Migráció - a valóság közelítése innovatív módszerekkel  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
120711
típus K
Vezető kutató Hárs Ágnes
magyar cím Migráció - a valóság közelítése innovatív módszerekkel
Angol cím Migration - aproaching the reality with innovative methodology
magyar kulcsszavak migrációkutatás, módszertan, survey statisztika
angol kulcsszavak migrationresearch, methodology, survey statistics
megadott besorolás
Szociológia (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)50 %
Ortelius tudományág: Szocio-gazdasági kutatás
Közgazdaságtudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)30 %
Ortelius tudományág: Statisztika
Közgazdaságtudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)20 %
Ortelius tudományág: Munkaerőpiaci gazdaságtan
zsűri Társadalom
Kutatóhely KOPINT Konjunktúra Kutatási Alapítvány
résztvevők Németh Renáta
Simon Dávid
projekt kezdete 2016-12-01
projekt vége 2020-02-29
aktuális összeg (MFt) 15.911
FTE (kutatóév egyenérték) 3.02
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A migráció egy szenzitív társadalmi, gazdasági és politikai téma, amely körültekintő elemzést igényel. Napjainkig Magyarországon csak néhány kutatás célozta meg a kivándorlás kérdését, különösen annak gazdasági és munkapiaci következményeit. Ha módszertani szempontból vizsgáljuk a rendelkezésre álló adatokat, felsorolhatjuk az erősségeket és gyengeségeket, de belátható, hogy a felhsznált módszerek nem merítik ki a módszertani lehetőségeket. Migrációkutatáshoz kapcsolódó kutatási célunk a migránsok migrációhoz kapcsolódó veszteségeinek és nyereségeinek felmérése. További célunk, hogy innovative mintavételi eljárásokat evaluáljunk a migráns popopuláció vizsgálatára, survey-statisztikai kontextusban, felhasználva az ezen a területen alkalmazott megközelítéseket, terminológiát és statisztikai eszközrendszert. Két független adatfelvételt tervezünk: egy egyszerű online kérdőíves adatfelvételt propensity score matching korrekcióval (a MEF és Népszámlálási adatok felhasználásával), illetve virtuális online válaszadó vezérelt mintavételt. Kiegészítő módszerként félig strukturált interjúkat tervezünk annak érdekében, hogy jobban megértsük a mintavételi torzítások okait és a válaszadás sajátosságait.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Kutatásunk két párhuzamos területen vizsgál kutatási kérdéseket:
(i) Releváns migrációs kutatási problémákat vizsgálunk: kutatási kérdésünk a migráció következményeire koncentrál - a migrációhoz kapcsolódó nyereségekre és veszteségekre. Pontosabban megfogalmazva kutatási kérdésünk tárgya: a migránsok lehetséges túlképzettsége, a költségek és nyereségek egyéni egyensúlya, elvesztett és megnyert gazdasági aktivitás, mint a migráció következménye. Az adatok világosan függnek az adatforrásoktól és az alkalmazott mintavételi módszerektől. Részletes elemzésünk online adatfelvételi módszeren alapul majd.
(ii) A másik terület, amelyre kutatási kérdéseink vonatkoznak a migrációs kutatás módszerének evaluációja. Két eltérő online mintavételi módszert alkalmazunk (egyszerű online mintavétel és virtuális online válaszadó vezérelt mintavétel) e mellett a keletkező torzításokat adatfúziós eszközökkel kezeljük (a MEF és Népszámlálási adatok felhasználásával) eredményeinket külső adatforrások segítségével evaluáljuk.
(iii) Kutatásunk végső célja a migrációra vonatkozó adatok megbízhatóságánek növelése innovatív mintavételi és becslési technikák segítségével. A kutatás eredményei mind elméleti, mind módszertani témákat felölelnek majd.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Kutatásunk várható eredményei három cél eléréséhez visznek közelebb. A körvonalazott online kérdezés gazdag adatforrásként fog szolgálni a migráció rejtett vonatkozásai tekintetében, amely közpolitikai jelentőséggel bír majd a magyar munkaerőpiacról és oktatási piacról időlegesen vagy véglegesen hiányzó társadalmi csoport kapcsán. A migránsok egyéni nyereségeinek és veszteségeinek felmérése lehetőséget ad a migráció jelenlegi és várható jellegének megértésére.
További várható eredményünk a mintavétel torzításait kezelő innovatív módszertan kifejlesztése az adatok megbízhatóságának növelése érdekében. Mivel a módszertan körültekintő evaluálását tervezzük, a tapasztalatok felhasználhatóak lesznek a migrációkutatás területén a kutatások tervezéséhez.
Kutatásunk módszertani eredményei ugyanakkor általánosíthatóak is lesznek bizonyos megkötésekkel különféle egyéb társadalomtudományi kutatások számára, ahol felmerül vagy elkerülhetetlen az online adatfelvétel. Reményeink szerint kutatásunk hozzájárul a tudományos és alkalmazott kutatásban kiterjedten használt online adatfelvétel által okozott torzítások jobb megértéséhez is.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Kutatásunk során két célt igyekszünk elérni. Szeretnénk részletes képet adni a kivándorlók kivándorláshoz kapcsolódó veszteségeiről és nyereségeiről. Ez a téma kevéssé kutatott, ugyanakkor a tudományos kutatókon kívül is érdeklődésre tarthat számot akár azok körében, akik maguk is fontolgatják a kivándorlást, akár azok körében, akiknek ismerőseik barátaik vándoroltak ki vagy tervezik azt. Másik célunk új kutatási technika kifejlesztése, amely megbízhatóbb a területen ma alkalmazott eszközöknél. Két eltérő internet alapú kutatási módszert tervezünk használni. Az egyik módszer esetén egyszerű internetes kérdőívet használunk, amelyet bármely migráns megválaszolhat. Annak érdekében, hogy az önszelekcióból és az elérés hiányosságaiból fakadó torzításokat kezeljük, megbízható nagy adatbázisokat (pl.: Népszámlálás) használunk fel és egy propensity score matching nevű módszert, amelyet például a gyógyszerkutatásokban alkalmaznak. A másik módszer, amelyet használunk az emberek közötti kapcsolatokon és a közösségi oldalakon alapul. Ebben az esetben a mintát lépésről lépésre építjük fel: keresünk egy migránst a közösségi oldalon, majd az ismerősei között keresünk újabb migránsokat, stb. Egy speciális számítással az ilyen minta alapján következtetéseket vonhatunk le a migránsok egészére. Reményeink szerint az alkalmazott innovatív módszerek - amelyek az internet alapú kutatás finomításai - hasznosak lehetnek a migrációkutatás területén túl más tudományos vagy akár alkalmazott kutatások számára is.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Migration is a sensitive social, economic and political issue which needs careful explanation. Until recently, in Hungary, few researches have addressed the questions of emigration, particularly the economic and labour market outcomes. If we investigate the available data about emigrants from methodological point of view, we can sum up both weaknesses and strengths but it can be seen that the used methods are not cover all methodological possibilities. Our migration related research goal targets at the losses and gains of the migrants connected to the migration. Our further aim is to evaluate innovative sampling procedures for sampling emigrated population, within a survey statistical context, using approaches, scientific terminology and statistical tools developed in this field. We plan two independent data collections: a simple online survey with propensity score matching (using LFS and Census data) and a virtual online respondent driven sample. As auxiliary method we plan to use semi structured interviews in order to understand better the possible reasons of bias in the sampling procedure and in answering the questionnaire.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Our research has two parallel strands which will be connected in the course of the research.
(i) A reasonable and relevant migration research problem will be studied; this strand of the research will address the particular migration question, investigating the outcomes - the gains and losses - of migration. More precisely: the possible over qualification of emigrants, the individual balance of burden and successes, losses and gains of economic activity as an outcome of emigration. Evidences are clearly depending on data sources and data sampling applied. The in-depth research will apply online survey method for data collection.
(ii) The parallel strand of research evaluates the sampling procedure of migration surveys by conducting online surveys with two different sampling design (simple online survey and respondent driven sampling) and fusing data from different data sources (LFS and Census data) while developing an innovative estimation method. We evaluate our results with independent data sources.
(iii) The ultimate aim of the project is to improve the reliability of empirical evidences through the development of innovative sampling and estimation procedures. Results of our research will concern both theoretical and methodological issues, since we are expecting refined evidences regarding the outcomes of migration by applying an innovative sampling, fusion and estimation strategy.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The expected results of the research will meet three goals that are connected to migration research, research methodology and policy as well.
The outlined online survey will serve with a rich set of knowledge on the hidden character of emigration with considerable policy relevance on the emigrant population provisory or permanently missing from the home labour market, education, .etc. Their individual gains and losses will add to the evidence based understanding of the present and foreseen character of migration.
Our further expected result is the innovative methodology that will be developed and used to adjust the online survey evidences in order to increase the reliability of the evidences. As we plan to evaluate carefully our methodology, the lessons we learn from these evaluations can be used in the field of migration research for planning researches.
The methodological results of our research can be generalized with some limitations for various social science researches where usage of online survey methodology is required or possible. Moreover the expected results of our research may give a better understanding of biases occurs in online surveys that is widely used both in scientific and applied research.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

We have two goals we try to achieve with our research. We would like to show a detailed picture about the gains and losses of the migrants connected to the migration. This issue is not very well researched but it would be an important knowledge not only for the scientific researchers but for anybody who is facing with migration either if one considering to leave the country or if one has friends or acquaintances who went abroad or planning to do it. Our other goal is to develop new technique of research that is more reliable than those we use in this field. We plan to use two different online research methods. One method we will use is a simple online survey where anybody of the migrants can answer our online questionnaire. To adjust the bias that occurring by self-selection and the fact that we can not access everybody with the online questionnaire we using large reliable databases (eg. Census) and a special method called propensity score matching that is used for example in pharmaceutical research. The other method we use is based on social network and community sites. In this case we collect our sample step by step: we search for a migrant on a community site then we choose another migrant from the friends of the first one, etc. With a special calculation based on this sample we can have a correct estimation for the migrants. We hope that the implemented new research method - which is refinement of online survey - may be useful not only in the field of migration research but for other scientific and applied researches.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás egy elméleti és egy módszertani feladatot valósított meg: innovatív módszerrel lebonyolított online kérdezési technika eredményeként megbízható migrációkutatási adatforrást hoztunk létre. A módszertani eredmény a reprezentatívnak tekinthető adatbázis, a reprezentatív jelleget az adatfelvétel módja tette lehetővé. A külföldön élő magyarok körében kétféle módszerrel végeztük on-line adatfelvételt: módosított válaszadó vezérelt mintavétel segítségével, valamint kényelmi minta ismert adatbázishoz illesztésével. Az adatbázist hazai kontroll minta egészítette ki. Az adatbázis segítségével a külföldön élő, illetve dolgozó, Magyarországon született népességet – tehát a magyar elvándorlást – reprezentatívnak tekinthető adatokon tudjuk vizsgálni. Lehetségessé vált az elvándorlás statisztikai leírása, a hagyományos demográfiai, statisztikai adatok és a migráció leírására kialakított specifikus változók segítségével. A leíró statisztika mellett a migrációt magyarázó független hatásokat regressziós modellekkel vizsgáltuk. Három kérdésre kerestünk választ: (1) Milyen tényezők magyarázzák, hogy valaki külföldre költözött és jelenleg külföldön él? (2) Mekkora valószínűséggel dolgozik valaki inkább külföldön, és ezt a döntést mi magyarázza? (3) Milyen valószínűséggel dönt önként vagy kényszerűn valaki külföldön a korábbi hazai foglalkozása elhagyása, a foglalkozásváltás mellett, és ezt milyen tényezők magyarázzák?
kutatási eredmények (angolul)
The research addressed a theoretical and a methodological task of providing a reliable migration research dataset through innovative online survey techniques. The methodological product of the project is the dataset which can be considered as a representative data source provided through sampling technique. Two independent data gathering procedures with similar questionnaires have been conducted: a simple online survey with propensity score matching (SOSPSM) and a virtual respondent driven sampling (vRDS). A national control sample has been added. The dataset allowed us to analyse the Hungarians living versus working abroad using reliable representative data. We provided detailed statistical descriptions using standard demographic and statistical variables and also specific variables developed for migration research. In addition to descriptive statistics, independent effects have been measured using logistic regression models. Three questions have been addressed: (1) Which factors explain the individual's decision to move abroad and live abroad at present? (2) How likely would an individual work rather abroad than at home, what factors explain the decision? (3) How likely would an individual voluntarily or under pressure decide to change their previous occupation at home for another one; which factors would explain their decision?
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=120711
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Hárs Ágnes-Simon Dávid: Külföldi munkavállalás, foglalkozásváltás és szakmaelhagyás, Külgazdaság, 5-6 szám, 2020
Hárs Ágnes: Elvándorlás, visszavándorlás – és bevándorlás. Jelenségek és munkaerőpiaci hatások, Kolosi T., Szelényi I. , Tóth I. Gy. Társadalmi riport 2020 (megjelenés előtt), 2020
Hárs Ágnes – Simon Dávid: Migráció - A valóság közelítése innovatív módszerekkel. A migráció mérhetősége, hatása és munkapiaci összefüggései, e-könyv, Kopint Konjunktúra Kutatási Alapítvány. Budapest, 2020
Hárs Ágnes – Simon Dávid: Ifjúsági elvándorlás - Fiatalok külföldi munkavállalása, Fazekas K., Csillag M., Hermann Z., Scharle Á. Munkaerőpiaci tükör 2018, 2019
Kádár Vanda-Simon Dávid: Searching for the truth by missing data – using administrative data for migration research, Workshop ont he concept of qulity for big data, Budapest, February 25–26, 2020
Simon Dávid – Hárs Ágnes: Versengő korcsoportok külföldi munkavállalása, konferencia előadás, MKE konferencia, december, 2019
Simon Dávid: A válaszadó-vezérelt mintavétel – kísérlet egy módszer társadalomtudományi szemléletű bemutatására, ELTE TáTK doktori iskola, 2019
Mónus Gergely: A hálózati homifília hatása a válaszadó vezérelt mintavételre, ELTE TáTK TDK dolgozat, 2019




vissza »