Analysis of calcium-dependent ion currents in canine ventricular myocardium  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
115397
Type K
Principal investigator Nánási, Péter Pál
Title in Hungarian Kalcium-függô ionáramok vizsgálata kutya kamrai szívizomban
Title in English Analysis of calcium-dependent ion currents in canine ventricular myocardium
Keywords in Hungarian ionáramok, kutya kamrai szívizom, intracelluláris kalcium, voltage-clamp, izolált szívizomsejtek
Keywords in English ion currents, canine ventricular myocardium, cytosolic calcium, voltage clamp, isolated cardiomyocytes
Discipline
Cell differentiation, physiology and dynamics (Council of Medical and Biological Sciences)80 %
Experimental pharmacology, drug discovery and design (Council of Medical and Biological Sciences)20 %
Ortelius classification: Neurochemistry
Panel Physiology, Pathophysiology, Pharmacology and Endocrinology
Department or equivalent Department of Dental Physiology and Pharmacology (University of Debrecen)
Participants Bágyi, Kinga Ágnes
Geyer, Nikolett
Kistamás, Kornél
Magyar, János
Martos, Renáta
Szentandrássy, Norbert
Váczi, Krisztina
Starting date 2016-01-01
Closing date 2019-12-31
Funding (in million HUF) 27.972
FTE (full time equivalent) 14.71
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A projektben a kamrai szívizom egyes kalcium-függô ionáramainak kalcium-függését kívánjuk kvantitatíve meghatározni kutyaszívbôl izolált szívizomsejteken. Ehhez elôször az L-tipusú kalcium áram inaktivációjának kalcium-függését határozzuk meg a sejtekbôl kiszakított inside-out konfigurációjú membrán darabok felhasználásával, valamint egész szívizomsejteken konfokális mikroszkóp segítségével. Ezt követôen a kalcium áram inaktivációjának immár bekalibrált kalcium-függését felhasználva közvetlenül monitorozhatjuk az intracelluláris kalcium koncentráció ([Ca2+]i) változásait közvetlenül a membrán alatti térrészben. Fentiek alapján, ha a vizsgálni kívánt ionáramot együtt mérjük a kalcium árammal és közben a [Ca2+]i nagyságát folyamatosan változtatjuk (pld. BAPTA-AM vagy ouabain segítségével), akkor bármely csatorna kalcium-függését meghatározhatjuk. Ezt a patch clamp technika egész sejtes konfigurációjának alkalmazásával kívánjuk megvalósítani az alábbi kalcium-függô ionáramok esetében: L-tipusú kalcium áram (ICa), Na+/Ca2+ csereáram (INCX), kalcium-függô klorid áram (ICl-Ca), befelé egyenirányító kálim áram (IK1), gyors késôi kálim áram (IKr), lassú késôi kálium áram (IKs), késôi nátrium áram (INa-late), kalcium-függô kálium áram (IK-Ca) és a nonspecifikus kationcsatornákon keresztül folyó áram. A méréseket a PKC and CaMKII enzimek gátlószereinek jelenlében is megismételjük, így meghatározhatjuk a kalcium-függés molekuláris mechanizmusát Vizsgálataink fôbb céljai tehát: (1) a [Ca2+]i meghatározása közvetlenül a membrane alatti térben, (2) az egyes ionáramok kalcium-érzékenységének kvantitatív meghatározása és (3) a kalcium-érzékenység pontos mechanizmusának felderítése.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kardiális akciós potenciál alakját számos ioncsatorna pontosan idôzített együttmûködése alkítja ki, amelek között többen kalcium-függô tulajdonságokkal rendelkeznek, azaz az áram amplitúdója vagy kinetikája az intracelluláris kalcium koncentráció ([Ca2+]i) függvényében változik. Annak ellenére, hogy a felszini membrane elektromos sajátságait jelentôs mértékben módosíthatja a [Ca2+]i változása, nem ismerjük pontosan azokat a [Ca2+]i tartományokat, amelyek az ioncsatornák szabályozása szempontjából relevánsak. Ennél is súlyosabb probléma, hogy jelenleg nem áll a rendelkezésünkre olyan kalibrált módszer, amellyel a membrán alatti keskeny kompartmentben (fuzzy space) közvetlenül meg tudnánk határozni a szisztolés és diasztolés [Ca2+]i nagyságát, amely nyilvánvaló módon felelôs a calcium-függô ioncsatornák szabályozásáért. Jelen pályázatunkban ezért három, szorosan összefüggô kérdésre szeretnénk választ kapni.
(1) Meg kívánjuk határozni - amilyen pontosan csak lehet - a menbrán alatti kompartment kalcium koncentrációját. Erre a célra az L-tipusú kalcium áram (ICa) kalcium-függô inaktivációját kívánjuk felhasználni.
(2) Minden kalcium-függô ioncsatorna esetében meg kívánjuk határozni azt a [Ca2+]i tartományt, amelyben hatékony a kalcium-függô szabályozás. Ezt úgy kívánjuk elérni, hogy a ICa-ot és a kérdéses ionáramot szimultán mérjük, miközben a [Ca2+]i nagyságát folyamatosan változtatjuk.
(3) A méréseket két kalcium-függô enzim, a PKC és CAMKII gátlását követôen is elvégezzük, mert így lehetôvé válik a kalcium-függô szabályozás molekuláris mechanizmusának meghatározása.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A projektben felvázolt kérdések megválaszolása több okból járulhat hozzá a szívmûködés elektrofiziológiájának jobb megismeréséhez, a szívritmuszavarok mechanizmusának jobb megértéséhez, és ezáltal a racionálisabb és hatékonyabb terápiás stratégiák kifejlesztéséhez. Egyrészt, a különbözô technikákkal meghatározott intracelluláris kalcium koncentráció ([Ca2+]i) értékek összehasonlítása lehetôvé teszi a szabályozás szempontjából döntô jelentôségû “szubmembrán” [Ca2+]i minél pontosabb meghatározását, amit eddig megfelelô technika híján csak becsülni lehetett. Ebbôl a szempontból az L-tipusú kalciumáram kalcium-függô inaktivációjának alkalmazása a szubmembrán [Ca2+]i monitorozására újszerû és igéretes megközelítési módot jelent. Másrészt, a kalcium-függô ioncsatornák kalcium-érzékenységének kvantitatív meghatározása fontos lépés lehet a kardiális akciós potenciál kalcium-függô alak- és idôtartam-változásainak jobb megértéséhez vezetô úton fiziológiás és kóros körülmények között egyaránt. Ráadásul, mivel tervezett kísérleteink segítségével meg tudjuk határozni a szisztolés és diasztolés szubmembrán kalcium-koncentrációkat, azt is meg tudjuk mondani hogy a szívciklus során mikor és milyen mértékben kerül sor az egyes kalcium-függô ionáramok aktiválódására, aminek fôleg a szívritmuszavarok kialakulásának mechanizmusában, annak jobb megértésében lenne jelentôsége. Végül a project teljesítése során megszerezhetô új információk (akár az ioncsatornák kalcium-érzékenységének, akár a szubmembrán [Ca2+]i tényleges nagyságának vonatkozásában) fontos új adatokkal szolgálhatnak a kardiális akciós potenciál in silico modellezése során.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A szív mûködése során az intracelluláris kalcium koncentrációja ([Ca2+]i) a szívizomsejtekben folyamatosan változik, ráadásul kóros körülmények között (pl. szívritmuszavarok, szívizomelfajulás vagy ischemiás szívbetegségek során) a [Ca2+]i nagysága jelentôs mértékben megváltozhat. A szív pumpafunkciójának irányításán túlmenôen, az [Ca2+]i változásai fontos szerepet játszanak sok kardiális ionáram intenzitásának szabályozásában. Ezek a kalcium-függô ionáramok jelentôs mértékben részt vesznek az akciós potenciál alakjának és egyéb paramétereinek alakításában egészséges szívben és kóros körülmények között egyaránt. Mivel közvetlenül a sejtmembrán alatt lévô - ún. “szubmembrán” - [Ca2+]i nagyságát eddig technikai okokból nem sikerült pontosan megmérni, továbbá kevéssé ismerjük a szabálytozási szempontból releváns [Ca2+]i tartományt az egyes ionáramok esetében, jelen projektben ezek meghatározását tûztük ki célul. A szubmembrán [Ca2+]i nagyságát - egy új megközelítés értelmében - az L-tipusú kalcium áram kalcium-függô inaktivációjának követése segítségével kivánjuk meghatározni. A szívizom ioncsatornáinak kalcium-függô szabályozása várhatóan a szívritmuszavarok mechanizmusának jobb megértéséhez, ennél fogva a racionálisabb és hatékonyabb terápiás stratégiák kifejlesztéséhez járul hozzá, de hasznos lehet a szívizomsejtek elektromos sajátságait szimuláló in silco modellek továbbfejlesztésében is.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

In this project the calcium-sensitivity of cardiac ion currents will be individually studied in canine ventricular cardiomyocytes, which preparation displays cardiac electrophysiological characteristics most resembling those of the human heart. Calcium-dependent inactivation of ICa will be determined using inside-out membrane patches and under whole cell conditions using confocal microscopy to monitor [Ca2+]i. After this, inactivation of ICa will be used to monitor the actual changes in [Ca2+]i in the fuzzy space under various experimental conditions designed to modify [Ca2+]i by superfusion with BAPTA-AM or ouabain. The following ion current will be studied using the whole cell configuration of the patch clamp technique: L-type calcium current (ICa), Na+/Ca2+ exchanger current (INCX), calcium-dependent chloride current (ICl-Ca), inward rectifier potassium current (IK1), rapid delayed rectifier potassium current (IKr), slow delayed potassium current (IKs), late sodium current (INa-late). Calcium-dependent potassium current (IK-Ca) and inward current mediated by nonspecific calcium-dependent monovalent cation channels (Ikat-Ca) will aso be studied if expressed in our myocytes. The experiments will be performed in the absence and presence of simultaneous PKC and CaMKII inhibitiors in order to determine the mechanism of calcium-sensitivity. The major aims of the study are: (1) determination of the actual values of [Ca2+]i in the submembrane compartment called fuzzy space; (2) quantitative determination of calcium-sensitivity of calcium-dependent cardiac ion currents; (3) determination of the molecular mechanism of calcium-sensitivity.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Action potential configuration in the heart is determined by a concerted action of a variety of cardiac ion currents. Many of these currents are calcium-dependent, i.e. their amplitude and/or kinetic properties are influenced by changes in cytosolic calcium concentration ([Ca2+]i). Although the changes of [Ca2+]i have deep impact in regulation of the electrical properties of the surface membrane, little is known about the actual range of [Ca2+]i changes effective in modulation of these current systems. Furthermore, the actual magnitude of systolic and diastolic [Ca2+]i in the submembrane compartment, often called fuzzy space, has not been accurately determined up to know. In the present proposal, therefore, three - strictly related - questions have been addressed.
(1) We aim to determine the actual, or at least the approximately, value of [Ca2+]i in the fuzzy space. To circumvent the known technical difficulties the calcium-dependent inactivation of ICa will be used to monitor [Ca2+]i in this compartment.
(2) We want to determine the actual range of [Ca2+]i relevant to control the current intensity in the case of each calcium-dependent cardiac ion current. This aim will be achieved by monitoring the current in question simultaneously with ICa when [Ca2+]i is changed continuously.
(3) Measurements performed in the presence and absence of PKC and CaMKII inhibitors reveal the molecular mechanism of calcium-sensitivity, i.e. involvement of direct binding to the channel protein or phosphorylation of the channel by a calcium sensitive protein kinase, like PKC or CaMKII.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Comparison of [Ca2+]i values obtained using ICa inactivation data, confocal microscopy and bulk [Ca2+]i measurements may help to give a more reasonable estimation of submembrane [Ca2+]i in myocytes. Quantitative characterization of the calcium dependency of cardiac ion currents may lead to better understanding of mechanisms of cardiac arrhythmias, since it will be possible to tell which ion currents are activated at a given level of [Ca2+]i during systole and diastole, or under pathological conditions of the heart. This information can also be utilized for in silico modeling of the cardiac action potential. In summary, the results to be obtained in this proposal may yield a better understanding of cellular cardiac electrophysiology, including the mechanisms involved in cardiac arrhythmias, and consequently to develop more adequate and more rational therapeutic strategies.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Intracellular calcium concentration [Ca2+]i is continuously changing during the cardiac cycle and also, abnormal intracellular calcium levels can be measured in the heart under pathological conditions, like cardiac arrhythmias, ischemic heart disease or cardiomyopathy. In addition to governing cardiac contractility, [Ca2+]i is involved in modifying several transmembrane ion currents, which are known to play a crucial role in shaping the cardiac action potential under conditions of health and disease. Since little is known about the actual range of [Ca2+]i changes effective in modulation of these current systems, we decided to quantitatively determine the actual values of [Ca2+]i in the narrow region of the cardiac cell which is just beneath the membrane, so it is able to regulate these calcium-dependent ion currents. Quantitative characterization of the calcium-dependent cardiac ion currents may help to better understand the mechanisms of cardiac arrhythmias. This information can also be utilized for in silico modeling of the cardiac action potential. Most importantly, we will able to tell which ion currents are activated at a given level of [Ca2+]i during systole and diastole, or under pathological conditions of the heart. Thus the results to be obtained in this proposal may yield a better understanding of cellular cardiac electrophysiology, including the mechanisms involved in cardiac arrhythmias, and consequently to develop more adequate and more rational therapeutic strategies.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A szívizom mechanikai funkciójának vezérlésében valamint a szívarrhythmiák kialakulásában egyaránt fontos szerepet játszanak az intracelluláris kalcium koncentráció változásai, amelyek a felszini membrán elektromos sajátságait a kalcium-függô ioncsatornák mûködésén keresztül szabályozzák. Ebben a projektben az emlôs (kutya, humán, tengerimalac) kamrai szívizomban elôforduló legfontosabb kalcium-függô ionáramok sajátságait tanulmányoztuk. Ezen belül jellemeztük a kalcium-függô Cl- csatornák expressziós mintázatát és elektrofiziológiai sajátságait, a késôi Na+ áram jellemzôit, az intracelluláris kalcium koncentráció változások hatását az akciós potenciál idôtartamának ill. annak variabilitásának szabályozásában (amelyet az egyik legpontosabb arrhythmia prediktornak tartunk), továbbá az akciós potenciál alakjának szerepét a sympaticus adaptáció kialakulása során. Két ágens, a ryanodin receptor antagonista dantrolén, és a transiens receptor melastatin 4 csatorna inhibítor 9-fenantrol hatásmechanizmusát is vizsgáltuk. Számos új megállapításunkon túlmenôen legfontosabb eredményünknek tartjuk annak megállapítását és alátámasztását, hogy az egészséges human kamrai szívizom legjobb elekrofiziológiai és farmakológiai modelljének a kutya kamrai szívizomsejteket tartjuk.
Results in English
Regulation of cardiac contractility as well as the genesis of arrhythmias are controlled by the cytosolic calcium concentration, which is also known to govern several calcium-dependent ion channels. This project was designed to investigate the properties of the most important calcium-modulated ion channels in mammalian myocardium, including canine, human and guinea pig hearts. We have characterized the expression pattern and electrophysiological properties of the calcium-sensitive Cl- channels, the behavior of the late Na+ current, the regulatory role of the cytosolic calcium concentration in action potential duration and its beat-to-beat variability (which is an important arrhythmia predictor), as well as the role of action potential morphology in the catecholamine-induced changes in cardiac adaptation. The mechanism of action of the ryanodine receptor antagonist dantrolene and the transient receptor melastatin 4 channel inhibitor 9-phenanthrol was also studied. The most important result of the project was to show and support that the relevant model for undiseased human ventricular myocardium is the canine ventricular myocyte regarding its electrophysiological and pharmacological properties.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=115397
Decision
Yes





 

List of publications

 
Almássy J, Diszházi Gy, Skaliczki M, Márton I, Magyar ZsE, Nánási PP, Yule DI: Expression of BK channels and Na+-K+ pumps in the apical membrane of lacrimal acinar cells suggests a new molecular mechanism for primary tear-secretion, Ocular Surface 17:272-277, 2019
Diszházi Gy, Magyar ZsÉ, Mótyán J, Csernoch L, Jóna I, Nánási PP, Almássy J: Dantrolene requires Mg2+ and ATP to inhibit the ryanodine receptor, Mol Pharmacol 96:401–407, 2019
Sampedro-Puente DA, Fernandez-Bes J, Szentandráassy N, Nánási PP, Taggart P, Pueyo E: Time course of low-frequency oscillatory behavior in human ventricular repolarization following enhanced sympathetic activity and relation to arrhythmogenesis, Front Physiol 10:1547, 2020
Nánási P, Szabó Z, Kistamás K, Horváth B, Virág L, Jost N, Bányász T, Almássy J, Varró A: Implication of frequency-dependent protocols in antiarrhythmic and proarrhythmic drug testing, Prog Biophys Mol Biol https://doi.org/10.1016/j.pbiomolbio.2019.11.001, 2019
Horváth B, Hézső T, Szentandrássy N, Kistamás K, Árpádffy-Lovas T, Varga R, Gazdag P, Veress R, Dienes Cs, Baranyai D, Almássy J, Virág L, Nagy N, Baczkó I, Magyar J, Bányász T, Varró A, Nánási P: Late sodium current in human, canine and guinea pig ventricular myocardium, J Mol Cell Cardiol https://doi.org/10.1016/j.yjmcc.2019.12.015, 2020
Szabó Z, Ujvárosy D, Ötvös T, Sebestyén V, Nánási PP: Handling of ventricular fibrillation in emergency setting, Front Phatmacol. In Press., 2019
Szentandrássy N, Horváth B, Váczi K, Kistamás K, Masuda L, Magyar J, Bányász T, Papp Z, Nánási PP: Dose-dependent electrophysiological effects of the myosin activator omecamtiv mecarbil in canine ventricular cardiomyocytes, J Physiol Pharmacol, 67, 483-489, 2016
Acsai K, Ördög B, Varró A, Nánási PP: Role of the dysfunctional ryanodine receptor - Na+-Ca2+ exchanger axis in progression of cardiovascular diseases: what we can learn from pharmacological studies?, Eur J Pharmacol, 779, 91-101, 2016
Magyar J, Kistamás K, Váczi K, Hegyi B, Horváth B, Bányász T, Nánási PP, Szentandrássy N: Concept of relative variability of cardiac action potential duration and its test under various experimental conditions, Gen Physiol Biophys 35, 55-62, 2016
Horváth B, Váczi K, Hegyi B, Gönczi M, Dienes B, Kistamás K, Bányász T, Magyar J, Baczkó I, Varró A, Seprényi Gy, Csernoch L, Nánási PP, Szentandrássy N: Sarcolemmal Ca2+-entry through L-type Ca2+ channels controls the profile of Ca2+-activated Cl- current in canine ventricular myocytes, J Mol Cell Cardiol, 97, 125-139, 2016
Hegyi B, Váczi K, Horváth B, Gönczi M, Kistamás K, Ruzsnavszky F, Veress R, Bányász T, Magyar J, Csernoch L, Nánási PP, Szentandrássy N: Ca2+-activated Cl− current is antiarrhythmic by reducing both spatial and temporal heterogeneity of cardiac repolarization, submitted for publication to J Mol Cell Cardiol, 2016
Hegyi B, Váczi K, Horváth B, Gönczi M, Kistamás K, Ruzsnavszky F, Veress R, Bányász T, Magyar J, Csernoch L, Nánási PP, Szentandrássy N: Ca2+-activated Cl− current is antiarrhythmic by reducing both spatial and temporal heterogeneity of cardiac repolarization, J Mol Cell Cardiol 109: 27-37, 2017
Horváth B, Szentandrássy N, Veress R, Almássy J, Magyar J, Bányász T, Tóth A, Papp Z, Nánási PP:: Frequency-dependent effects of omecamtiv mecarbil on cell shortening of isolated canine ventricular cardiomyocytes., Naunyn Schmiedeberg's Arch Pharmacol 390:1239–1246, 2017
Sala L, Hegyi B, Bartolucci C, Altomare C, Rocchetti M, Váczi K, Mostacciuolo G, Szentandrássy N, Severi S, Nánási PP, Zaza A: Action potential contour contributes to species differences in repolarization response to β-adrenergic-stimulation., Europace 2017; Epub ahead of print. doi: 10.1093/europace/eux236, 2017
Nánási PP, Magyar J, Varró A, Ördög B: Beat-to-beat variability of cardiac action potential duration: underlying mechanism and clinical implications., Canadian J Physiol Pharmacol 95:1230-1235, 2017
Hegyi B, Horváth B, Váczi K, Gönczi M, Kistamás K, Ruzsnavszky F, Veress R, Izu LT, Chen-Izu Y, Bányász T, Magyar J, Csernoch L, Nánási PP, Szentandrássy N: Sarcolemmal Ca2+-entry through L-type Ca2+ channels controls the profile of Ca2+-activated Cl- current in canine ventricular myocytes, J Mol Cell Cardiol, 97, 125-139, 2016
Hegyi B, Horváth B, Váczi K, Gönczi M, Kistamás K, Ruzsnavszky F, Veress R, Izu LT, Chen-Izu Y, Bányász T, Magyar J, Csernoch L, Nánási PP, Szentandrássy N: Ca2+-activated Cl− current is antiarrhythmic by reducing both spatial and temporal heterogeneity of cardiac repolarization, J Mol Cell Cardiol 109: 27-37, 2017
Horváth B, Szentandrássy N, Veress R, Almássy J, Magyar J, Bányász T, Tóth A, Papp Z, Nánási PP:: Frequency-dependent effects of omecamtiv mecarbil on cell shortening of isolated canine ventricular cardiomyocytes., Naunyn Schmiedeberg's Arch Pharmacol 390:1239–1246, 2017
Sala L, Hegyi B, Bartolucci C, Altomare C, Rocchetti M, Váczi K, Mostacciuolo G, Szentandrássy N, Severi S, Nánási PP, Zaza A: Action potential contour contributes to species differences in repolarization response to β-adrenergic-stimulation, Europace 20:1543-1552, 2018
Nánási PP, Magyar J, Varró A, Ördög B: Beat-to-beat variability of cardiac action potential duration: underlying mechanism and clinical implications., Canadian J Physiol Pharmacol 95:1230-1235, 2017
Oravecz K, Kormos A, Gruber A, Márton Z, Kohajda ZS, Mirzaei L, Jost N, Levijoki J, Pollesello P, Koskelainen T, Otsomaa L, Tóth A, Papp JGy, Nánási PP, Antoons G, Varró A, Acsai K, Nagy N: Inotropic effect of NCX inhibition depends on the relative activity of the reverse NCX assessed by a novel inhibitor ORM-10962, Eur J Pharmacol 818:278-286, 2018
Almássy J, Siguenza E, Skaliczki M, Matesz K, Sneyd J, Yule5 DI, Nánási PP: New saliva secretion model based on the expression of Na+/K+ pump and K+ channels in the apical membrane of parotid acinar cells, Pflügers Arch 470:613–621, 2018
Horváth B, Szentandrássy N, Veress R, Baranyai D, Kistamás K, Almássy J, Tóth A, Magyar J, Bányász T, Nánási PP: Effect of the Ca2+ chelator BAPTA acetoxy-methylester on action potential duration in canine ventricular myocytes, J Physiol Pharnacol 69:99-107, 2018
Veress R, Baranyai D, Hegyi B, Kistamás K, Dienes Cs, Magyar J, Bányász T, Nánási PP, Szentandrásy N, Horváth B: Transient receptor potential melastatin 4 channel inhibitor 9-phenanthrol blocks Na+ and K+ but not Ca2+ currents in canine ventricular myocytes, Canadian J Physiol Pharmacol 96:1022-1029, 2018
Almássy J, Nánási PP: Brief structural insight into the allosteric gating mechanism of BK (Slo) channel, Canadian J Physiol Pharmacol 2018; In Press, 2018
Horváth B, Váczi K, Hegyi B, Gönczi M, Kistamás K, Ruzsnavszky F, Veress R, Izu LT, Chen-Izu Y, Bányász T, Magyar J, Csernoch L, Nánási PP, Szentandrássy N: Sarcolemmal Ca2+-entry through L-type Ca2+ channels controls the profile of Ca2+-activated Cl- current in canine ventricular myocytes, J Mol Cell Cardiol, 97, 125-139, 2016
Hegyi B, Horváth B, Váczi K, Gönczi M, Kistamás K, Ruzsnavszky F, Veress R, Izu LT, Chen-Izu Y, Bányász T, Magyar J, Csernoch L, Nánási PP, Szentandrássy N: Ca2+-activated Cl− current is antiarrhythmic by reducing both spatial and temporal heterogeneity of cardiac repolarization, J Mol Cell Cardiol 109: 27-37, 2017
Sala L, Hegyi B, Bartolucci C, Altomare C, Rocchetti M, Váczi K, Mostacciuolo G, Szentandrássy N, Severi S, Nánási PP, Zaza A: Action potential contour contributes to species differences in repolarization response to β-adrenergic-stimulation, Europace 20:1543-1552, 2018
Nánási PP, Magyar J, Varró A, Ördög B: Beat-to-beat variability of cardiac action potential duration: underlying mechanism and clinical implications., Canadian J Physiol Pharmacol 95:1230-1235, 2017
Oravecz K, Kormos A, Gruber A, Márton Z, Kohajda ZS, Mirzaei L, Jost N, Levijoki J, Pollesello P, Koskelainen T, Otsomaa L, Tóth A, Papp JGy, Nánási PP, Antoons G, Varró A, Acsai K, Nagy N: Inotropic effect of NCX inhibition depends on the relative activity of the reverse NCX assessed by a novel inhibitor ORM-10962, Eur J Pharmacol 818:278-286, 2018
Almássy J, Siguenza E, Skaliczki M, Matesz K, Sneyd J, Yule DI, Nánási PP: New saliva secretion model based on the expression of Na+/K+ pump and K+ channels in the apical membrane of parotid acinar cells, Pflügers Arch 470:613–621, 2018
Horváth B, Szentandrássy N, Veress R, Baranyai D, Kistamás K, Almássy J, Tóth A, Magyar J, Bányász T, Nánási PP: Effect of the Ca2+ concentration chelator BAPTA acetoxy-methylester on action potential duration in canine ventricular myocytes, J Physiol Pharnacol 69:99-107, 2018
Veress R, Baranyai D, Hegyi B, Kistamás K, Dienes Cs, Magyar J, Bányász T, Nánási PP, Szentandrásy N, Horváth B: Transient receptor potential melastatin 4 channel inhibitor 9-phenanthrol blocks Na+ and K+ but not Ca2+ currents in canine ventricular myocytes, Canadian J Physiol Pharmacol 96:1022-1029, 2018
Almássy J, Nánási PP: Brief structural insight into the allosteric gating mechanism of BK (Slo) channel, Canadian J Physiol Pharmacol 97:498-502, 2019





 

Events of the project

 
2021-01-28 10:28:40
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: ÁOK Élettani Intézet (Debreceni Egyetem), Új kutatóhely: FOK Fogorvosi Élettani és Gyógyszertani Tanszék (Debreceni Egyetem).




Back »