Exploration and Social Historiographic Analysis of Members of the Hungarian Parliament in the Age of Dualism  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
112429
Type K
Principal investigator Pap, József
Title in Hungarian A dualizmus kori magyar országgyűlések tagjainak feltárása és társadalomtörténeti elemzése
Title in English Exploration and Social Historiographic Analysis of Members of the Hungarian Parliament in the Age of Dualism
Keywords in Hungarian parlamentarizmus, társadalomtörténet
Keywords in English parliamentarism, social history
Discipline
History (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Social history
Panel History
Department or equivalent Department of Modern and Contemporary History (Eszterházy Károly University)
Participants Ballabás, Dániel
Bertényi (Ifj.), Iván
Gerhard, Péter
Pál, Judit
Püski, Levente
Sidó, Zsuzsa
Szendrei, Ákos
Tóth-Barbalics, Veronika
Starting date 2015-02-01
Closing date 2020-01-31
Funding (in million HUF) 27.382
FTE (full time equivalent) 15.00
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Kutatásunk célja egy életrajzi adattár elkészítése a dualizmus kori magyar országgyűlések tagjairól, majd hosszabb távon az így összegyűjtött adatok prozopográfiai elemzése. Ehhez az első lépésben össze kívánjuk állítani a képviselő- és a főrendiház tagjainak pontos listáját, részben a meglévő szakirodalom felhasználásával, részben a kutatócsoport tagjainak előzetes eredményeire támaszkodva, de ezeket a teljesség igényével kiegészítve és ellenőrizve. Az így kapott lista alapján egy országgyűlési archontológiát készítünk. Ezt követően a kutatás legnagyobb részét az a komplex adatgyűjtő tevékenység fogja jelenteni, amelynek során a részletes kutatási tervben meghatározott szempontok szerint feltárjuk az országgyűlési képviselők és főrendek életrajzi adatait. Ezen adatok birtokában — természetesen az adott egyénekre vonatkozó egyedi források felkutatása mellett — kerül megírásra jelen pályázati ciklusban az életrajzi lexikon első kötete. Terveink szerint két konferenciát is rendezünk. Az elsőn, amelyre a pályázat kezdetén kerülne sor, a módszertani kérdéseket vitatjuk majd meg, míg a pályázati ciklus második felére tervezett második konferencián a kutatócsoport tagjai már a saját eredményeikről adnak számot.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Kutatásunkkal egyrészt orvosolni kívánjuk a dualizmus kori magyar országgyűlések társadalomtörténeti szempontú megközelítésekor jelentkező információhiányt és bizonytalanságot. Másrészt pedig mi magunk is élni kívánunk az általunk feltárt adatok nyújtotta lehetőségekkel, s ezekre támaszkodva statisztikai és prozopográfiai módszerekkel vizsgálatokat végezni az 1865 és 1918 közötti képviselők és főrendiházi tagok körében. Fontos feladatnak tartjuk, hogy ne csak megismertessük az egyes életpályákat, hanem megvizsgáljuk az esetleges politikus famíliák érdekérvényesítési stratégiáit, házassági kapcsolatait. A generációk közötti kapcsolatok feltárásával, a személyi kontinuitást, diszkontinuitást is vizsgálhatjuk a 19-20. század különböző időszakai között, így a dualizmus kori magyarországi politikai elit egy szélesebb kontextusban kerülhet elmézésre. A politikusi életrajzok mellett, összegyűjtve a kerületek választási eredményeit, azok regionális elemzésére is lehetőség nyílik.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A dualizmus kori országos magyar politikai elit átfogó, társadalomtörténeti szempontú vizsgálta nem tartozik a nagy hagyományokkal rendelkező kutatási témák közé. Elsősorban talán azért, mert ehhez nem állnak rendelkezésre a teljes szóba jöhető személyi állományt lefedő adattárak, sőt maga a teljes személyi állomány sem ismert még. Természetesen nem a miénk az úttörő szerep ennek feltérképezésében, hiszen az elmúlt években jelentős eredmények születtek, de a teljes időszak politikusainak társadalomtörténeti elemzésére még nem került sor. Kutatásunk során, első lépésben egy olyan életrajzi lexikon létrehozását célozzuk meg, amely a dualizmus kori országgyűlési képviselők és főrendek teljes személyi állományát lefedi, s ezen személyi kör életviszonyait kellő mélységben feltárja. Az így létrejövő adattárat a kutatócsoport, a pályázati ciklust követően, árnyalt társadalom- és politikatörténeti elemzés alá fogja vetni. Kutatásunk azonban nem csak a szűkebb szakma figyelmére számíthat, hiszen a mai magyar társadalmat is élénken érdeklik a politikai elit összetételéhez, rekrutációjához kapcsolódó kérdések. A mai magyar demokrácia gyökerei is ebbe a korba nyúlnak vissza, így a dualizmussal kapcsolatos kutatások, publikációk iránt aktív figyelem nyilvánul meg. Napjaink politikai folyamatai is jobban érthetőek a történeti kontextus ismeretének segítségével. Az Országgyűlés hivatalos szervei is nagy figyelemmel kísérik a parlamentarizmustörténei kutatásokat. Kutatási programunk jól illeszkedik a nemzetközi parlamentarizmustörténeti vizsgálatok sorába is, eredményei a külföldi kutatók érdeklődésére is számot tarthatnak.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Kutatásunk hosszabb távú célkitűzését egy életrajzi lexikon összeállítása az 1865 és 1918 közötti magyar országgyűlések tagjairól, majd ennek prozopográfiai alapú feldolgozása jelenti. E vállalkozáshoz azonban egy nagyobb arányú előzetes adatgyűjtésre van szükség, hiszen a szóba jöhető személyi kör és annak életviszonyai jelenleg még jórészt feltáratlanok. A pályázatban ennek a munkának az elvégzését, az első eredmények publikálását vállaljuk. A teljes program megvalósítása hosszabb időt igényel. A pályázati ciklus alatt elvégzett adatgyűjtés során először egy teljes listát készítünk az érintett személyekről, vagyis a képviselőház és a főrendiház valamennyi tagjáról, majd komplex módon és egységes szempontok alapján feltérképezzük ezek életpályáját, családi hátterét, gazdasági viszonyait. Ehhez hasznosítani kívánjuk a szakirodalom meglévő eredményeit, a nyomtatásban megjelent korabeli és újabb adattárakat, almanachokat, s ezen kívül levéltári forrásfeltáró munkát is tervezünk. Reményeink szerint a kutatás végeztével egy olyan megbízható személyi adattár birtokába jutunk majd, amelynek elemzésével az eddigieknél jóval pontosabb és differenciáltabb képet kaphatunk a dualizmus korának magyar politikai elitjéről.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The primary aim of the present research project is the creation of a biographical database about the members of the Hungarian parliament during dualism; a long term goal is the prosopographical analysis of the collected data. To achieve these, in the first stage we wish to compile a precise list of the deputies and upper house members based partly on the existing literature and partly on the studies already published by members of the research group. These, however, will be complemented and verified by further research, in order to attain a complete list. Based on this list a parliamentary anthology will be created.
Following this first stage, the core of the research project will be collecting data in complex ways to in order to build up a biography of the members of the House of Representatives’ of the Upper House according to the criteria outlined below, in the detailed research project. The final result of this first research phase –next to the exploration of specific sources about each individual - will be the publication of the first volume of the biographical lexicon.
We also plan to organize two conferences. The first, at the beginning of the research period, would deal with questions of methodology, while the second would a platform for the members of the research group to present their findings.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Social historical research about the Hungarian Parliament in the dualist period is hindered by the lack of reliable and ample primary research. Our primary aim is to fill this hiatus, but also to use the collected information for further socio-historical analysis about the County deputies and the Upper House members based on statistical and prosopographical methods. We find it important to examine not only the individual life trajectories, but also the schemes of political lobby within the various families and their marriage strategy. With the investigation of the relations between generations we aim to examine aspects of continuity and discontinuity in their political positions thorough the 19-20th century. The results about the interpersonal relations will help to place the analysis of the Hungarian political elite in the dualist period in a wider social context. Aside of the biography of the politicians there is a possibility for the analysis of the election results from the point of view of voting districts and regional specificities.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The social historical analysis of the Hungarian political elite in the dualist period does not have a firm and deserved place in historical research. The reason for this is the lack of a comprehensive database about the individuals. In spite of the fact that in the past years some research has already been done, there is no overarching social historical analysis about the politicians of the whole period. Our research project aims at creating a detailed and comprehensive biographical lexicon comprising all the members of the Hungarian parliament in the period of dualism. This database will be placed under detailed and meticulous socio-political analysis by the members of the research group in the next stage of the project.
The results of the research will attract not only a scholarly readership, but will satisfy the active curiosity of the contemporary Hungarian society about the composition and recruitment strategies of the political elites. The roots of the Hungarian democracy can be found in the dualist period, thus research and publications connected to it is at the forefront of public attention. Contemporary political processes can also be better understood if they are placed within a broader historical context. The official organs of the Parliament are also actively following research about parliamentarism. Finally, the project is well placed within international research about parliamentarism and its results can be potentially useful for foreign researchers as well.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The long term aim of the present research project is the creation of a biographical lexicon about the members of the Hungarian parliament between 1865 and 1918 followed by a prosopographical analysis of the data. In order to achieve this aim, first a complex and large scale data collecting is needed, because the pool of individuals and their life trajectories are still largely under-researched. In our research project we wish to carry out this primary task and the publication of the first results. However, in order to fulfil the whole objective a longer research period is needed. Nevertheless, during this first phase we wish to assemble a list of all the members of the parliament, both the delegates and the upper house members, and to examine according to a unified categorization scheme their life trajectory, family background and economic situation. We will make use of the existing literature, contemporary and recent databases, almanacs, and also archival sources. It is our hope that at the end of the project we can deliver a solid biographical database, with the analysis of which we can construct a more nuanced picture about the Hungarian political elite of the dualist period.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A pályázat során feltártuk a dualizmus kori magyar országgyűlés teljes tagságát, mellyel kapcsolatban társadalomtörténeti elemzéseket készítettünk. Kutatásaink eredményeképp három monográfia, három szerkesztett kötet, egy archontológia és 39 tanulmány jelent meg. Kutatócsoportunk három tagja PhD fokozatot szerzett, egy pedig az MTA doktora lett. Négy konferenciát szerveztünk, ahol 97 előadás hangzott el. Kutatásainkat összehangoltuk más párhuzamosan működő kutatócsoportok tevékenységével. Külön ki kell emelnünk kutatásmódszertani módszertani munkánkat, a hazai történetírás digitalizációjának terén megjelent írásait, úttörő jellegük miatt mindenképpen megemlítendőnek tartjuk. A kutatásunk fontos eredménye az is, hogy kijelölte számunkra azt az irányt melyben tovább kell dolgoznunk, és melyre egy újabb pályázatot nyújtottunk be. Az országos lépték helyett a jövőben regionális alapú kutatásra készülünk. Kutatócsoportunk munkáját sikeresnek értékeljük, a támogatást, melynek segítségével ezt a tevékenységet végre tudtuk hajtani, köszönjük.
Results in English
During our grant project, we revealed all the members of the Hungarian parliament in the era of Dualism, and on the basis of this data base, we conducted social history analyses. As a result of our research, three monographs, three edited volumes, one archontology and 39 studies were published. Three members of our research group received a PhD degree and one became a doctor of the Hungarian Academy of Sciences. We organized four conferences with 97 presentations. We coordinated our research with the activities of other parallel research groups. We have to emphasize the importance of our research methodological volume. The studies in it are considered to be pioneer works in the digitization of Hungarian historiography. Another important result of our research is that it showed us the way to move forward: in the future we plan to conduct regional-based research instead of national based-one. We have submitted another application for this. We consider the work of our research group successful. We are thankful for the support that enabled us to carry out this activity.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112429
Decision
Yes





 

List of publications

 
Ballabás Dániel (szerk.) - Pap József (szerk.): Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. Parlamentarizmustörténeti tanulmányok, Eger, 2020
Ballabás Dániel, Pál Judit, Pap József: Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon II.: Az országgyűlés tagjainak archontológiája, Eger, Magyarország : EKE Líceum Kiadó, 2020
Pál Judit: Háromszéki képviselők a dualizmus korában., Novák Csaba Zoltán (szerk.): Elitek Háromszéken a 19−20. században. A politikai, gazdasági, egyházi és kulturális élet szereplői. Tanulmányok., 2015
Ballabás Dániel: A főrendiház örökös jogú tagsága az 1885. évi reform után, In: Pap, József; Ballabás, Dániel (szerk.) Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. : Parlamentarizmustörténeti tanulmányok Eger, 2020
Pál Judit: Választók, választási részvétel és választói magatartás a Székelyföldön a dualizmus korában, Aetas, 2016. 1. sz. (Megjelenés alatt!), 2016
Szendrei Ákos: Országgyűlési képviselők párthovatartozása és társadalmi háttere a dualizmuskori Debrecenben, Nagyváradon és közös vonzáskörzeteikben, Aetas, 2016. 1. sz. (Megjelenés alatt!), 2016
Tóth-Barbalics Veronika: A dualizmuskori főrendiház elnökei és alelnökei, Történelmi Szemle, 2015. 4. sz., 2015
Tóth-Barbalics Veronika: Indigenák a főrendiházban a dualizmus időszakában, Megjelenés alatt!, 2016
Pap József: Zólyom vármegye és lakosságának lélekszáma, és etnikai viszonyai a statisztikai adatok tükrében, ACTA ACADEMIAE PAEDAGOGICAE AGRIENSIS SECTIO HISTORIAE XLIII., 2015
Pap József: Jurigov príprad hranice slobody prejavu a imunita poslancov, Borbély Zoltán; Annamária Kónyová (szerk.): Historia Nostra: Sociálno historické štúdie zo spoločnej slovensko-maďarskej minulosti. Presov, 2015
Pap József: Az első népképviselők és a népképviselet kezdetei Magyarországon, Aetas, 2016. 1. sz. (Megjelenés alatt!), 2016
Pap József: Eger választópolgárai a 19. század közepén, Történelmi Szemle (Megjelenés alatt!), 2016
Püski Levente: A Horthy-korszak parlamentje, Budapest, 2015
Ballabás Dániel: Idegen és magyar főnemesek a dualizmus kori Magyarországon, Megjelenés alatt!, 2016
Ballabás Dániel: Uhorská šľachta po roku 1848, Borbély Zoltán; Annamária Kónyová (szerk.): Historia Nostra: Sociálno historické štúdie zo spoločnej slovensko-maďarskej minulosti. Presov, 2015, 2015
Pál Judit: Választók, választási részvétel és választói magatartás a Székelyföldön a dualizmus korában, Aetas, 2016. 1. sz., 2016
Szendrei Ákos: Országgyűlési képviselők párthovatartozása és társadalmi háttere a dualizmuskori Debrecenben, Nagyváradon és közös vonzáskörzeteikben, Aetas, 2016. 1. sz., 2016
Tóth-Barbalics Veronika: Indigenák a főrendiházban a dualizmus időszakában, Megjelenés alatt!, 2017
Pap József: Az első népképviselők és a népképviselet kezdetei Magyarországon, Aetas, 2016. 1. sz., 2016
Pap József: Eger választópolgárai a 19. század közepén, Történelmi Szemle, 2016. 1. sz., 2016
Ballabás Dániel: Idegen és magyar főnemesek a dualizmus kori Magyarországon, Megjelenés alatt!, 2017
Ballabás Dániel: A magyar zászlósurak archontológiája 1848–1918, Nemesi és polgári szerepek, reprezentáció és interpretáció. Eger. Megjelenés alatt!, 2017
Tóth-Barbalics Veronika: A magyar főrendiház a dualizmus időszakában, különös tekintettel a ház 1885. évi reformjára és annak következményeire a magyar politikai életben: múltértelmezés és múltfe, ELTE, 2016
Gerhard Péter: Választói magatartás a Tisza Kálmán-korszakban Pesten, ELTE, 2015
Szendrei Ákos: Országgyűlési képviselők párthovatartozása a dualizmuskori Debrecenben, Nagyváradon és közös vonzáskörzeteikben, Történeti tanulmányok 23. (Acta Universitatis Debreceniensis Series Historica, LXII.) Főszerk. Bárány Attila. Megjelenés alatt!, 2016
Szendrei Ákos: Tradíció és modernség Justh Gyula választójogi tevékenységében, Modernizáció és nemzetállam-építés az előző századfordulón. Történészcéh Egyesület (Pécs)-PTE Történelemtudományi Intézet. Megjelenés alatt!, 2016
Tóth-Barbalics Veronika: A magyar főrendiház választott tagjai, Századok, 2017. 2. sz. Megjelenés alatt!, 2017
Pap József: Rokonok.: Családi kapcsolati hálózatok a dualizmus kori Heves vármegye főszolgabírói karában, Pap József; Tóth Árpád; Valuch Tibor (szerk.). Vidéki élet és vidéki társadalom Magyarországon. 661 p. Budapest: Hajnal István Kör Társadalomtörténeti Egyesület, 2016., 2016
Pap József: Parliamentary representatives and parliamentary representation in Hungary (1848-1918), Peter Lang Kiadó, Bécs. Megjelenés alatt!, 2017
Tóth-Barbalics Veronika: Indigenák a főrendiházban a dualizmus időszakában, In: Szijártó M. István (szerk.): Az indigenák. Budapest, ELTE Eötvös Kiadó, 2017. 189−213., 2017
Ballabás Dániel: Idegen és magyar főnemesek a dualizmus kori Magyarországon, In: Szijártó M. István (szerk.): Az indigenák. Budapest, ELTE Eötvös Kiadó, 2017
Ballabás Dániel: A magyar zászlósurak archontológiája 1848–1918, Nemesi és polgári szerepek, reprezentáció és interpretáció. Eger., 2016
Szendrei Ákos: Országgyűlési képviselők párthovatartozása a dualizmuskori Debrecenben, Nagyváradon és közös vonzáskörzeteikben, Történeti tanulmányok 23. (Acta Universitatis Debreceniensis Series Historica, LXII.) Főszerk. Bárány Attila., 2016
Szendrei Ákos: Tradíció és modernség Justh Gyula választójogi tevékenységében, Modernizáció és nemzetállam-építés az előző századfordulón. Történészcéh Egyesület (Pécs)-PTE Történelemtudományi Intézet., 2016
Tóth-Barbalics Veronika: A magyar főrendiház választott tagjai, Századok, 2017. 2. sz., 2017
Pap József: Parliamentary representatives and parliamentary representation in Hungary (1848-1918), Peter Lang Kiadó, Frankfurt am Main, 2017. 181 p., 2017
Sidó Zsuzsa: Vázlat gróf Andrássy Tivadar kultúrpolitikusi és műpártolói szerepéről, (megjelenés alatt!) In: Az Osztrák-Magyar Monarchia mint művészeti színtér. Budapest, 2018., 2018
Pap József: A városi képviselet, városi képviselők a dualizmus időszakában, In: Kónya Péter; H Németh István (szerk.): Mestá na sneme Városok a diétán. Presov: Vydavatelstvo Presovskej Univerzity, 2016. pp. 224-258., 2017
Pap József - Balogh Judit (szerk.): Nemesi és polgári szerepek, reprezentáció és interpretáció., Eger, Líceum Kiadó, 2016. 229 p., 2016
Gerhard Péter: Jogszerű kampánykiadás vagy választási visszaélés? Egy peranyag tanulságai, In: Korall 18. évf. 2017. 67. szám, 93–106. p., 2017
Gerhard Péter: A fővárosi képviselőjelöltek a dualizmus korai időszakában, In: Korall 18. évf. 2017. 70. szám (megjelenés alatt!), 2017
Gerhard Péter: Törésvonalak és kampányok. Az utóbbi évek hazai választástörténeti irodalmából, In: Korall 18. évf. 2017. 70. szám (megjelenés alatt!), 2017
Pál Judit – Vlad Popovici: The Parliamentary Elite from Eastern Hungary and Transylvaniain (1867−1918). A Generation-based Approach, In: Lukáš Fasora – Ewald Hiebl – Petr Popelka (Hg.): Generationen in der Geschichte des langen 20. Jahrhunderts – methodisch-theoretische Reflexionen. Wien – Münster, 2017
Tóth-Barbalics Veronika: „Családi különállások” vagy „egyéni érzés és hajlandóság”? A főrendiházi örökös jogú családok országgyűlési részvétele és szerveződése a dualizmus időszakában, Korall 2018. 70. szám (megjelenés alatt!), 2017
Szendrei Ákos: Debrecen, Nagyvárad és Szatmárnémeti dualizmuskori országgyűlési képviselőinek párthovatartozása és társadalmi háttere, Történeti tanulmányok 24. (Acta Universitatis Debreceniensis Series Historica, LXIII.) Főszerk. Bárány Attila. Debrecen, 2017. (megjelenés alatt!), 2017
Szendrei Ákos: Tradíció és modernség Justh Gyula választójogi tevékenységében, Modernizáció és nemzetállam-építés az előző századfordulón. Pécs, Kronosz kiadó, 2018
Sidó Zsuzsa: Vázlat gróf Andrássy Tivadar kultúrpolitikusi és műpártolói szerepéről, In: Az Osztrák-Magyar Monarchia mint művészeti színtér. Budapest, 2018
Gerhard Péter: A fővárosi képviselőjelöltek a dualizmus korai időszakában, In: Korall 18. évf. 2017. 70. szám, 2017
Gerhard Péter: Törésvonalak és kampányok. Az utóbbi évek hazai választástörténeti irodalmából, In: Korall 18. évf. 2017. 70. szám, 2017
Tóth-Barbalics Veronika: „Családi különállások” vagy „egyéni érzés és hajlandóság”? A főrendiházi örökös jogú családok országgyűlési részvétele és szerveződése a dualizmus időszakában, Korall 2018. 70. szám, 2017
Pap József: The Development of Representative Suffrage in Hungary in the mid-19th Century, STUDIA UNIVERSITATIS CIBINIENSIS SER HISTORIA, 2018
Pap József: Szolgabírók és főszolgabírók a dualizmus kori Heves vármegyében, AGRIA: ANNALES MUSEI AGRIENSIS: AZ EGRI MÚZEUM ÉVKÖNYVE, 2017
Pál Judit: Parliament and the Political System in Hungary During the Dualist Period, In: Judit Pál, Vlad Popovici, Andrea Fehér, Ovidiu Emil Iudean (eds.): Parliamentary Elections in Eastern Hungary and Transylvania (1865−1918). Berlin, Peter Lang, 2018
Pál Judit: Főispánok és prefektusok 1918−1919-ben: a közigazgatási átmenet kérdése Erdélyben, Századok, 152. évf. 6. szám, 2018
Szendrei Ákos: Partiumi városok (Arad, Debrecen, Nagyvárad és Szatmárnémeti) parlamenti képviselete a 19. század második felében. Adatok, kutatási lehetőségek és módszerek, (megjelenés alatt) Czoch Gábor (szerk.) Rendi országgyűlés – Polgári Parlament. Budapest, 2019
Pap József: „Madarász apó és a többiek” Az országgyűlési képviselők fluktuációja a dualizmus korában, (megjelenés alatt) Czoch Gábor (szerk.) Rendi országgyűlés – Polgári Parlament. Budapest, 2019
Tóth-Barbalics Veronika: A főrendiház 1885. évi átalakítása és a földadócenzus, Agrártörténeti Szemle 2018. (59. évf.) 1‒4. sz, 2018
Tóth-Barbalics Veronika: A főrendiház bizottságai a dualizmus korában, (megjelenés alatt) Czoch Gábor (szerk.) Rendi országgyűlés – Polgári Parlament. Budapest, 2019
Tóth-Barbalics Veronika: A főrendiház üléseinek látogatottsága, (megjelenés alatt) Modern Magyarország. Az ELTE BTK Történettudományi Doktori Iskolája Új- és Jelenkori Magyar Történeti Programjának online folyóirata. 2017‒2018., 2019
Gerhard Péter: (megjelenés alatt), Választói magatartás a Tisza Kálmán-korszakban Pesten, 2019
Ballabás Dániel: A birtokviszonyok hű tükre? Az örökös jogú főrendiházi tagok létszámának alakulását befolyásoló tényezők az 1885. évi reformot követő időszakban, ACTA UNIVERSITATIS DE CAROLO ESZTERHÁZY NOMINATAE: SECTIO PAEDAGOGICA, 2018
Ballabás Dániel: „De kérdem … vajjon oly könnyű-e akkora vagyont szerezni, a mely után — a földbirtokot értve — háromezer forint adót kell fizetni?” A főrendiházi cenzushoz szükséges..., (megjelenés alatt) Czoch Gábor (szerk.) Rendi országgyűlés – Polgári Parlament. Budapest, 2019
Ballabás Dániel: A főrendiház 1885. évi reformja és a magyar főnemesség létszáma, In: Pap, József; Ballabás, Dániel (szerk.) Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. : Parlamentarizmustörténeti tanulmányok Eger, 2020
Ballabás Dániel: A magyar főnemesség földbirtokviszonyai a dualizmus korában. Szakirodalmi áttekintés és az 1911. évi gazdacímtár adatai, In: Pap, József; Ballabás, Dániel (szerk.) Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. : Parlamentarizmustörténeti tanulmányok Eger, 2020
Ballabás Dániel: A magyar főnemesség társadalomtörténete a dualizmus korában. Szakirodalmi előzmények és az elmúlt évek új kutatási eredményei, In: Pap, József; Ballabás, Dániel (szerk.) Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. : Parlamentarizmustörténeti tanulmányok Eger, 2020
Gerhard Péter: Jogászokat a parlamentbe? A főváros országgyűlési képviselői 1861 és 1918 között., In: Pap, József; Ballabás, Dániel (szerk.) Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. : Parlamentarizmustörténeti tanulmányok Eger, 2020
Pál Judit, Vlad Popovici: Az 1848−1849-es erdélyi képviselők prozopográfiai elemzése és politikai utóélete, In: Pap, József; Ballabás, Dániel (szerk.) Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. : Parlamentarizmustörténeti tanulmányok Eger, 2020
Tóth-Barbalics Veronika: Az élethossziglan kinevezett tagok, In: Pap, József; Ballabás, Dániel (szerk.) Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. : Parlamentarizmustörténeti tanulmányok Eger,, 2020
Tóth-Barbalics Veronika: Az élethossziglan választott tagok, In: Pap, József; Ballabás, Dániel (szerk.) Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. : Parlamentarizmustörténeti tanulmányok Eger, 2020
Tóth-Barbalics Veronika: Indigenák a főrendiházban, In: Pap, József; Ballabás, Dániel (szerk.) Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. : Parlamentarizmustörténeti tanulmányok Eger, 2020
Pap József: A dualizmus kori parlamentarizmus térbelisége, In: Pap, József; Ballabás, Dániel (szerk.) Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. : Parlamentarizmustörténeti tanulmányok Eger, 2020
Pap József: A városi képviselet, városi képviselők a dualizmus időszakában, In: Pap, József; Ballabás, Dániel (szerk.) Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. : Parlamentarizmustörténeti tanulmányok Eger, 2020
Pap József: Vallás és politikum a dualizmus korában. A felekezeti kérdés és a népképviselet az Osztrák–Magyar Monarchia Magyarországán, In: Pap, József; Ballabás, Dániel (szerk.) Képviselők és főrendek a dualizmus kori Magyarországon I. : Parlamentarizmustörténeti tanulmányok Eger, 2020
Dobszay Tamás – H. Németh István – Pap József – Szíjártó M. István: Rendi országgyűlés, polgári parlament: Érdekképviselet és törvényhozás Magyarországon a 15. századtól 1918-ig, Budapest-Eger, 2020
Tóth-Barbalics Veronika: A főrendiház bizottságai a dualizmus korában, In: H., Németh - Dobszay - Szijártó - Pap (szerk.) Rendi országgyűlés, polgári parlament : Érdekképviselet és törvényhozás Magyarországon a 15. Budapest - Eger, 2020
Szendrei Ákos: Partiumi városok (Arad, Debrecen, Nagyvárad és Szatmárnémeti) parlamenti képviselete a 19. század második felében. Adatok, kutatási lehetőségek és módszerek, In: H., Németh - Dobszay - Szijártó - Pap (szerk.) Rendi országgyűlés, polgári parlament : Érdekképviselet és törvényhozás Magyarországon a 15. Budapest - Eger, 2020
Ballabás Dániel: „De kérdem … vajjon oly könnyű-e akkora vagyont szerezni, a mely után — a földbirtokot értve — háromezer forint adót kell fizetni?” A főrendiházi cenzushoz szükséges..., In: H., Németh - Dobszay - Szijártó - Pap (szerk.) Rendi országgyűlés, polgári parlament : Érdekképviselet és törvényhozás Magyarországon a 15. Budapest - Eger, 2020
Pap József: „Madarász apó és a többiek” Az országgyűlési képviselők fluktuációja a dualizmus korában, In: H., Németh - Dobszay - Szijártó - Pap (szerk.) Rendi országgyűlés, polgári parlament : Érdekképviselet és törvényhozás Magyarországon a 15. Budapest - Eger, 2020
Püski Levente: Bethlentől Tiszáig: a Nemzeti Egyesülés Pártja megalakulása., In: Az Osztrák-Magyar Monarchia és a történeti Magyarország összeomlása 1918-ban. Konfliktusok és megoldási k, 2019
Gerhard Péter: Deszkafalak és potyavacsorák. Választói magatartás Pesten a Tisza Kálmán-korszakban, Budapest,, 2019
Pap József: A dualizmus kori parlamentarizmus térbelisége, in: Gál, Máté; Péterffy, Gergely (szerk.) 1918: vég és kezdet. Eger, 2019
Ballabás Dániel: Hagyományos források, új megközelítések. A digitalizáció kínálta lehetőségek a történeti kutatásokban, Eger, 2019
Pap József: Relációs adatbázisok felhasználási lehetőségei a történeti kutatásokban, In: Ballabás Dániel (szerk.): Hagyományos források, új megközelítések : A digitalizáció kínálta lehetőségek a történeti kutatásokban. Eger,, 2019
Püski Levente: A vidéki törvényhatóságok küldöttei a Horthy-kori felsőházban., Pro Publico Bono, 2018/1. Különszám. 224-238., 2018
Szendrei Ákos: Tradíció és modernség Justh Gyula választójogi tevékenységében, Modernizáció és nemzetállam-építés az előző századfordulón. Pécs, Kronosz kiadó, 2018
Sidó Zsuzsa: Vázlat gróf Andrássy Tivadar kultúrpolitikusi és műpártolói szerepéről, In: Az Osztrák-Magyar Monarchia mint művészeti színtér. Budapest, 2018
Pap József: The Development of Representative Suffrage in Hungary in the mid-19th Century, STUDIA UNIVERSITATIS CIBINIENSIS SER HISTORIA, 2018
Pál Judit: Főispánok és prefektusok 1918−1919-ben: a közigazgatási átmenet kérdése Erdélyben, Századok, 152. évf. 6. szám, 2018
Pál Judit: Parliament and the Political System in Hungary During the Dualist Period, In: Judit Pál, Vlad Popovici, Andrea Fehér, Ovidiu Emil Iudean (eds.): Parliamentary Elections in Eastern Hungary and Transylvania (1865−1918). Berlin, Peter Lang, 2018
Tóth-Barbalics Veronika: A főrendiház 1885. évi átalakítása és a földadócenzus, Agrártörténeti Szemle 2018. (59. évf.) 1‒4. sz, 2018
Tóth-Barbalics Veronika: A főrendiház üléseinek látogatottsága, Modern Magyarország. Az ELTE BTK Történettudományi Doktori Iskolája Új- és Jelenkori Magyar Történeti Programjának online folyóirata. 2018. (5. évf.) 1. sz., 235−264., 2018
Ballabás Dániel: A birtokviszonyok hű tükre? Az örökös jogú főrendiházi tagok létszámának alakulását befolyásoló tényezők az 1885. évi reformot követő időszakban, ACTA UNIVERSITATIS DE CAROLO ESZTERHÁZY NOMINATAE: SECTIO PAEDAGOGICA, 2018
Tóth-Barbalics Veronika: Indigenák a főrendiházban a dualizmus időszakában, In: Szijártó M. István (szerk.): Az indigenák. Budapest, ELTE Eötvös Kiadó, 2017. 189−213., 2017
Ballabás Dániel: Idegen és magyar főnemesek a dualizmus kori Magyarországon, In: Szijártó M. István (szerk.): Az indigenák. Budapest, ELTE Eötvös Kiadó, 2017
Tóth-Barbalics Veronika: A magyar főrendiház választott tagjai, Századok, 2017. 2. sz., 2017
Pap József: Parliamentary representatives and parliamentary representation in Hungary (1848-1918), Peter Lang Kiadó, Frankfurt am Main, 2017. 181 p., 2017
Pap József: A városi képviselet, városi képviselők a dualizmus időszakában, In: Kónya Péter; H Németh István (szerk.): Mestá na sneme Városok a diétán. Presov: Vydavatelstvo Presovskej Univerzity, 2016. pp. 224-258., 2017
Gerhard Péter: Jogszerű kampánykiadás vagy választási visszaélés? Egy peranyag tanulságai, In: Korall 18. évf. 2017. 67. szám, 93–106. p., 2017
Gerhard Péter: A fővárosi képviselőjelöltek a dualizmus korai időszakában, In: Korall 18. évf. 2017. 70. szám, 2017
Gerhard Péter: Törésvonalak és kampányok. Az utóbbi évek hazai választástörténeti irodalmából, In: Korall 18. évf. 2017. 70. szám, 2017
Pál Judit – Vlad Popovici: The Parliamentary Elite from Eastern Hungary and Transylvaniain (1867−1918). A Generation-based Approach, In: Lukáš Fasora – Ewald Hiebl – Petr Popelka (Hg.): Generationen in der Geschichte des langen 20. Jahrhunderts – methodisch-theoretische Reflexionen. Wien – Münster, 2017
Tóth-Barbalics Veronika: „Családi különállások” vagy „egyéni érzés és hajlandóság”? A főrendiházi örökös jogú családok országgyűlési részvétele és szerveződése a dualizmus időszakában, Korall 2017. 70. szám, 2017
Szendrei Ákos: Debrecen, Nagyvárad és Szatmárnémeti dualizmuskori országgyűlési képviselőinek párthovatartozása és társadalmi háttere, Történeti tanulmányok 24. (Acta Universitatis Debreceniensis Series Historica, LXIII.) Főszerk. Bárány Attila. Debrecen, 2017., 2017
Pap József: Szolgabírók és főszolgabírók a dualizmus kori Heves vármegyében, AGRIA: ANNALES MUSEI AGRIENSIS: AZ EGRI MÚZEUM ÉVKÖNYVE, 2017
Demeter, Gábor; Németh, Gábor; Nagy, Mariann; Szulovszky, János; Bottlik, Zsolt; Frisnyák, Zsuzsa; Nagy, Béla; Radics, Zsolt; Szabó, Gergely; Jakobi, Ákos; Pénzes, János; N, Fodor János; Pap, József; Kollányi, László; Kollányi, Péter; Konkoly-Gyuró, Éva; Balázs, Pál; Beluszky, Pál: A Historical Geographical Atlas of Hungary for the regional analysis of socio-economic phenomena (1869-1910): Atlasz a dualizmuskori Magyarország regionális társadalmi-gazdasági folyamatainak tanulmányozásához, Budapest, 2017
Pál Judit: Választók, választási részvétel és választói magatartás a Székelyföldön a dualizmus korában, Aetas, 2016. 1. sz., 2016
Szendrei Ákos: Országgyűlési képviselők párthovatartozása és társadalmi háttere a dualizmuskori Debrecenben, Nagyváradon és közös vonzáskörzeteikben, Aetas, 2016. 1. sz., 2016
Pap József: Az első népképviselők és a népképviselet kezdetei Magyarországon, Aetas, 2016. 1. sz., 2016
Pap József: Eger választópolgárai a 19. század közepén, Történelmi Szemle, 2016. 1. sz., 2016
Ballabás Dániel: A magyar zászlósurak archontológiája 1848–1918, Nemesi és polgári szerepek, reprezentáció és interpretáció. Eger., 2016
Pap József: Rokonok.: Családi kapcsolati hálózatok a dualizmus kori Heves vármegye főszolgabírói karában, Pap József; Tóth Árpád; Valuch Tibor (szerk.). Vidéki élet és vidéki társadalom Magyarországon. 661 p. Budapest: Hajnal István Kör Társadalomtörténeti Egyesület, 2016., 2016
Tóth-Barbalics Veronika: A magyar főrendiház a dualizmus időszakában, különös tekintettel a ház 1885. évi reformjára és annak következményeire a magyar politikai életben., ELTE, 2016
Szendrei Ákos: Országgyűlési képviselők párthovatartozása a dualizmuskori Debrecenben, Nagyváradon és közös vonzáskörzeteikben, Történeti tanulmányok 23. (Acta Universitatis Debreceniensis Series Historica, LXII.) Főszerk. Bárány Attila., 2016
Pap József - Balogh Judit (szerk.): Nemesi és polgári szerepek, reprezentáció és interpretáció., Eger, Líceum Kiadó, 2016. 229 p., 2016
Pál Judit: Háromszéki képviselők a dualizmus korában., Novák Csaba Zoltán (szerk.): Elitek Háromszéken a 19−20. században. A politikai, gazdasági, egyházi és kulturális élet szereplői. Tanulmányok., 2015
Tóth-Barbalics Veronika: A dualizmuskori főrendiház elnökei és alelnökei, Történelmi Szemle, 2015. 4. sz., 2015
Pap József: Zólyom vármegye és lakosságának lélekszáma, és etnikai viszonyai a statisztikai adatok tükrében, ACTA ACADEMIAE PAEDAGOGICAE AGRIENSIS SECTIO HISTORIAE XLIII., 2015
Pap József: Jurigov príprad hranice slobody prejavu a imunita poslancov, Borbély Zoltán; Annamária Kónyová (szerk.): Historia Nostra: Sociálno historické štúdie zo spoločnej slovensko-maďarskej minulosti. Presov, 2015
Püski Levente: A Horthy-korszak parlamentje, Budapest, 2015
Ballabás Dániel: Uhorská šľachta po roku 1848, Borbély Zoltán; Annamária Kónyová (szerk.): Historia Nostra: Sociálno historické štúdie zo spoločnej slovensko-maďarskej minulosti. Presov, 2015, 2015
Gerhard Péter: Választói magatartás a Tisza Kálmán-korszakban Pesten, ELTE, 2015
Ballabás Dániel: Családfákon innen és túl. Genealógiai kapcsolatok detektálása a hálózatok segítségével, In: Konferenciák, műhelybeszélgetések XVI. Hagyományos források, új megközelítések. A digitalizáció kínálta lehetőségek a történeti kutatásokban. Szerk. Ballabás Dániel., 2019




Back »