Konzorcium, fő p.: Karriermodellek és karrierépítés a kutatás-fejlesztésben. Különbségek és egyenlőtlenségek a munkaerő-piaci lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
116099
típus K
Vezető kutató Fábri György
magyar cím Konzorcium, fő p.: Karriermodellek és karrierépítés a kutatás-fejlesztésben. Különbségek és egyenlőtlenségek a munkaerő-piaci lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében
Angol cím Consortional main: Career Models and Career Advancement in Research and Development. Different Patterns and Inequalities in Labour Market Opportunities, Personal Network Building and Work-Life Balance
magyar kulcsszavak karriermodell, kutatás-fejlesztés, társadalmi egyenlőtlenség, személyes kapcsolatháló, munka-magánélet egyensúly
angol kulcsszavak career model, research and development, social inequality, personal network, work-life balance
megadott besorolás
Szociológia (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Szociológia
zsűri Társadalom
Kutatóhely Pszichológiai Intézet (Eötvös Loránd Tudományegyetem)
résztvevők Fényes Zs. Hajnalka
Kereszty Orsolya
projekt kezdete 2016-02-01
projekt vége 2021-06-30
aktuális összeg (MFt) 4.205
FTE (kutatóév egyenérték) 3.22
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás fő célkitűzése, hogy feltárja és értékelje a különböző karriermodelleket, valamint a tudományos előmenetelt segítő és akadályozó tényezőket a kutatás-fejlesztés területén Magyarországon. A tudományos karriereket több nézőpontból vizsgáljuk, nevezetesen a munkaerő-piaci egyenlőtlenségek, a személyes kapcsolati hálók, továbbá a munka-magánélet egyensúlya szempontjából. Kiemelt elemzési szempontunk a nemek, az életkor, a regionális és a természet és műszaki tudományok (TM) területein megfigyelhető egyenlőtlenségek. A kutatás elsősorban a PhD fokozattal rendelkezők karrierútjait vizsgálja. Egyfelől feltárjuk a magyarországi PhD fokozattal rendelkezők tudományos pályafutásának makro-szintű jellemzőit strukturális tudománymetriai és tudománytérképezési modelleket és módszereket felhasználva. Másfelől, a tudományos előmenetelre ható egyéni meghatározó tényezőket elemezzük, két kiemelkedően fontos tényezőre fókuszálva, a személyes kapcsolati hálókra és a munka-magánélet problematikájára. Harmadik elemzési szintünk a K+F szervezeteire irányul. A kutatás során abból a szempontból elemezzük a K+F munkáltatói oldalt, hogy a munkahelyi esélyegyenlőségi és sokszínűségi, valamint humán erőforrás politikájuk milyen módon befolyásolja a nemek szerinti esélyegyenlőséget. Továbbá, a kutatás értékeli az innovációval kapcsolatos szervezeti attitűdöket, és a K+F területen belül elemzi az innováció, a vállalatok társadalmi felelősségvállalását (CSR) és a nemek szerinti egyenlőség összefüggéseit. Jelen kutatásunkat kevert módszertanra alapozzuk, ami egyszerre használja a kvalitatív és kvantitatív megközelítést.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A gazdasági válság óta a tudományos pozíciók száma nem növekedett számottevően, miközben egyre több PhD fokozattal rendelkező jelenik meg a munkaerő-piacon. Továbbá a nők alacsony reprezentáltsága a természettudományos és műszaki területeken (TM) jelentős gazdasági tényezővé vált Magyarországon és a világban egyaránt. A tudományos előmenetelt segítő, illetve akadályozó tényezők feltárása elengedhetetlenné vált. Továbbá ahhoz, hogy meg tudjuk akadályozni a magyar tudósok külföldre áramlását (brain drain), fontos megértenünk, hogy a nemzetközi összehasonlításban sikeres kutatók hogyan építették fel nemzetközi elismertségüket.
A kutatás fő kérdése az, hogy mi jellemzi a magyar kutatók karriermodelljeit és tudományos előmenetelét a K+F területen, valamint milyen egyenlőtlenségek alakítják a karrierutakat nem, életkor, szektor és tudományterületek szerint. A négy munkacsomag a következő alkérdésekre keresi a választ: 1) Milyen karrierutak állnak rendelkezésre a PhD fokozattal bírók számára, és mik a kutatók toborzásának nemek szerinti különbségei a TM és TB területeken? 2) A tudománymetriai vizsgálatok szempontjából mely tudományos életpályatípusok különböztethetők meg Magyarországon, és a szocialista rendszer utáni időszak alatt mi volt a jellemző módja a nemzetközi együttműködésben készült publikációk mennyiségi növelésének? 3) Hogyan támogatják a K+F munkáltatói a kutatók munkahelyi esélyegyenlőségét, és milyen az innovációs potenciál új, befogadóbb humán erőforrás menedzsment politikák kialakítására? 4) Hogyan fejlesztik a tudományos kutatók a személyes kapcsolathálójukat és hogyan alakítják a munka-magán élet egyensúlyukat a műszaki tudományok területén.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A PhD karrierutak és a doktori fokozattal rendelkezők munkaerő-piaci lehetőségeinek feltérképezése, illetve az akadémiai pályafutás folyamán tapasztalt, nemekhez köthető akadályozó tényezők feltárása révén komplex és átfogó képet kapunk a tudományos életutakról. Másodsorban kutatásunk új és részletes kvantitatív betekintést fog kínálni a magyarországi tudományos életutakba. Különböző alap karriertípusokat fogunk meghatározni, melyek segítségével megérthetjük, hogy a sikeres tudósok miként építik nemzetközi kapcsolataikat. Harmadsorban mélységeiben lesz módunk megérteni, hogy a munkahelyi esélyegyenlőség, sokszínűség és emberi erőforrás politikák összefüggései miként hatnak a nemek egyenlőségére a K+F munkahelyeken, különös tekintettel a természettudományi és műszaki területekre. Negyedsorban feltárjuk, hogy milyen összefüggések figyelhetőek meg az innováció, a vállalatok társadalmi felelősségvállalása, és a nemek közötti egyenlőség tekintetében a K+F területén. Végezetül pedig fel fogjuk tárni a szakmai kapcsolatháló építés és a munka-magánélet egyensúly közötti összefüggéseket a mérnöki szférában a nem, az életkor, a földrajzi elhelyezkedés és a szektorok vonatkozásában.
Összegezve, kutatásunk egyszerre ígér új tudományos eredményeket és a szakpolitikák szempontjából jelentős tanulságokat hazai és nemzetközi szinten is. Feltételezzük, hogy a munkaerő-piaci lehetőségek kiszélesítése a fiatal tudósok számára, a nemhez köthető akadályok elhárítása, és a nemzetközi együttműködések továbbfejlesztése nemcsak a kutatók szubjektív jólétét fogja javítani, hanem közvetetten a gazdasági és társadalmi fejlődésre is kedvező hatással lesz.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A kutatás és fejlesztés hatékonyságának kérdése minden országban fontos gazdasági kérdés. Jelenleg a doktori képzésből kiáramló PhD fokozattal rendelkezők száma meghaladja a fejlett országokban rendelkezésre álló új tudományos munkakörök mennyiségét, ezért a tudományos karrierek bizonytalanabbá váltak az utóbbi időkben. A kutatás fő kérdése az, hogy mi jellemzi a magyar kutatók karriermodelljeit és tudományos előmenetelét a K+F területen, valamint milyen egyenlőtlenségek alakítják a karrierutakat nem, életkor, szektor és tudományterületek szerint. Végső soron, célunk annak feltárása, hogy miképpen fejleszthető a kutatói kiválóság annak érdekében, hogy a magyar K+F potenciál fejlődjön mind hazai és nemzetközi viszonylatban. A PhD karrierutak és a doktori fokozattal rendelkezők munkaerő-piaci lehetőségeinek feltérképezése, illetve az akadémiai pályafutás folyamán tapasztalt, a nemhez köthető akadályozó tényezők feltárása révén komplex és átfogó képet kapunk a magyarországi tudományos életutakról. Jelen kutatásunk során többféle módszerre támaszkodunk, a használt kvalitatív és kvantitatív megközelítés révén sokoldalúan tudjuk megközelíteni a kutatási kérdésünket. Ezáltal kutatásunk egyszerre ígér új tudományos eredményeket és a szakpolitikák szempontjából jelentős tanulságokat Magyarországon és nemzetközi viszonylatban. Feltételezzük, hogy a munkaerő-piaci lehetőségek kiszélesítése a fiatal tudósok számára, a nemhez köthető akadályok elhárítása, és a nemzetközi együttműködések továbbfejlesztése nemcsak a kutatók szubjektív jólétét fogja javítani, hanem közvetetten a gazdasági és társadalmi fejlődésre kedvező is hatással lesz.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The research project aims to identify and evaluate different career models and the enabling and hindering factors determining career advancement in the field of Research & Development (R&D) in Hungary. Scientific careers will be analysed from the perspective of different patterns and inequalities in labour market opportunities, personal network building and work-life balance with special attention to gender, age, regions, sectors and STEM fields. More specifically, the research project aims to examine the career paths that are available for PhD holders in R&D. On the one hand, the research will uncover macro-level characteristics of the scientific career path of Hungarian PhD holders, in interplay with various social and career factors based on the mining and analysis of large-scale scientific metadata. On the other hand, it will explore individual determinants of career advancement focusing on two major factors affecting careers in R&D: network building and work-family life balance. From an organisational perspective, we aim to investigate employers in the R&D field and study how their workplace equality, diversity and human resource policies and practices affect gender equality, with a special attention on the STEM areas where gender balance is traditionally poor. Furthermore, we plan to assess the innovation related attitudes across sectors and reveal how innovation, CSR and gender equality might be linked in the R&D field. The current research is planned to be implemented with a mixed method research design.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Since the economic downturn, the number of available academic jobs has not increased significantly, while there has been an important increase in the number of PhD holders. On the other hand, the low representation of women in science, technology, engineering and mathematics (STEM) fields has become a significant economic issue both in Hungary and worldwide. Revealing the factors that facilitate or hinder career advancement in R&D has become indispensable. Furthermore, we have to understand how successful Hungarian scholars have achieved their international reputations in order to tackle the major problem of the brain drain towards more developed countries.
The main question of the research is the following: What are the main characteristics of the Hungarian researchers’ career models and career advancement in R&D, and what inequalities can be detected with special attention to gender, age, regions, sectors and STEM fields? The four work packages of the project will answer the following sub-questions: 1) What kinds of career paths are available for PhD holders, and what are the gender differences between STEM and SSH recruitment? 2) What types of scientific careers are distinguishable in Hungary by means of scientometric tools and what was the typical Hungarian way of increasing the volume of international co-publications over the post-socialist period? 3) How do workplaces support gender equality and diversity among researchers and what is the innovation potential for new, more inclusive human resource management practices? 4) How do researchers build their networks and balance their work and family life in the field of engineering?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Mapping PhD career paths and labour market opportunities of doctorate holders as well as exploring the hindering gender-related factors in academic careers and organisations will provide us with a current, complex and comprehensive picture about scientific careers paths in Hungary. Secondly, the research project will generate new and detailed quantitative insights into scientific career paths in Hungary. We will define archetypes of careers that will be used to understand how successful scholars develop international collaborations. Thirdly, in-depth understanding will be gained on how the inter-linkages of workplace equality, diversity and human resource policies affect gender equality in R&D workplaces. Fourthly, patterns of interaction between innovation and CSR, and gender equality will be identified in R&D. Finally, we expect to explore the inter-linkages of network building and work-life balance in the field of engineering in terms of gender and age. Research, especially qualitative, is scarce on the issue of networking and work-life balance in STEM fields, and focuses even less on the interrelationship between them, or differentiates according to both junior and senior career stages or regions. To sum up, our research promises new academic knowledge and policy-relevant lessons at the same time both in national and international context. We propose that widening the labour market opportunities for young scholars, eliminating gender-related barriers, and further enhancing international collaborations will not only improve the subjective well-being of researchers but will also have indirect positive influence on economic and societal development as well.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The efficiency of the field of Research and Development (R&D) is a significant economic issue in each country. PhD education already exceeds the absorption capacity of Western countries’ academia, and the recent recession and the increased labour uncertainty all contribute to the more and more insecure position of researchers in R&D. The main question of the research is what are the main characteristics of the Hungarian researchers’ career models and career advancement in R&D, and what inequalities can be detected with special attention to gender, age, regions, sectors and STEM fields? Ultimately, we aim to reveal how research excellence can be facilitated in order to increase the Hungarian R&D research potential both in the domestic and the international labour market. Mapping PhD career paths and labour market opportunities of doctorate holders as well as exploring the hindering gender-related factors in academic careers and organisations will provide us with a complex and comprehensive picture about scientific careers paths in Hungary. The research project encompasses a multitude of research methods from in-depth to overall analyses to highlight different levels and aspects of these issues. With this research design we promise both new academic knowledge and policy-relevant lessons on these rarely examined topics in nowadays Hungary. We believe that widening the labour market opportunities for young and senior scholars, eliminating gender-related barriers, and further enhancing international collaborations will not only improve the subjective well-being of researchers but will also have indirect positive influence on economic and societal development as well.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Kutatásunk a PhD fokozattal rendelkezők karrierútjait vizsgálta a kutatás-fejlesztés területén több nézőpontból, nevezetesen a karriermodellek, a személyes kapcsolati hálók, a munka-magánélet egyensúlya szempontjából, valamint a nemek és a tudományokterületeken megfigyelhető egyenlőtlenségek szerint. Egyrészt, a kutatói pályák „big data” vizsgálata során négy, minden tudományterületre jellemző tudományos életpályatípus, klaszter került elkülönítésre. Másrészt, feltártuk a kutatók szubjektív értékelése alapján a tudományos előmenetelre ható legfontosabb támogató és hátráltató tényezőket. Harmadrészt, a tartósan külföldön dolgozó magyar kutatók körében három karriertípust határoztunk meg, amelyek közül a leggyakoribb a nem vezetői szinten végzett oktatói és kutatói munka volt, átlagos életkörülmények között. Negyedrészt, a nemek közötti egyenlőtlenségekkel kapcsolatban számos területen azonosítottunk be szisztematikus hátrányokat: vezetővé válás, munka-magánélet, személyes kapcsolathálók, családi állapot, gyermekvállalás. Ötödrészt, a K+F munkáltatói szervezeteit elemezve, megállapítottuk, hogy a tudományos szervezetek csupán egyharmada értékelte prioritásként a szervezetben a női esélyegyenlőséget, és a nemek közötti egyenlőség dominánsan az egyéni felelősség keretein belül értelmeződött. Összességében a fokozatba fektetett tőkék megtérülését a férfiak egyértelműbben érzékelték, a nők elégedettsége mérsékeltebb volt.
kutatási eredmények (angolul)
Our research project investigated the scientific career paths of PhD degree holders from various perspectives: different career models, personal network building, work-life balance, with special attention to inequalities related to gender and fields of science. Firstly, related to the „big data” analysis of careers in academia four career types (clusters) have been identified that are equally valid in various fields of science. Secondly, based on the evaluation of researchers, we have elaborated the enabling and hindering factors determining career advancement in the field of Research, Development & Innovation (RDI) in Hungary. Thirdly, we have investigated the career models of Hungarian researchers working abroad and revealed three main types of which the most common was to work in the field of teaching and researching at a non-supervisory level with average level of income and living standards. Fourthly, related to gender inequality, systemic differences were revealed in terms of leadership, work-life balance, networking, marital status and childbearing. Fifthly, only one-third of employers in the RDI sector evaluated gender equality as a priority, and responsibility for gender equality was perceived mostly on the individual as opposed to organisational level. Overall, male PhD holders perceived a higher return on investment linked to their PhD degree, while satisfaction of female researchers was more moderate in this respect.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=116099
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Tardos Katalin – Paksi Veronika – Fábri György (szerk.): Tudományos karrierek a 21. század elején, Szeged: Belvedere Meridionale, 2021
Szigeti Fruzsina – Fényes Hajnalka: Nemek szerinti különbségek a PhD-fokozattal rendelkezők demográfiai és szocioökonómiai hátterében és szakmai életútjában egy másodelemzés tükrében, In Katalin Tardos – Veronika Paksi – György Fábri (2021) Tudományos karrierek a 21. század elején. Szeged: Belvedere Meridionale, pp 21-34., 2021
Pálinkó Éva – Rusvai Mónika: Az egyetemi-vállalati együttműködések helye és szerepe a kutatói életpályán, In Katalin Tardos – Veronika Paksi – György Fábri (2021) Tudományos karrierek a 21. század elején. Szeged: Belvedere Meridionale, pp. 191-211., 2021
Zsófia Viktória Vida – István Péter Járay – Balázs Lengyel (in press): PhD students in life sciences can benefit from team cohesion, F1000 Research, 2021
Fábri György: Bizalom a felsőoktatásban, Educatio, 2018
Pálinkó Éva - Rusvai Mónika - Raffael Sára: The Role of Academia–Industry Relationships in Researcher Career Path in Hungary, 6th Central European Higher Education Cooperation (CEHEC) Conference, 2021
Fábri György: A doktori fokozat értéke a munkaerőpiacon – a doktoráltak véleménye alapján, Karrierek a kutatás-fejlesztésben: egyenlőtlenségek a munkaerőpiaci lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében c. konferencia. E, 2021
Tardos Katalin – Paksi Veronika: A tudományos karriereket támogató és hátráltató tényezők: női és férfiperspektívák, Karrierek a kutatás-fejlesztésben: egyenlőtlenségek a munkaerőpiaci lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében c. konferencia. E, 2021
Fényes Hajnalka – Paksi Veronika – Tardos Katalin – Markos Valéria – Szigeti Fruzsina: Magyar kutatók külföldön: a női és férfi karrierutak főbb jellemzői, Karrierek a kutatás-fejlesztésben: egyenlőtlenségek a munkaerőpiaci lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében c. konferencia. E, 2021
Engler Ágnes – Paksi Veronika – Tardos Katalin: A munka-magánélet egyensúlya a műszaki és társadalomtudományi kutatói karrierekben, Karrierek a kutatás-fejlesztésben: egyenlőtlenségek a munkaerőpiaci lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében c. konferencia. E, 2021
Paksi Veronika – Tardos Katalin: Műszaki és társadalomtudományi kutatók szakmai kapcsolatai, Karrierek a kutatás-fejlesztésben: egyenlőtlenségek a munkaerőpiaci lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében c. konferencia. E, 2021
Vida Zsófia Viktória – Járay István Péter – Lengyel Balázs: Research collaboration network of Hungarian PhD holders – Does network structure predict scientific success?, Karrierek a kutatás-fejlesztésben: egyenlőtlenségek a munkaerőpiaci lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében c. konferencia. E, 2021
Fényes Hajnalka, Paksi Veronika, Tardos Katalin, Markos Valéria, Szigeti Fruzsina: Magyar kutatók külföldön: a női és férfi karrierutak főbb jellemzői, Metszetek, 9(4):23-48. DOI 10.18392/metsz/2020/4/2, 2020
Kiss Anna – Soós Sándor: Multivariate Bibliometric Analysis as a Tool of Academic Career Research, Karrierek a kutatás-fejlesztésben: egyenlőtlenségek a munkaerőpiaci lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében c. konferencia. E, 2021
Soós, S. - Kiss, A: Informetrics and the study of science–society communications: a bibliometric scoping review, Scientometrics, 124, 825–842, 2020
Csomós Gy., Vida, Zs. V., Lengyel, B: Exploring the changing geographical pattern of international scientific collaborations through the prism of cities, PLOS ONE 15: 11 Paper: e0242468, 20 p, 2020
Csomós Gy., Vida, Zs. V., Lengyel, B: Science cities seek new connections, NATURE 585: 7826 pp. S58-S59., 2020
Tardos Katalin, Paksi Veronika: A tudományos karrierek percepciója és a nemek közötti egyenlőtlenségek, A Magyar Szociológiai Társaság éves konferenciája. Online, 2020. november 20-21. Absztraktkötet p. 73, 2020
Vida Zs. V., Lengyel B., Járay I. P., Soós S: Research collaboration network of Hungarian PhD holders – How to find the ideal collaboration partner for your scientific career?, Change, Redirection and Development Academic Conference. Pécs, 2020.11.05-06. Book of Abstracts, 137p. ISBN: 978-963-429-601-0, 2020
Vida Zsófia, Járay István Péter, Lengyel Balázs, Soós Sándor: Research collaboration network of Hungarian PhD holders – How to find the ideal collaboration partner for your scientific career? (A Magyar PhD-sok együttműködési hálózat, Magyar Regionális Tudományi Társaság (MRTT) XVIII. vándorgyűlése – Magtérségek és perifériák – lehetőségek és fenntartható jövő – konferencia, Innovation and Development, 2020
Vida Zsófia, Lengyel Balázs, Soós Sándor: Research collaboration network of Hungarian PhD holders – How to find the ideal collaboration partner for your scientific career?, 60th ERSA Congress 2020, Networks, Development and Inequalities Special Session– Bolzano 2020.08.25-28 (Covid miatt elmaradt), 2020
Tardos Katalin – Paksi Veronika: The Value of Equality in the Public R&D Sector and the Prospects for its Strengthening, Karrierek a kutatás-fejlesztésben: egyenlőtlenségek a munkaerőpiaci lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében c. konferencia. B, 2021
Pálinkó Éva – Rusvai Mónika: Az egyetemi - vállalati együttműködések szerepe a kutatói életpályán, Karrierek a kutatás-fejlesztésben: egyenlőtlenségek a munkaerőpiaci lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében c. konferencia. E, 2021
Vida Zsófia: Distance Types of Scientific Collaborations in the Geographical Space, In: Gál, Zoltán és Kovács, Sándor Zsolt és Páger, Balázs, eds. (2020) Flows of Resources in the Regional Economy in the Age of Digitalisation: Proceedings of the 7th CERS, 2020
Tardos Katalin Paksi Veronika: A tudományos karrierek percepciója és a nemek közötti egyenlőtlenségek, Magyar Szociológiai Társaság Éves Konferenciája, Budapest (online), 2020
Tardos Katalin: A nemek közötti egyenlőség és a munkahelyi esélyegyenlőségi politika a tudományos szférában: a felsővezetői perspektíva, A munka a XXI. században - a Magyar Szociológiai Társaság Éves konferenciája, Budapest, 2019
Paksi Veronika: Munkahelyi kockázatok: a labormunka hatása a gyermekvállalásra a műszaki pályákon, A munka a XXI. században - Magyar Szociológiai Társaság Éves konferenciája, Budapest, 2019
Lengyel Balázs —Vida Zsófia — Soós Sándor: A végzett doktoranduszok karrierje tudománymetriai elemzéssel, A munka a XXI. században - Magyar Szociológiai Társaság Éves Konferenciája, Budapest, 2019
Pálinkó Éva: Beyond the indicators: formulation of the career strategies of scientists, Proceedings of the 21st International Conference on Science and Technology Indicators, 2016
Pálinkó Éva: Attitudes of PhD Holders towards Business Sector in Hungary, 2nd Central European Higher Education Cooperation (CEHEC) Conference, CEU-Corvinus University, 2016, 2016
Tóth Gergő, Lengyel Balázs: Feltalálói hálózatok, mobilitás és az innováció minősége, Tudásáramlás és a tudás megtérülésének egyes vetületei. Férfi és női PhD fokozattal rendelkezők a tudományos pályán c. konferencia, ELTE-MTA KIK_MTA TK, Budapest, 2016
Szigeti Fruzsina: PhD fokozattal rendelkezők Európában. A fokozat munkaerő-piaci megtérülése és ennek nemek szerinti különbségei, Tudásáramlás és a tudás megtérülésének egyes vetületei. Férfi és női PhD fokozattal rendelkezők a tudományos pályán c. konferencia, ELTE-MTA KIK_MTA TK, Budapest, 2016
Fényes Hajnalka: Tudományos fokozattal rendelkezők Magyarországon. Nemek szerinti különbségek a fokozat megtérülésében, Tudásáramlás és a tudás megtérülésének egyes vetületei. Férfi és női PhD fokozattal rendelkezők a tudományos pályán c. konferencia, ELTE-MTA KIK_MTA TK, Budapest, 2016
Tornyi Zsuzsa Zsófia: Nők a felsőoktatási katedrán - sikeres nők, női sikerek a Debreceni Egyetemen, Tudásáramlás és a tudás megtérülésének egyes vetületei. Férfi és női PhD fokozattal rendelkezők a tudományos pályán c. konferencia, ELTE-MTA KIK_MTA TK, Budapest, 2016
Paksi Veronika: Fiatal kutatók munka-magánélet egyensúlya a műszaki területen, Tudásáramlás és a tudás megtérülésének egyes vetületei. Férfi és női PhD fokozattal rendelkezők a tudományos pályán c. konferencia, ELTE-MTA KIK_MTA TK, Budapest, 2016
Pálinkó Éva: A tudománypolitikai indikátorokon innen. A kutatói életpályák alakulását befolyásoló tényezők, In Jakab András - Körtvélyesi Zsolt (szerk): A Magyar Tudományos Akadémia helyzete és reformlehetőségei. MTA TK JTI kötet. Budapest, Osiris, 2017
Pálinkó Éva: Attitudes of PhD Holders towards the Business Sector in Hungary, In József Berács, Gergely Kováts, Liviu Matei, Pusa Nastase, Mátyás Szabó (Editors): 2nd Central European Higher Education Cooperation Conference (CEHEC) proceedings, Bud, 2017
Pálinkó Éva: Az indikátorokon túl: a PhD-vel rendelkezők karrierstratégiái, Modernitások. A Magyar Szociológiai Társaság éves konferenciája Budapest, 2017. október 26., 2017
Paksi Veronika, Tardos Katalin: Az „öreg fiúk klubja”. Nemzetközi szakirodalmi kitekintés a kutatónők network építésre., Modernitások. A Magyar Szociológiai Társaság éves konferenciája Budapest, 2017. október 26., 2017
Tardos Katalin, Paksi Veronika: Nemek közötti egyenlő(tlen)ség az üzleti és tudományos életben: hasonlóságok és különbségek, Modernitások. A Magyar Szociológiai Társaság éves konferenciája Budapest, 2017. október 26., 2017
Paksi Veronika: Women’s network in academia: an international overview, Karrierstratégiák és család a tudományos pályán c. konferencia. MTATK – MTA KIK – ELTE szervezésében. Budapest, 2017.február 7., 2017
Kiss Anna: Literature review on the methods of scientometrics to models of academic career, Karrierstratégiák és család a tudományos pályán c. konferencia. MTATK – MTA KIK – ELTE szervezésében. Budapest, 2017.február 7., 2017
Pálinkó Éva: Az indikátorokon túl: a PhD-vel rendelkezők karrier-stratégiái, Karrierstratégiák és család a tudományos pályán c. konferencia. MTATK – MTA KIK – ELTE szervezésében. Budapest, 2017.február 7., 2017
Engler Ágnes: Család és karrier a kutatói pályán, Karrierstratégiák és család a tudományos pályán c. konferencia. MTATK – MTA KIK – ELTE szervezésében. Budapest, 2017.február 7., 2017
Tardos Katalin: Diversity Management and Gender Equality in R&D Workplaces: Theoretical Perspectives, Karrierstratégiák és család a tudományos pályán c. konferencia. MTATK – MTA KIK – ELTE szervezésében. Budapest, 2017.február 7., 2017
Soós Sándor: MTA Életpálya Monitor: a Bolyai támogatási program vizsgálatának bemutatása, Bolyai ösztöndíj: Biztos alap a kutatói életpályán, Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat, Budapest, 2017. november 14., 2017
Tardos Katalin – Paksi Veronika: Academic careers and the value of the PhD degree: an introduction to the Special Issue, Kultúra és Közösség, 2018
Kiss Anna: Methods of scientometrics to model academic careers – A literature review, Kultúra és Közösség, 2018
Engler Ágnes – Takács-Miklósi Márta – Tornyi Zsuzsa Zsófi: A munka-magánélet egyensúlya a női kutatói karrierútban, Kultúra és Közösség, 2018
Paksi Veronika – Tardos Katalin: Networks in science: women’s research collaborations and the old boys’ club, Kultúra és Közösség, 2018
Fábri György: A doktori fokozat értéke a munkaerőpiacon – a doktoráltak véleménye alapján, Kultúra és Közösség, 2018
Szigeti Fruzsina – Fényes Hajnalka: PhD graduates in Europe. Gender differences in the PhD degree’s labour market benefits., Kultúra és Közösség, 2018
Fényes Hajnalka: Mennyit ér egy tudományos fokozat – különös tekintettel a tudományos eredményesség és előmenetel nemi különbségeire, Szociológia Szemle, 2018
Soós Sándor: MTA Életpálya Monitor: Életpálya-mintázatok a Bolyai-nyertesek körében: egy széleskörű empirikus vizsgálat tanulságai, MTA Bolyai nap, 2018. június 28. MTA Székház, 2018
Pálinkó Éva: Az akadémiai és vállalkozói szféra közötti együttműködés feltételei a kutatói oldalon. NKFIH K 116099, „Átrendeződő értékek” a Magyar Szociológiai Társaság éves vándorgyűlése, Szeged, 2018. október 18‒20., 2018
Pálinkó Éva: Az ipar-akadémia együttműködés, mint a kutatói életpálya része. NKFIH K 116099 előzetes eredmények, részeredmények, Gazdálkodás és Menedzsment Tudományos Konferencia „VERSENYKÉPESSÉG ÉS INNOVÁCIÓ” Kecskemét, 2018. szeptember 27-28., 2018
Soós Sándor - Kiss Anna: Multivariate Bibliometric Analysis as a Tool of Understanding the Patterns of Academic Career Paths, 23rd International Conference on Science and Technology Indicators (STI 2018), Leiden, The Netherlands, 12—14. 09. 2018., 2018
Kiss Anna: Utilizing a national scientific bibliography in science policy: the Hungarian MTMT and career research on Doctorate Holders, Working with national bibliographic databases for research output, international workshop, Uni Antwerp, Belgium, 2018. 09. 10—11., 2018
Paksi Veronika - Tardos Katalin - Fábri György: Doktoráltak életpályája Magyarországon. Előzetes eredmények egy kvalitatív kutatásból, Átrendeződő értékek A Magyar Szociológiai Társaság éves vándorgyűlése. 2018. október 18‒20. Szeged, 2018
Tardos Katalin - Paksi Veronika: Az esélyegyenlőség értéke és fejlesztésének lehetőségei az állami K+F szférában, Átrendeződő értékek A Magyar Szociológiai Társaság éves vándorgyűlése. 2018. október 18‒20. Szeged, 2018, 2018
Fábri György: A PhD értéke a munkaerőpiacon – a doktoráltak véleménye szerint, Átrendeződő értékek A Magyar Szociológiai Társaság éves vándorgyűlése. 2018. október 18‒20. Szeged., 2018
Paksi Veronika - Tardos Katalin: Nők a tudományban. Friss európai és hazai kutatási eredmények, A társadalmi nemek és a testvértudományok. Magyar Tudomány Ünnepe.  WJLF 2018.11.16, 2018
Paksi Veronika - Groó Dóra: Nők a tudományban – az európai és magyarországi helyzet, In: Fazekas, K; Szabó-Morvai, Á (szerk.) Munkaerőpiaci tükör, 2017 Budapest, Magyarország : MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaság-tudományi I, 2018
Csomós Gábor and Lengyel Balázs: Mapping the efficiency of international scientific collaboration between cities worldwide, Journal of Information Science, 2019
Fábry György: Bizalom a felsőoktatásban, Educatio, 2018
Pálinkó Éva: Academy—Industry Relationships in Hungary, Central European Higher Education Cooperation Conference Proceedings, Proceedings of the 4th and 5th CEHEC conference / CIHES Working Paper Series, No.15, pp.72-79., 2020
Lengyel, Balázs—Vida, Zsófia—Soós, Sándor: A végzett doktoranduszok karrierje tudománymetriai elemzéssel, Magyar Szociológiai Társaság Vándorgyűlése, Budapest, 2019. október 24—26., 2019
Paksi Veronika és Tardos Katalin: Kihívások és válaszok a STEM területeken. Kutatónők karriertapasztalatai a magánélet tükrében, ADA Konferencia 2019 Debreceni Egyetem Informatikai Kar, 2019. 05. 24., 2019
Paksi Veronika és Tardos Katalin: Kihívások és válaszok a STEM területeken: Kutatónők karriertapasztalatai a magánélet tükrében, HAT Alapítvány. Budapest, 2019. 06. 13.;, 2019
Pálinkó, Éva: Academy—Industry Relationships in Hungary, Central European Higher Education Cooperation Conference. 5th CEHEC conference. 2019.04.11-12 CEU es Corvinus, 2019
Paksi Veronika and Groó Dóra: Women in science – in Europe and Hungary., In: Fazekas, K; Szabó-Morvai, Á (eds.) Labor Market Yearbook, 2017, 69-70. Budapest, Hungary: Institute of Economics, Centre for Economic and regional Studies, Hungarian, 2019
Paksi Veronika: A labormunka kockázata a gyermekvállalásra, A Társadalomtudományi Kutatóközpont – MTA Kiváló Kutatóhely konferenciasorozata., 2020
Paksi Veronika: Azért szül később, mert karrierista? Mérnöknők dilemmái a gyermekvállalás kapcsán, Kutatók Éjszakája 2019. MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont, Budapest, 2019. szeptember 27., 2019
Horváthné Vida Zsófia Viktória: Távolság a tudományos együttműködési hálózatokban, Eötvös Loránd Tudományegyetem Doktori Tanácsa és a Földtudományi Doktori Iskola, 2019
Pálinkó Éva: Az ipar-akadémia együttműködés, mint a kutatói életpálya része. NKFIH K 116099 előzetes eredmények, részeredmények, Gazdálkodás és Menedzsment Tudományos Konferencia „VERSENYKÉPESSÉG ÉS INNOVÁCIÓ” Kecskemét, 2018. szeptember 27-28., 2018
Soós Sándor - Kiss Anna: Multivariate Bibliometric Analysis as a Tool of Understanding the Patterns of Academic Career Paths, 23rd International Conference on Science and Technology Indicators (STI 2018), Leiden, The Netherlands, 12—14. 09. 2018., 2018
Vida Zsófia: Távolság a tudományos együttműködési hálózatokban. Tanulmányok a tudományelemzés mai gyakorlatából, MTA Könyvtár és Információs Központ, Budapest, 2020
Lengyel, Balázs—Vida, Zsófia—Soós, Sándor: A végzett doktoranduszok karrierje tudománymetriai elemzéssel, Magyar Szociológiai Társaság Vándorgyűlése, Budapest, 2019. október 24—26., 2019
Paksi Veronika és Tardos Katalin: Kihívások és válaszok a STEM területeken. Kutatónők karriertapasztalatai a magánélet tükrében, ADA Konferencia 2019 Debreceni Egyetem Informatikai Kar, 2019. 05. 24., 2019
Pálinkó, Éva: Academy—Industry Relationships in Hungary, Central European Higher Education Cooperation Conference. 5th CEHEC conference. 2019.04.11-12 CEU es Corvinus. Book of abstrtract p. 71., 2019
Csomós György - Lengyel Balázs: Mapping the efficiency of international scientific collaboration between cities worldwide, Journal of Information Science, 2019
Tardos Katalin – Paksi Veronika: Tudományos karrierutak kutatói értékelése: női és férfiperspektívák, A.Gergely András – Kapitány Ágnes – Kapitány Gábor – Kovács Éva – Paksi Veronika (szerk.) (2020) Kultúra, közösség és társadalom: Tanulmányok Tibori Timea tiszteletére. B, 2020
Tardos Katalin - Paksi Veronika: Diversity Management and Gender Equality Outcomes in Research, Development & Innovation Organisations: Lessons for Practitioners, Szociológiai Szemle, 28(4): 166-190., 2019
Paksi Veronika: PhD and Childbearing? Work-Life Balance of Female Phd-Students in the Field Of Engineering (doctoral thesis draft), még nem nyilvános, 2021
Asztalos Alexandra Nikolett: Női vezetők vizsgálata a hazai munkaerőpiacon (BA szakdolgozat, témavezető: Engler Ágnes), Debreceni Egyetem BTK, 2020
Szűcs Nóra: Karrierutak és lehetőségek a LEGO-ban (BA szakdolgozat, témavezető: Engler Ágnes), Debreceni Egyetem BTK, 2017




vissza »