Konzorcium, fő p.: A szőlő- és bortermelés éghajlati feltételeinek kvantitatív elemzése új, nagyfelbontású adatbázis alapján Észak-Magyarország történelmi borvidékein  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
113209
típus K
Vezető kutató Mika János
magyar cím Konzorcium, fő p.: A szőlő- és bortermelés éghajlati feltételeinek kvantitatív elemzése új, nagyfelbontású adatbázis alapján Észak-Magyarország történelmi borvidékein
Angol cím Consortional main: Climatic conditions of grape and wine production in historical wine production regions of Northern Hungary
magyar kulcsszavak éghajlati adatok, bormennyiség és minőség, regresszió, terroir hatás
angol kulcsszavak climate data, wine quality and quantity, regression, terroir effect
megadott besorolás
Meteorológia, légkörfizika, légkördinamika (Komplex Környezettudományi Kollégium)60 %
Ortelius tudományág: Éghajlattan
Kertészet (Komplex Környezettudományi Kollégium)20 %
Növényi stresszbiológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)20 %
zsűri Földtudományok 2
Kutatóhely Földrajz és Környezettudományi Intézet (Eszterházy Károly Katolikus Egyetem)
résztvevők Bálo Borbála
Gál Lajos
Rázsi András
Utasi Zoltán
projekt kezdete 2015-01-01
projekt vége 2018-12-31
aktuális összeg (MFt) 15.600
FTE (kutatóév egyenérték) 5.09
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az évjárat-hatás legfőbb alakító tényezője az éghajlat és időjárás, de mostanáig a hatásvizsgálatokat nehezítette, hogy a területileg elosztott termést csak, a terület közelébe eső meteorológiai állomás pontszerű adatsoraival lehetett szembesíteni. A OMSz vezetésével hét ország együttműködésében 2013 tavaszán közzétett, 0,1x0,1 földrajzi fok felbontású, napi adatmezők új lehetőségeket nyitottak a növény-időjárás hatásvizsgálatokban. A kutatásban e nyilvános, domborzatfüggő adatmezőket kívánjuk felhasználni.
A három partnerintézmény együttműködésében végzendő kutatások négy logikai lépésre bonthatók:
(i.) Sokváltozós statisztikai eljárásokkal meghatározzuk, hogy a meteorológiai elemek miként befolyásolják a szőlő- és bortermés mennyiségi és minőségi mutatóit, a fenofázisok hosszát és a növényi kártevők fellépését, a négy észak-magyarországi borvidéken, figyelemmel a fajtaválaszték, a talaj és a művelési mód sajátosságaira is.
(ii.) A fenti termés-időjárás kapcsolatokba behelyettesítjük a várható éghajlati változásokat a kutatás kezdetén ismert, legújabb éghajlati szcenáriók alapján. Így a szőlőtermés várható alakulásához jutunk.
(iii.) Mivel Észak-Magyarországon a szőlőtermesztés sajátos terroir-viszonyok között zajlik, s ezzel kapcsolatban két borvidéken is történik párhuzamos kalibrálatlan meteorológiai megfigyelés és termés-dokumentáció, egy éves párhuzamos méréseken alapuló kalibrálás után terroir szinten is szembesítjük az adatsorokat a meteorológiai adatokkal.
(iv) E topo-mikroklimatikus eredményekkel pontosítjuk a jelen éghajlat mellett megfogalmazott művelési-, illetve a klímaváltozást figyelembe vevő távlati stratégiai ajánlásokat.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás során a következő kérdésekre keresünk választ:
- Milyen kvantitatív kapcsolatok állapíhatók meg a legjobb elérhető, terület-specifikus, napi bontásból leszármaztatható meteorológiai adatok és a szőlő illetve bortermelés mennyiségi és minőségi mutatói között?
- Hogyan használhatók fel ezek a mennyiségi kapcsolatok a termesztés javítására, az évjárat-hatásban tükröződő bizonytalanságaira a jelenlegi éghajlat mellett?
- Milyen változások várhatók a felhasznált mutatókban és fenolólógiai szakaszaiban az éghajlat várható regionális megváltozása hatására, figyelembe véve a előrejelzések bizonytalanságait is?
- Miylen kapcsolatok állapíthatók meg a fenti kapcsiolatok ellenőrzése és pontostása érdekében, ha felhasználjuk hozzá a terroir-szintű adatokat?

A fenti alapkérdések megválaszolásán túl, önálló érték, a termés- és más növényi jellemzők elérhető adatainak rednezése, digitalizálása, a terepi mérések kalibrálása, a térségre vonatkozó, modell-alapú éghajlatváltozási forgatókönyvek összegyűjtése.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A szőlőtermés minősége és mennyisége, az egyes fenofázisok hossza és a növényre vagy termésre kórokozók kialakulására és terjedése elsősorban az időjáráson múlik. Az eddigi vizsgálatokat korlátozta a minőségi adatok hiánya, mivel vagy nem volt megfelelő közelségbe hiteles meteorológiai mérőállomás, vagy ha történtek is mérések az ültetvényen, vagy annak közelében azok rendszerint kalibrálatlan műszerekkel történtek, történnek. Most, hogy rendelkezésünkre áll az Országos Meteorológiai Szolgálat által 0,1x0,1 földrajzi fok felbontású napi adatbázis, pontosan kiderülhet számunkra, milyen kapcsolatok lehetnek a szőlőtermelés, és az időjárás között. Ezen kapcsolatok felismerésének több hozadéka is lesz:
- Kiderül, hogy milyen típusú területek optimálisak az egyes szőlőfajtáknak.
- A kórokozók és az időjárás kapcsolatának vizsgálata után nagyobb rálátásunk lesz, hogy milyen időjárási körülmények között terjednek az egyes kórokozók, így tökéletesedik a növényvédelem, mert ennek a tudásnak köszönhetően akkor és csak akkor kell a növényvédelmet elvégezni, amikor az szükséges. Ez élelmiszerbiztonsági, és költséghatékonysági szempontból is nagyon fontos lehet, mert csökkeni fog a növényvédelmek száma, viszont mindig lehet majd tudni, mikor válik szükségessé.
- A különböző területeken különböző művelési módban termelt, de azonos szőlőfajták minőségi jelzői alapján megtudjuk, melyik művelési mód optimális ez egyes fajtáknak.
- Az évjárathatás vizsgálatával, különös figyelemmel az egyes fenológiai fázisok hosszára, minőség előrejelző modell állítható elő.
- A kutatás kezdetén ismert klímaszcenáriók alapján kiderül milyen fajtákat, melyik művelési módban lesz érdemes termeli a következő években, évtizedekben.
- A meglevő, kalibrálatlan műszerek kalibrálva lesznek, így a jövőben hiteles adatokat fognak biztosítani a termelők, kutatók részére.
Összességében a projekt eredményei jelentős információt biztosítanak egy, az éghajlatváltozás miatt szükségessé váló reform előkészítéséhez, ami igen fontos lehet, mert a szőlő és bortermelés Magyarország egyik jelentős erőforrása.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Ha a boroknál évjáratot minősítünk, gyakorlatilag azt mondjuk meg, hogy az adott év időjárása mennyire kedvezett a jó minőségű szőlő megtermeléséhez. Az időjárás szőlőre gyakorolt hatásánál az eddigi vizsgálatokat megnehezítette, hogy hiteles meteorológiai mérések nem feltétlenül álltak rendelkezésre az adott területről, hanem csak a legközelebbi mérőállomás adatait lehetett használni ilyen kutatásokhoz. Most azonban rendelkezésünkre áll az Országos Meteorológiai Szolgálatnak köszönhetően egy 7km x 11km-es felbontású, minden meteorológiai paraméterre kiterjedő adatbázis, ami jól lefedi az általunk vizsgálni kívánt borvidékeket. A vizsgálatok a négy Észak-magyarországi nevezetesen az Egri-, a Bükki-, Mátrai-, és a Tokaji borvidékeken történnek, három partnerintézmény közreműködésével, nevezetesen az Eszterházy Károly Főiskola, Eger, KRF: Károly Róbert Főiskola, Gyöngyös (Eger), SZBK: Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet, Tarcal, közreműködésével.
Első lépésben azt vizsgáljuk meg, hogy az időjárás milyen hatással volt a szőlőtermés minőségére, mennyiségére, és megvizsgáljuk továbbá, az adott években a kórokozók terjedését is, tekintettel a különböző fajtákra, művelési módokra. Az így megismert kapcsolatokat, és a jelenleg ismert klíma előrejelzéseket felhasználva kiszámítjuk, hogyan módosíthatja a szőlőtermést az éghajlatváltozás. Az egyes területeken működő kalibrálatlan méréseket összehasonlítjuk az adatbázisunkkal, így az egyes területek mikroklimatikus tényezőit is kiismerjük. Az így elért eredményekkel pontosítjuk a jelen éghajlat mellett megfogalmazott művelési-, illetve a klímaváltozást figyelembe vevő távlati stratégiai ajánlásokat.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The most important factors in vintage-effect are the climate and the weather but the analyses have been difficult until yet because we could correlate the yield with only the local meteorological data. As the result of an international collaboration of seven countries under the OMSz leadership, a public database became available in 2013. This dataset has 0.1×0.1 degree resolution. In our research, we would like to use this terrain dependent data cells.

Three institutes will collaborate to carry out the study, which could be separated four logical steps:

(i.) Multivariate statistical analyses to define how meteorological variables are influence the yield and quality of grape and wine, the longevity of phenophases and the appearance of pests in four North Hungarian wine region taking in to consideration to the varieties, the soil type and the way of cultivation.

(ii.) We substitute to the previously described equation the predicted future climate variables based on the most recent climate scenarios. In this way we can predict the yield quantity.

(iii.) Since North Hungarian vineyards are connected to special terroir characteristics and parallel non-calibrated meteorological and yield measurements have been recorded in two wine growing regions, we face the datasets with the meteorological data after a calibration based on one year parallel measurements.

(iv.) We refine the recommendations which are taking into account the cultivation and climate change with the E topo-mikroclimatic results.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

-What kind of quantitative connections could be defined between meteorological data and grape and wine quantity and quality based on the best available high resolution meteorological data?

-How can we use these quantitative connections for improving cultivation under the present uncertain climate conditions?

-What kind of changes could be predicted in the used indices and the phenological stages forced by the regional climate change taking into account the uncertainty of predictions?

-What kind of connections could be detected for the verification and refine the previously described connections if we use terroir level data?

Beyond the above questions, the collection, organisation and digitalise the yield and meteorological, but also the collection of the different climate scenarios for the future data has its own value.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Grape yield and quality, the length of growing stages and the spread of different deases mainly depends on weather conditions. So far, the connections between these factors has not been studied, due to lack of reliable technological background. Now, a high resolution database is available (0,1x01 scale) and it gives opportunity to reveal possible relationships between grape/wine parameters and climate. The research will results in the following outcomes:

1. More knowledge to chose optimal terroir-variety combinations
2. Reveal of the relationships between weather conditions and deases, infections gives more data for optimal use of pesticides.
3. More knowledge about optimal cultivation methods and training systems for different varieties.
4. A forecast modell of quality can be made considering the length of the growing stages and vintage effects
5. Optimal variety use according to climate change
6. Reliable data and technological background
In summary, the results will be useful for reliable decisions about viticulture of Hungary in the future concerning climate change.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

If the vintage wines, is classified, we practically say how the weather of that year favoured to produce high quality grapes.
The investigations were not effective until now at the effects of the weather on grapes, because authentic meteorological measurements usually were not given on he tested area, so we could use only the nearest measuring station data.
But now due to the National Weather Service we have a 7km x 11km -resolution data covering all meteorological parameters, which well covers the wine regions we want to examine.
The studies will be made in four North Hungarian , namely the Eger, Bükk, Mátra, and the Tokaj wine regions with three partner institutions, namely the Esterházy Károly College , Eger, KRF : Károly Róbert College, Gyöngyös (Eger), Research Institute for Viticulture and Oenology, Tokaj.
As a first step, we analyse the impact of the weather on the quality and quantity of the grape. We also investigate the spread of pathogens in those years, in view of the different varieties and, cultivation methods.
The so known relations, and the now known climate forecasts will be used to calculate, how to change the grape yield because of climate change.
We compare the uncalibrated measurements with the our database, so each area’s micro-climatic factors will be calculatable.
The aim is to predict the necessary farming, taking long-term strategic recommendations.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A szőlőtermés minősége és mennyisége, az egyes fenofázisok hossza és a kórokozók kialakulása és terjedése elsősorban az időjáráson múlik. Az eddigi vizsgálatokat korlátozta a minőségi adatok hiánya, mivel nem volt megfelelő közelségben hiteles meteorológiai mérőállomás. Most, hogy rendelkezésünkre állt az Országos Meteorológiai Szolgálat által 0,1x0,1 földrajzi fok felbontású napi adatbázis, pontosabban meghatározhattuk a szőlő- és bortermés és az időjárás közötti kapcsolatokat. Kutatásaink fő eredményei: - Kiderült, hogy milyen típusú területek optimálisak az egyes szőlőfajtáknak. - A kórokozók és az időjárás kapcsolatának vizsgálata után nagyobb rálátásunk lett arra, hogy milyen időjárási körülmények között terjednek az egyes kórokozók, így tökéletesedhet a növényvédelem. - A különböző területeken különböző művelési módban termelt, azonos szőlőfajták minőségi jelzői alapján identifikáltuk, hogy hol melyik művelési mód optimális ez egyes fajtáknak. - Az évjárathatás vizsgálatával, különös figyelemmel az egyes fenológiai fázisok hosszára, minőség előrejelző modell készíthető. - A kutatás során megismert klímaszcenáriók alapján kiderül milyen fajtákat, melyik művelési módban lesz érdemes termelni a következő évtizedekben. Összességében a projekt eredményei jelentős információt biztosítanak egy, az éghajlatváltozás miatt szükségessé váló reform előkészítéséhez, ami igen fontos lehet, mert a szőlő és bortermelés Magyarország egyik jelentős erőforrása.
kutatási eredmények (angolul)
Grape yield and quality, the length of growing stages and the spread of different diseases mainly depend on weather conditions. So far, the connections between these factors has not been studied, due to lack of reliable technological background. Now, the high resolution database (0.1x0.1 deg. scale) gave new opportunity to reveal possible relationships between grape/wine parameters and climate. The research resulted the following outcomes: More knowledge to chose optimal terroir-variety combinations Reveal of the relationships between weather conditions and diseases, infections gives more data for optimal use of pesticides. More knowledge about optimal cultivation methods and training systems for different varieties. A forecast model of quality can be made considering the length of the growing stages and vintage effects Optimal variety use according to climate change Reliable data and technological background In summary, the results are useful for reliable decisions about viticulture of Hungary concerning climate change.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=113209
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Dobos Anna, Nagy Richárd, Bálo Borbála, Gál Lajos: Különböző egri szőlőterületek talajtípusainak és talajparamétereinek meghatározása, valamint termőhelyi adottságainak vizsgálata., BORÁSZATI FÜZETEK Különkiadvány: pp. 120-122., 2015
Mika János: A bioszféra és az éghajlat kölcsönhatásai., Természet -, Műszaki- és Gazdaság-tudományok Alkalmazása 14. Nemzetközi Konferencia Szombathely, 2015. május 16. CD-ROM 8-17 o., 2015
Pálfi Zita, Szekeres András, Szűcs Erzsébet, Villangó Szabolcs, Bálo Borbála, Zsófi Zsolt: A szüreti időpont és az erjesztési hőmérséklet hatása a rezisztens szőlőfajták borainak kémiai és érzékszervi paramétereire., BORÁSZATI FÜZETEK Külön kiadványa: pp. 55-57, 2015
Tóth J.P., Végvári Zs.: Future of winegrape growing regions in Europe., Australian Journal of Grape and Wine Research doi: 10.1111/ajgw.12168, 2016
Zsófi, Z., Villangó, S., Pálfi, Z., Pálfi, X.: Combined effect of berry size and postveraison water deficit on grape phenolic maturity and berry texture characteristics (Vitis vinifera L. 'Portugieser')., Vitis 54, 161–168., 2015
Zsófi Zs, Szekeres A, Bencsik O, Marschall M, Pálfi X, Pálfi Z, Balogh Z, Villangó Sz: Grape skin anthocyanin composition and extractability under different environmental conditions: terroir and vintage effects., Australian Journal of Grape and Wine Research (submitted), 2016
Bihari Z., Éles S.né, Balling P., Pableczki B.: A Tokaji Borvidék szőlőültetvényeinek egészségi állapotváltozása az elmúlt három évben, Szőlőlevél, 6/8: 5-9, 2016
Kneip A., Bihari Z., Zsigrai Gy., Balling P., Éles S.né: Az alanyok hatása a szőlő szárazságtűrésére. Legújabb kutatások a Tokaji Borvidéken, Agroinform Kiadó, Budapest, 40-43, 2016
Pableczki B., Balling P., Bihari Z.: A 2015-ös évjárat szőlőtermesztésének jellemzése meteorológiai szempontból. In: Legújabb kutatások a Tokaji Borvidéken., Agroinform Kiadó, Budapest, 21-29., 2016
Bihari Z., Éles S.né, Balling P., Kneip A., Tóth J., Zsigrai Gy.: Impacts of climate change on the grape production in Tokaj wine region., Journal of Earth Science and Climate Change, 7/9: 130, 2016
Bihari Zoltán, Tóth János, Zsigray György, Balling Péter, Fischinger Renáta, Éles Sándorné: Rootstock effects on vegetative growth of Furmint, ACTA HORTICULTURAE: TECHNICAL COMMUNICATIONS OF ISHS 1136: pp. 39-43, 2016
Zsófi Zs., Szekeres A., Bencsik O., Marschall M., Pálfi X., Pálfi Z., Villangó Sz.: A színanyag kivonhatóság és összetétel a termőhelyhatás és az évjátrat függvényében., Fénycsapdán innen és túl…Tiszteletkötet. Ed.: Kovács E., Kúti Zs., Puskás J. Savaria University Press, Szombathely. ISBN:978-615-5251-84-9, 2016
Bihari Z., Éles S.né, Balling P., Kneip A., Tóth J., Zsigrai Gy.: Impacts of climate change on the grape production in Tokaj wine region., World Conference on Climate Change, Spain Book of Abstracts, 2016
Pálfi Z., Villangó Sz., Marianna M., Szekeres A., Bencsik O., Zsófi Z.: Terroir aspects of grape skin and wine phenolic concentration and composition in three experimental years., X. International Symposium on Grapevine Physiology and Biotechnology. Verona 2016. June 13-18. Book of Abstract pp. 186., 2016
Zsófi Zs., Ladányi M., Villangó Sz: Changes in berry skin texture characteristics and anthocyanin extractability under different environmental conditions., X. International Symposium on Grapevine Physiology and Biotechnology. Verona 2016. June 13-18. Book of Abstract pp. 187., 2016
Bálo, B., Ladányi, M., Szobonya, N., Bodor, P., Deák, T., Bisztray, Gy.D.: Microclimatic differences in fruit zone of vineyards on different elevations of ‘NAGY-EGED HILL’ in Eger wine region, Hungary., Proc. of 11th International Terroir Congress, McMinville, Oregon, USA, júl. 10-14., 2016
G. Sámson, B. Bálo, M. Ladányi, Gy. Bisztray, N. Szobonya, R. Pongrácz, J. Bartholy: Expected Growing Season Temperature Increase in Eger wine district of Hungary Based on Regional Climate Modelling., International Symposium: ClimWine 2016, Adaptation de la viticulture et de la production de vin dans un contexte de changement climatique. Bordeaux, April 10-13. Poszter,, 2016
Mika János: Meteorological and hydrological changes based on European Environment Agency (2017), In: Air and Water Components of the Environment (Serban, G., eds.) March 17-18, 2017, Cluj-Napoca, Romania, 2017
Kósik István, Mika János, Rázsi András Gál Lajos: Climate signals in wine quality time-series of North-East Hungary., In: Air And Water Components of the Environment (Serban, G., et al., eds.) March 17-18, 2017, Cluj-Napoca, Romania, 2017
Kovács, C., Balling, P., Bihari, Z., Nagy, A., & Sándor, E.: Incidence of grapevine trunk diseases is influenced by soil, topology and vineyard age, but not by Diplodia seriata infection rate in the Tokaj Wine Region, Hungary., Phytoparasitica, 45(1), 21-32. https://doi.org/10.1007/s12600-017-0570-5, 2017
Kósik István, Mika János, Rázsi András Gál Lajos: Climate signals in wine quality time-series of North-East Hungary., In: Air And Water Components of the Environment (Serban, G., et al., eds.) March 17-18, 2017, Cluj-Napoca, Romania, 219-226, 2017
Bihari Z., Éles S.né, Balling P., Kneip A., Tóth J., Zsigrai Gy.: A klímaváltozás hatása a szőlőtermelésre Tokaj-Hegyalján., Légkör, 61/4: 157-160., 2016
Bihari Z., Balling P., Éles S., Zsigrai Gy.: Climate and GTD symptoms., Abstracts of oral and poster presentations given at the 10th International Workshop on Grapevine Trunk Diseases, Reims, France, 4–7 July 2017. Phytopathologia Mediterrane, 2017
Kovács Cs., Balling P., Bihari Z., Nagy A., Sándor E.: Soil and topology were the most important abiotic factors influencing GTDs incidence in the Tokaj Wine Region, Hungary., Abstracts of oral and poster presentations given at the 10th International Workshop on Grapevine Trunk Diseases, Reims, France, 4–7 July 2017. Phytopathologia Mediterrane, 2017
ZSÓFI, Zsolt; SZEKERES, András; BENCSIK, Ottó; MARSCHALL, Marianna; PÁLFI, Xénia; PÁLFI, Zita; BALOGH, Zita; VILLANGÓ, Szabolcs: Composition and extractability of grape anthocyanin glucosides under different environmental conditions: terroir and vintage effects, 20th GiESCO International Meeting Mendoza, 2017. Argentína november 5-10. Book of Asbtracts, ISBN 978-987-42-6111-3, pp. 47-48., 2017
PÁLFI, Xénia; KARÁCSONY, Zoltán; VILLANGÓ, Szabolcs; ZSÓFI, Zsolt: Possible mode of action of paraffin oil as a spray agent in the control of powdery mildew of gra, 20th GiESCO International Meeting Mendoza, Argentína 2017. november 5-10. Book of Asbtracts, ISBN 978-987-42-6111-3, pp. 209., 2017
Szobonya N., Jung A., Vanek B.; Koch Cs., Ladányi M., Bálo B.: Földközeli és drónos távérzékelési mérések a szőlészetben., Agrofórum 71. pp. 36-42., 2017
Bálo, B.; Szobonya, N.; Ladányi, M.; Bodor, P., Deák, T.; Fazekas, I.; Bisztray, Gy.D.: A mikroklíma alakulása a szőlő fürtzónájában a Nagy-Eged hegy különböző tengerszint feletti magasságában., Kertgazdaság (2) 30-38, 2017
10. Fazekas, I., Nagy, A., Bálo, B.: A lelevelezés idejének hatása vörösborszőlő-fajtákra., Kertgazdaság. 50 (3) 36-42., 2018





 

Projekt eseményei

 
2015-08-03 09:50:43
Résztvevők változása




vissza »