Járásvizsgáló rendszer a medence és a csípő mozgásainak rögzítésére  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
115894
típus K
Vezető kutató Kiss Rita
magyar cím Járásvizsgáló rendszer a medence és a csípő mozgásainak rögzítésére
Angol cím Gait analysis system for detect of pelvis and hip joint motion
magyar kulcsszavak mozgásvizsgálat, mozgás kinematikai és kinetikai jellemzői, medence, csípőízület
angol kulcsszavak motion analysis, kinetic and kinematic parameters, pelvis, hip joint
megadott besorolás
Műszaki Mechanika (Műszaki és Természettudományok Kollégiuma)98 %
Ortopédia, sportorvostan, reumatológia, rehabilitáció (Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma)2 %
Ortelius tudományág: Rehabilitáció
zsűri Gépész-, Építő-, Építész- és Közlekedésmérnöki
Kutatóhely Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem)
résztvevők Aradi Petra
Bodzay Tamás
Flóris István
Molnár József
Nagymáté Gergely
Pap Károly
Sztrinkai Gergely
Tamás Péter
Zoltán Gergely
projekt kezdete 2016-02-01
projekt vége 2021-07-31
aktuális összeg (MFt) 35.026
FTE (kutatóév egyenérték) 15.58
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A mozgásvizsgálatok szerepe a humán mozgás biomechanikai modelljének definiálásában és mindennapi orvosi gyakorlatban is növekszik. A kereskedelmi forgalomban kapható rendszerek drágák, helyigényük nagy, így a mindennapi oktatásban, kutatásban csak kevés helyen használhatók. A mélységszenzorok a feldolgozás minőségének javításával alkalmassá tehetők a mozgás kinematikai jellemzőinek számításához szükséges adatok rögzítésére. A mozgás modellezéséhez, és az elváltozások hatásvizsgálatához több száz járásciklus elemzése szükséges, amely futópad használatával oldható meg. A futószalagok szabályozható kinetikai kényszerrel működő rendszerek, amelyek a vizsgált személy kényszer reakcióját vizsgálják. Az infrakamerákkal/mélységszenzorokkal nyert kinematikai, a futószalag nyomásmérő szenzorainak adataiból számított kinetikai jellemzőket használva olyan vezérlés fejleszthető, amely a vizsgált személyhez kötött koordináta-rendszerben a szalagot pont úgy mozgatja, ahogy azt a személy-szalag-gravitáció dinamikai rendszere kényszeríti. Így az intelligens futószalagon a járás megegyezik a szabadon történő járással. Az összeállított járáslaboratórium az oktatási, kutatási és a gyógyászati célokat egyaránt kiszolgálja. Célunk, hogy két igen széles beteganyagot érintő baleset, a combnyak- és medencetörés, esetén vizsgáljuk a különböző ellátási módok hatását a járás és a járásszabályosság paramétereire. A nyert információk a különböző műtéti típusok és hozzá kapcsolódó rehabilitációs protokollok hatásvizsgálatát segíti. A numerikus eredmények jól használhatók humán mozgás kinematikai és kinetikai modellezésében, a numerikus modellezések bemenő paramétereinek pontosításában.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás első fő célja a képfeldolgozáshoz és az inverz mozgáson alapuló vezérléshez kapcsolódó, az ember részletes biomechatronikai modelljét célzó alapkutatások segítségével az oktatásban, kutatásban, továbbá a gyógyászatban, a rehabilitációban egyaránt jól használható járáslabor fejlesztése. Ez két részből tevődik össze: 1) a robotikában, széles körben használt, viszonylag olcsó mélységszenzorokhoz fejlesztett, új típusú képfeldolgozással a mozgás kinematikai paramétereinek számításához szükséges térbeli adatok rögzítése; 2) a kinematikai paraméterek és a mért kinetikai jellemzők használatával egy intelligens futószalag fejlesztése, amelynek szalagját a személy-szalag-gravitáció dinamikai rendszeren alapuló vezérlés mozgatja. Így a futószalagon történő járás nem kényszerített, hanem szabad mozgás. Az így létrejövő, hitelesített olcsó járáslaboratórium a mérési protokollokkal, a feldolgozó programokkal együtt a járás kinematikai, kinetikai jellemzőit több száz ciklus adataiból képes meghatározni. Feltételezhető eredménye a humán mozgást különböző körülmények között leíró mechanikai modelljenek kialakítása. A traumatológiai műtétek után a futószalagon történő járás, a kényszerített mozgás miatt, nem volt használható. A kutatás másik fő célja, hogy a korai posztoperatív időszakban vizsgáljuk a traumatológiai műtétek hatását a járásra. Ez is két részből tevődik össze: 1) a combnyaktörés- és 2) a medencetörés-ellátási módok összehasonlító hatásvizsgálata. Feltételezhető, hogy a járásvizsgálat kinematikai és kinetikai adatai jól használhatók a különböző numerikus modellezésekben, és pontosíthatók a különböző műtéti típusok indikációi is.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Jelen kutatás egyik eredményeként létrejövő mozgásvizsgáló rendszer a mélységszenzorokhoz fejlesztett képfeldolgozó programmal a mozgás kinematikai jellemzőinek számításához szükséges adatokat megfelelő pontossággal határozza meg. A járásvizsgáló rendszerek elterjedését, az ár és robosztusság mellett az akadályozta, hogy a többszáz járásciklus elemzéséhez használt futószalag kikényszerített mozgást hozott létre. Ez csak megfelelő feltételek mellett ad elfogadhatóan pontos eredményt. Az infrakamerák/mélységszenzorok adataiból meghatározott kinematikai, a futószalagba épített nyomásszenzorok adataiból számított kinetikai paraméterek alapján a futószalag vezérlése megfordítható. Az inverz, mozgáson alapuló vezérlés következtében a vizsgált személyhez kötött koordináta-rendszerben a szalag pont úgy mozog, ahogy azt a személy-szalag-gravitáció dinamikai rendszere kényszeríti. Az intelligens futószalagon történő járás a szabad járáshoz hasonlít, a járás biomechanikai modellezése pontosítható. A vezérléshez mélység-, nyomásmérő szenzorok adatait használó futószalag, a hozzá tartozó mérést vezérlő, feldolgozó programok hitelesítés és verifikálás után alkalmasak az oktatás, kutatás és a mindennapi gyógyászat széles körű igényeinek kiszolgálására, mivel az eszköz és az annak alapján felállított modell megfelelően pontos, olcsó, könnyen mozgatható.
Ez a járásvizsgáló rendszer alkalmas a traumatológiai műtétek után is a járás kinematikai és kinetikai jellemzőinek meghatározására. A numerikus adatok egyrészt pontosítják a humán járás modelljét, biztosítják a műtétek hatását szimuláló numerikus (végeselemes) módszerek bemenő, elsősorban kinetikai, adatait, de jól használhatók a traumatológiai műtétek eredményességének összehasonlító hatásvizsgálatára is. A kutatásban a medence és a csípőízület mozgását befolyásoló két, a lakosság viszonylag nagy számát érintő műtétet, a combnyaktörés és a medencetörés különböző operatív ellátás hatásvizsgálatára fókuszáltunk. A posztoperatív időszakban végzett vizsgálatokkal meghatározott járás- és járászabályossági paraméterek összehasonlító elemzésével az indikációk pontosíthatók, a rehabilitációs protokollok egyénre szabhatók. Ez elősegítheti a rehabilitáció hatékonyságát is.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A mozgásvizsgáló rendszerekkel a különböző mozgások kinematikai, kinetikai jellemzői meghatározhatók, amelyek jól használhatók a különböző műtéti típusok összehasonlítására, a rehabilitáció eredményességének ellenőrzésére. A hagyományos mozgásvizsgáló rendszerek elterjedése nagy helyigényük, összetett, drága kamerarendszerük miatt korlátozott. Járásvizsgálatok esetén célszerű több száz lépésciklus elemzése, ami futószalag használatával is történhet. A hagyományos futószalagok szabályozható kinetikai kényszerrel működő rendszerek, így a futószalagon történő járáskor a a vizsgált személy kényszerreakciója vizsgálható. Olcsóbb infrakamerák és/vagy mélységszenzorok és nyomásmérő szenzorok alkalmazásával, megfelelően kidolgozott képfeldolgozó és mérést vezérlő programok segítségével új elveken működő járásvizsgáló rendszer fejleszthető, amely alkalmas a járás és járásszabályosság paramétereinek meghatározására. A mért jellemzők alapján az általunk fejlesztett vezérlés a futószalagot a személy mozgásának megfelelően mozgatja. Ennek következtében az intelligens futópadon történő járás megközelíti a szabad járás jellemzőit. Az így kialakított járáslaboratórium, mérési módszer, feldolgozó programok lkalmasak az emberi mozgás részletes modellezésén túl a két leggyakoribb, legösszetettebb traumatológiai műtét, a combnyak- és a medencetörés különböző operatív ellátásának hatásvizsgálatára már a korai posztoperatív időszakban. A járásparaméterek segítségével mindkét traumatológiai ellátás biomechanikai hatása összehasonlítható. Ez vélhetően segíti a különböző műtéti eljárások indikációinak pontosítását, a rehabilitáció helyes megválasztását, és annak eredményességét.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Motion analysis is becoming increasingly important both in the definition of a biomechanical model for human gait and in everyday medical practice. Commercially available systems are costly, require large space, so they can be used at only few places in everyday education and research. Depth sensors, widely used in mechatronics, can be made suitable for recording the data required for calculations of the kinematic parameters of motion by improving processing quality. Hundreds of gait cycles are required to be analyzed for motion modelling and for the impact studies of lesions, which is feasible by using a treadmill. Treadmill belts are systems operated by controllable kinetic constraints. Kinematic parameters obtained by infrared cameras/depth sensors, the kinetic parameters calculated from the data of the pressure sensors of the belt can be used for developing a control mechanism which moves the belt exactly in the same way in the coordinate system associated with the subject examined as it is constrained by the dynamic system of the person, the belt, and gravitation. Thus, gait on an intelligent treadmill corresponds to natural walking. A gait laboratory set up in this way serves for educational, research, and therapeutical purposes as well. Our objective is to examine the impact of various treatment modes of fracture of the femoral neck and pelvic on the parameters of gait, gait’s variability. The information obtained provides assistance in the impact assessment of various surgery types and the associated rehabilitation protocols. Numerical results can be usedof in the kinematic and kinetic modelling of human motion,and in numerical modelling.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The primary objective is to develop a gait laboratory in connection with basic research associated with image processing and controls based on inverse motion, aiming at a detailed human biomechatronical model, to be put to good use in education, research, as well as in every day rehabilitation. This consists of two parts: 1) spatial data requited for calculating the kinematic parameters of motion can be recorded by a new type of image processing developed for depth sensors relatively cheap and widely used in robotics ; 2) development of an intelligent treadmill by using kinematic parameters, the belt of which is moved by a control mechanism based on the dynamic system of the subject, the belt, and gravitation. Therefore gait on a treadmill will be natural rather than constrained motion. A cheap, calibrated gait laboratory thus established – integrated with measuring protocols and processing softwares – can determine the gait characteristics rom the data of several hundred cycles. Presumable results include the development of a mechanical model to describe human motion . After traumatological surgery, gait on a treadmill could not be used because of the constrained nature of motion. Another main objective of the research is to examine the effect of traumatological surgeries on gait in the early post-operative period. This also consists of two parts: comparative impact studies of the ways of treatment of 1) fracture of the femoral neck and 2) pelvic fracture. It can be presumed that the kinematic and kinetic data of gait analysis can be used properly in various numerical modelling and simulations, and the indications of different surgery types can be made more specific.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The motion analysis system to be produced as one of the results of this project is to specify the data required for calculating the kinematic parameters of motion with sufficient accuracy together with the image processing program developed for depth sensors. Besides price and robustness, factors to hinder the spread of gait analysis systems included the fact that the treadmill used for the analysis of hundreds of gait cycles generated constrained motion. This cannot be used in the early post-operative period of traumatological surgery. Treadmill control can be reversed based on the kinematic parameters specified from the data of infrared cameras / depth sensors and the kinetic parameters calculated from the data of pressure sensors built in the treadmill. As a result of motion-based inverse control, the belt moves exactly in the same way in the coordinate system associated with the subject examined as it is constrained by the dynamic system of the person, the belt, and gravitation. Gait on an intelligent treadmill is similar to natural walking; the biomechanical modelling of gait can be made more accurate. Following calibration, the treadmill uses data from depth and pressure sensors for control. The associated measurement and processing softwares will be suitable in education, research and everyday medicinal practice, since the device and the model set up on the basis thereof are sufficiently accurate, cheap, easy to move.
This gait measuring system is suitable for determining the kinematic and kinetic parameters of gait even after traumatological surgery. Numerical data make the human gait model more precise and provide input data for numerical methods to simulate the impact andnefectivness of surgeries. The research project focusses on the impact study of various operative treatments for fracture of the femoral neck and pelvic, two surgeries influencing pelvic and hip joint motion and affecting a relatively large population. By way of a comparative analysis of parameters of gait and of gait’s variability specified by post-operative testing, indications can be made more precise, and rehabilitation protocols can be customized. This may also enhance rehabilitation efficiency.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Motion analysis systems can be used for determining the characteristics of a different motions highly suitable for comparing various surgery types and for verifying the results of rehabilitation. The spread of traditional motion analysis systems is limited as they require large space and are equipped with complex, expensive camera systems. In gait analysis, it is expedient to analyze several hundred gait cycles, which can also be carried out by using a treadmill. Traditional treadmills are systems operated by controllable kinetic constraints, so during gait on a treadmill it is the subject’s forced reaction that can be studied rather than natural walking.
By applying cheaper infrared cameras and/or depth and pressure sensors with using properly elaborate imaging and measurement control softwares, a gait analysis system based on new principles can be developed, which is suitable for determining the parameters of gait. Based on the characteristics measured, the control mechanism developed by us moves the treadmill according to the motion of the subject. Consequently, gait on an intelligent treadmill approaches the features of natural walking. The data measured by gait laboratory could be used for performing impact studies of various operative techniques for the two most complex traumatological surgeries, fracture of the femoral neck and pelvic in the early post-operative period. Parameters of gait and of gait’s variability can be used for comparing the biomechanical effects of both traumatological treatments. This is presumed to help specify the indications of different surgical procedures, select the appropriate rehabilitation method and enhance its effectiveness.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
forgalomban kapható rendszer installálása után a hitelesítés a kidolgozott geodéziai módszerrel akár egy mérőszalag segítségével is elvégezhető, a skálázási érték meghatározható. A kidolgozott és hitelesített AR markereket és ProGo kamerákat használó mérési módszer olcsóbb, mint a hagyományos optikai mozgásvizsgáló módszerek, így szélesebb körben alkalmazható. Az adatbank kialakításakor egyértelművé vált, hogy az anatómiai pontok kijelölését pontosítani szükséges. Az adatfeldolgozásokhoz szükséges szűrések elemzése megmutatta, hogy a jelenleg használt szűrési módszer elavult. Módszerünk a vágási frekvenciát a lépésfrekvencia (kadencia) függvényében határozza meg. A csípő- és medence törött betegek vizsgálata felhívta a figyelmet arra, hogy az elesés kockázata növekszik, így az állás közben és hirtelen irányváltoztatás utáni egyensúlyozó képességet is vizsgálni kell. A statikus egyensúlyozás vizsgálatához új, független és megbízható paramétereket definiáltunk. Az állás közbeni egyensúlyozás esetére definiált a boka-domináns, a csípő-domináns, valamint a vegyes mozgásstratégia. A koordinációs stratégia a vizsgált személy mozgásának ingamodellel való elemzésével vizsgálható. A kutatási módszereket sportmozgások elemzésénél, valamint gerincelváltozással, lúdtalppal rendelkező gyermekek vizsgálatánál is használtuk.
kutatási eredmények (angolul)
The role of motion analysis is increasingly popular in everyday medical practice. After installing commercially available motion capture systems, the verification procedure can be performed via the developed geodetic method; even with the help of a measuring tape, the scaling value can be determined. The alternative measurement method using AR markers and ProGo action cameras is significantly cheaper than traditional optical-based motion capture systems so that it can be used more widely for on-site applications. During the construction of the database, it became clear that the calibration accuracy of anatomical points needed to be clarified. Analysis of the applied filters required for data processing showed that the traditionally used filtering methods are outdated and may be inappropriate. Our method determines the cutting frequency as a function of the step frequency (cadence). Our study involving hip- and pelvic-fractured patients drew attention to the increased risk of falling, so the balancing ability during bipedal standing and after a sudden change of direction should also be analyzed. Therefore, a new, independent and reliable parameter set was identified to quantify static balance. The different movement strategies (ankle-dominant, hip-dominant, and mixed) can also be analyzed using a pendulum-based mechanical model. The presented research methods were also used in the analysis of sports movements and in the examination of children with spinal disorders.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=115894
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Pálya Zsófia, Kiss Rita Mária: Biomechanical analysis of the effect of compression sportswear on running, MATERIALS TODAY: PROCEEDINGS 32: pp. 133-138., 2020
Petro Balint, Kasabov Nikola, Kiss Rita M.: Selection and Optimization of Temporal Spike Encoding Methods for Spiking Neural Networks, IEEE TRANSACTIONS ON NEURAL NETWORKS AND LEARNING SYSTEMS 31: (2) pp. 358-370., 2020
Kiss Bernadett, Kiss Rita: Performance measurement of sailors with custom hiking bench and motion tracking system, MATERIALS TODAY: PROCEEDINGS 12: pp. 411-415., 2019
Nagymáté Gergely, Kiss Rita M.: Affordable gait analysis using augmented reality markers, PLOS ONE 14: (2) e0212319, 2019
Pálya Zsófia, Kiss Rita: Hogyan segíthetik a biomechanikai mérések a sportruhák tervezését?, In: Barabás, István (szerk.) XXVII. Nemzetközi Gépészeti Konferencia OGÉT 2019, Erdélyi Magyar Tudományos Társaság (2019) pp. 420-423., 2019
Pálya Zsófia, M. Kiss Rita: Biomechanical analysis of tge effect of compression sportswear on running, In: Robert, Zemčík; Jan, Krystek (szerk.) 36th Danubia Adria Symposium on Advances in Experimental Mechanics EXTENDED ABSTRACTS, (2019) pp. 101-102., 2019
Petró Bálint, Kiss Bernadett, Kiss Rita M: Analyzing human balance recovery action using calculated torques of a double pendulum model, MATERIALS TODAY: PROCEEDINGS 12: pp. 431-439., 2019
Petró Bálint, Kiss Rita M: Az egyensúlyozó emberi test modellezése kéttagú, négy szabadságfokú fordított ingával, In: Bertóti, Edgár (szerk.) XIII. Magyar Mechanikai Konferencia (MAMEK 2019), (2019) p. 427., 2019
Rácz Kristóf, Nagymáté Gergely, Kovács Tamás, Bodzay Tamás, Kiss Rita: Anatómiai pontok kijelölési precizitásának mérése, In: Barabás, István (szerk.) XXVII. Nemzetközi Gépészeti Konferencia OGÉT 2019, Erdélyi Magyar Tudományos Társaság (2019) pp. 448-451., 2019
Rácz Kristóf, Nagymáté Gergely, Kovács Tamás, Bodzay Tamás, Kiss Rita M.: Measuring anatomical landmark calibration precision, In: Philipp, THURNER; Dieter, PAHR; Christian, HELLMICH (szerk.) 25th Congress of the European Society of Biomechanics - Book of Abstracts, (2019) p. 220., 2019
Rácz Kristóf, Nagymáté Gergely, Kovács Tamás, Bodzay Tamás, Kiss Rita M.: Mérések az anatómiai pontok kalibrációs precizitásáról, In: Baksa, Attila; Bertóti, Edgár; Kiss, László; Szirbik, Sándor (szerk.) XIII. Magyar Mechanikai Konferencia, Miskolci Egyetem Műszaki Mechanikai Intézet (2019) p. 95., 2019
Nagymáté Gergely: Stabilometric analyses, optical based motion analysis, Pattantyús Ábrahám Géza Gépészeti Tudományok Doktori Iskola 119p, 2019
Bernadett Kiss, Balint Petro, Rita Kiss: Analysing human balance recovery action using calculated torques of a double pendulum model, In: Pastrama, Stefan Dan; Constantinescu, Dan Mihai (szerk.) 35th Danubia Adria Symposium on Advances in Experimental Mechanics, [s. n.] - Nemzetközi (2018) pp. 121-122., 2018
Bernadett Kiss, Rita Kiss: Performance measurement of sailors with custom hiking bench and motion tracking system, In: Pastrama, Stefan Dan; Constantinescu, Dan Mihai (szerk.) 35th Danubia Adria Symposium on Advances in Experimental Mechanics, [s. n.] - Nemzetközi (2018) pp. 119-120., 2018
Gergely Nagymáté, Mária Takács, Rita M Kiss: Does bad posture affect the standing balance?, COGENT MEDICINE 5: (1) pp. 1-12., 2018
Gergely Nagymáté, Rita M Kiss: Application of OptiTrack motion capture systems in human movement analysis, RECENT INNOVATIONS IN MECHATRONICS 5: (1) 10.17667/riim.2018.1/13, 2018
Gergely Nagymáté, Rita M Kiss: Gait analysis using augmented reality markers, In: Fergal, O'Brain; Danny, Kelly (szerk.) Abstracts book - 8th World Congress of Biomechanics, (2018) P2079, 2018
Kiss Bernadett, Nagymáté Gergely, Kiss Rita M: Examination of sailors’ balancing ability considering the role of the head movement, MATERIALS TODAY: PROCEEDINGS 5: (13, Part 2) pp. 26507-26512., 2018
Nagymate G, Orlovits Z, Kiss RM: Reliability analysis of a sensitive and independent stabilometry parameter set, PLOS ONE 13: (4) e0195995, 2018
Nagymáté Gergely, Kiss Rita M: Augmented Reality markereken alapuló mozgásvizsgáló rendszer validálása, BIOMECH HUNG XI: (1) pp. 25-36., 2018
Nagymáté Gergely, Kiss Rita M.: Motion capture system validation with surveying techniques, MATERIALS TODAY: PROCEEDINGS 5: (13, Part 2) pp. 26501-26506., 2018
Nagymáté Gergely, Tuchband Tamás, Kiss Rita M: A novel validation and calibration method for motion capture systems based on micro-triangulation, JOURNAL OF BIOMECHANICS 74: pp. 16-22., 2018
Pálya Zsófia, Kiss Rita M: Az emelkedő teljesítményű futás hatása a mozgásparaméterekre, BIOMECH HUNG XI: (1) pp. 37-46., 2018
Petró Bálint, T Nagy Judit, Kiss Rita M: Effectiveness and recovery action of a perturbation balance test – a comparison of single-leg and bipedal stances, COMPUTER METHODS IN BIOMECHANICS AND BIOMEDICAL ENGINEERING 21: (10) pp. 593-600., 2018
Rácz Kristóf, Nagymáté Gergely, Kovács Tamás, Bodzay Tamás, Kiss Rita: Accuracy of Anatomical Landmark Placement Methods for Gait Analysis, INTERNATIONAL JOURNAL OF MECHANICS AND CONTROL 19: (02) pp. 3-10., 2018
Rita Kiss, Gergely Nagymáté, Mária Takács: Effect of bad posture on the standing balance?, In: Madeleine, Lowery (szerk.) XXII Congress of International Society of Electrophysiology and Kinesiology (ISEK), University College Dublin (2018) pp. 12-12., 2018
Rita M Kiss, Bettina Kiss, Gergely Nagymáté: The role of head movement in human balancing, In: Madeleine, Lowery (szerk.) XXII Congress of International Society of Electrophysiology and Kinesiology (ISEK), University College Dublin (2018) pp. 154-154., 2018
Zsófia Pálya, Anna Gulyás, Marianna Halász, Rita Kiss: Investigation of the design aspects of running suits applying motion analysis, In: Pastrama, Stefan Dan; Constantinescu, Dan Mihai (szerk.) 35th Danubia Adria Symposium on Advances in Experimental Mechanics, [s. n.] - Nemzetközi (2018) pp. 123-124., 2018
Petro B, Papachatzopoulou A, Kiss RM: Devices and tasks involved in the objective assessment of standing dynamic balancing - A systematic literature review, PLOS ONE 12: (9) , 2017
Rácz Kristóf: Anatomiai pont kijeloles precizitasa, TDk (OTDK dolgozat) BME Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék, 2018
Kiss Bernadett, Kiss Rita M: A fejmozgás szerepe az egyensúlyozó képességben, BIOMECH HUNG XI: (1) pp. 57-68., 2018
Kristóf Rácz, Gergely Nagymáté, Rita M Kiss: Effect of anatomical landmark placement variation on the angular parameters of the lower extremities, In: Rita Kiss, Philipp J Thurner (szerk.) (szerk.) Proceedings of International Conference on Biomedical Engineering. Anaheim; Calgary; Zurich: IASTED - ACTA Press, 2017. pp. 158-163., 2017
Nagymáté Gergely, Kiss Rita M: Augmented Reality markereken alapuló mozgásvizsgáló rendszer validálása, BIOMECH HUNG XI: (1) pp. 25-36., 2018
Pálya Zsófia, Kiss Rita M: Az emelkedő teljesítményű futás hatása a mozgásparaméterekre, BIOMECH HUNG XI: (1) pp. 37-46., 2018
Rácz Kristóf, Pálya Zsófa, Takács Mária, Nagymáté Gergely, Kiss Rita M: Optikai-alapú mozgásvizsgáló módszer kalibrációs pontosságának vizsgálata anatómiai pontok kijelölése esetén, BIOMECH HUNG XI: (1) pp. 47-55., 2018
Kristóf Rácz, Gergely Nagymáté, Rita M Kiss: Effect of anatomical landmark placement variation on the angular parameters of the lower extremities, In: R Kiss, P J Thurner (szerk.) Proceedings of International Conference on Biomedical Engineering. Anaheim; Calgary; Zurich: IASTED - ACTA Press, 2017. pp. 158-163., 2017
Rácz Kristóf: Univerzális biomechanikai mozgásvizsgáló szoftver fejlesztése az OptiTrack motion capture rendszeréhez, BSc szakdolgozat, BME Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék, 2016
Lukácsi Levente: Geometriai markerdetektálás mélységképből mozgásvizsgálatokhoz, BSc szakdolgozat, BME Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék, 2016
Szkupien Zoltán: Mozgásvizsgáló labor kamerarendszerének hitelesítése geodéziai referencia használatával, BSc szakdolgozat, BME Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék, 2016
Szkupien Bence: Állásstabilitást vizsgáló stabilometriás mérőrendszer fejlesztése erőszenzorok felhasználásával, BSc szakdolgozat, BME Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék, 2016
Kristóf Rácz, Gergely Nagymáté, Rita M Kiss: Effect of anatomical landmark placement variation on the angular parameters of the lower extremities, In: R. MKiss, PJ Thurner (szerk.)Proceedings of International Conference on Biomedical Engineering. Anaheim; Calgary; Zurich: IASTED - ACTA Press, 2017. pp. 158-163., 2017
Bernadett Kiss, Gergely Nagymáté, Rita M Kiss: EXAMINATION OF SAILORS’ BALANCING ABILITY CONSIDERING THE ROLE OF THE HEAD MOVEMENT, In: Francesca Cosmi (szerk.)Proceedings of 34th Danubia-Adria Symposium on Advances in Experimental Mechanics. Trieste: Università degli Studi di Trieste, 2017. pp. ., 2017
Gergely Nagymáté, Rita M Kiss: MOTION CAPTURE SYSTEM VALIDATION WITH SURVEYING TECHNIQUES, In: Francesca Cosmi (szerk.) Proceedings of 34th Danubia-Adria Symposium on Advances in Experimental Mechanics. Trieste: Università degli Studi di Trieste, 2017. pp. ., 2017
Kristóf Rácz, Gergely Nagymáté, Rita M Kiss: Effect of anatomical landmark placement variation on the angular parameters of the lower extremities, In: R Kiss, P J Thurner (szerk.) Proceedings of International Conference on Biomedical Engineering. Anaheim; Calgary; Zurich: IASTED - ACTA Press, 2017. pp. 158-163., 2017
Kristóf Rácz, Zsófia Pálya, Mária Takács, Rita M Kiss: EVALUATION OF ANATOMICAL LANDMARK CALIBRATION ACCURACY OF A MOTION CAPTURE BASED GAIT ANALYSIS SYSTEM, In: Francesca Cosmi (szerk.) Proceedings of 34th Danubia-Adria Symposium on Advances in Experimental Mechanics. Trieste: Università degli Studi di Trieste, 2017. pp. ., 2017
Gál-Pottyondy A., Petró Bálint, Czétényi A., Négyesi J., Nagatomi R., Kiss Rita: Field testing protocols for talent identification and development in basketball - A systematic review, APPLIED SCIENCES-BASEL 11: (10) 4340, 2021
Molnár Cecília, Pálya Zsófia, Kiss Rita M.: Static Balancing Ability and Lower Body Kinematics Examination of Hungarian Folk Dancers: A Pilot Study Investigating the “Kalocsai Mars” Dance Sequence, APPLIED SCIENCES-BASEL 11: (18) 8789, 2021
Petró Bálint: Human standing dynamic balancing and elementary biological signal processing., Pattantyús-Ábrahám Géza Doktori Iskola (eredményes házi védés), 2021
Rácz K., Kiss R.M.: Marker displacement data filtering in gait analysis: A technical note, BIOMEDICAL SIGNAL PROCESSING AND CONTROL 70: 102974, 2021





 

Projekt eseményei

 
2018-02-14 15:38:09
Résztvevők változása




vissza »