: Novel high-temporal resolution follow-up of an edematous attack of a C1-INH-HAE patient: complement in focus., PhD Scientific Days 2017 Semmelweis University, Budapest, APR 11-12 2017, 2017
Koncz Anna, Kajdácsi Erika, Gulyás Dominik, Veszeli Nóra, Cervenak László, Varga Lilian, Farkas Henriette, Gál Péter, Dobó József: Új ELISA rendszerek fejlesztése plazma szerin proteázok aktiválódásának vizsgálatához, 45. Congress of Hungarian Society for Allergy and Clinical Immunology, Kecskemét, 11-13 MAY 2017;, 2017
Nóra Veszeli, Kinga Viktória Kőhalmi, Erika Kajdácsi, Dominik Gulyás, György Temesszentandrási, László Cervenak, Henriette Farkas, Lilian Varga: First kinetic follow-up of symptoms and complement parameters during a hereditary angioedema attack., 10th C1 INH Deficiency Workshop, Budapest, MAY 18-21 2017. Published in: Allergy Asthma Clin Immunol 2017, 13(Suppl 2):29, 2017
Anna Koncz, Dominik Gulyás, Nóra Veszeli, Erika Kajdácsi, László Cervenak, Péter Gál, József Dobó, Henriette Farkas, Lilian Varga.: Development of a set of sensitive assays for measuring enzyme/C1-inhibitor complexes, 10th C1 INH Deficiency Workshop, Budapest, MAY 18-21 2017. Published in: Allergy Asthma Clin Immunol 2017, 13(Suppl 2):29. Awarded by “Grant for for Young Investigators", 2017
Dominik Gulyás, Nóra Veszeli, Erika Kajdácsi, László Cervenak, Henriette Farkas, Lilian: Development of a sensitive assay for measuring C1-inhibitor protein., 10th C1 INH Deficiency Workshop, Budapest, MAY 18-21 2017. Published in: Allergy Asthma Clin Immunol 2017, 13(Suppl 2):29, 2017
Koncz Anna, Kajdácsi Erika,Veszeli Nóra,Gulyás Dominik, Cervenak László, Gál Péter, Dobó József, Farkas Henriette, Varga Lilian: Simultaneous determination of human plasma serine proteases complexed with C1-inhibitor., 46. Congress of the Hungarian Society for Immunology, Velence, 18-20 OCT 2017, 2017
Gulyás Dominik, Veszeli Nóra, Kajdácsi Erika, Koncz Anna, Cervenak László, Gál Péter, Dobó József, Farkas Henriette, Varga Lilian: Development of a sensitive assay for measuring C1-inhibitor function, 46. Congress of the Hungarian Society for Immunology, Velence, 18-20 OCT 2017, 2017
Erika Kajdácsi, Anna Koncz, Nóra Veszeli, László Cervenak, Dominik Gulyás, Péter Gál, József Dobó, Henriette Farkas, Lilian Varga.: Simultaneous determination of C1-INH-containing activation complexes in human plasma., 16th European Meeting on Complement in Human Disease, Copenhagen SEP 8-12 2017, 2017
Veszeli N, Kőhalmi KV, Kajdácsi E, Gulyás D, Temesszentandrási G, Cervenak L, Farkas H, Varga L.: Complete kinetic follow-up of symptoms and complement parameters during a hereditary angioedema attack., Allergy. 2018 Feb;73(2):516-520. doi: 10.1111/all.13327. Epub 2017 Oct 30. PubMed PMID: 28986975., 2018
Anna Koncz: C1-inhibitor által szabályozott plazmaenzimrendszerek aktiváltságának egyidejű vizsgálatára alkalmas ELISA módszerek kifejlesztése., Semmelweis International Students’ Conference, Budapest, 7-9 FEB 2018. Published in: Orvosképzés (2018) XCIII, 1:102., 2018
Dominik Gulyás: Egy új kvantitatív ELISA módszer kifejlesztése humán C1-Inhibitor funkcionális gátló aktivitásának vizsgálatára., Semmelweis International Students’ Conference Budapest, 7-9 FEB 2018. Published in: Orvosképzés (2018) XCIII, 1:102., 2018
Gulyás Dominik, Veszeli Nóra, Kajdácsi Erika, Koncz Anna, Cervenak László, Gál Péter, Dobó József, Farkas Henriette, Varga Lilian: Egy új kvantitatív ELISA módszer kifejlesztése humán C1-Inhibitor gátló funkciójának vizsgálatára., 46. Congress of Hungarian Society for Allergy and Clinical Immunology, Kecskemét, 10-12 MAY 2018, 2018
Koncz Anna, Kajdácsi Erika, Gulyás Dominik, Makó Vera, Veszeli Nóra, Cervenak László, Gál Péter, Dobó József, Farkas Henriette, Varga Lilian: C1-inhibitor által szabályozott plazmaenzim rendszerek aktiváltságának egyidejű vizsgálatára alkalmas ELISA módszerek kifejlesztése., 46. Congress of Hungarian Society for Allergy and Clinical Immunology, Kecskemét, 10-12 MAY 2018, 2018
Erika Kajdácsi, Anna Koncz, Nóra Veszeli, Dominik Gulyás, László Cervenak, Péter Gál, József Dobó, Henriette Farkas, Lilian Varga: Parallel determination of human plasma serine proteases complexed with C1-inhibitor., 27th International Complement Workshop, Santa Fe, USA SEP 16-21 2018. Mol. Immunol. 102:171, 2018
Erika Kajdácsi, Anna Koncz, Nóra Veszeli , Dominik Gulyás, Veronika Makó, László Cervenak, Péter Gál, József Dobó, Henriette Farkas, Lilian Varga: Simultaneous determination of human plasma serine proteases complexed with C1-inhibitor., 47. Congress of the Hungarian Society for Immunology, Bükfürdő, 17-19 OCT 2018. Published in: Immunológiai Szemle X. 3. szám, október., 2018
Koncz Anna: C1-inhibitor által szabályozott plazmaenzimrendszerek aktiváltságának egyidejű vizsgálatára alkalmas ELISA módszerek kifejlesztése, Biológus TDK Konferencia. Budapest, 2017. november 24., 2017
Dominik Gulyás, Nóra Veszeli, Erika Kajdácsi, Anna Koncz, László Cervenak, Péter Gál, József Dobó, Henriette Farkas, Lilian Varga: A new, quantitative ELISA method for studying the function of the human C1 inhibitor, 27th International Complement Workshop, Santa Fe, USA SEP 16-21 2018. Mol. Immunol. 102:225, 2018
Kajdácsi Erika, Veszeli Nóra, Madarasi Irén, Farkas Henriette, Varga Lilian, Cervenak László: Systematic comparison of different methods for the measurement of C1 inhibitor antigenic concentration, Immunológiai Szemle VI. 3-4. OCT 2014, 2014
Varga Lilian: A C1-inhibitor karmester szerepe herediter angioödémában, www.makit.hu, 2015
Dorottya Csuka, Ráhel Dani, Nóra Veszeli, Lilian Varga, Henriette Farkas, József Dobó, Péter Gál: Decreased level of the lectin pathway serine protease MASP-1 in symptom-free and during attack periods of patients with hereditary angioedema, The Journal of Angioedema August 2015, 2015
Lilian Varga: C1-inhibitor: the conductor of events in hereditary angioedema, The Journal of Angioedema August, 2015, 2015
Madarasi Irén Anikó: Érzékenyített módszer kidolgozása C1-inhibor funkcionális analízisére, DE OEC ÁOK, 2015
Erika Kajdácsi, Péter K. Jani, Dorottya Csuka, Zoltán Prohászka, Lilian Varga, Henriette Farkas, László Cervenak: Vasoregulatory aspect of Hereditary Angioedema: Adrenomedullin, arginine, vasopressin and endothelin-1 levels in patients and controls, The Journal of Angioedema August 2015, 2015
Nóra Veszeli, Zsuzsanna Zotter, Dorottya Csuka, Éva Imre, Szabolcs Benedek, Lilian Varga, Henriette Farkas.: Neutrophil activation during attacks of hereditary angioedema, The Journal of Angioedema August 2015, 2015
Zsuzsanna Zotter, Lilian Varga1, Éva Imreh, Gábor Kovács, Marsel Nallbani, Henriette Farkas: Asymptomatic bacteruria increases the risk of edematous attacks in patients with hereditary angioedema due to C1 inhibitor deficiency, The Journal of Angioedema, October 2015, 2015
Nóra Veszeli, Zsuzsanna Zotter, Dorottya Csuka, Éva Imreh, Mihály Józsi, Szabolcs Benedek, Lilian Varga, Henriette Farkas: Neutrophil activation during attacks of hereditary angioedema with C1-inhibitor deficiency, 44. Congress of the Hungarian Society for Immunology, Velence, 14-16 OCT 2015, Published in: Immunológiai Szemle VII. 3. OCT, 2015
Gulyás Dominik: Érzékeny C1-inhibitor fehérje mérési módszer kidolgozása, Semmelweis International Students’ Conference, Budapest, 10-10 FEB 2016. Orvosképzés (2016) XCI, 1:93, 2016
Varga Lilian: A komplement rendszer klasszikus aktivációs út vizsgálatának klinikai jelentősége, Congress of Hungarian Society for Allergy and Clinical Immunology, Kecskemét, 5-7 MAY 2016, 2016
Veszeli Nóra, Csuka Dorottya, Kajdácsi Erika, Kőhalmi Kinga Viktória, Temesszentandrási György, Walentin Szilvia, Imreh Éva, Cervenak László, Varga Lilian, Farkas Henriette: Spontán lefolyású ödémás roham alatt a neutrophil aktiváció kinetikus vizsgálata C1-inhibitor hiányon alapuló herediter angioödémában, 44. Congress of Hungarian Society for Allergy and Clinical Immunology, Kecskemét, 5-7 MAY 2016, 2016
Gulyás Dominik, Veszeli Nóra, Kajdácsi Erika, Cervenak László, Farkas Henriette, Varga Lilian: Érzékeny C1-inhibitor fehérje mérési módszer kidolgozása, 44. Congress of Hungarian Society for Allergy and Clinical Immunology, Kecskemét, 5-7 MAY 2016, 2016
Nóra Veszeli, Kinga Viktória Kőhalmi, Erika Kajdácsi, Márta Kókai, Dominik Gulyás, László Cervenak, Henriette Farkas, Lilian Varga: The very first kinetic follow-up of a single edematous attack of a C1-INH-HAE patient: classical pathway components in focus, XXVI International Complement Workshop, Kanazawa, 4-8 SEP 2016. Published in: Immunobiology (2016) 221, 10:1151, 2016
Koncz Anna, Gulyás Dominik, Veszeli Nóra, Kajdácsi Erika, Cervenak László, Gál Péter, Dobó József, Farkas Henriette, Varga Lilian: Development of a set of sensitive assays for measuring enzyme/C1-inhibitor complexes, 45. Congress of the Hungarian Society for Immunology, Velence, 19-21 OCT 2016, 2016
Nóra Veszeli, Kinga Viktória Kőhalmi, Erika Kajdácsi, Márta Kókai, Dominik Gulyás, László Cervenak, Henriette Farkas, Lilian Varga: The very first kinetic follow-up of a single edematous attack of a C1-INH-HAE patient: classical pathway components in focus, 45. Congress of the Hungarian Society for Immunology, Velence, 19-21 OCT 2016, 2016
Gulyás Dominik: Érzékeny C1-inhibitor fehérje mérési módszer kidolgozása, Szent István Egyetem, Állatorvos-tudományi Kar, Biológia szak, Szünbiológia szakirány, 2016





 

Events of the project

 
2020-10-06 11:27:15
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Belgyógyászati Klinika III. sz. (Semmelweis Egyetem), Új kutatóhely: Belgyógyászati és Hematológiai Klinika (Semmelweis Egyetem).
2015-09-14 11:04:55
Résztvevők változása




Back »