A fémionok neurodegeneratív betegségekben játszott szerepének koordinációs és elektrokémiai háttere  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
115480
típus K
Vezető kutató Várnagy Katalin
magyar cím A fémionok neurodegeneratív betegségekben játszott szerepének koordinációs és elektrokémiai háttere
Angol cím Coordination and electrochemical background of role of metal ions in neurodegenerative disorders
magyar kulcsszavak peptid, átmenetifém-komplex, hisztidin, cisztein, oldallánc hatás, redoxi tulajdonság
angol kulcsszavak peptide, transitiion metal complex, histidine, cysteine, effect of side chain, redoxi property
megadott besorolás
Szervetlen kémia (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Fémorganikus kémia
zsűri Kémia 1
Kutatóhely TTK Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék (Debreceni Egyetem)
résztvevők Csire Gizella
Dávid Ágnes
Hőgyéné Dr. Grenács Ágnes Judit
Kállay Csilla
Lihi Norbert
Lukács Márton
Sóvágó Imre
Szunyog Györgyi
projekt kezdete 2016-01-01
projekt vége 2021-10-31
aktuális összeg (MFt) 25.704
FTE (kutatóév egyenérték) 20.09
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A jelenleg gyógyíthatatlan neurodegeneratív betegségek (pl. Alzheimer-kór és prion betegségek) rendkívül komoly egészségügyi és társadalmi problémát jelentek világszerte. Számos információ áll rendelkezésre ezen a területen, de ismereteink összességében eléggé korlátozottak. Egyfelől egyetértés van abban a tekintetben, hogy valamennyi ilyen megbetegedés bizonyos jól meghatározott fehérjék abnormális konformáció változásához és aggregációjához kapcsolható. Másfelől az is széles körben elfogadott nézet, hogy ezen folyamatokban fémionok is részt vehetnek. Valamennyi fehérje ugyanis gazdag a hisztidin aminosavban, amely a fémionok számára fontos kötési helye. A pályázat keretei között arra keresünk választ, hogy az ezen folyamatokban leginkább érintett létfontosságú és toxikus fémionok, mint a réz(II), cink(II), vas(II/III), nikkel(II), kadmium(II), ólom(II) ionok hogyan lépnek kölcsönhatásba az említett fehérjék peptidfragmenseivel. Vizsgálataink során a fehérjék fragmenseinek és modellpeptidjeinek vizsgálatán keresztül arra keressük a választ:
(i) a peptid kötőhelyének közelében levő aminosav szekvencia milyen módon szabályozza a molekula fémionmegkötő képességét és szelektivitását
(ii) a fémionok és a peptidek közötti kölcsönhatás hogyan hat a peptidkomplexek redoxi folymataira
(iii) a korábban kevésbé vizsgált létfontosságú (vas) és toxikus (kadmium, ólom) fémionok kötődése milyen módon befolyásolhatja a fehérje konformációváltozását, aggregációját
A klasszikus potenciometriás és korszerű szerkezetvizsgáló módszerek (UV-látható, CD, ESR, NMR és MS) együttes alkalmazásával a képződött komplexek termodinamikai és szerkezeti tulajdonságait egyaránt értelmezhetjük.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Általánosan elfogadottnak tekinthető, hogy egyes fémionok fontos szerepet játszhatnak a neurodegeneratív megbetegedések kialakulásában és lefolyásában. A leginkább érintett fémionok mindenekelőtt a legfontosabb nyomelemek, mint a vas, réz és cink, és a toxikus fémionok, mint pl. a kadmium esetleges szerepére is vannak irodalmi utalások. A betegségekben szerepet játszó fehérjék és fragmenseik koordinációs képessége és fémionszelektivitása a molekulában jelenlevő horgonycsoportok mellett a kötőhely közelében levő aminosavak minőségétől is függ. Így pályázatunk egyik fő célkitűzése annak megállapítása, hogy a peptidek koordinációs képessége és fémkomplexeik redoxi tulajdonságai hogyan szabályozhatók a peptidszekvencián keresztül. A másik célkitűzés, hogy a már részletesen vizsgált réz(II), cink(II) és nikkelII) ionok mellett a létfontosságú vas- és a mérgező kadmium- és ólom-ionok lehetséges szerepéről képet kapjunk a neurodegeneratív betegségekben szerepet játszó fehérjék fragmenseinek és modellpeptidjeinek vizsgálatán keresztül. Ezek az ismeretek hozzájárulhatnak a betegségek kémiai hátterének megértéséhez, illetve nagy fémion szelektivitású peptidek tervezésére adnak lehetőséget.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A közismert idegrendszeri megbetegedések (mint az Alzheimer-kór, Parkinson-kór vagy prion betegségek) az egyik legnagyobb egészségügyi és társadalmi problémát jelentik a jelen és mindenekelőtt a jövő generáció számára. Kutatásainkkal ezen betegségek kialakulásával együttjáró biokémiai folyamatok koordinációs és elektrokémiai hátterét kívánjuk pontosabban megismerni. Az eredmények jelentősége két szempontból is fontos lehet:
(1) A betegségek kialakulása kémiai hátterének felderítése egyértelműen alapul szolgálhat újfajta gyógyítási eljárások, vagy gyógyszerek kifejlesztéséhez. Jelen pályázat keretében ez közvetlen célkitűzés még nem lehet, de az eredmények megteremtik az alapot ezen kutatások új irányainak meghatározásához.
(2) A létfontosságú nyomelemek és a peptidek között képződő komplexek szerkezetének és egyéb jellemzőinek megismerése a koordinációs kémia és bioszervetlen kémia fejlődése szempontjából is fontos.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az idegrendszeri vagy más néven neurodegeneratív elváltozások rendkívül komoly egészségügyi és társadalmi problémát jelentek világszerte. Ezen betegségtípus legismertebb formáit az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór és prion betegségek jelentik. Jelenleg ezek a betegségek sajnos nem gyógyíthatók és az alkalmas gyógymódok megtalálásának egyik alapfeltétele a betegségek kémiai hátterének megismerése. A pályázatban megfogalmazott kutatási célok ennek elérésére irányulnak, különös tekintettel egyes fémionok lehetséges szerepére. Ma már általánosan elfogadott, hogy valamennyi ilyen megbetegedés bizonyos jól meghatározott fehérjék abnormális konformáció változásához és aggregációjához kapcsolható. Másfelől az is általános nézet, hogy ezekben a folyamatokban fémionok (elsősorban a vas, réz vagy a cink) is részt vehetnek. Vizsgálataink alapján meghatározhatjuk azokat a tényezőket, amelyek befolyásolják a fehérjék és azok fragmensei fémion szelektivitását, és választ kaphatunk arra, hogy a létfontosságú vas és a mérgező kadmium vagy ólom ion milyen szerepet játszhat ezekben a folyamatokban . Az eredmények alapul szolgálhatnak új gyógyászati eljárások kimunkálását célzó további kutatásokhoz. A kapott eredmények ugyanis támpontul szolgálhatnak új, természetes alapú és szelektív komplexképzők kifejlesztéséhez, valamint egyéb biológiai makromolekulák (metalloenzimek és metalloproteinek) szerkezetének és funkciójának felderítéséhez.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Various forms of neurodegenerative disorders (e.g. Alzheimer’s and prion diseases) represent one of the major risks for the health and future of human society. The better understanding of the chemical background of neurodegeneration may help to find the new and efficient techniques for the treatment of these diseases. Tremendous information is now available in this field but the general theory and practice are still missing. It is widely accepted that neurodegeneration is linked to the abnormal conformational changes of normal cellular proteins. It is also a common view that specific metal ions may take part in these processes. All these proteins are rich in histidyl residues which are generally considered as the major metal binding sites in proteins. In the frame of this project we want to get a better insight into the reactions taking place between metal ions (e.g. Fe(II/III), Cu(II) and Zn(II)) and various peptide fragments of the proteins. The aim of our proposal is the exploration of
(i) how does the amino sequence in the the surroundings of the metal binding site tune the metal binding ability and selectivity of peptides
(ii) how does the interaction between metal ions and peptides influence the redox processes of metal-peptide complexes
(iii) how does the binding of less studied trace (iron) and toxic (cadmium, lead) metal ions influence the conformational change and aggregation of proteins
The combined application of classical potentiometric and various spectroscopic techniques (UV-vis, CD, ESR, NMR and MS) will contribute to the better understanding of the thermodynamic and structural characteristics of the metal complexes of peptides and proteins.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

It is widely accepted that various metal ions may play a significant role in the development and onset of various forms of neurodegeneration. The involvement of iron(II/III), copper(II) and zinc(II) ions is the most probable in these processes but several literature studies support the role of toxic cadmium(II) ion, too. The coordination ability and metal binding selectivity of peptides of neurodegeneration depend on the anchor groups of the molecules, but they are tuned by amino acid sequences in the neighbourhood of binding site as well. One of the main goals of our proposal is the identify the fine tuning effect of coordination and redoxi properties through the amino acid sequence of molecules. The other aim of this project will help to clarify the potential role of the less investigated trace (iron) and toxic (cadmium, lead) metal ions by means of studies of metal complexes of peptide fragments and their model peptides. The studies performed in the frame of this project will help to understand the chemical background of neurodegenerative disorders, and give possibility to plan and synthesize peptides with high metal binding selectivity.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The well-known forms of neurodegenerative disorders (like Alzheimer’s disease, Parkinson’ disease and prion diseases) represent one of the major risk for the health and future of human society. The research performed in the frame of this project will help the better understanding of the molecular base of the biochemical processes related to neurodegeneration. There are two major areas emphasizing the significance of this research:
(1) The new results obtained for the chemical background of neurodegeneration may help to find new and efficient techniques for the treatment of these diseases. The development of new drugs cannot be the direct aim of this study but the results will definitely help further research in this field.
(2) The thermodynamic and structural characterization of peptide complexes is also important for coordination chemistry and bioinorganic chemistry. The results obtained during our studies may help to design new and selective chelating agents and can contribute to the better understanding of the characterization of various metalloproteins and metalloenzymes.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Neurodegenerativ disorders represent one of the major risk for the health and future of human society. The best known and most widely studied forms of these disorders are the Alzheimer’s disease, Parkinson’s disease and the prion diseases. A common feature of neurodegeneration is that effective therapy is not available in any cases. The development of new drugs and/or treatments requires the knowledge on the chemical background of neurodegeneration. This is the major goal of this proposal with a special emphasis on the role of metal ions in these processes. Now it is widely accepted that abnormal conformational changes of proteins are responsible for the development of neurodegeneration. It is also accepted that several metal ions (especially iron, copper and zinc) may also have a significant impact. Our studies will help to determine the factors, which influence the metal binding selectivity of proteins and their fragments, and can contribute the understanding of potential role of trace (iron) and toxic (cadmium, lead) metal ions in these disorders. Moreover, the results provide a sufficient base for further research to design effective drugs and therapies.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Fő célkitűzésünk szisztematikusan tervezett peptidek vizsgálatán keresztül azon tényezők koordinációs és elektrokémiai hátterének megismerése volt, amelyek szerepet játszhatnak a neurodegeneratív betegségekben. 63 peptid fémkomplexeinek vizsgálata alapján megállapítottuk: 1) Több poláris oldallánc jelenléte jelentősen növeli a peptidek fémionkötő képességét. A tau protein N-terminális régiójában levő His32 szelektív Cu(II) és Ni(II) kötő képessége a His környezetében levő Met és Thr hatásával értelmezhető. Ez magyarázatot adhat arra a feltételezésre is, hogy a Zn(II) kötődése a tau R3/R4 regiójához hozzájárulhat az aggregációhoz és szerepe lehet a tau R3 régió toxicitásában is. 2) A fehérjék oxidációjának elsődleges célpontjai a His és Met oldalláncai. A Met oldalláncok megóvják a peptideket a fragmentálódástól, míg a tanulmányozott ún. fémion-fehérje kölcsönhatást gyengítő vegyületek (aroil-hidrazonok és szalán típusú vegyületek) mindkét oldallánc oxidációját és így a fehérje degradációját is megakadályozhatják. 3) A két-cisztein tartalmú peptidek esetén (S–,S–) koordinációjú komplexek stabilitása a Ni(II) < Zn(II) < Pb(II) < Cd(II) sorrendben nő. Így a –CXXC– or –CXXXC– szekvencia beépítése a peptidbe a toxikus Cd(II) és Pb(II) ionokra szelektív ligandumok előállítását teszi lehetővé. Az eredményekből 24 közlemény jelent meg Q1 és Q2 folyóiratokban (14 Q1, ezen belül 2 D1, összesített IF: 91.452, független hivatkozások száma: 97.
kutatási eredmények (angolul)
Our main goals were the understanding of the coordination and electrochemical background of those factors which may play role in the neurodegenerative disorders by means of systematically planned model peptides. The studies of metal ion complexes of numerous (63) peptides reveal 1) The co-presence of several polar side chain significantly enhances the metal binding ability of the ligands. The selective Cu(II) and Ni(II) affinity of the His 32 in the N-terminal part of the tau protein is due to the presence of Met and Thr side chain in the environment of the His. These observations are in agreement with those assumptions that the zinc binding to R3/R4 regions contributes the aggregation and at least partially enhances tau-R3 toxicities. 2) The His and Met side chains are the most important targets of protein oxidation. The presence of Met residues protects the peptides from fragmentation, while the studied metal-protein attenuating compounds are able to protect both side chains from oxidation, the whole peptide from degradation. 3) The stability of (S–,S–) coordinated species of multicysteine peptides increases in the Ni(II) < Zn(II) < Pb(II) < Cd(II) order. The inserting of –CXXC– or –CXXXC– sequence into the peptide makes the synthesis of peptides with high selectivity to toxic Cd(II) or Pb(II) ion possible. These results were published in 24 papers in Q1 and Q2 journals (14 Q1 (including two D1 journals), sum of IF: 91.452, independent references: 97
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=115480
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Á. Grenács, N. Lihi, I. Sóvágó, K. Várnagy: The influence of penicillamine/cysteine mutation on the metal complexes of peptides, Dalton Trans., , 46, 13472-13481., 2017
G. Szunyog, K. Várnagy: Lead(II) complexes of oligopeptides containing two cysteine residues, Inorg. Chim. Acta, 472, 157-164, 2018
N. Lihi, M. Lukács, M. Raics, G. Szunyog, K. Várnagy, C. Kállay: The effect of carboxylate groups on the complexation of metal ion with oligopeptides – Potentiometric investigation, Inorg. Chim. Acta, 472, 165-173, 2018
Á. Dávid, É.T. Hartman, N. Lihi, I. Sóvágó, K. Várnagy: Complex formation of nickel(II) and zinc(II) ions with peptide fragments of rat amylin, New J. Chem, 42, 8131-8136, 42, 8277., 2018
D.S. Cukierman, N. Bodnár, B.N. Evangelista, L. Nagy, C. Kállay, N.A. Rey: Impact of pyridine‑2‑carboxaldehyde‑derived aroylhydrazones on the copper‑catalyzed oxidation of the M112A PrP103–112 mutant fragment, J. Biol. Inorg. Chem., 1231–1244, 24,, 2019
G. Csire, I. Turi, I. Sóvágó, E. Kárpáti, C. Kállay: Complex formation processes and metal ion catalyzed oxidation of model peptides related to the metal binding site of the human prion protein, J. Inorg. Biochem., 203, 110927, https://doi.org/10.1016/j.jinorgbio.2019.110927, 2020
J. Devonport , N. Bodnár, A. McGown , M. Bukar Maina, L. C. Serpell, C. Kállay, J. Spencer, G. E. Kostakis: Salpyran: A Cu(II) selective chelator with therapeutic potential, Inorg. Chem., 20, 15310–15320, 2021
N. Bodnár, K. Várnagy, L. Nagy, G. Csire, C. Kállay: Ambivalent role of ascorbic acid in the metal-catalyzed oxidation of oligopeptides, J. Inorg. Biochem., 222, 111510, 2021
B.D. Balogh, G. Szunyog, M. Lukács, B. Szakács, I. Sóvágó: Thermodynamics and structural characterization of the nickel(II) and zinc(II) complexes of various peptide fragments of tau protein, Dalton Trans., 50, 14411-14420, 2021
S. Chaves, K. Várnagy, M.A. Santos: Recent multi-target approaches on the development of anti- Alzheimer's agents integrating metal chelation activity, Current Med. Chem., 28, 7247-7277, 2021
M. Lukács,D.C. Pálinkás, G. Szunyog, K. Várnagy: An overview of the metal binding ability of small peptides containing cysteine residue(s), ChemistryOpen, 10. 451-463, 2021
B.D. Balogh, B. Szakács, G. Di Natale, G. Tabbì, G. Pappalardo, I. Sóvágó, K. Várnagy: Copper (II) binding properties of an octapeptide fragment from the R3 region of tau protein: A combined potentiometric, spectroscopic and mass spectrometric study, J. Inorg. Biochem., https://doi.org/10.1016/j.jinorgbio.2021.111358, 2021
Imre Sóvágó, Katalin Várnagy, Norbert Lihi, Ágnes Grenács: Coordinating properties of peptides containing histidyl residues, Coord. Chem. Rev., 327-328, 43-54, 2016
Gianella Facchin, Nicolás Veiga, M. Gabriela Kramer, Alzir A. Batista, Katalin Várnagy, Etelka Farkas , Virtudes Moreno, María H. Torre: Experimental and theoretical studies of copper complexes with isomeric dipeptides as novel candidates against breast cancer, J. Inorg. Biochem., 162, 52–61, 2016
Mária Raics, Norbert Lihi, Aliz Laskai, Csilla Kállay, Katalin Várnagy and Imre Sóvágó: Nickel(II), zinc(II) and cadmium(II) complexes of hexapeptides containing separate histidyl and cysteinyl binding sites, New J. Chem., 40, 5420-5427., 2016
G. Di Natale, A. Sinopoli, Á. Grenács, D. Sanna, I. Sóvágó, G. Pappalardo: Copper(II) coordination properties of the Ab(1–16)2 peptidomimetic: experimental evidence of intermolecular macrochelate complex species in the Ab dimer, New J. Chem., 40, 10274-10284, 2016
Lihi N., Raics M., D. Sanna, Várnagy K., Sóvágó I.: A cisztein hatása hisztidint is tartalmazó peptidek átmenetifém komplexeiben, 50. Komplexkémiai Kollokvium, Balatonvilágos, 2016. 05. 30. - 06. 01, Absztraktkönyv: E46, 2016
N. Lihi, M. Raics, D. Sanna, K. Várnagy, I. Sóvágó: Transtion metal complexes of peptides with cysteine and histidine binding sites: a thermodynamic and structural study, EUROBIC 13., Budapest, 2016. 08. 28 – 09. 01.,Abstrct book: p. 143, 2016
N. Lihi, M. Raics, C. Kállay, K. Várnagy, I. Sóvágó: Thermodynamic and structural characterization of transition metal complexes of peptides with thiolate and other binding sites, ISMEC 2016, Barcelona, Spanyolország, 2016. 06. 07 – 10., Abstract book: p. 59-60., 2016
G. Szunyog, K. Várnagy: Lead(II) complexes of cysteine containing peptides, EUROBIC13, Budapest, Magyarország, 2016. 08. 28-09. 01., Abstract book: p. 160., 2016
G. Szunyog, M. Lukács, N. Lihi, Á. Grenács, K. Várnagy: Metal complexes of cysteine containing peptides, ISMEC 2016, Barcelona, Spanyolország, 2016.06. 07-10., Abstract book: p. 93., 2016
Á. Grenács, N. Lihi, K. Várnagy, I. Sóvágó: Effect of a penicillamine residue on the complex formation processes of peptides with nickel(II), zinc(II) and cadmium(II) ions, Eurobic13, Budapest, Hungary, 2016. 08.28.-09.01. Abstract book: p. 159, 2016
G. Csire, S. Timári, M. Kiss, K. Várnagy: Coordination, redox properties and SOD activity of Cu(II) complexes of multihistidine peptides, Eurobic13, Budapest, Magyarország, 2016. 08. 28.- 09. 01., Abstract book: p. 257, 2016
G. Csire, S. Timári, K. Várnagy: Coordination, redox properties and SOD activity of Cu(II) complexes of multihistidine peptides, ISMEC 2016, Barcelona, Spanyolország, 2016. 06. 07-10., Abstract book: p. 65, 2016
M. Lukács, K. Várnagy: Cadmium(II) and zinc(II) complexes of terminally protected tetrapeptides containing cysteinyl residue, Eurobic13, Budapest, Magyarország, 2016. 08. 28 - 09. 01., Abstract book: p. 161, 2016
K. Várnagy, Á. Dávid, D. Sanna, C. Kállay, I. Sóvágó: The anchoring ability of specific non-coordinating side chains in the rat amylin fragments, Eurobic13, Budapest, Magyarország, 2016. 08. 28 - 09. 01., Abstract book: p. 116, 2016
Imre Sóvágó, Katalin Várnagy, Norbert Lihi, Ágnes Grenács: Coordinating properties of peptides containing histidyl residues, Coord. Chem. Rev., 327-328, 43-54, 2016
Gianella Facchin, Nicolás Veiga, M. Gabriela Kramer, Alzir A. Batista, Katalin Várnagy, Etelka Farkas , Virtudes Moreno, María H. Torre: Experimental and theoretical studies of copper complexes with isomeric dipeptides as novel candidates against breast cancer, J. Inorg. Biochem., 162, 52–61, 2016
Mária Raics, Norbert Lihi, Aliz Laskai, Csilla Kállay, Katalin Várnagy and Imre Sóvágó: Nickel(II), zinc(II) and cadmium(II) complexes of hexapeptides containing separate histidyl and cysteinyl binding sites, New J. Chem., 40, 5420-5427., 2016
G. Di Natale, A. Sinopoli, Á. Grenács, D. Sanna, I. Sóvágó, G. Pappalardo: Copper(II) coordination properties of the Ab(1–16)2 peptidomimetic: experimental evidence of intermolecular macrochelate complex species in the Ab dimer, New J. Chem., 40, 10274-10284, 2016
N. Lihi, A.J. Godó, G. Sciortino, E. Garribba, K. Várnagy: Tridentate (O,N,O) ligands as potential chelator compounds for iron overload, Polyhedron, 123, 192–205, 2017
N. Lihi, M. Lukács, D. Szűcs, K. Várnagy, I. Sóvágó: Nickel(II), zinc(II) and cadmium(II) complexes of peptides containing separate aspartyl and cysteinyl residues, Polyhedron, 133, 364–373, 2017
G. Csire, L. Nagy, K. Várnagy, C. Kállay: Copper(II) interaction with the Human Prion 103–112 fragment – Coordination and oxidation, J. Inorg. Biochem., 170, 195–201, 2017
G. Csire, S. Timária, J. Asztalos, J.M. Király, M. Kiss, K. Várnagy: Coordination, redox properties and SOD activity of Cu(II) complexes of multihistidine peptides, J. Inorg. Biochem., 177, 198-210., 2017
N. Lihi, D. Sanna, I. Bányai, K. Várnagy, I. Sóvágó: Unusual binding modes in the copper(II) and palladium(II) complexes of peptides containing both histidyl and cysteinyl residues, NewJ.Chem., 41, 1372, 2017
Á. Grenács, N. Lihi, I. Sóvágó, K. Várnagy: The influence of penicillamine/cysteine mutation on the metal complexes of peptides, Dalton Trans., , 46, 13472-13481., 2017
Lukács M., Várnagy K.: Terminálisan védett cisztein tartalmú peptidek oldategyensúlyi és spektroszkópiás vizsgálata, 51. Komplexkémiai Kollokvium, Balatonvilágos, 2017. május 29-31. Absztraktkönyv, E11, 2017
K. Várnagy, G. Szunyog: Lead complexes of cysteine containing peptides, ISMEC 2017, Dijon, France, 11-15 June, Abstractbook p. 301 (P81), 2017
N. Lihi, Á. Grenács, K. Várnagy, I. Sóvágó: The effect of distant cysteinyl residues on the complex formation processes of peptides containing other binding sites, 14th ISABC, Tolouse, France, June 7-10, Abstract book: p. 206, 2017
G. Csire, J. Erdei, J. Király, J. Pinkóczy, J. Kocsi, K. Várnagy: Fine tuning of the thermodynamic and structural properties of transition metal peptide complexes, 14th ISABC, Tolouse, France, June 7-10, Abstract book: p. 284, 2017
G. Szunyog, K. Várnagy: Lead complexes of cysteine containing peptides, 14th ISABC, Tolouse, France, June 7-10, Abstract book: p. 215, 2017
N. Lihi, A.J. Godó, G. Sciortino, E. Garribba, K. Várnagy: Tridentate (O,N,O) ligands as potential chelator compounds for iron overload, Polyhedron, 123, 192–205, 2017
N. Lihi, M. Lukács, D. Szűcs, K. Várnagy, I. Sóvágó: Nickel(II), zinc(II) and cadmium(II) complexes of peptides containing separate aspartyl and cysteinyl residues, Polyhedron, 133, 364–373, 2017
G. Csire, L. Nagy, K. Várnagy, C. Kállay: Copper(II) interaction with the Human Prion 103–112 fragment – Coordination and oxidation, J. Inorg. Biochem., 170, 195–201, 2017
G. Csire, S. Timária, J. Asztalos, J.M. Király, M. Kiss, K. Várnagy: Coordination, redox properties and SOD activity of Cu(II) complexes of multihistidine peptides, J. Inorg. Biochem., 177, 198-210., 2017
N. Lihi, D. Sanna, I. Bányai, K. Várnagy, I. Sóvágó: Unusual binding modes in the copper(II) and palladium(II) complexes of peptides containing both histidyl and cysteinyl residues, NewJ.Chem., 41, 1372, 2017
M. Lukács, G. Szunyog, N. Lihi, Á. Grenács, G. Di Natale, G. Pappalardo, K. Várnagy: Copper(II) complexes of peptides mimicking the Tau protein binding sites, 35th ISCS, Szeged, Magyarország, 2018. 08. 26-30, Abstract book: p. 91, 2018
G. Szunyog, K. Várnagy: Nickel(II) complexes of peptides containing cysteinyl residues, 35th ISCS, Szeged, Magyarország, 2018. 08. 26-30, Abstract book: p. 94, 2018
G. Csire, B.D. Balogh, Z. Kerekes, M. Lukács, K. Várnagy: Competition of transition metal ions between the trihistidyl and N-terminal histamine binding sites in HAVAHHH peptide, ISMEC 2018, Florence, Italy, 2018. 06. 3-7., abstrack book, p: 119-120, 2018
Lihi N., Pataki B., Csire G., Szakács B., Várnagy K., Sóvágó I., Fábián I.: A NISOD enzim fémkötő szakaszának vizsgálata, 52. Komplexkémiai Kollokvium, Balatonvilágos, Magyarország, 2018.05. 22-24. Absztraktkönyv, E23, 2018
Várnagy K., Dávid Á.: A patkány amilin peptid fragmenseinek átmenetifém komplexei, 52. Komplexkémiai Kollokvium, Balatonvilágos, Magyarország, 2018. 05. 22-24, Absztraktkönyv E28, 2018
K. Várnagy, Á. Dávid, N. Lihi, I. Sóvágó: Complex formation of transition metal ions wiht the peptide fragments of rat amylin, ISMEC 2018, Florence, Italy, 2018. 06. 3-7., Abstract book 102-103, 2018
G. Szunyog, K. Várnagy: Lead(II) complexes of oligopeptides containing two cysteine residues, Inorg. Chim. Acta, 472, 157-164, 2018
N. Lihi, M. Lukács, M. Raics, G. Szunyog, K. Várnagy, C. Kállay: The effect of carboxylate groups on the complexation of metal ion with oligopeptides – Potentiometric investigation, Inorg. Chim. Acta, 472, 165-173, 2018
Á. Dávid, É.T. Hartman, N. Lihi, I. Sóvágó, K. Várnagy: Complex formation of nickel(II) and zinc(II) ions with peptide fragments of rat amylin, New J. Chem, 42, 8131-8136, 42, 8277., 2018
B.D. Balogh, Z. Bihari, P. Buglyó, G. Csire, Z. Kerekes, M. Lukács, I. Sóvágó, K. Várnagy: Metal binding selectivity of an N-terminally free multihistidine peptide HAVAHHH-NH2, New J. Chem., 907-916, 43, 2019
G. Szunyog, A. Laskai, D. Szűcs, I. Sóvágó, K. Várnagy: A comparative study on the nickel binding ability of peptides containing separate cysteinyl residues, Dalton Trans., 16800–16811, 48, 2019
M. Lukács, G. Szunyog, Á. Grenács, N. Lihi, C. Kállay, G. Di Natale, T. Campagna, V. Lanza, G. Tabbi, G. Pappalardo, I. Sóvágó, K. Várnagy: Copper(II) coordination abilities of the tau protein’s N-terminus peptide fragments: A combined potentiometric, spectroscopic and mass spectrometric study, ChemPlusChem, 1697– 1708, 84, 2019
D.S. Cukierman, N. Bodnár, B.N. Evangelista, L. Nagy, C. Kállay, N.A. Rey: Impact of pyridine‑2‑carboxaldehyde‑derived aroylhydrazones on the copper‑catalyzed oxidation of the M112A PrP103–112 mutant fragment, J. Biol. Inorg. Chem., 1231–1244, 24,, 2019
Balogh B.D., Csire G., Kerekes Zs., Lukács M., Várnagy K.: Az N- és C-terminális rész fémionkötő képességének összehasonlítása a HAVAHHH-NH2 peptidben, 53. Komplexkémiai Kollokvium, Velence, 2019. május 21-23., E8, 2019
Lukács M., Szunyog Gy., Grenács Á., Kállay Cs., G. Di Natale, G. Pappalardo, Várnagy K., Sóvágó I., Csire G.: A tau fehérje két kötőhelyét modellező peptidek Cu(II) és Ni(II) komplexeinek oldategyensúlyi vizsgálata, 53. Komplexkémiai Kollokvium, Velence, 2019. május 21-23., E11,, 2019
Szunyog Gy., Várnagy K.: Cisztein-tartalmú peptidek Ni(II)-komplexei, 53. Komplexkémiai Kollokvium, Velence, 2019. május 21-23., E13,, 2019
G. Di Natale, M. Lukács, V. Lanza, G. Tabbi, T. Campagna, C. Kállay, G. Pappalardo: Copper(II) binding within the N-terminal region of the Tau protein: the use of model peptides for the evaluation of metal ion binding preferences, International Symposium on Metal Complexes (SMEC19) Hajdúszoboszló/Debrecen, June 11‐14, Abstract book 99-100., 2019
Á. Grenács, N. Lihi, N. Bodnár, Z. Pataki, a) D.C. Pálinkás, Márton Lukács, K. Várnagy: Effects of polar side chains on the formation of nickel(II), zinc(II) and cadmium(II) complexes of cysteine peptides, International Symposium on Metal Complexes (SMEC19) Hajdúszoboszló/Debrecen, June 11‐14, Abstract book 112-113., 2019
M. Lukács, G. Szunyog, Á. Grenács, G. Di Natale, G. Pappalardo, K. Várnagy, I. Sóvágó: Metal ion binding ability of the free N-termini of tau protein: appraisal of preference by solution equilibrium study, International Symposium on Metal Complexes (SMEC19) Hajdúszoboszló/Debrecen, June 11‐14, Abstract book 131-132., 2019
G. Szunyog, D.C. Pálinkás, K. Várnagy: Nickel(II) complexes of peptides containing cysteinyl residues, International Symposium on Metal Complexes (SMEC19) Hajdúszoboszló/Debrecen, June 11‐14, Abstract book 178-179., 2019
K. Várnagy, E. Székely, G. Csire: The role of side chains in the fine tuning of metal binding ability of peptides, Advanced workshop on Solution Chemistry of TCEs, Bialystok (Poland), 22-23 January, 2019
K. Várnagy, G. Szunyog, D.C. Pálinkás: Nickel(II) complexes of peptides containing cysteinyl residues, 19th International Conference on Biological Inorganic Chemistry (ICBIC-19), Interlaken (Switzerland), August 11-16, 2019
Csire Gizella: Fehérjék fémionkötőhelyeit modellező peptidek koordinációs és redoxi sajátságai, Debreceni Egyetem, Természettudományi Doktori Tanács, Kémiai Tudományok Doktori Iskola, 2017
Dávid Ágnes: Amilinhormon fragmensek és mutánsok fémkomplexeinek oldategyensúlyi vizsgálata, Debreceni Egyetem, Természettudományi Doktori Tanács, Kémiai Tudományok Doktori Iskola, 2017
Lihi Norbert: A tiolátcsoport hatása oldalláncban egyéb donorcsoportot tartalmazó peptidek komplexképző sajátságaira, Debreceni Egyetem, Természettudományi Doktori Tanács, Kémiai Tudományok Doktori Iskola, 2017
Szunyog Györgyi: Toxikus fémionok szelektív megkötésére alkalmas peptidek tervezése, szintézise és fémkomplexeik vizsgálata, Debreceni Egyetem, Természettudományi és Informatikai Doktori Tanács, Kémiai Tudományok Doktori Iskola, 2019
C. Kállay, N. Bodnár, G. Csire, L. Nagy: Optimization of the metal catalyzed oxidation of prion protein fragments, XIV International Symposium on Inorganic Biochemistry. Science must go on!, Wroclaw, Poland, p. 56.5-8 September, Abstract book:, 2018
B.D. Balogh, Z. Bihari, P. Buglyó, G. Csire, Z. Kerekes, M. Lukács, I. Sóvágó, K. Várnagy: Metal binding selectivity of an N-terminally free multihistidine peptide HAVAHHH-NH2, New J. Chem., 907-916, 43, 2019
G. Szunyog, A. Laskai, D. Szűcs, I. Sóvágó, K. Várnagy: A comparative study on the nickel binding ability of peptides containing separate cysteinyl residues, Dalton Trans., 16800–16811, 48, 2019
M. Lukács, G. Szunyog, Á. Grenács, N. Lihi, C. Kállay, G. Di Natale, T. Campagna, V. Lanza, G. Tabbi, G. Pappalardo, I. Sóvágó, K. Várnagy: Copper(II) coordination abilities of the tau protein’s N-terminus peptide fragments: A combined potentiometric, spectroscopic and mass spectrometric study, ChemPlusChem, 1697– 1708, 84, 2019
D.S. Cukierman, N. Bodnár, B.N. Evangelista, L. Nagy, C. Kállay, N.A. Rey: Impact of pyridine‑2‑carboxaldehyde‑derived aroylhydrazones on the copper‑catalyzed oxidation of the M112A PrP103–112 mutant fragment, J. Biol. Inorg. Chem., 1231–1244, 24,, 2019
B.D. Balogh, B. Szakács, G. Di Natale, G. Tabbì, G. Pappalardo, I. Sóvágó, K. Várnagy: Copper (II) binding properties of an octapeptide fragment from the R3 region of tau protein: A combined potentiometric, spectroscopic and mass spectrometric study, J. Inorg. Biochem., https://doi.org/10.1016/j.jinorgbio.2021.111358, 2021
M. Lukács,D.C. Pálinkás, G. Szunyog, K. Várnagy: An overview of the metal binding ability of small peptides containing cysteine residue(s), ChemistryOpen, in press, 2021
G. Csire, I. Turi, I. Sóvágó, E. Kárpáti, C. Kállay: Complex formation processes and metal ion catalyzed oxidation of model peptides related to the metal binding site of the human prion protein, J. Inorg. Biochem., 203, 110927, https://doi.org/10.1016/j.jinorgbio.2019.110927, 2020
Lukács Márton: Aszparaginsavat, glutaminsavat, hisztidint és ciszteint tartalmazó peptidek átmenetifém-komplexei, Debreceni Egyetem, Természettudományi és Informatikai Doktori Tanács, Kémiai Tudományok Doktori Iskola,, 2020
Á. Grenács, B. Sándor, D.C. Pálinkás, F. Szondi, K. Várnagy: Influence of preceding serine residue(s) on the complex formation processes of histidine/cysteine peptides, Acta of the International Symposia on Thermodynamics of Metal Complexes Volume 10 - ISMEC 2021, June 16th – 18th, Białystok (Poland), page OC5, 2021
Bodnár Nikolett, Kállay Csilla, Nagy Lajos: A fémion-peptid közötti kölcsönhatást gyengítő kismolekulák hatása a peptidek fémion-katalizált oxidációjára, 54. Komplexkémiai Kollokvium, 2021. május 26-27, on-line, Absztrakt kötet, E5 oldal, 2021
B.D, Balogh, B. Szakács, I. Sóvágó, K. Várnagy: Comparison of transition metal complexes of Tau (326-333) mutants, Acta of the International Symposia on Thermodynamics of Metal Complexes Volume 10 - ISMEC 2021, June 16th – 18th, Białystok (Poland), page P6, 2021
Balogh Bettina Diána: A Tau (326-333) mutánsok réz(II)komplexeinek összehasonlítása, Kárpát-medencei Fiatal Magyar Kutatók Konferenciája, március. 30-31., 2021
E. Székely, G. Csire, J.Z. Erdei, J.M. Király, J. Pinkóczy, K. Várnagy: Fine-tuning the metal ion-binding abilities of bio mimicking peptides by altering the side chains, International Symposia on Thermodynamics of Metal Complexes Volume 10 - ISMEC 2021, June 16th – 18th, Białystok (Poland), page P56, 2021
N. Bodnár, C. Kállay, D.S. Cukierman, N.A. Rey, L. Nagy: Aroylhydrazones as potential protecting agents against metal-catalyzed oxidation of prion protein, International Symposia on Thermodynamics of Metal Complexes Volume 10 - ISMEC 2021, June 16th – 18th, Białystok (Poland), page P12, 2021
Székely Enikő: Az oldalláncok szerepe a peptidek fémionkötő képességének finomszabályozásában, Kárpát-medencei Fiatal Magyar Kutatók Konferenciája, március. 30-31., 2021
Grenács Ágnes, Sándor Balázs, Pálinkás Dóra Csilla, Várnagy Katalin: Szerin oldallánc hatása peptidek 4N nikkel(II)-komplexeir, 54. Komplexkémiai Kollokvium, 2021. május 26-27, on-line, Absztrakt kötet, E26 oldal, 2021





 

Projekt eseményei

 
2018-09-18 13:30:54
Résztvevők változása
2017-07-18 12:48:56
Résztvevők változása




vissza »