Erdélyi Okmánytár V. (1373-1389)  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
119430
típus K
Vezető kutató Jakó Klára Júlia
magyar cím Erdélyi Okmánytár V. (1373-1389)
Angol cím Codex diplomaticus Transsylvaniae
magyar kulcsszavak Erdély, középkor, forráskiadás, forráskritika, okmánytár, regeszta
angol kulcsszavak Transylvania, Middle Ages, publication of sources, source-criticism, collection of documents, regesta
megadott besorolás
Történettudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Középkori történelem
zsűri Társadalomtudományi zsűrielnökök
Kutatóhely Történettudományi Intézet (HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont)
résztvevők Hegyi Géza
Kovács András
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2021-09-30
aktuális összeg (MFt) 12.997
FTE (kutatóév egyenérték) 6.00
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A Jakó Zsigmond által kezdeményezett program célja az Erdély történetére vonatkozó középkori (1542 előtti) nem elbeszélő források (oklevelek, missilisek, számadások stb.) teljességre törekvő összegyűjtése, kritikai vizsgálata és magyar nyelvű regesztákban történő gyűjteményes közzététele, amely elkészültével szilárd alapokat biztosíthat Erdély középkori történetének tudományos igényű, korszerű műveléséhez. A kutatási program a magyar és külföldi levéltári fondok, kéziratgyűjtemények és korábbi közlések átvizsgálása útján egy minden eddiginél teljesebb gyűjtés megvalósítását tűzi ki célul. A sorozat kötetei jelzik a hamis és kétes hitelű okleveleket, datálják a keltezetleneket, elvezetnek a levéltári lelőhelyekhez vagy az eddigi közlésekhez. Részletes tárgy- és névmutató tárja fel a szövegekben előforduló helység- és személyneveket, történeti fogalmakat, ami a kötetekhez csatlakozó térképpel együtt megkönnyíti az oklevélben rejlő információk hasznosítását. A sorozatból 1997 és 2014 között az 1023–1372 közötti évek forrásait tartalmazó négy kötet jelent meg, valamennyi egy-egy OTKA-pályázat támogatásával. Az előttünk álló négy évben a soron következő, V. kötetet szeretnénk összeállítani és kiadni, mely az 1373–1389 közti évek anyagát teszi közzé mintegy 1000 regesztában, a hozzájuk kapcsolódó kritikai és bibliográfiai jegyzetekkel, továbbá részletes név- és tárgymutatóval és egy politikatörténeti (I. Lajos király erdélyi útjait és keleti hadjáratait megjelenítő) térképpel.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Erdély (és általában véve: Magyarország) középkori történetének forrásait – az elbeszélő források csekély száma és szűkszavúsága miatt – szinte kizárólag az oklevelek képezik; egy-egy korszak vagy térség politika-, gazdaság-, társadalom- és művelődéstörténetét csak e jogbiztosító céllal keletkezett iratok adattöredékei alapján lehet rekonstruálni. Tekintve azonban ezen információk sokszor igen esetleges előfordulását, a megalapozott történeti rekonstrukcióhoz a források minél szélesebb körű áttekintésére van szükség, amit azonban számos körülmény nehezít. Egyik fő akadály, hogy a levéltári anyag több ország területén, rendkívüli szétszórtságban található. Áttekintését ezen kívül megnehezíti az oklevelek viszonylag nagy tömege is (erdélyi viszonylatban számuk mintegy 30–35000 szövegre tehető), melynek csupán egy töredéke jelent meg eddig nyomtatásban. Ráadásul az eddigi közlések eloszlása is egyenetlen: míg az Árpád-kori és az Anjou-kor első felének forrásanyaga zömében ki van adva, a későbbi századok vonatkozásában csupán néhány partikuláris (családi, etnikai, regionális) jellegű okmánytár adataira támaszkodhatunk. Emiatt egyre általánosabbá válik, hogy a különösen érdekelt magyar, román és német tudományosság mindegyike legfeljebb a források bizonyos csoportjait ismeri alaposabban, de a teljes anyagról nincs kellő áttekintése. Az Erdélyi Okmánytár kiadványsorozata ennek az állapotnak kíván véget vetni oly módon, hogy mindenki számára biztosítja a középkorból fennmaradt teljes levéltári anyag megismerését, valamint e források kritikai ellenőrzését.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A sorozat megjelenésének a tudományos mellett társadalmi haszna is van, a tényszerű önismeretet segíti elő azáltal, hogy mindenki számára érthető, ugyanakkor a tudományosság kritériumainak megfelelő formában teszi közzé a történeti információkat. Emellett alapkutatás-jellege is nyilvánvaló; generációk óta szorgalmazott, de eddig el nem végzett munkát folytat. Minthogy egy országrésznyi terület forrásait a teljesség igényével tárja fel, minden eddiginél teljesebb és pontosabb forrásbázist fog kínálni a tartomány – és közvetve a Kárpát-medence – régmúltjára vonatkozó kutatások számára, és alapja lesz az erdélyi társadalom-, település-, jog-, nyelvtörténetnek, archontológiának, genealógiának. E sokoldalú hasznosítást könnyíti meg, sőt annak mintegy első lépését jelenti az egyes kötetekhez csatlakozó terjedelmes név- és tárgymutató, mely az oklevelekben rejlő információk között teremt kapcsolatot.
Bár a latin nyelvben és paleográfiában járatos szakemberek nem elégedhet meg csupán a regeszták használatával, a sorozat számukra is nélkülözhetetlen: lehetőséget nyújt nagy mennyiségű forrásanyag gyors áttekintésére, kritikai támpontokat biztosít annak felhasználásához, szükség esetén pedig elvezeti őket az eredeti oklevelekhez. Ebből a szempontból az Erdélyi Okmánytár – a hasonló jellegű kiadványokkal együtt – elsőrendű segédletként szolgál az elmúlt években digitalizált levéltári anyaghoz.
Az általános hasznosíthatóság mellett a már megjelent IV. és a tervezett V. kötet jelentősége abban áll, hogy olyan korszakról (Nagy Lajos király uralkodásának második feléről) közölnek nagy mennyiségű okleveles anyagot, amelyre mind a mai napig nem rendelkezünk átfogó jellegű forráskiadványokkal, nemcsak országos, hanem regionális vonatkozásban sem. Az V. kötet vélhetően új adatokkal fog szolgálni az 1370-es évek kormányzati reformjairól, az 1384–1387 közt dúló anarchiáról, valamint a Zsigmond-kor elejének politikai, birtoklástörténeti átalakulásairól. Ezzel immár az Árpád-kor és az Anjou-kor egészének – együttesen csaknem négy évszázadnak – az Erdély történetére vonatkozó teljes forrásanyaga válik hozzáférhetővé a kutatók és a történelem iránt érdeklődők számára.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Magyarország középkori történetének forrásait – az elbeszélő források csekély száma és szűkszavúsága miatt – szinte kizárólag az oklevelek képezik; egy-egy korszak vagy térség politika-, gazdaság-, társadalom- és művelődéstörténetét csak e jogbiztosító céllal keletkezett iratok adattöredékei alapján lehet rekonstruálni. Ehhez azonban a szóban forgó írott források minél szélesebb körű áttekintésére van szükség. A medievisztikai kutatások előrelépésének egyik fő akadálya, hogy a levéltári anyag több ország területén, rendkívüli szétszórtságban található. Áttekintését ezen kívül megnehezíti az oklevelek viszonylag nagy száma is, akárcsak a latin nyelvismeretnek a középkorászok körében is tapasztalható visszaszorulása.
Mindezek figyelembevételével az Erdélyi Okmánytár feltett célja a középkori Magyar Királyság melléktartományának, Erdélynek a történetére vonatkozó középkori (1542 előtti) nem elbeszélő források (oklevelek, missilisek, számadások stb. – összesen mintegy 30-35.000 szöveg) teljességre törekvő összegyűjtése és magyar nyelvű regesztákban történő gyűjteményes közzététele. A sorozat kötetei jelzik a hamis és kétes hitelű okleveleket, datálják a keltezetleneket, elvezetnek a levéltári lelőhelyekhez vagy az eddigi közlésekhez. Részletes tárgy- és névmutató tárja fel a szövegekben előforduló helység- és személyneveket, történeti fogalmakat, ami a kötetekhez csatlakozó térképpel együtt megkönnyíti az okleveles anyag információinak hasznosítását. A soron következő V. kötet az 1373–1389 közti évek anyagát teszi közzé.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The research programme initiated by professor Zsigmond Jakó aims at collecting, examining and publishing in Hungarian abstracts (regestae) the non-narrative sources (charters, missives, financial accounts, etc.) referring to the medieval (pre-1542) history of Transylvania. This series offers a complete edition of the medieval charters regarding historical Transylvania, collects, critically assesses and publishes the documents with indexes, thus making them accessible for further scientific research. Our research programme proposes to accomplish the amplest collection ever by searching Hungarian and foreign archival fonds, manuscript collections and earlier publications. Our volumes point out the documents which are false or of contestable authenticity, establish the date of issue of the undated charters, and specify the provenance and any previous publication of the documents. Detailed indexes attached to the volumes will list the personal and place names, and historical data occurring in the charters, which together with a map included in each volume facilitate the usage of the published documents. The volumes 1-4 of the series, covering the years from 1023 to 1372, appeared between 1997 and 2014, each financed by an OTKA research grant. In the forthcoming four years we propose to prepare and publish volume V, covering the period 1373 to 1389. It will contain about 1000 abstracts and the critical and bibliographical notes to these, as well as detailed personal-, place name and subject indexes and a map (this latter showing King Louis I of Hungary's journeys to Transylvania and his military expeditions against the eastern neighbours of Hungary).

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The medieval sources of Transylvania (and Hungary in general) are composed mainly of charters – narrative sources being extremely rare and terse. Thus, in most of the cases, the reconstruction and research of the medieval political, economic, social or cultural history of a region is based on the data scattered in the above mentioned documents, which were created in the first place in order to ensure the rights and privileges of certain people, settlements, etc. Considering the sporadicalness of the information, a comprehensive view of the documents is needed for valid historical reconstructions. This has, however, several obstacles. First, the archival sources are scattered in a number of archives on the territory of several countries. Second, the large number of documents – about 30,000–35,000 regarding Transylania – renders the task more difficult. (Only a fraction of these sources have ever been published.) Third, while the documents from the times of the Arpadian and Angevin kings have been published for the most part, charters from the later periods appeared only a few of them, mainly in a few particular data collections (linked to certain families or ethnical, regional aspects). As a result, researchers of the history of different ethnic groups (Hungarians, Romanians, Germans) tend to be familiar with one group of the sources, most relevant for them, but have no view on the general picture. Our series, the Codex diplomaticus Trans¬sylvaniae is conceived as a remedy to this situation as it ensures access to the complete corpus of medieval sources, as well as critical notes on the documents.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The series has mainly social advantages, facilitating factual self-understanding by rendering historical information understandable for everyone and making them accessible in a way that complies with the criteria of strict scientific norms. Our work is also basic research as it continues and wishes to finalize a project that has been urged by generations of researchers. By exploring the complete corpus of medieval sources referring to an extended territory such as Transylvania, our series will constitute a comprehensive and precise documentary basis for the research of this region, and indirectly also for the research of the early history of the whole Carpathian Basin – thus forming the basis of the research of Transylvanian social- and legal history, of history of settlements and demography, of linguistic history, archontology and genealogy in the middle ages. The indexes attached to each volume serve as the first step of such researches by linking the different information from the documents. Although scientists versed in Latin and paleography cannot be satisfied with Hungarian abstracts in their work, our volumes are essential for them too by making possible a fast survey of a large number of sources, and by ensuring critical remarks as well as notes on the provenience of the original documents. From this perspective, the Codex diplomaticus Trans¬sylvaniae – together with other similar works – constitutes a prominent handbook to the archival sources digitized in the last years. Volumes 4 and 5 of our series are of great importance as they publish a large number of documents regarding a period, the second part of the reign of King Louis I of Hungary, of which there are no comprehensive source editions, neither in larger nor in regional context. Volume 5 will bring new data on the government reforms from the 1370s, the years of anarchy between 1384 and 1387, and on the changes in political life and in the structure of land possession at the beginning of King Sigismund's reign. With these volumes, the documentary sources on Transylvania of almost four centuries, the complete Arpadian and Angevin period, will be made accessible to researchers and the larger public.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The medieval sources of Transylvania (and Hungary in general) are composed mainly of charters – narrative sources being extremely rare and terse. The reconstruction and research of the medieval economic, social or cultural history of a region is based on the data scattered in the above mentioned documents, which were created in the first place in order to ensure some rights and privileges. This work, however, presupposes a comprehensive overview of the documentary sources. One of the major difficulties met by medievistic research is the fact that archival sources are scattered in a number of archives on the territory of several countries. Then again, the large number of the documents and the sometimes deficient knowledge of Latin language even among medievalists render the task even more difficult. Considering all the above, the Codex diplomaticus Trans¬sylvaniae aims at collecting, examining and publishing in Hungarian abstracts (regestae) the non-narrative sources (charters, missives, financial accounts, etc. – altogether about 30,000–35,000 documents) referring to the medieval (pre-1542) history of Transylvania, a province of the medieval Kingdom of Hungary. Our volumes point out the documents which are false or of contestable authenticity, establish the date of issue of undated charters, and specify the provenance and any previous publication of the documents. Detailed indexes attached to the volumes list personal and place names occurring in the charters and explain historical concepts, which, together with a map included in each volume, facilitate the usage of the published documents. The forthcoming volume 5 contains the documents from the period 1373 to 1389.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás során sikerült maradéktalanul teljesíteni a pályázatban megjelölt célkitűzéseket. Több mint négyévnyi munka – forrásgyűjtés, levéltári és könyvtári kutatás, szövegbevitel, regesztázás, kritikai elemzés, ellenőrzés, szakmai lektorálás és nyelvi korrektúra, valamint részletes mutatókészítés és nyomdai szerkesztés – után 2021 szeptemberében napvilágot látott az Erdélyi okmánytár V. kötete (MNL OL-BTK TTI, Bp. 2021. ISBN 978–963–631–298–5), mely csaknem 600 oldalon, 1049 regesztában közli az Erdély 1373–1389 közti történetére vonatkozó levéltári anyagot. Négy szelvényben elkészült a kötet mellékletének szánt térkép is, mely I. (Nagy) Lajos király erdélyi útjait, viddini, havasalföldi, moldvai és halicsi hadjáratait, valamint az 1342–1382 közti külpolitikai változásokat jeleníti meg. Kutatóútjaink alkalmával jelentős mennyiségű közöletlen és digitalizálatlan levéltári anyagot tárunk fel különösen a vatikáni és egyes romániai archívumokból, nemcsak a jelen, hanem a soron következő kötetek számára is. A bibliográfiai kutatás „melléktermékeként” elkészült a romániai vonatkozású szórványos oklevélközlések repertóriumának pótlása és a 2009–2020 közti időszakra vonatkozó folytatása, mely a napokban jelenik meg önálló kiadványként. Az oklevelek olvasása során nyert új adatok egy részét beépítettük a kutatás ideje alatt Erdély középkori történetével (különösen az egyházi és vármegyei intézményekkel) kapcsolatosan írt mintegy másfél tucatnyi tanulmányunk szövegébe.
kutatási eredmények (angolul)
The research has fully met the objectives set out in the initial research project. After more than four years of work – source collection, archival and library research, text entry, regesta writing and revision, critical analysis, proofreading and copy editing, as well as detailed indexing and editing – Volume 5 of the Codex diplomaticus Transsylvaniae was published in September 2021, containing almost 600 pages of archival material on the history of Transylvania from the period between 1373 and 1389, in 1049 regestae. The four maps, intended as an appendix to the volume, show the Transylvanian journeys of King Louis I, his campaigns in Vidin, in Wallachia, Moldova and the Principality of Halych, as well as the changes in foreign policy between 1342 and 1382. During our research, we uncovered a considerable amount of unpublished and undigitized archival material, especially in the Vatican and several Romanian archives, a part of which features in the present volume. As a "by-product" of the bibliographic research, the supplement of the repertory of Romanian-related sporadic charter publications has been completed: the continuation for the period 2009–2020 is about to be issued as a separate publication. Some of the new data (especially on the ecclesiastical and institutional history of medieval Transylvania) gained from the charters studied during our research have been incorporated into the text of the nearly twenty studies we have written during these last four years.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=119430
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Hegyi Géza: „Decima Volahorum. Az egyházi birtokon lakó románok tizedfizetésének kérdése.”, Certamen. Előadások a Magyar Tudomány Napján az Erdélyi Múzeum-Egyesület I. szakosztályában. IV. Szerk. Egyed Emese, Gálfi Emőke, Weisz Attila. Kolozsvár, 2017
Hegyi Géza: „Terrae Christinorum. A ’keresztény földre’ telepedett románok dézsmáltatásának kezdetei”, Erdélyi Múzeum LXXXIX (2017). 1. sz., 2017
W. Kovács András: Vármegyei jegyzőkönyv és vármegyei pecsét a középkori Erdélyben, Certamen. Előadások a Magyar Tudomány Napján az Erdélyi Múzeum-Egyesület I. szak-osztályában. IV. Szerk. Egyed Emese, Gálfi Emőke, Weisz Attila. Kolozsvár, 2017
Hegyi Géza: „A plébánia fogalma a 14. századi Erdélyben”, Erdélyi Múzeum LXXX (2018). 1. sz. 1–29., 2018
Hegyi Géza - W. Kovács András: „Megjegyzések az 1437–1438. évi parasztfelkelés történetéhez”., Korunk. Harmadik folyam. XXIX (2018). 2. sz. 18–24., 2018
W. Kovács András: „Megyei emberek a középkori Erdélyben”., Erdélyi Múzeum LXXX (2018). 1. sz. 30–39., 2018
Hegyi Géza: „Did Romanians Living on Church Estates in Medieval Transylvania Pay the Tithe?”, The Hungarian Historical Review 7 (2018). nr. 4. 694–717., 2018
W. Kovács András: „The Participation of the Medieval Transylvanian Counties in Tax Collection”, The Hungarian Historical Review 7 (2018). nr. 4. sz. 671–693., 2018
Hegyi Géza: Az erdélyi káptalan Árpád- és Anjou-kori archontológiája (1199–1387), Turul 92 (2019). 2. sz. 69–94., 2019
Hegyi Géza: A »keresztény földre« telepedett románok tizedfizetése: az elmélettől a gyakorlatig, Erdélyi Múzeum 82 (2020). 1. sz. 24–46. (forrásközléssel), 2020
W.Kovács András-Neumann Tibor: La fonction du voïvode de Transylvanie au Moyen-Âge, Histoire, économie et société. La revue d’histoire économique et sociale du XVIe au XXe siècle. 39 (2020). No. 4. (megjelenés előtt 58.000 n), 2020
Hegyi Géza: A középkori erdélyi egyházmegye esperességeiről, Arhitectura religioasă medievală din Transilvania VI. Középkori egyházi építészet Erdélyben VI. Medieval ecclesiastical Architecture in Tran. (megjelenés előtt; 42.000 n), 2020
Hegyi Géza–Kovács Mihai: Taurinus Erdélyben, Latin nyelvű udvari kultúra Magyarországon – Stephanus Taurinus és a 15–17. századi latin nyelvű epika. (A IV. Neolatin Konferencia előadásai) (megjelenés előtt; 42.000 n, 2020
Jakó Klára: Történettudományi forráskiadás az Erdélyi Múzeum-Egyesület keretében (különös tekintettel az 1990 utáni időszakra), Forráskutatás, forráskiadás, tudománytörténet III. (megjelenés előtt 29 000 n), 2020
Hegyi Géza: „A plébánia fogalma a 14. századi Erdélyben”, Erdélyi Múzeum LXXX (2018). 1. sz. 1–29., 2018
Hegyi Géza - W. Kovács András: „Megjegyzések az 1437–1438. évi parasztfelkelés történetéhez”., Korunk. Harmadik folyam. XXIX (2018). 2. sz. 18–24., 2018
W. Kovács András: „Megyei emberek a középkori Erdélyben”., Erdélyi Múzeum LXXX (2018). 1. sz. 30–39., 2018
W.Kovács András-Neumann Tibor: La fonction du voïvode de Transylvanie au Moyen-Âge, Histoire, économie et société. La revue d’histoire économique et sociale du XVIe au XXe siècle. 39 (2020). No. 4. (megjelenés előtt 58.000 n), 2020
Hegyi Géza: A középkori erdélyi egyházmegye esperességeiről, Arhitectura religioasă medievală din Transilvania VI. Középkori egyházi építészet Erdélyben VI. Medieval ecclesiastical Architecture in Trans. (egy térképpel) 355-367., 2020
Hegyi Géza: Az erdélyi Mezőség birtokviszonyai a középkorban, A Mezőség középkori kulturális öröksége. Szerk. Kollár Tibor. Bp. 2021. 307–369. (négy színes térképpel; sajtó alatt; 243.000 n), 2021
Jakó Klára: Történettudományi forráskiadás az Erdélyi Múzeum-Egyesület keretében (különös tekintettel az 1990 utáni időszakra), Forráskutatás, forráskiadás, tudománytörténet III. Szerk. Haader Lea et alii. Magyar Nyelvtudományi Társaság, ELTE Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet, Bp. 2019., 2021
Hegyi Géza – Kovács Mihai: Taurinus Erdélyben, Latin nyelvű udvari kultúra Magyarországon. Szerk. Békés Enikő et alii. (Convivia Neolatina Hungarica IV.) Szeged. 19-32. (megjelenés előtt, adattárral, 42000 n), 2021
Hegyi Géza: Deaneries of the Medieval Transylvanian Diocese, La fabrique de l’espace religieux centre-européen au Moyen Âge. Dir. par Marie-Madeleine de Cevins. (térképpel; megjelenés előtt; 36.500 n), 2021
Hegyi Géza: Kátó László erdélyi prépost származása, pályafutása és végrendelete, Emlékkönyv Kovács András születésének 75. évfordulójára. Szerk. Gálfi Emőke, Kovács Zsolt, P. Kovács Klára. Kolozsvár.Térképpel és családfával; megjelenés előtt; 50.000, 2021
W. Kovács András: Az erdélyi megyék részvétele a királyi adó behajtásában a 16. század elejéig, Peregrináció és erudíció. Tanulmányok Tonk Sándor tiszteletére. Szerk. Bogdándi Zsolt, Lupescuné Makó Mária. Kolozsvár, 2020. 487–515. (térképpel), 2020
W. Kovács András: Magyar vonatkozású oklevélközlések Romániában (Pótlások és a 2009–2020 között megjelent közlések). Kolozsvár.ISBN: 9786067391893, Magyar vonatkozású oklevélközlések Romániában (Pótlások és a 2009–2020 között megjelent közlések). Kolozsvár.ISBN: 9786067391893, 2021
Jakó Zsigmond, Hegyi Géza, W. Kovács András: Erdélyi Okmánytár V. (1373-1389), Erdélyi Okmánytár V. (1373-1389) Budapest. ISBN 978-963-631-298-5, 2021




vissza »