Vállalkozás és versenyképesség vizsgálatok Magyarországon a Globális Vállalkozói Monitor felmérései alapján, 2017-2019  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
120289
típus K
Vezető kutató Szerb László
magyar cím Vállalkozás és versenyképesség vizsgálatok Magyarországon a Globális Vállalkozói Monitor felmérései alapján, 2017-2019
Angol cím Entrepreneurship and Competitiveness investigations in Hungary based on the Global Entrepreneurship Monitor surveys 2017-2019
magyar kulcsszavak vállalkozás, versenyképesség, kisvállalat, Magyarország
angol kulcsszavak entrepreneurship, competitiveness, small business, Hungary
megadott besorolás
Közgazdaságtudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Ipargazdaságtan
zsűri Gazdaság
Kutatóhely KVANTITATÍV MENEDZSMENT INTÉZET (Pécsi Tudományegyetem)
résztvevők Horváth Krisztina
Kehl Dániel
Krabatné Fehér Zsófia
Márkus Gábor
Páger Balázs
Rappai Gábor
Somogyiné Komlósi Éva
Varga Attila
projekt kezdete 2016-10-01
projekt vége 2020-12-31
aktuális összeg (MFt) 23.072
FTE (kutatóév egyenérték) 11.32
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A Globális Vállalkozói Monitor (GEM) a világ legnagyobb vállalkozói felmérése, amelynek Magyarország a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán levő kutatócsoport révén immár 2001 óta részese. Az évenkénti 2000 fős, a 18-64 éves felnőtt korosztályra kiterjedő adatfelmérés révén immár egy egyedi, hosszú távú adatsorral rendelkezünk. Ezek az adatok lehetővé teszik a magyar lakosság vállalkozói attitűdjeinek, vállalkozói aktivitásának a mérését, továbbá a születőben levő, a fiatal és a megállapodott cégek adottságainak és aspirációinak a vizsgálatát. A magyar adatok immár több mint 100 ország adataival vethetők össze. A felmérés adatait felhasználjuk a Globális Vállalkozói Mutató (GEI) kikalkulálásához is, amelynek eredményeit évenként kiadott könyv formájában hozzuk nyilvánosságra. Emellett eredményeinket számos rangos, A és B kategóriás nemzetközi és magyar folyóiratban jelentettük meg. A jelen kutatás alapvető célja, hogy a 2017-2019-es években is tovább folytatódjon a GEM adatfelmérés, és ezen adatok révén újabb kutatásokat indíthassunk. A tervezett kutatási irányok a következők:
1. GEI kompozit indikátor módszertani fejlesztése, a gazdaság és vállalkozáspolitikai javaslatok jobb megalapozottsága irányába.
2. A GEM/GEI adatok felhasználása a gazdasági növekedés és a vállalkozás kapcsolatának kutatásához.
3. Magyarország vállalkozói teljesítményének kutatása idősoros adatok segítségével.
4. A GEM megállapodott vállalati adatok felhasználása regionális versenyképességi kutatásokhoz.
5. GEM adatok felhasználása a vállalkozói finanszírozás, különös tekintettel az informális befektetési aktivitás vizsgálatához Magyarországon.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Legalább Schumpeter óta jól ismert a vállalkozás (entrepreneurship) gazdasági fejlődésre, munkahelyteremtésre és innovációra gyakorolt pozitív hatása. A vállalkozáskutatás azonban ezeket a hatásokat csak részben tudta igazolni. A hatásmechanizmus feltárásához azonban szükség van a vállalkozás megfelelő mérésére, számszerűsítésére. A szimpla indikátorok, mint a vállalkozói szándék, az önfoglalkoztatási ráta vagy a vállalkozások száma a tapasztalatok szerint nem alkalmas a vállalkozás országos vagy regionális szintű mérésére, mivel összemosnak nagyon különböző típusú és hatású szándékot vagy vállalkozást, továbbá elvonatkoztatnak attól a kontextustól, amiben ezek a vállalkozások működnek. Így ezek a mutatók a termelékenységi és a fejlettséget kifejező egy főre jutó GDP-vel negatívan korrelálnak, az erre alapozott politikák pedig, amelyek a vállalkozás mennyiségi növelésé célozzák, kifejezetten félrevezetőek. A GEM adatok alapján kifejlesztett GEI a társadalmilag hatékony vállalkozói teljesítmény komplex mutatója, amely az egyéni és egyben azok kontextusát adó intézményi tényezők együttes hatásmechanizmusát is magában foglalja. A kutatás alapkérdése, hogy mi is a GEI módszertan alapján mért vállalkozás gazdasági fejlődésben betöltött szerepe? Vizsgálni szeretnénk a GEI gazdaság és vállalkozáspolitikai alkalmazási lehetőségeit továbbá Magyarország vállalkozási pontjainak és a GEI-t alkotó pillérek, változók időbeli alakulását. A meglevő cégek adatait szeretnénk felhasználni egy versenyképességi kutatáshoz, amely a regionális versenyképességet mérné, az informális befektetés adatai pedig alkalmasak lehetnek a hazai informális befektetés időbeli vizsgálatára.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A vállalkozás országos és regionális szintű mérésére alkalmas komplex, az egyéni és az intézményi aspektusokat egyaránt tartalmazó, GEI segítségével lehetővé válik a vállalkozás és a gazdasági fejlődés kapcsolatának vizsgálata. A GEI, összehasonlítva a vállalkozás csak egy, még csak nem is a legfontosabb (mennyiségi) aspektusának mérését lehetővé tevő szimpla, egydimenziós többnyire az önfoglalkoztatásra, vagy a vállalkozások számára építő mutatókkal, jobban képes arra, hogy megalapozott gazdaság és vállalkozáspolitikai javaslatokat tegyünk. A GEI világújdonságot jelentő indexkészítési technikája két fontos módszertani újdonságon nyugszik. Egyrészt a pillérek átlagra igazítását lehetővé tevő újítás révén ki tudjuk egyenlíteni a pillérek javításának marginális költségeit. Másrészt a szűk keresztmetszetekért történő büntetés (PFB) révén képesek vagyunk az egyes gazdaságpolitikai változásokat rendszerszemléletben kezelni. Ez a szemlélet azon a feltételezésen alapul, hogy a rendszer teljesítményét a legszűkebb keresztmetszet, azaz a leggyengébb pillér értéke határozza meg. Ez a szűk keresztmetszet országról országra változik, így képesek vagyunk ország-specifikus javaslatokat tenni. A GEI módszertan finomhangolása, az országok közötti optimális erőforrás-allokáció kidolgozása a jelen kutatás tárgya. Ennek révén lehetővé válik olyan gazdaság/vállalkozáspolitikai szcenáriók kidolgozása, amely különböző feltételek mellett vizsgálná a legmagasabb gazdasági fejlődést biztosító erőforrás-elosztási lehetőségeket. A jelen kutatás közvetlen versenytársa maga a GEM kutatás, amely azonban a gazdaságpolitikai javaslatok kidolgozása esetében a vállalkozás mennyiségi mutatóit helyezi a középpontba. Ezen kívül számos más, országos szintű index létezik, amely valamilyen vállalkozási-index proxynak tekinthető, a Doing Business Index, az Index of Economic Freedom de ide sorolhatók a versenyképességi indexek is a Világgazdasági Fórum Globális Vállalkozói Indexe vagy az IMD Világ Versenyképességi Indexe is. Ezen indexek jellemzője azonban, hogy csak az intézményi környezetet mérik és a gazdaságpolitikai javaslatok nem egy optimalizációs módszertanon alapulnak. Az OECD Entrepreneurship Indicator Programja csupán adatokat szolgáltat.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Ameddig a köznyelv gyakran összekeveri, ugyanakkor a tudományos megközelítés elkülöníti a vállalat, mint szervezeti egység és a vállalkozás, mint valamilyen cselekedet vagy magatartási forma kifejezéséket. Ráadásul a vállalkozástan a vállalkozáshoz olyan egyedi tulajdonságokat kapcsol, mint innovativitás, kreativitás, magas növekedési potenciál. Éppen ezért a gyakran használt egyszerű „vállalkozási” mutatók, mint az önfoglalkoztatás vagy a vállalatok/vállalkozások száma félrevezető lehet, hiszen azok nem tesznek különbséget a cégek között. A vállalatok száma alapján például a görögök, a spanyolok és az olaszok az Európai Unió „legvállalkozóibb” nemzetei. Ezzel szemben az általunk kidolgozott Globális Vállalkozói Mutató (GEI) a vállalkozás összetett, a vállalkozás egyéni magatartási tényezőit (lehetőség felismerés, innovativitás, vállalkozói képességek, stb.) és a vállalkozás külső környezeti tényezőit (szabályozás, finanszírozás, képzés, iskolázottság stb.) egyaránt tartalmazza. A GEI a hozzá kifejlesztett egyedi módszertan segítségével az eddigieknél sokkal inkább alkalmas olyan gazdaság és vállalkozáspolitikai javaslatok kidolgozására, amely figyelembe veszi az egyes országok, régiók sajátosságait. A jelen pályázat alapvető célja, hogy a GEI index kifejlesztéséhez szükséges évi 2000 fős reprezentatív statisztikai felmérés révén a további kutatáshoz szükséges adatállományt biztosítsa. Az új adatokat felhasználva képesek leszünk arra, hogy a GEI mutató által mért vállalkozás és a gazdasági fejlődés közti kapcsolat feltárjuk és ország szintű gazdaságpolitikai javaslatokat tegyünk az egyes országok vállalkozási szintjének a növelésére.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The Global Entrepreneurship Monitor (GEM) is a for-profit academic research consortium conducting a world’s largest entrepreneurship survey. The Hungarian team, residing at the University Of Pécs , Faculty of Business and Economics, has been participating in the GEM surveys since 2001. As a result of the annual 18-64 aged adult population surveys we have a unique, long lasting dataset. These data provide us the opportunity to examine the attitude of the population; and the abilities and aspirations of the nascent, the new and the established businesses. The Hungarian individual entrepreneurial performance can be compared to over 100 countries. We have used these data to calculate the Global Entrepreneurship Index (GEI). The GEI reports have been issued each year since 2009. Moreover, our result has been published in leading entrepreneurship and business journals. The basic aim of this research is to conduct the GEM data collection over the 2017-2019 years; and to initiate further GEM data related projects. The planned research directions are the followings:
1. The development of the GEI index building methodology to be able to provide solid economic/entrepreneurship policy recommendations.
2. The application of the GEM/GEI data to examine the connection between entrepreneurship and economic growth..
3. To examine Hungary’s entrepreneurial performance based on long term time series data.
4. To apply the GEM established business data to examine regional competitiveness.
5. The examination of the Hungary’s entrepreneurial finance possibilities in particular to examine informal investment trends.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

It is well-known, at least from Schumpeter, the positive effect of entrepreneurship on economic growth, new job creation and innovation. However, entrepreneurship research scholars could only partially reinforce these beliefs. In order to unveil the mechanism and the role of entrepreneurship in the economy, we need a reliable measure of entrepreneurship. Simple indicators like entrepreneurial attitudes, self-employment rate, or the number of (new) businesses has proved to be inadequate to measure regional or country level entrepreneurship because (1) they mixe very different types of ventures; and (2) do not take into account the context (environment) within which businesses operate . These entrepreneurship measures correlate negatively with productivity or economic development. hence, policies, targeting to increase startups or the number of businesses, in general, could easily fail. The GEM data based Global Entrepreneurship Index (GEI) is a multifaceted measure of entrepreneurship including both the individual and the contextual components of entrepreneurship. The basic research question of this research is to examine the role of entrepreneurship in economic development based on the GEI composite indicator. Moreover , we aim to examine the application of the GEI index to economic and entrepreneurship policy recommendations. Our third aim is to examine Hungary’s entrepreneurial position over time based on the GEI scores and the components of the GEI. We would like to use the established business data for a competitiveness investigation on the regional level. Last, GEM based informal investment data provide the possibility to examine informal investment trends.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

We believe, that the Global Entrepreneurship Index (GEI) is a proper tool to measure country or regional level entrepreneurship, hence it is adequate instrument to examine the role of entrepreneurship in economic development by combining individual and institutional aspects of entrepreneurship. As compared GEI to other simple quantity related indicators like self-employment rate or the number of (new) businesses, we are able to provide solid economic/entrepreneurship policy recommendations. The novel GEI index building methodology is based on two important innovations. First, it is able to equalize the pillar averages and the costs of marginal improvements. Second, the Penalty for Bottleneck (PFB) technique provides us the opportunity to view and handle the 14 pillars of entrepreneurship in a system perspective. The PFB is based on the assumption that the performance of the system is determined by the bottleneck; i.e. on the weakest pillar value. This bottleneck changes from country to country, therefore we can provide not a uniform, but tailor-made policy recommendations. The further refinement of the GEI methodology to enhance it to optimize resources allocation over regions or countries is the subject of the present research project. We aim to provide different policy scenarios that lead to the optimization of the resources to achieve the highest economic growth over regions and countries. A close competitor of the present research is the GEM consortium itself. However, GEM has been suggesting entrepreneurship activity related policy recommendations. Besides GEM, there exist several country level index that could be viewed as an entrepreneurship measure proxy: The Ease of Doing Business, the Index of Economic Freedom, the World Economic Forum Global Competitiveness Index or the IMD World Competitiveness Index. The common characteristics of these indices that they include only the contextual, institutional environment and their policy suggestions are not based on an optimization technique. The OECD’s Entrepreneurship Indicator Program just only provides data for a relatively small number of countries.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Everyday terminology frequently mixes small business with entrepreneurship. At the same time we should make a difference between a business unit characterized by size and an economic behavior related concept like entrepreneurship. Moreover, entrepreneurship scholars claim that entrepreneurship is associated with such characteristics like innovation, creativity, opportunity recognition, or high growth potential. Hence, commonly used simple “entrepreneurship” measures like self-employment rate, the number of new business, or the density of small businesses could be misleading because they mix very different type of ventures. For example, based on the business density rate, Greece, Spain and Italy are the most “entrepreneurial” countries in the EU. As opposed to these simple measures, the Global Entrepreneurship Index (GEI) is a complex indicator combining the individual (opportunity recognition, innovation, entrepreneurial skills etc.) and the contextual (regulation, financing, education etc.) factors of entrepreneurship. The GEI, with its unique and novel index building methodology, is able to provide tailor-made policy recommendation by taking into account the weakest link, called bottleneck, in the system of entrepreneurship of a region or country. The basic aim of this research project is to finance the GEM related adult population survey of 2000. These new data are absolutely necessary to calculate the GEI scores and use them to examine the connection between entrepreneurship and economic growth and refine or methodology to be able to offer solid policy recommendations.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Úgy vélem, hogy a projekt megvalósulása összességében sikeres volt. A legfontosabb outputot, a publikációkat tekintve 7 Q1 és 2 Q2-es folyóiratban sikerült megjelentetnünk cikkeinket és még egy tanulmány bírálat alatt van a Research Policy lapban. A munkaterv megvalósítása egészen az utolsó évig tervszerűen történt, azonban a COVID válság a disszeminációnak keresztbe tett az utolsó évben, így több konferencia részvételt is le kellett mondanunk. A munkaterv öt pontja szerinti megvalósulás némileg egyenetlen volt, két esetben jelentősen túlteljesítettük, három esetben pedig jó, de nem kiugró eredményeket értünk el. A Benefit-of-the-doubt (BOD) módszertant sikeresen integráltuk a Globális Vállalkozói Indexbe, így az endogén súlyozás problémáját sikeresen kezeltük. A Regionális Vállalkozói és Fejlődési Indexet beépítettük a makro-regionális modellbe, ami révén különböző gazdaságpolitika szcenáriók hatásmechanizmusát tudtuk modellezni. Legfontosabb eredményeink megerősítik a vállalkozói ökoszisztéma fontosságát a gazdasági fejlődésben. A vállalkozás különböző típusainak megkülönböztetése révén megmutattuk az eltéréseket a vállalkozói aktivitások hatásai esetében is.
kutatási eredmények (angolul)
I think that the overall achievement of the whole project has been successful. Viewing the most important outcome measure of the project that is the publication, we have published 25 papers, reports and books and there are a few still in the review phase. Out of these, there were seven Q1 and two Q2 papers. Following the yearly working plan, the achievement was fine up to the last year when the COVID pandemic entered. While the publications went on fine, the dissemination slowed down especially the conference participations were cancelled out. This resulted in a reorganization of the budget to other directions. In addition, the achievement according to the five points of the working plan has not been uniform. The two points have been over-fulfilled while in case of the other three points we have reached acceptable but not excellent results. We have successfully integrated the Benefit-of-the-doubt (BOD) methodology to the Global Entrepreneurship Index. The Regional Entrepreneurship and Developemnt Index has been also included in a regional macro model framework therefore the impact of entrepreneurship policy could be measured. Our most important results reinforce the importance of entrepreneurship ecosystem in economic growth and development. By making a distinction between the different types of entrepreneurship we point out that not all entrepreneurial activities have the same impact.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=120289
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Ács J Zoltán, Szerb László, Lafuente Esteban, Márkus Gábor: Global Entrepreneurship Index 2019, Global Entrepreneurship and Development Institute, 2020
Szerb László, Vörös Zsófia: The changing form of overconfidence and its effect on growth expectations at the early stages of startups, Small Business Economics, 2020
Szerb, László, Raquel Ortega-Argilés, Acs, J. Zoltan, and Éva Komlósi: Optimizing Entrepreneurial Development Processes for Smart Specialization in the European Union, Papers in Regional Science 99(5), pp. 1413-1457, 2020
Varga, A., L. Szerb, T. Sebestyén, & Norbert Szabó: Economic Impact Assessment of Entrepreneurship Policies with the GMR-Europe Model, Sanders, M., Marx, A., &Stenkula, M. (eds) (2020) The Entrepreneurial Society; A Reform Strategy for Italy, Germany and the UK, Berlin, Heidelberg: Springer. pp. 39-70 D, 2020
Sanders, M., M. Stenkula, L. Grilli, A. M. Herrmann, G. Latifi, B. Páger, L. Szerb, E. Terragno Bogliaccini: A reform strategy for Italy, Sanders, M., Marx, A., &Stenkula, M. (eds) (2020) The Entrepreneurial Society; A Reform Strategy for Italy, Germany and the UK, Berlin, Heidelberg: Springer, pp. 127-162, 2020
Sanders, M., M. Stenkula, M. Fritsch, A. M. Herrmann, G. Latifi, B. Páger, L. Szerb, E. Terragno Bogliaccini, M. Wyrwich: A reform strategy for Germany, Sanders, M., Marx, A., &Stenkula, M. (eds) (2020) The Entrepreneurial Society; A Reform Strategy for Italy, Germany and the UK, Berlin, Heidelberg: Springer, pp. 163-202, 2020
Sanders, M., M. Stenkula, J. Dunstan; S. Estrin, A. M. Herrmann, B. Páger, L. Szerb, E. Terragno Bogliaccini: A reform strategy for the UK, Sanders, M., Marx, A., &Stenkula, M. (eds) (2020) The Entrepreneurial Society; A Reform Strategy for Italy, Germany and the UK, Berlin, Heidelberg: Springer, pp. 163-202, 2020
Szerb, L., Komlósi, É., & Páger, B.: Új technológiai cégek az Ipar 4.0 küszöbén., Vezetéstudomány/Budapest Management Review, 51(6), 81-96., 2020
Szerb L., Komlósi É.: Vállalkozói fejlesztési folyamatok optimalizálása és az intelligens szakosodás az Európai Unió régióiban, XVI. GAZDASÁGMODELLEZÉSI SZAKÉRTŐI KONFERENCIA, Előadáskivonatok, 2020
Lafuente Esteban, Acs Zoltan J., Sanders Mark, Szerb László: The global technology frontier: productivity growth and the relevance of Kirznerian and Schumpeterian entrepreneurship, SMALL BUSINESS ECONOMICS 55: (1) pp. 153-178., 2020
Szerb László, Ortega‐Argilés Raquel, Acs Zoltan J., Komlósi Éva: Optimizing entrepreneurial development processes for smart specialization in the European Union, PAPERS IN REGIONAL SCIENCE: THE JOURNAL OF THE REGIONAL SCIENCE ASSOCIATION INTERNATIONAL 99: (5) pp. 1413-1457., 2020
Varga Attila, Sebestyén Tamás, Szabó Norbert, Szerb László: Estimating the economic impacts of knowledge network and entrepreneurship development in smart specialisation policy, REGIONAL STUDIES 54: (1) pp. 48-59., 2020
Lafuente Esteban, Acs Zoltan J., Sanders Mark, Szerb László: The global technology frontier: productivity growth and the relevance of Kirznerian and Schumpeterian entrepreneurship, SMALL BUSINESS ECONOMICS, 2019
Szerb László, Lafuente Esteban, Horváth Krisztina, Páger Balázs: The relevance of quantity and quality entrepreneurship for regional performance: the moderating role of the entrepreneurial ecosystem, REGIONAL STUDIES 53: (9) pp. 1308-1320., 2019
Márkus Gábor, Szerb László: GEM 2018-2019 Magyarország: Vállalkozások és vállalkozói ökoszisztéma helyzete 2018-2019-ben, , 2020
Márkus Gábor, Szerb László: GEM 2017 Magyarország: A kezdő vállalkozások mennyiségi és minőségi jellemzői 2017-ben, , 2019
Szerb László: A vállalkozói ökoszisztéma Magyarországon a 2010-es években–helyzetértékelés és szakpolitikai javaslatok, Vezetéstudomány/Budapest Management Review, 48(6-7), 2-14., 2017
Szerb, László; Lafuente, Esteban; Horváth, Krisztina; Páger, Balázs: The Relevance of Quantity and Quality Entrepreneurship for Regional Performance: The Moderating Role of the Entrepreneurial Ecosystem, SSRN, 2017
Horváth K.; Rabetino, R.: Knowledge-intensive territorial servitization: regional driving forces and the role of the entrepreneurial ecosystem, Regional Studies, 1-11, 2018
Horváth Krisztina -Szerb László: Managerial practices and the productivity of knowledge-intensive service businesses: An analysis of digital/IT and cash management practices, Strategic Change 27(2):161–172, 2018
Páger, B.: Entreprenurship ecosystem in Central and Eastern European regions, Erenet Profile, 12(4), 15-24, 2017
Szerb, L.- Trumbull, W: Entrepreneurship development in Russia: Is Russia a normal country? An empirical analysis, Journal of Small Business and Enterprise Development, 2018
Szerb L. – Zs. Vörös: The multifaceted entrepreneurial overconfidence: Variations in its extent, form and effect on growth expectations, in Innovations, Management, entrepreneurship and Sustainability, proceedings in the 6th international conference, University of Economics, Prague, pp. 1035-1046, 2018
Dániel Kehl, Gábor Rappai, László Szerb: Building composite indicators for policy optimalization purposes, In: Marin, Milković; Sanja, Seljan; Mirjana, Pejić Bach; Sanja, Peković (szerk.) Book of abstracks of the ENTRENOVA - ENTerprise REsearch InNOVAtion Conference, Udruga za promicanje inovacija i istraživanja u ekonomiji ''IRENET" (2019) p. 21., 2019
Lafuente Esteban, Acs Zoltan J., Sanders Mark, Szerb László: The global technology frontier: productivity growth and the relevance of Kirznerian and Schumpeterian entrepreneurship, SMALL BUSINESS ECONOMICS, 2019
Szerb László, Rappai Gábor, Kehl Dániel: Összetett indexek gazdaságpolitikai alkalmazása: a Globális Vállalkozói Index, In: Csendes, Tibor (szerk.) XXXIII. MAGYAR OPERÁCIÓKUTATÁSI KONFERENCIA: Program és előadáskivonatok, (2019) 49, 2019
Varga Attila, Sebestyén Tamás, Szabó Norbert, Szerb László: Estimating the economic impacts of knowledge network and entrepreneurship development in smart specialisation policy, REGIONAL STUDIES, 2019
Ács Zoltán J., Szerb László, Lafuente Esteban, Lloyd Ainsley: Global Entrepreneurship and Development Index 2018, Springer International Publishing, 2018
Fehér Zs., Horváth K., Szerb L.: Regional competitiveness in the European Union: The role of individual and institutional factors, In: Fehér-Polgár, Pál; Garai-Fodor, Mónika (szerk.) FIKUSZ 2018 - Symposium for Young Researchers Proceedings, Óbudai Egyetem Keleti Károly Gazdasági Kar (2018) pp. 115-127., 2018




vissza »